BUITENLAND feuilleton ZIJN SLACHTOFFER. Twesde Blad - 17 iaart l§22 j de kleine ulo-stihoolljes, die er zoovele zijn PARLEMENTAIRE KRONIEK. GEM. 6UITENL. BERICHTEN. KÜMST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. LANDBOUW EN VISSQHERIJ. HANDEL EN NIJVERHEID. RECHTSZAKEN. üe smart vart de jonge vrouw was er des te heviger om, nu zij haar moe der niet had kunnen zien en geen af scheid van had kunnen nemen. De scheiding scheen haar thans tien ma len zoo zwaar toe, maar toch kwam 't geen oogenblik in haar op, den dok ter kwalijk te nemen, dat hij haar niet geroepen had. Zij begreep maar al te goed de beweegredenen die hem aldus hadden doen handelen. Door de tranen heenkeek zij haar zoon aan met onuitsprekelijke teederheid en zei„Voor u zou ik al les opgeofferd hebben Zonder den zin der woorden te be grijpen drong het kind dicht tegen haar op en prevelde „ik houd zooveel van u, moedertje." Zij pakte hem op en bracht zijn hoofdje bij de lippen. „ja, houdt van mij," zei ze, en uwe iefde „troost mij voor alles. Maar die verschrikkelijke man blijft." In haar anders zoo zachten blik lag iets wreeds. Het kind vroeg verwon derd „Die man, welke man „Ge kunt 't nog niet begrijpen, mijn kind, maar die man zal mij dwingen, den beker van het leed op den bodem te ledigen." VI. EINDELIJK ONTDEKT. Op den dag dat zij weer aan het postkantoor was komen vragen of er ook brievenwaren voor mevr. Leblond, was de arme vrouw er verre van den slag te verwachten, die haar weldra zou treffen. Bijna verheugd keerde zij in hare woning terug. De brief van den dokter behelsde goed nieuw. De heer Bernau schreef, dat de markies er van afge zien scheen te hebben, het vonnis te doen uitvoeren, waarbij hij uitsluitend liet recht kreeg Mark óp te voerden. Men zag den heer Lantin niet meer en de gangen van den dokter werden niet als" voorheen bespied. „Alles zal zich wel schikken," zeide hij eindigen de. „Alles schikt zich met den tijd. De markies toa^t veel. Hij denkt niet meer aan Mark. Dat was waarschijn lijk slechts in de eerste woede. Blijf echter in uw schuilplaats, maar wees in het vervolg niet ongerust. Men zal ons Mark niet ontrooven, Mark blijft voor ons." Wel tien malen had Christine den brief gelezen, welke balsem voor haar ziel was. Zij spoedde zich huiswaarts, om Mark te omhelzen, om hem te om helzen als een schat, die nu minder gevaar liep, haar ontroofd te worden als anders. Helaas -.In hetzelfde uur toen de dokter niets meer vreesde, was het gevaar 't grootst. Eendenbek had aan den heer Lantin dan." het volgende telegram gezonden :„Wij Zij leeft afgezonderd, met een kind van vijf of zes jaar. Zij noemt zich mevrouw Leblond. Is dat de persoon, die wij zoeken Wij zullen 't weldra weten. Maar om tot volkomen zeker heid te komen, moeten wij heel wat zieltjes omkoopen en de 1000 fr. welke gij ons stuurt, zulllen weldra uitgeput zijn." Per omgaande post ontving de ellendeling van den heer Lantin een brief, welke thans 2000 fr. bevatte „Spaar niets," zoo schreef de heer Lantin, „verlies geen tijd voor ge de overtuiging hebt, dat ge op het spoot van de markiezin zijt, telegrafeer mij zijn op het spoor. Zend geld. Brief volgt." Eenige uren later ontving deschoelje een telegrafischen postwissel van 1000 francs. „Dat hebben we al vast beet," zei hij tot zijn kameraad. Hij schreef daarop aan den heer Lantin Ik geloof, dat wij ons bran den. Wij hebben een jonge vrouw te pakken, die zeer mooi moet zijn, maar zich misvormt om leelijk te schijnen. Met innige zelfvoldoening stak Een denbek het geld in den zak. „Kijk," zei hij tot zijn kameraad, met zelfvoldoening op zijn zak wijzen de, dat hebben we al, een knappe kerel, die 't er weer uit kijgt." En het zal volstrekt geen beletsel zijn, om het beloofde loon ook nog op te steken. Begrijpt ge nu, waarom ik niet dade lijk geschreven heb? Wat zegt ge er nu wel van „O, ge zijt een slimme vogel," zei „Buikje" in de grootste