BERICHT. l D AMI AATJES li 'ZIJH SLACHTOFFER. MAANDAG 20 MAART 1922 44ste JAARGANG No. 14095 PER KWARTAALT 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V» NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 174S. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLIP >it nummer bestaat uit 2 bladen. Allen meedoen! BILJARTEN. Abonné's die te klagen hebben over onregel matige of slechte bezorging der Nieuwe Haar- lemsche Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk, of mondeling mede te deelen aan de Administratie Nieuwe Haarl. Courant, Nassaulaan 49. Administratie Nieuwe Haariemsche Courant. SPORT EN SPEL Gemeentezaken. De Gemeentelijke belasting. Onze Belastingen verlaagd J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. FEÜ I LUËT O N- 41. Hij za„ Paul, hij hoorde het geweer schot in zijn^ior klinken het koude zweet, dat zijne slapen bevochtigd had, na de laaghartige daad, parelde opnieuw aan zijne haren.De vreesêlijke kreet, door Christine geslaapt, toen zij den beminde zag vallen, vervulde zijne ziel met schrik. Hij doorleefde al de gevolgen, al de wroeging van de misdaad. Waarom was hij hier geko men Hij voelde den wensch in zich opkomen om te vluchten en die vrouw nooit meer terug te zien. Hij doorleefde eenige oogenblikken van den ontzettendsten doodsangst en slechts langzamerhand herstelde hij zich. De spookgestalten, opgeroe pen door de stem van Christine, ver dwenen en hij was weer alleen met zijne vrouw, thans voor goed voor hem verloren. De liefde, welke hij nog voor haar gevoelde, was nu veranderd in v/oede en hij dacht er nog slechts aan, zich te vvrekeg .- ik zal niet langer beproeven," zeide hij, ,,bij u de overtuiging te vernietigen, welke aanleiding gegeven heeft tot den haat en de verachting, welke gij mij altijd betoond hebt. Er blijft dus nog slechts over u te zeggen, wat ik van u wil." Hij was weer kortaf, dreigend, woest. In zijne oogen was thans niets anders te lezen dan wraak en hant. Hét was de gemeene moordenaar, de kinderdief, de vijand, Christine werd nog bleeker. Het uur der be slissing had geslagen :,,Ik luister," zei ze. j"9'i!"Wee*'S'ng de markies voort, „dat bij vonnis der rechtbank mij op gedragen is, ons kind op te voeden." „Het is uw zoon niet. Het is de mijne en die van Paul." „Ik heb liern erkend. Hij draagt mijn naam." „Een bezoedelden, vervloekten naam." „Een eervotlen naam, waarop hij eenmaal trotsch zal zijn." „NooitAls hij rijp is om er over te cordeelcn, zal hij dien naam „Hij zal misschien gelukkig zijn, hem te mogen dragen." „Het is de naam van den moorde naar zijns vaders." „Hij zal 't niet gelooven, hij even min als de anderen. Hij heeft niet dezelfde vooroordeelen tegen mij als gij." Zij sidderde. De schrik maakte 't haar bijna onmogelijk te antwoorden. Het was waar. Haar zoon zou een maal wellicht de partij kunnen nemen van zijn stiefvader tegen haar. Mark zou de misdaad niet kennen, omdat zij niet wilde vertellen, welk een vlek op zijn naam rustte, en misschien zou hij 't ook niet gelooven, als zij de schurkenstreek aan het daglicht bracht Zou hij zijne moeder dan niet van laster veschuldigen O, hij mocht haar niet verlaten Christine gevoelde er behoefte aan, het kind aan het hart te drukken, het om zoo te zeggen onder hare vleugels te verbergen, opdat het zijn heilig geloof in haarniet zou verliezen. „Welnu,y zei de ongelukkige vrouw, „wat zijt ge vöornemens te doen Waarom zijt re mij in mijne schuil- komen "vervolgen „Om u te vragen tot mij terug te keeren. Maar ik zie, dat het slechts vergeefsche moeite zou zijn. Daarom behoef ik nog