BERICHT. Indrukken van den dag. Uit den Omtrek DAM1AATJES WOENSDAG 22 MAART 192 44ste JAARGANG No. 1409? PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 QENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ONS PROGRAM. IJMUIDEN. Abonné's die te klagen hebben over onregel matige of slechte bezorging der Nieuwe Haar- lemsche Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk, of mondeling mede te deelen aan de Administratie Nieuwe Haarl. Courant, Nassaulaan 49. Administratie Nieuwe Haarlemsche Courant. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN W OUDE. HALFWEG. ZANDVOORT. VELSEN. VELSEROORD. HEEMSKERK. SANTPOORT. BEVERWIJK. egmqnd-binnen. HILLEGOM. LISSE. NOORDW1JK. Ruime blik J. J. VVEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 274. Elders in dit nummer vindt men het langverwachte ontwerp van het R.-K, Staatsprogram 1922 afgedrukt. Zoo'n ont werp spreekt natuurlijk genoegzaam voor zich zelf: iedere stand en groep kan er ill vinden in hoeverre naast de algemeene beginselen aan bijzondere belangen is vol daan. Schiet het program naar s.ommiger meening te kort, dan zullen wij daarvan wel aanstonds hooren op vergaderingen, in de pers en vooral op de Algemeene Vergadering, welke 13 Mei a.s. te Utrecht zal worden gehouden en waar van dit con cept program het Katholiek Staatspro gram 1922 zal moeten worden gemaakt. Toch vallen er ook onzerzijds al vast eenige opmerkingen te maken, vooral bij dit ontwerp-program. Zelden toch zal een verkiezingsprogram zoo groote beteekenis hebben als het "Roomsche program voor 1922. Gewoonlijk toch is zulk een program meer een strijdleus, een wachtwoord, een omschrijving van het doel van den aanval, of wat men wil; in ieder geval iets, waar over de partijgenooten zelf het spoedig eens zijn. Immers, het gemeenschappelijk ideaal, een christelijke regeering, is be kend en wordt vooropgesteld. Dat de mannen, die straks na de verhoopte over winning het roer van staat in handen zul len nemen, in christelijken geest zullen re- geeren, wordt vanzelf sprekend geacht. Vandaar, dat de groote massa er zich tot nu toé niet erg warm om maakte om de te verwachten regeeringsdaden van te voren nauwgezet te omschrijven. Ditmaal staan wij er helaas heel anders voor De Katholieke Staatspartij heeft zich tot een leidende, tot d e leidende partij in het land opgewerkt. De formateur van het laatste Kabinet was een Katholiek en Roomschen bezetten zeer gewichtige ministerszetels en andere openbare be trekkingen. Wanneer dus dezen zomer, mede door de hulp der Katholieke kie zers, de vorming van een nieuwe christe lijke regeering mogelijk wordt, zal de Ka tholieke Staatspartij weer voor een groot deel haar invloed op de politiek van den dag kunnen doen gelden. Sinds de oorlog nu is die politiek er eene van geweldige staatsinmenging en bemoeiing met het dagelijksch leven ge worden. Vandaar dat tienduizenden, die zich vroeger niet anders met „de poli tiek" bemoeiden dan eens in de vier jaar rechts te stemmen, nu gaan redeneeren: die politiek beheerscht mijn leven; ik kan geen voet meer verzetten of ik vind den Staat in een of anderen vorm op mijn weg: dus zal ik voor mijn deel zorgen, dat mijn partij de richting uitgaat, die mij de beste lijkt! Vandaar de meer dan gewone belang stelling ditmaal voor de a.s. verkiezingen in de Katholieke partij. Voor heden willen wij het bij het con- stateeren