Indrukken van dsn dag. DAMIAATJES ZATERDAG IS MAART 1921 a JAARGANG No. 14094 PER KWARTAAL3.25 PER WEEK f 025 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. EERSTE BIAS Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. DE KOSTEN VAN HET ONDERWIJS. STADSNIEUWS. AGENDA 19 MAART AGENDA 20 MAART De St. Vincentius-Bibllotheken zijn geopend: ADVERTENTIÈN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. #véééééOééeéé ooooooo ooeo*3> Een Hanze-Gebouw voor Haarlem J. j. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Onbestelbare stukken. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT i£ ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 273. In de Kamerverslagen en -overzichten van de afgeloopen week is uitvoerig mel ding gemaakt van de meeningsverschillen over de mogelijkheid van bezuiniging op de kosten van het onderwijs, naar aan leiding van de behandeling van het zoo genaamde Bouwwetje in de Tweede Ka mer. Omdat wij de zaak van zeer veel beteekenis achten, willen wij er nog een enkel woord over zeggen. m Er heerscht op dit gebied een eigen aardige mentaliteit: wie over bezuiniging op kosten van het onderwijs durft spre ken en schrijven, wordt in sommige krin gen aanstonds als een reactionair uitge kreten, zonder dat men luistert, wat zoo iemand te zeggen heeft. Bij voorbaat wordt reeds verondersteld! dat met be zuiniging bedoeld zou zijn de waarde van het volksonderwijs te verminderen. Wa ren zulke vreesachtigen beter op de hoogte, zij zouden kunnen weten, dat het hier gaat, ook om hun eigen zaak. 't Is immers een bekend feit, dat de resulta ten van het lager onderwijs, voornamelijk in de groote steden, ondanks de buitengewoon hooge kosten daaraan ten laste gelegd, soms aller bedroevendst zijn en niet met het uitgeven van meer geld zijn goed te maken. Wel vindt men die kosten terug op zijn belastingbiljet en de schrik, welke deze papieren de laatste maanden allerwegen hebben gebracht, zal nu misschien wat kalmer de vraag doen bezien: mag er op de onderwijskosten bezuinigd worden? Toen verleden jaar mr. A. baron van Wijnbergen in de Tweede Kamer aan den Minister van Onderwijs het verzoek deed, om een commissie te benoemen, ten ein de een onderzoek naar de mogelijkheid van bezuiniging op onderwijsgebied in te stellen, ging er, vooral in de roode pers, een storm van verontwaardiging op te gen den „reactionair", die zoo iets durfde te bestaan. Sindsdien zijn andere stem men vernomen. Nog niet lang geleden ci teerden wij uit een neutraal onderwijs blad de meening van een deskundige, die betoogde, dat het aantal kinderen per klas in ons land veilig kan verhoogd worden, zonder aan het onderwijs schade te doen; integendeel, te kleine klassen waren zelfs nadcelig voor het onderwijs. En kort ge leden werd in een JCatholiek schoolblad eveneens een lans gebroken voor vereen voudiging en bezuiniging op onderwijsge bied Nu hebben wij deze week in de Twee de Kamer verrassende cijfers gehoord. Het ging weder om de leus: groote of kleine klassen. Minister De Visser ver telde, dat uit een ingesteld onderzoek bleek, dat reeds in 1911 het gemiddeld aantal leerlingen per klas der lagere school het kleinste was. En wel: in Ne derland 34, Frankrijk 38, Pruisen 57, Bei eren 56, Saksen 57, Wurtemberg 84, Zwitserland 43, Denemarken 39, Zweden 38, Noorwegen 43. Wanneer men nu bedenkt, dat het volksonderwijs van Zwitserland en een groot deel van Duitschland zeker niet voor het Nederlandsche onderdoet, het Zwitsersche veelal beter werd geacht, dan is de vraag: waarom moeten wij aan een leus van altijd maar kleinere