DAMIAATJES DINSDAG 21 MAART 1922 44ste JAARGANG No. 14096 PER KWARTAAL t 3.25 pep WEEK FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BRIEVEN BIT ROME. Nergens in de wereld wordt de liturgie, de gezamenlijke kerkelijke gebruiken, van den H. Vastentijd be ter onderhouden dan te Rome, waar deze haar oorsprong had. Behalve de Goddelijke Diensten van de Vasten, de vastenpreeken of meditaties, die hier in alle kerken twee of driemaal per week plaats hebben, en zelfs in sommige eiken dag gehouden wor den, en buiten het Lijden van Onzen Heer Jezus Christus ook zich uitstrek ken tot algemeene punten, tot het christelijk leven, de waarheid van den katholieken godsdienst, de katholieke jP- -s bouwing, de reinheid en '-.-p-**" 'd der zeden, heeft men te Rome eiken dag van de Vasten de stationes of staties in de oudste en ver- maardste kerken van de stad die el- ken dag in het Romeinsch Misboek worden aangegeven. In die aangegeven kerken wordt dan in den namiddag het kerkelijke uur van Completorium, het laatste van het dagelijksch officie/gezongen, wordt onder processie de litanie van alle hei ligen ten gehoore gebracht en worden de bizondere gebeden der stationes gelezen. Een.groote schaar geestelijken waaronder tal van seminaristen, die na de geeindigde middagles zich naar de kerk der statio spoeden, klooster lingen en leeken wonen de plechtighe den der stationes bij. In het begin van de Vasten doet de Kardinaal-Vicaris voor Rome, d. i. de Kardinaal- Bisschop die in plaats van den Paus, die in werkelijkheid de Bisschop van het bisdom Rome is, en zijn herder lijk ambt uitoefent door een plaats bekleder of Kardinaal-Vicaris, in een avviso sacro of gewijde aankondi ging éen oproep om de plechtigheden der" stationes, waaraan vele aflaten zt,;: v•"ndei^ bjj te wonen. -fationes stammen af van de f-ité christenen in de katakoniben die op den vooravond van een feest vergaderden bij het graf van een heili ge of martelaar om daar den dag bid dend en vastend door te brengen als voorbereiding voor het feest van den volgende. Later toen de Kerk den vrede verworven had, werden de sta tiones overgebracht in de verschil lende bestaande kerken van Rome en Paus Hilarius, in 't jaar 460, maak te een eerste lijst op van de kerken waar de stationes zouden plaats heb ben. De H. Gregorius de Groote regel de opnieuw de stationes en op den dag van lieden houdt men zich, zoo veel als 't mogelijk is in de veranderde tijdsomstandigheden, aan deze rege ling en bepaling. De geloovigen werden toen meestal bijeengeroepen in eene kerk dicht bij de k-erk der statio. Aldaar vervoegde zich ook de Paus met zijne geestelijke hofhouding. Processiegewijs, de lita nie van alle Heiligen zingend, ging het dan naar de kerk der aangeven statio waar de H. Mis plaats had. Op het einde der Mis kondigde ae sub-diaken van het altaar de statio aan voor den volgenden dag in deze woorden „Morgen zal het statio zijn in de kerk van den Heiligen...." Het koor en het volk antwoordde op deze aankondiging met de woorcten; „Deo Gratias" De statio van de H. Sabina op Aschwoensdag of gelijk men toen zei „in capite jejunii" in het begin van den vasten, was steeds beroemd en meer bezocht dan de anderen. De Paus was daar steeds tegenwoordig en nu nog wordt de Vastentijd in de kerk gelegen op den heerlijken heuvel van den Aventijn met groote plech tigheid ingezet. Het is dan een aloude overlevering dat op den dag der statio in Santa Sabina de fruitboomen der ruinen