bewondering. „Maar als ze ons eens ontsnapte „Domkop Wat voor reden zou zij daartoe hebben Denkt zij aan eenig gevaar Heeft zij zelfs eenig vermoe den van ons bestaan En bovendien houd ik steeds een oog in 't zeil 1 Waarom gelooft ge, dat ik telkens in de buurt van liet huis zwerf Zij is daar. Zij is er altiid." Eenige dagen verliepen, en daarop besloot Eendenbek om een einde aan de zaak te maken. „De dame, waarover ik gesproken heb," schreef hij aan den heer Lantin, „is wel degelijk markiezin d'Arbois. Wij hebben thans zekerheid. Zij woont met haar zoon in de Accaciastraat Nr. 120. Wat moeten wij doen De heer Lantin antwoordde per omgaande post :„Doe niets 1 Ik zal den markies waarschuwen. Houd de markiezin in 't oog, opdat-ze ons vitt meer kan ontkomen." En de lieer Lantin begaf zic>a naar het kasteel D'Arbois. „Mijne mannen zijn geslaagd," riep hij,op zegevierenden toon. „Hebben ze mijne vrouw terugge vonden „Ja mijnheer de markies." „Met haar zoon „Ja. Ze wonen in Parijs, in dc Accaciastraat Nr. 150. Mevrouw de markiezin noemt zich mevrouw Le blond. „Goed," zeide de lieer d'Arbois. Dat is voldoende, ik vertrek naar Parijs." „En hebt ge op het oogenblik geen hulp noodig „Voor het oogenblik niet. Maar misschien zal ik u kunnen gebruiken. Houd u daarom gereed om mij te ver- gezellen." „Ik ben geheel tot uw orders." En denzelfden avond vertrokken markies d'Arbois en Lantin, naar Parijs, in hetzelfde uur toen Christine langzamer hand meer vertrouwen kreeg in de toe komst en in bedrieglijke veiligheid IpJjien en op het aantal kinderen per klasse. Tegen dit laatste verzet de Iheer Ossen- dorp ziöh. De Minister 'heeft echter aan getoond, dat er nergens ter -wereld zoo weinig 'kinderen in een klasse zitten ais ins ons land. Ein een opvoering daarvan bespaart millioemen. Als bet cijfer van 34 op 40 wordt gebranh't, spaart dat 18 mil lioen uitt Het Bouwwetje. De Zomertijd, Wijziging der Kiesivet. Het was waarlijik niet ooodig geweest, dal aan het eenvoudig postje voor een museum-oommissic bij repliek, nog 20 minuten werd besteed: 10 door den heer Visser van IJzendoorn en 10 door den heer Kieerdkoper. Immers, na al het ge redekavel er over, werd de post zonder stemming goedgekeurd. Over de subsidieering van leeszalen en ■arkesten, hield de heer Van Beresteijn de S a me r nog een uur op, hoewel hij kon weten dat de Minister geen oent meer sub sidie kan geven. Om drie üur was het einde der Onderwijsbegrooiing bereikt. Al leen de communisten verklaarden zich er tegen. Heel veel valt over het Bouwwetje in zake Onderwijs niet te zeggen. De Minister is er onder dien invloed der uitgebrachte critiek toe gekomen, om de scherpe kanten van de voorgestelde regeling weg te nemen en te bepalen, dat 'hij zijn goedkeuring aan schoolbouwplannen alleen dan mag ont houden, wanneer le. de stichting van nieuwe schoollokalen in verband met de mogelijkheid van beschikbaarstelling van bestaande schoollokalen niet noodzakelijk is te achten of 2e. aan liet schoolgebouw hoogere eischen zijn gesteld dan in den algemeenen maatregel van bestuur, be doeld in artikel 6 der L. O.-wc), of de raming der kosten in verband met de eerste inrichting of de meuibileering Ie hoog is te achten. De zomertijd blijft behouden. Het ont werp der Regeering werd aangenomen. De aanvangs- en sluitingsdatum van den zomertijd zullen liggen tusschen 18 Maart en 8 October. Bij de beraadslagingen ging het zonderling toe. Tot 3 maal vroeg de voorzitter of iemand het woord verlangde. De iefhpbibers hielden hun mond. De alge. ■neene beraadslagingen werden dus gesto len en de artikelen kwamen aan die orde. AJIc leden bleven stom. En zonder dat er een woord was gekikt, werd het ontwerp- jjraat in stemming gebracht en verworpen, .met 38 legen 25 stemmen. Voor waren 4 Vrijheidsbonders (Van Rappatd, Otto, Dresselihuys en Visser van Yzcndoorn), 1 Qhr. Hist. (Weitkamp), 11 Katholieken (Bulten, van Vuuren, Engels, Stiu'lemeyer, van Schalk, van de Bilt, Poets, Fleskens, Suring, Wintermans, Deckers), 2 Vrijz. Dem. (Mardhanit en Oud), 2 Anli- Rov. (Duymaer van Twist en die Mom-té Verloren), 2 S. D. A. P.