BERICHT. NOORDWIJK J. KOEMAN Pzn. Uit den Omtrek BronkHorststraai 68 - Noordwijk DAMIAATJES MAANDAG 20 MAART 1922 44ste JAARGANG No. 1409? PER KWARTAALT 3.25 PER WEEK TO 25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748 POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Allen meedoen! HAARLEM. FEUILLETON zuil SLACHTOFFER 41. j zag Paul, hij hoorde net geweer schot in zijn oor klinken het koude zweet, dat zijne slapen bevochtigd had, na de laaghartige daad, parelde opnieuw aan zijne haren.De vreeselijke kreet, door Christine geslaapt, toen zij den beminde zag vallen, vervulde zijne ziel met schrik. Hij doorleefde al de gevolgen, al de wroeging' van de misdaad. Waarom was hij hier geko men Hij voelde den wensch in zich opkomen om te vluchten en die vrouw nooit meer terug te zien. Hij doorleefde "eenige oogenblikken van den ontzettendsten doodsangst en slechts langzamerhand herstelde hij zich. De spookgestalten, opgeroe pen door de stem van Christine, ver dwenen en hij was weer alleen met zijne vrouw, thans voor goed voor hem verloren. De liefde, welke hij nog voor haar gevoelde, was nu veranderd in woede en hij dacht er nog slechts aan, zich te wreken. Ik zal niet langer beproeven," zeide hij, ,,bij u de overtuiging te vernietigen, welke aanleiding gegeven heeft tot den hadt en de verachting, welke gij mij altijd betoond hebt. Er blijft dus nog slechts over u te zeggen, wat ik van u wil." Hij was weer Kortar, dreigend, woest. In zijne oogen was thans niets anders te lezen dan wraak en haat. Het was de gemeene moordenaar, de kinderdief, de vijand, Christine werd nog bleeker. Het uur der be slissing had geslagen Ik luister," zei ze. ..OU weet," ging de markies voort, „dat bij vonnis der rechtbank mij op gedragen is, ons kind op te voeden." „Het is uw zoon niet. Het is de mijne en die van Paul." „Ik heb hem erkend. Hij draagt mijn naam." „Een bezoedelden, vervloekten naam." „Een eervollen naam, waarop hij eenmaal trotsch zal zijn." „NooitAls hij rijp is om er over te oordeelen, zal hy dien naam verfoei»» Abonnó's die ie klagen hebben over onregel matige of slechte bezorging der Nieuwe Haar- lemsche Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk, of mondeling mede te deelen aan de Administratie Nieuwe Haarl. Courant, Nassaulaan 49. Administratie Nieuwe Haarlemsche Courant. Hiermede brengen wij ter kennis van onze Abon- né's, dat door ons, met ingang van 13 MAART J.L, ais Agent van de Mieiswe Haarl. Courant te NOORDWiJK is aangesteld, den Heer Voor Abonnementen, Advertentiën en Drukwerk, geiieve men zich tot onzen Agent te wenden. De Administratie Nieuwe Haarlemsche Courant Onbestelbare stukken. „Hij zal misschien gelukkig zijn, hem te mogen dragen." „Het is de naam van den moorde naar zijns vaders." „Hij zal 't niet gelooven, hij even- j"n anderen. Hij heeft niet dezelfde vooroordeelen tegen mij als Zij sidderde. De schrik maakte 't haar bijna onmogelijk te antwoorden. Het was waar. Haar zoon zou een maal wellicht de partij kunnen nemen van zijn stiefvader tegen haar. Mark zou de misdaad niet kennen, omdat zij niet wilde vertellen, welk een vlek op zijn naam rustte, en misschien zou hij 't ook niet gelooven, als zij de schurkenstreek aan het daglicht bracht Zou hij zijne moeder dan niet van laster veschuldigen O, hij mocht haar niet verlaten Christine gevoelde er behoefte aan, liet kind aan het hart te drukken, het om zoo te zeggen onder hare vleugels te verbergen, opdat het zijn heilig geloof in haar niet zou verliezen. „Welnu," zei de ongelukkige vrouw, „wat zijt ge voornemens