BINNENLAND ttmm® nüeuws. Derde Blad. - S 7 Maart De Stille Omgang. WAAKZAAM BLIJVEN. KERK EN SCHOOL. ORDE EN ARBEID, HET R.-K. VAKBUREAU EN DE POLITIEKE ACTIE. BgNNEMWSCH NIEUWS. Pensioenregeling voor de ambte naren en hun weduwen en weezen. TWEEDE KAMER. Uit onze Oost. BRAND TE DORDRECHT. KORTE BERIOHTEN. Het Gezelschap van den Stillen Om gang te Amsterdam verzoekt ons het volgende onder de oogen onzer lezers te brengen. De Stille Omgang is een gecombi neerde devotie, n.l.: van tien Stillen Omgang, zooals deze vóór de Her vorming in de dagen van de luister volle Mirakelprocessie reeds bestond, èn het in stilte verder trekken langs den weg, eens door de processie ge nomen. Men were dus alle uiterlijke teekenen. maar late den Stillen Om gang blijven een stil gebed. Art. 8 van de bisschoppelijk goed gekeurde statuten luidt daarom: „De Stille Omgang mag nooit zijn een ma nifestatie of prottestoptoclit, hij moet blijven een stille bedetocht. Iedere deelnemer behoort geheel in zich zelf gekeerd, biddend, zonder uiterlijke tee kenen, zelfstandig, zonder zich bij een vereeniging of groep te denken, den aangegeven weg te volgen." Om bepaalde redenen worden de vrouwen verzocht, het offer harer af wezigheid steeds te blijven brengen en niet in den Zondagnacht de devotie te beoefenen, maar op een der dagen van het octaaf. De Amsterdamsche deelnemers wor den verzocht zoo min mogelijk naar die kerken te gaan, waar reeds vele deelnemers van buiten zullen komen. Ook worden vrouwen verzocht, in die kerken op dat uur niet ter H. Mis te gaan. Om de goede orde te bewaren bij den Stillen Omgang, die een per soonlijke devotie is en geen wel bewust samengaan van duizenden, worden de deelnemers aangespoord op het volgende te letten: Het is ongewenscht, dat allen te gelijk van één punt vertrekken, on gewenscht dus, dat allen zich op het Spui verzamelen en precies op 't zelfde uur tegelijk weggaan. Juist om opeenhoping te voorkomen, is het wen- schelijk van verschillende plaatsen der stad op te gaan. De devotie begint niet bij het Bagijnhof, maar bij de vroegere N. Z. Kapel in de Kalver- straat. De deelnemers van buiten of uit het noordelijk stadsgedeelte moeten niet langs Nieuwendijk en Kalver- straat, maar langs Spuistraat of N. Z. Voorburgwal of anderen weg naar het beginpunt trekken. Anders bemoeilij ken zij degenen, die reeds den om gang hebben aangevangen. Het is gewenscht zoo vroeg mo ge 1 ij k reeds te beginnen, zoodra men aankomt en niet op andere groe pen te wachten. Bovendien niet den weg te langzaam af te leggen. Om alle tegenstr oöfaiiugen te ver mijden, moeten degenen, die van het Spui komen, door de Roozeboomsteeg (niet door de Bagijnhof steeg om in de Kalverstraat geen moeilijkheden te doen ontstaan), naar de Kalverstraat trekken en dan o n m i d d e 11 ij k links houden en steeds links b 1 ij v e n houden naar den Dam. Na den voorgeschreven weg te hebben gemaakt, komen de deelnemers door de Taksteeg in de Kalveestraat terug, maar houden dan rechts, trekken door de Enge Kapelsteeg, om vervolgens het midden van de Kalverstraat te nemen naar de zij de van de Munt, ten einde de rechts en links trekkenden niet te belemmeren. Al dus behoeft er geen enkele moeilijkheid zich voor te doen. Bij 't teruggaan na afloop van den Om gang moeten de deelnemers er dus voor al op letien, niet de Bagijnhofsteeg en niet de Rozenboomsteeg in te gaan, maar door te Ioopen door 't midden der Kal verstraat naar het Spui. Immers de ge noemde stegen en de linkerzijde der Kal verstraat moeien open blijven voor nog eventueel nieuw aankomenden. Ook dus al loopt er niemand van de andere zijde komend links dan nog moet men alleen 't midden houden bij 't teruggaan. Zooais de laatste jaren bleek, wordt aldus de verwarring van vroeger voorko men. Dringend wordt men dus verzocht zich hieraan te houden, opdat deze aan wijzing gewoonte worde en voortaan de goede orde van zelf blijve bestaan. Men trelcke dus alléén op langs Spui door de