BUITENLAND BINNENLAND. flEM. BUITENL. BERICHTEN. KORFBAL DE CONFERENTIE TE GENUA. Naar de Deutsche Allgemeine Zei ltuig uit Rome verneemt, is de agen da voor de conferentie van Genua als volgt samengesteld 1) onderzoek naar de methode tot uitvoering van het door den Opper sten Raad op 6 Januari 1 £22 geno men besluit 2) herstel van den Europeeschen vrede op een vasten grondslag 3) zakelijke voorwaarden tot het her stel van het vertrouwen, zonder schending der bestaande verdragen; 4) financieele vraagstukken a) geldomloop, b) centrale bankenen emissiebanken, e) openbare financiën in verband met het herstel, d) wissel koersen, e) organisatie van het open bare en het particuliere crediet. 5) Economische en commercieele vraagstukken a) faciliteiten en waarborgen voor den invoer-en uitvoerhandel, b) wettelijke en juridische waarborgen voor het hervatten van den handel, c) bescher ming van den industrieelen, den ar- tistieken en den literairen inteltectuee len eigendom, d) consulair recht, e) vergunning voor en positie van de buitenlariders bij het drijven van han del, f) technische ondersteuning bij het industrieele herstel, g) vraagstuk ken betreffende het verkeerswezen. Over de organisatie van de conferen tie verneemt hetzelfde blad nog het volgende In de stad Genua zelf worden de Duitsche, Engelsche, Fransche en Belgische delegaties ondergebracht De overige delegaties zullen te Ra pallo, Santa Margherita, Pegli en Nervi logeeren. De Russen gaan ook naar Santa Margherita, waar het min ste gevaar voor betoogingen bestaat. Het eerste punt van de agenda heeft betrekking op het algemeen ka rakter van de conferentie,in het bijzon der op het herstel der betrekkingen met Rusland en de eventueele erken ning vande sowjet-republiek.Het twee de en het derde punt hebben een zui ver politiek karakter en zullen door de minister-presidenten en de minis ters van buitenlandsche zaken wor den behandeld. Dë overige vraagstuk ken zullen in de commissies en sub commissies worden besproken. Finland zal te Genua vertegenwoor digd worden door Vennola, den eer sten minister, en door Enckell, den gezant te Parijs. Als deskundigen zul len Rafael Ereck, Ernst Nevanlinna en Stenroth mede naar Genua gaan Rusland en de conferentie te Genua Estland, Polen, Finland en Letland hebben een uitnoodiging van de sow jetregeering ontvangen om zich naar Moskou te begeven met het oog op de conferentie van Genua, vrij* groot aantal middelen verdeeld. Niet alleen is de wisselvallige bate uit de successierechten ruim ander halve ton meegevallen, maar een voor uitgang wordt verder opgemerkt bij al de directe belastingen (met uit zondering van personeel en de divi dend belasting), bij gedistilleerd en bier van de «accijnzen, bij de loods-, gelden en de Staatsloterij. Vooral voor de vermogensbelasting was de maand bijzonder goed twee ton meer tegen een accres van nog geen ton verleden jaar. De inkomstenbelasting vertoont ook alweer een kolossaal cijfer8.6 mil lioen en gedistilleerd ging 2,4 millioen vooruit, suiker echter bijna niet. Ook de opbrengst uit wijn steeg Zegelrechten Registratierechten j Beursbelasting Van de crisisbelastingen heeft die op oorlogswinst 8.4 millioen opgele verd, terwijl de verdedigingsbelastin- (van 38,000 op 54,000) dank zij het toenemende verbruik wegens den du ren sterken drank. Toch legt deze post eigenlijk niet veel gewicht in de schaal. De achteruitgang der invoerrechten (ongeveer een ton minder) wordt eenigermate door een vooruitgang <^er loodsgelden vergoed, welker op brengst den weg tot herstel opgaat tot den toestand van vóór den oorlog 209.000 tegen 266.000 in Februari 1914. De grootste schadepostenzegel en registratierechten maken, nu wij ze met de reeds achteruitgaande op brengsten van verleden jaar verge* lijken, toch neg een slecht figuur 1922 1921 1920 1,149,000 1,630,000 1,718,000 2,134,000 3,002,000 4,222,000 139,000 299,000 346,000 gen 3,6 millioen opbrachten tegen 3,1 in Febr. 1921 en 3 millioen in Febr. 1920. DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst van Februari is rond 1.8 millioen hooger dan die van Fe bruari 1921. Ook Januari viel mee en we zijn reeds ruim 3,8 millioen op het vorige jaar vooruit. De zeer goed Februari maand van het jaar 1920 wordt met meer dan twee millioen overtroffen. De acsfj^enjuin dHjjiaal over een BINNEISLARDS6H NIEUWS, DE AALSMEER,SCHE BLOEMENTENTOONSTELLING. LUCHTVERKEER. KUNST EN KENNIS. behoudt I). W. S. een heel kleine kans op bet kampioenschap. B. S. V.