BUITENLAND. BINNENLAND. Tweede Blad - 23 Maar* 1822 BRIEVEN UIT BORNEO. De Conferentie van Genua. De toestand in Ierland. GEM. BUITEHL BERICHTEN. TEGENSTAND TEGEN PLAATSELIJKE KEUZE. OOK IN HET BUITENLAND GEWEERD. DE EERSTE SECTIE. BINNENLANDSGH NIEUWS. Verkeer en PostVijen. Ooit van „Koetoe" gehoord, lezer? Hls jeen Hollandsch woord, doch koetoe klinkt veel beter, veel deftiger dan 't Hol- landsehe woordje. Koetoes zijn hier on- tell)a:S» «Ie. Iedere Doesoen, man, vrouw :n kind -Jsezit" ze. Koetoes zijn niet groot, doch tlikwijls zien ze er welgedaan uit. Koetoes zijn „huisdieren"; ze worden niet gevoed, maar voeden zichzelf; ze zijn parasitik. Als ver- en hoogspringers zijn ze befaamd. Koetoes zijn erg vlug en vallen moeilijk ten prooi aan krabbe-vin- gers. Jan en alleman bestrijdt ze. In Hol land ook, want ze zijn lastig en vies- Moeders met schoolgaande kinderen ma ken doelmatig gebruik vanhoofd- eau-de-colognel'! Heb ik niet gezegd dat koetoe fijner klinkt dan het Hollandsclie woord? doch hetzelfde bee&lje wordt be doeld. In het dikke lange haar der Doesoens -mannen en vrouwen telen ze weel derig, en zoo gauw de Doesoen hun eeni- ge middeltje achterwege laten, zitten ze „vol". Dat middel is olie; olie geperst uit de kokosnoot. Iedere Doesoen gebruikt die olie en daar olie „sterk" wordt, ver spreiden allen hier een onaangename, bij na walgelijke reuk. Die olie wordt „sterk", doch niet zoo sterk, dat 'de koe toes den laatsten adem er door uitblazen. Neen, maar die diertjes worden slaperig, half bewusteloos en hun energieke vlug heid lijdt en dus worden ze gemakkelijk gevangen. „Dubbelloopsjachtgeweren" hebben de Doesoens niet en hun vingers zijn hun eenige wapen! U begrijpt dat het in die „omstandigheden" lastig en moeilijk werk zijn zou, zoo de Doesoen 't zelf beredde ren moest. Maar Doesoens zijn 'n sociaal volk. Alle arbeid geschiedt sociaal, alles bijna en ook jacht op koetoes. Dagelijks kan men hier of daar stelle tjes zien. Veelal in ondiepe rivier, dik wijls vóór het huis. In de rivier gebeurt het slechts met tweeën, doch voor 't huis. in dorp, geschiedt de jacht met veleiP Daar dan ziet men tien, twaalf, vrouwen en meisjes in grooten cirkel gehurkt zit ten achter elkaar en 'n klopjacht houden. Voor uren zoo: geduld wordt vereischt. doch 'n Doesoen is liever lui dan moe en krachtsinspanning wordt niet gevergd. Ze rooken, pruimen, praten eneten, en de tijd wordt nuttig gepasseerd. Een paar dagen voor de jacht wordt de bol inge smeerd met oude, dikke olie en succes is verzekerd! Er is slechts één doel: verdel ging van koeloes en daarom hindert het niet wie de jagende is. Vrouwen jagen bij vrouwen; mannen bij mannen, dat is re gel, ofschoon in kleine plaatsen vrouwen man elkaar helpen. Meisjes, jonge en ou de vrouwen zitten met loshangende haren in den cirkel nooit mannen of jon gens. In rivier ziet men vaak moeders zitten wijl haar dochter of zoontjelief zelfs, de haren een voor een scheidt en met lange nagels het „wild" vangt. Zoo .worden koetoes gevangen! Koetoes zijn zwart en oud; de jongen zijn wit en heeten „kuvad". Hoe ouder des ie donkerder! (Zoo zegt de Doesocn. of 't waar is, weet ik niet). Ook eitjes (hi-as genaamd) worden gevonden. Zoo ver alles goed en wel, maar.... Ja lezer, er is 'n „maar" en 'n grootel Zal ik er maar uitscheiden en een punt zetten? Ik durf ampertjes het „einde van 't liedje" schrijven! Maar 't is karakteristiek van het volk. U weet dat er menschen zijn die wor men efen. Vele lezers zullen zich de Haarl. Missieweek herinneren en de Saga wormen! Doesoens eten die niet, ze zijn er vies van, doch de Doesoen eet de koe toe!! De eitjes worden ook geslikt. Als de Doesoens zoo in cirkel hurken, en de ja gende een vette koetoe vangt, handt ze „hem" over aan de eigenares, die ze tus- schen twee vingers aanpakt en tusschen de tanden knapt en 'm inslikt, niettegen staande haar tabakspruim. De witie jon gen worden gebeten en uitgespuwd! 't Is heusch niet: „omdat 't zoo lekker is", doch 't komt voort uit hun ingeboren wraakzucht! Ze zeggen, die koetoe heeft mijn bloed gezogen, is er vet van gewor den en "daarom eet ik hem! En zoo is het jnet meer. Rupsen en vliegende wandlui zen, die hun rijst aanvallen, worden door Doesoens gegeten en om dezelfde redenen stinkende kevers, salamanders en ander gespuis! 