slechts het vonnis te doen uitvoeren, dat mij het recht geeft, mijn zoon op te voeden." „Wilt ge mij mijn zoon ontnemen," zei Christine, haar echtgenoot aan ziende met oogen als die eener krank zinnige. De" markies keek haar aan met een wreeden, oiwerbiddelijken blik en zei op bedaarden toon :„Ja, dat is mijn vast voornemen." Zij sprong plotseling op. „Nooit," riep zij. Ge kunt me dooden, ge kunt me in stukken houwen, maar mij mijn zoon ontnemen nooit En terwijl ze zoo sprak, zag ze er uit als eene leeuwin, wie men haar welpen wil ontnemen. De heer d'Arbois herkende hSar bijna niet, maar toch liet hij niet blijken, dat zij hem schrik aanjoeg. „Ik waarschuw u," sprak hij met kalme stem, maar snijdend en scherp in de zekerheid, dat zij niet kon ont komen, „ik waarschuw u, dat het nutteloos is u op te winden, te schreeu- Iwen of te roeoen. U noch uw zoon kunnen mij ontkomen, want ik heb de macht medegebracht, om mijn- wil door te drijven. Alle uitgangen van het huis worden bewaakt. Ik behoef slechts een gebaar te maken en twee agenten verschijnen boven aan de trap De weet is met mij, weet ge dat niet Christine voelde dat de haren haat te bergen rezen :„Ellendeling huilde zij. De markies had een stap gedaan naar de deur. Hij bleef nog even staan om te zeggen :„Het is nog tijd om te kiezen." „Wat te kiezen „Met uw zoon mede te komen „Bij u Maar ziet ge dan niet de gedaante van Paul, tusschen u en mij staan, tusschen zijn zoon en u Werktuigelijk wendde de markies het hoofd om, en wederom werd hij aangegrepen door de geheimzinnige vrees, welke zich reeds vroeger van hem meester had gemaakt. Toen hij zijne kalmte herwonnen had, prevelde hij :„Ge zijt gekge jaagt mij schrik aan met die gedachten. Ge weigert dus „Zeker, ik weiger „Ge hebt het gewild," zei de mar kies. Hij rukte woest de deur opeit en verliet het vertrek. VIII. DE POLITIEj Eerst op dit oogenblik, nu de mar kies verdween met eene bedreiging op de lippen, begreep Christine de volle uitgestrektheid van de ramp, welke haar bedreigde. Zij was gevon den. Geen strijd kon meer baten, weer stand was onmogelijk. Men ging haar haar zoon ontnemen Zij waren daar, die men had 't gezegd, op eenige schreden afstand, de monsters, die hem haar zouden ontrooven Zou de hemel zulk eene wandaad kunnen veroorloovcn Was het mogelijk In haar volslagen wanhoop wrong zij wanhopig de handen. En toch kon zij geene vergiffenis schenken, kon niet vergeten, dat hij haar man gedood had, dien zij beminde, en dat hij de moordenaar was daarvan was. zij overtuigd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: Nog eens gebruik ik dit opschrift om dezelfde gedachte naar voren te brengen. Het inzicht begint trouwens eindelijk te komen. Allen meedoen in bet politieke leven, in onze kiezers organisaties, omdat wij nu eenmaal al ien ter stembus worden opgeroepen en bij de voorbereiding der zaken van aanbelang, b.v. formatie van program -en candidatenlijsten, niet afzijdig mo gen blijven. Niet alleen omdat wij daardoor alle recht op critiek gaan missen, maar veeleer omdat het onze -dure plicht is, van alle standen, ge zamenlijk en zoo mogelijk eendrach tig het volle politieke leven te leven. Er is betrekkelijk weinig noodig, om mij uit mijn tent te lokken .Waar om zouden wij ook schuwen de zaken publiek af te doen? Men heeft mij -weder naar voren gehaald, üe Hanze noemde mijn naam in een polemiek tegen den heer M. L. A. Klein. De Hanze vond de laatste vergadering der Iviesvereeuiging niet heerlijk. Dit epitheton nu had ik gebruikt!. De Hanze voegde er bij, dat de mogelijk heid te vermoeden was, dat