Zo®<ïat^mdag»öhAméhi té'BgBSF'SjrZoBï* Van onze Rechtbank. ëen- Burgerlijke Stand. Tweede Kamerverkiezingen. Gitten. LA&TSTl NIEUWS. Bezoek van den Koning van Zweden. krijgen, is het noodzakelijk, dat reeds thans tot hernieuwde vaststelling der ver ordening wordt overgegaan. Behoudens verhooging van de leeftijds grens voor kinderaftrek tot 21 jaar zijr geen wijzigingen van 'eenig belang aan bracht. Ingevolge art. 243d der Gemeen teweft, kan aftrek voor kinderen en pleeg kin" ren, die niet zelf in de belasting zijr aangeslagen, tot beneden den 21-jarige leeftijd worden toegepast. Volgens d thans geldende verordening is deze af trek slechts geoorloofd voor kinderen be néden den leeftijd van 18 jaar. Voor het belastingjaar 1922-23 zal kun nen worden voistaan mët een percentage van 3, thans 61/2. De heer BOMANS geeft uitvoerige in lichtingen omtrent de verlaging. De heer POPPE kan niet zwijgen. Bij de verlaging der gasprijzen was de heer Bomans zwartgallig en nu is hij optimist. Dit verschil van gevoelen in zoo weinig tijd begrijpt spr. niet. Hij vraagt zeker heid dat in 1923 het percentage niet hoo- ger dan 3 pet. zal zijn. De heer BOMANS kan niet die garan tie geven, maar B. en W. hebben nu den duren plicht te zorgen door bezuiniging enz. in 1923 niet hooger dan 3 pet. te gaan. Maar ai zou het nu eens 3I/Ó wor den, zou liet dan niet mogelijk zijn dat dan de crisis over is en lichter dan nu. De heer GROENENDAAL vraagt wat er gedaan zal worden met de invordering van de belasting, voor hen, die nu nog zelfs hun aanslagbiljet niet hebben, hoe wel er ^op staat dat vóór 1 April alles miet betaald zijn. De heer BOMANS antwoordt, dat de gemeente alles zal doen om de invorde ring goed te doen slagen. Zeer spoedig zal getracht worden een gemeentelijk spaar fonds in te richten, waar dan alvast kan betaald worden; voor het gemeente-perso neel kan nog meer gedaan worden en bo vendien is een wetsontwerp onder han den, waarbij in deze gevallen de termij nen van betaling beter geregeld kunnen worden. B. en W. vragen machtiging, om het gebouw met daarbij behoorendè grond aan de Hoofinanstraat na af loop der huur wederom voor een jaar te verhuren aan het bestuur van het' Christelijk Lyceum, tegen een huur prijs van f 3000. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, aan de Nea. Herv. Gemeente voor de som van 720 in koop af te staan een perceel grond, groot 72 c.A,, ten Zuid-Oosten van het Teylerplein; een perceel grond aan de Busken Huetstraat, groot 298 M2, toebe- hoorende aan dezelfde Gemeente gratis te aanvaarden en voor 5550 aan te koopen, eveneens van de Ned. Herv. Ge meente, een perceel grond, ten Zuid- Oosten van het Teylerplein, groot 555 MA Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot wijziging der voorwaarden, waaronder aan enkele woningbouwvereenigingen voorschotten zijn verleend. -• De heer GERRITSZ' verdedigt een amendement, waarbij de gelegenheid wordt geopend dat bij overwerk als regel 20 pet. boven het tarief mag worden ge gaan, dus niet „hoogstens" zooals in het voorstel stond. De heer PEPER is voor het bepalen der loonen door de Regeering, maar al leen om minimum bedragen vast te stel len, niet, zooals hier, om een maximum vast te stellen. Spr. zegt, dat de loonen der bouwvakarbeiders nog lang niet zóó ziïn dat een bouwvakarbeider kan op bonden met werken. Dat was wel het ge val met aannemers. Spr. kan dit voor stel niet bekrachtigen met zijn stem. Moet er bezuinigd worden dan moet dat gevon den worden od beide partijen. De 'heer MIZéRUS vindt dat men moet komen tot normalisatie der loonen eD juicht de voorstellen van den Minister toe. De heer DE ZEEUW merkt op dat bouwvakarbeiders ook voor den oorlog in loon reeds boven de andere werklieden stonden en verhoudingsgewijs zijn de loo nen der bouwvakarbeiders nu niet hoo ger dan 10, 15 jaren geleden. Wanneer een goed tarief wordt vastgesteld, dan behoeft geen maximum loon te 'worden bepaald. Volgens spr. doet de minister niet goed met zijn bepalingen. De heer SLINGENBERG