Roozenboomsteeg om een gelei delijken rondgang te krijgen en niet de reeds terugkomenden te storen. Wat de rovolutionfioire heeren aandur ven, hebben ze vorige Weak in <le Tweede Ka-mer weer laten zien. Met 'het 'kalmste gezicht ter wereld durfden ze daar ver kondigen, dat er in November 1018 geen vuiltje aan de lucht was, wamt dat er ab soluut geen revolution naiire voorbereiding was. „Natuurlijk" is nu heelemaal niets meer te vreczen. Wie te veel (bewijst, 'bewijst niets en de «Mating over 'November '18 geeft dus veel te denken. Het is zaak nog waakzaam te blijven te genover de ..vergissingen", die men dn revolutóOirMiairen kring zou willen begaan. Minister Ruys de Beerenlbroudk beeft dlit ons volk op krachtige wijze toegeroe pen. Hij zeidie o.a.: ZIELZORG IN DE MIJNSTREEK. Zondag a.s. zal de houten noodkerk te Kaalheide, gelegen tusschen de Dom. mijn, Staatsmijn Wilhelmina en de mijn W illem Sophie, door don ZeerEerw. heet J. 1 ranek, pastoor-deken van Kerkrad© op plechtige wijze worden ingewijd. In feeststoet zal naar de kerk worden ge trokken. De Hoogmis zal worden opge dragen door den Eerw. heer de Hessel, kapelaan te Vaals, geboren te Kaalheide. Yele autoriteiten, ook van de mijnen zul len tegenwoordig zijn. Des middags heeft een plechtig Lof plaats. De kerk kan 400 personen bevatten. Hector is de Eerw. Pater Stanislaus van den Berg, van de Conventueelen te Urmond. Nog een twee de Pater Conventueel zal met de zielzorg belast worden. Lnonconflict bij de Hollandia-fabiTieken. Bij de Hollandia-fabrieken over het Y (fa. Kattenburg en Co.) is, naar de „Tel. meldt een conflict uitgebroken. Twintig persers en persters, ontevreden over het loon, dal hun voor een bepaald werk werd toegezegd, hebben het werk neergelegd. Na een vruchtelooze bespreking tussohen de directie en het bestuur van den modernen bond van arbeiders in de kledingindus trie. zijn de stakers ontslagen. „Het is van beteekendis dat de Neder lander wete, dat wanneer er weer eens een vloedgolf van beroering over Europa komt, welke vloedgolf volgens een eenmaal gevleugeld woord niet bij Zeven aar blijft stiltaan, deze stuit op een zeker ge tal welbewuste imainuen, ook burgers, die zeggen: eerste noadizakéliijkihelid', oipdiat er in ons land geleidelijk en langs wettigen weg voortgang zij. is, diat er heersche rust en orde. En dat is vooral mondig waar wij zien j dat de sociaal-democratische en oommu- mistische partijen een voorlidurenden wedt strijd beoefenen ter vergrooting vain het getal eigen volgelingen. Er is een voort durende concurrentie tusschen alle poli tieke partijen, van welken kamt ook, om te zorgen' dat de door die politieke 'partijen voorgestane beginselen een zoo groot mo gelijk gelat a dhpten in oms land krijgen. Maa'r miu is 'het merkwaardige dat e<r onder de politieke partijen geen enlkele is indien ik de zaaik wel zie idiie zich voortdurend zoo op sleeptouw 'laat nemen door een te gelijk bevriende en te gelijk vijandige partij als dat met die sociaal democratische het gevat is. Wij zien het herhaaldelijk in de Kamer en er buiten. Als het er op aankomt, als het er hier in het Parlement op aankomt en als het in de straten spant, dian zijn de heeren van de uiterste linkerzijde, de communis ten, de leiders en de S. D. A. P. moet volgen.'' De Minister slaat bier den spijker op zijn kop. Hot gevaar is inderdaad nog niet voorbij. Het bureau voor de R.K. Vakorganisa tie verzoekt ons opname van het volgen de: „Nu men blijkbaar in sommige kringen er prijs op stelt, dat openlijk naar voren wordt ^getreden, vindt het Bestuur van het R.K. Vakbureau aanleiding, het vol gende publiek op te merken: 1. dat het kennis genomen heeft van kranten-verslagen, waarin men het doet voorkomen, dat het R.K. Vakbureau zich zou hebben bezig gehouden met de ver- kiezings-actie in het district Arnhem-Nij- megen; 2. dat die mededeeling op de vergade ring van het Kieskring-Bestuur te Am sterdam, mede werd gedaan in verband met een onderhoud, dat de