klassen vasthouden, terwijl de voordeelen voor het onderwijs twijfelachtig, de financieelc gevolgen echter schrikbarend zijn. Im mers, de Minister becijferde, dat, wan neer het gemiddeld aantal kinderen per klas hier te lande op 36 werd gebracht en dan hadden wij nog het laagste cijfer van heel Europa dan zouden er 4000 onderwijskrachten minder noodig zijn, wat een jaarlijksche besparing van elf millioen gulden zou beteekenen. Bracht men het gemiddelde op 40, dan zou bij na 20 millioen gulden per jaar op de onderwijs-uitgaven bespaard kunnen wor den. En daar behoeft Eet niet bij te blij ven. Wij zijn er van overtuigd, dat op het hoofdstuk Onderwijs nog heel wat te schrappen valt. Wij zwijgen nog maar van het buitengewoon dure Hooger On derwijs, waarin een dèskundige, maar o»k vaste hand eens flink behoort in te grij pen, Wij denken, om bij het lager on derwijs te blijven, aan de inspectie, waar bij het aantal bezoldigde ambtenaren in één jaar tijd van 29 tot 175 of met 500 pet. is gestegenl Er wordt maar iederen dag weer aan over bezuiniging geroepen en over de hooge belastingen geklaagd. Laat men d^tn niet telkens, wanneer er een berg staats uitgaven wordt aangewezen, die tot een heuvel te slechten is, uitroepen: „maar van dezen heiligen berg moet gij afblij ven!" Alleen omdat een versleten leus uit een vroegeren tijd ons dat zoo ge leerd heeft. Want de tijd, dat wij ons mooie leuzen zojider onderzoek naar haar innerlijke waarde konden permitteeren, is lang voorbij en komt voorloopig niet weer! Waaggebouw. Van 10—4 uur tentoon stelling van schilderijen en teekenragen, door N. Bastert en A. L. Koster. Gebouw Spaarne 15. Tentoonstelling voor natuurbescherming fin de duinen. Sociëteit ..Vereeniging". - Populair na- middagconcert, half 3. Sociëteit „St. Bavo". Bestuur St. Joseph half 9. Le den vergilde id n g Kantoorbe dienden, half 9. Stadsschouwburg. Kamerinuziekavond, Jacques Thibaud, viool. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da delijks, uilgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. Waar/gebouw. Van 104 uur tentoon stelling van schilderijen en teekeningjen, door N. Bastert en A. L. Koster. Gebouw Spaarne 15. Tentoonstelling voor natuurbescherming in de duinen. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49.Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 2—5 en van 7—10 uur, behalve dés Maandagsochtends en Zort- en feestdagen. St. Elisabeth's-vereeniging. Jansstraat 49. Van 2half 3 aanvraag om ver sterkende middelen voor arme zieken der S.E.V. R. K. Huishoudschool. Kleine Houtweg 14. Spreekuur Maandag 24 uur, Donderdag van 1012 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. G»d. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. De Zondags- en nachtdienst der apotheken word deze week waargenomen noor Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69 en de firma Begemann en SaeUjes, Jans straat 27. NIEUWE GROENMARKT: Woensdag en Vrijdag van 7%9 uur. ANTHONIESTRAAT: Woensdag en Vrijdag van 7&'A uur. KLARENBEEKSTRAAT: Woensdag van IA—9 uur. GEN. DE LA REYSTRAAT 2. Schoter kwartier. Dinsdag en Vrijdag van 8 9 uur. De Vleeschkeuringswet. ïn verband met het op t Juni 1922 ir werking treden der Vleeschkeuringswet S. 1919 na 524 moet de verordening rege lende het toezicht op vee en vleesch in de gemeente Haarlem worden ingetrokken en vervangen door ©ene andere, overeenkom stig de eisohen van genoemde wet. Tevens moet krachtens art. 21, 2 van die wet, de instructie van de ambtenaren, die met de keuring en van de ambtenaren die met de herkeuring zijn belast, door Uwen