niet ieder rotsvast vertrouwen had in de (leiding der) Iviesvereeniging. Dat is jammer. Maar niets wonderlijks. De leiders zijn ook menschen. Hebben hun fouten en gebreken, hun opvliegendheid, kort heid of tc veel meegaandheid. Een voorzitter vooral (ik spreek uit ervaring) is steeds onderwerp van cri- hek of liever waarachtig lijdend voor werp, hoe kan het haast anders? Evenwel: steeds opbouwende critiek. Hapert er iets aan: zeg het. Maar geef tegeiijk, nevens de fouten, de middelen ter verbetering aan. Mag ik een schuchtere poging wagen, al ben ik niet de criticus? Allereerst dan, ter leering, die heer lij ke vergadering. Waarom heerlijk? Ik heb dat reeds geschreven en resu meer nu heel kort: alle rangen en standen waren er. Dat was nu een wezenlijke vergadering van ons Roomsche volk, de woordvoer ders kwamen uit alle bevolkingsgroe pen. De vergadering was inderdaad Roomscli en Algemeen. Het hoofd punt van liét behandelde verliep be vredigend. (Daar bestond inderdaad gevaar voor, dat het veel minder be vredigend had verloopen!) De Kamer van Koophandel-kwestie was slechts bijzaak, ik erken, die verliep minder urcilig, doch daarover heb ik dan jok geen enkel woord „heerlijks" ge zegd. Het behoorde feitelijk niet tot den hoofdinhoud dier bijeenkomst, liét was een plaatselijk geschil, van wei nig aanbelang naast een bekende lan delijke kwestie. Voor mij was echter deze gebeurtenis verblijdend: Gij waart er, middenstanders, en deeflt u gel den Ei n dei ij k.Wat de eandidaat- steiling aangaat wel ietwat laat, maar gij tooudet althans interesse. Gij kunt nauwelijks de blijdschap van ons be stuur bevroeden. Ook mijn blijdschap, ofschoon ik te lang in het vak ben om niet da delijk in de gaten te hebben datl enkele tientallen middenstanders no. 10 als no. 1 en mogelijk no. 1 als no. 10 zouden stemmen in hunne ne gatie vaii het advies, hetwelk toeli op een algemeene vergadering "ïan de Kamer-Centrale Haarlem ge sanctioneerd was. Ik dacht toen; Als zij dé interesse nu maar blijven toonen. Ik vreesde. Is mijn vrees ge grond Geen enkele charme bevat onze tegenwoordige gedacliteugang over Htideustands- -en arbeidersvertegen- v. oordigers in onze besturen.: Deze scheiding wortelt niet op Katholieken bodem. Maar de practische politicus moet nu eenmaal rekening kouden met de feiten van den dag cn dan willen wij alle standen als leden en bestuur ders aanwezig zien om onze ge zamenlijke belangen te behartigen. Er is eenig lawijd over de machtige en doordringende stem der arbeiders in onze kiesvereenigingen. Inderdaad zij zijn er en laten zich gelden. Zij spreken zooais de natuur hen tot spre ken noopt. Maar zij kunnen het toch niet helpen dat de andere Katholie ken Middenstanders en Hoogere Stan den, afwezig zijn? Kunnen wij het wel helpen? Doet der arbeiders „hooge toon" onsympathiek aan? Zoo hoor den wij wel eens prevelen. Hoe on billijk' Vergeet toch niet, gij afwezi gen, dat deze arbeiders ook grooten- deeks het werk doen,... voor u. Als voorzitter der Haarl. Pol. Prop.- club, een nederig, baantje, deed ik tel kens een beroep op hulpkrachten, op steun in een soort arbeid waarvoor men rechts aardige voorzetten, maar de verde diging is vrij trapvast, Ier wijt in laatste instantie de Keeper zijn wenk na-ar be lmoren verricht. Met het binnentirio wiii het miet goed) vlotten, terwijl het schieten niet te best is. R. K. A. V. onderneemt zoo nu en dan eens oetf uitval, die nog al eens gevaarlijk is, daar Deo miet zóó zijin d>a/g heeft, doch zijn broer kómt hem gedurig te hulp en als er al eens gevaar dreigt,, dam stuiten izij op de verdediging, waar F. Moonen al hijzonder uitblinkt, terwijl de H. B. C.