heer Berger had met den voorzitter van den Bond van Rijkskieskring-organisaties; 3. dat de heer Berger op ons telegra fisch verzoek mededeelde: „Ik heb in de vergadering van het Kieskring-Bestuur onder eigen verantwoordelijkheid eenige feiten medegedeeld, geconstateerd in de Kieskringen Arnhem en Nijmegen en daaraan toegevoegd dat de bewuste zin snede in den brief van het Bondsbestuur aan de heeren v. Cranenburgh c.s., mede op deze feiten sloeg." Deze mededeeling van den heer. Berger, de publicaties in vergadering en pers, geeft het Bestuur van het R.K. Vakbureau aanleiding, eveneens publiek, duidelijk en voor ieder verstaanbaar te verklaren, dat het Vakbureau,, noch in de Kieskringen Arnhem-Nijmegen, noch in eenigen an deren Kieskring zich ook maar op «eni gerlei wijze met de verkiezing heeft bezig gehouden. Alle beweringen hieromtrent, van wel ken kant die ook komen, kunnen als las ter gebrandmerkt worden. Men zij, ook weer door de nu gesignaleerde beschuldi ging, opnieuw gewaarschuwd, niet te spoedig geloof te hechten aan geruchten, welke rond de R.K. Vakbeweging worden verspreid. Den laatsten tijd schijnt het voor sommige, buiten onze Vakbeweging staande, personen, geoorloofd, de Katho lieke Vakbeweging onnoodig moeilijkhe den in den weg te leggen,' waarlijk niet ter bevordering van de Katholieke een heid". Het volledige antwoord van den heer Berger op het telegram aan het R.K. Vak bureau luidt volgens „de Tijd" als volgt: „In antwoord op uw telegram deel ik u mede, dat de verslagen niet volkomen juist zijn. Ik heb in de vergadering van het Kringbestuur onder eigen verantwoor delijkheid éenige feiten medegedeeld, ge constateerd in de Kieskringen Arnhem en Nijmegen en daaraan toegevoegd, dat de bewuste zinsnede in den brief van het Bondsbestuur aan de heeren v. Cranen burgh c.s. mede op deze feiten sloeg. Bovendien heb ik daarbij opgemerkt, dat enkele met name genoemde gevallen nooit met de bewijzen in de hand aan het R.K. Vakbureau konden verweten worden, naar dat wel bekend is, hoe men in de kringen van het Vakbureau Haaze- voet gaarne door Smulders zag vervan gen, zoödat ik persoonlijk deze feiten met elkaar in verband bracht. Ik vertrouw met deze mededeelingen uw verlangen bevredigd te hebben." DE ÏO-URIGE ARBEIDSDAG GEVRAAGD. 'De commissie voor de behartiging van die belangen bij Handel en Verkeer, ingesteld' door 'den Nederlandsohen Bond voor den Handel in Vellen, Oliën en Oliezaden te Rotterdam, hcoft in»oen adres aan 'den Mi nister van Arbeid baar instemming betuigd met bet adres van bet Verbond van Ne derland sche Fabniikanten'vereeniigingen, in zake bet verlengen vau den arbeidstijd 'tot 10 uur por dag (56 uur per week). WetsontwerpAlbarda. De Tweede Kamer beeft bet wetsontwerp Albarda c.s. tot wijziging der ikies-wet aangenomen met 39 tegen 29 stemmen. MEMORIE VAN ANTWOORD. De zeer ernstige toestand van 's-Rijks Financiën. De minister van Financiën meent geen passende gelegenheid te mogen laten voorbijgaan om te wijzen op den beden- kelijken toestand, waarin allengs onze Rijksmiddelen komen te verkeeren. Hij leeft in het dagelijks groeiend be sef, dat zelfs bij handhaving van de tegen woordige belastingpercentage, die te hoog zijn, de opbrengst der directe belastingen in de eerstkomende jaren een zoodanigen invloed der huidige crisis zullen vertoo- nen, dat zonder pijnlijke bekrimping van een sluitend budget geen sprake zal kun nen zijn. Dit feit waarschuwend bloot te leggen acht hij zijn plicht. Struisvogel politiek verergert den toestand. Toen dan ook de openbare behandeling der pen- sienwet in de Eerste Kamer, anders dan in de R. K. kiesvoreen. m aen itijks- kieskring Zeeland is, dat eorste candidaat is de heer L. A. Eruijtier, tweede de heer E. J. L. II. van Waesberghe, derde do heer J. W. Viemings, vierde de heer G. Adriaansens. BOUW VAN SCHOLEN. Verplichte openbare aanbesteding. In de Donderdagmiddag gehouden zit ting der Tweede Kamer staakten bij de stemming over de motie van