-ers (Duys en Braambeek), de Ghristelijk-Sociaal (van de Laar), de P. P.-er (Braat) en 1 ex.-Vrijz. Dem. (Teenstra). Dat was een slecht voorteeiken voor het voorstel-Deckers. De heer Deckers stelde de algemeene in voering voor van den Greenwioh-lijd en daarbij dien zomertijd. Dat scheelt dan 's zomers 40 minuten in de richting van onizen zomertijd en 's winters 20 minuten achteruitgang; een midden'voorstel dus. De Regeering wees het voorstel af. Het oi twer,p -Deckers hleef maar ©en armlengte van de 'behouden haven af. Het weid"verworpen met 34 tegen. 31 stemmen. Niet nünder dan een half dozijn B raat- tegenstemmers maakten volte face en stemden nu met de afschaffers (het walen de heeren. Hiemstra (S. D. A. P.), Van (Rijckevorsel (R.K.)Bijleveld (V.B.), Kuiper (R.K.), Schaper (S. D. A. P.) en Haazevoet (R.K.)en dat de heeren Scsheu- rer en Van Raivensteijn al zoo buitenge woon gauw vermoeid waren van het ver gaderen, dal zij reeds binnen het half uur waren heengegaan, scheelde ooik twee stemmen in het voordeel der afschaffers. De heer Al'banda had ©en wetsvoorstel ingediend, waarbij het mogelijk wordt dat iemand die op den dag der stemming niet aanwezig is in zijn woonplaats toch zijn kiesplicht kan vervullen. Indien men twee weken van te voren daartoe het verlangen te kennen geeft, kan nu-u ook in een an dere gemeente zijn stem uitbrengen. Na tuurlijk zijn daardoor niet alle moeilijklbe. heden ondervangen, maar in vele gevallen zal het voorstel helpen. De lieer Rutgers had dit tegen het voot- stel dat het de vdssohers en schippers niet zou helpen en daarom stelde hij een motie voor, vragende om schorsing der behande ling in afwachting van een regeling ook voor zijn beschermelingen. De Kamer verwierp deze motie evenwel met 43 tegen 25 stemmen en nam het voor stel aan met 39 tegen 29 stemmen. Daarna werd voortgegaan met het Bouw wetje, waarin men den vorigen dag was blijven steken. Na een boutade van ©en half uur van den heer Van Ravesteyu tegen de snood heid der bourgeoisie om te durven bezui nigen op het onderwijs, kwam de Minister aan het woord. Deze gaf eendige merkwaar dige cijfers over den bouw van scholen in 1921 Niet minder dan 110 openbare en 473 bijzondere schoolgebouwen zijn in dat jaar opgericht. Of dal een kapitaaltje heeft gekost! Slechts nu en dan geschiedde het op te weelderige schaal. Vooral ten aanzien van de gymnastieklokalen overdreef men de noodzakelijkheid. De Minister wit be zuinigen op de grootte der gebouwen, op POlN'CARé NIET NAAR GENUA? Volgens de laatste berichten staat khans vast, dut Poincaré niet persoonlijk aan de canferentte van Genua zal deelnemen, het. geen verklaard wordt door de reis naar Noord-Afrika, die Miüerand eind dezer maand onderneemt en die zes weken duren moet, aldus wordt uit Parijs aan. het wRbl." geseind. Poincaré kan dian niet tegelijk ook afwezig zijn.Men verwacht, dat onder de Fransche gedelegeerden geen he kend politiek persoon zijn zal. in overeen stemming met de •beslissing te Boulogne genomen. dat slechts economische en financieele quaesties behandeld zullen wor den. Overigens doet de precaire toestand van het Engel sche kabinet voor het oogen- blik alles op lose schroeven staan en at wordt officieel telkens weer herhaald, dat de data zoowel van de conferentie over hes •nabije oosten als van Genua onwrikbaar vastslaan en al werken de deskundigen voort aan de voorbereiding; dit alles ge schiedt toch met de heimelijke overtuiging, dat er jvel eens uiiets van kon komen. Omtrent de verwachtingen van de sov jets aangaandien Genua schrijft Cachin in de „Humanité", dat deze zich volst reikt geen illusies maken. Ze deniken moreel profijt te zullen hebben van dc feitelijke erkenning van hun regime, die uit hun aanwezigheid voortspruit, inaav verwachten vérder niets van het blok van veertig „bourgeois" naties, dat ze tegen over zich zuilen vinden. DE CONTROLE IN DUITSCHLAND. Haivas meent te weten dat het rapport der militaire intergeallieerde oommissie over de quaeslic van controle in Duiltsch- lamd, tot handhaving daarvan concludeert. Van Fransche zijde is men geneigd deze nog gedurende minstens 8 jaren te 'hand haven. AMERIKA E'N DE DUITSCHE SCHADEVERGOEDING. Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld dat de erkenning va.n het recht der Ver. Staten om in de Duitsche sahadever goeding te deelen alles was, waarnaar in de jongste uota aan de -geallieerde minis ters van financiën werd gestreefd. Nu deze erkenning is verkregen, is de regeering dier Ver. Staten niet voornemens thans verder op betaling aan te dringen. DE HULP AAN OOSTENRIJK. De Amerikaansche Senaat 'heeft met al gemeene stemmen «en resolutie aangeno men, waarbij de leening van 50 millioen dollars ten behoeve van den 'hongersnood! in Oostenrijk, voor 25 jaar wordt verlengd. NIEUWE STAATSGREEP IN FIU'ME. Vólgens de Milaansohe bladen is gister middag te Flume opnieuw ©en staatsgreep uitgevoerd. Een door een officier geleide afdeelinig ge wapenden van den door de commissie voor de nationale verdediging gevormden z g. militairen raad 'heeft ihet stadhuis van Fiume, den zetel van de na tionale verdediiginigisooinmissie, bezet. In een verordening verklaarde de militaire raad de commissie voor de nationale ver dediging voor ontbonden. Er moet onver wijld een grondwettige regeering worden gevormd. De commandant van dan mili tairen raaid is te dien einde vain alle nood'ige volmachten voorzien. Over Fiume is de slaat -van beleg afgekondigd. De militaire raad vormde onmiddellijk een triumfiraat, dile een uit vertegenwoordigers van alle partijen bestaande concentratie- regbering zal aan,stellen. De staatsgreep speelde zich zonider bloedvergieten af. DE BENAR'DE TOESTAND DER DUITSCHiE KRANTEN. In de financieele commissie van den 'Rijksdag hebben vertegenwoordigers van verschillende paTlijen op 'den eoonomii- sdhen nood van -de dagbladen -gewezen en van de regeering inlichtingen verlangd om trent de middelen tot verbetering. Staats secretaris Hi'rsch van het rijksministerfe van financiën heeft uitvoerig op d'eze vrag-en g-ea-ntw-oord. Zij-n uiteenzettingen waren zeer pessimistisch. In het -k-ort zou mien z-e aldus kunnen samenvatten: Groote middelen -zijn zoo g-oed als niet toe te pas sen, en van kleine is geen succes te ver wachten. De staatssecretaris vreest, dat door de nieuwe duurte van het papier de kleine pers het zal afleggen en dat-daarvan een algemeene orienteering der publieke opinie door -de overblijvende groote per-s het gevolg zal zijn, een toestand, dien'men in andere landen reeds Hoenl, maar die -tot nu toe in h-et Dui-tsche geestelijke 'leven nog -niet bestond. -De regeering zou mis schien alleen invloed kuilen oefenen op de prijzen van hot pa-pier, in diien geest, dat het met sprongen omhoog gaan der prijzen voorkomen wordt. Aan subsidies kom bij gen, met Chamberlain aan het hoofd. „Toch heeft Lloyd George aan zijn omgeving nog geen enkele aanwijzing ge geven over zijn voornemens. De voorspel lingen aangaande zijn spoedig aftreden zijn "natuurlijke conclusies uit den feitelij ken toestand." De Morning Post steekt den draak er mee, dat de lang van te voren rondgeba zuinde en op touw gezette poging, om de „unionistische" leden tot steun van Lloyd George te verzamelen, zulk een fiasco is geworden, dat de leiders van de bewe ging er door in een bespottelijk licht zijn gekomen. „De vergadering van Dinsdag middag moest de scheuren in de coalitie dichten, ten einde den cerste-minister in triomf terug te brengen, zoodat hij zijn wil zou kunnen blijven voorschrijven aan de gehoorzame conservatieve meerder heid en de „die hards" volstrekt verplet teren." Volgens wat