f CONCURREEREN J GEMENGD NIEUWS. wil zeggen, tegen denzelfden prijs, dien een ander voor zijn artikel vraagt, een beter, d.w.z. een waardevoller artikel te leveren. Overtuig en BEWIJS HET PUPLIEK DAT UW ARTIKEL HET BESTE BS voor den prijs dien ge er voor vraagt De Nieuwe Haarfemsche Courant heeft een zeer ruime verspreiding. KORTE BERICHTEN. ORDeTn ARBEID. UNHOUW nSSCRESU. RECHTSZAKEN. VRAGENBUS. STADSNIEUWS. De Grenswijziging. V NAAR DOOBN. Prins Eitel Friodrich en gemalin srijn le Doorn aangekomen voor een bezoek aan den ex-keizer. EEN BEROEPSCOLLEOTANT. Het Tijdschrift voor Armwezen vertelt van een beroepscollectant, die zooveel geld van particulieren weet los te krijgen, dat hij een waro goudmijn is voor de vereenigingen waarvoor hij werkt. Het bezwaar is echter, dat hij een niet onbe langrijk bedrag van de ontvangen gelden in" eigen zak laat verdwijnen. Hoewel een instelling dit wist on zooveel moge lijk voorzorgsmaatregelen trachtte te ne men, kon zij er niet toe komen hem te ontslaan, daar do som, die hij wel af draagt, toch nog een goede stijving van de kas der vereeniging was. >- ENQUÊTE ONDER DOOFSTOMMEN De heer Bruins deelt in het „Tijd schrift voor Armwezen" enz. mode, da hij een enquête heeft gehouden onder 1120 doofstommen of ongeveer 2/3 van het gehoele aantal in Nederland. De uit komsten heeft hij verdeeld in twee groe pen; le beroepen en verdiensten: 2e. het gebruik van klankspraak en liplezen Het blijkt, dat het grootste deel der mannelijke doofstommen werkzaam is als schoenmaker, kleermaker, meubelmaker, letterzetter, kortom, alio beroepen die in de doofstommoninrichting worden oncler wezen. De vrouwen werken het meest in de huishouding thuis, een klein aan tal is naaister, strijkster of dienstbode Wat de klankspraak betreft, blijkt dat 42.7 pCt. zich er van bedient, terwijl 21.7 pCt. andere hulpmiddelen toepast HET PUBLIEK ALS RECHTER. Zaterdagavond zat de familie S., wonende op de Brouwersgracht te Am sterdam, inet eenige logé's uit Hil versum, genoeglijk een kaartje te leg gen, toen de vrouw des huizes plotse ling de voordeur hoorde dichttrekken. Op haar vraag of er iemand uit ging, kreeg zij geen antwoord, doch tot! haar grooten schrik bemerkte zij. dat van een kapstok een viertal winter jassen waren ontvreemd. On middel lij k jiing de heer des huizes de ojny geving in verschillende richtingen af zoeken. Op de Heerenmarkt zag hij in oen portiek een tweetal mannen staan, die zich eenigszins zonderling gedroegen. De heer S die het zaakje: niet vertrouwde, stelde zich verdekt op. Even later verliet liet tweetal het portiek en begaf zich in de richting van de Haarlemmerstraat. Zij keken echter voortdurend, om en ziende dat zij gevolgd werden, splitsten zij zich en gingen ieder een andere richting uit. De heer S. besloot een ervan te volgen, mar de betrokkene dit be merkend, sprong op een juist pas- secrenden wagen van lijn 5, wel 1c voorbeeld door den heer S. gevolgd werd. De man trachtte echter op Ret moment, dat de heer S. een kaar- je nam, van het voorbalcon af te springen en zette het op een loopen. De heer S. achter hem aan, onder het roepen van „houdt den dief". Een en ander gaf in deze op Zondagavond zoo drukke straat een geweldige opschud ding, zoodat binnen weinige oogen- blikken een massa volk aan de ver volging ging deelnemen. Bij de Prins Hendrikkade was de vluchteling plot seling uit het oog verdwenen. Men zocht, en niet te vergeefs. De man had zich verstopt ouder een handkar bij de booten van de Mij. „Eensger zindheid". Hij werd door den heer S. hieronder uitgehaald cn het bleek, dat hij onder zijn jas twee van de gestolen jassen had zitten. Toen de heer S. hem over wilde brengen naar het politieposthuis (het geheele geval speelde zich af zonder dat een agent van politie te zien was) verzette het