den "heer de Laar inzake verplichte openbare aan besteding bij den bouw van scholen de stemmen met 37 tegen 37. Vrijdag wordt opnieuw over do motie gestemd. Vergadering van Donderdag 16 Maart. Na het comité generaal ter behandeling van een brief der com missie voor huishoudelijke aangelegenhe den wordt gestemd over de motie-Van de Laar inzake verplichte openbare aanbe steding bij bouw van scholen. De stemmen staken; de stemming zal Vrijdag worden herhaald. De heer OSSENDORP S.D.A.P. licht een amendement toe op het Bouwwetje om de terugwerkende kracht te laten ver vallen doch de wet een jaar langer dus die in de Tweede en dan de schriftelijke tot j Januari j924 te laten gcl(jen_ gedachtenwisseling in de Eerste, zich op het terrein van den algemeenen finan- cieelen toestand ging bewegen, kon het niet anders of deze opvatting moest zich doen gelden. Vandaar dat in zijn rede het pessimisme tot uiting kwam, waaraan tot zijn leedwezen blijkens het Voorloopig Verslag sommige leden, ais op dat oogen blik inopportuun, aanstoot genomen heb ben, maar dat naar zijn meening te minder onuitgesproken mocht blijven, waar de op dit punt juiste zienswijze van zijn be strijders tegenspraak in de Kamer zelve had uitgelokt. Het afwijzend votum der Eerste Kamer. Dat hij hiermede bij verschillende leden in het Voorloopig Verslag aan het woord komende, den indruk heeft gewekt, dat het afwijzend votum hem niet onwelge vallig was betreurt hij. Die indruk is on juist. Zijn standpunt is, dat de nieuwe pensioenwetgeving, vrucht van den arbeid der Staatscommissie, een groot stuk werk is, hetwelk ook in dezen tijd behoort te worden doorgezet, en dat de meerdere kosten, die daarvan het gevolg zullen zijn, weliswaar bij de salarispositie der ambtenaren in aanmerking mogen komen, maar niet er toe mogen leiden, de juiste verhouding tusschen wedde en pensioen, inzonderheid tusschen wedde en wedu- wenpensioen, welke het ontwerp schept af te wijzen. Geldt deze opmerking in het bijzonder de verhooging der pensioen rechten, ook de in het vervallen ontwerp vastgelegde premievrijdom kon naar zijn inzicht niet een motief tot afwijzing zijn. Die premievrijdom bestaat thans reeds en wel als element van het salaris. Wanneer in afzienbaren tijd de economische ont wikkeling tot een nominale vermindering der wedden welke niet volstrekt een verlaging van den levensstandaard be hoeft te beduiden zal leiden, dan staat allerminst vast, dat deze juist in de op heffing van den premievrijdom zal be- hooren te bestaan of daarmede zal moe ten worden ingeleid. In de particuliere maatschappij komen op het oogenblik loonsverlagingen voor van 5 tot 40 pCt., maar van geen enkele zijde wordt de ern stige aandrang vernomen om, door wijzi ging van de Invaliditeitswet, de premie heffing te herstellen. Reeds dit zij vol doende aanduiding dat een ebbend getij in de loonen niet volstrekt behoeft in te sluiten een opheffing van den bestaanden premievrijdom. Geen bevoorrechting. Dat het wetsontwerp „een schandelijke bevoorrechting" is „der ambtenaren boven de overige burgers, welke geen pensioen (bedoeld zal zijn: geen pensioen uit de publieke kas) genieten", kan alléén worden toegegeven, wanneer het ook een schandelijke! bevoorrechting der ambte naren is, dat zij, met uitsluiting van anderen, salaris uit de publieke kas ge nieten. Bezuiniging. Ook de Regeering is van meening, dat de bezuiniging in de eerste plaats ge zocht moet worden in vermindering van het aantal ambtenaren en in „de vele andere Staatsuitgaven, die daarvoor in aanmerking komen." Zij hoopt, dat zekere eenstemmigheid omtrent den aard dier uitgaven zal kunnen worden bereikt. Of daarnaast nog vermindering der salaris sen hetzij door premieheffing hetzij op andere wijze noodig zal zijn, is een vraag, die de toekomst zal uitmaken; over welker waarschijnlijke beantwoor ding wel verschillend zal worden gedacht naar gelang van het onderscheiden in zicht in de naastbijliggende economische ontwikkeling; doch