- koeper geen schijn van kans geeft. Na een algemeene belegering op bet R. K. A. V.-doel, zendt Delissen een bard) schot in, dal de keeper wel stopt, doch :v. d. Horst vliegt 'toe en loopt dien bal in 't doel. 01. H. B. C. %lijf"t dan aanvallen en bij een ongeoorloofden aanval Winnen de gevreesde lijnen, krijgt H. B. C. een penalty, die rakelings naast gaat. Rust gaat in met 0—1. Na de thee eqp vlug, gelijk opgaand zijn persoon moet geven. In de laatste ja- i R j> A. V. ma vlug ren traden schier alleen arbeiders naar ^meMspe! Neeskems op fraaie wijze le voren. Dit is niet ideaal? Maar het is een feit. En stel u voor dat nu ook deze ar beiders er toe overgingen „het wel te ge- passeeren. 11. Dit schudt de H. B. ti.-ers wakker. Eerst wordt van opstelling, veranderd. Mooren looven Mooier is, wat de Propaganda te ruilt met v. d. Horst, wat een groote ver Haarlem gedurende eenige jaren gekend betering is, en de R. K. A. V.ers- worden heeft, dat men van allen rang en stand 700 'n mauw gedreven dal tie back in zich voor dien arbeid beschikbaar stelde, éigen doel trapt. 2). Kunnen deze tijden niet wederkeeren? Al-1 Dan,zijn, de Heemsteedsche jongens me len meedoen' meer te houden. Herman krijgt den bal 'goed toegespeeld, maar krijgt deze op den Het is dit begrip dat mij er altijd toe linkcrvoet en mist>. doch herstelt zich di- gedreven heeft niét uit de beweging der rwt en met een keibasd schot is de stand werkers mij terug te trekken. Toch zal ik i_3. Dan treedt eenige verslapping in weldra afstand doen van het voorzitter- bij de H. B. C.'ers, en wordt hun achter schap van de Kamercentrale en Propa- hoede even aan het werk gezet, wat haar gandaclub, van het ondervoorzilterschap wel toevertrouwd was. Hel overwicht der van Provinciale en Locale Kiesvereeni- B. K. A. V.'ers wordt hun echter nóod- ging. Men trekke daaruit niet de conclu- want éen snelle doorbraak die met sie dat ik met daden lret omgekeerde ver- 0611 onhoudbaar schot van v. d. Horst be toon van wat ik met woorden aanprijs. Andere uitslagen: P. V. G.Wilhelmus 1- -1. sloten wordt, brengt den stand op 14. Nog even probeert R. K. A. V. den ach- Ik ben n.l. tot de overtuiging gekomen ters(and te Verkleinen, en dan geeft de ioe spijtig ook) dat het in deze critische v. Veen, die zoer goed leidde, het tijden geen vertrouwen wekken kan als eindsignaal, en heeft H. B. C. de twee een candidaat bestuursfuncties vervult, kostbare puntjes naar Heemstede mede ge- vooral als voorzitter 'rist hij de kracht, nomen, wat haar weer eenige plaatsen hoo- de objectiviteit af te dwingen bij anderen, ger op de competitieladder brengt. Er zal dus b.v. een voorzitter van de Ka- Vooral na rust werd over alle linies mercenlrale noodig zijn. Hij moet in 8<>ed «Pd gegeven, met als uitblinkers de Haarlem wonen. Als de keuze aan' mij keeper, F. Mooren en v. d. Horst, stond, zoude ik spoedig klaar zijn in de I aanwijzing van mijn opvolger. Er is een Haarlemmer van algemeene ontwikkeling en erkend gezag, die den laatsten tijd j groote interesse heeft getoond in het wel en wee der Roomsche Staatspartij. Hij j HEEMSTEDEBENNEBROEK, zou mijn- man zijn. Hij. is straks mijn Tussohon de biljartclubs .IJ. S. van candidaat. het Wapen van Haart,meer to Heem- Mogelijk lokt hij (meer dan ik ver- stode en -Berg en Dal" te Bennebroek, mocht) alle standen ter Katholieke Ver- worden weder onderlinge weistrijden ge- gadering. Dat zou heerlijk zijn. Want met houden met 3 vijftallen, waarvoor eene éénzijdigheid zijn wij niet gebaat, ik geef ^raai0 medaille is beschikbaar geste.d voor het toe. Doch voeg er bij: Eere den ar- ^et hoogste aantal caramboles in alle beiders, die deze éénzijdigheid niet wil- wedstrijden. den doch onze veelzijdige éénheid alléén De eersto helft der wedstrijden is reeds niet vermochten te vertoonen. Waren ook g<*>Pedd. waarbli bleek> dat de partijen zij weg gebleven, wij zouden een Kiesver- aan elkander gewaagd zijn, hoewel eeniging op papier gekend hebben met ?erS en J)al< als oudere club iots beteor vergaderingen van enkele getrouwen, die ls' waardoor zij in die 3 wedstrijden 1253 een lachwekkende parodie zuden toonen caramboles behaalden, tegen D.O.S. 1213. van de massale R. K, Staatspartij. Allen Vrijdagavond is met de 2s ronde be- meedoen! En betere tijden zullen niet uit- g°nnen en weid gespeeld in het „Wa- blijven. Pen v- Heemstede." MR. BOMANS I 'jBerg .f Dal" kwMn sleohta met 4 spelers uit, waardoor zij een kleine ne derlaag leed. D. O. 8. behaalde 80, 80, 80, 40 en 27 is 307 caramboles. Berg en Dal 80, O R. K. A. V. IH. B. C. I. 1—4. H. B. C. is op ihet pad der overwinning 80, 71 en 57, is 288 caramboles, zoo- voortgegaan, door de hoofdstedelijke dat de stand thans is Berg en Dal it. K. A. V.ers maar even met 4—t op 1541( D q g. 152o caramboles. '^rilwau hl°iP 'e ieeVen' Dinsdagavond spelen in café „Bsrg en lA>aH zag Inet er het eerste uur met best t\„i» o v i i uit, maar het laatste ihal'f uur hebben de Bennebroek „e vijftallen^ Heemstedere geloond, wat zij waard zijn, i zoo zelfs, dat hun tegenstanders moesten S I SBSmEOW§a verklaren nog niet zulk een tegen® tart dór rcMn a -tlnT ontmoet te hebben. AGENDA 21 MAART Afa de heer F. v. Veen iaat aantreden, Sociëteit „St. Bavo". Paedagogische ■stellen de H. B. C.'ers zioh als volgt op; cursus Vrouwenbond 8 uur. Bestuur H. Neeskens, Groenten- en Fruithandel, half 9. J. Vester, F. Mooren, Rechtskundig bureau van half 9 tot half v. d. Eiken, Leo v. tl. Vlaigi, J. v. d. Vtiugi, 10. Reddingsbrigade, half 9. 'Hérrn. Neeskens, v. d. Horst, A. Mooren,I Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da- G.Warmerdam, K. Delissen. H. B. C. mist dlus P. Samson. R. K. A. V. wint den toss en laaf II. B. C. tegen den aioga'l sterken wind in, af trappen. Na eenige verkenning vallen de H. B. C.'ers fraai aan, en er volgen/ van links en gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. Gebouw Spaarne 15. Tentoonstelling voor natuurbescherming in de duinen. B K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 2^5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei- ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 10—12 uur, nain. van 2—4 en van 89 uur. Jaarvergadering „St. Raphaël". Gisteravond had in „St. Bavo" de jaarvergadering plaats, onder leiding van den voorzitter, den heer P, de Rooy. In tegenstelling, inet de laatste jaar vergadering was deze vergadering 'slecht bezocht en spoorde de voorzitter do le den aan, de vergaderingen geregeld to bezoeken. Bij de ingekomen stukken was een uiteenzetting van de gewijzigde dienst en rusttijden en de gehouden conferen tie met den Minister. Op 27 Maart a.s. zal te Utrecht een vergadering van afdeeling beduren wor- dèn gehouden, waarin de nieuwe' Dienst el Rusttijden zullen" worden besproken, De voorz. spoorde de leden aan 'lid té worden van de R.-K. Leeszaal en dj) oj) den len Woensdag in April te hjiuden vergadering van den R.