publiek zich hiertegen. Men vond deze overbrenging niet noodig. Het publiek trok hem de jassen uit en of de heer S. al protesteerde, men vond het al mooi genoeg, dat hij zijn jassen had teruggekregen. De dief koos toen ijlings het hazenpad. EEN AARTS-OPLIOHTER GEARRES TEERD. Dinsdagmiddag heeft de politie te Rot terdam gearresteerd zekeren de K, die in hot „Rotterdamsch Nieuwsblad" adver tenties heeft geplaatst, waarin hij wonin gen te huur aanbood. Hij ontving in den loop van de vo rige week een groot aantal brieven. Den afzenders verzocht hij, voorloopig f 10 te storten, waaraan verschillende hebben ge volg .gegeven. Met deze menscb-en kwam de man, die zich voor aannemer uitgaf, overeen, dat oen verloting zou worden gehouden. Den gelukkigen winnaars zou een woning worden toegewezen in Span gen of op het Zuider Tuindorp. Twee honderd woningen zou de man daar tot z'n beschikking hebben. De politie was inmiddels achter do zaak gekomen en toen do adverteerder op het bureau van het blad, waarin hij weder een annonce had geplaatst, zich vervoegde om de daarop gekomen brieven in ontvangst te nemen, werd hij gearresteerd. Men kan nog niet bij benadering zeg gen, hoeveel geld liij zich op deze wij.-» zo heeft toegeëigend. DE INNEMING VAN DEN BRIEL. Geen Boomsche viering te Enkhuizen. Men meldt aan de „Msb.": In de RH. Kiesvereeniging „Recht en Orde" alhier werd door den voor zitter den heer H. F. Fluitman, mede gedeeld, dat een aantal heeron tot ver schillende godsdienstigo en Staatkundi ge richting behoorend, door bet gemeen tebestuur van Enkhuizên waren bijeen geroepen, om over een feestelijke her denking van do inneming van den Briel ^besprekingen te houden. Hierbij was echter gebleken, dat men t zich alleen kon veresnigen met een hul diging van het Koningshuis en de on afhankelijkheid, terwijl de oorspronkelijke aanvragers bij het gemeentebestuur meer de „godsdienstvrijheid" wilden herdenken. Hieraan konden de katholieke heeren niet medewerken en er werd besloten, dat elk in zijn eigen milieu zich nader aangaande een eventueele feestviering zou beraden. Daarvan maakte nu de voorzitter ge bruik de kwestie in de R.K. Kiesveree niging ter sprake to brengen. Het gevolg was, dat de druk-bezochte vergadering eenstemmig besloot dit jaar- niet aan een dergelijke viering mee te doen, doch zich voor to bereiden om in 1923 van harte mee te visren het zil veren regeeringsjubilé van ïI.M. de Ko ningin. AANVARING OP DE MAAS. Men seint ons uit Rotterdam: Op de Maas had een aanvaring plaats tusschen twee klipperschepen „De drie Gebroe ders" en „Jantina" en het Fransche stoomschip „Claudius Magnïn", dat door de sleepboot „Lek" getrokken werd. De twee klippers kwamen de rivier af en wilden do Rijnhaven invaren, toen ver moedelijk door een misverstand verkeerd werd uitgeweken. Aan bakboordzij werden zij aangevaren en kregcA vrij ernstige materieele schade. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. IN OVERSPANNEN TOESTAND. In de R. K. kerk aan den Wasse- naarschenweg klom Zondagnamiddag een ongeveer 19-jarig jongmens :h op het al taar, vanwaar hij door den koster moest worden verjaagd. Hij werd door de po litie gearresteerd. Het bleek dat het jongmensch in een buitengewoon over spannen toestand verkeerde. Een dok ter van den geneeskundigen dienst con stateerde dat bedoelde persoon, zekere j. C. V., wonende te Scheveningen, lij dende was aan godsdienstwaanzin. Per auto van den geneeskundigen dienst werd hij naar zijn woning vervoerd. EEN MEISJE JAMMERLIJK VERBRAND Toen dezer dagen het 13-jarig dochter tje van den arbeider A. H. te Schijndel (N.