Indrukken van den dag. DAMIAATdES ZATERDAG 18 MAART 192Z 14ste JAARGANG No. 14094 PER KWARTAALT 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD DU nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. de kosten van het ONDERWIJS. ÖST DEM G&ÜTREK HAARLEM. Van onze Rechtbank. Van onze Rechtbank. Burgerlijke Stand. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. De Ffcemsteedsche Raad kwam gisteravond in voltallige vergadering bijeen onder woorzitter- schap van den burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn. De notulen van 26 Januari en 16 Februari j.l. werden vastgesteld. Besloten werd de jaarlijksche rente welke door de gemeentelijke gas-, duinwater- en electriciteitsbedrijven zal moeten worden betaald aan de gemeente Heemstede over de in 1921 verstrekte gelden te bepalen op 7 pet. B. en W. werden gemachtigd om onder nader te stellen voorwaarden aan R. de Jong te Heemstede onder hands te verhuren voor den tijd van 1 jaar en tegen een huurprijs- van 250 per jaar een terrein groot 2 H.A. en 31 c.A. gelegen ten Z. van het Heemsteedscne kanaal. Goedgekeurd werd daarop het voor stel van B. en W. tot verlaging van den gasprijs met 3 cent per M3 en vaststelling op 13 cent voor den ge wonen en 14 cent voor den muntmeter. Bij dit voorstel vroeg de 'neer Tromp of niet eens overwogen kon worden om een ander systeem toe te passen door de gebruikers van muntmetergas niet meer een cent per M3 meer te laten betalen. De voorzitter zeide dat dit nu een maal niet anders kon. Eveneens werd goedgekeurd het voorstel tot verlaging van den eiectri- citeitsprijs en wel met 1 cent per K.W. U. voor tarief A (voor verlichting en andere doeleinden volgens aanwijzing van den enkel-tariefmeter) *n met 2 cent per K.W.U. voor tarief B (voor beweegkracht en andere industrieele doeleinden volgens aanwijzing van den dubbel-tarief meter). Bij de behandeling van een voorstel tot het verleenen van vrijstelling van art. 32 der Bouwverordening van W. F. Bloemendaal te Haarlem, ver zochten de heeren Tates en van Unen aanteckening als te hebben tegenge- stemd. De heeren D. Pronk, Jac. Roest Jr., 1. de long, Th. G. J. van Staveren, A. v. d. Horst, A. E. J. de Wildt.Th. J. Heycfanus, die periodiek aftraden als leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden met algemeene stemmen herkozen. Aan de orde kwam daarop het voor stel van het lid De Wilde tot het ver eenen van vacantietoeslag aan ge- meentepersoneel. Naar men weet heb ben B. en W. geadviseerd op dit voor stel afwijzenü te beschikken. De heer De V/ilde critiseerde enkele i isneden uit het prae-advies van B. en W. en zeide dat vacantietoeslag z.i. geen loonsverhooging is. Verder zeggen B. en W. dat thans een algemeene prijsdaling is ingetre den in groote lijnen mag dit zoo zijn onder de werkende standen is er wei nig van te merken. Verder verdedigde spreker zijn voor stel en meende dat waar de menschen u vacantie hebben, zij hier ook van moeten kunnen genieten. De heer van den Erf zeide het voor- s'e'.