te doen Waarom zijt ge mij in mijne schuil plaats komen vervoleen Een Hanze-Geboutv voor Haarlem J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem, Opticiens Fabrikanten, „Om u te vragen tot mij terug te keeren. Maar ik zie, dat het slechts vergeefsche moeite zou zijn. Daarom behoef ik nog slechts het vonnis te doen uitvoeren, dat mij het recht geeft, mijn zoon op te voeden." „Wilt ge mij mijn zoon ontnemen," zei Christine, haar echtgenoot aan ziende met oogen als die eener krank zinnige. De markies keek haar aan met een wreeden, onverbiddelijken blik en zei op bedaarden toon :„Ja, dat is mijn vast voornemen." Zij sprong plotseling op. „Nooit," riep zij. Ge kunt me dooden, ge kunt me in stukken houwen, maar mij mijn zoon ontnemen nooit En terwijl ze zoo sprak, zag ze er uit als eene Jeeuwin, wie men haar welpen wil ontnemen. De heer d'Arbois herkende haar bijna niet, maar toch liet hij niet blijken, dat zij hem schrik aanjoeg. „Ik waarschuw u," sprak hij met kalme stem, maar snijdend cn scherp in de zekerheid, dat zij niet kon ont komen, „ik waarschuw u, dat het nutteloos is u op te winden, te schreeu wen of te roepen. U noch uw zoon kunnen mij ontkomen, want ik heb de macht medegebracht, om mijn wil door te drijven. Alle uitgangen van het huis worden bewaakt. Ik behoef slechts een gebaar te maken en twee agenten verschijnen boven aan de trap De weet is met mij, weet g'e dat niet Christine voelde dat de haren haar te bergen rezen .'„Ellendeling huilde zij. De markies had een stap gedaan naar de deur. Hij bleef nog even staan om te zeggen :„Het is nog tijd om te kiezen." „Wat te kiezen „Met uw zoon mede te komen „Bij u Maar ziet ge dan niet de gedaante van Paul, tusschen u en mij staan, tusschen zijn zoon en u Werktuigelijk wendde de markies het hoofd om, en wederom werd hij aangegrepen door de geheimzinnige vrees, welke zich reeds vroeger van hem meester had gemaakt. Toen hij zijne kalmte herwonnen had, prevelde hij :„Ge zijt gek ge jaagt mij schrik aan met die gedachten. Ge weigert dus „Zeker, ik weiger I'* „Ge hebt het gewild," zei de mar kies. Hij rukte woest de deur open en verliet het vertrek. VI». DE POLITIE. Eerst op dit oogenblik, nu dé mar kies verdween met eene bedreiging op de lippen, begreep Christine de volle uitgestrektheid van de ramp, welke haar bedreigde. Zij was gevon den. Geen strijd kon meer baten, weer stand was onmogelijk. Men ging haar haar zoon ontnemen Zij waren daar, die men had 't gezegd, op eenige schreden afstand, de monsters, die hem haar zouden ontrooven Zou de hemel zulk eene wandaad kunnen veroorlooven Was het mogelijk In haar volslagen wanhoop wrong zij wanhopig de handen. En toch kon zij geene vergiffenis schenken, kon niet vergeten, dat hij haar man gedood had, dien zij beminde, en dat hij de moordenaar was daarvan was zij overtuigd 1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t BUREAUX: Nog eens gebruik ik dit opschrift om dezelfde gedachte naar voren te brengen. Het inzicht begint trouwens eindelijk te komen. Allen meedoen in bet politieke leven, in' onze kiezers- Drganisaties, omdat wij nu eenmaal al len ter stembus worden opgeroepen en bij de voorbereiding der zaken van aanbelang, b.v, formatie van program cn candidatenlijsten, niet afzijdig mo gen blijven. Niet alleen omdat wij daardoor alle recht op critiek gaan missen, maar veeleer omdat het onze dure plicht is, van alle standen, ge zamenlijk en zoo mogelijk eendrach tig het volle politieke leven te leven. Er is betrekkelijk weinig noodig, om mij uit mijn tent te lokkcn.Waar- om