—WILH. VOORUIT 3—2. liladei Ij* is H. S. V. er in geslaagd, zij Kei dan ook op het kantje af, haar eersten thuiswedstrijd te winnen. Van den aftrap of bitten beide partijen flink op den bal en besioken om beurten de respectievelijke goj.ls. Binnen 20 minuten weet Wilh. Vooruit het eerst te doelpunten. Vanaf dit oogenbiik is H. S. V. sterker en geregeld ziji zij dan ook de aanvallers. Uit een toe gestane strafschop weet Bovendorp de partijen op gelijken voet te brengen, terwijl evv later Dankelman met een keurigen 1 s voor rust was het overwicht van D. T.' V. goed merkbaar maar daarna had Ad vendo met betere en meer tactische mid denvakken, gezien haar aardige aanval- makkers, wel wat kunnen bereiken. Do overwinning hebben do Amsterdam mors verdiend maar niet zoo'n g« rte. HAARLEM II-SWIFT I. In een onaardig gespeelde partij heeft Haarlem II van Swift, zooals te verwach- was, verloren. Toch heeft Haarlem geen slecht spel vertoond, maar de snelle aan vallen van Swift waren moeilijk te woer- S. V. de lèidiing bezorgt.Gemc-1 betrekkelijk korten tijd was het hard 1 4"0, daarna kwam de rust. Nadat bwift het •kopbal H moreerd dient nog te worden een schot van Outersterp, hetwelk buiten bereik van denW. V.-doelman van den on. derkant van de lat het veld inspringt. Als het eenige punt De eene scheidsrech- stan beide kanten nog eenige gevaarlijke j ter (voor rust) N. H. de Vries, voldeed; momenten onbenut zijn gebleven wordt 1 (je andere, Schónfeld niet. met 70 voor stond, wist Haarlem II nog haar eer te redden en maakte met 2—1 gedraaid. Na rust krijgen we een gelijk opgaand spel te zien met geen der partijen in de meerderheid. W. V. en H. S. B. welen elk nog eenmaal te doelpunten en als scheidsrechter Slik'keveer tijd aan kondigt, heeft H. S. V. op 't kantje af ge- Haarlem IVKraaien II 3—5. HAARLEM—HERCULES. Iu een wedstrijd, waaraan goede leiding ontbrak, de heer Swaan was 'n zeldzaam slecht scheidsrechter (ten minste Zondag op het Gemeentelijk speelterrein in Haarlem) heeft Hercu les op het kantje af, Haarlem de overwinning afgesnoept, 't Was geen mooie wedstrijd om te zien voor het publiek en dat kwam alleen door dat de heer Swaan de lijntjes niet' strak genoeg aanhaalde, waardoor het spel veel aantrekkelijkheid verloor. Op een goed terrein stelden beidie twaalf tallen zich op, toen Jansen van Her cules nog niet was verschenen, waar voor een andere spelter inviel.' Na eenige minuten kwam hij (Jansen) in stormpas zijn aanvalsvak volledig ma ken. In korten tijd had hij zijn club een 2—0 voorsprong gegeven, die ze, tusschen 2 haakjes, wat later bleek, niet alleen goed kon gebruiken, maar zelfs hoog noodig had. Haarlem voelde zich 'n beetje over rompeld, maar bleef in haar volgende aanvalsvak fanatiek doorspelen. Jam mer, dat mej.' Krelage een „zwijn' maakte, in dat vak had wel op an dere wijze een punt gemaakt kunnen worden. Blitz vertoonde aan de an dere zijde eenige mooie staaltjes van korfbal en doelpuntte na een door braak op keurige wijze. 