de Morning Post uit de school klapt (het was een besloten vergadering) gebeurde het volgende: Na een luidruchtige, maar over het algemeen goedgeluimde beraadslaging van meer dan een uur, bleken de beleggers van de bij eenkomst ,wel verre van hun voorstel er door te kunnen krijgen, zoozeer tegen een overmacht in getal te slaan, dat zij de vergadering snel tot een einde moesten brengen, zonder dat het voorstel ook maar ingediend was. Aan dezen uitslag hadden de „die hards" niet de schuld. In een vergadering die op een gegeven oogenblik tweehon derd leden telde, waren zij sterk in de dien moeilijken fina-noioelen toestand Van ihet rijk niet w opdien gedacht. DE STAKING AAN DEN RA1ND. Het militaire 'karakter van de revolu-tie wordt thans zoo goed als verdwenen be schouwd. De -nacht vain Woensdag was de kalmste sedert de strijd begon. De inne ming van Fordsburg beeft onmiddellijk een kalmer atmosfeer geschapen. Toen de militairen bet vakvereenigingsgebouw van Fordisburg dmnaimen, ontdekten zij docu menten, wijzend op een „roode" campagne om Johannesburg in le nemen, alsmede •lijsten van personen, die moesten wordlen geëxecuteerd of vermoord, en waarop schier alle vooraanstaande Johannesbur- gers voorkwamen. Er zijn te Fordsburg drie Duitsohe machinegeweren van de typen van 1917 en 1918 ontdekt. DE VAL VAN DELCASSé. In verband met een polemiek welke in de pers gevoerd wórdt over de rol door Rouvier in 1905 gespeeld in het ontslag van Delcassé, toen minister van builen- landsche zaken, vermeldt thans Paléolog- ne in de „Teinps", naar 'een Havas-tele- gram meldt, dat aan de Quai d'Orsay op 27 April 1905 een telegram werd ontcij ferd van den Duitschen gezant Radolier - aan den rijkskanselier. In dit telegram werd de inhoud weergegeven van een on derhoud tusschen den gezant en den Franschen premier, waarbij Rouvier ver klaarde, dat Frankrijk tot eiken prijs vrede wilde en vroeg of niet rechtstreeks tusschen beide kabinetten een regeling kon worden getroffen over de Marok- kaansche kwestie. Het telegram van Ra- doliu verklaarde tenslotte, dat Rouvier te. minderheid. De conservatieven zeiven kennen had gegeven, dal men Delcassé verijdelden het plan, als een manoeuvre zou loslaten. om hun eigen partij om hals te brengen Eenige dagen later 'zeide de eerste se- en een partij van het „centrum" op te cretaris van de Duitsche ambassade tot richten, die de New Members' Coaliton Rouvier, dat Duitschland niet meer mot Group hoopte te stichten, niet alleen met Delcassé wenschte le onderhandelen. Kort den zegen van Lloyd George en Churchill, daarop drongen twee Duitsche financiers' maar ook van burggraaf Birkenhead en bij Rouvier aan op een spoedige heslis- Chamberlain. sing. Een hunner ging zelfs zoover door Het gevolg is nu, meent de Morning namens v. Bulow mee te deelen, dat Post, dat de conservatieven hechter aan- Duifschland wist dat Delcassé met Enge- eengesloten zijn dan nog in alle weken land onderhandelde over een bondgenoot- van de dreigende crisis liet geval is ge- schap en dat, indien dit verdrag gesloten weest.. werd Duitschland onmiddellijk Frankrijk zou aanvallen. De onrust in Britsch-Indië. Op 6 Juni trad Delcassé af, tengevolge Gaiïdhi van zijn echec in den ministerraad over Do !ieer w j van Wulfften-PaRho het beginsel van een Fransch-Engelsch te Jlengelo schrijft aan het „Hbld.": bondgenootschap. Ik reisde enkele maanden geleden met De „Tenips" voegt hieiaan toe, dal fabrikanten uit Bombay. Deze twee hee- Frankrijk in 1905 het slachtoffer was van rerij naar mijn schatting 50 en 30 jaar, een illusie, en van zijn zwakheid van een beheeren eon concern waar met circa illusie, daar Rouvier mistastte over de ge- 20 000 man gewerkt WOrdt. Het bedrijf voelens van Duitschland; van zijn zwak- bevat spinnerijen ©n weverijen. Hoewel heid, daar het niet voldoende gewapend {ic ;n 1913 in Bombay was, herinnerde ik was. Delcassé's redencering was juist; of