DAMIAATJES 1VNSDAG 21 MAART 192? 44ste JAARGANG No. 14096 PER KWARTAAL J 3.25 PER WEEK U.fcO FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE KLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BRIEVEN UIT ROME. :o: DE H. VASTENTIJD IN DE EEUWIGE STAD. Nergens in de wereld wordt de liturgie, de gezamenlijke kerkelijke gebruiken, van den H. Vastentijd be ter onderhouden dan te Rome, waar deze haar oorsprong had. Behalve de Goddelijke Diensten van de Vasten, de vastenpreeken of meditaties, die hier in alle kerken twee of driemaal per week plaats hebben, en zelfs in sommige eiken dag gehouden wor den, en buiten het Lijden van Onzen Heer Jezus Christus ook zich uitstrek ken tot algemeene punten, tot het christelijk leven, de waarheid van den katholieken godsdienst, de katholieke levensbeschouwing, de reinheid en ongereptheid der zeden, heeft men te Rome eiken dag van de Vasten de stationes of staties in de oudste en ver- naardste kerken van de stad die el- ken dag in het Romeinsch Misboek worden aangegeven. In die aangegeven kerken wordt dan in den namiddag het kerkelijke uur 'an Completorium, het laatste van net dagelijksch officie, gezongen, wordt onder processie de litanie van alle hei ligen ten gehoore gebracht en worden de bizondere gebeden der stationes gelezen. Een groote schaar geestelijken waaronder tal van seminaristen, die ia de geeindigde middagles zich naar dj kerk der statio spoeden, klooster lingen en leeken wonen de plechtighe den der stationes bij. In het begin van de Vasten doet de Kardinaal-Vicaris voor Rome, d. i. de Kardinaal- Bisschop die in plaats van den Paus, die in werkelijkheid de Bisschop van het bisdom Rome is, en zijn herder lijk ambt uitoefent door een plaats- oekleeder of Kardinaal-Vicaris, in ten avviso sacro of gewijde aankondi ging een oproep om de plechtigheden der stationes, waaraan vele aflaten zijn verbonden, bij te wonen. De stationes stammen af van de eerste christenen in de katakomben die op den vooravond van een feest vergaderden bij het graf van een heili ge of martelaar om daar den.dag bid dend en vastend door te br&gen als voorbereiding voor het feest van den volgende. Later toen de Kerk den trede verworven had, werden de sta viones overgebracht in de verschil lende bestaande kerken van Rome en Paus Hilarius, in 't jaar 460, maak te een eerste lijst op van de kerken vaar de stationes zouden plaats heb- oen. De H. Gregorius de Groote regel de opnieuw de stationes en op den dag van heden houdt men zich, zoo veel als't mogelijk is in de veranderde tijdsomstandigheden, aan deze rege Ing en bepaling. De geloovigen werden toen meestal bijeengeroepen in eene kerk dicht bij de kerk der statio. Aldaar vervoegde zich ook de Paus met zijne geestelijke hofhouding. Processiegewijs, de lita nie van alle Heiligen zingend, ging het dan naar de kerk der aangeven statio waar de H. Mis plaats had. Op het einde der Mis kondigde de sub-diaken van het altaar de statio aan voor den volgenden dag in deze woorden: „Morgen zal het statio zijn in de kerk van den Heiligen...." Het koor en "het volk antwoordde op deze aankondiging met de woarcien; „Deo Gratias" De statio van de H. Sabina op Aschwoensdag of gelijk men toen zei „in capite jejunii" in het begin van den vasten, was steeds beroemd en meer bezocht dan de anderen. De Paus was daar steeds tegenwoordig tn nu nog wordt de Vastentijd in de kerk gelegen op den heerlijken heuvel van den Aventijn met groote plech tigheid ingezet. Het is dan een aloude overlevering dat op den dag der statio jn Santa Sabina de fruitboomen der ruïnen van den Aventijn in bloei staan, overlevering die nog bijna telken jare bewaarheid wordt. An dere voorname stationes zijn in Sint Pieter bijna eiken Vrijdag van de Vas ten. Tot het jaar '70 daalde de Paus eiken Vrijdag van den Vastentijd af In de