beantwoordt de verschillende sprekers en deelt mede dat het 't gemeentebestuur veel aangena mer zou ziin geweest, indien belangheb benden zelf die zaak zouden geregeld hebben. Dat is niet gelukt, hu moet 't ge meentebestuur wel komen. De Minister wil geen voorschotten meer geven als niet deze bepaling in de bestekken wordt op genomen. Het voorstel is bovendien niet gericht alleen tegen de arbeiders. B. en W. zijn voornemens ook wel degelijk te letten op de andere winsten. Aan deze re geling kleven fouten, maar we staan een-~ maal voor de eischen van den minister. B. en W. willen de voorstellen van den heer Gerritsz overnemen omdat dit een betere redactie is. Spr. wil vertrouwen dat werknemers en werkgevers na dit raads besluit nog bijeenkomen om tot overeen stemming te komen. Lukt dat, dan zal het snr. en 't gemeentebestuur aangenaam ziin. Zoo niet dan blijft dit raadsbesluit gehandhaafd. De heer GERRITSZ meent, dat noodig zal ziin de instelling van een commissie om het tarief toe te passen en verzoocht B. en W daartoe het initiatief te nemen. De heer PEPER geeft in overweging dat de gemeente zelfstandig den woning bouw ter hand neemt. T?e heer DE ZEEUW is niet warm voor 't voorstel-Gerritsz. Het kan niet plaatse lijk geregeld worden, doch het moet Ian- deliik geschieden. Intusschen kan eens ge probeerd worden of het denkbeeld luk ken wil. Tegen 1 Mei moet er een nieuwe regeling ziin. De heer CASTRICUM verklaarde zich tegen het voorstel van B. en W. De mo tieven, die hij daarvoor aanvoerde wa ren voor "dé versIAggéVSPsroiWëfStaftflbaar." De voorstellen van B. en W., gewijzigd volgens amendement-Gerritsz, werden aangenomen met 21'8 stemmen. Tegen de heeren Klein, Castricum, de Zeeuw- Peper, Groenendaal, Koppen, Mizérus en Dijk. De sloot aan de Caoallerie-kazerne. Meermalen werden tot B. en W. klach ten gericht over den slechten toestand van het gedeelte van de Kcnnemerstraat, nabij het Cavalerieterrein, binnen deze ge meente. Meermalen werd ook in de vergadering van den Raad o.a. bij de behandeling van de begrooting voor het dienstjaar 1920 over dien slechten toestanrf ge klaagd. Doof B. en W. is toen de toezegging gedaan, dat dezerzijds zou worden bevor derd dat bedoelde toestand zou worden verbeterd. De uit te voeren werken zullen aan de gemeente kosten f 11.500 7500 voor bestrating, totaal pl.m. f 19000. B. en W. zouden geene vrijheid vinden thans voor te stellen een dergelijk bedrag voor bedoelde werken te hunner beschik king te stellen, ware het niet, dat in hel onderhavige geval productieve arbeid aan werkloozen kon worden geboden. He ligt in het voornemen om op grond van de circulaire van den Minister van Arbeid financieelen steun van Rijkswege te verzoeken. De heeren HAGEMEIJER en DE BRAAL spreken woorden van waardee ring voor dit voorstel en dringen aan op spoedige uitvoering. De heer SLINGENBERG dankt voor de- hulde, maar dankt ook den wethouder van Financiën voor zijn bereidwilligheid met het voorstel in te stemmen. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor: Te bepalen, dat aan de Voorzitters en de leden van de stembureau* voor zoover zij niet B. en W, zijn die voor de stemmingen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten of den Gemeenteraad zitting houden in deze gemeente, voor elke zitfing wordt toegekend eene ver goeding van: a. één gulden-twintig cents per uur aan eenen Voorzitter of zijnen plaatsvervan ger en b. één gulden per uur'aan een lid of zijnen plaatsvervanger, waarbij ge deelten van een uur voor een heel uur worden gerekend. Goedgekeurd. Haarlemsche Orkest Het bestuur der Haarlemsche Orkest- vereeniging heeft een adres gericht aan den gemeenteraad van Haarlem, waarin het mededeelt dat het met het Konink lijk Zoölogisch Genootschap Natura Arfis Magistra te Amsterdam in onderhande ling is over het geven van een tiental concerten in den aanstaanden zomer, te geven in den tuin van dat Genootschap; dat vijf dezer concerten moeien worden gegeven op een avond in de week, doch de andere vijf concerten