van den Aventijn in bloei staan, overlevering die nog bijna telken jare bewaarheid wordt. An dere voorname stationes zijn in Sint Pieter bijna eiken Vrijdag van de Vas ten. Tot het jaar '70 daalde de Paus eiken Vrijdag van den Vastentijd af in de Vatikaansche Basiliek welke dan zeer druk bezocht was. Ook de stationes in de kerk van den H. Cle mens en der H. Cecilia zijn zeer druk bezocht door ae Romeinsche bevolking waarschijnlijk daar die heiligen ook door de tegenwoordige Romeinsche bevolking zeer vereerd worden. De Kerk van de statio wordt op die dagen versierd zooveel de Vastentijd toelaat. Op het hoofdaltaar worden de relieken ten toongesteld die de kerk bezit en omgeven door brandende kaarsen, terwijl in de kerken waar bizondere monumenten van de christe lijke oudheid aanwezig zijn, deze op dien dag voor een ieder toegangbaar worden gesteld. Zoo bijv, op den dag der statio in de kerk van den H. Clemens kan men afdalen in de onder- aardsche kernen in en op net huis van den Paus-Martelaar gebouwd. In Transtevere ziet men de heerlijke crypte met de sarcofagen van de H. Cecilia en de H. H. Tiburtius en Vale- rianus, door aanmoediging en gebed van de H. Cecilia van het heidendom tot het licht des Geloofs geroepen. Men kan dan ook het huis bezichtigen waar de H. Cecilia den marteldood stierf en de kostbare overblijfselen van het Romeinsch paleis toebehoorende aan de familie van de H. Cecilia of haren bruidegom. In de kerk van de Twaalf Apostelen ziet men de graven van de H. H. Apostelen Philippus en Jacobus, enz. enz. De vele vreemdelingen, die bizonder gedurende dezen tijd te Ro me verblijven, maken een druk ge bruik van deze gelegenheid om dit schoone en indrukwekkende goed in oogenschouw te nemen. Gelijk men weet heet de vierde Zon dag van de Vasten Zondag van „Laetare," daar de Introitus der Mis van dien dag met dat woord begint. Op dien dag was het statio in de kerk van het H. Kruis in Jerusalem, tegen woordig titelkerk van Em. Kardinaal Van Rossurn. De Paus droeg daar steeds de H. Mis op en gedurende de plechtigheid stond geplaatst op het al taar een roos kunstig vervaardigd van van goud en zilver. Na het Evangelie der Mis hield de Paus dan een homi lie of predikatie over de woorden van den Introitus en over de roos op het altaar. Zoo ontstond de gewoonte van de „gouden roos" die de Paus wijdt en als blijk van genegenheid en hulde aan een Vorst of Vorstin doet aanbie den. Op Witten Donderdag was het sta tio in Sint Jan Lateranen. Daar wijdde de Paus, gelijk nu nog in onze kathe drale kerken geschiedt, de H. Olie en de H. Chrisma. Op Goeden Vrijdag was de statio weer in het Kruis van Jerusalem waar de aanbidding van het Kruis geschiedde en de groote relieken van het H. Lijden door'den Paus wer den tentoongesteld. Op Paschen droeg de Paus de H. Mis op in de Basi liek van H. Marie de Meerdere, na eenige plechtigheden bijgewoona te hebben in Sint Jan van Lateranen. In den loop der eeuwen zijn eenige plechtigheden van den H. Vastentijd afgeschaft, andere ingesteld, totdat de overrompeling en inneming van Ro me in '70 de geheele toestand van den Paus en den H. Stoel veranderde. Sedert ziet men den Paus slechts met groote plechtigheden in Sint Pieter om daar plechtige Pausmis te houden. Maar het geloovig Romeinsch volk zet de plechtigheden van den H. Vastentijd steeds voort, en zeer vele geestelijken en leeken ziet men da gelijks in dezen tijd van gebed en boet vaardigheid in de kerken der stationes