-Br.) bezig was met het aansteken van het vuur in den haard, had het meisje het ongeluk voorover te vallen. De moeder, die ziek te bed lag, schoot ijlings toe om te helpen; met veel moeite werden de brandende kleederen verwijderd, doch het kind had reeds zoodanigebrandwonden bekomen, dat het den volgenden nacht in het gasthuis overleed. Ook de moeder heeft ernstige brand wonden bekomen, waardoor ook zij moest worden opgenomen in het gasthuis; haar toestand is echter niet van zoodamigen aard, dat direct levensgevaar te vréezen is. EEN INBREKER-PEPERWERPER. Naar de „Tel." meldt, heeft in de 2e Ccnstantijn Huygensstraat te Amsterdam een brutale inbraak plaats gehad. Het was nog, in den vooravond toen een vrouw, wi-er echtgenoot niet thuis was, ge- stommel op de benedenverdieping hoorde. Ze ging de trap af en bevond zich tegen over een tweetal personen, die daar aan het inbreken waren. De vrouw bemerkte,, dat een dier individuen 't tafelzilver der familie benevens andere sieraden in een zak stopte. In de hand van den tweeden inbreker zag zij den inhoud van het geld kistje van haar man, ten bedrage van om streeks duizend gulden. Zij sprong op den man met het geld af en rukte hom liet papier uit de hand. De man, die. den zak met zilver droeg nam de vlucht via de opengebroken ach terdeur en was spoedig verdwenen. De dame trachtte zijn kameraad te pakken, maar deze 'deed een greep in zijn jaszak en wierp de vrouw een scherp poeder, zeer vermoedelijk peper in de oogen. Het slachtoffer, dat hevige pijn leed, gil de er kwamen buren opdagen, niaar de in brekers waren en bleven verdwenen. EEN GEMEENTE ZONDER BELASTING. De raad van Sijbekarspel heeft, gezien den gunstigen toestand der gemeente-fi- nanciën, besloten, de eerste 4 maahden van 1922 geen belasting te heffen. Dit heerlijk oord ligt, naar men» weet, in het waterschap der Vier Noorderkop pen tusschen Hoorn en Medemblik. Het telt ongeveer 1200 inwoners. Een geschie denis heeft het heelemaal niet, zijn ge lukkige toestand is dus zeer begrijpelijk. OPENBARE DRONKENSCHAP ALS GE VOLG VAN DEN OORLOG. De sterke toeneming van de openbare dronkenschap 'in de jaren onmiddellijk op den oorlog volgend werd vrij algemeen op rekening gesteld van den vrijen tijd en de hoogere geldloon>en, die de arbeiders kre- gen. Op verzoek van den Minister van Ar beid stelde de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme in samenwerking met de vijf vakcentrales, een. onderzoek terzake is. Het eerste deel van dit onderzoek, een en quête onder alle vakvereenigingen en haar afdeclingen, wees geen oorzakelijk ver band aan. Van het tweede deel, een studie van de aecijnscijfers, werd onlangs den Mi nister een rapport aangehoden, dat wij hieronder verkort laten volgen.. Met medewerking van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn de cijfers van het hoofdelijk gebruik van gedistilleerd nagegaan in onderscheidene gemeenten en groepen van gemeenten, die ten opzichte van arbeidersbevolking en arbeidsvoor waarden in niteeriloopende omstandighe den verkeeren. De keuze geschiedde in overleg niet den,Directeur-Generaal van den Arbeid. Vergeleken werd het drankgebruik in 1913 (het laatste jaar vóór den oorlog( en in 1920 (het jaar waarin men meer drank gebruik meende op te merken.) In het oog valt te houden, dat de belangrijke accijns- verhooging, die 1 Januari 1921 inging, in December 1920 aanleiding gaf tot zeer aanzienlijke, vervroegde veraccijnzing. Het gevolg hiervan was, dat het officieèle ver bruikscijfer ongeveer 6 pet. hooger is dan werkelijk in 1920 werd verbruikt. Indien dus het verschil-in-meer tusschen de cij fers van 1913 en van 1920 niet boven 6 vet. stijgt, kan inderdaad niet van een. meerder gebruik gesproken worden. De uitkomsten in de verschillende groe pen zijn de volgende: a. Landbouwgemeenten. Het gemiddeld gebruik daalde van 2,942 op 2.143 per hoofd der bevolking. Dus een zeer belang rijke afname van 27 pet. In deze gemeenten was geen vermeerde ring van vrijen tijd, wel van loonen; b. Industriegemeenten. Textielindustrie: gemiddelde afname. 