des Zondags middags. De Haarlemsche Orkestvereeniging is volgens overeenkomst met den Raad ver plicht gedurende alle Zondagmiddageh in den zomer concerten te geven In Dén Hout. Waar het Gehóotschap échter slechts een overeenkomst wil aangaan voor 10 concerten, waarvan 5 op Zondagmiddag zal het bestuur der H. O. V. een belang rijke bate moeten missen, wanneer door den Raad geen vergunning zou worden verleend een vijftal Zondagmiddagconcer- ten in den Hout te doen vervangen door Zondagavondconcerten. Het bestuur wendt zich met verzoek tot den Raad de vrijstelling te verleenen. De heer HEERKENS THIJSSEN wijst er op dat de Zondagmiddagconcerten een traditie zijn, waarvan niet gemakkelijk moet worden, afgeweken. Maar de commis sie was ook van gevoelen dat aan H. O. gelegenheid moet worden gegeven een goed, en voor de toekomst veelbelovend contract, af te sluiten. Spr. bepleit dit af wijken als voorz. der comm. van T. Wan neer wij dit verzoek 'weigeren, dan maakt men het ons H. O. het leven onnoojig moeilijker. Spr. doet mede namens de commissie het voorstel de ontheffing te verleenen en toe te staan dat concerten op Zondagavond worden gegeven. De heer BRUCH deed het voorstel aan de hand de uit te stellen concerten op Za terdagmiddag te stellen. Vooreerst omdat vele muziekliefhebbers godsdienstige be zwaren hebben tegen het bijwonen van concerten op Zondagmiddag en bovendien is het een middel van ontspanning op Za terdagmiddag en ten derde moet men het H. O. ter wille zijn. Voor een concertver- eeniging is een Zondagavond productiever dan een Zaterdagmiddag. Bovendien zullen er wel andere vereenigingen zijn, die de plaats van H. O. op die vijf Zondagmid- middagen innemen. De heer KLEIN is er voor de concerten op Zaterdagmiddag te stellen. Het schept voor musici ook gelegenheid op de andere dagen bijverdienste te krijgen. De heer GROENENDAAL stelt voor in beginsel toe te staan dat de Zondagmid dagconcerten mogen worden uitgesteld en aan B. en W. over te laten met de H. O. te overwegen op welke uren de uitgestel de concerten dan zullen gehouden worden. Het is hem bekend, b.v. dat vele musici op Zaterdagmiddag lessen geven. De VOORZITTER verdedigt het geven van concerten op Zondagmiddag. Daar het in het contract staat, meenden B. en W. de kwestie aan den Raad ter goedkeuring voor te moeten leggen. De heer LOOSJES bepleit ook het ma ken van aantrekkelijk van den Zater dagmiddag. De heer BOMANS is bang dat het geven van deze ontheffing hel begin is dat de Zondagmiddagconcerten gaan naar andere dagen. We geven subsidie voor muziekge not voor de groote massa. Op Zaterdag middag is de groote massa van den mid denstand, van den UTeinen middenstand, niet in staat uit de zaken te breken en de concerten te gaan beluisteren. De heer BRUCH stelt voor ontheffing le verleenen en de uitgestelde concerten op Zaterdagmiddag te stellen. De heer v. d. KAMP stelt voor de con certen op Zondagavond te stellen. In stemming wordt gebracht het sub- amendemenl v. d. Kamp, do uitgestelde dagavond. Daarna werd het voorstel-Bruch afge stemd. Dan werd in stemming gebracht het vOor- stel-Groenendaal om ontheffing te verlee nen, maar met de H. O. B. in overleg te treden over dte voorwaarden, waarop de uit te stellen concerten zullen worden gegeven. Dit voorstel werd aangenomen met al leen de stemmen der heeren Slingenberg, Bomans en Hagemeyer tegen. Presentiegeld. Door de commissie uit de ingezetenen voor de grensregeling is het verzoek aan den Raad gericht, aan de leden der'com missie een presentie, c.q. een vacatiegeld le verstrekken. B. en W. schrijven hu den Raad: Uit het feit, dat de Gemeentewet, waar zij het geven, van presentiegld enz. noodig of goordeeld acht, dit uitdrukkelijk! zegt, zoo bijv. in art. 94, tweede lid, vobr de Wethouders en art. 58 voor de leden van den Raad, zou zijn op te maken, dat 'de wet verbiedt in alle anderegevallen eene zoodanigie vergoeding toe te kennen. Hoe wel wij eene dergelijke conclusie te sterk achten en in de Gemeentewet geen uitdruk kelijk