Vatikaansche Basiliek welke dan zeer druk bezocht was. Ook de stationes in de kerk van den H. Cle mens en der H. Cecilia zijn zeer druk bezocht door de Romeinsche bevolking waarschijnlijk daar die heiligen ook door de tegenwoordige Romeinsche bevolking zeer vereerd worden. De Kerk van de statio wordt op die dagen versierd zooveel de Vastentijd toelaat. Op het hoofdaltaar worden de relieken ten toongesteld die de kerk bezit en omgeven door brandende kaarsen, terwijl in de kerken waar bizondere monumenten van de christe- lijke oudheid -aanwezig zijn, deze op dien dag voor een ieder toegangbaar worden gesteld. Zoo bijv, op den dag der statio in de kerk van den H. Clemens kan men afdalen in de onder- aardsche kerken in en op het huis van den Paus-Martelaar gebouwd. In Transtevere ziet men de heerlijke crypte met de sarcofagen van de H. Cecilia en de H. H. Tiburtius en Vale- rianus, door aanmoediging en gebed van de H. Cecilia van het heidendom tot het licht des Geloofs geroepen. Men kan dan ook het huis bezichtigen waar de H. Cecilia den marteldood stierf en de kostbare overblijfselen van het Romeinsch paleis toebehoorende aan de familie van de H. Cecilia of haren bruidegom. In de kerk van de Twaalf Apostelen ziet men de graven van de H. H. Apostelen Philippus en Jacobus, enz. enz. De vele vreemdelingen, die bizónder gedurende dezen tijd te Ro me verblijven, maken een druk ge bruik van deze gelegenheid om dit schoone en indrukwekkende goed in oogenschouw te nemen. Gelijk men weet heet de vierde Zon dag van de Vasten Zondag van „Laetare,"daar de Introitus der Mis van dien dag met dat woord begint. Op dien dag was het statio in de kerk van het H. Kruis in Jerusalem, tegen woordig titelkerk van Em. Kardinaal Van Rossum. De Paus droeg daar steeds de H. Mis op en gedurende de plechtigheid stond geplaatst op het al taareen roos kunstig vervaardigd van van goud en zilver. Na het Evangelie der Mis hield de Paus dan een homi lie of predikatie over de woorden van den Introitus en over de roos op het altaar. Zoo ontstond de gewoonte van de „gouden roos" die de Paus wijdt en als blijk van genegenheid en hulde aan een Vorst of Vorstin doet aanbie den. Op Witten Donderdag was het sta tio in Sint Jan Lateranen. Daar wijdde de Paus, gelijk nu nog in onze kathe drale kerken geschiedt, de H. Olie en de H. Chrisma. Op Goeden Vrijdag was de statio weer in het Kruis van Jerusalem waar de aanbidding van het Kruis geschiedde en de groote relieken van het H. Lijden door den Paus wer den tentoongesteld. Op Paschen droeg de Paus de H. Mis op in dë Basi liek van H. Marie de Meerdere, na eenige plechtigheden bijgewoond te hebben in Sint Jan van Lateranen. In den loop der eeuwen zijn eenige plechtigheden van den H. Vastentijd afgeschaft, andere ingesteld, totdat de overrompeling en inneming van Ro me in '70 de geheele toestand van den Paus en den H. Stoel veranderde. Sedert ziet men den Paus slechts met groote plechtigheden in Sint Pieter om daar plechtige Pausmis te houden. Maar het geloovig Romeinsch volk zet de plechtigheden van den H. Vastentijd steeds voort, en zeer vele geestelijken en leeken ziet men da gelijks in dezen tijd van gebed en boet vaardigheid in de kerken der stationes van Rome. CIVIS ROMANUS. STADSNIEUWS. AGENDA 22 MAART De Secretaris van de Kamer van Koophandel. VAN ONZE RECHTBANK Stemming over het politiek advies. Ruime blik V J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem Opticiens fabrikanten. V DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN BUREAUX: (Van onzen Romeinschen correspondent). Sociëteit „St. Bavo". Haarl. Inkoop- comhinalie, 8 uur. Debatcursus Vrou wen bond, 3 uur. L. T. B. (Bond Melk veehouders), half 11. Verbandcursus Vrouwenbond, 8 uur. Bestuur Spoor eK Tram, 8 uur. Bestuur Bouwvakbond', half 8. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. Gebouw Spaarne 15. Tentoonstelling voor natuurbescherming in de duinen. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. It. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 cn van 89 uur. Naar aanleiding van de geruchten dat de heer J. Gerritsz, sinds 1910 secre taris van de Kamer v. Koophandel, niet meer als zoodanig voor de gereorganiseer de Kamer van Koophandel, welke in April optreedt, zal fungeeren, hebben wij een onderhoud met hem gehad omtrent de motieven, die daartoe aanleiding ga ven. De heer Gerritsz zeide ons dat de nieuwe Kamer van Koophandel hem, om zijn politieke richting, voor de functie van secretaris niet geschikt acht. In dit verband herinnerde hij er aan dat hij sinds 1905, toen hij candidaat was voor de Tweede Kamer, zich van do practische politiek heeft afgewend ea zich aan het onderwijs heelt gewijd, en meer speciaal heeft toegelegd op de be studeering en behartiging van economi sche vraagstukken. In Haarlem maakte hij o.m. deel uit van de commissie, die in 1907 het Werk loosheidsvraagstuk bestudeerde. In 1910 werd hij seor. vand e Staatscommissie voor de werkloosheidsbestrijding en maakte o.m. deel uit van het Comité Interna tional Permanent, waarin ook Treab zat. De heer Gerritsz schreef vecscliillea- de werken over econamische onderwérpen. „In 1918 werd ik lid van. don Ge meenteraad, op veler verzoek, maar ik stelde de voorwaarde dat ik gekozen zou worden hij enkele candidaatstelling en wenschte mij niet aan een stembusstrijd te onderwerpen. Practisch ben ik dus sinds 1905 uit de politiek en beweeg mij op econo misch terrein.. Toch word ik op grond van mijn politieke richting niet ge-chikt geacht, maar mijn tegenstanders hier achten zelfs Mgr. Nolens gevaarlijk _en spreken kleinecrend van een „Aalbersia- nisme", zoodat het eigenlijk niet eens zoozeer mijn politieke richting schijnt te zijn, dan wel een kanting tegen de mocratisch streven. Zoo zijn er zelfs grieven tegen mij dat ik secretaris hen der Rijkscommissie van advies v°°v de Werkloosheidsverzekering, waarvan Mgl Nolens voorzitteris en van de Rijks commissie van advies inzake de werk loosheidsvoorziening onder presidium van den heer Heemskerk. Zooals ik zeide werd ik m 1910 se cretaris van de Kamer van Koophandel, met goedvinden van den heer Mr, J oh. Enschedé, die er mij juist in wilde heb ben omdat ik 'n aandere meening had. „Laten anderen meepraten", zoo mas zijn stelregel, „maar zelf zal ik beslisslen." Met Enschedé heb ik prettig saamge- werkt, evenzoo met den beer de Olereq, die daarna voorzitter wordt. Bij diens aftreden zond deze n waar- deerend schrijven aan de Kamer van koophandel, voor de prettige samenwer king met alle leden en mij en bood- een inktkoker aan, ten gebruike van de Ka mer en ten gebruike van de nieuwe, op voorwaarde dat ik ook secretaris van de nieuwe K. zou zijn. Anders vervalt die inktkoker aan mij.. Een bewijs van wel- ken aangenamen aard de samenwerking immer is geweest. Men heeft geroepen dat tocli vooral de politiek niet in de Kamer van Koop handel moet worden gebracht, dat uit sluitend economische belangen daar wor den behartigd, en een der eerste daden der nieuwe Kamer, althans van de meer- derheid, is een daad van politiek, n.l. mii om mijn politieke opvatting nieren. De heer Gerritsz herinnerde aan het groot aandeel, dat hij had aan de sa menstelling der nieuwe kamer, aan de verkiezing j)ij enkele candidaatstelling, welk denkbeeld de heer Duf our over nam en zelfstandig uitwerkte, zelfs bij de aanwijzing der personen. Hij wees er op hoeveel hij onverplicht voor de zaak deed. Ik ook ben het geweest die gezegd heb: baron van Hardenbroek moet in de Kamer. Hij heeft wat te zeggen, en als hij wat te zeggen heeft, moet men hem daartoe de gelegenheid geven op een behoorlijke plaats en waar hij zich kan laten gelden. Het ging ook zoo met anderen, die datzelfde recht nu niet laten gelden te genover mij. De heer v. Hardenbroek opponeert. 