INGEZONDEN^ Uit den Omtrek VRAGENBUS. de» Inhoud dezer rebriek etatt Redeeti» zfeh ent atneprakelijk. STADSNIEUWS. M. v. d. W. OVERVEEN. De Grenswijziging. SCHOTEN. HEEMSTEDE. ORDE EN ARBEID. SPORT EN SPEL. VOETBAL. BILJARTS». DAMMEN. Vr.: Ik héb een, inkomen van 800. Zoudt u mij kuinn/en zeggen hoeveel Rijks- en Gemeen leimkooi stenijefatsti-ng ik moei betalen. Ik ben ongehuwd en woon in de gemeente Haarlem. Antw.21,92. Vr.: Vertrekt er eiken dag een trein van Amsterdam naar Bremen? Zoo ja, welike «ren? Moei men ook overstappen, zoo ja, op Hfelke plaatsen? Antw.: Wendt u tot het bureau wan een of ander station. Vr. 1.: Zondt n mij ook komanen zeggen <*i het kampeeren in de duinen bij Bergen aan Zee in de maand Juli of Augustus is verboden? 2. Welke is de kortste veeg op de fiets naair Bengen aan Zee? Hoeveel Kif. is die weg? Anrtw. 1: U moet zich wenden tot den burgemeester van Beugen, jlhr. van Boenen, die gewoonlijk op dergelijke verzoeken goedgunstig beschikt, maar een bepaalde plaats aaarwijst. 2. Schoten, Santpoort, Veèsen, Bever wijk, Castricum, Egmond-Bininen, Egamood d. Hoef, Beugen. Afstand 38,3 K.M. Antw. We vermoeden dat 't bet snot is. De verschijnselen hiervan zijn: natte neus, en gezwollen oogen, terwijl de ge- heele kop er vies en ziekelijk uitziet. Warm houden, zoo warm al 't maar kan. is een voornaam punt. Bij lichte graad ral dan reeds na korten tijd een merk bare beterschap te constateeren zijn. Een weinig fenegriek door 't voer, plus een stuifje bicarbonas en enkele druppels goe de olijfolie per exemplaar, zullen tot vlug ge genezing medewerken. De oogen wor den éénmaal per dag voorzichtig schoon gemaakt met een zacht linnen lapje, ver volgens één druppel l/2 pet. oplossing van nitras argenti in 't oog laten druppelen en er wat roode kwikzalf opbrengen. Ge zonde dieren van besmette scheiden. Vr. 1. Kan een ouder verplicht worden In de kosten hij te dragen voor de ver pleging zijner meerderjarige dochther die in een gesticht moet worden verpleegd wegens wangedrag. 2. Zij was sedert ja ren niet meer thuis. 3. Kunnen de kinde ren verplicht worden in die kosten bij te dragen. 4. Maakt het nog verschil wie de aanvrager der opneming is? Antw. 1. De ouders zijn verplicht te zorgen voor hun „behoeftige" ook meer derjarige kinderen. Wij kunnen niet.be- oordeelen of uw geval daarvoor in aan merking komt Het lijkt ons wel twijfel achtig. Wendt u tot het R.K. Bureau voor Arbeidsrecht, Dinsdagavonds, 81/2—half 10, gebouw Smedestraat, Haarlem. Vr. Ik ben reeds 4 maanden getrouwd en ontvang nu een dwangbevel voor Hoofdelijke Omslag 19201921. Dit dwangbevel betreft mijn echtgenoote. Deze heeft echter nooit een belastingbil jet ontvangen. Ben ik nu vernlicht als haar echtgenoot deze belasting nog ie voldoen? Antw. Is het dwangbevel gericht aan n of aan uw vrouw? Uw vrouw zal moeten zorgen dat zij de door haar verschuldigde belasting betaalt. Indien zij |en onrechte is aangeslagen of vervolgd wordt, zon den wij haar aanraden eerst eens met den ontvanger 1e gaan praten. Vr. Mijn huishuur was na 1916 2 maal met 20 pet. verhoogd. Ik meende dat dit in strijd was met de wet en wendde mij daar hier geen zelfstandige hmircommis- sie bestaat, tot de huurcommissie van de naburige stad, die de zaken van huurop- zeggen ook behandelt. Ik kreeg daar ten antwoord dat de huisbaas hier zooveel kon opslaan als hij verkoos, omdat hier op het dorp geen huurcommissie was. Is dat zoo? Antw. Ja, dat is zoo. Vr. Ik ben 30 jaar oud en niet sterk. Nu heb ik omdat ik niet in staat was om in mijn onderhoud te voorzien 6 weken van de gemeente getrokken. Nu is dil in getrokken, want zij zeggen dnt mijn ou ders mij moeten ondersteunen. Zijn zij dat verplicht? Mijn vader is «2 jaar. Ik ben om redenen de deur uit. Antw. De ouders zijn verplicht te zor gen ook voor hun meerderjarige „be hoeftige" kinderen. In hoever u daarvoor In aanmerking komt, kunnen wij zoo niet uitmaken. Vr. 1. Als een huurder van een perceel geen verlenging van huur krijgt, beves tigd door de huurcommissie en hij 't ap pèl daarna voor 't kantongerecht, door dat een andere woning aan hem beschik baar wordt gesteld, daarbij aannemende dat huurder na die uitspraken, de wo ning alsnog niet goedschiks wil verlaten: wie moet dan de kosten betalen voor 't uitzetten nil de woning, van bedoelden huurder? 