waarover bij dit wets ontwerp niet wordt beslist. Een overgangsbepaling voor de thans in functie zijnde ambtenaren, als in het Voorloopig Verslag gevraagd, is in strijd met de gedachte van het nieuwe artikel: handhaving van den tegenwoordigen toe stand, waarin de vraag der premiebetaling wordt beheerscht door een koninklijk be sluit. ZONDER NOODZAKELIJKHEID BOUWEN VAN SCHOLEN VOOR L.O. Tiet wetsontwerp aangenomen In de Donderdag gehouden zitting det Tweede Kamer is met 66 tegen 4 stem men, die van de heeren Kuiper, Scheurer, v. Ravestoijn en Kruijt, aangenomen het] wetsontwerp inzake hei treffen van maat- De MINISTER heeft bezwaar tegen de verlenging van den duur der wet, doch neemt het doen vervallen der terugwer kende kracht over. De heer OSSENDÖRP trekt het over blijvende, deel van zijn amendement in. Het amendement der commissie van rap porteurs tot verduidelijking van de bedoe ling van art. 2 wordt door den Minister overgenomen. De heer OTTO V. B. verdedigt een amendement bedoelende voor beslissin gen op aanvragen om bouwverlof het vra gen van advies van den onderwijsraad verplicht te stellen. De MINISTER betoogt dat de onder wijsraad wetenschappelijke voorlichting moet geven en niet is ingericht voor het geven van adviezen zooals het amende ment bedoelt. Het amendement wordt verworpen met 53 tegen 11 st. De heer GERHARD S.D.AP. licht het amendement der commissie van rappor teurs toe om te bepalen dat vergunning is verleend als na 3 maanden geen beslis sing is genomen om 'n aanvrage van bouwverlof, een sub-amendelhent-Rulgc/'s wil voor 3 maanden lezen 1 maand. De MINISTER raadt aan, 2 maanden te lezen. Aldus wordt besloten. Het wetsontwerp" wordt aangenomen. Aan de orde is de Begrooting van Financiën. De heer WEITKAMP C. H. dringt aan op bezuiniging op het reizen van ambte naren en op de administratie van de be lastingen. Spr. wenscht den invoer van buiten- landsch vleesch verboden te zien. Spr. dient een motie in, vragende om afschaffing van de registratierechten voor de land- en tuinbouwveilingen. De VOORZITTER stelt voor, de motie te behandelen op een nader te bepalen dag. Het voorstel wordt verworpen met 34 tegen 29 stemmen. De motie wordt be handeld bij de begrooting. De heer VAN VEEN C. II. vraagt of de schoolopzieners ambtenaren zijn. De heer DRESSELHUYS V. B. steunt de motie-Weitkamp. Ook de heer FLESKENS R. K. betuigt instemming met de motie en dringt aan op vlugger uitreiking van de belastingbil jetten. De heer DUIJS S.D.A.P. dringt er op aan, dat de Kamer de motie-Weitkamp zal aannemen. De heer SMEENK A.R. bespreekt de positie der rijksklerken. De heer VAN DE BILT R.K. betuigt zijn instemming met de motie-Weitkamp. De heer DRION V. B. verdedigt de goudpolitiek van de Nederl. Bank. NIEUWE KATHOLIEKE- KERK TE PiADAiNG. 'Naar we uit een particulier schrijven vernemen, wordt tiliams te Pa,dang een nieuwe Katholieke kerk gebouwd vain 30 X 15.20 M. (één breedte-spanning)eens zoo groot dus als de oude, die naar men a:öh misschien herinnert, door 'de jongste groote aardbeving te Padang geweldig 'heeft geleden. Zij wordt versierd met <*n torentje 32 M. hoog. Het geheel wordt zoo veel mogelijk in Golihische vormen gehou den'; voor het d'alk wordt gegalvaniseerd plaatijzer gebruikt. Om het gevaar Van aardbevingen zal er iveel gewapend beton worden toegepast. Wijl men nog grootere toename dei christenheid' venvacht, vooral door bert toe treden van jeugdige Ohineezicn tot onzen godsdienst, zal de kerik zóó gebouwd wor den, diat ze later kan worden uitgebreid. Het nog niet lang geleden opgerichte jongens-weeshuis „S't. Francdscus" telt ook al een klein veertigtal pupillen, zoo dat men' gedwongenl ,iis geweest ook hier nieuwe gebouwen 'bij te zetten. Jammer d'at men niet meer middelen ter beschikking heeft voor de goede zaalk. (Java Post). regelen ter voorkoming van het zonder j HERTENPLAAG OP DE VELUWE. Don laatsten tijd komen op do Veluwe voel herten en roeën voor, die als gevolg