verbod om aan het verzoek te vol doen, zien, zijn wij toch van oordeel, dat de geest der Gemeentewet zich tegen, het geven van presentiegeld c.q. vacatiegeld aan leden eener commissie als bedoeld in art. 131, verzet. B. en W. adviseeren dan ook den Raad afwijzend te beschikken. De heer DIJK bepleit vergoeding te ge ven, vooral voor de arbeidersgroep die ër in zit. Als zij in de commissie zit, behartigt zij de belangen der gemeente. Hij stelt voor een presentiegeld van f 8 per verga dering te geven. De heer PEPER bepleit ook vergoeding. Hij noemde de bestrijding van B. en W. zeer zwak en meant dat dezen commissie leden presentiegelden moeten worden ge geven op denzelfden grond als den raads leden die worden gegeven. De heer LOOSJES is hett egengeval- len dat de commissieleden om presen tiegeld vroegen, deze enkele keer dat zij iets in het belang der gemeenschap doen. Voor de Raadsleden is het wat anders. Deze heeren hebben ook com missievergaderingen en betalen contribu tie van vereenigingen enz. Nau men eeaifl wat in het belang der gemeenschap doet, moeten zij niet direct om geld vragen. De heer CASTRICUM vraagt of voortaan de vergaderingen der commissie des avonds zullen gehouden worden. Zoo niet, dan vindt hij dat voor het verzui- I in den dag vergoeding moet worden ge geven. De heer HEERKENS THIJSSEN heeft bezwaren ontleend aan de Wet. Ook voor de Raadscommissie-vergaderin gen, mocht geen vergoeding gegeven worden. De heer v. d, KAMP meent dat avondvergaderingen veel bezwaren zul len ondervangen. Het voorstel-DIJK werd verworpen met 1613 stemmen. Voor dé heeren: de Zeeuw, Reinalla, de Braai, Castricum, Dijk, Poppe, Gr.qqnepdaal, Klein, 'Kop pen, Kirtgpia, Koer wolf, Péper v. Vliet t)é'yleeschkëuringswet. In verband met het op 1 Juni 1922 ii werking treden der Vteeschkeuringswet S. 1919 na 524 moet de verordening rege lende het toezicht op vee en vleesch in de gemeente Haarlem worden ingetrokken en vervangen door eene andere, overeenkom stig de eischen van genoemde wet. Tevens moet krachtens art. 21, 2°, van die wet, de instructie van de ambtenaren, die met de keuring en van de ambtenaren die met de herkeuring zijn belast, door Uwen Raad worden vastgesteld. Te dien einde bieden B. en W. een ont- werp-besluit ter bekrachtiging aan. Goedgekeurd. Het Besjuur van de Neutrale School- vereeniging de Hout", gevestigd te Haar lem, wenscht voor de stiehtiag van eene bijzondere lagere school ap een terrein, gelegen aan het Z.B. Spaame (voormali ge buitenplaats van nu wijlen Mei. Koe nen), overeenkomstig art. 74 der 1 o. wet 1920, de ienoodigde gelden uit de ge meentekas te ontvangen. B. On W. bieden de school aan de Voïdersgracht aan. De heer LOOSJES acht de aangebo den school zeer onge chikt en hoopt dat de Raad er niet op zal ingaan. De heer BOES verheugt er zich over dat het Gemeentebestuur nu het denk beeld overweegt bestaande schoolgebou wen beschikbaar te stellen vcor nieuwe scholen. Maar spf. vraagt hoe het staat met de plannen van den Wethouder om de school aan het Keizerrijk tot nood schoot te verbouwen, terwijl de scholen 'aan Heiligland en Bakkerstraat ver bouwd worden. Spr. heeft niet in de stukken het advies van den inspecteur van onderwijs over deze school gevon den. Spr. vraagt of overleg is gepleegd met de adresseerende vereeniging. De heer REINALDA verzet zi h uit voerig tegen de oplossing door B. en W. voorgesteld. Den heer POPPE spijt 't dat de ver- eeniging niet heeft gevraagd om een openbare school te houwen. Spr. meent echter dat aan deze vereeniging niet; moet worden aangeboden de school aan het Keizerrijk. Spr. meent dat niet vol doende goed voor het openhaar onder wijs in Haarlem wordt gezorgd. Na uit voerige motiveering adviseerde hij het voorstel van B. en W. niet aan te ne men. De heer BRUCH verdedigde het voor stel van B. en W. Over de plaats - der school zeide hij dat de school niet ver der is gelegen dan vele andere scho len, waarvan de leerlingen, die op die school zullen komen, nu gebruik maken. Verder zal er een