2. Moet als dan nog de op heden aan hem beschikbaar gestelde woning voor hem disponibel zijn? Antw. Wendt u voor dit geval recht streeks tot een deurwaarder of een advo caat, die n het best van raad kan dienen in dezen. Vr. Wordt bij de Rijksinkomsten en Verdedigingsbelasting II, ook een onbe lastbaar inkomen en kinderaftrek bere kend? Zoo ja, hoeveel bedraagt dat? Antw. Bij de rijksinkomstenbclasting kent men geen aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud. Aftrek voor kinderen wordt toegepast, naarmate het inkomen, van 80 tot 200 per kind. Vr. Ik heb een kip met een dikken kop. Ze schijnt er veel last van te heb- i>en, staat erg in elkaar en schijnt het be nauwd te hebben. Wat moet ik daaraan doen? Vragen omer loten. Antw. Been dor toten wijn uitgekomen. Mot 'het nazien van toten vain particuliere snstcükngen, fancy-fairs of itiefidndigfhekfe- ïnstelbngen kimmen we ons niet belasten. Vr. 1. Hoeveel belasting hen ik schul dig over 'i jaar 1921/1922, n.i. Rijksinkom sten, Vendediigings- en Gemeentelijke In komstenbelasting? Inkomen per maand ia 300. 2. Krijg ik ook nog Bersoinieele belas ting, zoo ja, hoeveej? Ik hen aangeslagen voor onder 1 genoemd voor 340.56. Wanneer ik nu nog Personeele tbel&sfcin» krijg, dam zou ik bijna anderhalve maand moeten werken voor belasting? Antw. U schrijft er niet hij of u ge huwd of ongehuwd bent en of u kinderen hebt. Bij een inkomen van 36000. gehuwd en zonder kinderen zoudit u verschuldigd in Haarlem de som van 362.41. Uw aanslag in de Personeele belasting kunnen wij niet here, kenen omdat u de gegeven? daarvoor niet mededeelt. Vr. Mag mijn dochtertje, dat in Octo ber 1922 14 jaar wordt, met April aan staande van school af? Amtw. Ja. Vr. 1. Een kippen loopt mank. De schubben onder aan het manke poot staan omhoog. Zoudtt u mij odk kunnen zeggen wat er aan te doen is? 2. Waar is het verkrijgbaar? Antw. Penseel de poolen eens per dag met Jodium-linctuur, bij eliken drogist ver krijgbaar. Zoodra verveOKmg intreedt op houden. Zorg voor 'krachtig vaeidisel en voldoende kalksloffen. U kunt ook eens naz en of er Maasjes onder aan de poot ritten. Zoo ja, open de -blazen ouder de poolen smet een scherp mesje, reinig de wond good', ieg er daarna een doekje om met zalf van gelijke deelen PerubaHuui, vermengd met rinkzatf. Vr. Ik lieto er onder mijn kippen doe oen dikken krop krijgen. Als ik hem uit knijp komt er drek en water uit. Zoudt u Blij kunnen zeggen wat het is en wat er aan te doen is en of het nog kwaad voor de andere kippen is? .Antw. Geef dé kippen daags oen paar pillen brood met boter, vermengd met een weinig aluinpoeder. Tracht daarna het vuil door masseeren uit den krop te verwijde ren. Dit eenige dagen herhalen. Licht ver. leerbaar voedsel geven, zooais gekookte rijst en 'brood k melk geweekt. Vr. 1. Tot wien moet £k mij wenden om inlichtingen, om gemeentelijk bouwter rein in Haarlem le koopen of het in erf pacht te krijgen? 2. Wordt op winkelhuizen ook rijkssub sidie toegekend? 3. Kan men ook rijks-hypotheek hierop krijgen? Antw. 1. Tot het gemeentebestuur van ■Haarlem. 