-De Wilde te zullen steunen om dat dit voorstel met bijna algemeene stemmen is aangenomen in de com missie van overleg. Het zou zeker in den geest der C. v. O. zijn, wanneer de Raad besloot tot verleening van den toeslag. De heer Van Unen achtte de tijds omstandigheden niet geschikt om deze uitgave te doen, waarom hij tegen verleening van tóeslag was. De heer Vring zou ditmaal over zijn principes heenstappen evenals tegen kindertoeslag is hij tegen va cantietoeslag en het voorstel steu nen. Verscheidene léden maakten nog op en aanmerkingen, waarna de voor zitter nog eens uitvoerig het standpunt van B. en W. uiteenzette en er op wees hoe in dezen tijd van malaise die op ieder huishouden drukt, men met het voorstel-de Wilde eert kleine categorie van menschen gaat bevoor- deelen. Na repliek werd het voorstel de Wilde verworpen met 47 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren Van den Erf, Vring, de Wilde en Tates. Goedgekeurd werd een voorstel om naar aanleiding van het feit, dat het werk tot het bouwen van midden standswoningen door „Tuinwijk", 160.000 meer kost dan de oorspron kelijke raming, het besluit tot steun te wijzigen. Bij het voorstel tot het in orde brengen van een stuk grond tot speel terrein aan den Voorweg, vroeg Ve heer Tromp of het geen overdaad is een stuk terrein dat zoo dicht bij Groe- nendaal ligt tot speelterrein in te richten. In dit wandelbosch is toch gelegenheid genoeg tot spel en ver maak. De voorzitter antwoordde dat dat Stukje terrein gemeentegrond is en tot nu. toe zonder bestemming daar het bij uitstek geschikt is voor speel terrein er liggen eenige scholen in' de buurt hebben B. en W. het voor stel gedaan, Na een korte bespreking werd het voorstel aangenomen. Goedgekeurd werd een voorstel tot aanleg van een weg langs de Crayenes- tervaart en tot verbreeding dezer vaart. Bij punt 12, vaststelling straat namen deelde de voorzitter mede, een verzoek van „Heemstede's belang" ontvangen te hebben om de namen Nicoiaas Beetslaan en Bosboom Tous- saintlaan te wijzigen in Nicoiaas Beetsstraat en Bosboom Touss'aint- straat. Dit verzoek werd ingewilligd. Vervolgens werden de overige namen vastgesteld volgens voorstel van B. en W. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling dat het voorstel tot over neming van de Pijlslaan is aangehou den. De heer de Boer vestigde bij de rond vraag de aandacht van B. en W. op de Kastanjelaan, die bij regenachtig weer onbegaanbaar is. De voorzitter zeide dat die weg parti culier eigendom is, maar dat B. en W. toch gecorrespondeerd hebben over het aanleggen van een riool, echter zonder resultaat. B. en W. zullen hun aandacht op deze zaak gevestigd houden. De heer Vring kwam nog eens terug" op het door hen gesprokene in de vorige zitting over aansluiting op electriciteitsnet en waterleiding van gezinnen die dit niet bekostigen kun nen. De voorzitter antwoordde dat het college van B. en W. de zaak in onder zoek heeft. De heer Waller wees op het onder handen nemen van een gedeelte van den Heerenweg nabij „Rozenburg", waar zulke stukken sintels neerge smeten zijn dat er niet overgeloopen kan worden. De voorzitter heeft hier zijn aan dacht reeds op gevestigd. De heer Tromp wees nog eens op den toestand van den Leidsche Vaart- weg. Daarna ging de Raad in geheime zitting over. BLOEMENDAAL. Onze heerlijk vlugge Rechtspraak J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem Opticiens Fabrikanten.