'Ui wil mij niet. Hij beschouwt de Kamer als een vereeniging van werkgevers. Dat is zij niet. Zij behartigt de belangen van heel wat meer groepen dan alleen die der werkgevers. Ik herinner aan Indus trieën, coöperaties enz., die in de Ka mer vertegenwoordigd zijn. Hij wil een secretaris, die de mentaliteit van een bepaalde groep bezit. Dat gaat niet, want als thans de Kamer in meerderheid protectionistisch is b.v., zou hij ook zulk een secretaris willen, maar als straks da Kamer voor vrijhandel is, zon er weer 'n andere secretaris moeten zijn. Dat gaat niet. De secretaris staat naadt de leden. „Zou 'n socialistische vereeni ging een niet-soüalist tot secretaris be noemen"? heeft men gevraagd. Maar die vergelijking is niet juist. De Kamer v. Koophandel is een publieke instelling. Men vraagt dat ook niet als men een gemeente-secretaris benoemt. Ander' moet een gemeente-secretaris wisselen als de samenstelling van den Raad wisselt. Het griovendste is dat Donderdag avond een vergadering werd gehouden van de geheele Kamer, en ik buiten de deur werd gehouden. Ik mocht mij niet verdedigen. Om politieke richting word ik geslo ten buiten een lichaam, dat louter eco nomische belangen heeft voor te staan. Dat is het scheeve van het geval. Presentiegeld aan dc leden der Com missie uit de ingezetenen. Door de commissie uit de ingezetenen voor de grensregeling is het verzoek aan den Raad gericht, aan de leden der com missie een presentie, c. q. vacatiegeld te verstrekken. B. en W. schrijven nu den Raad: Uit het feit, dat dc Gemeentewet, waar zij het geven van presentiegeld enz. noo- dig of geoordeeld acht, dit uitdrukkelijk zegt, zoo b.v. in art. 94, tweede lid, voor de Wethouders en art. 58 voor de leden van den Raad, zou zijn op te maken, dat de wet verbiedt in alle andere gevallen ecne zoodanige vergoeding toe te kennen. Hoewel wij eene dergelijke conclusie te sterk achten en in de Gemeentewet geen uitdrukkelijk verbod om aan het verzoek te voldoen, zien, zijn wij toch van oor deel, dat de geest der Gemeentewet zich tegen het geven van presentiegeld c. q. vacatiegeld aan leden ccner commissie als bedoeld in art. 131, verzet. B. en W. adviseeren dan ook den Raad afwijzend te beschikken. Het Bestuur van de „Neutrale School- vereeniging de Hout", gevestigd te Haar lem, wenscht voor de stichting var. eene bijzondere lagere school op een terrein, gelegen aan het Z. B. Spaarne (voormali ge buitenplaats van nu wijlen Mej. Koe nen), overeenkomstig art. 74 der l.o. wet 1920, de benoodigde gelden uit de ge meentekas te ontvangen. De bedoeling van het Bestuur is, op bedoeld terrein eene school te bouwen, bestemd voor gewoon lager onderwijs, welke ruimte moet bieden voor 200 leer lingen; het maximum-getal leerlingen, dat per klasse zal worden toegelaten, be draagt 30, terwijl liet aantal klassen ze ven zal zijn. Voor kosten van den bouw zal, volgens eene voorloopige raming van het Bestuur benoodigd zijn een bedrag van 187.000. t. w. voor den grond 37.500; voor het gebouw 130.000, en voor eerste inrich ting (met inbegrip van de schoolmeube- len) 20.000. Het Bestuur heeft aan de eischen van art. 73 der 1. o. wet 1920 voldaan, wes halve naar luid van art. 75, 2e lid, geen termen aanwezig zouden zijn om mede werking te weigeren. Het ligt dan ook niet in de bedoeling van B. en W. om tot afwijzing van het verzoek te adviseeren, al meenen zij te moeten ontraden, de gevraagde gelden beschikbaar te stellen. Zij hebben daartoe tweeërlei motief. De financieele zorgen der gemeente, welke nog worden verzwaard door het vooruit zicht, dat reeds in de naaste toekomst nog belangrijke sommen ook voor het open baar onderwijs zullen worden gevorderd, deden uitzien