LliDHVEMW BUITENLAND. F N HAAN EgJN SLACHTOFFER. MEDISCHE PRAATJES. n. De Conferentie van Genua. De toestand !n Ierland. De onrust in Britsch-Indië. GEM. BUSTENL BERICHTEN. binnenlandsch nieuws, tegen belangrijk vermin derde prijzen a contant GOUD- EN ZILVERWERKEN GROOTE HOUTSTRAAT 88 - HAARLEM LUCHTVERKEER. LUCHTVERKEER. HANDEL ÉiTjüJVERHEID. KERK EN SCHOOL ORDE EN ARBEID. langere arbeidsweek. GEMENGD NIEUWS. KORTE BERICHTEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. FEUILLETON "4i Ï1-. DE MARKIES BIJ CHRISTINE. Op zekeren morgen was Christine alleen op hare kamer, toen er zacht op de deur geklopt werd. De jonge vrouw denkende dat het Mark was, die terugkeerde, opende snel zonder eenig kwaad vermoeden, maar zij deinsde dadelijk achteruit, met een kreet van wanhoop op de lippen. Ach ter de deur stond markies d'Arbois. Gebruik makende van hare verbazing, hare ontroering, stootte hij de deur open en trad achter haar binnenen. Christine kon haar oogen niet ge- looven. Zij was verlamd, als versteend. „Gij zei ze en haar afschuw nam toe, naarmate het begrip tot haar terugkeerde, „gij „Ik," zeide de markies bedaard. En zonder omslag te maken, trad hij het vertrek verder binnen. Christine wilde schreeuwen, om hulü roepen, vluchten. Ruw pakte^hij haar bij den arm. „Geen woord," zei hij, „ik moet u spreken Zij zweeg, beheerscht door zijn blik en zij bleef hem vol schrik aanstaren in eene soort van betoovering, alsof zij nog niet wilde gelooven, dat hij 't was, die daar stond, en zij meende een speelbal te zijn van een vreeselijke nachtmerrie. Al de angst, dien zij voor dien man moest hebben, was nog niet tot haren geest doorgedrongen, zoo verstomd was zij. Zij had zelfs nog niet gedacht aan haar zoon, die haar ongetwijfeld door dien man ontroofd zou worden. Ook had zij niet gedacht aan Paul. Haar geest was verdoofd. Zij bleef met open mond staan in afwachting van hetgeen er gebeuren zou. „Ik zou u niet herkend hebben," zei de markies, „als ik 't niet geweten had, dat gij 't waart en als 't uwe oogen niet waren. Ge hebt u mis vormd om mij te ontsnappen maar gelukkig kondet gij uwe oogen niet veranderen, die altijd prachtig zijn, ik zou ze onder duizenden herkennen." Christine viel hem met een gebaar in de rede. Zij begreep en gaf zich rekening van hetgeen er gebeurde! Zij slaakte een kreet. Mijn zoon Zij wilde langs hem heen de kamer ver laten. De markies hield haar opnieuw tegen. „Dadelijk,'-' zei hij, „luister eerst naar mij." Zij bleef op dezelfde plaats staan, geheel onbeweeglijk, Daarna slaakte zij een kreetPaul Alles schoot haar te binnen. De herinnering aan al het leed, al de smart door dien man veroorzaakt en de markies stond weer voor haar in het afschuwelijke licht van de gepleegde misdaad, en het ontzettende van" de bedreigingen jegens haar zoon. Zij wilde opnieuw schreeuwen, ont vluchten. Hij hield haar zoo ruw tegen, dat zij een kreet van pijn slaakte. Het was alsof hare beenen niet meer in staat waren haar te dragen en viel op een stoel neer. Zij was zoo bevreesd, dat men haar het kind zou afnemen, dat hij over tuigd was, haar bereid te vinden tot inwilliging van al zijn wenschen. Om die reden ging hij persoonlijk naar Parijs. Voor alles, voor de vijandelijk heden een aanvang namen wilde hij een onderhoud hebben met zijn vrouw. In deze zielstoestand klopte hij aan de deur van de kleine woning waar zij woonde. De angst van Christine bij zijn ver schijning, sloeg den bodem in aan zijn hoopvolle verwachtingen. Hoe zou hij de vrouw, die toch op zijn gezicht schrikte, alsof hij een afschuwelijk ongedierte was, wier oogen open spalkten van afschuw en schrik, kun nen bewegen tot hem terug te keeren De markies wanhoopte er aan. Hij beproefde 