* H 'BLOEMENDAAL. Bur'prüjke Stand. Geboren: z. van G. Reinders— van Spankeren. Ondertrouwd: Jhr. O. M. Groeninx van Zooien en Jkva P. A. Teding van. Berkhou*- NIEUWE HAARLEMSCH DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 273. In de Kamerverslagen en -overzichten van de afgeloopen week is uitvoerig mel ding gemaakt van de meeningsverschillen over de mogelijkheid van bezuiniging op de kosten van het onderwijs, naar aan leiding van de behandeling van het zoo genaamde Bouwwetje in de Tweede Ka mer. Omdat wij de zaak van zeer veel beteekenis achten, willen wij er^nog een enkel woord over zeggen. Er heerscht op dit gebied een eigen aardige mentaliteit: wie over bezuiniging op kosten van het onderwijs durft spre ken en schrijven, wordt in sommige krin gen aanstonds als een reactionair uitge kreten, zonder dat men luistert, wat zoo iemand te zeggen beeft. Bij voorbaat wordt reeds verondersteld, dat met be zuiniging bedoeld zou zijn de waarde van het volksonderwijs te verminderen. Wa ren zulke vreesachtigen beter op de hoogte, zij zouden kunnen weten, dat het hier gaat, ook om hun eigen zaak. 't Is immers een bekend feit, dat de resulta ten van het lager onderwijs, voornamelijk in de groote steden, ondanks dc buitengewoon hooge kosten daaraan ten laste gelegd, soms aller bedroevendst zijn en niet met het uitgeven van meer geld zijn goed te maken. Wel vindt men die kosten terug op zijn belastingbiljet en de schrik, welke deze papieren de laatste maanden allerwegen hebben gebracht, zal nu misschien wat kalmer de vraag doen bezien: mag er op de onderwijskosten bezuinigd worden: Toen verleden jaar mr. A, baron van Wijnbergen in de Tweede Kamer aan den Minister-van Onderwijs het verzoek deed, om een commissie te benoemen, ten ein de een onderzoek naar de mogelijkheid van bezuiniging op onderwijsgebied in te stellen, ging er, vooral in de roode pers, een storm van verontwaardiging op te gen den „reactionair", die zoo iets durfde te bestaan. Sindsdien zijn andere stem men vernomen. Nog niet lang geleden ci teerden wij uit een neutraal onderwijs blad de meening van een deskundige, die betoogde, dat het aantal kinderen per klas in ons land veilig kan verhoogd worden, zonder aan het onderwijs schade te doen; integendeel, te kleine klassen waren zelfs nadeelig voor het onderwijs. En kort ge leden werd in een Katholiek schoolblad eveneens een lans gebroken voor vereen voudiging en bezuiniging op onderwijsge bied. Nu hebben wij deze week in de Twee de Kamer verrassende cijfers gehoord. Het ging weder om de leus: groote of kleine klassen. Minister De Visser ver telde, dat uit een ingesteld onderzoek bleek, dat reeds in 1911 het gemiddeld aantal leerlingen per klas der lagere school het kleinste was. En wel: in Ne derland 34, Frankrijk 38, Pruisen 57, Bei eren 56, Saksen 57, Wurtemberg 84, Zwitserland 43, Denemarken 39, Zweden 38, Noorwegen 43. Wanneer men nu bedenkt, dat het volksonderwijs van Zwitserland en een groot deel van Duitschland zeker niet voor het Nederlandsche onderdoet, het Zwitsersche veelal beter werd geacht, dan is de vraag: waarom moeten wij aan een leus van altijd maar kleinere klassen vasthouden, terwijl de voordeden voor het onderwijs twijfelachtig, de financieelc gevolgen echter schrikbarend zijn. Im mers, de Minister becijferde, dat, wan neer het gemiddeld aantal kinderen per klas hier te lande op 36 werd gebracht en dan hadden wij nog het laagste cijfer van heel Europa dan zouden er 4000 onderwijskrachten minder noodig zijn, wat een jaarlijksche besparing van elf millioen gulden zou beteekenen. Bracht men het gemiddelde op 40, dan zou bij na 20 millioen gulden per jaar op de onderwijs-uitgaven bespaard kunnen