N Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad In en om Haarlem. Ui! dsn Ctemsgnisraéifl, DAMIAATJES DONDERDAG 23 MAART i92s ■****-m m'WÊÊÊX «ft Bk M HRa 44ste JAARGANG No. 14098 PER WEEK FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. I UIT DEN OMTREK. HAARLEM. De electrische Kruiwagen J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem Opticiens Fabrikanten. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL r 1 3.25 BUREAUX: De Raad heeft gisterenmiddag zijn schade ingehaald: van half twee tot ze ven uur hebben de dames en heeren ge tracht zich door een lange agenda heen te worstelen, tot zij er hongerig bij neer vielen en een viertal punten tot „over veertien dagen" moesten uitstellen. Nu zal men achteraf wel willen toegeven, dat- minstens 50 pet. van het gesprokene gezien de resultaten overbodig is ge weest. Maar laten wij daarover zwijgen; onze openbare lichamen zijn te dien aan zien toch onverbeterlijk. De ingekomen stukken trokken aller eerst een overdadig groote belangstelling. Wij zullen onze lezers er niet mee ver moeien. 't Zijn erg persoonlijke zaken. Maar aan 't einde maakte de heer Dijk op eens een algemeene opmerking, waar van hij de draagkracht vermoedelijk 'niet overzag. Hij klaagde, dat de adressen vaak niet bij de stukken te vinden waren; de secretaris la? ze dan wel in den Raad voor met hetgeen B. en W. daaromtrent voorstellen. Maar dat is in den Raad moeilijk te volgen en later weet je niet meer, of iets „ter afdoening" of om prae- adviès is gegaan. Daar moest wat anders op gevonden worden. De heer Reinalda, die in dezen geest al eens meer geklaagd heeft, kwam zijn vriend Dijk ter hulp en zei als gold het de gewoonste zaak ter wereld dat B. en W. dan maar een commissie voor de verzoekschriften uit den Raad moesten instellen! Was dat den heer Reinalda ernst? Weet hij niet, dat de instelling van zulk een commissie de groo te daad is geweest van den ultra-democra- tischen Amsterdamschen Raad, die daar mee zijn verzet wilde te kennen geven te gen wat hij noemde „het regime-v. Leeu wen?" Wethouder Heerkens Thijssen voelde dadelijk het gevaar en waar schuwde tegen deze poging „om de zaken uit handen van B. en W, te nemen". Nu: onze goeie Haarlemsche Raad be doelt het dan ook zoo kwaad niet en men liet het er bij; drong alleen op een cou- lanter behandeling aan. Mogen wij ook eens een voorstel doen? B. en W. hebben de prijzenswaardige ge woonte om den korten inhoud van alle ingekomen stukken netjes te laten typen met de bemerkingen er bij: te stellen in handen van B. en W. voor prae-advies, ter afdoening, enz. Na voorlezing en be slissing door den Raad wordt dan dat „te stellen" veranderd in „gesteld" en de verslaggevers krijgen elk een exem plaar. Wanneer nu deze lijst 24 uur eer der wordt afgesloten en er worden een 40-iai doorslagen gemaakt (of is dit mis schien een werkje voor de multigraaf?) dan kunnen de Raadsleden in de leeska mer elk een lijst ontvangen en weten dus van te voren, wat de secretaris gaat voor lezen. Het bezwaar, dat men de litanie riet kan bijhouden of verstaan en ock, dat men te voren niet weet, wat er voor gesteld gaat worden, is dan vervallen. Wij geven het idee gratis! Nu de zaal der sociëteit „Vcrceniging" gemeentelijke Concertzaal is geworden, kon veilig de voordracht ter tafel komen om het beroemde Paleijorgel geschenk van de heeren Stoop en Bunge onder dank te aanvaarden. Althans zoo leek net. Het deed echter pijnlijk aan, dat de heer v. d. Ban meende te moeten waarschuwen, geen olifant in een huiskamer te zetten. Dit Raadslid heeft indertijd opmetingen gedaan, en beweerde, dat het orgel on mogelijk in de Concertzaal geplaatst kon worden, De zaal in het Amsterdamsche Palcis a oor Volksvlijt is twee maal zoo hoog t-ls onze gemeentelijke zaal en met een kleine