't toch nog maar bij de eerste vriendelijke woorden, bij de eerste poging dwong zij hem de be leefdheden, die hij wilde zeggen, in te slikken. Zij vroeg met een vijandschap, met eene uitdrukking van afschuw en onmiskenbaren haat :„Wat komt ge hier doen Zijt ge dan nog niet moede mij te vervolgen „Ik vervolg u niet," stotterde hij, en al zijn brutaliteit verdween, „ik vervolg u slechts met mijne liefde." De oogen van Christine fonkelden. „Uwe liefde 1 Durft gij spreken over liefde, gij 1" „En waarom niet Ik ben toch uw echtgenoot." „Gij zijt voor mij niets anders dan de moordenaar van mijn eersten man." „Nog altijd die belachelijke be schuldiging." „Belachelijk Zijt gij het dan niet, die...." „Ik was krankzinnig. Ik wist niet wat ik zei. Uwe minachting bracht mij tot wanhoop Toen heb ik die domme zelfbeschuldiging uitgesproken. Maar hebt ge er een minuut aan kunnen ge looven Heb ik het uiterlijk van een misdadiger. Hoe zou 't mogelijk zijn, dat ik, een markies d'Arbois Christine keek hem aan. „Uwe oogen," zeide ze, „hebben u nog meer verraden dan uwe woorden. Zij liegen niet, zelfs niet in dit oogenblik. Zie daar, ik zie het, daar voor mij." De markies sidderde. „Wat bedoelt ge „Zij spreken van schurkerij en van misdaad De heer d'Arbois was lijkkleurig ge worden. „Maar ge zijt krankzinnig," riep hij. „Neen, neen, ik ben- niet krank zinnig, alles toont uwe schuld aan, alles beschuldigt u. Al sluit ik de oogen, al zou ik geloof willen hechten aan uwe woorden, het baat niet. 't Is alsof ik de gave heb van het tweede gezicht, en gij staat voor mij, bezoe deld met het bloed van Paul." Christine had deze woorden met zooveel overtuiging uitgesproken, dat de markies in de hoogste mate ontzet het bloed in zijn aderen als 't ware tot ijs voelde worden. Hij bekeek zich van het hoofd tot de voeten om te zien, of er werkelijk geen bloed op hem kleefde, dat de kleederen en de handen rood verfde. Deze beweging ontging Christine niet. Zij zeide :„Ge ziet 't zelf wel." „Gij ziet 't zelf, het bloed. Ge voelt het Hij kon een kreet van sch'rik niet weerhouden en herhaalde :„Maar gij zijt gek En hij trachtte haar den mond te sluiten. Het scheen hem toe alsof na deze beschuldiging het tooneel der misdaad voor zijn oog verrees. Hij zou van afschuw getrild hebben, als hij zich niet met alle krachten beheerscht had. STEENPUISTEN, Zoolang het aantal steenpuisten zich iot één blijft bepalen, brengt zulks geen buitengewoon lichaamsgevaar met zich mede, hoewel de patiënt zich zeer ziek kan gevoelen. De giftige stoffen even wel kunnen, zooals ik reeds opmerkte, bij een niet al te voorzichtige behande ling met andere deelen van het lichaaj?^ in aanraking komen en aldaar een ont steking te weeg brengen. Er komen echter gevallen voor, waar niettegenstaande de meest zorgvuldige verpleging de ziekte verwekkende stof fen door het geheele lichaam verspreid worden, hetzij via de bloedsbaan, hetzij via de lymphbaan, welke laatste naast de bloedsbaan loopt. Ook in normale omstandigheden, waarin van geen algemeene verspreiding sprake is, komen de vergiftige stoffen toch in andere deelen van het lichaam, hetgeen blijkt uit de verhooging der tempera tuur, die wij bij den lijder steeds waar nemen. Het is duidelijk dat de algemeene toe stand van den zieke, wanneer op meer plaatsen van het lichaam steenpuisten uit breker, veel slechter zal zijn, dan wan neer hij alleen door een enkele geplaagd wordt. Bij de furunculose, zooals in de medische wetenschap een dergelijke uit zaaiing genoemd wordt, loopen bovendien verschillende organen de kans de dupe. van deze vergiftige stoffen te worden, wijl deze laatsten verwoestend op de om ringende weefsels inwerken. Wij willen na de bespreking over de