2 en 3. Neen. Ar. Wordt er te Haarlem ook oen our. sus gegeven waar ik kan loeren voor chauffeur en dan ook tevens een diploma zou kunnen behalen? Antw. Neen. Ben chauffeurssdhool be staat in Den Haag en te Amsterdam. In Haarlem geven de garage-houders oplei ding. Vr. Welke is thans te Haarlem hel uur loon van sdhildensgereilen voor gewoon werk (schilderen van gevels van huizen)? Antw. Het contractloon is 94 cent Vr. van H. N. V. Antw. Op den tangen duur verliest de magneet ook van zijn nantTekkingskraClii al zijn de potten verankerd. Mijnheer de Redacteur! Als inwoner van „Huize Duinrust" was ik Zondagmiddag, tijdens het drukke vervoer per Electr. tram Overveert—Ver- wnl.t, getuigen van den hoogst gevaarlij- toestand welke daar heersebt, alvorens bedoelde tram afrijdt. Moge de put in tijds gered woTden, en niet wanneer 't kalf verdronken is. Ongelnkken to h kunnen hier niet uit blijven, wijl de passagiers zjjn aange wezen qp den rijweg in te stappen. Ia de volle drukte van auto's, motor's, rjj- wielen etc,, jan beide kanten, is uit wijken bijna onmogelijk, terwijl de rei zigers opgepakt staan te wachten, tot dat de vcoralgaanden aan de cassa's be taald hebben. U dankend vcor de plaatsing, A. KL Mijnheer de Redacteur. Verleen mij eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad, waarvoor ik U bij voorbaat mjjn oprechten dank toezeg. Reden waarom ik U dit verzoek, geldt weder onzen Maandagse he marktdag, die voor alle winkeliers, en in 't bijzonder de bewoners van de Oude Gracht, het zij winkeliers of niet, van zeer nadee- lige gevolgen is. Reeds meermalen is er bij onze ge achte Raadsheeren op aangedrongen, om deze orde Ira ït e van ver oop van goe deren, ter zijde te Btellen, doch tot he den mocht niets erin slagen onzen Ge meenteraad er toe te doen besluiten. Doch bet mij, als winkelier zijnde, ge voelt menigeen de nadeelige gevolgen, die deze te weag brengt. On se stad Haarlem, die toch al genoeg in den handel door haar ligging bij Amsterdam overvleugeld wordt, hee't ook dat na deel, dat zij door kooplui uit die ge meente overstelpt wordt, dis hun goe le ren, waarmede wij als belastingbetalers niet kunnen concurreeren, hier te koqp aanbieden. Een der mooiste standen is hiervoor beschikbaar gesteld, waardoor deze niet alleen ontsierd, maar voor particulieren en publiek-verkeer een belemmering is. Het zou, om niet veel te nosmen, vcor de maatschappij van tramverkeer een greote oplossing rijn, wanneer zij hiervan ontdaan was, en voor de bewo ners van de Oude Gracht een ware opluchting, voor heel hun handel en wandel. Mede den tijd inziende, als ons nieuwe Postkantoor haar poorten zal openen, zal deze markt, die rich steeds meer en meer uitbreidt, zeer zeker ook een stremming voor het publiek rijn, waarvoor 't voorstel van onze heeren Burgemeester en Wethouders, om de Oude Gracht voor het Postkantoor te doen ontruimen, zeer zeker niet zal haten. En indien dit wel het geval is. laten zij zich dan ai vragen: ,.Hoe kunn I wij onze eigen burgers dien last aan doen", We hopen op beter inzicht. Mocht evenwel uit finantiel oogpunt de kas der gemeente daarin te kort komen, dan geloof ik zeker, dat «zij zich vergissen, want laten we wel be denken, wat er gewonnen wordt aan de ééno riide. verliezen we aan de aodere De winkeliers ondervinden tucu zeker hun nadeel, wanneer de kooplui duizen den guldens uit de stad sleepen, waar van de gemeente toch percents-gewijze haar deel kreeg door de belastingen, in dien deze gelden bij de Haarlemeche winkeliers besteed werden. Wat zoodoen de toch ook de gemeentekas ten goede komt. Dit alles inziende, zult TJ het met mij eens wezen, dat een groote verbe tering niet overbodig is. En zoodoende zal de oude-traditie van marktwezen de veredeling van den winkelstand niet schaden, maar veeleer strekken tot bloei der Gemeente en van den Ilaarlemschan Handel. BEWONER-WINKELIER. Tentoonstelling van schilderijen en tee- keningen door N, Bastert en A. L. Koster in het Waaggebouw. Bastert werd geboren in 1854, zoo tas ik ergens, maar staande voor zijn werken kan ik het bijna niet gelcoven. De frischheid daarvan doet ons niet veronderstellen dat dit de* arbeid is van een bijna zeventigjarige. Toch zijn er onder de hier tentoongestelde werken meerdere uit den laatsten tijd. Bastert is niet „modern" maar ook dat wcord „modern" wat kan het ons eigenlijk schelen, we zouden het bijna gaan haten. Het is weer voorjaar en de zon koestert de aarde, de sneeuwklokjes schie-" ten uit den grond, we zien weer frisch groen en er is nog zooveel dat ons vertelt dat de natuur herleeft, zooveel dat