wor den. En daar behoeft het niet bij te blij ven, Wij zijn er van overtuigd, dat op het hoofdstuk Onderwijs nog heel wat te schrappen valt. Wij zwijgen nog maar van het buitengewoon dure Hooger On derwijs, waarin een deskundige, maar ook vaste hand eens flink behoort in te grij pen. Wij denken, om bij het lager on derwijs te blijven, aan de inspectie, waar bij het aantal bezoldigde ambtenaren in één jaar tijd van 29 tot 175 of met 500 pet. is gestegen! Er wordt maar iederen dag weer aan over bezuiniging geroepen en over de. hooge belastingen geklaagd. Laat men dan niet telkens, wanneer er een berg staats uitgaven wordt aangewezen, die tot een heuvel te slechten is, uitroepen: „maar van dezen heiligen berg moet gij afblij ven!" Alleen omdat een versleten leus uit een vroegeren tijd ons dat zoo ge leerd heeft. Want de tijd, dat wij ons mooie leuzen zonder onderzoek naar haar innerlijke waarde konden permitteeren, is lang voorbij en komt voorloopig niet weer! Oplichting. De varensgezel N. J., vroeger bij de Kon. Holl. Lloyd, belde op 'n .gopden dag „De Faam" in de L. Voorstraat op en vroeg eenige costuums op zicht voor de familie v. M-, aan de Nassau-» .laan. Toen de loopknecht daar aankwam, was bii v. M. niemand thuis. J., die op de Nassaulaan heen en weer ge- ïoopen had, kwam naar den loopknecht toe, zei dat hij van M. was en dat hij hem de costuums maar moest geven. De knecht deed dit niet, en het bleek dat men hior met een poging tot op-- lichting te doen had. De eisch luidde' 6 maanden gev. straf, gezien het on gunstig verleden van den bekl. Uitspraken van 16 Maart 1992. G. K., slager, te Zandvoort, overtreding accijnzen en invoerrechten, geldboete van 50, subs. 10 dagen (hechtenis. J. M. te Veliseroord, thans ged. H. v. Bevv. Haarlem, overtreding ail. 242 W. v. S., 6 jaar gev.straf met aftrek preventieve hechtenis. I: E, S„ varensgezel, ged H. van Bow. Haarlem; II: H. H. J. R., werkman, ged. Huis van Bew. Haarlem, diefstal- door 2 veeeenégde personen, ieder 1 jaar gevan genisstraf inel aftrek preventieve hechte nis. C. L. K-., loopjongen, te Zandvoort, ver duistering, ter beschikking van de Regee ring gesteld A. G. H„ koopman te Haarlem, vernie ling, geldboete van 30, subs. 10 dagen hechtenis P. H. T., los werkman, Ie Haarlem, bij verstek, vernieling, geldboete van 30. subs. 10 dagen hechtenis. A. B., los werkman, te Haarlem, mis handeling, geldboete van 30, subs. 10 dagen hechtenis H. B. B., werkster, te Amsterdam, dief stal, voorw. gev.straf van 2 maanden met een proefjijd van 2 jaar. I: P. M. J., voerman, te Heemstede, bij verstek: II: P. S., los' arbeider, te Hil'lc- gom, bij verstek, mishandeling, ieder geld boete van 40, subs. 20 diagen hechtenis. J. G. S., tandtecliniker, te Haarlem, vonnis kantonrechter Haarlem vernietigd, met vrijspraak van den beklaagde. Examen-commissies L. O. De minister van onderwijs heeft in de commissio, welke in het voorjaar van 1922 belast zijn met hot afnemen van de exa mens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld 'in art. 77a dor wet tot regeling van hot Lager Onder wijs van 17 Augustus 18878 (Stbld. no. 127), benoemd te ITa-arlomtot lid en voorzitter; dr. J. F. M. Sterck, inspecteur van hof. lager onderwijs in de inspectie Haarlem; tot leden: Ph. E. Bredée, schoolopziener in de inspectie HaarlemJ. A. Ladage, sehoolopziender in de inspectie Alkmaar; Q. H. Weustink, schoolopziener in de in spectie Hilversum; P. Hoogland, school opziener in de inspectie Amsterdam; dr. J. F. Hoekstra, schoolopziener in de in spectie Amsterdam; tot plaatsvervangende leden: van Buysen, inspecteur van het lager onderwijs in inspectie Alkmaar; E. Itahder, schoolopziener in de inspec tie Alkmaar; J. M. van Meetelen, oud schoolopziener. 