steenpuist ein digen en verder een oogenblik stilstaan bij een nauw verwante aandoening, die u bij name althans niet onbekend zal zijn, doch vele» uwer wellicht niet onder oogen gehad zullen hebben. Ik bedoel hier namelijk de beruchte „negenoog" of „karbuukel". Wij kunnen 'deze het best vergelijken met een zeer heftige variatie van den steenpuist. Bij nader beschouwing blijkt dit inderdaad het geval te zijn en is de karbuukel niets anders dan een ontsteking van een aam- tal dicht bij elkander staande haarhuid- Miertjes, dus m.a.w. een aantal steen puisten dicht opeen gehoopt, zoodanig dat zij een geheel vormen. Meestal is hun aan tal niet ver van de negen af, vandaar de populaire benaming voor „Negenoog". Ook bij deze aandoening is de patiënt, evenals wij bij de furunculose reeds za gen, doorgaans zwaar ziek, wat zijn hooge Jichaaamstemperatuur ook uitwijst. De negenoog heeft evenals de steen puist zijn zetel in de nekstreek. Daar Üe ontsteking meestal van een zeer heftige» aard is en verwoestend om zich heen kan grijpen, behoeft het geen betoog dat de negenoog, allee behalve een on schuldige aandoening is, vooral voor zwak ke personen kan zij nootidttig worden. Ook de hersenen lóopen door de nabij heid van den besmettingshaard voortdu rend gevaar door de bacteriën aangetast Ie worden. Kunnen wij bij de behandeling van de steenpuist volstaan met waterverban- tien of proppen en wordt op deze wijze meestal vrij spoedig de „prop" d.i. het „doode weefsel" uitgestooten, geheel an ders is het gesteld met de negenoog, waar het doel niet zoo gemakkelijk te be reiken is, zoodat niet zelden het mes alleen redding kan brengen. Buitengewoon groote moeilijkheden oft- dervinden wij bij de behandeling van de z.g.n. furunculose. Allereerst dienst men zorg to dragen dat de etter, waar zij uit vloeit, niet met andere deelen van de huid in aanraking komt. Zalf op de won- da n te leggen, is dan ook volkomen uit den booze, wegens het gevaar voor be smetting. Waterverbanden, met hier en daar operatief ingrijpen en voorts de meest nauwgezette toepassing van de re gelen der hygiëne is de eenige weg om met succes het gewerischte doel der ge nezing te bereiken. MËDIÖUS. De voorbesprekingen der %fer. neutralen. Vo'ogensf teen hericiht van ,BertSngske Tidende" heeft het Ziweedstehe ministerie van buiten!andsclho zaken verklaard, dat plaats en tijd der samenkomst nog niet definitief zijn vastgesteld. Ook was nog niet van aEie ïamdien antwoord ingekomen. Zwitserland had voorgesteld, de bijeen komst te Genève -te houden, daar Stock holm te ver afgelegen is. Volgens een bericht van het Zwitsersdhé tejegraafagen-tschap zou de bijeenkomst van a.s. Zaterdag te Stockholm niet zijn de conferentie van neutrale staten, maar slechts een bespreking der te Stockholm vertoevende diplomatieke vertegenwoordi gers der neutrale landen, die Branting daartoe heeft uitgenoodiigd. Op dteze bij eenkomst zon dan eerst de quaestie van de bijeenroeping der conferentie van neutra len worden besproken. De conferenties te Londen en te Parijs. De Framsohe deskundigen, die Parijs 19 dezer verlaten om te Londen deel te nemen aan de voorbereidende technische bespre kingen voor de conferentie van Genua zul len in het bezit zijn van. instructies, welke geheel bezield zijn door den geest van het memorandum van P-oincaré. De conferentie voor het Nabije Oosten blijft bepaald op 22 Maart. DE V. S. EN DE VOLKENBOND. In een vergadering der Britsdhe groep van de Interparlementaire Unie is een resolutie aangenomen, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat Amerika de an dere staten zal uitnooddgien ter bespreking van de vraag, welke wijzigingen noodig zijn in het VoUkentoondsverdirag om Ame rika er deel van te