verbouwing is dit bezwaar niet te verhelpen, de gcheele zaal zou hooger moeten worden opgetrokken! De burgemeester en Wethouder Bruch hrirvtden, dat I.ouis Robert indertijd ver zekerd had, dc.i Let orgel wel in de So- cieicitszaal, '.vet een kleine verbouwing van het achtergedeelte, zou geplaatst kunnen wo-den. En de heer Robert is toch een expert op 't gebied der acous- tiek. Maar de heer v. d. Kamp kwam met de verbijsterende mededeeling, uit de zelfde bron vernomen te hebben, dat zulks cnmogeiijk was. Daar :at de Raad! Een pijnkj' e positief De voorzitter deed uit komen, welk een onaang'namen indruk aanhouding van deze voordracht naar buiten zou maken, 't Was of de Raad het zeer waardevolle geschenk niet op prijs stelde. Natuurlijk zei dc heer v. d. Ban (en heel de Raad viel hem daarin bij), dat hij in waardeering voor de milde gift voor niemand wilde onderdoen; maar men moest toch weten, wat men deed. De voorzitter stelde toen voor de rapporten te laten komen en de zaak te vijf uur op nieuw aan de orde te stellen, aan welk voornemen door den overvloed van an dere stof eerst te zeven uur kon worden gegeven, Na een korte geheime zitting besloot de Raad het geschenk onder dank te aan vaarden, onder voorbehoud, dat de ver bouwing geen ondragelijke offers zouden vragen. De verblijdende voordracht van B. en W. om het percentage der gemeentelijke inkomstenbelasting voor 1922 op 3 pro cent te bepalen tegenover 614 procent van 1921, ontmoette in den Raad niet dat gulle onthaal, hetwelk het bij de burgerij gevonden heeft. Maar de Raad is dan ook een politiek lichaam! De heer Peper kwam met allerlei ver wijten: mr. Bomans had bij de laatste be grooting den financieelen toestand als een hopelooze geschilderd! er moest 614 procent geheven worden en misschien wel 7 procent. En nu over 1922 het ko hier belangrijk minder zal zijn, nu wordt 3 procent voorgesteld. Dat was een poli tiek, waarmee de heer Peper niet kon meegaan. De heer Poppe was al even zwartgallig en insinueerde zelfs, dat de vroegere drei- gemeenten van den Wethouder alleen maar zouden zijn geplaatst om de gas- prijsverlaging tegen te houden. Wethouder Bomans kon er aan herin neren, dat vroeger uitdrukkelijk betoogd was, dat de 614 procent-heffing maar één keer mocht geschieden en dat geleidelijk naar afschaffing van de evenredige heffing moest worden gestreefd. Bovendien, het percentage voor 1922 is eigenlijk 4 9/10, maar, omdat het belastingjaar op 1 Mei begint en het begrootingsjaar op 1 Janu ari, ontvangt de gemeente nu nog vier maanden belasting tegen 614 procent. Dooreen kan dus voor 1922 met 3 pro cent worden volstaan. Er zal nu langs den weg der bezuini ging naar moeten worden gestreefd, om ook voor 1923 geen hooger percentage dan 3 te heffen. Een mooie prikkel voor het gemeente bestuur om zuinig te zijn en te blijven, zouden wij zeggen. Maar het schijnt, dat er altijd Raadsleden zijn, die bang zijn voor bezuiniging! Een betere opmerking maakte de heer Poppe, toen hij er op wees, dat zeer veel ingezetenen nu nog hun belastingbiljet niet ontvangen hebben en niet in staat zullen zijn om het verschuldigde op tijd te betalen. De hoop is nu gesteld op een aangekondigde Rijkswet, die het aantal betalingstermijnen vermoedelijk met vijf zal vermeerderen. Mr. Bomans deelde in dit verband mede, dat de beloofde gemeentelijke „ophaaldienst" bijna een voorstel van B. en W, is geworden en zeer spoedig in den Raad zal behandeld worden. eenstemming komen tot normaÜseering van loonen en winsten. De gemeente heeft zich daar lang buiten gehouden en zou ook nu nog niets liever willen, dan dat de betrokkenen hun eigen zaken regelden. De heer de Zeeuw (vrijgestelde van de bouwvakarbeiders) betoogde echter, dat een plaatselijke regeling onmogelijk is; de vakbonden willen een landelijke rege