van Rome. CIVIS ROMANUS. UIT DIN OMTREK. HAARLEM. Spreker vergeleek het streven van het comité Tesch n,og met dat van een kring van natuurvrienden in Brus sel: „les amis de la forêt de Soigne" en hoopte ten slotte dat het dezen vrienden der duinen gelukken mocht hun plannen ten uitvoer te brengen. Onder de aanwezigen, merkten we o.tn, op: jhr. mi', dr A Roe 11, Commis saris der Koningin, de heeren J. de Breuk, oud-Wethouder van Haarlem, J. B lléukels, mr. J. D, v. d, Plaats, dr. W. Posthumus Meyes en voorts vele bekenden op het gebied van na tuurbescherming. De Stille Omgang. De stemming over het Politiek Advies in den Rijkskieskring Helder. De Getneentelljke belasting. Kamer van Koophandel. Naar wij vernemen hebben Donder dagavond de beide afdeelingen van de Kamer van Koophandel gecombineerd vergaderd cjver de benoeming van een secretaris der nieuwe Kamer van Koophandel. Tot nu toe werd het secretariaat der oude Kamer waargenomen dooi den heer Gerritsz. Voor secretaris van de nieuwe Ka mer werd door velen de heer Ger ritsz om zijn politieke richting' onge schikt geacht en besloten werd sol- Ticitanten voor de functie op te roe pen. De heer Gerritsz heeft besloten niet te solliciteereu. Verder vernemen we dat de heer Jacobs, in verband met een medisch advies, waarschijnlijk geen benoeming tot voorzitter der af- deeling Grootbedrijf zal aannemen. Gemeentezaken. Onze Belastingen verlaagd De krant van vandaag bréngt hot goede nieuws: onze gemeentelijke in komstenbelasting wórdt verlaagd. Hot- percentage wordt van 61/2, zooals het nu is, verlaagd tot 3. Dat scheelt dus 1 voor elke f 100 belastbaar inkomen f 3.50, dat scheelt voor f 1000 belast baar inkomen (een zuiver inkomen dus van f 1800 voor een gehuwde zonder kinderen) f35.voor een be lastbaar inkomen van f 2000 (f 2800 zuiver inkomen voor gehuwde zon der kinderen) f70.voor een belast baar inkomen van f 3000 (zuiver in komen f 3800 voor gehuwde zonder kinderen) f 105. Haec dies! Dat is de dag waarnaar alle Haarlemmers hunkerend hebben uitgezien, dit is de dag, waarop het begint te dagen. De aangekondigde belasting geeft nog wel niets voor het zure aanslag biljet, dat de Haarlemmers nu thuis hebben. Dat moeten ze eerst betalen. Maar het is hoopvol voor de toekomst,, het geeft vertrouwen, het bewijst dat het ons gemeentebestuur ernst is met zijn beloften van lager belasting en gaat 't in dit tempo voort, en waar om zou dat niet V dan zou spoedig 't ideaal bereikt zijn: alléén opcenten op de Rijksinkomstenbelasting! Geen aparte belasting meer daarboven in procenten op het belastbaar inkomen. Het heugelijk nieuws was werke lijk waard er een „Damiaatje" aan tte wijden. Laten we volledigheidshalve nog melding maken van een andere Ver mindering van den belastingdruk: voorgesteld wordt den kinderaftrek toe te staan voor kinderen beneden, den 21-jarigen leeftijd, tot nu toe was die aftrek maar geoorloofd vöor kin deren beneden den leeftijd van 18 jaar. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens fabrikanten. NIEUWE DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN; BUREAUX: {Van onzen Romeinschen correspondent). :o:- DF. H. VASTENTIJD IN EEUWIGE STAD. DE De opening van de DumtentoonstelHng. Zaterdagmiddag half drie werd in het gebouw der Hollandsche Mij. voor We tenschappen, voor genooiigdea en inzen ders de door het Comité Tesch georga niseerde tentoonstelling geopend. Df. P. Tesch, de voorzitter van het Comité gaf een korte inleidende verkla ring van het doel der tentoonstelling, waarbij hij uiteenzette hoe na het ar tikel dat hij li/jj jaar geleden in „De Levende Natuur'' schreef en waarin hij op het natuurbehoud in de duinen aan drong, er zich in Haarlem een groep van belangstellenden gevormd had met het voornemen de dringende noodzaak van natuurschoon-be;cherming in de dui nen krachtig ter hand te nemen. Het doel van de nu opgezette ten toonstelling was, om bij het publiek meer belangstelling voor het duinbehoud op te wekken en om te trachten geldon bij elkaar te krijgen, om zoo mogelijk ae Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in staat te stellen een stuk duingebied in de buurt van Haarlem aan te koopen. Na Ar. Tesch nam de heer J. P. Tbijs.se uit Bloemendaal, uitgenoodigd ah ver tegenwoordiger van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, 't woord. Spr. zeide, het zeer op prijs te stel len, deze tentoonstelling, waar hij vol komen objectief tegenover stond, t9 mo gen helpen openen. Wij wonen op 'n ge bied waar 't land voortdurend groeit en uit slib en zand nieuw land gevormd wordt, dat dus steeds meer voorwaarts dringt. En op dit grooipunt in onze dui nen van Slui3 tot aan den Dollart toe is 'n plantengroei, dien wij gerust den sehoonsten van Midden-Europa kunnen noemen. Niet lang geleden toen de plantengroei nog geen tegenstand on dervond, was deze in de Haarlem- sche duinen ook nog te vinden. De laatste jaren echter zijn van deze zeldzame plantenwereld de menschen de grootste tegenstanders geworden, zoodat van de eigenaardige duinplan ten, die we elders nog wel kunnen aantreffen in onze Haurlemsche dui nen, vrijwel niets meer te bespeuren R De tentoonstelling, die na de officieele opening bezichtigd werd, ziet er uitste kend verzorgd uit. O.m. zijn er inzendin- gen: Van dr. J. Metzelaar, een verzameling zeedieren, waaronder de meest afzichte lijke gedrochten. Ook de kaken van den aan onze kust voorkomenden bijthaai trekken de aandacht Van C. Sipkes een uitgebreid herbarium van duingrassen, vele zeer goede foto s en lantaarn-plaat jes van duinplanten en duinlandschappen. Van de Lichtbeelden Vereeniging een aantal lantaarnplaatjes van duinland schappen en zandstuivingen. Van J. Strij- bos een collectie uitstekend verzorgde fo to's, waaronder fraaie natuuropnamen, eigenaardige duinbegroeiingen, vogels en duinlandschappen. Het geologische gedeelte, door dr. Tesch behandeld, geeft een gezicht op de vorming der duinen, op de ligging der verschillende grondlagen en hun samen stelling, terwijl verschillende grondmon sters, schelpen en fossielen tentoonge steld zijn. Een door dr. Tesch ontworpen geologische kaart verduidelijkt een en ander. Een paddenstoelen-inzending van K. v. Waveren, trekt de aandacht, evenals de daarnaast uitgestalde schelpen aan onze stranden voorkomende, van dr. W. G. N. v. d. Sleen. Van C. H. Prins is er een verzameling opgezette dieren, die men in de duin streek kan aantreffen. Ook zijn er nog vele boekwerken, tijd schriften en dagblad-uitknipsels aanwe zig, betrekking hebbende op de duinen en de bedreiging van 't natuurschoon al daar. Tusschen de verschillende' groepen van inzendingen hangen enkele zeer goede pastels van Lenselink en Savrij. Op de middentafel een buitengewoon geestige teekening van Koeman. Uit deze tentoonstelling spreekt duide lijk welk een schat aan natuurschoon wij in de duinen kunnen bezitten, maar mede blijkt, hoe jammerlijk de duinstreek ver waarloosd wordt. De