Raad worden vastgesteld. Te dien einde bieden B. en W. een ont- werp-'besluit ter bekrachtiging aan. Met den inhoud van de in dat ontwerp besluit opgenomen verordening kan de commissie, bedoeld in art. 166 der Ge meentewet zich vereenigen. Ter toelichting merken zij het volgende op. In tegenstelling met de bestaande veror dening (art. 29 e.v.) bevat de thans in ontwerp aangebodene geen bepalingen om trent de eischen, waaraan de gebouwen of lokalen, waarin vleesch zal worden ver kocht of bewaard zullen moeten voldoen, noch bepalingen omtrent het toezicht op toebereide vleesch waren. Voor wat het eerste punt betreft ligt de reden van het ontbreken van bepalingen in art. 19 Vleeschkeuringswet. krachtens welk artikel de - eischen, waaraan slach terijen, vleeschwinkels, bewaarplaatsen van vleesch, vleesch waden fabrieken enz,, moeten voldoen ter wering van, voor de volksgezondheid schadelijke producten, bij algemeenen maatregel van bestuur worden gesteld. Wat het toezicht op toebereide vleesch- waren betreft, krachtens art. 2, 2°, der wet zullen, eveneens bij algemeenen maat regel van bestuur, voorschriften worden gegeven betreffende het verduurzamen en toebereiden van vleesch, terwijl tevens zal worden bepaald, welke stoffen bij het be reiden van vleeschwaren niet mogen wor den gebruikt. De hier bedoelde algemeene maatregel van bestuur kwam, voor zoover ons be kend tot op heden niet tot stand. Het preventief toezicht is derhalve aan de gemeentebesturen onttrokken. Het onderzoek naar de deugdelijkheid van voorhanden zijnde vleeschwaren, valt, voor zoover die keuring is van scheikun digen aard, onder art. t der Warenwet S. 1919 no. 581, zoodat die keuring zal moe ten worden verricht door de ingevolge die wet ingestelde keuringsdiensten. Door ons wordt overwogen in hoeverre naast die keuring eene door den dienst van het Openbaar Slachthuis uit te voeren keuring noodig of gewenscht is. Zoo noo dig zullen u voorstellen dienaangaande tij dig worden gedaan. Daarbij zal in ieder geval rekerdng wor den gehouden met de in uwe vergadering van lblS aangenomen motie van de hec- ren Jonckboedt en VanLiemt tot invoering eener huiskeuriug. De artikelen 3 tot en met G, betreffende 't onderzoek van vee, dat ter markt wordt aangevoerd, zijn, nagenoeg ongewijzigd, oveigenomen uil de bestaande veror dening. Ook bij de samenstelling van den verderen inhoud der verordening is, voor zooveel de wet dit toeliet, de bestaande verordening gevolgd. In verband met de voorgestelde ontwerp- instructies merken wij op, dat, wordt de thans bij de Sta ten-Generaal aanhangige wijziging van de Vleeschkeuringswet tot wet verheven, die instructies gewijzigd op nieuw zullen moeten worden vastgesteld. De nu voorgestelde instructies toch gaan uil van de gedachte, dat deze alleen voor Haarlem zullen gelden, terwijl volgens de thans geldende wet o.a. de gemeenten, wel ke vim het slachthuis alhier zullen gebruik maken, voor de keu r i ng sa in I) t en-a ren zelf instructies moeten vaststellen. Volgens het wijzigingsvoorstel zal echter alleen de gemeente, welke als centrale gemeente is aangewezen, zooals b.v. Haar lem zal worden, de instructies vaststellen. Gewenscht zou het daarom zijn met de vaststelling der instructies te wachten tot genoemde wijziging wet is geworden. Dit is evenwel niet mogelijk omdat naar ons namens den Minister werd anedege- deeld, de termijn waarbinnen de veror deningen en instructies aan de goedkeu ring van Gedep. Staten zullen moeten zijn onderworpen, ingevolge art. 48 der Vieeschkeuringwet zal worden bepaald op t April 1922. Vereeniging