van dit feit alleen laten en niet dieper ingaan op de al zoo vaak bespro ken noodzakelijkheid, dat de Katholieke kiezer boven alles en op de eerste plaats zijn Roomsch beginsel zal laten gelden en eerst op de tweede plaats in de politie ke actie zijn materieele belangen zal be hartigen. Wij nemen voor heden de omvangrijke en verhoogde belangstelling in het poli tieke leven als een feit zonder meer aan en wijze dan op de groote verantwoorde lijkheid, welke op de leiding onzer Room- sche Staatspartij ditmaal rustte bij het ontwerpen van een Katholiek Staatspro gram. Bezien wij nu het voor ons liggende ontwerp, dan kunnen wij ons niet ont trekken aan den indruk, dat dit stuk in tweeën is gemaakt; het vormt geen een heid; 't is als een brief van langen adem, die de schrijver had afgesloten en toen bemerkte, dat hij een belangrijke passage vergeten had. Tijd en gelegenheid ont breekt hem om zijn epistel opnieuw te schrijven en dus voegt hij er een post scriptum aan toe. Zoo is het o.i. met dit concept-program ook gegaan. Het oude program was aan gevuld en bewerkt tot een editie 1922. toen de groeiende ontevredenheid onder een deel van het Katholiek kiezerscorps het noodzakelijk deed schijnen iets meer te geven dan de verbeterde uitgave van het program 1918. Bij een staatsprogram kan men echter geen post scriptum plaat sen en zoo ontstond dan het inleidende hoofdstuk onder den naam „algemeen", wat in vroegere programs wordt gemist. Natuurlijk ware het ons liever geweest, wanneer heel het verkiezingsprogram den geest van den tijd had geademd lie ver gezegd, wanneer het ontwerp uit éénc bezielende gedachte was voortgekomen. Maar goed beschouwd is dit toch maar hoofdzakelijk een kwestie van vorm en 't komt er voornamelijk op neer, wat er in het program staat. Nu spreken de tien hoofdstukken bui- jen de algemeene inleiding voor zich zeil Wij hadden, wat daarin geschreven staat, niet veel anders verwacht. Voor 90 pCt. vormen deze hoofdstukken het oude pro gram van 1918; we zien daaruit, hoe juist de algemeene beginselen vroeger reeds zijn omschreven en hoe langzaam ander zijds de wetgevende molen draait. Sommige wenschen konden gelukkig vervallen als de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder lager onder wijs; afdoende regeling der salarissen van het onderwijzend personeel, herziening der leerplichtwet tot invoering van een zevende leerjaar, enz. Op andere punten toont het program den geest van den nieuwen tijd: zoo is de paragraaf „Justi tie" met vier pupten vermeerderd, waar onder deze belangrijke wenschen: her ziening van het huwelijksgoederenrecht en afschaffing van den wettelijken eisch om een huwelijk eerst voor den ambte naar van den burgerlijken stand te la ten inschrijven alvorens het sacrament des huwelijks in de kerk mag ontvangen wor den. Zoo vinden wij verder zeer scherp en juist den eisch van publiekrechtelijke be drijfsorganisatie in paragraaf VII omschre ven; is de ontwikkeling van zelfbestuur in de koloniën gelukkig geredigeerd. Nog enkele kleinere aanvullingen en verbete ringen zouden te noemen zijn. Bijzondere aandacht vraagt echter nog het inleidende toevoegsel. Laten wij een geheim verklappen. Op de j.l. Donderdag te Amsterdam gehouden vergadering van de groep van Cranenburgh met het da gelijksch bestuur van den Algemeenen Bond is door vertegenwoordigers van eerstgenoemden gevraagd, dat hun iets