3—1, Met zijn beroemd (berucht?) één- hands-schot verkleinde Schmitz voor Haarlem den achterstand en kort daar op was het zelfs 31. In de beginopstelling was Hercules weer eenigen tijd in de meerderheid. Tel kens werd echter ruw gespeeld en dat was een miserabel gezicht, K. Jansen was weer de „kei" en doel puntte ten derde male. Slikker was wel ongelukkig 3 goals tegen zich te zien maken. Kok vergrootte voor Hercules nog den voorsprong. Toen was Haarlem weer een tijdje aan het woord en (ik geloof door Schmitz ik ben den tel kwijt) scoorde nog een keer. Zoo kwam het einde van een door slecht bestuur gedeeltelijk mislukten wed strijd. Mijnheer Swaan, volgenden keer moet 't beter gaan. ADVENDO—D.D.V. -0 Advendo I heeft zich weer een stapje verder naar hot kampioenschap van haar klasse gewerkt, floor Zondag op eigen terrein D.D.V. met groote cijfers te kloppen, n.l. 41. Toch is deze uitslag zeer geflatteerd, schoon de zwart-witten de overwinning verdienden. Direct was Advendo goed op dreef, terwijl D.D.V. in tegenstelling met verleden week vrij slecht op dreef was. Vrij spoedig na het begin zorgde mej iW, v. Hezel voor een flinke dosis moed door haar club de leiding te go ven. Na eenigen tijd werd zelfs 2 gefabriceerd. Dat was een aardig punt. Wiegand kreeg den bal toegespeeld maar in plaats van zelf te doelpunten gooide hij tactisch naar Deegenr.ar die vrij stond en den kogel door de kerk, ofte-wel 't leder door den mand joeg, Na een doorbraak wist Verstek den voor sprong jnog te vergrooten. Zoo kwam rust. In dien tijd scheen D.D.V. weer spi rit opgedaan te hebben, althans ze zat er flink op en na eenigen tijd wist inej. Hilda Mecbanius haar club het eeni ge doelpunt van den middag te be zorgen. Toen kwam Gerdurg in don aanval maar kon zijn handig aanvalspel niet ont plooien, doordat Wiegand hem volkomen in bedwang hield. Deze periode van spelon duurde ge loof ik wol oen uur, althan3 steeds wa xen dezelfde aanvallen en verdedigingen aan het werk. D. D. V. krèog nog wel een paar „doften van kansen" vlak om der den paal, maar zelfs oen straf-schot miste ze jammerlijk. Jo v. Hezel maakt* ten slotto het vierde doelpunt voor Ad vendo waarmede het eind kwam. Do scheidsrechter Prussien voldeed goed. D. T. V. n—ADVENDO II. De Advendo-reserve hebben bet in Am, t Sterdam afgelegd togen D. T. V. II Üat een zeer goeden wedstrijd heeft gestre den. Bij Advendo waren oen stuk of wat speelsters en spelers die nog nooit op grind-torrein hadden gespeeld, wat een handecap voor het twaalftal was, D T. V. in de meeste meerderheid, wat 'de einduitslag 61 ook uitdrukt. Toch had Advendo verschillende goodo Poincaré heeft thans de uitvoerige nota van Tsjitsjerin ontvangen, waarin deze zijn voldoening uitspreekt over het bij eenroepen der conferentie van Genua, doch de vrees te kennen geeft, dat de voorafgaande besprekingen der geall'eer- den Rusland voor een uitgemaakte zaak zullen Btellen. Voorts somt de nota do rechten en waarborgen op, welke de Sov jet-regeering aan de vreemdelingen heeft toegekend en deelt zij mede, dat de regeering aan de vreemde regeeringen een memorie zal zonden, welke de nieu we juridische bepalingen In Rusland zal behelzen. Voorbesprekingen te Londen Men verwacht dat de Londensche con ferentie dor goaillieerde deskundigen ter voorbereiding van de conferentie te Ge nua ongeveer oen week zal duren. Tot do onderwerpen van beraadslaging be- hoorentoestand van de begrootingen, do buitenlandscho handelsbalans, do bin- nenlandsche handel, de uitvoer, verbete ring van transportmiddelen, herstel van spoorwegen, verbetering van havens, rol lend materieel onz. Voorbesprekingen der neutralen In zake de gedachten-wisseling, die Za terdag to Stockholm plaate govonden beeft tusschen de vertegenwoordigers van zes neutrale staten, namelijk de 3 Scandina vischs landen, Zwitserland, Nederland en Spanje over het bepalen van hun hou ding ten opzichte van de conferentie te Gnua, is Zaterdagavond een officieels medodeeling gedaan, waarin gezegd wordt, dat op de 63sentioele punten over eenstemming bereikt is. Een verdere gedaohfenwisseling zal plaats hebben tusschen de deskundigen, die door de verschillende landen naar Genua gezonden zullen worden. De besprekingen liepen onder meer ©ogenblikken, toen De Vries bet oemga-' over de valuta-kwestie, tegenpunf acordo was er een opleving, j De Zweedsche delegatie Dit klinkt eigenlijk of er niet onthausantj Do Zw elrobe rage ri g heeft Bran ing gespeeld is, maar dat ging toch vrijwel-1 don eerste-miaiater en den minister van justitie Trygger tot afgevaardigden naar de conferentie te Genua benoemd. Prof. Umden is