16 Mrt., z. v. H. M. Beijer—Ver meulen: 16 Mrt., z. v. J. J. E. Koe horstHermann15 Mrt., d. v. 0. M. BeerthuizenGieliam. Overleden: 16 Mrt. S. Heeres, 86 j., Haarlemmerliedestr.16 Mrt., A. H. Bötzel—Ileitkamp, 69 j„ Tulpenstr.17 Mrt., öW. J.'Hessels, 56 j., Gfasthuisv. Gemeenteraad. Donderdag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de hoeren Bijvoet en Noorman. Bij de vastelling der notulen dringen de hoeren Laan en Schulz op spoediger toezending der notulen aan. B. en W. doelen mode naar aanleiding van een vraag van 'dien heer Noorman, in de vorige vergadering gedaan, om ook een toostagregeiing te ontwerpen voor leerlingen uit deze gemeente, die onderwijs genieten aan de Middelbare Technische Schooi te Haarlem, dat ingevolge dc Nij- ve rhei: Isonde r w ijs wet voor alle leerlingen van vakscholen een gelijk sdhoogeld ge heven wordt oip progressieven grondslag, zoodat een zoodanige regeling als de heer Noorman beoogde overbodig is. B. en W. stellen voor, aan C. Bosloper c,s. evenals voorheen het restant van den gemeentelijken grond, gelegen tusschei» den Hoogen Duin en Daaisnheweg en de Zoinerzorgerlaan, te verhuren, ouder voorwaarde, dat bij eventueelé beschik king door de gemeente over den grond slechts vergoed zal worden de door B. en W. to sohatien schade, zonder dat daarvan hooger beroep mogelijk zal zijn. Aangenomen. B. en VV. stellen voor, den ouden bran card welke niet meer in gebruik is, aan de gemeente Kortenlhof en Vtiraveland te .schenken, zulks op verzoek van de wijk zuster. Goedgekeurd. 13. en W. stellen voor, aan W. Hoek, ten behoeve van den bouw van twee duhbefe woningen aan de 'RampenJaan geen ont heffing te verleenen van art. 13 der Bouw verordening, doch wel van het bepaalde bij artt. 16 en 18. Het voorstel van B. cn W. wordt met 65 st. verworpen, zoodot de raad besluit de gevraagde vergunning te verleenen. B. en W. stelten voor, ontheffing van art. lObis dgr Bouwverordening te verlee nen aan J. A. Boskamp voor verbouw van zijn winkel aan den Bloemendaalscheweg no. 257—257. Aangenomen. B. en W. stellen voor, ontheffing van art. lObis der Bouwverordening te verlee nen aan J. Meppelink voor den bouw van eën dubbele en een enkele villa op sectie A. No. 7305 aan den Vijverweg. Aangenomen. B. en W. stellen voor, aan W. Hoek geen ontheffing te verleenen van artikel 13 der Bouwverordening, doch wel van het bepaalde bij artt. 16 en 18 voor den bouw van een driedubbele koning aan de Rnmpenlaan. Ook deze gevraagde vergunning wordt verleend. B. en W. stellen voor, ontheffing van art. lObis der Bouwverordening te verlee nen aan F. Wisbrun en Liffmann voor den bouw van een winkelhuis op no. 6337 en 7534 aan den Bloemendaalscheweg. Aangenomen. B. en W. stellen voor, ontheffing van de artikelen lObis en 26 der bouwverordening !c verleenen aan W. .1. Harljens, voor den bouw van een landhuis aan de Van Stol berglaan no. 3738. Aangenomen. B. en W. stellen voor, dispensatie van art lObis der Bouwverordening te verlee nen aan J. A. de Groot lot