zouden wij ook schuwen de zaken publiek af te doen? Men heeft mij weder naar voren gehaald. De Hanze noemde mijn naam in een polemiek tegen den heer M. L. A. Klein. De Hanze vond de laatste vergadering der Kiesvereeniging niet heerlijk. Dit epitheton nu had ik gebruikt. De Hanze voegde er bij, dut de mogelijk heid te vermoeden was, dat niet ieder rotsvast vertrouwen had in de (leiding der) Kiesvereeniging. Dat is jammer. Maar niets wonderlijks. De leiders zijn ook mensclièn. Hebben hun fouten en gebreken, hun opvliegendheid, kort heid ofte veel meegaandheid. Een voorzitter vooral (ik spreek uit ervaring) is steeds onderwerp van cri tiek of liever waarachtig lijdend voor werp, hoe kan het haast anders? Evenwel: steeds opbouwende critiek. Hapert er iets aan: zeg het. Maar geef tegelijk, nevens de fouten, de middelen ter verbetering aan. Mag ik een schuchtere poging wagen, al ben ik niet de criticus? Allereerst dan, ter leering, die heer lijke vergadering. Waarom heerlijk? Ik heb dat reeds geschreven en resu meer nu heel kortalle rangen en standen waren er. Dat was nu een wezenlijke vergadering- van ons Roomsche volk, de woordvoer ders kwamen uit alle bevolkingsgroe pen. De vergadering was inderdaad Roomsch en Algemeen. Het hoofd punt van het behandelde verliep be vredigend. (Daar bestond inderdaad gevaar voor, dat het veel minder be vredigend had veriaopen 1) De Kamer van Koophandel-kwestie was slechts bijzaak. Ik erken, die verliep minder prettig, doch daarover heb ik dan ook geen enkel woord „heerlijks" ge zegd. Het behoorde feitelijk niet tot den hoofdinhoud dier bijeenkomst, het was een plaatselijk geschil, van wei nig aanbelang naast een bekende lan delijke kwestie. Voor mij was echter deze gebeurtenis verblijdend: Gij waart er, middenstanders, en deedt u gel den E i n d e 1 ij k.Wat de caadidaat- stelling aangaat wel ietwat laat, maar gij toondet althans interesse. Gij kunt nauwelijks de blijdschap van ons be stuur bevroeden. Ook mijn blijdschap, ofschoon ik te lang in het vak ben om niet dar delijk in de gaten te hebben dat) enkele tientallen middenstanders no. 10 als no. 1 en mogelijk no. 1 als no. 10 zouden stemmen iu hunne ne gatie van het advies, hetwelk toch op een algemecne vergadering va:i de Kamer-Centrale Haarlem ge sanctioneerd was. Ik dacht toen: Als zij de interesse nu maar blijven tooncn. Ilc vreesde. ïs mijn vrees ge grond? Geen enkele charme bevat onze tegenwoordige gedachtengang over middenstands- en arbeiders vertegen woordigers in onze besturen. Deze scheiding wortelt niet op Katholieken bodem. Maar de practische politicus moet nu eenmaal rekening houden met de feiten van den dag en dan willen wij alle standen als leden en bestuur ders aanwezig zien om onze ge zamenlijke belangen te behartigen. Er is eenig lawijd over de machtige en doordringende stem der arbeiders iu ónze kiesvereenigingen. Inderdaad zij zijn er en laten zich gelden. Zij spréken zooals de natuur hen tot spre ken noopt. Maar zij kunnen het toch niet helpen dat de andere Katholie ken. Middenstanders eii Hoogere Stan den, afwezig zijn? Kunnen wij het wel helpen? Doet der arbeiders „booge toon" onsympathiek aan? Zoo hoor den wij wel eens prevelen. Hoe on billijk! Vergeet toch niet, gij afwezi gen, dat deze arbeiders ook grooten- decls het werk doen.... voor u. Als voorziller der Haarl. Pol. Prop.