tegen het mishandelen van dieren. Verschenen is het verslag over 1921 van de Vereeniging tegen hel mishandelen van dfieren voor Haarlem en omstreken. Het ledental steeg met 86 en bedraagt thans 333; het aan'tal begunstiger* der in richting lot Ihet pijnloos dt»od.en van dieren verminderd© met 2 en is nu 32. Gememoreerd worden de fusie, met de „Roode Ster" en de aansluiting bij de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. De vereen!'ging werd aangenaam 'verrast door de ontvangst van twee legaten, groot resp. 1000 en 500, haar •toegekend door de dames J. van Broékihuysen en D. J M. van den Arend, overleden op 18 en XI April A.P. Van iemand, die ongenoemd wenst(ht te 'blijven, werd voorts tot tweemalen toe een gift ontvangen, eerst een 'bedrag van f 100 in contanten <>n daarna effecten tot ©ene waarde van ongeveer 700. De vanwege de vereemging gehouden opstellenwedstrijd door schoolkinderen is boven verwachting geslaagd. Herinnerd woedt voorts aan de eerste herkeuring van polltiewege van trekhon den bespanningen Tengevolge van dezen schouw, waar mede eenige dagen gemoeid waren, is het treMiondeniwezen te Haarlem belangrijk verbeterd, al blijft bet steeds nauwlettend toezicht verefiscben. De maatregel stelde echter tevens duidelijk in bet licht, dat «te beslaande voorschriften op sommige pun. ten belangrijk té kort schieten. Zoo kent de trekbondemvet geen verplichting om ter herkeuring te verschijnen en zijn eigenaars van trekhonden ook niet gehouden, om bij verandering van verblijf of bij afschaf fing van hun bond daarvan aan B. en W. hunner woonplaats kennis te geven. Meer dan de helft van de ingeschreven dieren bleken dan ook sedert niet meer in ge bruik. Op een en ander is door die vereeni ging de aandacht van bet gemeentebestuur gevestigd. Bij deze alhier gehouden herkeuring* bleken zegt het verslag, de in die Trek- homdenwet, (Staatsblad 203 van 1910), en ihet TrékhonidenbcSkiit voorkomende bepa lingen omtrent- het toezicht op bet trclk- 'hondenwezen op enkele belangrijke punten te kort te sdhdeten. Wanneer toch ©en trCfcffondenhoudeir eenmaal in het bezit is van een wumuier- bewijs, hetwelk hem, na'dat zijn bespan ning door de politie is gekeurd, door Burgemeester en Wethouder wordt uitge reikt, bestaat er voor hem geen verplich ting om zijn bespanning ooit weer te laten keuren. -Wordt hij ter herkeuring opgeroepen, en geeft hij aan dien oproep geen gevolg, 'dan is d'aanaan thans niets te doen, terwijl het toch in hooge mate wenscfflelijlk zou zijn, dat de opgeroepen© verplicht ware te verschijnen, daar het in eten groote be bouwde kom, gelijik Haarlem met de aan grenzende gemeenten vormt, vrijwel on doenlijk iis een trekihondenhouder, over wiens besipamning is geklaagd, door. een deskundig politiebeambte of door terzake kundige particulieren binnen afizdenbaren •tijd op straat te doen terugvinden en zijn overtreding !le doen constateeren. Dat van deze leemte bij de alhier ge houden heikeuring nog betrekkelijk weinig hinder is ondervonden en dat de 1 rek hori der,'houders over het algemeen aan de op roeping, wefiike de Commissaris van Politie bij ellk hunner aan buis deed bezorgen, ge volg hebben gegeven, is naar onze meénang hieraan toe te schrijven, dat zij deze eersite maai niet wasten onverplicht op te komen, doch men kan niet verwachten, dat deze onwetendheid zal blijven bestaan. En andere moeilijkheid, die werd on dervonden, is de gebrekkigheid van het treikhondenregister, zooals dit volgens het Trdkbondenbesluit is ingericht. Een oplossing van deze beide moeilijk heden kan verkregen warden