vergrooting zij ner houten schuur, staande op sectie A. No. 4851. Aangenomen. B. en W. stellen voor, geen dispensatie te verleenen van art. 25 der Bouvvverorde- ning aan Dr. W. Spaitenholz voor bouw van een houten woning met rieten d:tk op sectie B. No. 3450 aan den Mr. Enschcdé- weg, daar de korste afstand tot het naast- biigelegen gebouw minder bedraagt dan 75 meter en de vrije ruimte op eigen erf niet overal 20 meter of meer bedraatg, n.l. resp. 64 meter en 15 meter. Aangenomen. B. en W. stellen voor, dispensatie van art. lObis der Bouwverordening te verlee nen aan de wed. P. S. RijnierseKramer voor verbouw van perceel Bloemendaal scheweg no. 289 op sectie A. No. 4092. Aangenomen. Na daaromtrent den architect geraad pleegd te hebben, stellen B. cn W. voor om te benoemen tot: •a Hoofdcommandant der Brandweer den heer J. de Jong Czn.; b. Commandant der Brandweer den heer H. M. Krinp en de jaarwedde aan deze functie verbonden voor ieder op 100 vast te stellen onder uitdrukkelijke bepaling, dat ingeval van brand elke etra-toelage vour- of evrgoeding van kleedij aan deze personen niet zal worden verstrekt. B. en W. stellen zich voor, dat de ver antwoordelijkheid voor bet materiaal (slan gen. brandkranen, ladders enz. zal berus ten bij den heer de Jong, terwijl dc leiding bij brand bij den heer Krimp zal zijn. In tegenstelling met hun vorig voorstel ware de datum van ingang dezer benoe mingen vast te stellen op 1 Januari 1922. De heer LAAN is er niet voor, van den ©enen post er twee twee te maken. Op dc begrooting is f 100 voor den brandweer commandant uitgetrokken en waar moeten de andere f 100 dan vandaan komen. Spr. zou alleen den heer de Jong als comman dant willen aanstellen en deze regelt de verdere werkzaamheden. Wethouder DE WAAL MALEFIJT zet uiteen, hoe Krimp vergoeding krijgt voor eventueel bedorven kleeren na een brand. Dit wil men 'nu beëindigen, door f 100 te verstrekken en geen extra-toelage vooi kleedij. De heer VAN KESSEL vraagt, of men zich dan nog wel zal geven bij een brand. Als men geen vergoeding voor kleedij krijgt, zal men deze zoaveel mogelijk trach ten te sparen. J3e heer SCHULZ vindt een vaste rege ling veel beter, dan extra-vergoeding voor kleedij e.d. Die f 100 maken toch met zoo veel uit. Het voorstel" van B.- en W. wordt ver worpen met 74 stemmen. Dc heer De Jong wordt dan benoemd lot commandant met 7—3 stemmen, 1 on- 0<Tot' leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim worden herbenoemd de heeren A. IJzerman, H. Hoekstra, J. van Snippenberg, K. Tinholt en G. de Groot en in de vacature van wijten den heer W. J- de Wild wordt benoemd de lieer A. J. v. d. Mey. Naar aanleiding van vermeerdering van werkzaamheden, gevolg van de combinatie van betrekK.ie.sen, ontstaan door het aan C. W. de .loog gegeven ontslag, stelier. en W voor, hun machtiging te verleenen, om nog een opzichter te mogen benoemen, aangezi ende ..'liitec' met hét hem ie- aangezien de architect met het hem opge dragen taak zonder meerdere hulp niet naar belmoren kali verrichten. Volgens de laatst vastgestelde regeling (November 1919) is de jaarwedde vastge steld op 3003 lot f 3H0. benevens I -'00 voor bezii: van diploma De heer LAAN wil geen nieuwen amb tenaar aaiigesic! i zien ook om at de groote wertz lamheden met een twte 5 drie maanden gereea zijn Wethouder DE WAAL MALEFI.tr zet uiteen, hoe het be-'Lt noodzaketijk