nis plaatsvervangend gedele geerde aangewezen, prof. Gustav Cas- sel ;n de directeur-generaal van bet de partement van handel Fryxell als. tech nische raadslieden. HET DUITSCHE BELASTING- COMPROMIS. In den Rijksdag is Zaterdag het debat over het belastingooanpromis voortgezet. De ©erst-e spreker was de afgevaardigde dr. Emminger van die Volkspartij. Deze bestrijdt het sociaal-democratische pian -om tot de verpanding d'er gou-dwaarden over te gaan. Zulks zou volgens spreker een groote fout zijn, aangezien dan een algemeen© nieuwe prijsstijging onvermijde lijk z-o-u worden. Dr. Eanminger spreekt daarna nog een woord ten gunste van de -kleine renteniers, die door de nieuwe be lastingen niet zulten- mogen worden getrof fen. Het opheffen van -de adverteniielbelas- ting zal geen groot voordeel aan de pers opleveren. Voor haar k-omt het er in de eerste plaats op aan de prijzen va-n-papier en hout te zien dal-en. Het spredkt vanzelf, dat -de -belasting op de advertenties zoo laag mogelijk moet worden gesteld. De Beiersche Volkspartij is het in het belasting-vraagstuk -eens met de Duitsche Volkpartij. Ook hoopt zij, dal een interna tional© leening Duitschland in de gelegen heid zal stelten op krachten te komen. Sprekers partij 'kan het jeugdige, frissche optimisme van den rijkskanselier niet deeten, maar als trouwe oo-mpromispartij zal -de Beiersche Volkspartij de belasting- ontwerpen steunen zoolang er geen -betere voorstellen voor in dte plaats zullen komen. Dr. Kurt G-eyer van de communistische Arbeitsgemeiscihaft zegt, 'dal zijn partij geen obstructie tegen de belasting, ontwerpen heeft witten voeren, toen zij de ver-daging voorstelde. De Adbeitsgemein-- seha-ft heeft a-Heen witten laten oom-sta tee- ren, -hoe treurig de opkomst van het Huis is bij de -behandeling va-n der-gelijke be langrijke vraagstukken. Spreker meent dat de regeering, indien zij zoo voort gaat, er nooit in zal slagen, het deficit in de be- grooiing te dekken. Al haar maatregelen helpen niets tegenover de inflatie, die grootste aller kwalen. Slechts het verpan den van -de goudwaarden kan helpen. Hot belastin-gcom-promis is doordrongen van den geest va-n sociale onrechtvaardigheid, die den iaatsten oorlog niet door d© bezit tende klasse maar door het proletariaat doet dragen. Va-n een arbeiders-partij kan men niet vergen, dat zij een dergelijke politiek ondersteunt. Haar -taak moet hot zijn, dit compromis te bestrijden en te doen vervangen d-oor een financieele poli tiek, dde niet alleen in hot -belang va-n het economische leven van Duitschland zal zijn. Om deze redenen za-1 -die communis tische Arbeitsgemeinscihaft tegen het belas- tingcompromis stemmen. Koenen, van de offici-eele communis tische partij, sprak in d-enzelfden geest. Ik zou w-enschen, zegt spreker, dat -deze be- lastingrooftocht -door alle arbeiders mot eigen oo-gen kan worden gad-eslagen. In dien zij al dirt gesjacher achter de coulissen en dit gebrek aan belangstelling bij de af gevaardigden zou (ten zien, zouden zij van een dergelijke politiek walgen. Zij zouden mot <te vuiten op tafel -staain en 'het heele gezelschap, dat voor dit bela-stihgcbmpro- tnis aansprakelijk is naar de maan te weft- schen. Hier worden iberad-slagingén Over belastiugontwerpen gevoerd, maar aan de groote bewegingen der massa denkt men -niet. De spoorwegstaking was een eerste waarschuwing. In alle -hoeken van bat rijk wordt thans de staking der metaalbewer kers geproclameerd, al-s protest tegen de woekenpoliliek die hier wordt gevoerd. Spr. kon-rijgt -tenslotte voor hot voorjaar een nieuwe staking der landarbeiders aan. DE IERSCHE VRIJSTAAT. Antwoordende op St. Patrick's Day in de Irish Club te Londen op een toast op den „koning van den lersdhen vrijstaat", heeft Winston Ghuróhitl, dde al-s minister betast is mot de afdoening van de Iersche wet, de meeniing uitgesproken dat de todkomst van den Ierschen Vrijstaat verzekerd was. De -toekomstige betrekkingen tusschen de twee eilandten -waren op een on-wrikba ren grondslag gevestigd. Maar tegelijk dat