waterleiding pompt het water weg en doet het waterpeil sterk zakken, zoo dat alle vroegere duinmoerasjes droog gelegd zijn en de plantengroei sterk ver minderd is. De watervoorziening is ech ter een bestaansvoorwaarde voor de groo te stad, dus hiertegen is niet veel te doen. Iets anders is echter het instand houden der konijnen door de jachtliefhebbers. De natuurlijke vijanden der konijnen worden uitgeroeid opdat tegen den jachttijd het aantal konijnen zoo groot mogelijk zal zijn. En wanneer men uit al het op de tentoon stelling aangevoerde materiaal ziet, hoe groot de schade is die door deze dieren aan de duinen wordt toegebracht, is het te begrijpen, dat natuurliefhebbers een ernstige poging willen wagen om dezen gestadigen verderen achteruitgang van de schoonheid van ons duingebied te voor komen. Het comité Tesch, waarin behalve door dr. P. Tosch ook door dr. J. Metzelaar, L" Oohcn, J. Strijbos en C. Sipkes zitting genomen werd, heeft zich nu tot taak gesteld door deze tentoonstelling bij hot publiek belangstelling op te wekken voor deze zaak. Niet alleen bij plant- en dier kundigen, die uit een oogpunt van merk waardigheid de duinen gespaard willet zien, maar vooral ook bij ieder liefheb ber van natuurschoon. Hiervoor verdient liet comité alle hulde Mogen de bewoners van Haarlem en om streken dit initiatief op prijs stellen, dooL van hun belangstelling in deze tentoon stelling ruimschoots blijk te geven. Een gezamenlijk adres aan den raad over werkverschaffing en hoogere uitkeeringen. Men schrijft ons: Nadat hierover eenige besprekingen hadden plaats gevonden, hebben de vijl Plaatselijke Vakcentrales, t.w.: Haarl. Best. Bond, R.-K. Volksbond, Plaatsel. Arb.-Secretariaat, Christel, Besturenbond en Neutrale Bestuurdersbond besloten, het volgend adres aan den Raad te rich ten: Geven te kennen, ondergeteekenden, optredende namens en in hun kwaliteit van Bestuurder van de navolgende orga nisaties: Haarlemsche Bestuurdersbond; Roomsch Katholieke Volksbond; Christe lijke Besturenbond; Plaatselijk Arbeids secretariaat; Neutrale Bestuurdersbond; ten dezen domicilie kiezende ten kantore van den Haarlemschen Bestuurdersbond, Frans Halsstraat 13; vestigen de aandacht van uwen Raad op de nog steeds heerschende werkloos heid, en dringen er met den meesten na druk bij uw college op aan, zooveel moge lijk te bevorderen het 'verschaffen van productief werk, tegen een in overleg met de vakvereenigingen te bepalen loon; brengen verder ter uwer kennis, dat velen dezer werklooze arbeiders leden van vakbonden, aangesloten bij voor noemde vakcentrales, behooren tot de z.g. „uitgetrokkenen", en derhalave hun werkloozenuitkeeringen ontvangen van het Burgerlijk Armbestuur; dat de uitkeeringen voor gehuwden en kostwinners leden van organisaties, aangesloten bij den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering bedragen 12, plus 1.50 voor ieder minderjarig met- verdienend kind, tob een maximum van 18 per weel" dat naar hun overtuiging deze uitkee ringen absoluut onvoldoende zijn, om de gezinnen voor algeheelen ondsvgang te behoeden; dat het Burgerlijk Armbestuur niet ge negen is, deze bedragen te verhoogen, ondanks herhaalden aandrang daartoe; dat zij daarom een ernstig beroep doen op uwen raad, te willen bevorderen, dat deze uitkeeringen zoo spoedig mogelijk belangrijk worden verhoogd. Op een informatie bij het Burgerlijk Armbestuur deelde men ons mede, dat Haarlem de vergelijking met andere steden tea opzichte