ons een opgewekt gevoel geeft en ons doet genieten van haar schoonheid. Dat komt elk jaar terug, elk jaar het zelfde en toch telkens even mooi. Tech zijn de sneeuwklokjes niets moderner ge worden en de vogels fluiten nog hun zelfde lied. De kreet „iets anders" heeft velen in de war gebracht. De laatste jaren brachten ons telkens iets nieuws, de eene richting had. zich nauwelijks aan gediend, of een andere begon haar reeds te verdringen. En al is het waar, dat elk tijdperk zijn stempel drukt op de uitingen der kunst -en niet het minst op die der beeldende kunst, wat wer kelijk goed en schoon is, is aan rich ting noch tijdperk gebonden. Bastert heeft zich niet door de stroo mingen laten meevoeren, hij bleef zich tot taak stellen de schoonheid der na tuur zuiver weer te geven. Hij is een schilder die de natuur liefheeft en er niet va ka seheiden en wanneer we zien wat hij in zijn genre bereikte en nog weet te bereiken, dan zijn we daar blij .om. Het ziet er prettig uit in het zaal tje van de Waag, we vinden er de mooiste plekjes van ons mooie landje zooals het gedinstingeerde penseel van Bastert die heeft weergegeven. Te 1 <v— nen aan de Vecht, waar hij zich vei- tigde, heeft de schilder veel gewerkt, hij is de Vecht langs gegaan en heeft ge noten van de frissehe en eigen fchoan- heid van het Hollandsch landschap en door zijn werken laat hij er ons van gemeten. Het is hert werk, waaraan hij rijn reputatie te danken heeft. MW ook elders zoeh hij de schoonheid op. De Vennen in Brabant, de bergen v. Davos ontgingen niet aan zijn kunstenaareoog en hij heeft ze vastg0l'3gd ia de verven. Aan verf denken we echter niet meer- licht en kleur zien we en de stem ming voelen we, omdat dit alle3 tot ons komt via ean kunstenaarsziel. Wat is de natuur toch mooi en wat moet een schilder als Bastert een gelukkig menseh rijn. Het werk van Koster sluit waardig aan bij dat van zijn mede-exposant. Hij kwam met de beste vruchten van zijn talent. De bloemenvelden, waarvan hier „Hyacinthenveld aan de Vaart" onze voorkeur heeft, a ;hten we genoegz am bekend, maar we krijgen ook nog iets anders te zien dan deze. Allereerst noemen we de knappe studies naar paar den, levendig werk. dat ons de over tuiging .geeft dat Koster, indien hij rijn weg .gezocht had als dierensohilder, veel «noces geoogst zon hebben. Dan rijn er nog een aantel teekeningen, bladen uit het schetsboek, die onze bewondering .wekken. Het is spontaan en toch ge voelig werk waarin met een enkel lijn tje hier en daar wat kleur, veal werd uitgedrukt Men zie bijv. „Geldersch landwegje" of „de Waag aan het Spaarne", een werkje vol licht en leven. Koster is „schilder" dat voelt men zelfs in het teekenwerk, ook hij wil niet anders rijn dan een vertolker van natuurschoon en zijn verdiensten als zoo danig j^ja niet te miskennen. Gewetensgeld. Ingekomen is bij den Inspecteur der directe belastingen te Haarlem, 1ste aid,, f 404,25 en f 123,75, respectievelijk we gens te weinig betaalde inkomstenbelasting en verdedigingsbelasting H; bij den ontvanger der directe belastin gen, enz. te Zaandaml f 33,25 en f 5.50 als voren, over 1919/2Q; f 46,55 en 1 7.50 als voren. Besmettelijke ziekten. In de week van 511 Maart kwa men in de navolgende gemeenten geval len van besmettelijke riekten voor: Bever wijk 2 van roodvonk, Haarlem f> en Haarlemmermeer 2 van diphtheritis, Scho ven en Zaandam 3 van roodvonk en Noord wijk 1 van diphtheritis. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen hij 0. v. Aalst, Zijl straat 82 (bij Bosman), armband; L. Lann- boo, Tulpenstr. 21, bril met étui; L. Scheur, Esschilderstr. 15, blauwe oein- tuur; i. de Boer. Am«terdamschevaart 2, grijze das; Koudmaa, Hoeren vest 124, wit hondje; M. Spoor, Brouwerstr. 86, witte dameshandschoenen; P. v. Amstel, Eeschilderstr. 1, bruine motorhand6choe- nen; J. Scheurder, Saenredamstr. 15rd, witte handschoen; B. Hagen, Emostr. 2, hondenhalsband; Kennel Fauna Parklaatn 119, keeshond gebracht door grijze kat, gebracht door v. d. Putten, Leliestr. 