ling, Mr. Slingenberg hield echter vast aan een plaatselijke regeling, desnoods met medewerking van het gemeentebe stuur en zag in de voorgestelde clausule een goeden prikkel om daartoe te komen. Om intusschen eenigszins aan den wensch van den heer Gerritsz te gemoet te komen stelde hij voor om in plaats van „hoog stens 20 pet." te lezen „in den regel 20 pet." Het aldus gewijzigd voorstel werd met 21 tegen 8 stemmen aangenomen. Na een dergelijke prestatie, om een dor onderwerp tot een met aandacht ge volgd debat te maken, vond de Raad blijkbaar, dat hij lang genoeg zijn ernst had bewaard. Het volgende punt leverde trouwens in een verzoek van het Haar- lemsch Muziekkorps, om ontheffing ge durende vijf keer van de verplichting tot het geven van Zondagmiddagconcerten in den Hout, een schoone gelegenheid om de trekken te ontspannen. De bonte men geling van meeningen en moties, van amendementen en sub-amendementen, welke dit voorstel in het leven riep, zou misschien aan een ultra-modern componist wel een inspiratie voor een „parlemen taire symphonie" hebben kunnen geven. Mr. Heerkens Thijssen wilde het orkest gaarne aan de dispensatie helpen, omdat het daardoor gelegenheid zou krijgen om met „Artis" een voordeelig contract af te sluiten, hetwelk bovendien nog wel een staartje kon hebben, Mr. Bruch wilde deze gelegenheid benutten om de Zon dagsconcerten op Zaterdagmiddag te stellen, terwijl anderen weer liever den Zondagavond kozen. De zaak werd tan slotte zóó verward, dat de heeren in hun eigen moties en amendementen verstrikt zaten. De heer Bomans, dié" tegenover Haar- lemsch Muziekkorps altijd de partij kiest van: ik vind je.een prachtexemplaar, als je mij maar niets kost", kon niet nalaten zich ook in de discussie te mengen en hield met een uitgestreken doodgravers gezicht de meest cotnische rede, welke ooit in deZen Raad is uitgesproken: op den kleinen, verdrukten middenstand, die hem zoo na aan het hart ligt en waar voor hij zich zou doodvechten, als men dien kleinen «ijveren hun eénig genot op den Zondagmiddag ontnemen wilde enz. De Raad was zoozeer van den ernst des Wethouders overtuigd, dat deze bijna door de lachsalvo's onverstaanba'ar was. Het resultaat is geweest, dat Haar- lemsch Muziekkorps de ontheffing voor vijf Zondagmiddagen kreeg en dat B. én W. nu nog nader zullen overleggen op welken dag maar niet op Zondag het Muziekkorps deze concerten moet in halen. Daarop heeft de Raad een zeer iaai .onderwerp zeer levendig bediscussieerd. Hel ging over de loonen der bouwvak arbeiders. Minister Aalberse weigert verder voorschotten en bouwcredieten voor vereenigings- en gemeentebouw te volgende bepaling wordt opgenomen „De loonen der werklieden zullen niet hooger mogen zijn dan die, welke in de collectieve arbeidscontracten zijn voor geschreven, met dien verstande, dal bij aangenomen werk hoogstens 20 pet. daarboven mag worden gegaan -De heer Gerritsz legde uit, dat deze eisch onmogelijk was vol te houden. Wan neer men in stukwerk niet meer dan 20 pet. boven het uurloon mocht verdienen, zou de arbeider zijn werktempo zóó rege len, dat hij ook niet meer dan 20 pet. boven het minimum produceerde. En dat h zeer oneconomisch. Men moet daarom spreken van 20 pel. boven het loon van den gemiddelden arbeider. Daarop volgde een debat tusschen de heeren Peper, Miezerus en de Zeeuw, dat heel interessant was, maar toch voor een goed deel langs de zaak heenging. Men verweet elkaar, eencr-zijds, dat de bouwvakarbeiders de bouwkosten duur maken, anderzijds, dat de „bouwheeren" R.-K. Bond van Melkveehouders. In gebouw „SI. Bavo" te Haarlem ver gaderden Woensdag de R.K. Melkveehou ders, in welke vergadering de sprichting van den R.