van deze uitkeeringen zeer wel doorstaan kan. Zoo heeft dan in den nacht van Zater dag op Zondag de altijd-grootsche, sleeds- indru kwekkende Stille Omgang weer plaats gehad, de Stille Omgang, waardoor tienduizenden openlijk getuigenis afleggen van hun geloof, in de waarachtige tegen woordigheid van Jezus in '1 H. Sacrament en om Hem hulde te brengen Voor zijn eens in de Amstelstad gewrocht wonder. Verblijdend is het, een steeds sterkeren opbloei in liet genootschap van dén Stillen Omgang te mogen conslateeren. Ook thans is vveer een groot aantal boven dat van verleden jaar ter H. Stede getogen. Uit Haarlem was het aantal deelnemers 1300 a 1400, het vorige jaar 1100 5 1200. De deelnemers waren in 20 groepen ver deeld. Zaterdagavond werd in de parochie kerk aan de Amsterdamstraat het sbrui- kelijke korle Lof gecelebreerd. asloor Boogmans hield een korte toespraak en hierna vertrokken de deelnemers naar Amsterdam. Da regeling was uitstekend. Alles verliep in de beste orde. Zondagmorgen half 6 werd voor'de eerste 16 groepen uit Haarlem in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus aan de Kaiverstraat een plechtige H. Mis opge dragen en voor de andere 4 groepen in het Maagdenhuis aan het Spui. Onder deze H.H. Missen werd een predikatie gehou den, waarin de beteekenis van het hou den van den Stillen Omgang geschetst werd. Volledigheidshalve maken we hier nog melding van een ingezonden schrijven, hetwelk we ontvingen van een abonné, die zich noemt Joh. H. A., en waarin deze voor ©en volgend jaar in overweging geeft aan het bestuur van het genootschap, zite loden ten sterkste tc waarschuwen, geen brochures of hoekjes te koopen tijdens het houden van den Omgang. Door colpor teurs van „De Dageraad" en aanhangers van hel Neo-Malthusiamsmé zijn n.l. boek jes en periodieken te koop aangeboden tijdens den Stillen Omgang en in de mee- ning verkeerend, dat het hoekjes waren, betrekking hebbend op het 11. Sacrament van Mirakel, zijn er door de deelnemers gekocht. De inzender wil dit voorkomen, door den deelnemers ten sterkste af te ra den, boekjes e.d. tijdens den Stillen Om gang te koopen. De volledige uitslag van de in den Rijkskieskring Helder gehouden stemming over het Politiek Advies is als volgt: Niet gestemd hebben Hcer-Hugowaard (Noord en Zuid), Whcere en Spanbroek. Uitgebracht zijn 16341 stemmen. Hierin is niet begrepen het aantal stemmen, uit gebracht door Avenhorn, St. Maarten, Enkhuizen, Hem en Krommenie, welke kiesvereenigingen alleen het aantal pun ten hebben opgegeven. Het aantal ongeldige stemmen bedraagt '.221; die afwijkend van het politiek ad vies 1643. Volgens het punentstelsel behaalden: Mr. J. B. Bomans 157.330 pnt. 2- Ch v. d. Bilt 141.185 pnt. 3. Mr. Paul Reymer 120.825 pnt. 4. Mevrouw S. Bronsveld—Vitringa 118,982 pnt. 5. A. B. Michielsen 95.550 pnt. Mr. A. Leesberg 85.383 pnt. A.'J. Loerakker 65.428 pnt. R. 'Veltman 46.013 pnt. P. Hcilker 38.066 pnt. 10. Chr. Jansen 21.656 pnt. 11 L. Zonneveld 835 6pnt. 12. Th. G. C. Hooy 6906 pnt. Het percentage verlaagd. B. en W. schrijven aan don Raad: Do verordening op de heffing eener plaatselijke inkomstenbelasting, vastge steld bij raadsbesluit van 11 Mei 1921, word goedgekeurd tevt 1 Mei 1922. Teneinde do goedkeuring der opnieuw in te zenden verordening tijdig te ver krijgen, is het noodzakelijk, dat reed, thans tot hernieuwde vaststelling dér ver ordening wordt overgegaan. Behoudens" verhooging van de leeftijds grens voor kinderaftrek