noodzakelijkheid bouwen van scholen voor L. O., nadut de minister den datum 1 October 1921 had gewijzigd in 16 Maart J van den slechten winter weinig voedsel 1922. kunnen vinden, daardoor brutaal worden KAMERS VAN KOOPHANDEL. en uit de bosschon komen naar de bouw- De Minister van L. N. en H- heeft aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken meegedeeld, dat het zijn voornemen is te bevorderen, dat do dag van ontbinding van de Kamers worde vastgesteld op 1 April en aan de com missies van vocrb" roiling in overweging te geven, de eerde samenkomst van de nieuwe Kamers zoo mogelijk op dien dag te laten plaats vinden. DE RIJKSKIESKRING ZEELAND. De voorloopige uitslag der stemming landen, waar zij zich te goed doen aan het opkomende voorjaarsgewas. Ook het landgoed „Johanna-Hoeve", groot ongeveer 900 H.A. waarvan de laat ste jaren ongeveer do helft met groote moeite en hooge kosten is ontgonnen van hosch en dorren heidegrond in vrucht bare bouwlanden en weilanden, onder vindt veel last van genoemde dieren, die des avonds laat en des morgens vreeg ko men grazen en aan jonge rogge, serra- della en aardappelen belangrijke schade toebrengen. Op grond aaar.an aan den Di recteur P. H. Burgers en den Hoofdop zichter 0. Klaver een buitengewone mach tiging tot schieten van herten en reeën in gesloten jachttijd, verleend, doch men kon de laatste twee jaren geen van de dieren onder schot krijgen. Thans gelukte het evenwel aan den Hoofdopzichter in de afgeloopen week om oen mooien hertenbok te schieten. Den volgenden avond had men nog meer suc ces. Toen wist de Directeur een mooien hertebok neer te leggen en gelukte hot den Hoofdopzichter een wegsnellenden hertebok toch nog te dooden. Men ziet soms kudden van 10 il 12 stuks uit het hosch komen; het is inder daad noodzakelijk, dat genoemd wild be streden wordt. ARRESTATIE VAN HOTELDIEVEN. Elf dagen geleden is een ambtenaar van de rechtelijke macht uit Zierikzee, die in een hotel in de Kalverstraat te Aim- sterdam logeerde, een koffertje ontstolen, inhoudende lijfgoederen en zes obligaties van f 1030 van de 6 pöts. leening der gemoente Amsterdam van 1922. Door een toeval heet de politie, naar het „Hbld." meldt, do bedrijvers van de zen diefstal ontdekt. In 't begin der vorige week stalen twee mannen een pakje van een handkar, Welke een oogenblik onbeheerd op straat stond. Het feit werd opgemerkt en een poli- tie-agent zette het tweetal na. Een hun- nor werd vastgegrepen, de ander ont- kwanp De politie meende den vluchte ling in Den Haag te moeten zoeken, waar hij familie heeft. De Haagsche po litie ging eens kijken in het huis van den zwager van den gevluchte. Toen deze voor de politiemannon opende, zeide hij: o, jullie- komt zeker voor de effecten". De polite-mannen, die allien van den( diefstal van het pakje wisten, waren ten hoogste verbaasd en vroegen wat de man bedoelde. Deze, die met de handelingen van zijn zwagers, die reeds meermalen met de politie in aanraking zijn geweest, niets had uit te staan, vertelde toen dat de man die gezocht werd te zijnen huize zes obligaties had laten zien. Ilij was er mee naar Rotterdam vertrokken. Later bleek dat hij zo daar te koop had aangeboden. Succes had hij evenwel niet en voor de veiligheid nam hij de wijk naar België. In Antwerpen heeft me hem en vijf der obligaties thans weten te pakken. De zesde had hij verkocht. De man zal naar hier op transport gesteld en aan de jus titie overgeleverd worden. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de twee mannen niet in het hotel, waar zij den diefstal pleegden, logeerden. Zij wa ren er maar eens op goed geluk binnen- geloopen om er hun slag te slaan. ONVEILIGHEID OP DE ZUID-HOL- LANDSCHE EILANDEN. De onveiligheid op de Zuid-Hol- landsche eilanden neemt toe. Hadden de inbrekers tot op heden meer de plaatsen op het eiland Voome of Put ten tot hun arbeidsveld gekozen, thans kiezen de heeren de Hoeksche Waard voor hun terrein. Zoo werd enkele dagen geleden door liet onderwijzend personeel der Openbare Lagere school te Nieuw- Beijerland, des morgens ontdekt dat de school des nachts bezoek had ge had van ongenoode gasten. 