aanvraag komen op het Floraplein ook een neutrale school op to richten. Do aangeboden school zal geenszins minder zijn dan vele andere bestaande scholen, waar ook leerlingen van goed gesitueerde ouders, gaan. De Keer SLINGENBERG dejt mede dat spr. in B. en W. het voorstel heeft ^e3alnandie"Aseh^oI aandè vSreeSiging i.Den Hout". Wanneer aan spr. daar- oyer bij de verkiezingen rekenschap zal worden gevraagd, zal spr. die geven waar het behoor L Uitvoerig verdedigt spr. de aanbieding van die school. Voor ncod- bcholen, zullen vele gehouwen disponibel Jfomen, b.v. de Infanterie-Kazerne, waar jgemakkelijk een 690 ambtenaren kunnen werken.: Jiet Christelijk Lyceum, dat een nieuwe school bouwt, nu reeds op 1 April de Ambachtsschool, uitmuntend ge schikt voor 2 j H.B.S.het gebouw aan het Prinsenbolwerk met 1 Juli het ge bouw Sociëteit „Trou Moet Blijcken, de gehouwen aan de Jambijnestraat, waai» de gem.-ontvanger en geneeskundige .dienst uitgaan, tenslotte 't Keizerrijk, die ::woïdt ontruimd in April en gezuiverd Yordt met blauwzuur (Bomans: Sovjet poeder hilariteit). Spr. spoort nog óp verschillende gronden aan dat de Raai dit voorstel zal aannemen. Do Raad kan dit voorstel van B. en W. verwerpen, dan. krijgt de vereeniging het geld. Maar dan zal de rogeering toch zoker onder zoeken of de school noodig is. B. en W. zullen daaromtrent natuurlijk ongun stig adviseeren. De heer PEPER merkt op dat blauw zuur meer een middel der Borgia's is dan van de Sovjet. Verder Verklaart hij zich togen het voorstel van B. én W'. De heeren BOES en REINALDA re- pliceeren. De heer REINALDA zal stemmen voor het voorstel van B. en Wl om te voor komen onnoodigi twee tpn geld uit te geven, doch vraagt van B. en W. een overzicht van de schoolruimte. De heer POPPE zal tegen het voor stel van B. en W. stemmen. De beschik bare schoolruimte is alle tweode rangs ruimte. De bijzondere scholen krijgen goede lokalen en de neutrale, het open bare niet. De heer BRUCH merkt hiertegenover op, dat het niet zoo kwaad is dat hij heeft vastgelegd, dat dit voorstel niet van hem is uitgegaan. Anders zou de indnik, door den hper Poppe naar varen gébracht, een schijn van waarheid heb ben. Van Anti - Re vol o tio; are n weet men, dat zij warm voelen voor het bijzonder onderwijs, maar ook heeft men nog nim mer terecht kunnen verwijten, dat zij het openbaar onderwijs hebben verwaar loosd. Hier ook werd hijzonder onder wijs niet boven het openbare gesteld. De heer LÖOSJES zal om practische redenen voor het voorstal van B. en W. stemmen, en brengt hulde aan den wethouder, waarvan hij nooit bemerkt heeft, dat hij het bijzonder ondcrwijH' voortrok en die ook het openhaar onderwijs steeds behartigde (applaus). De heer POPPE merkt nog qp, dat hij den heer Bruch niet speciaal be doelde, maar het geheele college ver antwoordelijk stelde. De heer REINALDA vroeg voortaan om de 14 dagen té vergaderen en niet meer te noodzaken zoovele -dingen on af gewerkt te laten orf hals over kop. te behandelen. De BURGEMEESTER had dit ver wijt allerminst verwacht van dén hëer Reinalda. Deze toch is het, die hem in den aanvang der verga ie: irg vroeg geen avondzitting te houden, omdat zijn frac tie vergaderde en zij door een avond- raadsvergadering zeer gedupeerd zou worden. Men weet dat avond-raadsver gaderingen kunnon gehouden worden en moet daarop voorbereid zijn. Men heeft dus niet het recht daarop aanmerking te maken. Spr. wilde echter wel de S.D.A.P. ter wille zijn en zou daar om geen avondvergale ing houden. Daar om werd het nu zoo laat om de be langrijkste punten af te doen. Anders waren we om 5 uur huiswaarts gegaan èn vanavond doorgegaan. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening, regelende de sa menstelling en den werkkring van de Commissie van Toezicht op de Stads bibliotheek en Leeszaal. Goedgekeurd. Hierna ging de Raad in geheime zitting. Na heropening der openbare raadse vergadering werd een besluit genomen, dat men elders in dit blad aantreft. De rest der agenda werd aange houden. HET ONGELUK OP DE AMSTERDAMSCHE VAART. De Haarlemsche Rechtbank veroor deelde heden den fabrikant A. J. v!. R„ die verleden week terechtstond wegens roekeloos en onvoorzichtig rij den met een motorrijtuig o-p de Am- sterdamsche Vaart en daiardoor ver oorzaken van dén dood van een 13- jarig knaapje, tot 2 maanden gev.straf, conform den eisch. Van dit vonnis is Van. R. onmiddel* lijk in appèl gegaan. Mishandeling met doodelijken afloop te Haarlem. De 33-jarige strijkster M. J Kal hier, moest hedenmorgen terecht) staan, ter zake, dat zij haar stief vader v. A op 29 Mei 1921 een dust- danigen stoot heeft gegeven, dat hij van de trap is geyallen, waarbij hij zulke verwondingen o-pliep, dat hij op 16 October 1921 in het St. Elisa beth's Gasthuis overleed. Bekl. zeide, dat haar stiefvader* dik-, wij ls dronken was en dat er dan steeds ruzie was. Dit was ook zoo, geweest op den dag van het ongeval. Zij had hem toen de deur uitgc*- duwd en deze achter hem gesloten. Het was niet haar bedoeling geweest, hem van de trap te gooien. De doktoren Westemian, Veen en Koenen, als getuigen gehoord, ver klaarden allen dat zij geconstateerd hadden, dat een bloeding in het rugge- merg oorzaak van den dood is geweest. Deze bloeding kan alleen door het letsel verkregen ziin. i Zuster C. de B vofldaarde, "cïaSC v, A. in het ziekenhuis verteld liad, dat zijn stiefdochter geen schuld had aan het feit, dat hij van de trap is gevallen. Hij was gevallen, doordat hij de leuning greep, welke los zat. De huisgenoot G. M. had die ruzie bijgewoond en zeide, dat de moeder geroepen had: „Gooi hem de trap af. den schooier", waarop bekl. v. A„ een duw had gegeven, waardoor deze van de trap viel. Verklaringen van een anderenh uis- genoot, J. T., kwamen hiermee over een. De Officier van Justitie noemde als hoofdschuldige de moeder, die geroe pen had: „Gooi hem van de trap af". Bekl. heeft toen dadelijk daaraan ge volg gegeven. Zij is een zenuwachtig meisje en heeft dadelijk daarop ge reageerd. Zij mag niet den wil gehad hebben, den man te dóoden, maar het feit is er toch. Dó verslagene was dronken, toen het ongeval gebeurde. Bekl. wist dit en had hem niet zoo'n sterken duw moeten geven, want een beschonken persoon staat niet zoo stevig op zijn beenen. Moreel gesproken is bekl. echter niet de hoofdschuldige, doch de moeder, mis schien gedeeltelijk ook de verslagene. Spr. heeft er lang over nagedacht, of een voorwaardelijke straf opgelegd zou kunnen worden, doch dit kan niet. Bekl. heeft zich aan een ernstig misdrijf schul dig gemaakt. Het is &pr. niet bekend, dat zelfsde warmste voorstanders van voorwaardelijke veroordeeling deze willen toepassen op hen, die oorzaak zijn aan dood door misdrijf. Spr. wil evenwel zoo clement mogelijk zijn, mede omdat zij groot berouw heeft. Ter zake van dood door mishandeling eischt spr. 5 maanden gevangenisstraf) De verdediger, mr. E. J. Willekes— Macdonald concludeerde, dat het ten laste gelegde niet bewezen was en vroeg vrij spraak. Dood door onvoorzichtigheid. Dan stond terecht H. J. J. v. d. M., ter zake, dat hij op of omstreeks 22 Septem ber 1921 te Haarlem als bestuurder van een automobiel, waarin o.a. gezeten was N. A. Sluijter, daarmee hoogst onvoor zichtig en onoplettend in de Leidsche- vaart is gereden, ten gevolge waarvan Sluijter te water is gevallen, bewusteloos is geworden, water van de Leidschevaart in zijn longen heeft gekregen en dienten gevolge longontsteking kreeg en aan de gevolgen daarvan binnen enkele dagen is overleden te 'Haarlem, hetgeen in voege voormeld aan de schuld van hem, be klaagde,, te wijten was. Bekl. vertelde, uit Amsterdam geko men te zijn en toen met de auto Sluijter en diens vrouw naar huis had willen brengen, Hij had zeer weinig gebruikt dien avond. Hij ontkent onoplettend en onvoorzichtig gereden te hebben, Hij meende den goeden weg te hebben. Het was een mistige avond. Dr. Westerman verklaarde, dat long ontsteking, ook; kan veroorzaakt worden als ieihatiö in natte kleéren een half uur of drie kwartier bij mistig wéér