- club, een nederig baantje, deed ik tel kens een beroep op hulpkrachten, op steun in een soort arbeid waarvoor men zijn persoon moet geven. In de laatste ja ren traden schier alléén arbeiders naar voren. Dit is niet ideaal? Maar het is een feit. En stel u voor dat nu ook deze ar beiders cr toe overgingen „het wel te ge looven Mooier is, wat de Propaganda te Haarlem gedurende eenige jaren gekend heeft, dat men van allen rang en stand zich voor dien arbeid beschikbaar stelde. Kunnen deze tijden niet wederkeeren? Al len méédoen! Het i3 dit begrip dat mij er altijd toe gedreven heeft niet uit de beweging der werkers mij terug te trekken. Toch zal ik weldra afstand doen van het voorzitter schap van de Kamercentrale en Propa- gandaclub, van het ondervoorzitterschap van Provinciale en Locale Kiesvereeni ging. Men trekke daaruit niet de conclu sie dat ik met daden het omgekeerde ver toon van wat ik met woorden aanprijs. Ik ben n.l. tot de overtuiging gekomen (hoe spijtig ook) dat het in deze critische Tijden geen vertrouwen wekken kan als een candidaat bestuursfuncties vervult, vooral als voorzitter wist hij de kracht, de objectiviteit af te dwingen bij anderen. Er zal dus b.v. een voorzitter van de Ka- mercenlrale noodig zijn. Hij moet in Haarlem wonen. Als de keuze aan mij stond, zoude ik spoedig klaar zijn in de aanwijzing van mijn opvolger. Er is een Haarlemmer van algemeene ontwikkeling en erkend gezag, die den laatsten tijd groote interesse heeft getoond in het wel en wee der Roomsche Staatspartij. Hij zou mijn man zijn. Hij is straks mijn candidaat. Mogelijk lokt hij (meer dan ik ver mocht) alle standen ter Katholieke Ver gadering. Dat zou heerlijk zijn. Want met éénzijdigheid zijn wij niet gebaat, ik geef het toe. Doch voeg er bij: Eere den ar beiders, die deze éénzijdigheid niet wil den doch onze veelzijdige éénheid alléén niet vermochten te vertoonen. Waren ook zij weg gebleven, wij zouden een Kiesver eeniging op papier gekend hebben met vergaderingen van enkele getrouwen, die een lachwekkende parodie zuden toonen van de massale R. K. Staatspartij. Allen meedoen! En betere tijden zullen niet uit blijven. MR. BOMANS. De Vleeschkeuringswet. fn verband met het op 1 Juni 1922 it- werking treden der Vleeschkeuringswet S. 1919 na 524 moet de verordening rege lende het toezicht op vee en vleesch in de gemeente Haarlem worden ingetrokken cn vervangen door eene andere, overeenkom stig de eisohen van genoemde wet. Tevens moet krachlens art. 212°, van die wet, de instructie van de ambtenaren, die met de keuring en van de ambtenaren die met de herkeuring zijn belast, door Uwen Raad worden vastgesteld. Te dien einde bieden B. en W. een ont- werp-besluit ter bekrachtiging aan. Met den inhoud van de in dat ontwerp besluit opgenomen verordening kan de commissie, bedoeld in art. 166 der Ge meentewet zich vereenigen. Ter toelichting merken zij het volgende In tegenstelling met de bestaande veror dening (art. 29 e.v.) bevat de thans in ontwerp aangebodene geen bepalingen om trent de eischen, waaraan de gebouwen of lokalen, waarin vleesch zal worden ver kocht of bewaard zullen moeten voldoen, noch bepalingen omtrent het toezicht op toebereide vleeschwaren. Voor wat het eerste punt betreft ligt de reden van het ontbreken van bepalingen in art. 19 Vleeschkeuringswet, krachlens welk artikel de eischen, waaraan slach terijen, vleesehwinkels, bewaarplaatsen van vleesch, vice sch wanen fabrieken enz., moeten voldoen ter wering van, voor de volksgezondheid schadelijke producten, bij aigemeenen maatregel van bestuur worden gesteld. Wat het toezicht op toebereide vleesch waren betreft, krachtens art. 2, 2 der wet zullen, eveneens bij aigemeenen maat regel van bestuur, voorschriften worden gegeven betreffende het