wij deze aan-censl uii-ting vain groote meer derheden van eiken standi, die in gevoelens en go-eden wil vereenigd zijn, aanschou wen, ziet men ook zeer machtige en ge duchte minderheden in Engeland en over al elders, die voor extremistische en ge- wetdadige methoden opkomen en 'twee dracht trachten te stichten. Men heeft nog oen langdurige taak voor ziich en moot zich niet voorbarig verheu gen over verwachtingen, 'die niet verwezen lijkt worden. Men moet zich een geduldige en geweldige inspanning getroosten. Enge. -land houdt in elk geva'l aan het tractaat vast, naar de letter en naar den geest. Twee personen zijn Zaterdag te -Bel fast gedood, en een derde is ernstig ge wond. Ook zijn er twee vrouwen door een hom gedood. FRANKRIJK EN GRIEKENLAND. Het Grieksche ministerie van buiten landsche zaken heeft aan den Franschen gezant medegedeeld, dat de minister van marine last gegeven heeft aan de Griek sche oorlogsschepen om voortaan geen Fransche schepen meer te onderzoeken. Het Fransche schip Saint-Pierre werd slechts eenige uren aangehouden en kon daarna de reis voortzetten. Het geschil in zake de le 'ing van de Espoir zal waar schijnlijk ook weldra geschikt worden, ALBANIë. Stefani ontvangt een telegram uit Durazzo, dat de buitengewone rechtbank te Skiat Befram Jiam, den kapitein van de gendarmerie, en Kriezis, het dorps hoofd, heeft veroordeeld tot den strop. Het vonnis is onmiddellijk ten uitvoer ge legd. Aan de stad Durazzo is een bpete van 5000 napoleons, aan de stad Skiat van 3000 napoleons opgelegd. Er is een manifest uitgegeven, waarbij de doodstraf opnieuw wordt bedreigd tegen een ieder, die de wapens zal opnemen, gevangenis straf van drie jaar tegen hen, die deelne men aan een beweging, en in beslagne ming van de bezittingen tegen de vluch telingen, die niet binnen twee weken zul len zijn teruggekeerd. Uit Belgrado wordt gemald, dat volgens berichten van de Albanische grens de aanhangers van Kairam Soer, die tegen de regeering van Tirana in opstand gekomen is en de stad bezet had, uiteengejaagd en uit Tirana verdreven zijn. De Bulgaarsche komitadzji's, die aan de zijde der opstandelingen vochten, heb ben getracht, 'op Servisch grondgebied door te dringen. Deze poging werd ech ter, naar de Tribuna meldt, door de be volking en de gendarmen verijdeld. De regeering heeft de noodige maatre gelen getroffen ter versterking van de grenswachten. DE STAKING IN TRANSVAAL GEëINDIGD. De mijnwerkers hebben verklaard, dat de staking geëindigd is. Smuts heeft een oproep uitgevaardigd voor steun aan de slachtoffers van de re bellie aan den Raad. Er had Zaterdag een vijandige be tooging plaats, toen de koning van Egyp te van een militaire revue terugkeerde. De menigte wierp steenen naar de po litie, die terugschoot, waarbij verscheiden menschen werden gewond. Gandhi is veroordeeld tot 6 jaar ge wone gevangenisstraf. Het „Journal Officieel" maakt mel ding van het door twee broeders met hun zuster, die...... Landru heeten, tot de regeering gerichte verzoek, om hun naam in dien van Remy te mogen veranderen. De „Figaro" weet te vertellen, dat de eerste kersen Donderdag in de Parij- sche Hallen zijn verkocht. Het waren er precies twaalf en zij zijn verkocht voor een redelijken prijs van..., honderd vijf tig frank. Er waren voor deze handvol kersen drie liefhebbers, vertegenwoordi gers van drie groote delicatessenhandels, die er geen geheim van maakten wat ze met het dozijn kersen van plan waren. De eene wilde de vroege vruchten aan een gewichtig politiek personage aanbieden; de andere had de kersen toegedacht aan een bekende Russische danseres; de der de had er slechts zijn winkeletalage mee willen opsieren. En hij heeft ze gekregen. Verleden jaar heeft het eerste dozijn kersen „slechts" negentig frank opge bracht. Zij zijn toen aangeboden, zoo weet de „Figaro" verder te vertellen aan een Parijsche artieste, die ze door haar pape gaai heeft laten opeten. Welk dier zijn genoegen stellig niet op den juisten prijs heeft geschat. „De schoone Dhero", een bekende Spaansche