-K. Rolks- >nd bij te wonen, waar de heer Henri ermans, lid der Tweede Kamer, zal reken over het onderwerp: Het Mi- u|stefie Ruys de Beerenbroüok". Vervolgens gaf de voorz. eene uit éénzetting van de actie der Ned. Ver., ipet betrekking tot de Dienst- en Rust tijden en hoe deze actft tenslotte pp het dooie punt is geloopën: Hierna werden 6 nieuwe leden geïn stalleerd. Bij de daarna plaats hebbende bestuursverkiezing wérden de a'tre'esdo hoeren J. G. Hl ra, P. Mes en M. Ray- nèn 'herkozen. Wegens belanken van den heer F.' Strijbósch werd in deze vaca ture gekozen de heer A. ,T. v. Leeuwen. Over het bezetten van de vacature J. Wierink kon geen overeenstemming wor den bereikt en zul deze kwestie in de e.v. vergadering van Vakgroep III na der worden behandeld. AL plv.-be-duurs- lid voor den heer Govers, die reeds eeruimen tijd ziek is, werd gekozen de heer G. de Vries. Als afgevaardigden naar den Raa 1 van afgevaardigden, werden de voorz. en se cretaris herkozen. In de vacature Joosten als vertegenwoordiger van Herw. Levens kracht werd gekozen de heer Reiners. Van de rondvraag werd door eenige heeren gebruik gemaakt en na een woord van aansporing tot het trouw bezoeken der vergaderingen, eloot do voorz. te 10 uur de vergadering met den Chr. groet. Ned. R.-K. Bond- van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. De Ned. R.-K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- cisus van Assisië", afd. Haarlem, zal hedenavond om kwart over a lit uur in het gebouw St. Bavo een buitengewone ledenvergadering houden, waar als spre ker zal optreden de heer A. A. v. Ha- mersveld, met het onderwerp„Wetge ving voor de bedienden". Het bestuur spoort ieder lid aan, deze vergadering niet te verzuimen, in- verband met de rede van den Bonds voorzitter. Ook zal op deze vergadering de bespreking gehouden worden, geza menlijk, in grooten getale naar 't Con gres te gaan, dat plaats zal hebben a.s. Zondag 23 Maart te Utrecht. Na do vergadering zullen de in ignes uitgereikt worden aan de leien, die deze wen3chen te ontvangen. Bovendien ver zoekt het bestuur alle werkzame leden in het levensmiddelenbedrijf, ook onge organiseerden op deze vergadering aan wezig te zijn. Bij voldoende deelname zal getracht worden een reciteer-afdee- ling o.p te richten. Personalia. W. F. de Groot, alhier, is bestemd voor den Iudiscben dienst als cmtroleur 2e klasse, bij den post-, telegraaf- en telefoondienst. B, en W. stellen voor, te benoemen tot deskundige, belast met de schatting der 'huurwaarde van lokaliteiten, welke ver gunningsrecht hebben, II. H. van Asch. B. en W. stellen voor, aan de Ned. Herv. Gemeente voor de som van 720 in koop af te staan een perceel grond, groot 72 c.A., ten Zuid-Oosten van hei Teylerplein; een perceel jjrond aan de Busken Huetstraat, groot 298 M2, toebe- hoorende aan dezelfde Gemeente gratis te aanvaarden en voor 5550 aan te koopen, eveneens van de Ned. Herv. Ge meente, een perceel grond, ten Zuid- Oosten van het Teylerplein, groot 555 M2. Het bestuur van de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Vooruitgang" alhier, daartoe gemachtigd door de jaarlijksche algemeene ledenver gadering, biedt de^ gemeente de in haar bezit zijnde bibliotheek ten geschenke aan met de bedoeling, dat deze zal wor den bestemd voor de Stadsbibliotheek en Leeszaal. Nog heeft de afdeeling Haarlem van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" haar bi bliotheek ten behoed van de Stads-bibli- otheek en Leeszaal ten geschenke aan geboden, B. en W. stellen voor deze geschenken onder dankzegging voor de gemeente te aanvaarden. Presentiegelden. B. en W. stellen voor het raadsbesluit van 29 Januari 1919 in te trekken met dien verstande, dat het yoorloopig nog van kracht blijft voor de hoofdstembu- reaux of het centraal