op den wal blijft liggen, Het ls mogelijk, dat iemand veel water inkrijgt en geen longontsteking krijgt, doch waarschijnlijk is het niet. Getuige had uitgebreide longontsteking geconstateerd. De besmetting had zich dus zeer verspreid en getuige meende, dat dit door het ingekomen water was ver oorzaakt. De getuigenverklaringen van dr. Veen kwamen met die van dr. Westerman overeen. De weduwe J. Sluijter-v. Paradon deel de mede, dat haar man reeds bewusteloos was, toen hij uit het water opgehaald wak. Hoe lang hij op den wal gelegen had, wist getuige niet. Drie dagen na het ongeval was haar man gestorven. Get. zeide voorts, dat het dien avond geen mistig weer was geweest. Er was nog geroepen: „V. d. M. je rijdt ver keerd, wat doe je?" Haar man had het ongeluk zien aankomen en gezegd: „Houd me vast", met de bedoeling haar zoo gauw mogelijk te redden, Haar man was echter bewusteloos geraakt. V, d. M., deswege gevraagd, zeide, de waarschuwingen van iemand in de auto tot hem gericht, niet gehoord te hebben. Get, H. H, Oppelaar zeide, dat het geen mistig weer geweest was op den avond van het ongeluk. Wel hing er een lich te nevel over het water. Ook brandde er nabij de plaats van het ongeluk een lantaarn. Hij had Sluijter en zijn vrouw met een reddingshaak uit het water ge haald. Getuige W. IJ. v. d. Bosch verklaar de, dat hij met Oppelaar naar de plek des onheils was gegaan. Het was lichte maan en er brandde een lantaarn op den hoek Wilsonsplein-Oranjekade. Hierna werden eenige getuigen a dé charge gehoord. Dr. C. H. Kuenen vertelde, dat hij des avonds twaalf uur a half een nog in de stad had gereden. Hij had bemerkt, dat op sommige plaatsen boven water een dikke mist hing. Get, had meerhalen met bekl. gereden en deze was een*goed rijder, Get. zeide voorts, dat een hevige longontsteking ook veroorzaakt kan wor den, zonder dat men in het water heeft gelegen, A. J, Meijerink had op sommige plaat sen in de stad onder de boomen een vrij sterken mist gezien in den bewusten nacht. F. Honnebier zeide eveneens, in den nacht van het ongeluk een vrij sterken mist geconstateerd te hebben. De verklaringen van getuige Rotteveel kwamen neer op die der vorige getui- De Officier van Justitie nam dan zijn requisitoir. Spr, wees er op, dat bekl. zich dadelijk na het ong.eluk bèroepen had op het mis tige weer, maar het markante van de ge tuigenverklaringen is, dat door inzittenden der auto bekl. is vastgegrepen en ge waarschuwd, ondanks den mist, dat hij op de Leidschevaart aanreed. Spr, vraagt zich af, waarom bekl. niet met een minimumvaart gereden heeft nabij de plek van het onheil, want bekl. is toch bekend met de Haarlemsche wegen. Spr, is overtuigd, dat door onoplettend- heukhet ongeluk veroorzaakt is en daar door de dood van een der inzittenden. Spr. gaat de oorzaak der longontste king na. Het rapport der deskundigen wijst op vergiftiging (der longen* dSSf water en spr, hecht daaraan. Maar al zójj de pneunomie ontstaan zijn door hef langjiggen op den wal, dan nog is bekf schuldig aait de veroorzaakte pneunomie) Spr. wijst op een uitspraak van een rechi ter in een zaak, waarin een jongetje met een steen geworpen werd, gewond wered en de wond met slootwater wiesch* Hierdoor ontstond vergiftiging, waaraan het jongetje stierf. Nu werd den steên- werger dood door schuld ten laste ge legd en deswege werd hij veroordeeld^ Spr. zet dan uiteen, hoe bekl, bekend stond als een gunstig man en een knap chauffeur. Hij staat niet bekend als woest rijder en daarom wil spr. een milde straf eischen en hij vraagt veroordeeiing van den bekl., ter zake dood door schuld, voor den tijd van 2 maanden. De verdediger, mr. E. H. W. Duyzings. uit Utrecht, zeide, dat 't vraagstuk was, of het den nacht van het ongeluk gemist had of niet. PI. heeft zich tot het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut gewend en deze heeft hem medegedeeld, dat hét dien avond hoogstwaarschijnlijk gemist heeft. Alleen kon niet opgegeven worden, of het sterk gemist had. PI. zegt voorts, dat het