danseres reed te Parijs in een taxi door de Avenue des Champs-Ely- sées, toen het voertuig tegen een boom aanbotste. De beenen van de danseres werden eenigermate beschadigd en ook haar gelaat door glasscherven geschramd. Waarop de schoone Spaansche de auto onderneming een proces aandeed, wegens schadevergoeding tot een bedrag van 50.000 frank. De rechter heeft er ha.r 7500 toegewezen. Burggraaf Peel is benoemd tot secre taris van staat voor Indië, als opvolger van Montagu. De conferentie van de communis tische partij in Groot-Brittannië is Zater dag geopend. Alleen afgevaardigden met bijzondere kaarten werden toegelaten, Zinowjef heeft de groeten geseind van het bestuur van de communistische inter nationale, en zeide, dat deze met trots het werk van de Britsche communisten in En geland gadesloeg. De Hongaarsche regeering heeft het geheele bedrag van het in het huidige Hongarije liggende familie-bezit der Habs- burgers, ter waarde van 5 millioen kro- nen ter beschikking gesteld van ex-ko ning Karei voor zijn levensonderhoud. Het beheer Yan het vermogen is met goedvin den der regeering aan dr. Gratz opgedra gen. De steengroeven van Lessines (Bel gië) zullen binnenkort gesloten worden. Vijfduizend arbeiders zullen zonder werk zijn. De oorzaak van de crisis ligt in de concurrentie der Zweedsche steenen. Naar de „Rheinisch-Westfalische Zeitung" uit Munchen verneemt, breidt de metaalbewerkersstaking in Zuid-Duitsch- land zich uit. In Beieren wordt het aan tal stakers op 52.000, in Wurtemberg op 25 tot 30.000 geschat. De directies der machinefabriek Augsburg-Niirnberg en van de machinefabriek Riedinger hebben thans eveneens kennis gegeven, dat de stakers, die Maandag het werk niet her vatten, ontslagen zijn. De voornaamste getuige in het voor val te Petersdorf, een zekere Seichnert, is op den weg naar Zabrre vermoord ge vonden. Seichnert -behoorde vroeger tot de Selbstschutz en is naar het schijnt in een hinderlaag gelokt. Zijn lichaam was doorzeefd met kogels. Vermoedelijk heb ben zijn moordenaars een lastigen getuige uit den weg willen ruimen. De Japansche minister van oorlog houdt zich bezig met het opstellen van een wetsontwerp op de vermindering van de legersterkte. Als eerste stap wo^dt overwogen, het effectief met 56.000 man te verminderen, hetgeen een besparing beteekent van 15,000,000 jen 's jaars. Bij een brand te Saint-Nazaire in Frankrijk zijn pakhuizen met levensmid delen en 17000 ton graan verbrand. HET SPOOKHUIS IN NIEUW* SCHOTLAND. Dr. Walter Prince ihceft thans zijn met spanning verwachte oplossing van het ge heim der boerenhofstede in Amitigonish eindelijk bekend! gemaakt. Naar -do „Times'' tót -New-Y-O'ric verneemt, heeft hij te Bos ton een' uitvoerig rapport gepubliceerd, waarin hij alle theorieën van spiritisten «n andteren omtrent geesten enlz. tegenspreekt. Hij verklaart eenvoudig, dat dte „geest" niemand anders is dan ihet werkmeisje Mary-Ellen, idile volgens hem, -de geheim zinnige braindien -heeft aangestoken, de staarten der Ikoeièn -aa,n elkaar heeft vast gebonden, en de amateurs-onderzoekers zoo zenuwachtig maakte, dat zij zich ver beeldden, van achteren door een geheim zinnige hand geslagen te w-ordien. Het meisje, aldus dr. Prince, is echter noch plaagziek, nocih een misdadigster. Het is hem gebleken-, dat zij reeds haar geheele leven lang af en toe in oen- „droomtoestand!" verkeerde, en dat zij dan allerlei vreemde dingen deed-, die uit haar ondlerbewustzijn voortvloeien. HET SPOORWEGPERSONEEL. Ontslag wegens leeftijd. Wij vernemen dat in verband met de invoering van de nieuwe regeling van de dienst- en rusttijden en het daardoor te verwachten overcompleet aan personeel bij de Nederlandsche Spoorwegen, de di rectie der Spoorwegen ter kennis van het personeel gebracht heeft, dat de bepaling, op grond waarvan personeel, dat den pen sioengerechtigden leeftijd bereikt heeft, eenigen tijd in dienst gehouden kon wor den, is komen te vervallen. Aan bedoeld personeel dat op grond van die bepaling in dienst gehouden is, zal derhalve thans