6; Zwarte kat, gebracht dooi- v. d. Kaaij, Prinsenbolwerk 54; H. v. Alphen, Bree- str. 9 paar zwarte kousen; E. Kruijer, Eabiiciusstr. 26, liniaal; v. Gennip, Har- men jansweg 90, bruine portemenaiepor tier St. Elisabeth's Gasthuis, Gasthuis- vest 47, armbandhorloge; M. Otger, Spaarnwouderstr. 98rd, ceintuur; A. J. v. d. Pigge, Gierstr, 3, étui met geld; S. Weijers, Grebberstr. 25, fluitje, tasehje met portemonnaie; J. Post, Slachthuisstr. 91, hond (zwart-wit); J. Stuteno, Papen- torenvest 48, halsketting; G. PLederiet, Infanterie Kazerne Koudenhorn, bruine handschoen; J. v. Kasteele, Hoofmansfr. 30, geelharjg hondje; Kennel Fauna, Parklaan 119, bruine hond, gebracht door I. Aupers, Eikenetr. 9; 0. Eggnik, Nas- saustr. 2, Marinemuts; J. Verdook, Rol- landstr. 50, portemonnaie met sleutel je; Administratie Electrisch Bedrijf, Harmen- jansweg 131, rjjwielpomp; F. W. v. Stij- rum, Nieuwegraeht 9, Lipssleutel. Garnizoensberichten. De detacheering van den Segeant-ma- joor-administrateur Aalstius den Appel van het 13e Regiment Infanterie bij 't 10e Regiment Infanterie, ii dcor den Commandant der Ille Divi-ie met drie maanden verlengd. Aan den sergeant-majoor-instruc teur Post, van het 10e Regiment In fanterie, wordt te rekenen op 18 Mrt. a.s. de bronzen gesp voor 18-jarigen trouwen dienst toegekend. De vergadering van „Bloemendadl's Bloei", naar aanleiding van de voorge stelde grenswijziging had Woensdag avond laats in hotel „Van Ouds het Raad huis". Ze heeft, wat te voorzien was, mogen verheugen in de belangstelling van een groot aantal Bloemendalers. De grens wijziging! 't Wakkere bestuur van „Bloe- mendaal's Bloei" staat er mee op en gaat er mee naar bed. 't Was dan ook een groote voldoening voor dit bestuur, te kunnen constateeren, dat de gemeente, zoowel "t niet- als 't wel bedreigde ge deelte, zich sterk voor deze zaak inte resseert. Na den talrijken aanwezigen -wnelkom te hebben geheeten, zei de voorzitter van B. B., Mr. D. E. Lioni, dat w-e, om in tooneelterm te spreken, thans staan voor het 2de bedrijf van 't drama: „Land- en geldhonger", of de „Annexa- tiezucht van Haarlem", 't Eerste bedrijf speelde 5 jaar geleden, 't Was in Februari 1917, dat er een -nieuw plan gepubliceerd werd, om van Haarlem „Groot Haarlem" te maken, door van ver schillende gemeenten grootere of kleine re stukken bij Haarlem te voegen. Dit plan, hetwelk beoogde, ongeveer 2/3 van de gemeente Bloemendaal bij Haarlem te voegen, verwekte begrijpelijkerwijs een geweldigen tegenstand en een heftige ont roering te Bloemendaal, veel erger, dan de zeer gewichtige gebeurtenissen, wel ke terzelfder tijd op 't oorlogsterrein plaats vonden. Een heftig verzet open baarde zich en van dat verzet nam Bloe- mendaai s Bloei de leiding in .handen. Men gevoelde, dat een groot onrecht stond te geschieden. Bloemendaal, een volkomen zelfstandige gemeente, ïn alle opzichten in staat, zich zeiven te helpen, en niet parasiteerende op Haarlem, werd bedreigd met een geweldig onrecht. In de lijvige rapporten, opgesteld door 't gemeente-bestuur en dat van B. B. wer den alle argumenten voor annexatie, door Haarlem naar voren gebracht, stuk voor stuk als ondeugdelijk en onhoudbaar be wezen. Gedeputeerde Staten weigerden even wel Haarlem's wenschen in te willigen. Daarmee was 't grootsche plan van de baan. Einde 1921 verscheen een tweede ontwerp .van grenswijziging, beperkter dan t eerste. Waarom kwam dat kleine plan? Gedeputeerde Staten meenden, dat Haarlem Joch wat moest hebben, daar mee bewijzende, dat zij slechte paedago- gen zijn. Toen Haarlem huilde, omdat 't zijn groote pop niet kreeg, probeerden zij 't stil te maken, met een chocolaadje (tenminste wat Bloemendaal betreft). Nu de commissie uit de ingezetenen 't plan onaannemelijk heeft verklaard, heeft de raadscommissie een nieuw plan ontwor pen t bekende ontwerp Slingenberg). Het bestuur van B. B, heeft Mr. Slingen- berg uitgenoodigd, op deze vergadering zijn plan te komen verdedigen. Hierop kwam een antwoord