rapport van den rechter-commissaris melding maakt, dat enkele inzittenden onder den invloed van sterken drank waren. Nu vindt pl. het wel toevallig, dat juist dezen geconstateerd hebben, dat er geen mist was, terwijl bekl., die nnchter was en nooit iets ge bruikt, als hij moet chauffeeren, duidelijk den mist gezien heeft. Pl. wijst er verder op, dat bekl. reeds 20 jaar chauffeert en nooit zelfs maar een schram gekregen heeft, noch bescha diging aan de auto en dat wel geacht mag worden een knap rijder te zijn. Ook wees pl. er nog op, dat de oflï- cieele conclusie van den heer E. H. Tenc- kinck, commissaris van politie, in het rapport van onderzoek was, dat z.i. het ongeluk niet aan opzet te wijten was. Pl. zette nog verder uiteen, dat het on geval ook een zuiver ongeluk was en vroeg vrijspraak voor den bekl. Uitspraak Donderdag 30 Maart. Het orgel uit het Paleis voor Volksvlijt. In de na afloop der besloten zitting gehouden openbare vergadering heeft de Raad^esloten, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, voor de gemeente in beginsel te aanvaarden ter plaatsing in de gemeentelijke Concertzaal het door de heeren J. 0. Bange en A. Stoop ten geschenke aangeboden orgel uit het Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam, mits het mogelijk is dat orgel zonder al te hooge kosten daar te plaatsen en Bur gemeester en Wethouders op te dragen den hij zonderen dank der gemeente vooi dit waardevolle geschenk aan de achenkers te betuigen. Ondertrouwd: 23 Maart, G. J, Arnold en C, Waalewijn. A. Mazurel en M. E, Busé. P. v. Rijssel en A. T. Kroon. C, N. Kleijn en J.. W, de Reede. Getrouwd: 23 Maart, H. Beekman en C. C. de Weers. -J. G. Misset en A. Li Buurman. J. Nicmöller en A. M. Nie- möller. H. Moos en M. Hulsbosch. G. J. Horselenberg en A. Brunt, I. B. Pennings en A. M. Gerritse. Geboren: 20 Maart, z. van A. Meerman- Kommer. 23 Maart, z, van A. Smid- Koch. Dokter H. v. d. Berg. Naar wij vernemen kon dokter H. v. d. Berg gisteren de raadszitting niet bijwonen wegens lichte ongesteldheid. Dokter is lijdende aan lichte bronchitis. De lijst der S. D. A. P. voor den Rijks- kieskring ziet er als volgt uit: Heider-Haarlem: 1. J. E. W.- Duys, 2. Th. v. d. Woerden, 3. 0. Thomassen, 4. J. Westerhof, 5. F. van Meurs, 6. A. de Vries, 7. Mw. de Bie—Tiemens, 8. B. Wt Binnendijk, 9. Mw. G. Miedema— Zondervan, 10. A. W. Melchers. Tentoonstelling. In den kunsthandel F. H. Smit wordt een tentoonstelling gehouden van Gra- phisehe kunst door Jan Poortenaar. Ongeluk. Door verkeerd uit te wijken voor een auto, werd gisterenmiddag uur een juf frouw op den Wagenweg, nabij de Ha- zepaterslaan, door een motorrijder aange reden, met heft gevolg dat juffrouw en fiets over den weg werden geslingerd. De juffrouw, die zich nogal aan de knie bezeerde en vreeselijk zenuwachtig van schrik was, werd door den motorrij der en een voorbijganger in het tram wachthuisje verder geholpen. Even latei kon zij te voet haar weg volgen. Voor Rusland van A. H. f 1,25, u t dankbaarheid voor een teruggevonite voorwerp; voor de Weensche Priesters van A. H f 1,25. Heropening zaak. Door de firma Dijkman en Taskin is m de Gierstraat 23 de dameshoedenzaak her opend. De winkel ziet er keurig vernieuwd uit, terwijl de nieuwe collectie hoeden en nouveauté's op zaakkundige wijze is uitge- slald en aldus zeker wel de belangstelling der dames-oliëntèle zal trekken. Ned. R.-K. Bond van Technici Afd. Haarlem en Omstreken. Vrijdag 24 Maart a.s., zal de heer P. Dekker een lezing houden voor deze afdeeling over „Elektriciteit in prak tijk", in het gebouw SL Bavo, te 8 ure. Alle R.K. Technici uit Haarlem en Omstreken worden uitgenoodigd deze lezing hij te wonen. De Hunrcommissie. Ingevolge art. 4 der Huuraanzeg/^ngs- wet. zal de' Huurcommissia overgaan lot verhuur van perceel Emmakado 55. DEN HAAG, 23 Maart. Naar wij than! vernemen, is inderdaad In een niet te lang tijdsverloop, een bezoek van den Koning van Zweden aan oits land le verwachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2