zoo spoedig mogelijk de dienstbetrekking worden opgezegd. Eveneens is komen te vervallen hetgeen vastgesteld was ten aanzien van de waar schuwing een half jaar te voren aan personeel, dat den dienst wegens leeftijd zal moeten verlaten. Voorts heeft de directie -bepaald, dat aan hen, die deelgenoot zijn in het Pen sioenfonds H.S.M. en reeds op 60-jarigen leeftijd aanspraak op pensioen hebben, zoo spoedigs mogelijk na het bereiken van dien leeftijd de dienstbetrekking moet worden opgezegd, tenzij -hunne werk kracht, geschiktheid enz. enz. aanleiding geven hen langer in dienst te houden. (N. v. d. D.) GRONDBELASTING. Het „H-bl-d." verneemt, -dat van oen be handeling d-er wijziging -van -de Grondbe- laislig voortoopig vermoedelijk niets zal komen, om-dat bij -de -d-a-iing d'er grond- -prijizem, d-e opbrengst va-n de wijziging haar kosten waarschijnlijk niet eens zou dekken. DE FEESTEN TE BRliELLE. De Koningin zal bij d-e Brielscihe herden kingsfeesten ook den gedenksteen -onithuL len, welke -vanwege het Departement van Oorlog zal wonden- geplaatst bij dte voor malige -No-ordpoort. DE PENSIOENWETTEN. Het sociaMiscii Kamerlid van Stapel-e ■heeft een amendement ingediend, om art. 36 van d-e wet, Ih-oudende pensioenregeling voor de «mbt-enaren en hunne wedu-wen en weezen te herstellen in den vorm, waarin het laatstelijk door de Tweed© Kamer is vaslg-esteld. STEUN EN OUDERDOMSRENTE. De Minister van Arbeid heeft naar aan leiding van een verzo-cikscihnsft uit ooste lijk Groningenverklaard, dat aain ouder domsrente -trekkende laiada-rbaid-ers niet het volle bedrag van de -si vu i-.re.geiing worde uitgekeerd, -d-oah -dit bedrag moet wonden verminderd- met de -rente, alzoo met 3 of 5. DE AARDAPPELENVOORRAAD. Op de vragen van den heer Sannes betreffende de hoog© verbruikersprijzen van aardappelen en groenten, de voor raden aardappelen en het beperken of stopzetten van den uitvoer van aardap pelen heeft de Minister van L., N. en H. het volgende geantwoord: Op de prijzen van belangrijke voe dingsmiddelen als aardappelen en groen ten, welke tevens uitvonrproducten van beteekenis zijn, houdt de minister steeds zijn aandacht gevestigd. De berichten om trent groote uitvoeren naar het buiten land, gepaard gaande met sterke prijs stijging zoomede de uitvaardiging van het uitvoerverbod van aardappelen uit Malta, hebben den minister aanleiding gegeven, toen de vraag van den heer Sannes hem nog niet bereikt had, de op 9 Jiini 1921 verleende dispensatie van het uitvoerverbod van aardappelen tijdelijk op to heffen, zulks aanvankelijk om meer nauwkeurig te kunnen nagaan, hoe het met de aardappelenvoorziening hier te lande gesteld is. Daarbij is gebleken, dat de voorra den belangrijk geringer zijn dan in nor male jaren. Het verbruik van aardap pelen is echter kleiner dan in normale jaren. Een deel van het publiek toch is er toe overgegaan om in plaats van aardappelen en groenten andere artike len met aanmerkerik grootero voedings waarde, zpoals meel, brood, rijst, gort, peulvruchten, welke in ruime hoeveel heden en tegen lage prijzen worden aangeboden, te gebruiken, hetgeen is toe te juichen. Dat dit inderdaad geschiedt, blijkt daaruit, dat de zand- en veenaardappe- len, die veel lager in prijs zijn dan de klei-aardappelen hier in 't land na genoeg geen afnemers vinden. Verder luiden de berichten omtrent de te verwachten aanvulling van onze voorraden aanmerkelijk gunstiger dan eenigen tijd geleden. De uitvoer van aardappelen uit Malta is weer vrij ge geven. Ook uit Italië komen reeds be langrijke aanbiedingen, terwijl zoo noo dig, ook uit Polen, Denemarken en Ier land aardappelon kunnen worden be trokken. Afwachtend of op deze aanvoe ren inderdaad zal kunnen worden ge rekend, heeft de minister nog geen aan leiding gevonden om den uitvoer van aardappelen weer geheel vrij te geven. Daarentegen heeft hij er geen bezwaar in gezien om 'do N.U.M. te machtigen voor veen- en zandaardappelen en bo- paalde witvleezige klei-aardappelen uit voervergunningen af te geven. Over eenigen tijds telt