tot 21 jaar zijr geen wijzigingen van cenig belang aan"' bracht, ingevolge art. 243d der Gemeen tewet, kan aftrek voor kinderen en pleeg kinderen, die niet zelf in de belasting zij F aangeslagen, tot beneden den 21-jarigcn leeftijd worden toegepast. Volgens d thans geldende verordening is deze af trek slechts geoorloofd voor kinderen be neden cLp leeftijd van 18 jaar. Ons Co .cge vermeent dezen aftrek tot de bij do wet gestelde maximum leeftijds grens te moeten toestaan. Het raadsbesluit, waarbij het to heffen percentage wordt vastgeste'd, is, blijkens het d.d. 11 Mei 1921 ontvangen schrij ven van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland namens d n Minister van Binaian- landsche Zaken, in don zin der Gemeente wet oen besluit tot beffing van plaatse- 6. 7. 8. 9. lijke belasting, dat voorzoover het geen onderdeel vormt van de verordening wet een besluit tot heffing vau plaatse de heffing van de belasting op het in komen, telken jare door de Kroon moet worden goedgekeurd. Ten einde deze jaar lij ksche goedkeuring te voorkomen, dient in de verordening een maximum percen tage te worden genoemd. Het spreekt van zelf ,dat het niet in de bedoeling van ons Ooilege ligt om tel ken jare dit maximum percentage te heffen. Voor het belastingjaar 1922/23 za kunnen worden volstaan met een percen tage van 3. J Onder mededeeling voorts, dat ook d Oommissie van bijstand in het beliee der Gemeentefinanciën zich met hét ont werp heeft vereenigd, hebben wij de eei Uwen Raad voor te stellen de besluitei te nemen. B. en W. stellen voor, te benoemen tot deskundige, belast met de schatting der huurwaarde van lokaliteiten, welke ver gunningsrecht hebben, H. H. van Asch. B. en W. stellen voor, aan de Ned. Herv. Gemeente voor de som van 720 in koop ai te staan een perceel grond, groot 72 c.A., ten Zuid-Oosten van het Teylerplein; een perceel grond aan de Busken Huetstraat, groot 298 M2, toebe hoorende aan dezelfde Gemeente gratis te aanvaarden en voor 5550 aan te koopen, eveneens van de Ned. Herv. Ge meente, een perceel grond, ten Zuid- Oosten van het Teylerplein, groot 555 M2. Het bestuur van de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereenigingi „Vooruitgang" alhier, daartoe gemachtigd door de jaarlijksche algemeene ledenver gadering, biedt de gemeente de in haar bezit zijnde bibliotheek ten geschenke aan met de bedoeling, dat deze zal wor den bestemd voor de Stadsbibliotheek en Leeszaal. Nog heeft de aideeling Haarlem van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" haar bi bliotheek ten behoeve van de Stads-bibli- otheek en Leeszaal ten geschenke aan geboden. B. en W. stellen voor deze geschenken onder dankzegging voor de gemeente te aanvaarden. Presentiegelden. B. en W. stellen voor het raadsbesluit van 29 Januari 1919 in te trekken met dien verstande, dat het voorloopig nog van kracht blijft voor de hoofdstembu- reaux of het centraal stembureau in deze gemeente. Te bepalen, dat aan de Voorzitters en de leden van de stembureaux voor zoover, zij niet B. en W. zijn die voor de stemmingen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten of den Gemeenteraad zitting houden in deze gemeente, voor elke zitfing wordt toegekend eene ver goeding van: a. één gulden twintig cents per uur aan eenen Voorzitter of zijnen plaatsvervan ger en b. één gulden per uur aan een lid of zijnen plaatsvervanger, waarbij ge deelten van een uur voor een heel uur worden gerekend. Ter voorziening in de vacature in de commissie voor lichamelijke opvoeding opengekomen door periodieke aftreding van den heer G. Adrian, worden aanbe volen de heeren: 1. G. Adrian. 