doen uilmaken. DE UITBREIDING VAN DE DUITSCHE COALITIE. De leiders der Duitsohe Volkspartij waren Donderdag bij den rijkskanselier ter bespreking van de waa-rborgeischen der Duitsclhe Volkspartij en de vraag, hoe zij in daden kunnen worden omgezet. Cen trum en democraten staan op het stand punt, dat een dergelijke mogelijiklheidl slechts bestaat, wanneer de Duitsche Volkspartij tot de regeeringscoatitie toe treedt. De sooiaal-democrat-en deelen niiet in deze opvatting. Ook de evenitueele be zitting van het rijksmdnisterae van voed selvoorziening kwam ter sprake, zonder dat daarbij de persooenquaestóe werdi aan geroerd. De sociaal-democraten zijn, zoo las men weet, van meaning, dat dit minis terie geheel kan worden opgeheven. Volgens een W. B.-telegram, zal er door de coalitiepartijen en de Duilsche Volks partij een commissie van vijf leden be noemd worden, om te beraadslagen over de eiscihen der Volkspartij. HET ZUiDEBZEEVERDRAG. In tegenstelling met een dezer dagen gepubEceerd telegram van thet persbureau Vas Diaz melden de bladen te Washington, dat senator Lodge van meening is, dat het feit: tda-t de tegenstanders van het Zuidizee. verd-rag overeenkwamen hun verdere ob structieve tactiek te staiken, een aandui ding is van de erkenning bij de democra ten, dat verdere tegenstand nutteloos is. Dit geloof is gebaseerd op de wetenschap, dat -twee democratische senatoren, tot nu toe böh-oorend tot de opposilie-Underwood, hun voornemen te kennen gaven om ten gunste van het verdrag te stemmen. Aldus zou hét verdrag geratificeerd worden met een paar stemmen meerderheid. De oppo sitie mag wellicht deze week nog -besluiten om nieuwe „bekeeringen" te doen, maar men gelooft niet dat zij succes zal hebben. Zooals nu de zaken staan is het te ver wachten, da-t de Senaat het verdrag dien 2-fs-ten Maart met 65 tegen 26 stemmen ratifioeeren zal, waarop de ratificatie der ontwapenfings-overeenikomst en van alle andere te Washington overeengekomen verdragen zal volgen. Een verboden congres Uit een Reuler-lelcgram blijkt, dat cc tegen 26 Maart een legercongres is be legd in Ierland. Griffith heeft namelijk blijkens dit telegram een instructie aan den minister van verdediging gezonden, waarin gezegd wordt, dat het volkomen duidelijk is, dat op de tegen dien datum beraamde legerconventie getracht zal worden het leger te onttrekken aan de centrale regeering, gekozen door het volk, namelijk de Dail Eir'eann. Een dergelijk voornemen is onwettig en den minister wordt mitsdien meegedeeld, dat het hou den dezer conventie verboden is. De actie van De Valera. De Valera heeft zijn actie tegen het ver drag voortzettend, te Dungarv.ln gezegd, dat Ierland slechts door oorlog zijn on afhankelijkheid kon verkrijgen. Het was onjuist te zeggen, dat het leger het ver drag wenschte. De Ieren moeten volgens hem vechten voor hun rechten, zoo niet vandaag dan morgen. Door een Nederlander doodgeschoten. De correspondent te Belfast van de „Manchester Guardian" maakt melding van een gerechtelijk onderzoek in Down- patrick (graafschap Down, Ulster) naar het overlijden van zekeren Gilmore, die door een patrouille „special constables" werd doodgeschoten. Gilmore bereed een motorfiets en hoorde blijkbaar het bevel om halt te houden niet. Een der specials, de 19-jarige Nederlander Vanel, die se dert meer dan een jaar in Ierland is en als patrouille-commandant optrad, loste daarop een schot met de bedoeling het rijwiel te raken en het tot staan te bren gen, doch in plaats daarvan doodde de kogel Gilmore. De jury besliste, dat de wonde was toegebracht door een pa trouille „specials" in de uitoefening van haar taak. HET AFTREDEN VAN MONTAGU. De „Daily Express" meldt, dat de post van minister van Indië