5 pet.; metaalindustrie: gem. afname 17 pet.; scheepsbouw: gem. afname 30 pet. c. Mijnwezen: gem. toename 6.8 pet. Dit wijst niet zonder meer op 'n schadelijken invloed van hoogere loonen en minder ar beidsuren. Van invloed in deze gemeenten is zeker ook het frauduleus uitgevoerde, maar op rekening van de gemeenten ge stelde, gedistilleerd geweest. Turfberei- ding: gem. toename pet.; d. Groote steden. Amsterdam: toename -17 pet.; Rotterdam: afname 114 pet. Gem. toename 8.9 pet.; e. Plaatsen met vreemdelingen verkeer. Baarh: afname 10 pet.; Zandvoort: toena me 25 pet. Gem. toename 4,3 pet. Bij al deze cijfers moet dus in aanmerking geno men worden, dat de toeneming feitelijk 6 pet. lager, de afneming 6 pet hooger is. Men is geneigd de toeneming van Am sterdam en Zandvoort met elkaar in ver band te brengen, daar deze plaatsen in nauw contact met elkaar slaan. Het ver schil tusschen Rotterdam cm Amsterdam wordt hieraan toegeschreven, dat Rotter dam de stad is van den arbeid, Amsterdam die van den arbeid èn het uitgaan. Zoo, in dit verband gezien, is zelfs uit de cijfers van de groote steden niet een ongunstige invloed van de verbeterde economische omstandigheden der arbeiders op het drankgebruik aan te wijzen. Vrouw verbrand. In een perceel in de Joh. Verhulststraat te Amsterdam, kwam een 81-jarige vrouw bij het klee- den te dicht bij de kachel, waardoor haar kleeren vlam vatten en zij zoodanige brandwonden bekwam, dat zij kort daar-'" na overleed. Haar 48-jarige dochter, die ter redding toeschoot, geraakte eveneens in brand en is ernstig verwond overge bracht naar het Wilhelminagasthuis. Treurig ongeval. Ten huize van een familie op den Haarlemmerdijk te Am sterdam, heeft 'n tragisch ongeluk plaats gehad. Een tweetal knaapjes, een van 6 en eeji van 4 jaar waren in degajig aan het spelen. De grootste gaf de» kleine een duw, mét het noodlottig ge volg, dat hij van een trap van vier treden viel, den nek brak en overleed. UIT HET TIMMERBEDRIJF. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Timmerliedenbond heeft een vergadering gehouden met de Fede ratie Friesland dier organisatie ter be spreking van de voorgestelde loonsver laging van 10 o/o door de georganiseerde patroons. Besloten is in geen geval een loons verlaging te aanvaarden. Do gevraagde loonsverhooging van 4 cent pper uur heeft men laten vallen. EERSTE PAASCHViEE-TENTOON- STEULTNG. De eerste Paaschvee-Teratoonstelling te Amsterdam zal worden gehouden in den tuin van het paleis van Volksvlijt oip 7, 8 en 9 April 1922. Ten toon worden gesteld alle rubrieken groot Vee, als: koeien, stieren, ossen, kal veren. Verder: schapen;, varkens, geiten en bokken, konijnen, hoenidiers en duiven (zoo wel post- ais iSiierduiven). Voor Zondag 9 April staan op het pro gramma keuring van de mooist ingespan nen bok of bokken; en eep groote wed vlucht voor postduiven, waaromtrent de heer G. H. Prins, Van Baerleslraat 154. Am,sterdam, alle iinlichtingen kam verstrek ken. Voor Melk- en Ka'lfvee moest voor deze eerste keer van dien algemeen geldenden regel worden afgeweken. Op tentoonstel lingen wordt nl. gevraagd naar -Mefisto lei* enz. Dit kon hier miet gebeuren daar de tijd vam voorbereiding kort was. Op 'He groote Landbouw- en Veeten toonstelling in 1923 te houden, waarvan deze tentoonstelling de voorloopster is. wordt dit echter hersteld. Voor déze ten- toonstelling zal speciaal op exterieur .gelet worden. DE NEDERLAiN'DSOHE DAHLIAS. Een verzoek van een Engeischc tuinbouw- vereeniging. Het Bestuur van de Nedenlandisehe Dahlia veroenigi ng heeft door 'lusschen- ikomst van den Nederlaaidscihcn Tuinbouw; raad vam den directeur der Royal Heticul- •tural Society Gardens te Wisley het ver zoek ontvangen in dien proeftuin de nieuwe