-K. Bond van Melkveehouders plaats had. Vertegenwoordigd waren de reeds op gerichte kring Amsterdam, Haarlem, Lei den en den Haag. Aan de bestuurstafel zaten mede aan de ZeerEerw. Heer Kok, geestelijk advi seur en de heer A. H. J. Engels, secre taris van den L. T. B, Nadat door den voorzitter der oprich- j l hi.. Ar. uen voorziuer oer opnen- geven, wanneer in de bestekken met de tingscommissie, den heer A. J, de Jong, Ij-1 1rttnPfl tl 1T Hm TOfOTirnK r?,-> .4 -r l 1 uit Hazerswoude, de vergadering met den chr, groet geopend was, memoreerde de ze in 't kort de voorbereidende maatre gelen. welke de oprichting van den Mclk- veekoudersbond waren voorafgegaan, waarna de concept-statuten behandeld werden. Bij art. 2.: „De Bond heeft ten doel, om op grondslag van de Katholieke be ginselen. de speciale vakbelangen te be hartigen van de melkveehouders, die lid zijn van den L. T. B.", ontspon zich céni- ge discussie, wijl enkele leden meenden, dat de kosten voor verschillende melk veehouders, om aan te sluiten bij den L, T. B., te hoog waren. De heer Van Schie uit Haarlem zette uiteen, dat ook in Haarlem dezelfde be zwaren gerezen waren, doch daar had men besloten de contributie voor den L. T. B. te betalen uit de kas van den R.-K. Bond van Melkveehouders. Het artikel werd dan vastgesteld. Art. 12: „van het bestuur van den L. T. B.", wordt dusdanig gewijzigd, dat al leen de voorzitters der kringbesturen lid zijn van het Hoofdbestuur. Bij uitbreiding met andere kringen kan ook het bestuur uitgebreid worden. Na een enkele redactiewijziging wer en leveranciers van materialen met veel j den dc overige artikelen vastgesteld, waarna het Huishoudelijk Reglement te hooge winsten gaan strijken. En het debat wees wel uit, dat aan beide kanten schuld is. De zaak, waarom het hier eigen lijk gaat is echter deze: werkgevers en werknemers moeten met elkaar tot over- eveneens artikelsgewijze behandeld en goedgekeurd werd, waardoor de defini tieve oprichting van den Bond van R.-K. Melkveehouders in den L. T. B. een feit was geworden. De voorzitter knoopte hic-aan een woord van gelukwensch vast en sprak de hoop uit, dat de nu opgerichte Bond eensgezind zou samenwerken met den L. T, B. tot grooter groei en bloei van beide. Tot algemeen voorzitter van den Bond werd gekozen de heer A. J. de Jong, uit Hazerswoude. De heer C. P. J. Paardekooper bracht dan als voorzitter van den Dioc. Boeren bond een woord van dank aan de orga nisatie-commissie voor het verrichte werk. De geestelijk adviseur sprak dan een kort woord van kennismaking. (Zijn eerw. is kort geleden benoemd tot Geest. Adv. van den ,LT.B, als opvolger van den Zeer- eerw. Heer J. H. W. Borstboom), en drukte den wensch uit, dat alle leden hun best zouden doen, den Bond tot steeds grooter bloei te brengen. Hierna sluiting met den Chr. groet. R.-K. Boerenbond. Woensdagmiddag hield in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem de R.K. Boeren bond haar jaarlijksche algemeene ver gadering. De voorzitter, den heer 0. P. J. Paar- dekóoper, van Oegstgeast-, opende de ver gadering met den Christelijken groet, heette allen welkom, bracht een hartelijk woord van dank aan den afgetreden geestelijk adviseur, pastoor Borsboom en sprak een woord van welkom tot den nieuwen geestelijk adviseur, rector Kok. Sor. zeide dan, dat de Bond in een tijdperk verkeert, dat de grootste voor zichtigheid geboden is. De veehouders zijn achteruitgegaan, den akkerbouwers verging het niet beter. Wat in den af- geloopen zomer ondernomen werd, liep bijna altijd op mislukking uit. Spr. spoorde allen aan, zich te trach ten aan fe passen aan de veel lageret prijzen, dan men in de laatste jaren gewend was. Hierna bracht de secretaris, de heer A. II. J- Engels, het jaarverslag uit. Hierin werden gememoreerd de voorberei dende maatregelen voor de tot standko- ming van den R. K. Melkveehoudersbond en Akkerbouwersbond; de actie lot ver mindering der