stembureau in deze gemeente. Te bepalen, dat aan de Voorzitters en de leden van de stembureaux voor zoover zij niet B. en W. zijn die voor de stemmingen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten of den Gemeenteraad zitting houden in deze gemeente, voor elke zitfing wordt toegekend eene ver goeding van: a, één gulden twintig cents per uur aan eenen Voorzitter of zijnen plaatsvervan ger en b. één gulden per uur aan een lid of zijnen plaatsvervanger, waarbij ge deelten van een uur voor een heei uur worden gerekend. Ter voorziening in de vacature in de commissie voor lichamelijke opvoeding opengekomen door periodieke aftreding van den heer G. Adrian, worden aanbe volen de heeren: 1. G. Adrian. 2. B. J. Wieland Los. Het percentage verlaagd. B. on W. schrijven aan den Raad: De verordening op do heffing eener plaatselijke inkomstenbelasting, vastge steld bij raadsbesluit van 1,1 Hei 1921, werd goedgekeurd tot 1 Mei 1922. Teneinde do goedkeuring der opnieuw in te zonden verordening tijdig te ver krijgen, is het noodzakelijk, dat reeds thans 'tot hernieuwde vaststelling der ver ordening wordt overgegaan. Behoudens verhooging van de leeftijds- De krant van vandaag brengt hel goede nieuws «onze gemeentelijke in komstenbelasting wordt verlaagd. Het percentage wordt van üi/s, zooals liet nu is, verlaagd tot 3. Dat scheelt dus voor eike f 100 belastbaar inkomen f 3.50, dat scheelt voor f 1009 belast baar inkomen (een zuiver inkomen dus van f 1800 voor een gehuwde zonder kinderen) f35.— voor een be lastbaar inkomen van f 2000 (f 2800 zuiver inkomen voor gehuwde zon der kinderen) f70.— voor een belast baar inkomen van f 3000 (zuiver in komen f 3800 voor gehuwde zonder kinderen) f 105. Ilaec dies! Dat is de dag waarnaar alle Haarlemmers hunkerend hebben uitgezien, dit is de dag, waarop liet begint te dagen. De aangekondigde belasting geeft nog wel niets voor liet zure aanslag biljet, dat de Haarlemmers nu thui? hebben. Dat moeten ze eerst betalen. Maar" liet is hoopvol vcor de toekom sr., het geeft vertrouwen, het bewijst dat het ons gemeentebestuur ernst is met zijn beloften van lager belasting cn gaat 't in dit' tempo voort, eu waar om zou dat niet? dan zou 'spoedig 't ideaal bereikt zijn: alléén opcenten op de Rijksinkomstenbelasting! Geen aparte belasting meer daarboven ;ii procenten op het belastbaar inkomen. Het heugelijk nieuws was werke lijk waard er een „Damiaatje" aan tte wijden. Laten we volledigheidshalve nog melding maken van een andere ver mindering van den belastingdruk: voorgesteld wordt den kinderaftrek toe te staan voor kinderen beneden deu 21-jarigen leeftijd, tot' nu toe was die aftrek maar geoorloofd voor kin deren beneden den leeftijd van 18 jaar. Barometerstand 759. Neiging stilstand. OPGAVE VA*!.- Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut te De Bildt. Naar waarnemingen ver richt in den morsen van 20 Maart 1922. Hoogste barometerstand 775,0 Seydisfjord. Laagste barometerstand 745,7 Joenkoej*ing (Zweden.) Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 Maart: matige, tijdelijke wellicht krachtige N.Westelijke, later ai'ne mende en ruimende wind, meest zwaarbe wolkt, enkele regenbuien, zelfde tempera tuur. grens voor kinderaftrek tot 21 jaar zijn geen wijzigingen van eenig belang aan bracht. Ingevolge art. 243d dor Gemeen tewet, kan aftrek voor kinderen en pleeg kinderen, die niet zelf in de belasting zijn aangjsslagen, tot heneden don 21-jarigen leeftijd worden toegepast. Volgens de 'thans geldende verordening is deze af- Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1