Dahlia-verscheidenheden, waar voor in 1920 het getuigschrift der Vereeni ging werd gegeven, als proef te willen opplanten. Het wordt voor de Nedoriandsdie Dahlia-kweekers voor die Dahlia-ver- eendging als 'n groot succes beschouwdi dat de voornaamste Engelsche tuinbouwver- eeniging aan deze aanwinsten een dierge lijke aandacht schenkt en het getuigschrift der vereeniging erkent. De Aalsmecrsche bloemententoonstelling Ook de Koningin-Moeder heeft een zilveren medaille geschonken voor de bloemententoonstelling, welke op '6, 7 en 8 April a.s. in het Oosteinde van Aals meer zal worden gehouden. B1NN ENVTSSCHERIJ. Men schrijft uit Aalsmeer: Te Aalsmeer met zijn waterrijke, om geving zijn er sinds onheugelijke tijden beroepsvisscher3 geweest. Toen de Haar lemmermeer nog water was, vonden er natuurlijk zeer velen hun bestaan in de visscherij, doch hun getal werd allengs kleiner, doordat het watergebied geregeld minder werd, door drooglegging van Noorder- en Zuiderlegmeer, Oosteinder- poel, Stom- en Hornmeerpolders, enz. Toch bleven er altijd nog een aantal ge zinnen, wier bronne'n van bestaan in do visscherij werden gevonden. Immers nog altijd was er een flink watergebied, zooals Westpias, Kleine Poel, de binnen- slooten en poeltjes, de vaarten om en in de Haarlemmermeer en in de polders. In den winter wordt met de z.g. zegen gevischt, waarmede uitsluitend visch wordt gevangen; in het voorjaar, zamel en nazomer met bet schut- of keernet, waarmede aal en paling wordt gevan gen, met als tusschenbedrijven fuiken, dobbers en schakelnetten, deze laatste uit sluitend voor witvisch, blei en voorn. Voorheen was er ook nog een belang rijke tak van bedrijf op den Westpias het zgn. „baars-stoven," waaromheen de baars werd gevangen, doch deze is sinds jaren al niet loonend meer. Ook de aal- en palingvangst wordt steeds minder, ter wijl dezen winter de uitkomsten met de zegen, mede cok door den kwakkelwinter, zoec slecht waren. Zoodoende wordt steels het getal kleiner dergenen, die in de visscherij hun bestaan vinden en óf in den tuinbouw óf met wat anders ziet men tegenwoordig vele vroegere visscbers bet brood verdienen, dat zij op bet wa ter niet meer vinden. POGING TOT VERGIFTIGING. Voor de Haagsche Rechtbank heeft te recht gestaan A. L. L., dienstbode te Leiden, gedetineerd. Deze beklaagde er kende ten nadeele van den heer Y Bip- ma, bij wien zij in dienst was, den 22en December 1921 een bankbiljet van f 10 en 7 losse guldens, en eenige dagen later twee bankbiljetten van f 10, te hebben gestolen. Verder verklaarde de bekl. in het be zit to zijn geweest van een hoeveelheid zuringzout. In den morgen van den 25en December 1921 had zij dit bij zich met bet voornemen om dit te doen in een kopjo koffie van haar patroon om dezen van bet leven te berooven. Zij gooide dan ook eenig zuringzout in het kopje van 8. op een oogenblik, dat deke uit de kamer was. Bekl. had niet gezien of 8. bet kopje uitgedronken had, wel echter bemerkte zij na eenige dagen dat er niets gebeurde. Zij vatte toen het plan op om het nogmaals te probserete-en in den ochtend van den 27en d.a.v. had ze opnieuw zuringzout in het kopjo van S. gegooid. In haar zenuwachtigheid bad de bekl. echter gemorst en was er zuring zout naast het kopje gevallen en even eens in de suikerpot. S. had in hét bij zijn van do bekl. van de koffie gedron ken, maar bad gezegd, dat het niet smaakte en het weer uitspuwde. Eoni- gen tijd daarna was de bekl. door de politic in arrest gesteld. Op een vraag van den president ont kende do bekl. 8., van het leven te hebben willen berooven om te voorko men, dat deze den diefstal zou kannen ontdekken. Zij had het misdrijf willen plegen op aanstoken van mej. J. v. d. E., die haar op den avond van den 16en December reeds hiertoe had aangespoord De president wees op