schade, veroorzaakt door dc daling der wolprijzen; het zenden van verschillende adressen aan de Regeering, o.m. inzake de huisslachtingen, de vleesch- keuringen, den zomertijd. Woorden van dank werden gebrachi aan den afgetreden voorzitter, den heer Klaver en den vertrokken geestelijk advi seur, 'pastoor Borsboom en den nieuwen geestelijk adviseur, rector Kok, een woord van welkom gewijd. Het jaarverslag werd ondier dankzegging goedgekeurd. Dan werd een bespreking geopend, hoe men tot opheffing van' den zomertijd kon geraken. Een der aanwezigen noemde een goed middel daartoe; het dooi' de hoeren naar -ie stad brengen der melk op het gewone uur en dus bij het in werking treden van dén zomertijd een uur later. Een ander wilde de boer enin de kies- vereenigingen propaganda doen maken tot afschaffing van den zomertijd. De heer Klaver, oud-voorzitter, zette uit een, hoe door" het feit, dat wij met inter, nationale regeling mee moeten gaan en dat andere groepen niet zoo tegen dien zomertijd gekant zijn, actie yoeren tot af schaffing voor dit jaar toch niet meer zou balen en daarom stelde spr. voor, er bij den Ned.Boerenbond op aan te dringen dat deze de actie tot afschaffing 'voort blijft zetten. Aldus werd besloten. De voorzitter bracht dan ter bespreking de al of miet wenschelijkheid van opheffÈug van den Dioc. Boerenbond, in verband met de oprichting van verschillende vakafdee- iingien, zooals melkveehoudersbond, akker bouwersbond, enz. Volgens spr. was er echter reden genoeg tot voortbestaan van den Boerenbond Er zijn immers genoeg onderwerpen te behan delen, wetke van algemeen belang zijn, zooals jachtwet, zomertijd, vleeschkeu- ringswet, enz. Een d-er aanwezigen meende dat deze algemeene belangen door den L. T. B. moesten behandeld worden en dat naar zijn meening de in de vakgroepen georga niseerd-en geen belangstelling meer zouden hebben voor bet voortbestaan van den Boerenbond ais zoodanig. Becritisèerd werd een artikel in „De Maasbode: „De reorganisatie van den R. K. Boerenbond en L. T. B", over welk artikel door enkelen afkeuring werd uitge sproken. Besloten werd dit punt aan te houden lot tiet einde der vergadering, waarna het woord verleend werd aan den héér Jac. Vos, president-commissaris 'dor fabrieken van den Roosendaaischen Boerenbond, dié oen inleiding hield over de noodzakelijk heid en het nut van coöperatie. In deze inleiding schetste spr. den goe den organisatiegeest der Noord-Brabant- sclie boeren, welke vereenigingen en in richtingen daardoor tot stand waren ge komen en hoe nuttig zii werkten. Dan nam de heer Veitkamp, directeur der coöp. melk- en suikerfabriek te Roo- zendaal, bet woord, die de werking dier fnViek uiteenzette. Reide redevoeringen werden niet luid •mplaus begroet en de voorzitter zeide den snrekers hartelijk dank voor hun uit eenzettingen. Na-dat nog door den lieer Veltkamn eeniee vragen werden beantwoord, was de rondvraag aan de orde. Hierbij werd het gewraakte artikel in De Maasbode" nog even t#r sprake ge bracht, waarbii een enkele de meening naar voren bracht, dat bet artikel beter achterwege had kunnen hliiven, waardoor verwarring onder dc leden van den Boe renhand zou zijn voorkomen. Zoo betitelt een inzender de nieuwste uitvinding onzer tramdirectie; de één- manswagen. Een beetje oneerbiedig, maar inzender schijnt liet op zijn laatste tocht je met de E. N. E. T. wel wat slecht te hebben getroffen en hij meent dat het nog tang duren zal vooraleer de kruiwa gen in Haarlem, in Holland en zelfs iri Europa populair zal zijn. Niet dat hij de Europanen in vooruit gang en vooruitstrevendheid bij de Ame rikanen waar de „one man car" inge burgerd is! achterstelt, maar hij vindt het systeem een achteruitgang met het bestaande. We zijn gewend aan meer comfort en nu dwingt men ons genoegen te nemen met minder. Dat