bun firma niet. Volgens hun zeggen Duitschland blufte eenvoudig of de Duit- waren ze dë 2e grootste firma. De eerst sche bedreiging was ernst en dan was een gr00te was mjj bekend. Do he oren wer- veddrag met Engelnnd meer dan ooit den aan nijj voorgesteld door een ver- noodzakelijk. tegenwoordiger van een der greotste Duit- Rouvier, die Delcassé opvolgde, verloor sche verf stof fenfabrieken, die met hen spoedig zijn illusie, welke hij koesterde reisde en dien ik sedert jaren ken. Kor ten opzichte van de Duitsche regeering. tom, wij kwamen in gesprek en daar wij in het bijzonder wat betreft de Marok- collega's waren, vlotte het gesprek mis- kaansche kwestie. Het blad onderstreept schien nog beter dan indien dat niet dan ten slotte nog de z.i. voortdurend liet geval ware. uittartende houding van de Duitsche re- Hóe staat u tegenover liet Gandki-on- geering, die na Delcassé in 1905 te heb- weer? informeerde ik. Vier donkere oogen ben doen vallen, Rusland in 1909 verne- schoten vuur. Toen word mij iets duide- dert, in 1911 speculeert op Frankrijk's lijk. 'p0t aan dit moment had ik Gandhi capitulatie in 1914 en de ramp van Aug. steeds voor een idealist gehouden, die het '14 veroorzaakt. goede voor zijn land wilde en aan zijn Volgelingen in enkele jaren oen beter DE POLITIEKE CRISIS IN ENGELAND. leven beloofde. Gandhi's leus „Indië voor De bladen melden, dat Lloyd George Indiërs" kon ik waardeoron. Zijn zijn vacantie in Wales nog met een week heid van Westersche beschaving kon ik en misschien zelfs met veertien dagen zal mebegrijoen. Was hij niet ongeveer 15 verlengen. jaar advocaat geweest? Terwijl het vuur Lord Derby, wien de portefeuille voor jn (fo vj(!r 00g8n m;j onverflauwd door- Indië is aangeboden, heeft een lang ge- boorden, zeide de oudste Indiër: „Weet sprek met Chamberlain gehad. u dan niet, dat Gandhi op 10 crore per De Evening Standard stelt de vraag, maand kan rekenen voor zijn propagan- lioe lang de regeering nog overeind zal da?" Inplaats van ja te zeggen vroeg ik blijven. „Het is, zegt het blad „een 0f Dtrt 10 crore in marken, was, waarop vraag die steeds meer menschen vierkant bij mij nogmaals thans onder instemming doen, na de opmerkelijke bijeenkomst va» van den jongen Indiër zeide: Dat Gand conservatieve en unionistische leden van hi kop rekenen op 10 millioen Rupees het Lagerhuis (die vertrouwen zou uit- (c.a. 7.400.000 gulden) per maand, spreken in de coalitie, maar op niets uit- Toen was het mij duidelijk. "eP) En betalen alle fabrikanten daaraan „Algemeen verluidt, dat de eerste-mi- mee? Dit werd beaamd en de heeren uister zou willen aanblijven, tot de Ge- voegden eraan toe, dat ze het zouden win- nueesche conferentie gehouden is. Maar nen, al duurde het ook nog zoo lang. de "weigering van de Vereenigde Staten. Dus de zuiverste protectie? Ja, on niets om er aan deel te nemen, en de lauwheid anders. Wij zullen alles wat tot nu toe uit van Frankrijk, gevoegd bij het aan Poin- Europa werd geïmporteerd zelf malton, caré toegeschreven voomêmen om er niet Een groot doel maken wij reeds. (Dit zelf te verschijnen, kan hem, naar men in was mij bekend). Ik zeldo, dat de bevol- politieke kringen meent, er toe brengen, king wel zou pruttelen a.ls er geen con- zijn eigen wenschen te herzien. currontie meer was en iedereen gedwon- „In de wandelgangen denkt men, dat gen werd om de inlandsche goederen te hij alleen zal aanblijven, om af te wach- koopen. Het Oostersehe antwoord was: ten tot hot wetsontwerp nopens den Ier- „Gandhi kan op 10 crore por maand schen Vrijstaat door het Hoogerhuis is af- rekenen en wij zullen winnetp." Als ex- gedaan. Het kan over veertien dagen wet porteur op Engelsch-Indië schatte ik deze i zÜn geworden. mededeeling naar waarde en was voor „Daarna, zoo zeggen de politici, zal mij de stralende krans om Gandhi ver men een zuiver conservatief bewind krij- anderd in een dubbeltjes glans." EEN GEMEIMZINNIGE MOORD. In