naar eene èn voor de Ver eeniging èn voor de gemeente bevredigen de oplossing. Zij meenen die gevonden te hebben in de aanbieding van een bestaand school gebouw. Daartoe hebben zij op het oog het vroe gere gebouw der leerschool verbonden aan 's Rijks kweekschool, aan de Ged. Voldersgracht no. 22, hetwelk na ver bouw aan het doel der vereeniging alles zins kan beantwoorden. Weliswaar zal met dien verbouw ook een niet onbelang rijk bedrag gemoeid zijn, maar dat zal zeer zeker verre beneden de som blijven, welke door de „Neutrale Schoolvereeni- ging de Hout" wordt aangevraagd. B. en W. stellen daarom voor, in dezen geest te besluiten. Rijksnormaallessen. Voor toelating tot de verschillende klas sen der Rijksnormaallessen alhier, heb ben zich aangemeld 20 adspiranten. Toe gelaten tot de 1ste klasse zijn: C. W. v. Beaumont, Hendrika W. Blokdijk, J. Bo de, Catliarina M. Kilian, Neeltje Koning te Zandvoort, Catharine C. H. Luynen- burg, J. Roosen, H. J. Wonink, te Sant poort en Elizabeth van Zijl. Voorwaardelijk toegelaten tot de 2e klasse: Margaretha C. C. Gorselink en tot de 3e klasse: J. C. A. Bergacker, A. W. Koster en A. C. de Vriend. Afgewezen werden 7 adspiranten. Haarlemsche Biljartbond. Wedstrijd-Programma. Klasse A. 22 Mrt. Oud-MeerensteinVriendenkring. Klasse B. 20 Maart VriendenkringOnder Ons. KlasseC. 23 Maart Korenbeurs-Onder Ons. Klasse D. 21 Maart KorenbeursD. E. S. 23 Maart VriendenkringKastanjeboom. Oud-MeerensteinD. E. S. Zondag is de wedstrijd in klasse B. voortgezet in lknal Oud-Meerenstein te Beverwijk. Er was enorme belangstelling. De uitslag van dezen wedstrijd is 423 462 in het voordeel der Haarlemmers. Maatschappij voor Electrische Cenfraal- stations. In de op Zaterdag j.l. gehouden aan deelhoudersvergadering van de Mij. voor Electrische Centraalstations te Haarlem, werden de balans en de winst- en verlies rekening over 1921 goedgekeurd. 'Na rui me afschrijving is het dividend voor de gewone aandeelcn bepaald op 80 en voor de prichlersaandeelen op 50. De heer J. J. w. v. Loenen Martinet werd als commissaris herkozen. „G. cn W." De vereeniging Geloof en Wetenschap voor Haarlem en Omstreken vergadert Vrijdag 24 Maart, des avonds om 8 uur in het gebouw van de St. Josephs-Gezellen- vereeniging, aan de Jansstraat 49. Als spreker treedt op de WelEerw. Pa ter H. F. Strijbosch M.S.C. te Arnhem met het onderwerp: „De houding der Katho lieke Kerk tegenover de beweging der Renaissance". Neutrale Schoolvereeniging „De Hout". Het bestuur van „De Neutrale School vereeniging „Dc Hout" heeft een adres aan den gemeenteraad gericht, waarin het verschillende bezwaren opsomt tegen het schoolgebouw aan den Voldersgracht. Het verzoekt het voorstel van B. en W. niet aan te nemen, maar aan het verzoek der vereeniging, de benoodigde gelden be schikbaar le stellen, te voldoen. Oplichting. Door do recherche zijn alhier aange houden J. B, en L. V., van beroep veenarbeiderdia on d» Botermarkt aan oen koopvrouw kleedingstukken te koop aanboden. Zij beweerden, de goederen voor f 1 te Leiden gekocht te hebben. Bij nader onderzoek bleek, dat zij do waren te Leiden opgelicht hadden. De verdachten zijn naar Leiden overgebracht en aan de politie aldaar overgegeven. Een diefachtig dienstmeisje. G. K. was in dienst bij mej. G N., eige naresse van een café in Zaandam. Reeds lang had mej. N. gemerkt dat beklaagde steeds veel geld had en zelf had zij dik wijls geld gemist. De kellner in het café heeft toen eenige kwartjes en dubbeltjes gemerkt en die los in zijn zak laten zitten. Den volgenden morgen was het geld verdwenen maar in het beursje van bekl. werd het terug ge vonden. Beklaagde ontkende en hing een verhaal op van onderlinge twisten en wraaknemingen. Het O. M. eischte 6 weken gevangenis straf. Melkvervaisching. Vervolgens moest de veehandelaar J. de V., uit