door bij de verordening de houders van trekhonden te verplichten om na oproeping door Burge meester en Wethouders, met hun bespan ning ter herkeuring te verschijnen, wel'ke verplichting dan echter tot houders van trekdieren in het algemeen ware uit te breiden, en voorts door houders van 'trek honden te verplichten om van adres ver anderingen en 'afschaffing van hun hon den toenmfis te geven. Of men deze laatste verplichting ook aan houders van andere trekdieren zal opleg gen,, hangt af. van het standpunt, dat men inneemt met betrekking tot de vraag, of voor die andere 'trekdieren- een awmimer- regisler zal worden gehouden. Dat hét 'treifchandenbesilui't de aanteeke- •ning van adresverandeni'ngen en van af schaffing van trekhonden niet voorschrijft, zal toch wél geen grond kunnen zijn om te zeggen, dat van dergelijke feiten geen aan- leékenting mag worden gehouden. (Het zou 'desnoods in een ander registertje kunnen geschieden. Verder schijnt fiiel ons wel zeker, dat tegen bepalingen, waarbij voor Irekbon- derihouders zoodanige vcrsehijn'mgsplicht en opgave-plicht nvérden gevestigd, geen 'bezwaar gemaakt zou kunnen worden met een beroep op art. 150, le 'Md, der ge meentewet. Onder verwijzing naar de artikelen) 90, onder a, ent 97, onder b, der Amsterdam- sche Politieverordening verzoeken wij u dan ook de 'Opneming van ©en tweetal be palingen in de Politf.'CTeTordeni'mig dezer gemeente 'te bevorderen! 'van ongeveer den volgenden inhoud: Art. D. 'Houders van trekdieren zijn verplicht om te voldoen aan het hun door Burge meester en Wethouders schriftélijk gege ven bevel om hunne karreni of wagens mot herzelver bespanning op de bij het beivei aangegeven plaats en tijd ter Ikeuring te •doen' verschijnen." Art. E. „Houders van trekhonden, alsmede de in art. D. bedoeld© houders van anctere trekdieren, zijn verplicht bij verandering wan hun verblijf of bij afschaffing van zoodanig dier, hiervan binnen driemaal 24 uren kennis te geven aan Burgemeester en Wethouders." Het Paleis-orgel. Zooals bekend is, is door de heeren J. C. Bunge en A. Stoop aan de gemeente ten geschenke aangeboden het kostbare orgel, dat vroeger in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam stond. Als voorwaarde is aan die schenking verbonden, dat het orgel moet worden ge plaatst in oen gebouw aan de gemeente ioebehoorende. Door den aankoop van de gebouwen van do Sociëteit-Vereenliging kan thans aan die voorwaarde worden voldaan. In verband daarmede stellen B. en W. voor bedoeld geschenk in dank te aan vaarden. De sloot aan de Cavallerie-kazerne. Meermalen werden tot B. en YV. klach ten gericht over den slechten toestand van het gedeelte van de Kennemerstraat, nabij hel Cavalerieterrein, binnen deze ge meente. Meermalen werd ook in de vergadering van d<-n Raad o.a. bij d© behandeling van de begrooting voor het dienstjaar 1920 over dien slechten toestand ge klaagd. Door B. en W. is toen de toezegging gedaan, dat dezerzijds zou worden bevor derd dat 'bedoelde toestand zou worden verbeterd. In verband met eigendomsrechten van den Staat daar ter plaatse, kon de zoo zeer gewenscht© verbetering niét worden tot stand gebracht, zonder medewerking van de Regeering. B. en W, hebben zich gewend tot den Minister van Oorlog met verzoek te wil len berichten, onder wélke voorwaarden vergunning zou kunnen worden verkregen om het ter plaatse aanwezige slootgedeclte te dempen, en onder welke voorwaarden het aan het Rijk in eigendom toebehooren- de weggedeelte van de Kennemerstraat, aan de gemeente in eigendom zou kunnen wor den overgedragen. Blijkens een ingekomen