is aangeboden aan den hertog van Devonshire, die haar, volgens het blad, zou aanvaarden. De „Morning Post" zegt daarentegen dat de hertog eveneens zal weigeren. In het Lagerhuis heeft Montagu Woens dag in zijn reeds vermelde rede erkend, dat hij een onhandige, ongegronde en be treurenswaardige rhetorisclie uitdrukking had gebezigd toen hij zinspeelde op den brief van Lord Curzon. Voorts motiveer de hij, waarom hij niet eerder was afge treden als protest tegen het ontbreken van collectieve verantwoordelijkheid van het kabinet. Ofschoon zijn standpunt in zake het nabije Oosten fundamenteel ver schilde van dat zijner collega's, had hij telkens, als hij op het punt stond zijn ontslag te nemen, gemeend, dat een der gelijk optreden om zulk een reden het zou hebben doen voorkomen dat hij er eraan wanhoopte rechtvaardige vredesvoor waarden te verkrijgen in overeenstem ming met de gegeven beloften. Dit zou een noodlottige uitwerking hebben gehad op de Mohammedaansche openbare mee ning. Een tweede reden waarom hij niet eerder was afgetreden was dat hij tot voor kort alle recht had te denken, dat hij de loyauteit en het vertrouwen ge noot van zijn ex-collega's. De laatste re den was, dat hij van zijn werk hield; de dag, waarop hij het neerlegde, was de ongelukkigste van zijn leven. De spoorwegstaking. Het spoorwegpersoneel te Ttmdla, waar de slaking van den Oost-Indischen spoorweg was begonnen heeft het werk hervat op de door de maatschappij gestel de voorwaarden. Elders is de arbeid ech ter nog niet algemeen hervat. Indië en de prins van Wales. Sir Percival Philips, de correspondent van de „Daily Express", die den prins van Wales op zijn reis vergezelt, stelt aan het einde der reis vast, dat deze den po- litieken toestand in Indië niet heeft bein- vloed. De invloed van 's prinsen persoon lijkheid bereikte de meerderheid van het volk niet en was nitet in staat één enke len Indiër van het Gandhisme te bekee- ren. DE BRAND TE CHICAGO. De groote brand, welke eergisteren in het handelscentrum van Chicago heeft ge woed schijnt met opzet te zijn gesticht. De „Chicago Tribune" meldt, dat de brand om 1 uur 's middags ontstond en zich, aangewakkerd door den wind, gesta dig uitbreidde van straat tot straat. Het eene gebouw na het andere werd aange tast, en doordat ook het Chicago, Burling ton and Qnincy station in de asch werd gelegd, moest het spoorverkeer op die lijn worden stopgezet. De Mercantile Trust and Saving Bank brandde geheel udt, en 6 millioen dollar, die zich in de kas bevonden werden een prooi der vlammen. De politie arresteerde een zekeren Frank Castello, ook onder den naam Frank Car ney bekend. Deze was onlangs bij een der maatschappijen, welke door den brand zijn geteisterd, ontslagen en had zijn vroegere directeuren dezer dagen een dreigbrief ge zonden. Tengevolge van den brand zijn. 20.000 personen werkloos. HET IJZEREN KRUIS. De Pruisische regeening heeft het enkele dagen geleden hard te verantwoorden ge had in het parlement, omdat zij besloten had, dat er na 1 Januari geen ijzeren krui zen meer gegeven zouden worden. Steeds nog kwamen er verzoeken binnen van mannen, die op deze oorlogsonder scheiding aanspraak meenden te mogen maken. Toen er nu Donderdag in den Rijksdag gedebatteerd werd over de oorlogsbegroo- ting, kwam deze kwestie weer Ier sprake. En daar antwoordde de Pruisische premier Braun, dat er dan toch eindelijk een laat ste termijn genoemd moest worden. Men kon toch maar niet doorgaan met het uit deden van oorlogsonderscheidingen. En het deed er minder toe of zes heeren, die steeds gewerkt hadden in het militaire ka binet van het groote hoofdkwartier, dus ver van het front, zich nu beklaagden, dat zij het ijzeren kruis eerste klas nog