hel hotel Spencer te Londen is een alleenwonende weduwe, Lady White, des morgens ernstig gewond door slagen op het hoofd, ir. haar kamer gevonden Zij is kort daarna overleden, zonder lot bewust zijn te komen. Haar kostbaarheden, die zij op de toilettafel had gedeponeerd, bleken onaangeroerd te zijn. Omtrent de reden voor deze misdaad last men in het duister, maar het vermoeden wordt uitgesproken, dat de dader zich in de kamer vergist heeft. In hetzelfde hotel logeerde namelijk een dame, die zeer rijk was en die in het bezit was van zee_r mooie en kostbare ju- weelen. De vermoorde had, volgens haar stiefzoon, at eens te kennen gegeven, dat zij haast bang was in hetzelfde hotel te vertoeven als een dame, die zulke kostbare juweelen had. Het gaf haar een soort voorgevoel, dat er iets zou gebeuren. Een menigte van G000 man, voor het ineerendeel uit vreemdelingen bestaande, en elk van „werkbriefjes" voorzien, hebben dezer dagen het arbeidsbureau van Ford's hoogovenwerken in Springwell bestormd. De werkbriefjes bleken vervalscht te zijn. Zij droegen de nagemaakte handtee- kening van Henry Foild, en waren door de mannen van een onbekend persooi» voor vijf tot vijftig dollar gekocht. Toen de vervalsching aan het licht kwam, ontstond er groot tumult onder dc wrerk!oozen, die hun geld van de Ford-on derneming lerugeischten. Te Londen wordt een internationale woningeonferenlie gehouden, georgani- HET DAL DER REUZEN, door Peter B. Kijne. DE MM'NROOViERS door Bex E, E. Beach. Uitgaven van J. W. RoCvsevain Haarlem. De firma J. W. Boissevain te Haarlem, geeft osn -serie „Van Verre Landen" uit, waarin spannende romans en veriialan voorkomen, waarop wij need's meer dan, eenmaal de aandacht k'ond'en vestigen, als geschikte lectuur voor oud en jong. Nu weer zagen bij deze firma bet iichi: HET DAL DER REUZEN door Peter B, Kijne en DE MIJNROOVERS door Bex. E. Beach. Bei'de boeken iïu kloek formaat vol verrassende, boeiende avonturen in 't Westen van Noord-Anicrika, h-ot 'hooiland en in Aijaska, bet goudland. De kern van den inhoud leveren echter de menschen en 'hum lotgevallen, wel beet vreemde, in ons. eenvoudige, ailedaagsch bes-laan, moeilijk den&bare lotgevallen, maar daardoor dos te aantrekkelijker. Ze zijn geschikt voor jong en oud. PIUS-ALMANAK 1922 Zoo juist ontvangen wij den 4Qsten jaargang van den Pius-Almana':, het be kende jaarboek voor de Katholieken van Nederland (uitg. Drukkerij „Ons Blai", Alkmaar). Het bevat dit keer een wel geslaagd portret van Z.H. Paus Pius XI. Wel kom zal voor velen zijn een kort. over zicht van het bestuur der Kath. Kerk, seerd door de International Garden Cities door den zeer bevoegden Rector Goalmy. and Town Planning Association in verband Immers, „de Kerk is een Wereldkerk, met de „Ideal Home Exhibitionvan de met een wereldorganisatie". „Daily Mail". Afgevaardigden van niet Vrijwel ongewijzigd bleef de indce'ing minder dan 36 landen wonen deze confe- yan dm voo„ tal V£m Kat.hoUokeil ,/>9 rentie bii. Nederland is o.a. ver tegen w oor- digd door den beer Van der Kaa. In het onmisbaren almanak geheel zijn 64 landen bij de „Association" Een volledige alphabetize naamlijst aangesloten. der Eerw. heeren Geestelijken in Ne derland, die tot Maart j.l. is bijgewerkt, Blijkens dc jongste officieele gegc- zal als een zeer nuttig toegift worden vens is het aantal we.rkloozen in Engeland aanvaard. vergeleken met acht weken tevoren, met De technische uitvoering van den lij- 123.000 verminderd. Het aantal werkloo- vjgen aimanak (783 bldz.), is in één zen bedraagt intusschen volgens die gege- woor(j keuri?. vens (loopende tot 6 Maart) nog 1.811.543. Het gehcele verbouwde en uitgebreide De KATHOLIEKE ILLUSTRATIE- Waterloo-station te Londen is na twintig bevat deze week het volgende: jaar werkens gereed gekomen. Platen: Storm op dén Atlant'i- De koning en dc koningin zullen het schen Oceaan (2 foto's).De ramp te Dinsdag openen. Het is het grootste en best Genemuiden (5 foto's). Niet ten on- ingerichte station van Engeland. rechte „noodkerk" geheet en! (2 foto's). Brieven uit Texas (4 foto's). De Indiërs te Zanzibar, aan de Oost- v0l'ksleVen in Italië (2 foto's). - Fac- kust van Afrika heoben. een „harta (een algemeene vergadering der „Ver dag waarop al he werk rust) af^kondigd, Christdijkc Natiotia]e Liga".