zou worden aangeboden om hun onge rustheid voor de toekomst en hun onte vredenheid met den tegenwoordigen gang van zaken weg te nemen. Is daaraan dit „algemeene" hoofdstuk, dit toevoegsel, te danken? Zoo ja, dan lijkt ons deze oplos sing niet onjuist. De heeren van Cranen burgh c.s. weten dan precies, hoe ver de leiding meent te kunnen gaan om aan hun bezwaren tegemoet te komen; ander- z,ds blijft men den organisatorischen weg bewandelen en zal de Algemeene Ver gadering in hoogste instantie beslissen, wat er in het Katholiek program zal staan en wat niet. Meer dan hier gedaan is, kan men van een partijleiding zeker niet eischen; an dere dan de algemeene termen, waarin de vijf punten der inleiding zijn vervat, moch ten niet worden gebruikt; 't is de juiste omschrijving van de Katholieke Staats idee, toegepast op deze moeilijke en be narde tijden, 't Kan geen kwaad, dat onze partij bij de heerschende wrijvingen zoekt naar een formule, waaraan alle zich kun nen onderwerpen. Meer mag echter niet worden geëischt; en wie iets meer of iets anders wil, die kome naar de Algemeene Vergadering te Utrecht, vechte daar voor zijn meening en onderwerpe zich dan ten slotte aan het besluit van de meerder heid! Drankweer-tentoonstellingDa Drank weer-tentoonstelling, uitgaande val het Centraal Drankweer-Comité in de ge meente Velsen, is Maandagmiddag ge opend. Zij wordt gehouden in het gebouw voor Ohr. Belangen, dat er gezellig uit ziet, vooral het podium, waar men een gezellig zitje heeft en waar thee en koffie worden geschonken. Bij de opening waren o.a. tegenwoor dig wethouder Dunnebier, het raadslid Davidson, eenige predikanten, de pastoor der Oud-Katholiek© kerk en vele dames, w.o. ook mevr. Rijkenk Do voorzitter van het Drankweer-Oo- mité de heer G. J. Reifama, sprak een openingswoord, weas op do teleurstelling door het verwerpen van het wetsontwerp op de Plaatselijke Keuze, maar ook op het niet versagen der drankbestrijders, waarom ook deze tentoonstelling wordt gehouden. Spr. dankte den burgemeester voor zijn bereidwilligheid om do tentoon stelling to willen openen en verzocht dezen dit te doen. Burgemeester Rij kens sprak daarop het openingswoord. Spr. schetste de ellende, welke het drankmisbruik veroorzaakt en wees op het vele goade, op het drankgebied door het Centraal Drankweer-Comité verricht. Spr. hoopte ten slotte, dat de tentoon stelling succes mocht hebben en verklaarde haar voor geopend. Deze rede van den burgemeester werd met luide instemming begroet. Daarna werd een rondgang over de tentoonstelling gemaakt, waarbij de beheerder, de heer J. Harders, verklaringen gaf. Wij zullen geen uitvoerige beschrijving van de tentoonstelling geven, men moet zelf deze leerzame collectie statistieken. grafische voorstellingen enz. gaan zien. Ook zijn er verschillende attracties en is er afwissende muziek. De tentoonstelling werd Maandagavond al druk bezocht, en Dinsdagmorgen be zochten vier groepen kinderen uit hoog ste klassen de tentoonstelling. Deze is ook nog vandaag geopend. Aangehouden. Door de politie zijn aangehouden een paar Noren, opvarenden van liet hier liggende Noorsdhe xtoomsdhip Kristine Tysland, die in kenndijken staat van droiikeniscihap verkeerden; IJ. V., ar beider te Velseroord, die in dronkenschap verzet tegen die politie pleegde en R. H., stoker te Wijk aan Zee, die gesignaleerd stond' in 'het Politieblad', daar 'hij nog een straf te goed bad. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Geboren: d. van A. Rumping-Stet. Overleden: D. Lc Clercq, 38 j., echig. H. Ndewwienthuizen. A. K. de Boer, 76 j., wed'. N. Wolff. A. Schrama, 78 j., wed. K. Bol. Jaarverslag Huur commissie. Over t jaar 1921 werden door de iTuurcommis- sie behandeld 64 aanvragen tot huur- verhooging, 17 verzoeken tot vernieti ging van kuuropzëgging, 13 verzoeken tot huurverlenging, 3 verzoeken tot ver korting van den gestelden termijn en enkele gevallen van schatting, in totaal 99 zaken. Van deze 99 gevallen werden 4 verzoeken op grond der wet niet-ont- vankelijk verklaard, omdat het de Com missie bleek, dat de door de wet ge stelde termijn niet was in acht geno men. In de overige 95 gevallen deed de Commissie tusschen partijen uit spraak. Voor een deugdelijk onderzoek werden huurder en verhuurder steeds op geroepen, opdat de beslissingen zoo vol ledig en rechtvaardig mogelijk zouden zijn. Slechts in zeer enkele gevallen, waar de wet zulks vorderde ging de Commissie tot schatting van huurprijs over, welke schatting door twee leden werd verricht. De Commissie spreekt als haar meening uit, dat de moeilijkste za- «asn nog steeds blijven de verzoeken tot vernietiging eener huuronzegging en die voor huurverlenging, omdat de woning nood groot blijft en slechts zeer zelden het vooruitzicht op eene andere wo ning bestaat. Juist dergelijke aanhangig gemaakte zaken eischen een uitgebreid onderzoek en tevens eene groote om zichtigheid van behandeling. Gelukkig mag da Commissie eonstateeren, dat het een hooge uitzondering is wanneer de opgeroepenen niet verschijnen. In be trekking tot den loop der zaken over 1921 oordeelt de Commissie dat de tijdsomstandigheden nog maar weinig (en goede zijn gekeord. Zwanenburg aangesloten bij de Wa terleiding. Door het Provinciaal Wa terleidingbedrijf van N.-Holland wordt het dorp Zwanenburg aangesloten aan de waterleiding. Het eerste transport der waterleidingbuizen is reeds gearriveerd. De aansluiting zal geschieden recht streeks aan de groote buis dor Am- sterdamsche waterleiding, liggende in den Rijksstraatweg te Halfweg. Binnen enkele dagen zal njet het werk een aan vang worden gemaakt. Voorwaar, een mooie verbetering. Verhoop Café „De Keizerskroon" Gister werd het café „De Keizerskroon" (voorheen Lijnkamp) publiek verkocht. Kooper was de heer Th. van Straten te Nieuwe Rijn voor de som van f 40.000 Bij den verkoop was inbegrepen het buf fet en het tooneH Vrijwillige Landstorm. Togen a.s. Donderdag 23 Maant, (heeft de Ptaatseliike Landstorm-Gommis sie eene vergadering (be'egd in bet hotel van W. Cornellssen al hier, waar als spreker zal optreden die beer J. A. dte Lobe' van Haarlem. Tevens zullen dien avond worden uitgereikt de behaalde prijzen in den Kring- en Dis'tricts- Wedstriid en in dien Nattonalien wedstrijd' te Is-Grav-erlhage, alsmede eenUge gedenk platen. Aanvang ha'f acht uur. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Hol'andisebe Mij. voor Scheepvaart en Kolenhandel, het administratiekantoor Ródhtig Beheer" en be't administratiekan toor „Groot Amsterdam", alle gevestigd alhier. Bur'&rHjke Stand. Ondertrouwd: C. Boender en C. Sieuwertscn. J. Herweijer en B. Dolstra. J. van Fuclvt en J. Schoenmaker. .T. Jon gsm a en Th. J. Turken burg. J. J. J. Stam en E. v d Does H, Droog en A. C. Gooijer. Getrouwd: W. van Zanten en K. W. Dijk. A v d Wateren ten' J C, de Goey. G. W. Keppel en C. F» Stol. J. v d. Bosch en G, Kool Geboren: z. van II. Poldervaart Kok. z. van S Swieserijn—Cassee. z. van N. Meijboomde Ridder. d. van M. Koertsv. d. Pol z» van J. Aubroeck— Hennevanger. z. van J. Th. Meijer—Wouteleers. d, van C. J. de Haas—de Jong. d. van C. E. de Klerk— Rijntjes. d. van K. F. Oosterman -Mulder. Overleden: J. Steenbakker, 1 j.