het ongeloof waardige van dit verhaaltje. Do bekl- en mej. v. d. B<. kendon elkander nauwe lijks. Was het evenwel toch zoo, dan zoi dus de bekl. vanaf genoemden datun ïaet het plan rondgeloopen hebben oir S. van liet leven te berooven. Dit ontkende de bekl. echter. Zij bad er eerst niet meer aan gedacht. Eenigen tijd later was het plan weer naar voren gekomen. Do deskundigen Dr. van Itallie en Dr A. J. Steenhauor verklaarden in do kof fie ongeveer 1.19 gr. zuringzout te heb ben gevonden en in de suikerpot 3 it 4 grams. Gezamenlijk zouden deze boe veelheden doodelijk kunnen zijn. Zeker heid hieromtrent bestaat niet. Voorname lijk hangt dit af van den qorsoon, die het vergift innóemt. De 66-jarige IJ. Bipma, als getuige gehoord, vertelde, den eersten keer vanuit een andere kamer gezien te hebben, dat de bekl. iets in zijn koffie gooide. Hij bad toen evenwel geen vermoeden op vergiftiging. Den tweSden keer zag hij aan do kleur van de koffie, dat er (weer iets niet in orde was. Hij bracht het kopje aan zijn lippen cn proefde dat het zuur was. Hij had het kopje toen dn de kast opgeborgen en vervolgens de po litie gewaarschuwd. Nog werden als getuigen gehoord mej. v. d. B. en een vriendin van deze, dia verklaarden dat zij den avond van den 16en December voortdurend in eikaars gezelschap waren geweest. Do eerste ge tuige zou dus onmogelijk gesproken kun nen hebben met de beklaagde. Het O. M. waargenomen door Mr. van Traa, eisebte zes jaren gevangenisstraf. Schreiende zeide de beklaagde ten slot te, dat zij veel spijt had van hetgeen Jtaj gedaan had. Uitspraak over 14 dagen. h f Vr.: Iemand is langen tijd in haar be trekking en wil deze met Augustus verla ten. Heeft ze dan nog recht op zotnerva- cantie? Antw.: Is die persoon in dienst gekomen op voorwaarde dat zij vacantie zou krij gen? Zoo ja, dan -heeft zij recht op vacan tie, indien deze de vacantie is over 't afge- loopen jaar. Vr.: Ik wlilde gaarne kraamverpleegster worden. Bestaat daarvoor in Haarlem ge legenheid. Waar moet ik mij aanmel den? Antw.: Wendt u tot dokter H. v. d. Berg, Spaarne 6. Vr.: Mijn dienstbode is 12 Februari II. met baar vrijen Zondag naar huis gegaan (Amsterdam) en ziek geworden. Ze heeft mij daarvan kennis gegeven. Ik heb nu 4 weken gewacht anaar dej toestand wordt niet veel beter (zwakte) en ze acht zich zelf absoluut niet in staat hare betrekking waar te nemen. Wat ben ik verplicht te betalen en tot hoelang? Antw.: Volgens de wet bent u verplicht te voorzien in geneeskundige behandeling gedurende 4 weken, indien daarin niet op andere wijze wordt voorzien (ziekenfonds bijvoorbeeld.) In dit gevai zoudt u voorioopig kunnen volstaan met loon uit te betalen tot den dag, dat zij den dienst, met inachtneming van den opzegtermijn door u of haar, verlaat. Vr. Ik heb een azalea, zoo uit de win kel. Bij mij in de warme kamer verliest zij al de oude bladeren. Wat kan de oor zaak zijn en hoe moet zoo'n plant be handeld worden? Antw. De oorzaken kunnen zeer ver schillend zijn. Om de oorzaak van het verliezen der bladeren te kennen, moet men weten hoe de plant in bloei is ge trokken. Daarom zouden wij u aanraden, u te wenden tot den winkelier, die dit wel weten zal en u daarna raad kan ver schaffen. De afdeeling Haarlem e. o. van den Nederlandschen bond v;>,n gemeente ambtenaren heeft heü volgende adres gericht tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en tot de Raden cn Commissies naar artikel 131 der Ge meentewet, ingesteld in verband met de grenswijziging dan wel opheffing der gemeenten Velsen, Bloemendaal, Heemstede, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Schoten en Spaarndam. Met het oog op het' groote belang dat mede voor liet ambtenaarsperso- neel, hetwelk ten gevolge van de grensuitbreiding der gemeenten Haarlem en Velsen, in bovengenoemde