Aalsmeer, teecht staan wegens melkvervaisching. Volgens de verklaring van den deskun dige, dr. P. S. Meerburg, uit Utrecht, die de bij beklaagde in beslag genomen melk onderzocht heeft, bevatte de melk 17 pet. water, waarbij nog komt dat beklaagde gewoon regenwater gebruikt heeft het geen dus gevaarlijk voor besmeftng had kunnen zijn. Het O. M. eischte 2 weken gevangenis straf. Valsche aangifte- De bakkersknecht L. M„ uit Zaandam, had indertijd een meisje, waarvoor hij veel geld uilgaf. Op een dag had hij voor zijn patroon geld ontvangen, ongeveer J 17,50 en maakte dat op. Toen is hij naar de politie gegaan en beeft verteld dat het geld hem ontstolen was. De politie geloofde het verhaal niet en verhoorde hem streng. Toen viel hij door den mand. Na dien tijd heeft hij echter goed opgepast en zal zelfs van zijn baas, die hem n dienst hield, reeds binnenkort opslag van loon krijgen. De Officier van Justitie eischte een ge vangenisstraf van t maand. Verduistering. J. P. v. d. G. was beschuldigd in den tijd dat hij als reiziger in dienst bij de firma Cohen en Van der Laan was, gel den voor die firma tot een bedrag van 45 te hebben geïnd en niet aan haar te hebben afgedragen. Bekl. beweerde, dat hij nog recht op geld van de firma had. Het O.M. eischte in deze zaak 2 maanden gevangenisstraf. HOOFDDORP. De uitslag van de stemming voor de lijst Haarlem-Helder is als volgt: Er zijn uitgebracht 265 stemmen, waarvan 4 van onwaarde, blijft alzoo 261 geldige stem men. Hiervan zijn 221 stemmen uitge bracht op het politiek advies en 40 met andere volgorde. Het puntenstclsel kent aan no. 1 telkens 10 punten toe, aan no. 2 vervolgens 9. enz., zoodat de punten der 221 uitge brachte adviesstemmen voor de candida- ten zijn: Mr. J. B. Bomans 221 X 10 2210 Ch. van de Bilt 221 X 9 1989 Mr. Paul Reymer 221 X 8 1768 Mv. Bronsveld-Vitringa 221 X 7 1547 A. B. Michielsen 221 X 6 1326 Mr. A. J. M. Leesberg 221 X 5 1105 A. J. Loerakker 221 X 4 =r 884 B. Veltman 221 X 3 663 P. Heilker 221 X 2 442 Ch. Jansen 221 X 1 221 Het aantal punten door de candidaten behaald bij de afwijkende stembiljetten is: Bomans 377, Van de Bilt 273, Reymer 168, Bronsveld-Vitringa 260, Michielsen. 121, Leesberg 159, Loerakker 113, Velt man 48, Heilker 347, Jansen 150, Hooy 164 en Zonneveld 20. Einduitslag alzoo: Bomans 2587, Van de Bilt 2262, Rey mer 1936, Bronsveld-Vitringa 1807, Mi chielsen 1447, Leesberg 1264, Loerakker 997, Velfman 711, Helker 789, Jansen 371, Hooy 164, Zonneveld 20. Auto-ongeval. Zaterdagmiddag togen 5 uur had op den Rijksstraatweg nabij de Zwetbrug te Half- weg, een aanrijding plaats tusschen twec| auto's, welke zoodanig werden beschadigd dat voortrijden eene onmogelijkheid was. Zij werden in de garage van den heer Cornelissèn ondergebracht. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De Bloembollen. Nu de bloembollen zich ontwikkelen wordt steeds meer geklaagd over de vrij groote schade, die de vorst heeft ver oorzaakt. Zelfs onder behoorlijk gedekte tulpen moeten bevroren bollen voorko men. Folkstone. Voor de Ned. Reis vereeniging, afd. Haarlem zal a.s. Vrijdag de hoer Noest «ene lezing houden verduidelijkt door een prachtige collectie lichtbeelden met het onderwerp „Folkstone de mooie Engel- eche badplaats en hare omgeving". Doel van den heer Noest is leden van de Ned. Reisveroeniging op te wekken tot het bezoeken van het Graafschap Kent, waar van. Folkstone deal uitmaaM, a» waarheei Het geval in de nieuwe Kamer van Koophandel, waar een geschikt persoon als secretaris wordt geweerd om zijn po litiek inzicht, getuigt niet, naar mijn mee ning, van een zeer ruim standpunt, om niet te spreken van kleingeestigheid. Het ligt niet op mijn weg de zaak van den heer Gerritsz te bepleiten en ik zal dat niet doen, maar het is een aanleiding in 't algemeen weer eens de aandacht er op