verduurzamen en toebereiden van vleesch, terwijl tevens zal worden bepaald, welke stoffen bij het be reiden van vleeschwaren niet mogen wor den gebruikt. j De hier bedoelde algemeene maatregel van bestuur kwam, voor zoover ons be kend lot op heden niet tot stand. Het preventief toezicht is derhalve aan de gemeentebesturen onttrokken, i Het onderzoek naar de deugdelijkheid van voorhanden zijnde vleeschwaren, valt, voor zoover die keuring is van scheikun- j digen aard, onder art. 1 der Warenwet S. 1919 no. 581, zoodat die keuring zal moe ten worden verricht door de ingevolge die wet ingestelde keuringsdiensten. Door ons wordt overwogen in hoeverre naast die keuring eene door den dienst I van het Openbaar Slachthuis uit te voeren keuring noodig of gewenscht is. Zoo noo dig zullen u voorstellen dienaangaande tij dig worden gedaan. Daarbij zal in ieder geval rekening wor- den gehouden met de in uwe vergadering van 1918 aangenomen motie van de hec- ren Jonckboedt en VanLiemt tot invoering eener huiskeuring. j De artikelen 3 tot en met 6, betreffende j 't onderzoek van vee, dat ter markt wordt aangevoerd, zijn, nagenoeg ongewijzigd, overgenomen uit de bestaande veror dening. Ook bij de samenstelling van den verderen inhoud der verordening is, voor zooveel de wet dit toeliet, de bestaande verordening gevolgd. In verband met de voorgestelde ontwerp- instructies merken wij op, dat, wordt de thans bij de Slaten-Generaal aanhangige wijziging van de Vleeschkeuringswet lot wet verheven, die instructies gewijzigd op nieuw zullen moeten worden vastgesteld. De nu voorgestelde instructies toch gaan uit van de gedachte, dirt deze alleen voor Haarlem zullen gelden, terwijl volgens de thans geldende wet o.a. de gemeenten, wel ke van het slachthuis alhier zullen gebruik maken, voor de keuringsambtenaren zelf instructies moeten vaststellen, j Volgens het wijzigingsvoorstel zal echter alleen de gemeente, welke als centrale gemeente is aangewezen, zooals b.v. Haar lem zal worden, de instructies vaststellen. Gewenscht zou het daarom zijn met de vaststelling -der instructies te wachten tot genoemde wijziging wet is geworden. Dit is evenwel niet mogelijk omdat naar ons namens den Minister vverd medege deeld, de termijn waarbinnen de veror- deningen en instructies aan de goedkeu ring van Gedep. Staten zullen moeten zijn onderworpen, ingevolge arl. 48 der Vleeschkeuringwet zal worden bepaald op 1 April 1922. Het Paleis-orgel. Zooals bekend is, is door de heeren J. C. Bunge* en A. Stoop aan de gemeente ten geschenke aangeboden het kostbare orgel, dat vroeger in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam stond. Als voorwaarde is aan die schenking verbonden, dat het orgel moet worden ge plaatst in een gebouw aan de gemeente toebehoorende. Door den aankoop van de gebouwen van de Sociëteit-Vereeniiging kan thans aan die voorwaarde worden voldaan. In verband daarmede stellen B. en W. voor bedoeld geschenk in dank te aan vaarden. i De sloot aan de Cavallerie-kazerne. Meermalen werden tot B. en W. klach ten gericht over den slechten toestand van^het gedeelte van de Kennemerslraat, nabij het Cavalerieterrcin, binnen deze ge meente. Meermalen werd ook in de vergadering van den Raad o.a. bij da behandeling van de begroothig voor het dienstjaar 1920 over dien slechten tocstandf ge klaagd. Door B. en W. is toen de toezegging gedaan, dat dezerzijds zou worden bevor derd dat bedoelde tocsland zou worden verbeterd. In vérband met eigendomsrechten van den Staat daar ter plaatse, kon de zoo zeer gewenschte verbetering "niet