gemeenten behalve Velsen mocht worden ontslagen, dan wel in dienst der vergroote gemeente mocht1 over gaan, hebben wij het ontwerp van de wet, die t.z.tl de gewenschtc veran dering zal daarstellen. aan een nauw lettend onderzoek onderworpen. Daarbij is ons gebleken, dat dit ontwerp bepalingen inhoudt, die voor het betrokken personeel ongunstiger zijn dan vroeger reeds zijn opgeno men in andere annexatie-wetten, als die nopens Amsterdam (Staatsblad no. 919 van 1920) en die betreffende En gelen o.a. (Staatsblad no. 1391 van 1921) en Waalwijk c.a. (Staatsblad no, 1392 van 1921), terwijl er een ongelijke pensioenregeling komt te bestaan voor onderwijzers cn voor het overig perso neel. Wij zijn intusschen van oordeel, dat', als het algemeen belang al grens wijziging mocht noodig maken, het personeel der betrokken gemeenten daarvan toch zoo weinig mogelijk de dupe mag worden, en dat al de daarbij betrokken ambtenaren over één kam behooren te worden geschoren. Zoo weinig mogelijk de dupe. zeg gen wijwant het st'aat voor ons vast,! dat dit om ons te bepalen tot liet secretarie- en ontvangerspersoneel wel immer het geval zal zijn. In de kleine gemeenten toch heeft ieder zijn zelfstandige, ruime taak in de administratie; doch wordt) hij straks overgeplaatst naar Haarlem, dan zal lij] afdeelingsnienseh worden, iets wat de betrokkenen nimmer hebben ge-»- wgnscht; wat dus is tegen de rich ting, waarin zij hun carrière zochten, welke daardoor in vele gevallen zal worden gebroken, en voor een deel met het gevolg dat zij, met- het oog op de plaats waar zij voortaan zullen moeten werken, zullen dienen te ver huizen. Het ligt o.i. vóór de hand, dat dit verhuizen de noodzakelijkheid daar van in hoogste instantie ter bepaling overlatende aan Gedeputeerde Staten hetwelk moet geschieden absoluut buiten den wil van den ambtenaar om, voor hem, boven het ongerief, geen kosten mag mede breqgen, terwijl, indien geen huis in de nieuwe gemeente kan worden Bemachtigd en de betrokkene noodge dwongen kosten van vervoer als ander zins moet maken, hij deswege schadeloos dient te worden gesteld. Adressanten verzoeken, te willen be vorderen, dat in het wetsontwerp alsnog worden opgenomen eenige bepalingen, die daaraan tegemoet komen. Jacques Thibend. N Se Kaïnermuziekavond, Siadsscnc-uwburg, Een eerbiedige herinnering aan Thi- baud's vioolspel van ongeveer 15 jaar geleden, toen hij op een concert dor Haarlcmsche Baohvorceniging Mozarta Esdur concert voordroeg, was one steeds bjjgoblevon. Do sympathieke SSl-jarige violist bad ons '/oor zijn buitengewoon diep gevoeld vioolspel, immer- aan hem verbondon, nooit vonden wij, was hij door een ander overtroffen. Later, bjj een weder optreden op een concort van. dezelfde vereeniging, toon hij Bruch'e G mol concert spoelde, wgren ónze in drukken veel minder diep dan van zijn eerste optreden, hij was dien avond minder gedisponeerd en, liet ons onvol daan vertrekken. Zijn optreden van gisterenavond, wo moeten het esriijk bekennen, was violis- tisch bekeken zeldzaam en buitengewoon. Zijn toon is, en hier spreekt vader Stra divarius als vioolmaker ook een woordje mede, innig, mollig, fijn en week. Met zijn strijkstok geeft hij alle manieren weer, terwijl zijn vingers u doen ver bazen over de fijne trillers en dubbel grepen. Thibauds spel en waarom zou hij zijn nationaliteit verloochenen?