te vestigen, hoe ongemotiveerd in be paalde gevallen de uitsluiting uit openbare functies is van personen om hun kleur of richting. Ik mag dat met te meer vrijheid doen, omdat het nu eens niet een Roomsch-Katholiek geldt. Sterk wordt de indruk gevestigd, dat zulk een uitsluiting voortspruit, we zul len niet zeggen uit zeker gebrek aan moed met den uitgeslotene van ge dachten te wisselen, maar dan toch uit ge brek aan vertrouwen in de hechtheid van eigen beginselen. In een lichaam als de Kamer van Koop handel is wrijving van gedachten een uit muntend middel om den juisten weg te vinden voor handel en nijverheid, wan neer men tracht in de Kamer menschen bijeen te brengen, begaafd met kennis en nuchter oordeel. Dat die juiste weg gevonden wordt is niet zoo zeker, wanneer een geheele ge- dachtensfeer uit die omgeving met opzet wordt geweerd. Om het duidelijker te zeggen wijs ik op het feit, dat wij in ons economisch leven verschillende stelsels kennen. Om de voornaamste even kort te resumeeren: het liberale stelsel, dat het beginsel hul digt van het individu, ieder Voor zich en God voor ons allen; het socialistische, dat op het andere uiterste staat en aan de ■inmenging van den Staat de grootste plaats toekent; daartusschen in de ka tholieke solidariteitstheorie, die het par ticuliere initiatief vooropstelt, doch in menging van den Staat wenscht, daar, waar het particulier initiatief te kort schiet. Wat de Katholieke solidariteitsleer be treft, durven we het gerust met eiken voorstander van een ander systeem opne men, maar dat neemt niet weg, dat wrij ving van gedachten op het zoo belangrij ke economische terrein van groot nut kan zijn, temeer waar het bijna voortdurend aankomt op practische toepassing der stelsels in detailpunten. Geldt dit voor de groote lijnen, het geldt evenzeer voor de ondergeschikte punten en het wil er bij mij niet in, dat het goed is een geheele economische zienswijze, juist om die zienswijze, uit te sluiten. Het is niet in 't algemeen belang, het getuigt niet van breed inzicht en ook niet van vertrouwen in eigen beginselen. In dit speciale geval moge nog worden opgemerkt, dat één voorstander van de socialistische zienswijze in de Kamer te genover zich zou hebben vrijwel alle 26 leden van de Kamer en dat in de oude Kamer de politieke richting van den se cretaris nimmer belemmerend op den gang van zaken heeft gewerkt. Ten slotte nog een opmerking. Men heeft wel eens gezegd, dat men voor de Kamer van Koophandel niet naar de kleur van de te kiezen leden moest zien. Dit is in deze krant betwist en de re dactie heeft voorzeker niet verwacht reeds zoo spoedig in 't gelijk te worden gesteld. Uit hetgeen hierboven is uiteengezet, blijkt, dat ook op economisch terrein, en dus in de K. v. K., liberale, socialisti sche en katholieke denkbeelden tegen el kaar botsen. Dit is niet het gevolg van het feit, dat de leden liberaal, socialistisch of katholiek zijn, maar omdat, zeer zeker wat de liberalen en socialisten betreft, zeer vele intellectueelen tot de liberale of socialistische partij behooren, juist om hun economische inzichten. Maar daaruit volgt dan ook, dat wie zich de economische ontwikkeling der Maatschappij langs bepaalde lijnen voor stelt, stellig zal toezien op de kleur en de richting, ook van de leden van de Kamer van Koophandel. Dat alles sluit de wenschelijkheid val gedachtenwrijving niet uit en behoeft bi ae benoeming van functionarissen nie' den doorslag te geven. Barometerstand 760. NeJnging vooruit OPGAVE VAM: in 1922 weer de bekende „week-end- tochtjes" gemaakt zullen worden. Voor hen die nog geen plannen hebben ge maakt voor hunne vacantie is dit een prachtige gelegenheid van doze streek iets te zien en te hoorea. Voor niet-leden ifl deze lezing eveneens toegankelijk:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1