— II. Bralten, 22 j., ongeil J Schoorl 72 j. vr. van R, Stam, Burgerlijke Stand. Geboren: z. van G. Rijke-Fiddier. d. van G. van de Wint- Dijs. z. van J. M. G. Paül-Smeur. z. van L. Scliekkerman-Broekd. van J. Osikain-Holteman. z. van J. Vuerhard- Hooijikaas. - d. van J. Koene-Oderkerk. Overleden: M. A. Sleeraman, 8 mnd. F. A. KeitAng, 76 j., wedluwn. v. M. Stalker. J. Sobótvanger, 71 j., weduwe van H. Vogelzang. V erecnigingsgebouw. - Be Commissie, die gevormd is om te komen 'tot de op richting van een drankvrij Vereenigingsge- bouw alhier, heeft dezer dagen een bestuur gekozen, dat ails volgt is samengesteld: IJ. J. Reitsma, voorzitter; G. Blaas, secre taris en J. Luyt, penningmeester. De commissie zal binmen&ort verschil lende soortgelijke gebouwen in andere plaatsen bezoeken. Aardbeien. Men schrijft ons uit Heemskerk: Met het aanleggen van aard beien, dat tegenwoordig in iederen tuin geschiedt, gaat het er soms raar. Tengevolge van den drogen zomer zijn de planten schaarsch en duur. Aardbei- enplanten waren steeds gratis verkrijg baar, maar nu vraagt men voor een pad van 8 a 9 roeden lang 3.50 a 4. En kele tuinders halen de pollen soms uit 2-jarige bedden en gebruiken die voor planten. De éénjarige planten zijn ech ter de sterkste, maar als ze ontbreken, weet men zich toch te behelpen. Irv.mteïi- Dr. v. d. Bergh zal a.s, Woensdag 22 Maart in de Openbare School, voor oize gemeente koste loos inenten, 's namiddags om 1 uur. Sint BarbaraDe R.R. Begra fenis vereeniging Sint Barbara zal a.s. Donderdag haar jaarvergadering hou den in de K.S A. 'Bij de Zondag en Zaterdag gehouden stemming in de R.-K. Kiesvereentginig over ■de groslijst werden uitgebracht 199 slem- men, waarvan 4 van onwaarde, 194 voor hét politiek advies en 1 dlie er daar blijk baar niet mee a coord gin g. Wel had dli e (kiezer de heer Bomans en v. d. Rilt, 1 en 2 'gelaten, doch de rest veranderd. 78 vrouwen hadden aan de stemming deelge nomen zeker geen slecht resultaat. Vrijgesproken. De heer C. J. Piro- vand alhier, die in eerste instantie door de Arrondkisementsrecihtbank te Haarlem was veroordeeld wegens diefstal van bloe men, is bij vonnis van het Gerechtshof te Amsterdam, d.d. 16 Maart '1.1. vrijgespro ken. H. Wijding. Den 26slen Maart hoopt de oerwaarde frater Walaricus Knots, A. F. M. de H. Wijding van het Subdiaco naat te ontvangen dn de 'kloosterkapel der E.G. P P. Franciscanen te Weert. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. de Ruiter en, J. Berghuis. T. de Vri-es en Ohr. v. Kmiustum. Geboren: d. van J. C. Zwarl-v. Laar. 7. van H. Stam-K'leverlaan. d. van C. \Vithaar-Massier. z. van J. v. d. Wax- lEngelhaxt. d. van M. Genschoeik-de Leeuw. id. van F. Meyer-Olte. z. van B. C. Winkel-Wo] teman. Overleden: K. Onij, wed. v. K. J. Vla ming, 74 j. A. K. de Boer, wed', v. N. Wolff, 75 j. Bloembollencultuur. Donderdag avond vergaderde de afd. van de ver- eeniging voor Bloembollencultuur. Van de toch al niet talrijke leden waren er