'Bij schier iedcren onderwijzer was de lessenaar opengebroken. Slechts een klein be drag, bestaande uit de spaarpennin gen der schoolgaande kinderen, werd meegenomen, in 't geheel f 10.58. Ook een zilveren horloge van een der onderwijzeressen werd door de inbre kers ontvreemd. In denzelfden nacht kreeg ook de school no. 1, staande aan de Zuid zijde, een gehucht ressorteerende on der diezelfde gemeente, een beurt. Daar werd door de daders een be drag van f 12 medegenomen. Den volgenden nacht werd Piersliil bezocht. Door het verbrijzelen van een ruit in het kantoortje kreeg men met be hulp van mbrekerswerktuigeu toegang tot 't gymnastieklokaal en de andere lokalen. Alle kasten en lessenaars wer den nagezien en doorzocht, doch hier was de bidt niet groot' voor de „hee ren". Er werd niets vermist. Ook werd dien nacht een bezoek gebracht aan de Consistoriekamer van de Gereformeerde kerk te Zuid-Beijer- Iand. Door een ruit in te drukken hebben de dieven zich toegang we ten te verschaffen. De zich daar be vindende bussen werden opengebro ken en het geld medegenomen. De brandkast lieten zij ongemoeid. Poütie-iomderzoek met en zonder po Iitiehonden, heeft tot op heden niets uitgewerkt. Door het regelmatig opvolgen van de inbraken op die plaatsen, die steeds in de onmiddellijke nabijheid van el kander liggen, zou men de conclur sie gaan trekken dat het' steeds de zelfde personen zijn, die deze land streken des nachts zoo. onveilig maken. LANGS DE GRENS, de Oostgrens wordt aan het Van „Hbld." gemeld: Ofschoon over het algemeen van Hol- landsche zijde het halen van Duitstjie koopjes zeer is afgonömen, ton gevolge waarvan van lieverlede het eerst zoo strenge toezicht daarop minder werd, dui ken sedert een paar dagen hier aan de grens weder telkens geruchten op over aanhoudingen te Elten en Emmerik van Hollanders. Bij informatie bleken dozo geruchten op feiten te berusten, hierop neerkomende, dat door Duitsche re cherche-beambten inderdaad eenige land- ganooten zijn vastgehouden en na be taling oener groote borgstelling pas wer den vrijgelaten. Meestal zijn de aanhou dingen een gevolg van uitvoerpogingen van onnoozele kleinigheden. Het schijnt A-a. dat dit toezicht aanmerkelijk is ver- 1 scherpt, rfaaarmedo rekening ttioux te worden gehouden. Eigenaardig genoeg openbaart zich te gelijk met deze zucht naar aanhoudin gen, van andere zijde over de grens een beweging om den Hollandschen koopers het inkoopen en uitvoeren van Duitsche artikelen gemakkelijker te maken. Deze beweging is op touw gezet door de in hot grensgebied wonende neringdoenden en gericht tot de regeering. Men wil trachten, mildere bepalingen te krijgen, omdat vele Duitsche zaken, nadat de Hol landers als 't ware geweerd zijn, kwij nen en zich slechts met moeite weten staande te houden. Tegelijkertijd wordt ook hard gewerkt om het paswezen ten opzichte van Neder land in meer gunstige banen te leiden. Uit een en ander valt dan ook op te maken, dat een groot aantal Duitschers begint in te zien, dat de Hollandsche koopers tenslotte nog zoo kwaad niet zijn voor den Duitschen handel. Alles bij elkaar genomen schijnt de tijd aaanstaande, dat het verkeer tusschen beide rijken met wat minder moeilijkheden zal gepaard gaan. Omstreeks 1 uur Donderdagmiddag bras brand uit in de Kon. Ned. Glasfabriek van J. J. Bouvy te Dordrecht. Bedde panden, waarin o.m. de machines staan, welke de geheele fabriek drijven en waar zijn ondergebracht dfl pakkamers en de teekenzalen, zijn geheel uitgebrand. De voorgevel van het brandende gebouw stortte in. Na een half uur was de brand weer den brand meester. Omtrent de oor zaak ie niets bekend. DIERENKWELLING. Woensdag werd te Tilburg een bod aangehouden die op een 'kar met een bo demoppervlakte van 2J4 vlerk, meter niei minder dan 9 volwassen varkens vervoer de. Tegen