worden tot stand gebracht, zonder medewerking van de Regeeriug. B. en W. hebben zich gewend tot den Minister van Oorlog met verzoek te wil len berichten, onder welke voorwaarden vergunning zou kunnen worden verkregen om het Ier plaatse aanw-eiige slootgedeeltc te dempen, en onder welke voorwaarden het aan het Rijk in eigendom toebehooren de weggedeelte van de Kennemerslraat, aan de gemeente in eigendom zou kunnen wor den overgedragen. Blijkens een ingekomen schrijven, is ge noemde Minister bereid om na te noemen gronden, zonder beding van eene koopsom aan de gemeente over te dragen, mits tot demping van de sloot zal worden overge gaan, en onder voorwaarden. Indien de hiervoorbedoelde overdracht tot stand kwam, zou na de demping van de sloot het 'onderhavige gedeelte van de Kennemerstraat kunnen worden verbreed tot 15 meter, hetgeen een belang rijke verbetering zou zijn. De uit te voeren werken zullen aan de gemeente kosten f 11.500 +f 7500 voor bestrating, totaal pl.ni. f 19000. B. en W. zouden gcene vrijheid vinden thans voor te stellen een dergelijk bedrag voor bedoelde werken te hunner beschik king te stellen, ware het niet, dat in bet onderhavige geval productieve arbeid aan weririoozen kon worden geboden. He ligt in het voornemen om op grond van de circulaire van den Minister van Arbeid financieelen steun van Rijkswege te verzoeken. Lijst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Maart 1922. Brieven Binnenland. A. Beugeling, Rotterdam; Henny v. Ber- kel, M. Boot, André van Buuren, Letter Z.Z. Das' Boekh., allen Amsterdam; Ds. J. van Es, 's-Gravenhage; The Vitt. Egyp tian Cig. Comp., Rotterdam; Albert Trus- man, Haarlem; G. Groot, Hilversum; Hul- sebos, Heemstede; J. de Jong, Haarlem; Jonker, Weerde; H. van Leeuwen, Biltho- ven; J. R. Nigg, Haarlem; De Nieuwe Boerhave, 's-Gravenhage; Oom. Haarlem: A. Polak, Amsterdam; Hans van Ek, Mej. J- Pol, Oostermeer; Philips Bros Ltd., Amsterdam; W. C. Reijnljes, Haarlem; B. de Rooy Jr., Schoten; V. Schaafstra. Sickesz' Reclame afd., Sickesz' Cacaofabr. allen Amsterdam; Mej. N. Stoetser, 's-Gra venhage; De Telegraaf D 103, Amsterdam; G. Vlick, Ermelo; firma Wollf en Co., Amsterdam. Briefkaarten Binnenland. C. Baumgarten, 's-Gravenliage; M. BeU, Amsterdam; Mej. Donker, Haarlem; M. Harke, Amsterdam; H. J. Huls, Haarlem; Greta Janzen, 's-Gravenhage; A. H. J. Ko- reman. Amsterdam; Kramer, Haarlem; Cl. Joh. Langeveld, Haarlem; W. van Op pen, Z. Limburg; C. Mol, Amsterdam; Frau L. Muller, Amsterdam; J. de Nijs, 's-Gravenhage; J. v. d. Pulle, Amsterdam; Mej. Tooren, Haarlem; Francina VV. Vlist Binnengasthuis; II. van Wort, Katen- drecht. Brieven Buitenland. Brighton Adviser, Brighton, Suescx. England; Mrs. P. A. Grimes, New-York City U. S. A.; Jac. Hamer, Bruxelles; C. van Putten, Soerabaja, N. O, I.; Hugep Eemer, Berlin, Duilschland; Herrn Fre-j maid, idem; Fraulein Velpert, Hannover. Duitschland. Briefkaarten Buitenland. Heinz Albrecht, Duitschland; F. L. van Ammers, St. Moritz, Schweiz; Mr. II. D. Boersma, Bloomingdale, U. S. A.; Nelly Heijlveld, L. B. Heijlveld, Mary Heitveld, Seattle, Washington, America; A. Peet oom Zeemans, Bethel Galveston, Texas. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten door den geadresseerde gewei gerd. Afzender onbekend. Bur. Contr. Gem. Belastingen, Bur. Haarl. Dagblad no. 806, Bur. Haarl. Dag blad, id. no. 786. Haarlem; W. Mooi en Zoon, Hoogeveen; Stads-Editie no. 1907, no. 184, no. 4349, Haarlem; Stads-Editie no. 4349, 1088, 1972, Haarlem; H. Zut. Haarlem. Keuring van Narcissen. De vereeniging „De Narcis" heeft een reglement samengesteld op een keurings dienst van narcissen te velde. De keuring strekt zich uit over narcis sen te veld slaande en alleen op ziekte. De keuring geschiedt door vakkundtige zickzoekers, die gedurende de maanden April, Mei, Juni en zoo noodig, Juli, de partijen der aangeslotenen coulroleeren en zoo noodig inlichtingen geven betreffende de beste bestrijdingsmethode. Door de vereeniging „De Narcis" is een contract opgesteld, waarbij de onder- teckenaren zich verbinden, geen afgesne den narcissenbloemen van den kouden grond te zullen verkoopen. De bloemen, als knoppen geplukt en daarna in bloed ge trokken in de warme kassen, vallen ook onder dit verbod. Onder de verboden bloemen worden niet verstaan die bloemen, die met den bol er aan in de kas in bloei zijn getrokken. o s* Het is er dan nu toch van gekomen en weer een keer te meer hebben de pessimis ten ongelijk gekregen. Het nieuwe Hanze- gebouw het R. K. Middenstandsgebouw komt er, maar de leden van de Hanze zouden geen midd.en:,standers zijn, indien het anders geloopen waren. De R.K. Middenstandsvercenijfng „dc Hanze" heeft aangekocht de perceelen Ja- cobijneslraal 15—17 waarin tot nu toe gevstigd was de Haarl. Schoolvereeni- ging, met het doel deze te- bestemmen voor Hanzegebouw. Reeds lang waren plannen gesmeed, zoo deelt men ons mede, en waren pogin gen aangewend om ook de Hanze, gelijk reeds zoo vele vereenigingen, in een eigen gebouw te vestigen, en alle Hanze-leden zullen dit bericht dan ook zeker met vreugde vernemen. Voor eenigen tijd terug werd een fonds gesticht, teneinde tot deze daad te kun nen komen. Wij meenen te mogen veronderstellen dat „de Hanze" een goed werk heeft ver richt. Het gebouw dal circa 500 c.A. groot is en in het centrum van de stad is gele gen, leent zich bijzonder goed voor liet doel en is zonder belangrijke kosten in or de te maken. Er kunnen flinke vergader zalen worden aangebracht, zoodat het doel van „de Hanze" al haar onderafdoelingen gelegenheid tot vergaderen te verschaffen, cn alle middenstands-acties in één centraal punt le concent reeren zal worden bereikt. Naar wij vernemen zal het gebouw vóór het a.s. winterseizoen in gebruik worden genomen. Moge door deze wakkere daad van het bestuur ,het R. K. Middenstandsleven ia Haarlem tot vollen bloei komen. Moge mot God's zegien en medewerking van alle Han- zeleden het Hanze-gebouw in de toekomst aan alle R. K. Middenstanders zoowel op geestelijk organisatorisch als economisch gebied, zegen en welvaart brengen. Barometerstand 759. Neiging stilstand. OPGAVE VAN: Het contract is bijna eensluidend met dat van de Darwin- en late tulpen meldl „bet Kweekersblad". Vorstschade. Te Heemstede is bij een kweeker 300 R.R. crocussen bevroren. Bij een anderen kweeker is van de 400 R.R. tulpen geen 60 R.R. meer over. Mrs. Famcombe Sanders en Bartigon zijn op verschillende plaatsen bevroren. Zoo hoorden wij ook van enkele en dub bele vroege tulpen, die geleden hebben. Scilla Campunalate kon ook den vorst niet weerstaan, evenmin als een partij Iris Filifolia. Het is niet enkel te Heemstede, dat vorstschade is gesiginaliseerd, j>o'k to Voor hout is in Darwin-tulpen hetzelfde gecon stateerd. We zijn nieuwsgierig en zeker velen met ons, hoe de gewassen er uit zullen zien over een paar weken, dan eerst zal beter vastgesteld kunnen worden of de vorst be langrijke schade heeft aangericht, zoodat het van invloed is op het aanbod leverbaar iu het a.s. seizoen, aldus het Kweekersbl. Wordt vproolpU

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1