2. B. J. Wieland Los. R. K. A. V. I—B. C. I. 1—4. H. B. C. is op h«t pad dér overwinning voortgegaan, door de hoofdstedelijke R. K. A. V.'ers maar even niet 41 op hum eigen terrein klop te geven. Toch zag het er -het eerste uur niet best. 'uit, maar het laatste half uur hebben de Heemstedere getoond, wat gij waard zijn, ^oo Izelfs, dat hun tegenstanders moesten verklaren nog niet zulik een tegenstander ontmoet te hebben. 'Ais de heer F. v. Veen laat aantreden, stellen de If. B. C.'cns zich ais volgt op: H. Neeskens, J. Vester, F. Mooren, v. d. Eiiken, Leo v. d. V'iugt, J, v. d. Viugt, Ilerm. Neeskens, v. d. Horst, A. Mooren, C. Warmerdam, K. Deüsscn. H. B. C. mist dius P. Samson. R. K. A. V. wint den toss en buit H. B. C. tegen dien nogal sterken wind in, af trappen. Na «enige verkenning vallen de H. B. C. 'ers fraai aan, en er volgen van links en rechts aardige voorzetten, maar de verde diging is vrij trapvast, terwijl in laatste instantie de Keeper zijn werk naar be boeren verricht. Met het binmenitirio wtii het niet goed vlotten, terwijl het schieten niet te best is. R. K. A. V. onderneemt zoo nu en dan oen» oen uitval, doe neg ai een» gevaarlijk Barometerstand 760, Nefrtging vooruit. OPGAVE VAN: is, daar Leo niet zóó zijn daig heeft, doali zijn broer komt hem gedurig te hulp eni als er al eens gevaar dreigt,, dan stuiten zij op de verdediging, waar F. Moonen al bijzonder uitblinkt, terwijl de H. B. C.- Ikeeiper geen schijn van kans geeft. Na een algemeene belegering op het R. K. A. V.-doel, zenidit Delissen een hard schot in, dat de keeper wel stopt, doch v. d. Horst vliegt 'toe en loopt dien bal in 't doel. 01. H. B. C. blijft dan aanvallen en bij een ongeoorloofden aanval Winnen de gevreesde lijnen, krijgt H. B. C. een penalty, die rakelings naast gaat. Rust gaat in met 0—1. Na de thee een vlug, gelijk opgaand speil, en het getakt R. K. A. V. na vlug samenspel Neeskens op fraaie wijze te passeeren. 11. Dit schudt de H. B. C.-ers wakker. Eerst wordt van opstelling veranderd. Mooren ruilt met v. d. Horst, wat een groote ver betering is, en de R. K. A. V.ers worden zoo in 't nauw gedreven dat de back in eigen doel trapt. 2). Dan zijn de Heemsteedsche jongens niet meer te houden. Herman krijgt den bal goed toegespeeld, maar krijgt deze op den linkervoet en mist, doch herstelt zich di rect en met een keihard schot is de stand 13. Dan treedt eenige verslapping in bij de H. B. C.'ers, en wordt hun achter hoede even aan het werk gezet, wat haar wel toevertrouwd was. Het overwicht der R. K. A. V.'ers wordt hun echter nood lottig, want een snelle doorbraak, die met een onhoudbaar schot van v. d. Horst be sloten wordt, brengt den stand op 1—4. Nog even probeert R. K. A. V. den ach terstand te verkleinen, en dan geeft de heer v. Veen, die zeer goed leidde, het eindsignaal, en heeft H. B. C. de twee kostbare puntjes naar Heemstede mede ge nomen, wat haar weer eenige plaatsen hoo- ger op de competitieladder brengt. Vooral na rust werd over alle linies goed spel gegeven, met als uitblinkers de keeper, F. Mooren en v. d. Horst. Andere uitslagen: P. V. C.Wilhelmus I1. Personalia. W. E. de Groot, alhier, Is bestemd voor den Indi3chen dionst ah controleur 2e klasse, bij den post-, tolacraaf- en telefoondienst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1