den vervoerder werd proces-ver baal opgemaakt. (N.T.C.) HAASTIGE SPOED IS ZELDEN.... In de R.H.B.S. te Heerenveen wordt de gasleiding, die verleden jaar gelegd is, thans weer uitgebroken en voor oud roest verkocht. Thans wordt een leiding voor eleclrisch licht aangelegd, ofschoon men niet zeker is, dat men in het a.s. najaar dat licht van liet Provinciaal Eleclrisch bedrijf zal kunnen betrekken. PALTROKMOLEN TE WESTZAAN. Dr. E. J. Haslinghuis schrijft aan de „N.R.Ct.": Naar wij vernemen, wil men den groo- ten open paltrokmolen „De Groote St. Ja cob" te Weslzaan gaan sloopen, nu df eigenaar onlangs is overleden. Zijn er niet eenige vermogende Zaansche particulieren te vinden, die dezen fraaien, uit 1719 dagteekenenden houtzaagmolen willen redden? Hij is te koop voor f 4000. incluis de ronde werf, waarop hij staat AFPERSING EN MISHANDELING. Twee inwoners van Uitwijk (N.Br.) zijn zwaar geboeid naar het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch overgebracht, beschut digd van inbraak met diefstal bij een land bouwer te Brakel, dien zij mishandelen en met een vuurwapen op de borst dwongen, mede te deelen waar zijn geld zich bevond. Zij namen eenige honderden guldens mede. Naar wij vernemen, hebben de beide dieven voor de marechaussée te Woudri- cliern een bekentenis afgelegd. Overreden en gedood. Te Smeek is 'door een auto o verredien zekere Jan Kui pers. Hij werd! maar hel ziekenhuis ver voerd, waar hij is overleden. Hij was werk- zaam bij het grinclvervoer voor de nieuwe Katholieke school aan dien Leeuwarder, straatweg. Brand. Woensdagmorgen ontstond Ibramd op het benizineterrein (Char'ois) te Rotterdam, 'doordat dm het pompstation al daar een pijpleiding voor stookolie stond. Do brand d'ie zich aanvankelijk ernstig tiet aanzien kon gebluscht worden met ei'gen: middelen, zoodat de drijvende stoomspuit, Havendienst 2, geen dienst behoefde te doen. De vernieling bleef beperkt tot het pompstation. Een /uitbreker (gearresteerd. De 22- jarige J., die in het arrestantenlokaal te Groesbeek was opgesloten, wist daaruit te ontsnappen en vluchtte naar Nijme gen. Toon de politie hem in do gaten kreeg, verzotte hij zich zoodanig, dat van de vuurwapenen moest worden gebruik gemaakt, waarna J. kon worden over mand. Een gescheurde school. Tengevolge van den mijnbouw is de openbare la gere school te Spekholzerhoide zóó ge scheurd dat meerdere lokalen buiten dienst moesten gesteld worden, wegens het gevaar voor leerlingen en onder wij- zors. Met planken is het gevaarlijk ge deelte evenals ©en stuk van de speelplaats afgemaakt. Onzedelijke laai. Te—Amersfoort ont vingen versdhöiilenide per-/) ten brieven waarin onzedelijke taal. De commiissari vam politie heeft 25 uitgeloofd vor 'wien aanwijzing van isdh'rijver of schrijt- siter 'kam geven. Hot handschrift is aain H politiebureau lei' bezichtiging gesteld. Brand te Oud-Beijerland. Te öud- Beijieria'nd is de hofstede van den land- houwor S. Lange rvcild 'tot dien. gromid toe afgebrand, .ftiie koeien en twee veulens ik-waimen in 'de vlammen om. De oorzaak is 'Waarschijnlijk 'diat bij het aanmaken van een fornuis vonken op het rieten d'alk ge vallen zijn. Lijk acmgespoeld. Op het Noordzee strand te Petten (N.-H.)is het lijk aange spoeld van een mannelijk persoon, naar schatting 18 jaar, gekleed met blauwe trui, molton hemd, blauiwo ondierbroek, düto «oikk'em, een riem om den) middel en rijg schoenen aan; donkerblond' haar en geta- toueerd' op ondlerarmlengte 1.60 M. Bezuiniging. Te Mariun (Fr.) zou een marechauskee-kazerne gebouwd worden, waarvan de kosten 100.000 gld. zouden beloopen. De „Drachtstor Crt." deelt thans mede. dat van dit plan is afgezien en een kazerne vau 30.000 gld. zal gesticht worden. Inbreker gearresteerd. Te Heerlen is ©en Duitscher op heeterdaad betrapt bij het plegen van inbraak in een der buiten wijken. Do vreemdeling was in het bezit van een geladep revolver en inbrekers- werktuigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9