schrijven, is ge noemde Minister bereid om na te noemen gronden, zonder beding van eene koopsom aan de gemeente over te dragen, mits tot demping van de sloot zal worden overge gaan, en onder voorwaarden. Indien de hiervoorbedoelde overdracht tot stand kwam, zou na de demping van de sloot het onderhavige gedeelte van de Kennemerstraat kunnen worden verbreed tot 15 meter, hetgeen een belang rijke verbetering zou zijn. De uit te voeren werken zullen aan de gemeente kosten f 11.500 +f 7500 voor bestrating, totaal pLm. f 19000. B. en W. zouden geen© vrijheid vinden thans voor te stellen een dergelijk bedrag voor bedoelde werken te hunner beschik king te stellen, ware het niet, dat in hel onderhavige geval productieve arbeid aan werkloozen kon worden geboden. He Jigt in het voornemen om op grond van de circulaire van den Minister van Arbeid financieelen steun van Rijkswege te verzoeken. Keuring van Narcissen. De vereeniging „De Narcis" heeft een reglement samengesteld op een keurings dienst van narcissen le velde. De keuring strekt zioh uit over narcis sen te veld staande en alleen op ziekte. De keuring geschiedt door vakkundige ziekzoékers, die gedurende de maanden April, Mei, Juni en zoo noodig, Juli, de partijen der aangeslotenen coniroleeren'en zoo noodig inlichtingen geven betreffende de beste bestrijdingsmethode. Door de vereeniging „De Narcis" is een contract opgesteld, waarbij de onder teekenaren zich verbinden, geen afgesne den narcissenbloemen van den kouden grond te zullen verkoopen. De bloemen, als hnrmpen geplukt en daarna in bloed ge trokken in de warme kassen, vallen ook onder dit verbod. Onder de verboden bloemen worden niet verslaan die bloemen, die met den bol er aan in de kas in bloei zijn getrokken. Het contract is bijna eensluidend met dat van de Darwm- en late tulpen meldt „het Kweekersblad". Vorstschade. TeHeemstede is bij een kweéker 300 B.R. crocussen bevroren. Bij een anderen kweéker U van de 400 R.R. tulpen geen 60 R.R. meer over. Mrs. Fameombe Sanders eni Bartigon zijn op verschillende plaatsen bevrorep. Zoo hoorden wij pok van enkele en dub bele vroege tulpen, die geleden liebbén. Scilla Campunalate kon ook den vorst niet weerstaan, evenmin als ©en partij Iris Fiiifolia. Het is niet enkel te Heemstede, dat vorstschade is gesignalisaerd, ook te Voor hout is in Danvin-tulpen hetzelfde gecon stateerd. We zijn nieuwsgierig en zeker velen met ons, hoe de gewassen er uit zullen zien over een paar weken, dan eerst zal beter vastgesteld kunnen worden of de vorst be langrijke sehader heeft aangericht, zoodat het van invloed is op het aanbod leverbaar in het a.s. seizoen, aldus het Kweekersbl. Groote Gala Schermavond. Men verzoekt ons opname van het vol gende. Zaterdag 25 dezer, 7,30 m.m. beeft een groote gala-sohermpartij plaats in de mooi versierde schermzaal van den Belgischen professor Brassinne. Raamsingel 30, alhier. Bekiende internationale schermers zul len elkaar ontmoeten op het schermpo- diiun, waarop zich zonder twijfel een fraai en elegant wapenspel zal afspelen. Een dames-partij tusschen mevr. Aphel- Joman (schermzaal Giandomenici, A'dam) en onze bekende stadgenoot© mevr. Admi- raal-Meijerink (schermzaal Brassinne, Haarlem) belooft heel wat belangstelling. Als „clou" van dezen schermavond, zal de schermleeraar Brassinne, de bekende schermer, den heer M. Zeldenrust ontmoe ten in een partij floret. Wij hopen in deze laatste partij de „finesse" der edel-scherm- kunst te mogen genieten. Tusschen de schermpartijen zal een aar dig oifccst zich laten hooren. Daar deze gala-avond gegeven wordt