is een proef, die veel heeft van het paarden spannen achter den wftgen, hoe begrijpelijk inzen der het overigens vindt dat f directie happig is op bezuiniging. Inzender verhaalt van een ri.Je, dat hij maakte vanaf het Station tot aan de Klei ne Houtbrug. „Ik kwam het slation uit en daar stond m'n éénmanswagen klaar. Men moest vroeger altijd heel vlug zijn bij dergelijke gelegenheden om de tram nog te vatten en dies zette ik het met twee zware kof fers, m'n vrouw met 'n kind op 'r arm en twee spruiten van 2 en 4 jaar op een loopen. M'n vrouw wachtte echter gedul dig op het trottoir tot twee taxi's en een tram naar Bloemendaal gepasseerd wa ren, wat mij midden tusschen de tram rails met twee kinderen deed stilstaan, het angstzweet deed uitbreken dat wij de tram zouden missen en een uitbrander bezorgde van tallooze toeschouwers, waarin veel voorkwam over 'n dom, ezel achtig dier. Maar ik kwam nog op tijd. Ik bespaar uw lezers hoe ik de tram inkwam. De wa genvoerder echter was, volgens m'n vrouw, een hupsche kerel en hielp mij en de mijnen binnen. We hadden den tijd, want de tram ging nog lang niet weg. Meerdere passagiers kwamen binnen en offerden hun geld op het offerblok. Toen er genoeg op lag, schraapte de wagen voerder het er af en borg het op in een kastje onder zijn stuurwiel. Eenmaal moest hij blijkbaar veel teruggeven, want hij diepte wisselgeld op uit het offerblok, uit zijn verborgen brandkast, uit zijn broekzakken en tipte het laatste deel uit een zilveren instrument, dat op de borst bengelde. Aan alles komt een eind, ook aan 't wachten. De deur werd met een vervaar lijken ruk dichtgeworpen en daar gingen we. Voorbij het seinlicht op het Stations plein keerde de wagenvoerder, een flinke kerel, zich om en keek of het sein in or de was. Gelukkig liep op dat oogenbtik niemand op de rails voor de tram, an ders was hij een kind des doods geweest. In de Jansstraat liep de wagen „los". De wagenvoerder was bezig geld van het of ferblok in zijn wisselbus te bergen, want die voorraad scheen op te raken. Voor zichtig als hij was, reden we toen wat langzamer. Bij de Parklaan stonden een tweetal vrouwen te wachten. Ze tienen langs de tram om achter in te stappen. Met een ruk opende de wagenvoerder de deur van het voorbatcon en bulderde: „Vóór instappen, juffrouw!" tot ons; „ze leeren het nooit." De dames moesten het geld nog opdiepen. Een had geen dubbeltje en moest wisselen. Ze liet een kwartje uit den wagen vatten en stapte op straat om het op te rapen. Toen ze weer binnen was viel er een dubbeltje. Het gunde ons een gezellige rustpoos. Met dit alles bleken we wat over tijd te zijn en de wagenvoer der zette een race in over de Jans- brug tot aan de Riddérstraat. Nieuwe cliënten, die naar achteren liepen. Bulderstem van wagenvoerder (zie ho ven) geld wisselen. Genoeglijk stond dc wagenvoerder af le rekenen met z'n pu bliek, dc rug naar het rem- en rijwerk. We gingen weer en giechelden. Een jonge daine móest de tram uit bij de Markt en posteerde zich alvast achlcr den wagenvoerder. Hij remde opeens krachtig voor een rijwieler, die bijna on der de tram zat. Het bakvischje vloog le gen den wagenvoerder aan. Gegichel van beide partijen! Bij de Veerstraat waren we zoover ach ter, dat de wagenvoerder doorreed en den wachtenden passagiers toeriep: Daar komt de volgende tram! Meneer de redacteur, ik vertel niet ver der, maar wat moet een Amerikaan straks denken van zoo'n hobbel-op-de-geit. Een kennis uit den Haag noemde 't 'de electrische kruiwagen. Ik heb Haarlem, de eerste stad, waar de „electrische" reed verdedigd tegen hem. Maar toen had ik nog geen éénmans wagen gezien. De voorzitter was het hiermede niet eens en meende, dat dit artikel wel zeer juist weergaf, wat z.i. het beste en ge- wenschte was, n.I. bet voortbestaan van den Boerenbond. De