niet hadden gekregen. „De Pruisische regeering weigert op nieuw met deze klucht te beginnen en den iermijn nog te verlengen". •jr Heilwoord „klucht" wekte bij de heeren rechts* hevige verontwaardiging. Maar de minister kreeg toch zijn zin. Alleen deed hij deze concessie, dat de nu nog achter gehouden krijgsgevangenen, die het kruis verdiend hadden, het nog zouden krijgen. De conservatieve afgevaardigde generaal von Gallwitz, welbekend nit den oorlog, vertelde dat er nog 20.000 menschen ge vraagd hadden om een kruis, dat zij nu toch niet zullen ontvangen. Op initiatief van de vroegere direc tie der „Figaro" is een vervolging ingesteld tegen Coty, wegens inbreuk op de wetsbe palingen, die het acca paree ren van aandee- len verhinderen door het maximaal aantal stemmen, dat een aandeelhouder hebben kan, vast te stellen. Het lijkt echter on waarschijnlijk, dat Coty veroordeeld zal worden, aangezien dat artikel met behulp van stroomarmen nu eenmaal constant overtreden wordt, evenals dat in de affaire van de „Figaro" is gedaan. Op 26 Maart zuilen in de 3 districten van Parijs gemeenteraadsverkiezingen zijn: nl. in de arrondissementen Charonne en Santé wegens de nietigverklaring der ver kiezingen van Marty en Badina en in het arrondissement Enfants-Rouges. In dit laatste district is candidaat Marthe Bigot, een onderwijzeres die haar ontslag gekre gen heeft wegens haar communistische op vattingen. Dezer dagen is te Straatsburg het standbeeld afgebroken van Keizer Wil helm I, op de vroegere Kaizerplatz, thans de place de la Republique. Toen in 1911 de eerste steen werd ge legd deelden de Duitsche bladen mede, zoo hrinnert de correspondent van de „Times" te Parijs, dat onder het beeld een urn met muntstukken, dragende de beeltenis van den overledenkeizer, was begraven. Deze urn is ook werkelijk te voorschijn gekomen, maar de muntstukken ontbra ken. Een politieonderzoek heeft uitgewe zen, "dal hier van diefstal geen sprake kan zijn, zoodat indertijd, een ledige um moet zijn begraven. De perfect van Tul'le heeft een aeo- nymien brief uit Parijs ontvangen, vol be- ieedigingen cn laster. Deze brief kan onmogelijk van mejuf frouw Angète Laval zijn, die sinds haar poging tot zelfmoord niiet uit is geweest. Men verwacht, dait binnen/kort tegen haar een aanklacht wegens laster en be- leediging zal worden ingediend, ten ge volge van het rapport van, dr. Locard'. Haar verdediger, mr. Filüol, meemt edhter de onjuistheid van dit deskundige onder zoek te kunnen bewijzen, en is van plan om een contra-expertise aan te vragen. Dezer dagen werd oen Russisch por tretschilder Georg Loukinsky in een ach terbuurt van Mentone overvallen en be roofd. Toen bij weer van den ontvangen slag was bijgekomen, liep hij naar een politiebureau om het gebeurde aan te geven. Hij vroeg papder en potlood1, maakte snel een schels van zijn aanvaller; twee politic-agenten gingen erop uit, gewapend met dit signalement, en binnen een half uur was de dader gearresteerd. Naar officieel bericht wordt, hebben in Ie maand Februari 157 Duitsche cou ranten en tijdschriften opgehouden te ver schijnen. De directie der fabrieken van Krupp deelt mede, dat tot 15 Februari 1850 ge ëmployeerden, van wie 500 arbeiders, voor moer dan 28 millioen mark aandteelen hebben getctekend. DE NOOD IN DE VEENSTREKEN. Do heer Van Vuuren heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: I. Welke werken, die er toe zullen bijdragen de werklcoze veenarbeiders in Drente aan arbeid te helpen, is de Re- geering voornemens te ondernemen of te bevorderen, naast die welke zullen, worden behartigd uit de gelden, van wege liet Departement van Bianenland- sche Zaken tot nu toe voor het verlee- nen van uitkeeringen in geld verstrekt? II. Is