bil' zich voor nader te overwegen, of or geen aanlei ding bestaat den uitvoer weder geheel vrij te geven. Ossendorp niet in de Kamer1 Naar <le „Voorwaarts" verneemt, is de uitslag van de stemming -over de volgorde van. de Kamcrca-ndiidaten in het iriesdislrict Den Haag zoodanig, dat de tweed© plaat-s, dia thans door Ossenidorp is bezet, zal -ten deel vaMien- aan Droes. De volgorde zal zijn: K. ter Laan, Drees, Yzenman, Ossendorp. Het gevolg van deze stemming is dam, dat da heer Ossen-dorp niet in -de Kamer za'l terugkeeren. EXPORT-CREDIETEN Op de vraag van den- heer Boma-ns be* treffend© de gevolgen, door -de regeering te verbinden aan het rapport der subcommis sie uit de Commissie voor de Economische Politiek, heeft dte minister van binnen-, lanid'sche zaken geantwoord, dat de regee* ring voornemens is: l-o. een regeling voor te stellen tot het verleenen in bepaalde gevallen van ex« port-credieten; 2o. maatregelen te beramen tot het ver* leenien van voorkeur aan. de N-ederiamdscha industrie in dien geest van die, welke d« commissie in overweging geeft, in welks rich t'::ng de regeering reeds werkzaam ge veest is. Voor wat de invoer verboden betreft, zij medegedeeld, dat, aangezien blijkens dte agend'a het vraagstuk van in- en uitvoer op de conferentie te Genua 'behandeld zal worden, -de regeering, d-ie zich bereid' ver klaard heeft aam die conferentie deel te nemen, dat raadzaam acht af te wachten, welke houding de oonferentie in verband met ihet algemeen -economisch herstel tegen over in- en uitvoerverbod' zal aannemen. H. M. de Koningin heeft een groot» zilveren medaille geschonken voor de bloemententoonstelling, welk© op 6, 7 en 8 April a.s. in 't Oosteinde van Aals meer zal wordon gehouden. Tentoonstelling te Parjjs. Naar ge meld wordt, zal binnenkort het program- Min gepuMlceerd worden voor de ten toonstelling voor vliegtuigmotoren, waar voor de propagandacommi3sie voor de luchtvaart een prijs van 1 millioen frano voor den besten motor heeft uitgeloofd. Ook de onder staatssecretaris voor de luchtvaart, heeft een bedrag van een millioen franc3 ter beschikking gesteld. NIEUWE VLIEGTUIGFABRIEK. Naar men ons mededeelt is de Konink lijke Bewilliging aangevraagd voor de N. Venn. Nationale Vliegtuig Industrie, wel ke met uitsluitend Nederlandsch kapitaal werd opgericht en die gevestigd zal wor den in cpn nieuw te bouwen fabriek in Rotterdam. In afwachting van voltooiing dezer fa- biek zijn de werkzaamheden reeds aange vangen, waar voorloopig een groote fa- brieksruimte gehuurd werd bij een der bekende scheepsbouw- en machinefabrie ken. De N. V. Nationale Vliegtuig Industrie heeft als directeur constructeur den heet Carley aangesteld. FOTO-TENTOONSTELLING, heeft een fotowedstrijd uitgeschreven ge durende den zomer en den herfst van 1921. Tal van amateurs en beroepsfoto grafen hebben aan dezen wedstrijd deel genomen. De bekroonde inzendingen wor den van 1621 Maart tentoongesteld in de vergaderzaal van de Amateur-Foto graf en-Vereeniging in het gebouw Lux" aan da Reguliersdwarsstraat te Amster dam. Woensdagochtend is deze tentoonstel ling geopend. De voorzitter van de regelingscommissie, de heer J. Meylink sprak daarbij een gelukwensch uit, voor da bekroonden en bracht dank aan al len, die dcor hun inzendingen of door hun werken vcor do tentoonstelling de- zo hebben doen slagen. De expositie omvat een keur van fo to's zoowel van amateurs al3 van pro fessionals. Men ziet er portretten, land schappon en interieurs en daa-onder is heel veel mcois. Voor liefhebbers van fotografie is deze tentoonstelling zeker een bezoek waard. EEN NIEUW TOONBELSPEL. Kapelaan A. van 'Delft beeft een mieuvV tooneelspel -voltooid1, getiteld Tarcisius. Het is een Eucharistisch mart-elsp-el, dat reeda uit handschrift te Tilburg bij «de Frater» werd gespeeld, terwijl het dezen zomer waarschijnlijk opgevoerd zal wordien op het Kledn Seminarie te St. Michielsgestel. Tarcisiu» -zal verschijnen onet een Ibaind- teekemng yaa August ivan Os,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6