- als protest tegen de mhechte.mnemmg van :,-(,u;Tiend„IijkeJb0iM11. In hct°nieu. 'U1 1" we Aldenliofspark te Maastricht (2 fo- In het Lagerhuis heeft dr. Macnama- tos). \crbetering van den kerkkooi- ra medegedeeld dat er in de vier weken, zang. Leipziger voorjaarsmesse 1922 die met Februari geëindigd waren, gemid- (2 foto's). De verwoesting van het deld 1.298.000 p.st. in Groot-Brittannië en luchtschip „Roma" (2 fotcs). De Ierland was uitgekeerd aan steun voor verhuizing van een regiment Infan- werkloozen. waarvan een vierde tot een forje (2 foto's). Uw ei«en tuin (1 vijfde gedeelte voor rekening van de schat- teek uit den b]ikken trommel, kist kwam, Tekst: Een olifant cadeau, naar 't Engelsch, door H. Visser v.NVomv. Het_ Nansen-comité heef om het vaderlandj dour volkscommissariaat voor buitenland schen x J handel voorgesteld 300.000 reepen Zwitser- Maks - Brieven utt Texas, door pas- sche chocolade te leveren in ruil voor een ermaat. Nieuw geluk, door gelijke hoeveelheid reeksen gestempelde riötte. Conventioueele valschheid, Russische postzegels van het nieuwe type door Marie Koopmaas. Als de Duit en vervolgens op denzelfd.en voet met de- sche vliegindustrie weer vrij wordt, zen ruil door te gaan. Het Russische een- door J. P. Uw eigen tuin, door traal comité voor hulp aan de hongerlij- Philadelphus. Uit den blikken trom- denden heeft een oproep tot de burgerij mei. gedaan om hun collectie postzegels voor dit doel te offeren. Op 22 Februari was te Moskou de prijs van een poed rogge 1.700.000, tarwe 2.000.000, roggemeel 1.800.000, tarwemeel 4.000.000 sovjet-roebel. Een pond (400 Gr.) roggebrood kostte 40.000, witbrood 120.000, rijst 100.000, aardappelen 280.000, rundvleesch 90.000, varkensvleesch 150.000 sovjetroebcl. Een arbeider of sovjet-beambte verdient ten hoogste 1.500.000 roebel per maand. De petroleum-productie te Bakoe in Februari bedroeg ongeveer 15 millioen poed. De gemiddelde productie per dag BEETWORTELEN. De Gron. lx>elwortelsuikerfabrieken bie den ilh-ans voor de suikerbieten 16 per 1000 K.G. 'tegen 22 bot vorige jaar. Blijkbaar beeft de vorst groote scbado aan 't gewas gedaan, naar berekend wordt over 'it geheel© land een schade van vier millioen K.G. suiker. TENTOONSTELLING IN DE SCHOEN EN LEDER-INDUSTRIE. De Ned. Bond van Schoenmakerspa- overtreft die van Januari met 3Y„, die van trcons- en schoenwinkeliersvcreenigjngen December «iet 5%. I z": dit jaar ter gelegenlieid van zijn 15-ja- rig bestaan, een tentoonstelling organixce- ren van alles wat in den nieuwsten zin tot Tengevolge van oen bemiddelend od- j T de schoen- en lederindustrie behoort. De treden van den minister van arbeid zijnl do tentoonstelling wordt gehouden van 14 tot onderhandelingen ten aanzien van liet ge- hervat. De en mct Augustus a.s. in de zalen van den Dierentuin te Den Haag. schil hij den scheepsbouw loonsverlaging is opgeschort. De zomertijd begint in r.ngelanfl 26 Maart des morgens en eindigt in den mor- gen van 8 October. KERKDIEFSTAL. De rechtbank te Maastricht venoordeel- De president van de Fransche Repu- id'e dem gedetinecrdien Duüscher J. Setli., bliek toekende een decreet, waarbij Berthe- oud 19 jaar ter zake diefstal met inbraak lot voor den tijd van tien jaar op non-ac- in die sacristie der R.-K. Kerk te Boni, tiviteit wordt gesteld. j iwaadhij een drietal ikeliken en waardevolle ikenksiieraidien ontvreemd werdJen, tol 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De ciisdli was >trvv.ee jaar. 39. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5