binnen, „dat Mr. Slingenberg hiervan geen gebruik wensch- tec,maken"- voorzitter hoopt dat Mr. Slingenberg op anderen avond hierover in debat zal willen treden. Spr. vindt t maar gelukkig, dat Mr. Slingen berg niet in 't college van Ged. Staten zit. Dit college alleen heeft 'i recht van ini tiatief tot grenswijziging, zelfs de cen trale regeering kan niets doen zonder voorstel van Ged. Staten. A Isnu komt in bespreking ,,'t beperk te Pjan en daarvoor komt aan 't woord Dr. Bornwater. We hebben, zegt spr„ in de eerste plaats na te gaan, de gevolgen van een eveniueele annexatie en wel nummer één de materieele gevolgen. Gaat 't plan door, dan moeten we in 't Noorden afstaan 60 H. A. en in t Zuiden 190 H. A., met pl.m. 1630 zielen en last not least een belastbaar inkomen van 1.280.000. An dere nadeelen zullen zijn een verregaan de topografische misvorming der gemeen te Bloemendaal. 't Verband tusschen het N. en Z. zal verbroken zim. Een smal ge deelte van 900 M. breedte» waarna een gedeelte nog wordt ingenomen door een groote buitenplaats, zal de verbinding tusschen beide deelen vor v n. Voor de ontwikkeling van Bloemendaal zal dit een hoogst onmogelijke geschiedenis zijn. Juist dit gedeelte van Overveen, het welk aangewezen is voor middenstands- en arbeiderskwartieren, zal Bk verliezen. De loop van de grens zal zoo dwaas wor den, dat Haarlem niet dan over Bloe- mendaals gebied op eigen terrein zal kun nen komen. Thans echter heeft BI. een uitmunten de natuurlijke grens. Voor Haarlem heeft t te annexeeren gedeelte geen waarde, voor Bloemendaal veel. Spreker wil 't plan Slingenberg niet in détails bespre ken, maar zich bepalen tot enkele opmer kingen. Een der gronden voor die annexa tie zon zijn: Haarlem is ontgroeid aan zijn grenzen. Voor deze bewering ziet spr. echter niet 't minste bewijs, tenminste niet aan den Bloemendaalschen kant. Op den Zijlweg b.v. is slechts den laatsten tijd één complexje huizen bijgebouwd. Verder wordt beweerd, dat de omliggende gemeenten in bevolking vooruitgaan ten koste van Haarlem. t Omgekeerde is veel eerder waar. Haarlem is geworden wat het is, dank zijn schoone omstreken. Ook de bewering, dat Haarlem op 't ge bied van onderwijs en keuringsdienst moet opdraaien voor Bloemendaal, is sterk overdreven. Bloemendaal betaalt' thans den kostenden prijs voor in Haarlem schoolgaande kinderen. Kan Haarlem er niet meê uit, dan moet 't meer vragen. Wij wenschen zegt spreker, geen ca deautje van Haarlem te ontvangen. Over de toekomst van u, wil spreker maar zwijgen. Haarlem heeft misschien te veel naar 't Oosten gekeken en wil Amster dam nadoen. Spreker denkt onwillekeurig aan de fabel van La Fontaine van de kik- 1 vorsch en de koe. Haarlem moet maar liever de Spaarne- stad blijven. Spreker gaat vervolgens na, welke ge volgen een eventueele annexatie voqr Bloemendaal zal hebben, zoo 't plan Slin- gerberg werkelijkheid mocht worden. Vermogende ingezetenen, waarom 't Haar lem natuurlijk te doen is, zullen waar schijnlijk wegtrekken. Een verarmd Bloe mendaal blijft over. Dan zal Haarlem niet aan 't deel Bloemendaal kunnen be steden, wat er nu aan besteed wordt, om dat industrieën en havenwerken te veel geld vragen. Nieuw Heemstede zal er alleen wel bij varen, doordat 't de rijke lui uit Bloemen daal lokt. Mag dit alles, vraagt spr. Mag een wel varende gemeente die in elk opzicht op eigen beenen kan staan en zich zelf kan helpen, die voortreffelijke onderwijsin richtingen bezit enz., mag die opgeofferd worden aan de fiscale belangen van een naburige gemeente? Dat zou een groot schandaal zijn; het welk alom bekend gemaakt diende te worden. Plattelandsgemeenten moeten er zijn, ze zijn een behoefte in de maat schappij. Bloemendaal staat aan den voor avond van zijn ontwikkeling. Spreker hoopt, dat 't recht zal zegevieren en dat 't in zijn ontwikkeling niet gestuit zal worden door de hebzucht van een nabu rige gemeente, die "t niet op die wijze zal kunnen beheeren, als 't nu beheerd wordt. Mr. Lioni dankte daarop