ten bate van het verhongerende Russische 'kind, heeft mevrouw Tijssens de welwil lendheid gehad eenige harer schitterende zangnummers te laten hooren evenals de heer Adam, die een paar vioolsolo's zal spélen. Dit bijzonder mooie en buitengewone programma verdient veel toeschouwers en is terecht zeer aan te bevelen, daar het ook ten bate van het goede doel plaats heeft. De entréekaarten h f 2.50 voor dezen galaavond zijn verkrijgbaar aan de scherm, zaal van den heer Brassinne, Raamsingel 30 en hij den heer Stinis. Kruisweg 23. De leden van de „Alliance Franpaise" hebben op vertoon van hun diploma 20 pC.t. korting op de entreeprijzen. Hongerend Rusland. Het Sub- Com. Haarlem dedt mede d-t de lotenverkoop voor de loterij, ten bate van hongerend Rusl(i*éj door het Algemeen Comité van Steun aan de Hongerenden in Sovjet-Rusland, gedu rende de tentoonstelling in den Kunsthan del F. H. Smit, Groote Houtsraat 69, heeft opgebracht de som van f 1007.50. Tevens deel het Comité mede dat de loten voor zoover .de voorraad strekt verkrijgbaar blij ven in bovengen oiemden kunstb. tot d©n dag der trekking, die bepaald is op 1 April. Het Sub-Comité Haarlem zegt allen, die hebben medegewerkt om dit schitte rend resultaat te bereiken, hiervoor dank. In de eerste plaats de firma F. H. Smit, die hare zaak, hare ruimte en veel tijd en moeite beschikbaar gesteld heeft en nog steeds bereid is om zich te belasten met den verkoop der nog restende loten; de dames, die hun lijd gaven om de loten uit te reiken, de willige handen, die losten en liftdden en ten slotte de firma Bus, die de beele zaak weer kosteloos naar Amster dam wil expedieeren. Tot zijn spijt moet het Comité mede- rleelen dat tot nu toe op de schilderstuk ken die door onze Haarlemsche schilders werden afgestaan, niet genoegzaam is ge boden, zoodat het wenséhelijk is dat deze nog niet worden afgestaan. Het bestuur zal nader bekend maken wat in deze zal worden gedaan. Alleen werd verkocht een aquarel van H. Endlich en een teekening van den heer Joh. E. Post. Eventueele liefhebbers van de overige stukken kunnen zich melden bij den heer Smit. Biljartbond Haarlem en omstreken. Klasse C. DrE. S.Ou'duMeerenisleim. In lokaal Monopool, bad eergisteravond deze ontmoeting plaats. Er was veel be langstelling, terwijl de Haarlemmers in de meerderheid' Moven. D. E. S. manlk'te bet 'tola»! van 497, Oud-Meerenstein 394 ca ramboten. De zakelijke belasting op het bedrijl. Heden zijn afgekondigd: a. Verordening op de heffing en invordering ©ener zake lijke belasting op het bedrijf vastgesteld bij raadsbesluiten van 25 Januari 1921, No. .18 en 25 Mei 1921 No. 1811; b. Verorde ning tot wijziging der Verordening op de mankten le Haarlem, vastgesteld bij raads besluit van 28 December 1921, No. 14 B. Het is er dan nu toch van gekomen en weer een keer te meer hebben de pessimis ten ongelijk gekregen. Het nieuwe Hanze- gebouw het R. X. Middenstandsgebouw komt er, maar de leden van de Hanze zouden geen midd.en:,standers zijn, indien het anders geloopen waren. De R.K. Middenstandsvereenisfn-g „de Hanze" heeft aangekocht de perceelen Ja- cobijnestraat 1517 waarin tot nu toe gevjtigd was de Haart. Schoolvereeni- ging, met het doel deze te bestemmen voor Hanzegebouw. i.vs s ia: g'waren plannen gesmeed, zoo deelt men ons mede, en waren pogin gen aangewend om ook de Hanze, gelijk reeds zoo vele vereenigingen, in een eigen gebouw te ves'ligen, en alle Hanze-leden zullen dit bericht dan ook zeker met vreugde vernemen. Voor eenigen tijd terug werd een fonds gesticht, teneinde tot deze daad te kun nen komen. Wij