discussies over dit onderwerp wer den dan gesloten, waarna de geestelijke adviseur nog een kort woord sprak, dank bracht voor de tot hem door den voorzit ter gerichte woorden, den wensch uitte, dat de samenwerking tusschen bestuur en leden en henzelf altijd uitstekend zou zijn en ten slotte aanspoorde tot eendrachtig samenwerken tot grooter bloei van den L. T. B. Hierna sluiting met den Christelijken groet. Aideelïng" Haarlem en Umstreken van bet Centraal Genootschap voor Kfnderher- stellings- en Vacantiekolonies. Men schrijft ons het volgende jaarver slag over het jaar 1921. Het ledental bedroeg in 1921 346 tegen 350 in 1920. Onze afdeeling stuurde 57 kinderen uit, waaronder 10 van de Tuberculose-Ver- ceniging. Nog gingen 17 kinderen particu lier uit, waaronder 2, die in de B. kolonie vernleegd werden. De toename per kind en per 4 weken was 414 pond. De kinderen zijn allen op Diphtherilis- bacillen onderzocht voordat ze heengingen en dit jaar hadden we gelukkig geen bacil dragers. In de Commissie tot het nazien van de Rekening en Verantwoording over 1921 werden benoemd de heeren W. F. N. Stok- huizen, W. F. Beeremans, en H. Kingma; alleen de heer Beeremans nam de benoe ming aan. Op de Algemeene Vergadering werd onze afdeeling vertegenwoordigd door mevrouw Robbers, mej. Westendorp en den lieer Schram. Bij de periodieke aftreding trof het lot mevr. R. M. v. d. Moeien, mej. Westendorp en de heeren H. v. Boekhoven en A. C. Hendriks, die de benoeming aannamen; korten tnd daarna echter bedankte mevr. v. d. Muelen voor de bestuursfunctie. Wij brengen hier mevr. v. d. Muelen dank voor hetveen zij voor onze afdeeling gedaan heeft. Ook dit jaar werd ons door den Ge meenteraad een subsidie toegekend van f 1000, waarvoor we onzen dank betui gen. Van den Armenra: V kregen we dit jaar niets. Onze inkomsten werden vermeerderd door de goedgeslaagde uitvoeringen van den heer Routing, den heer Steenman, me vrouw Scheepers en de Haarlemsche Too- neelciub, waarvoor we onzen welgemeen- den dank uitbrengen. Een gift van NN kwam binnen door be middeling van den beer D. Peereboom, het restant van de Tentoonstelling van de Ver. v. Huisvrouwen kwam onze kas verster ken en zoo eveneens de entréegeldcn van de he7ich tigers van den inboedel van wij len den beer Kruseman. Het Centraal Genootschap ontving als gewoonlijk f 10 uit de kas. Barometerstand 761. Neiging .stilstand. OPGAVE VAM: F. A. Kelting f. Te Santpoort is plotseling, in don leeftijd van 77 jaar, overleden den heer E. A. Kelting, een welbekend ingezetene die jarenlang jjmker en Directeur was van den welbekenden model-stal voor bijen aan den Rijksstraatweg, alhier. Annexatie Haarlem. Een onzer correspondenten o'jrijito s: Naar wij van bevoogde zijde vernemen, zal de annexatie Haarlem nog niet te gen 1 Januari 1923 haar beslag krij- genj* zooals oorspronkelijk in de bedoe ling lag. Tot zoover het bericht. Door den heer Veiling Meinesz, grif fier der Provincie Noord-Holland, werd ons medegedeeld, dat vanwege Godpp. Staten nimmer een mededeeling in dien geest is uitgegaan. Onderwijs in Handenarbeid. Een uitnoodiging is verzonden aan Öuder-Oommissies en Leden van den Raad en Ssehooloommi sie, tot bijwoning van de vergadering der Afdeeling Haar lem van de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in Handenarbeid in Nederland, op Zaterdag 1 April e.k., 's namiddags, in de school der Vereenig- de Doopsgezinde Gemeente, P^perda- straat 13 a. De agenda vermeldt; a. Tusschen 2 en 4 uur bezoek aan de tentoonstelling van het werk der leerlingen met toelichting van het Hoofd der School, den heer J. Koopmans, en het onderwijzend, per soneel. b. Om 4 uur rede van Professor R. Oasimir over: „De toenemende noodza kelijkheid van den handenarbeid".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1