de Begeering bereid, indien en voor zooverre overleg of ónderhandelin gen met provincie of gemeente aan het begin der uitvoering van een dezer wer ken dienen vooraf te gaan. mede to deelen in welk stadium dit overleg of deze onderhandelingen verkeeren en wel ke bezwaren van geldelijken of anderen aard der provincie of gemeente oorzaak zijn, dat tot heden geen overeenstemming is verkregen? III. Tegen welk tijdstip mag van ieder dezer werken worden verwacht, dat met de uitvoering er van een begin zal worden gemaakt? OPTOCHT KATHOLIEKENDAG. Gelijk men weel, zal 1er gelegenheid van GEOPEND VAN 91/,—1 EN 2-6 UUR dien tweeden Nöder) aaidsdhen Katholieken dag, op den tweeden Pinksterdag 6 Juni a.s., te Nijmegen des namiddags een groote optocht worden gehouden, tot het deelne men waaraan de 'katlhotidke organisaties zijn uitgenoodigd. Eir blijkt twijfel te bestaan omtrent de vraag, of het in de bedoeling ligt, dat ook de zuiver-godisddenstige vereenigingen zul len deelnemen. Men verzoek t ons daarom mee te deelen, dat het juist op zeer hoogen prijs zal ge steld worden, indien in gansch het land de afdeelingen der Derde Orde, H. Familie, Maria-Congregatie met hare vaandels in den optocht zullen medegaan. Het verdient aanbeveling zich spoedig aan te melden aan het adres van: Secreta riaat van den Nederlandschen Katholieken dag te Nijmegen, waar tevens alle ge- wenischte inlichtingen verkrijgbaar zijn. LEIDEN'S ONTZET. In de dezer dagen gehouden ledenver gadering van de 3 October-Vereeniging te Leiden is in beginsel besloten op tien aanstaanden gedenkdag van Leidens OnJt- zet op 3 October a.s. het hoofdnummer der feestviering te doen beshaan uit een historische» optocht en bijbehoorende voor stellingen van het Beleg en Ontzet van Bergen-op-Zoom en den Intocht van Prins Maurits binnen die vesting op 3 Octo ber 1622, welke historische gebeurtenis dos op den Leidschen herinneringsdag juist 300 jaren geleden plaats vond. Omtrent het vergaan van de vliegboot „Valencia" wordt nader uit Londen ge meld: De bekende vliegers kapitein Cocke- rill en kapitein Broome, met een ge oefend mecanicien, die deelnamen aan de groote vlucht naar Zuid-Afrika vier jaar geleden, zijn nauwelijks den dood ont snapt bij een ongeluk, in het Kanaal nabij Hastings. Zij vlogen met de vliegboot „V&lentia' van het Luchtvaartminieterie toen deze met den kop in zee kwam. Een gedeelte van het watervliegtuig bleef drijven, waarop de drie vliegers zich konden red den tot er hulp kwam. Zij werden op gepikt door een schipper, die het onge luk zag, in een kleine boot in zee ging en den in nood verkeerenden een tros kon toewerpen en aan wal brengen. DALING VAN DEN MELKPRIJS. Hoezeer die melkprijzen dalen, moge blij. ken uit het feil, dat ai reeds eenige dagen door de Htiversufnsehe melkinrichting de melk le Eemmes legen den prijs van 9'A cent per liter bij die boeren wordt inge kocht. Verlaging van den melkprgs in Zuid- Holland. Men meldt aan het Hbl. dat Maandag 20 Maart de melkprijs in Zuid-Holland vastgesteld zal worden op 71/2 tot 9 cent. Het maximum wordt betaald voor melk der gunstigst gelegen boerderijen, dus kamende uit de zuivere consumptiestreken, het minimum aan boer derije» die geheel zijn aangewezen op de levering van industiiemelk. Deze verlaging heeft tot oorzaken do lage prijzen van boter- en melkpro ducten, de sprongsgewijze daling der kaasprijzen. De nieuwe prijzen zullen niet alleen voo rde Rotterdamsche leverantie-gebie den gelden, doch ook voor den Haag* Frater Emilianus. t In het Moeder huis der Eerw. Fraters van Tilburg, over leed Donderdag de Eerw. Frater Emilia nus (Jan Baptist van Dijk), een der oudste zonen dier stichting van Mgr. Zwijmen. Frater Emilianus bereikte den hoogen leeftijd van bijna 92 jaar en bracht bijna zijn gamsehe leven in de congregatie der Fraters door. HERDENKINGSAVOND J. V. DE GROOT. De dezer dagen aangekondigde her denkingsavond zal worden gehouden op Vrijdag 24 Maart a,s. des avonds te 8 uur in de Aula der Amsterdamsche Universiteit. 