- is door en door Fransch, gracieus en bevallig, temperamentvol en ree 'e leep end. Het repertoire van zijn genre zal mea zich dan ook moeilijk schooner van uit voering kunnen indenken, brillauter van techniek en inniger van toon. Dat ook hij Bach's öhaconne zou spe len, daar waren wij wel van overtuigd; dit zeldzaam kunstgewrocht staat op ieder repertoire van de beroemdheden. Doch hoe verschillend wordt dezo viool-compositie een begeleiding voor orkest of piano vond Bach niet noodig er bijl te componeoren voorgedragen. Denken wij pan endere .grooten", Elesch, Kreisler, Hubermann en zoovele anderen, dan kwam ons Thibauds voor dracht te zeer violistisch voor, d.w.z. hij schitterde, door de moeilijke passages in ongewoon snel tempo te spelen, doch. biecht daardoor minder duidelijk de hoofdlijnen. Toch is zulk een Chaconno voordracht voor den hoorder hoogst in teressant, al voelt de musicus meer voor een meer rustige uitvoering. Wieniawsky's Polonaise (in A dur) bracht een menu van virtuozen staaltjes en bracht als laatsten ummer de handen eindeloos op elkaar, totdat deze belang rijke avond door den violist met Scha berts Moment Misicale, geestig en fjjn voorgedragen, werd besloten. Brahms Sonate bood alle gelegenheid om Louis Sehnitzler's pianistische kwa liteiten te waardeeren. Als begeleider zal meester Thibaud kwalijk iemand, die zoo door en door geroutineerd is, kun nen vinden. Thibaud liet hem dan ook zeer terecht in zijn groote succes deelen. 20—3—'22. K. H. KERKHOFF. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: W. Paap, Duinj weg 4, Zandvoort, broche met haar; J. H. Hetern, Zuid Polderstraat 2, broche; H. J. Star, Jansstraal 47, bril in étui; De Wijs, Kleine Houtstraat 33, blauwe das; Politiebureau, SmedestraUt, contaclstop; J. Vreeken, J. Nieuwenhuyzenstr. 13rd., gordijnkwasten met koord; A. Prinsen, Krom 8 ,gymn. schoenen; T. Casander, v. Marumstraat 30rd., handel (verstelbaar) J. v. Vueren, Westergracht 95, geel glacé dameshandschoen; J. C. Pijl, Amsterd. vaart 20rood, gem. Haarlemmerliede, een bruinharige hond; J. N. Leuven, Haar- lenunerliedestraat 13, liond (Dobermann) A. v. Dijk, Noorderschoolsteeg 8, colbert jas met kruik; Postuma, Linschotenstr. j, grijs katje; J. Schokker, Parklaan 95, kat (grijs met wil); J. Wesseling, J. Nieu- wenhuyzenstraat 22, lorgnet in étui; J. v. Zeulen, Olieslagerslaan 1, damesporte- monnaie (rood)J. v. d. Broek, Boter markt 17, portemonnaie; J. Beekelaar, Zuiderstraat0U, zwarte lieerenportemon- naie; J. v. Impclen, Zijlvest 41, bruine portemonnaie; C. v. Baren, Amsterdam- straat 38, pakje batterijen; H. Dijkstra, Gasthuislaan 30, zwarte damesportemon- naie; F. v. Beek, Kleine Houtstraat 105, zwarte damesportemonnaie; J. C. Klin kenberg, Vooruitgangslraat 71, reticule;' J. Eilers, Amsterdamschevaart 14, gem. Haarlemmerliede, rijwielketting; P. de Reyer, Tollenstraat 1, kinderreticule; J. v. Kampen, Schneevooglstraat 13rd., ring met sleutels; F. F. v. d. Putten, Koolstceg 9, zwarte sokken; M. C. J. Meyer, Oosler- straat 8, scbilderskiel; A. de Graaf, So- phiastraat 31, soldeerbout; H. Dernison, Esschilderstraat 34, voetbal; G. Holzapfcl. Westergracht 49, rijwielzadel; J. le Dero- gé, Leliestraat 31, horlogekettirikje; Ken nel Fauna, Parklaan 119: hondje (ge stroomd) gebracht door Broekman, Leid- schevaart 138; grijze kat, gebracht door Joosten., Nieuwe Gracht 86; Umans, Ken nemerstraat 54, paar pantoffels; A. Cas- see, Rozenprieelstraal 16, heerenring. Personalia. Als directeur van de nieuwe Neder- landsche „Hypotheekbank" is benoemd onze oud-stadgenoot mr. L. J. van Tou Ion van der Koog. In het nationaal comité dst zich ge- vormd heeft om deel te nemen aan hef internationaal congres voor zedelijke op. voeding, dat te Genève plaats heeft, heb ben zitting dr. J. A. von der Hahe en dr, M. C. van Mourik Broekman. Naar wij vernemen is door den heer H. H, van Asch ontslag gevraagd als kassier aan het kantoor der directe be lastingen alhier. Te Leiden is bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde na verdedi ging van een academisch proefschrift ge titeld „De Rattanbeetziekte" de heer Jan. van Lookeren Campagne, geboren tftf Kiftten (Java), wonende te Haariym.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7