meerten te mogen veronderstellen dat „de Hanze" een goed werk heeft ver richt. Het gebouw dat circa 500 c.A. groot is en in het centrum van de stad is gele gen, leent zich bijzonder goed voor het doel en is zonder belangrijke kosten in or de te maken. Er kunnen flinke vergader zalen worden aangebracht, zoodat het doel van „de Hanze" al haar onderafdeelingen gelegenh^i tot vergaderen te verschaffen, cn alle middenstands-acties in één centraal punt te concentreeren zal worden bereikt Naar wij vernemen zal bet gebouw vóór het a.s. winterseizoen in gebruik worden genomen. Moge door deze wakkere daad van het bestuur ,het R. K. Middenstandsleven in Haarlem tot vollen bloei komen. Moge met God's zeglen en medewerking van alle Han- zeleden het Hanze-gebouw in de toekomst aan alle R. K. Middenstanders zoowel op geestelijk organisatorisch als economisch gebied, zegen en welvaart brengen. Barometerstand 768. Neiging achteruit. Rijkswegen. Het onderhoud der Rijkswegen Haar lemReu neb rock en HaarlemVelsen, ge durende 1922 en 1923, is opgedragen aan dien heer P. H. C. van Vuunen te Velser- oorxt, voor 9984 por jaar. Lijst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten van welke de afzenders onbe- kend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Maart 1922. Brieven Binnenland. A. Beugeling, Rotterdam; Henny v. Ber- kel, M. Boot, Awlré van Buuren, Letter Z.Z. Das' Boekh., allen Amsterdam; Ds. J. van Es, 's-Gravenhage; The Vitt. Egyp tian Cig. Comp., Rotterdam; Albert Trus- man, Haarlem; G. Groot, Hilversum; Hul- sebos, Heemstede; J. de Jong, Haarlem; Jonker, Weerde; H. van Leeuwen, Biltho- von: J. R. Nigg, Haarlem; De Nieuwe Bocrhave, 's-Gravenhage; Oom. Haarlem; A. Polak, Amsterdam; Hans van Ek, Mej. J. Pol, Oostermeer; Philips Bros Ltd., Amsterdam; W. C. Reijntjes, Haarlem; B. de Rooy Jr., Scholen; V. Schaafstra. Sickesz' Reclame afd., Sickesz' Cacaofabr. allen Amsterdam; Mej. N. Stoetser, 's-Gra venhage; De Telegraaf D 103, Amsterdam; G. Vlick, Ermelo; firma Wollf en Co< Amsterdam. Briefkaarten Binnenland. C. Baumgarten, 's-Gravenhage; M. Belt, Amsterdam; Mej. Donker, Haarlem; M, Harke, Amsterdam; H. J. Huls, Haarlem; Greta .T zen's-Gravcnhage; A. H. J. Ko- reman, Amsterdam; Kramer, Haarlem; Cl. Joh. Langeveld, Haarlem; W. van Op pen, Z. Limburg; C. Mol, Amsterdam; Frau L. Muller, Amsterdam; J. de Nijs, •s-Gravenhage; J. v. d. Putte, Amsterdam; Mej. Tooren, Haarlem; Francina W. Vlist Binnengasthuis; H. van Wort, Kalen- drecht. Brieven Buitenland. Brighton Adviser, Brighton, Suesex. England; Mrs. P. A. Grimes, New-York City U. S. A.; Jac. Hamer, Bruxelles; C. van Putten, Soerabaja, N. O. I.; Eugen Femer, Berlin, Duitschland; Herm Fre- mald, idem; Frauiein Velpert, Hannover, Duitschland. Briefkaarten Buitenland. Heinz Albrecht, Duitschland; F. L. van Ammers, St. Moritz, Schweiz; Mr. H. D. Boersma, Bloomingdale, U. S. A.; Nelly Heijtveld, L. B. Heijtvcld, Mary Heitveld, Seattle, Washington, America; A. Peet oom "Zeemans, Bethel Galveston, Texas. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten door den geadresseerde gewei gerd. Afzender onbekend. Bur. Contr. Gem. Belastingen, Bur. Hanrl. Dagblad no. 806, Bur. Haarl. Dag blad, id. no. 786. Haarlem; W. Mooi en Zoon, Hoogeveen; Stads-Editie no. 1907, no. 184, no. 4349, Haarlem; Stads-Editie no. 4349, 1088, 1972, Haarlem; H. ZuV Haarlem. De Stille Omgang. Debergplaats voor rijwielen van Viols aan het Slationisiplein verzoekt on* mede 1e deelen, dal -ten behoeve der wiel rijders, die Zondagmorgen mei den trein

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1