maar weinig opgekomen. Op verzoek verving de heer Corn. Baltus den afwezigen voor zitter. De notulen, door N. Schuit gelezen, werden ongewijzigd-goedgekeurd. Tot af gevaardigden naar de op 27 Maart te Haarlem te houden algem. vergadering, werden benoemd de waarnemende pre sident en de heer C, v. Duin. Uit de re kening bleek, dat ontvangen was 81.15, uitgegeven 29.4714, in kas 51.68K. Onder de ''aanwezige leden werden 2 geldprijzen verloot. De gelukkige win naars waren B. Apeldoorn 2.50 en C. Baltus 1.50. Bij de rondvraag merkte een der leden op, dat de N. Z. H. Tram weg Mij. vaak op ruwe wijze de verzon den bollen behandelt. Daarover zal de directie worden aangeschreven. Vervol gens sluiten. De werkeloosheid. Ofschoon deze af- dceling waren deze week bij de Arbeids beurs nog ingeschreven 55 land- en tuin- bouwarbeiders en 7 bouwvakarbeiders. Burgert. Stand. Ondertrouwd: W. Vree- ken en G. Spreeuw. Getrouwd: D. E. Nieuwenhuis en .T. R. Schilpzand. Geboren: z. van J. van HorickZiel tjes. z. van H. G. NieuwenhuisGouds waard. z. van N. van der Hulst- Evers. d. van A. LommerseSchaken- bos. d. van A. M. UitendaalBarn- hoorn. d. van F. van der Linden— Kopper!. Overleden: L. van Maris, m., 86 jaar. J. BrederodeVan der Zwart, 33 j. Actie Kantoor- en Handelsbedienden. De afd. Hillegom van „Mercurius" con- stateerende dat op verschillende kantoren ter plaatste in dezen tijd van werkeloos- loosheid tot laat in den nacht dikwijls overwerk verricht wordt, terwijl dit in sommige gevallen niet wordt uitbetaald, spreekt hierover haar verontwaardiging uit, besluit dezen wantoestand ter kennis te brengen van den Minister van Arbeid, dez zusterorganisaties, belanghebbenden en zulks te publiceeren in de Pers, wijst den kantoorbediienden op den onafwijs- baren plicht, zich krachtig te organisee- ren en gaat over tot de orde van den dag. Adhaesie-betuiging is gevraagd aan de Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbe dienden en aan den Ned. R.K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië, afd. Hillegom. De Meerstraat. We maakten een wan deling door onze Meerstraat, volgens ou de traditie „de Meerlaan" genaamd. Als er iels verbeterd en verfraaid is, dan daar! Een flinke verbreeding, die het ver keer zeer ten goede komt en aan beide zijden keurige, jonge boomen, die goed verzorgd zijn en beveiligd tegen kwaad willigen. Als straks het jonge groen die mooie boom'en siert, zal men wel doen. een wandeling door de straat te maken; 't loont de moeite terdege. Bouwen. Aan de firma J. van den Bosch en Zn. alhier, zijn de volgende bouwwerken opgedragen; het bouwen van een woonhuis met bloembollenschuur te Zilk voor rekening van den heer Th. v. Haaster; het bouwen van een woonhuis aan de Weerlaan te Hillegom voor reke ning van den heer J. Langeveld te Haar lemmermeer: het houwen van een bloem bollenschuur, annex wagenschuur aan den Loosterweg I te Hillegom, voor rekening van den heer A. Heemskerk. Kruisverband. Het Kruisverbiond „St. Jan de Dooper" liield in 't Bomts- gebouw een vergadering met een maar matige opkomst. De voorzitter, de heer A. H. Schrama. opende dc vergadering met gebed en heette allen welkom. Hij hoopte, wijzend op de geringe opkomst, dat de interne drankbestrij ding hier ter plaatse een hetere af spiegeling geeft dan het vergadering- bezoek, waaraan hij trouwens niet twijfelde. Hij zeide vervolgens zich als