1 Tot heden zijn bereid gevonden als sprekers op dien avond op te treden de ZeerEerw. heer G. 0. v. Noort, de WelEerw. Pater A. B. H. Gielen S.Ji en de heeren prof. dr. J. A. J Bar ge en dr. O. U. Ariens-Kappers. Het bestuur der Friesche Maatschap pij van Landbouw heeft instemming be tuigt met de adresbeweging voor een lan gere arbeidsweek in den zomer voor tim mer- en wagenmakersvak, daar spoed- eischende reparaties van landbouwwerk tuigen dan weer behoorlijk op tijd ge reed kunnen zijn. DE RAMP OP HET VOLKERAK. Naar wij vernemen, is voor het vinden van elk der slachtoffers van de ramp op het Volkera'k een premie van honderd gulden uitgeloofd. VALSCHE CREDIETBRIEVEN. Den laatsten tijd tracht een Duitsch sprekend persoon met valsche crodiet- brieven de banken in de Hoofdstad en ook daar buiten op te lichten. Het ge val draagt zich als volgt toe: Van uiti Weimar (Duitschland) ontvangt een of andere bank een in 't Duitsch gestel den brief, waarin wordt verzocht aan den persoon, welke zich bij de bantó met een credietbrief, afkomstig van d Weimarsche Bank, zal vervoegen, de gevraagde gelden nit te betalen. He is echter gebleken, dat de bank in Wen mar niet bestaat, en dat de adviezen en de credietbrieven geheel valsch zijn. In de provincie is een bankinstel ling er de dupe van geworden en bijna< was een onzer Amsterdamsche bankin stellingen er ook in gevlogen, doch toen de persoon zich niet beter kon legiti- meeren, werd hem het geld niet- uitbe taald. De politie is bezig naar de her komst van de credietbrieven te zoeken. (Msb.)1 Ongeluk met de stoomtram. Bij Scharsterburg (Fr.) is een vrachtwagen door de stoomtram aangereden. Het paard werd gedood, de voerman ernstig èekwetst, de wagen vernield. Dood gevallen. Op een scheepswerf te Rotterdam gleed de 27-jarige H. van der H. uit en stortte in een 12 meter diepe ruimte van een schip, waarop hij werk zaam was. Mot een hersensahuidding en een schedelbreuk werd hij naar het zieken huis vervoerd, waar hij korten tijd later overleed. Goedkoope eieren. In Westerwolde gelden de kipeieren tlhans 4 4 A cent per stuik, terwijl in de Duilsche grensplaatsen 1 Vi mankzegge 1 cent voor een ei be taald wordt. De bijslag o-p Zuiderzeeharing. Door den minister van Landbouw is, voor het geval de haring snel in prijs zou dalen, een bijslag beschikbaar gesteld van f 200.000, voor een aanvoer van 1000.000.000 6tuks. Daalt de reepharing tot f 1.75 per tal (200 stuks) dan is de bijslag 45 ets.; voor sleepharing zijn de bedragen f 1.70 en 40 ets., voor kuil- harinjg f 1.40 en 35 ets., voor fuikenharing f 1.20 en 30 ets. en voor zegenharing f 1.10 en 25 ets. per tal. De koolbouw aan den Langendijk. De koolbouw was aan den Langendijk en in de andere stréken verleden jaar lang niet best en hier en daar is hij go- heel mislukt. En toch zijn er op het oogenblik, half Maart, nog maar weinig hooischuren leeg. Dagelijksoh worden groote partijen op de veiling aangeboden; gedurende de afgeloopen week te Broek op Langendijk al een kleine 600.000 K.G. of 60 spoorwagons. Dat de prijs er af raakt is geen wonder. Vroege bakplanten. Van ouds ge niet St. Pancras, nabij Alkmaar, den naam van zijn geestgronden uitstekende vroege bakplanten voor de teelt van roode, gele en witte koolsoorten te kunnen leveren. Dit jaar hebben de kweekers aangelokt door de hooge prijzen van 't vorig jaar, 40. „Wat (Wordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9