den spr. voor zijn zaakkundige en afdoende weerleg ging van de argumenten van Haarlem voor annexatie. Van de gelegenheid, om den spreker vragen te stellen, werd door enkele aan wezigen gebruik gemaakt. Nadat Mr. Lioni nog enkele citaten van Prof. Struycken had voorgelezen om te cwijzen, hoe deze over annexatie van kleinere gemeenten denkt, werd de ver gadering gesloten. Dinsdag 14 Maart j.l. had in het bonds- gebouw de jaarvergadering plaats van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schoten {Si. l?avc>) en omstreken. Voor een slecht bezette zaal opende de voorzitter met den Chr. groet en heette de altijd getrouwen hartelijk welkom. Hierna werden twee nieuwe leden geïnstalleerd. De notulen werden goedgekeurd, evenals het jaarver slag van den secr. Het jaarverslag van den penningmeester, alsmede de begroo- ting voor 1922, werden na eenige speci ficatiën onder dankzegging goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing, weiden met meerderheid van stemmen herkozen, drie der aftredenden, n.l. de heeren B. Burger, J. v. d. Berg en G. Bart. Voor den heer P. Stet, die zich niet weer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer L. v. Noordt Tot plaatsvervangend afgevaardigde voor de Centrale vergadering, werd gekozen, de heer J. v. d. Berg. Tot vaandeldrager werd benoemd, de heer G. B. v. d. Wensch, terwijl de benoeming van twee vaandelwachten, tot een volgende verga dering werd uitgesteld. Voor de functie van lid van „Eerbied in Gods huis" was geen animo, zoodat een commissie be noemd werd, welke tot taak had, le trachten, hiervooT bereidwiUigen te vin den. In deze commissie namen zitting de beeren J. G. Kuil, G. Heeremans en J. Ruigrok. Bij de rondvraag beklaagde één der leden zich over het meer dan slechte ver- gadermgbezoek. Van verschillende zijden werden propagandamiddelen naar voren gebracht, terwijl bet bestuur hieraan bare volle aandacht zal wijden. Nog werd ver zocht, om voor het H. Hartbeeld een brandend lampje te plaatsen. Het bestuur zal, indien financieele omstandigheden dit niet beletten, met dezen wensch reke ning honden. Het stichten van een afdee- ling „transportarbeidersbond" waartoe reeds meerdere malen pogingen waren aangewend, werd ten spoedigste in uit zicht gesteld. Een breede bespreking volg de nog inzake de verhoudingen tusschen vak- en standsorganisatie met betrekking tot de exploitatie van het bondsgebouw. De voorzitter besloot deze zaak op de eerstvolgende bestuursvergadering aan bangig te maken en hoopte de resultaten dienaangaande, op een volgende leden vergadering te kunnen mededeelen. Het Bondsvaandel, hetgeen zich thans in de St. Bavokerk bevindt, zal wederom in het gebouw geplaatst worden. Hierna dankte de voorzitter de aanwezigen voor hunne belangstelling en aangename samenspre- kingen en sloot met den Chr. groet. Op de Gamplaan alhier schrok een paard, gespannen voor een met takken bossen beladen wagen voor de electrisehe tram, waardoor die wagen keerde en door de tram werd aangereden. Van een der tramlantaams werd het glas en de re flector verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. i Gevonden voorwerpen, Terug te oe komen bij de I-Iaan, Heerenweg 92, eei zilverbon; H. Broertjes, Heem lepijin, een nikkelen horloge; N. Geels, Berken laan 18, een zilverbon; Z. de Graaf, Mo- lenwerfslaan 82, een overjas; Bureau var Politie Raadhuis, een ring met sleutels, Bureau van Politie Boekenrodestraat 9 een rijwielpomp. Terug te bekomen bij C. Tromp, EtH- sonslraat 19, een medaillon; De Hartog Poellaan 29 rood, Haarlem, een portefeuil le, met inhoud; Bureau van Politie Raad huis, een zakdoek, Bureau van Politis Boekenrodestraat 9, een haarspeld. ACTIE VEENARBEIDERS. Dinsdag j.l. heeft de (netter.) AJg. Ne». 