voorzitter niet de rechte man op de rechte plaats te vinden, aangezien hij met werkzaamheden overladen is op sociaal terrein. Op de notulen wa ren geen aanmerkingen. Uit de mede- deelingen bleek dat dit jaar aan de beurt van aftreden zijn de heeren Schrama, van Leeuwen en Schoorl. Tot 5 April worden candidatenlijstten ingewacht. De heer Schrama stelt zich niet meer beschikbaar. Onder de in gekomen stukken is een schrijven van. de tooneelvereeniging „Vriendenkring" om een klein subsidie. In overleg 1 niet het bestuur van „Vriendenkring" zal dit worden afgewikkeld. Voorts een circulaire van 't Diocesaan Bonds- bestuur, houdende de mededeeling in zake het doen opluisteren der ver gaderingen en het aanvullen der spre kerslijst, alsmede het doen van even- tueele voorstellen voor de op 12 Juni te Gouda té houden Algemeene Ver gadering. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid besproken om op de jaarvergadering een verloting te hou den ajsmede tot drukker vergaderen en beter bezorgen van „de Kruisba nier". Oprichting Congregatie. Zondagavond is alhier iii de parochiekerk St. Jeroen officieel opgericht een Mariacongregalie onder den titel van O. L. Vrouw van Goe den Raad en den H. Aloysius. Deze con gregatie is verbonden aan het Patronaat, zoodal het lidmaatschap van beiden gelijk gaat. Aan dit feest was voorafgegaan een Triduum, dat door ude jongens onder lei ding der commissieleden was meegemaaxt. Zondagmorgen werd er aan het Maria- oltaar een H. Mis opgedragen tot intentie van de leden en ontvingen allen uit de hand 'van hun Eerw. Directeur de H. Com munie aan een afzonderlijke Communie bank. De kerk was voor deze gelegenheid prachtig versierd met ©en keur van witte bloemen, terwijl ontelbare kaarsen ontsto ken waren. Na de H. Mis was er gemeen schappelijk ontbijt in het Juvenaatsge bouw. 's Avonds had de plechtige opdracht plaats; 104 jongens, allen leden van het Patronaat deden hun opdracht en werden door den Z.Eerw. heer Pastoor en den Z.Eerw. heer Directeur als leden van de congrega I ie aaogenomen Onder de aanwezigen merkten we ook op onzen rustend pastoor Th. Sarten, die op het priesterkoor had plaats genomen en daardoor zijn belangstelling loonde in het R. K. Jeugdwerk der parochie. Sport. S. J. C. II heeft Zondag in een zeer goeden wedstrijd een overwinning be haald op N. V. C. II uit Noordwijkerhout met 4—1. Voor den wedstrijd was de'mee ning dat N. V". C. zou winnen. Aan het spel van S. J. C. zagen we al gauw dat dc overwinning voor haar zou zijn. De voor hoede speelde zeer goed en wanneer de O O 0 v* Het geval in de nieuwe Kamer van Koophandel, waar een geschikt persoon als secretaris wordt geweerd om zijn po litiek inzicht, getuigt niet, naar mijn mee ning, van een zeer ruim standpunt, om niet te spreken van kleingeestigheid. Het ligt niet op mijn weg de zaak van den heer Gerritsz te bepleiten en ik zal dat niet doen, maar het is een aanleiding in 't algemeen weer eens de aandacht er op te vestigen, hoe ongemotiveerd in be paalde gevallen de uitsluiting uit openbare functies is van personen om hun kleur of richting. Ik mag dat met te meer vrijheid doen, omdat het nu eens niet een Roomsch-Katholiek geldt. Sterk wordt de indruk gevestigd, dat zulk een uitsluiting voortspruit, we zul len niet zeggen uit zeker gebrek aan moed met den uitgestotene van ge dachten te wisselen, maar dan toch uit ge brek aan