is da! de heer Dï long assistentie krijgt, daar hij onmogel'j» bel vele werk af kan. De heer L.WN wijst er co. dat busten :1e heer De Jong nog wel zeven andere „pzich- ters zijn. Kunnen door hen niet eenige werkzaamheden va nden heer Dc Jong overgenomen worden? We stellen weer 'n nieuwen ambtenaar aan en waar is het einde ter. slott;. De heer DE 1100 VAN ALÜERWLRl.L T is eveneens van meening, dat de heer De Jong met zijn staf van ambtenaren het wem best af kan. De lieer SCHULZ meent wel degelijk, dat, waar door dc heer De Jong uitvoerig zijn verzoek gemotiveerd wordt en de ge heete raad diens werk apprecieert, ook van die waardeering blijk gegeven moet wor den, door den heer De Jong de gevraagde kracht te verleenen, die hij zeker niet zou vragen, als het niet beslist noodzakelijk was. De heer HOGENBIRK gelooft evenals de andere leden, dat de heer De Jong een goed ambtenaar is. Zou het niet mogelijk zijn, hem te helpen, door bijv. een aanko mend teekenaar aan te stellen. Een jonge kracht kan daarenboven werk doen, dat een volle kracht niet verricht. Spr. zou geen eerste kracht willen aanstellen. Wethouder DE WAAL MALEFIJT be toogt, dat een eerste kracht noodig is. De heer HOGENBIRK stelt voor de zaak aan te houden opdat nog eens nader met den lieer De Jong overlegd kan worden, of hij het niet met een goedkoopere kracht af kan, of dat iemand van liet tegenwoor dige personeel een gedeelte van zijn weck overneemt. Het voorstel wordt aangehouden. B. en W. stellen voor, het profiel van d ete maken aftakking van den Zeeweg naar den Tetterodeweg vast te stellen op 6 Meter rijweg met aan weerszijden een voetpad van 2 Meter breedte en dezen weg te noemen „S'poorlaan". Aangenomen. Na daaromtrent ampele besprekingen gehouden <»n advies ingewonnen te heb ben van de heeren Ochtman cn Levert, resp. directeur der gasfabriek te Haarlem en te Apeldoorn, stellen B. en W. voor om: 1. het desbetreffend raadsbesluit van 8 September 1921 in te trekken; 2. Met ingang van 1 April 1922 den gas prijs als volgt te regelen: 17 ct. per kub. M. voor gewoon gas; 18 cent per kub. M. voor muntgas. Hen te machtigen, om aan grootverbrui- gers een reductie toe te staan en wel in dier voege, dat het betaald wordt voor: de eerste 2009 kub. M. gebruikt gas 15 cent per kub. M.; de volgende 3000 kub. M. gebruikt gas 14 ct. per kub. M.; dc volgende kub. M. gebruikt gas 13 ct. per kub., mits de verbruiker zich ver- verbindt tot een gasverbruik van ten min ste 2000 kub. M. per kalenderjaar. Wan neer door*hem in eenig kalenderjaar min der wordt verbruikt dan zal de verbruiker verplicht zijn tot bijbetaling van het ver schil lusschen het bedrag, dat over bet ver bruikte gas in dat jaar is betaald en dat hetwelk verschuldigd zou zijn geweest, in dien dat gas was betrokken zonder over eenkomst. Van den lieer VAN KESSEL was een voorstel ingekomen, den gasprijs te stellen op 15 cent over den gewonen en 16 cent over den muntmeter. De VOORZITTER zet uiteen, hoe na het Ik weet niet hoe lang het reeds geleden is dat „Codiro"* een proces aanging met dien Staat der Nederlanden. Maar liet is reeds een heelen tijd geleden.! ik wc-et niet ihoevele malen Mr. Limburg in dien Haag, de advocaat van „Godro" reeds gevraagd is om inlichtingen omtrent den stand van het proces, maar het is talloos vele ma len. Vele belanghebbenden' in de Bollenstreek zijn reeds naar betere gewesten