'Bond van Land-, Tuin-, Veen en aanver wante vakarbeiders een protesibvergaderin' gehouden te Enunen, tegen de door regeering vastgestelde regeling vain de be- taling vom den le verrichten prodiuotienren arbeid. De vergadering was zeer druk bezoctht en met afgemeene stemmen werd besloten er bij d)e regeering op aan le dringen, da? de bepaalde loonnormen zoo spoedig me HET BELGISCHE ELFTAL. De redacteur van de „Maasbode" te Brus« sel seint: Het Belgische elftal dat 26 Maart tegen Nederland zal spelen is als volgt samenge steld: Doel: J. de Bie (Racing Club de Bruxel- ks); achter: A. Swartenbroeckx (Daring Club de Bruxelles) aanvoerder, en O, Ver- beeck (Union Saint Gilloise); midden: An- dré Flerens (Beerschot Athletic Club), Fl. v. Halme (Cercle Sportif Brugeois) en Van- develde (Lyra); voor: Noliet (Cercle Spor tif Brugeois). B. Coppee (Union Saint Gil loise), Larnoe (Beerschot Athletic Club) van Thys (Beerschot Athletic Club) en G, Michel (Leopold Club). Reserves: van der Cloot (Antwerp Foot ball Club), Pirlot (Standard Club Liégeois), L. van Hyge (Union Saint Gilloise), D. Bas tin (Antwerp Football Club) en F. Degaer (Racing Ghib de Mali nes). Biljartbond Haarlem en Omstreken Klasse A. V rieniienkrinkKas tan jeboom Maandagavond heeft in het clublokaal Vriendenkring bovengenoemde wedstrijd plaats gehad. De thuisclub heeft zich schitterend gehouden en slechts de ma tador van Kastanjeboom wist alleen voor zijn club te zegevieren. De tegenpartij had 73 caramboles. De totaal-uitslag is: Vrien denkring 573, Kastanjeboom 444 carambo les. Laatstgenoemde vereeniging heeft haar ■eindwedstrijd gespeeld. WEDSTRIJD IN SCHOTEN. Maandagavond gaf de heer Droste uit Amsterdam een seance in lokaal „Ruim zicht" hoek Kloosterstraat. Er werden eerst 500 caramboles gespeeld, waar als partner optrad de heer V., lid van D. O. S. Laatstgenoemde met een voorgift van 200, speelde slecht en bracht het tot een totaal van 280. Ook de beer Droste speel de met schitterend en met een moyenn. van ruim 10 met als hoogste serie 50 wou hq -aldus gemakkelijk. KLASSE B. Oud-MeerensteinD. E. S. Gisterenavond heeft te Beverwi,* nez. ontmoeting plaats gehad. Het was voor de Haarlemmers een belangrijke wedstrijd en alhoewel er een partij moest worden uitgesteld, heeft D. E. S. het leelijk laten liggen. Het totaal van 362 heeft ze weten te bereiken, tegen 370 voor Oud-Meeren stein. Zoo staan in deze afdeeling Koren beurs en D. E. S. vrijwel op denzelfden voet, terwijl door deze twee vereenigingen de eindstrijd moet worden gestredeD voor de competitie. De eenige concurrent voor Korenbeurs m deze afdeeling n.l. oud-Meerenstein heeft het eveneens moeien afleggen tegeu deze Haarlemsche club, en staat Koren beurs ongeslagen aan de spits. Oud-Mee- renstein behaalde het totaal van 425 to gen 486 caramboles voor Korenbeurs. Competitie 3de Klasse (Noord) Neder landsche Dambond. Dinsdagavond j.l. speelden te Amster dam voor de 3de Klasse competitie van den Nederlandschen Dambond (Afdeelim' Noord]. „TA..V.E.N.U. I, „Haarlemsche Amsterdam. Damclub" III, 1. F. de Wolf—J. B. Sluiter 0—2 2. G. van DaalenD. Klay 20 3. F. VohnarP. van Amersfoort 0—2 4. K. RoemerJ. L. Versteeg 20 5. A. JonkerJ. Merts 1i 6. C. Jacohs—P. A. Nooy 02 7. J. MeijerL. Dom 11 8. D. van SchaffelaarG. Verbeek van Mourik xx 9. V. LipsB. Hartgerink 02 10. Joh. EschlerJ. Reedijk 02 Voorloopige uitslag 6—12 voor de „Haarlemsche Damclub" III. De partij aan bord 8 werd wegens het late uur afgebroken in remisestelling en zal arbitrair worden beslist. „T.A.V.E.N.U. was geheel compleet, bij Haarlem ontbraken de heeren Gabriëls en Wigcherink. Wedstrijdleider was de heer R. Nolt- huis. Prijsuitreiking Kampioenschap van Haar lem en Omstreken en simultaanseance vaa den nieuwen Kampioen. Op Woensdagavond 22 Maart a.s. zal in de tuinzaal van café Brinkmann de prijs uitreiking plaats hebben van de in den afgeloopen wedstrijd om het kampioen schap van Haarlem en Omstreken behaal de prijzen. Tevens zal dien avond de huldiging plaats vinden van den nieuwen kampioen van Haarlem, din heer H. G. Teunisse, terwijl geno- nde heer eene simultaan séance zal geven voor leden en dona teurs van de beide Haarlemsche damver- o-enitfingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6