vertrouwen in de hechtheid van eigen beginselen, in een lichaam als de Kamer van Koop handel is wrijving van gedachten een uit muntend middel om den juisten weg te vinden voor handel en nijverheid, wan neer men tracht in de Kamer menschen bijeen te brengen, begaafd met kennis en nuchter oordeel. Dat die juiste weg gevonden wordt is niet zoo zeker, wanneer een geheele ge- dachtensfeer uit die omgeving met opzet wordt geweerd. Om het duidelijker te zeggen wijs ik op het feit, dat wij in ons economisch leven verschillende stelsels kennen. Om de voornaamste even kort te resumeeren: het liberale stelsel, dat het beginsel hul digt van het individu, ieder voor zich en God voor ons allen; het socialistische, dat op het andere uiterste staat en aan dc inmenging van den Siaat de grootste plaats toekent; daartusschen in de ka tholieke solidariteitstheorie, die het par ticuliere initiatief vooropstelt, doch in menging van den Staat wenscht, daar, waar het particulier initiatief te kort schiet. Wat de Katholieke solidariteitsleer be treft, durven we het gerust met eiken voorstander van een ander systeem opne men, maar dat neemt niet weg, dat wrij ving van gedachten op het zoo belangrij ke economische terrein van groot nut kan zijn, temeer waar het bijna voortdurend aankomt op practische toepassing der stelsels in detailpunten. Geldt dit voor de groote lijnen, het geldt evenzeer voor de ondergeschikte punten en het wil er bij mij niet in, dat het goed is een geheele economische zienswijze, juist om die zienswijze, uit te sluiten. Het is niet in 't algemeen belang, het getuigt niet van breed inzicht en ook niet van vertrouwen in eigen beginselen. In dit speciale geval moge nog worden opgemerkt, dat één voorstander van de socialistische zienswijze in de Kamer te genover zich zou hebben vrijwel alle 26 leden van de Kamer en dat in de oude Kamer de politieke richting van den se cretaris nimmer belemmerend op den gang van zaken heeft gewerkt. Ten slotte nog een opmerking. Men heeft wel eens gezegd, dat men voor de Kamer van Koophandel niet naar de kleur van de te kiezen leden moest zien. Dit is in deze krant betwist en de re dactie heeft voorzeker niei verwacht reeds zoo spoedig in t gelijk te worden gesteld. Uit hetgeen hierboven is uiteengezet, blijkt, dat ook op economisch terrein, en dus in de K. v. K., liberale, socialisti sche en katholieke denkbeelden tegen el kaar botsen. Dit is niet het gevolg van het feit, dat de leden liberaal, socialistisch of katholiek zijn, maar omdat, zeer zeker wat de liberalen en socialisten betreft, zeer vele intellectueelen tot de liberale of socialistische partij behooren, juist om hun economische inzichten. Maar daaruit volgt dan pok, dat wie zich de economische ontwikkeling der Maatschappij langs bepaalde lijnen voor stelt, stellig zal toezien op de kleur en de richting, ook van de leden van de Kamer van Koophandel. Dat alles sluit de wenschelijkheid van gedachtenwrijving niet uit en behoeft bij ce benoeming van functionarissen niet den doorslag te geven. OPGAVE VA».- Barometerstand 766. Neiging stilstanu. achterhoede zich nog wat traint, zal S.J.C. II nog menigmaal een succes kunnen boeken. S. J. C. HI—Bluuw-Wit I uit Noordwij- kerhout 6—4. Dit partijtje nam S. J. C. in den beginne wat licht op, waardoor B. W. eenige mooie tegienpuntjes wist te be halen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1