heengeto- gen, anderen gaven de ihoap op nog ooit iets van den uitslag te vernemen. Neen, beste lezers en lezeressen, dat zijn geen klachten, die mijn pen ontvlieden, want voor klachten en verwijten is geen reden I Zoo is ouize 'heerlijke, secure, onvol prezen rechtvaardige, maar spreekwoorde lijk langzame Hollandsche rechtspraak. En toen eindelijk ©en tipje van den sluier, die over de behandeling van het proces hing, werd opgelicht, toen hoorden we, dat over 4 weken de rechtbank uit spraak zou doen en hoop en levenslust van belanghebbenden werd heeleanaaJ ver. frisabt. De 4 weken vervlogen en de dag der uitspraak was daar. Nog 4 weken uit stel. Geen klacht, ook de Rechtbank moer het volle pond 'hebben al duurt de overweging lang, de uitspraak is er des te rechtvaardiger om. Eindelijk: 16 Maart was de groote dag daar en inderdaad wel de uitspraak Maar welk een uitspraak? „Op grond van het niet nakomen van de aangegane overeenkomst"» zoo luidt zij, „tot ovenneming van groenten door den Staat, is de edsdberesse toegelaten, door getuigen te bewijzen, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dn d© audiëntie van 2 October 1918 aan de „Co diro", in strijd met bedoelde overeenkomst, mededeelde, dat hij niet de groenten zcfj overnemen. Dit getuigenverhoor dis bepaald op 16 Mei a.s." Juridisch zal deze uitspraak wel vol maakt in orde zijn. Het zat zoo wei moe ten en ik meen er zelfs uit te speuren dat de zaak voor „Codro" met deze uitspraak er niet slecht voor staat. Maar juridisch, rechtskundig niet-ge- scboa'den zullen zich toch oven de oogen moeten uitwrijven. Beginnen we opnieuw? zullen ze vra. gen, ,«n ii:k dacht dat het 't einde was"'. Ei-isahe-res-(se-lis-toe-ge4a-.len-'tot-het-fc©« wijs. Ze mag nu gaan bew ijzen. Dat getuigenverhoor is bepaald op 18 Mei. O, 't is allemaal volmaakt in orde; juri disch gesproken tenminste, maar in 'eek duizelt er 'n beetje van! Barometerstand 768. Neiging achteruit. ingewonnen advies bij de heeren Ochtman en Leevert raadzaam gebleken is, den gas prijs niet verder te verlagen, dan B. en W« voorstellen. De kolenprijs kan eljt oogen- blik weer stijgen. Daarenboven kost elke cent vermindering méér de gemeentekas f5000 De heer VAN KESSEL betoogt, dat zijn voorstel bedoeld, reclame voor gas te ma ken, en het grootere verbruik te bevorde ren. B. en W. willen 15 cents berekenen, als de verbruiker minstens 2000 M. per jaar verbruikt, maar als de prijs goedkoo* per is, zal er van zelf meer gas verbruikt worden. Wethouder DE WAAL MALEFIJT zet uiteen, dat de gemeente thans jaarlijks 10.000 op het gas toelegt. Was dit niet zoo, dan zou spreker gaarne zijn stem aan het voorstel-Van Kessel geven. De heer VAN KESSEL trekt, op grand van de inlichtingen, van de tafel van B. cn W. verkregen, zijn voorstel in, wat.rna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen wordt. Vastgesteld wordt de verordening of den keuringsdienst van vee en vlcesch en de instructies voor den keuringsveearts, liulp- keurmeester en voor dc ambtenaren, die met de herkeuring belast zijn. Bij de rondvraag klaagt de hee/ DE ROO over het harde rijden van auto's_ op de Juiianalaan. Hij vraagt, of B. en VV. daar geen verbetering in kunnen brengen. B. en W. zullen de zaak met den com missaris van politie bespreken. Hierna gaat de raad over in geheimt zitting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1