't Is uit wraak, zoele wraak! En daarom eet Kaatje de koetoes niet, die ze vangt op den bol van Keetjet Als 't zóó lekker was, zouden er niet zooveel „eer lijke vinders" zijn! Met hartelijke groeten,... t.t. J. STAAL, Pr. Miss. Inabong, 5 Februari '22. Dc Fransclie delegatie. Volgens de „Petit Parisien" zou de Fransche delegatie naar Genua bestaan uit Barlhou en de Lasleyrie, ministers van justitie en finanliën; Seydoux, onderdirec teur van de af dee ling handelsaangelegen- heden van hel ministerie van bui'tenland- sche zaken, Sergent, financieel deskundige, benevepis een vijfde persoon, die deskun dig is op het gebied van hel verkeers wezen. Omtrent de samenstelling der Fransche delegatie naar Genua blijft de grootste on zekerheid heerschcn. Men weet alleen zeker, dal Poincaré zelf niet gaan zal. Viviani schijnt Ie hebben geweigerd. Ge noemd worden thans ais voorzitter beurte lings Barlihou, minister van justitie, met Lasleyrie als minister van financiën naast zich, of wel Doumergue, de radicale oud- premier, of wel Hanotaux. De conclusie is. dal niemand er iels van woei, omdat Poin. care niels zegt. Het is echter waarschijn lijk, dat ihij. nu Lloyd1 George en Gurzon zélf schijnen Ie willen gaan, terugkomt op het oorspronkelijke plan, geen eersle-rangs ■politieke figuren te 'Zenden, omdat immers •politieke quaesttes toch van de beraadsla gingen waren uitgesloten. DE CONFERENTIE VAN HET NABIJE OOSTEN. Omtrent het waarschijnlijk verloop van de gisteren in Parijs (begonnen conferentie over hot Nabije Oosten, wordt gemeld, dat Curzon inderdaad geneigd schijnt op vete punten aan de Fransche opvattingen toe te geven, maar dlat hij «met afstand zal doen van het plan om te beginnen mol een on- middielJijken wapenstilstand te vragen, die de Grieken in de tegenwoordig posities handhaaft. Hierin zullen de Turken nooit 'toestemmen, oordeelt men hier en daarom ■zal Poincaré de door Curzon voor te stel len wapenstilslandscondities bestrijden en ■beioogen, 'dat een wapenstilstand den toe. stand, die door 'denvrede vastgesteld zal worden, reeds moet voorbereiden. In een interview van Schanzer (Italië) in dien Matin" verdedigt dteze «ach natuur lijk legen dte onderstelling, dat hij een be middelaarsrol tusschen Poincaré en Cur zon zou witten spoten. Dat zal, meerit de Italiaan, ook volstrekt niet noodig -zijn, want beide standpunten naderen reeds steeds meer elkaar. Schanzer meent dan ook, dat het een conferentie niet moeilijk zal vallen dé Turksohe onafhankelijkheid te erkennen, zonder de ontwikkeling van de omringende volken te belemmeren, maar Fransche en' Engeisdhe onderhan delaars moeten niet pleiten voor hun eigen belangen!, voor oen afzond'rHjik Turksch of Grieksch dossier, maar ze anoden zich ai- teen 'bekommeren om wat rechtvaardig is en hun voornaamste doel moet zijn zoo spoedig mogelijk dien vrede in het 'Nabije Oosten te herstellen. I)e positie der extremisten. 'De Valera's heftige redevoeringen in hot zuidien van Ierland hebben het gelheele 'land geschokt, zegt de correspondent van de „Trines" te Dublin. Zij wijzen op een snelle wijziging in zijn houding, daar hij nog -kort geloden betoogde, dat de wit der ■kiezers moest worden geëerbiedigd. Thans heeft hij verklaard dat, indien de kiezers het Britsch-Iersohe verdrag mochten steu nen', zijn volgelingen „door Iersch bloed zullen' wadten" om hel te niet te doen. Deze dreigementen getuigen van de zwakke positie dter republikeinen, meent de correspondent. De Valera en zijn aan hangers worden er zich nu van bewust, dat het land tegen hen is gekeerd, en dat hun nederlaag hij de verkiezingen zeker is. Zij trachten nu de voorloopige rageering te intimidëeren, doch elke redevoering, die iDe Valera in den jongsten tijd heeft ge houden, heeft juist de positie der voor loopige regeering versterkt, door dat zij de openbare meening meer op haar zijde (krijgt. En Griffith en Co tins beginnen de sterkte hunner positie te beseffen. Alge meen is men dan ook van gevoelen, dat, ofschoon de extremisten nog veel kwaad 'kunnen doen, zij de macht verloren 'heb ben om het verdrag te niet te doen. De toestand in Belfast. 'Daar de regeering maatregelen heeft getroffen voor de bescherming der vracht, rijders (due in Slaking waren gegaan, daar zij vreesden op straat door een 'kogel te worden getroffen), heeft het bestuur der vakvereeniging 'bestolen dien mannen aan te radlen den arbeid te hervatten. DE STEMMING OVER DE BRITSCH INDISCHE BEGROOTING. De rechtsgeleerde raadslieden der En- gelsche Kroon hebben een belangwek kend oordeel uitgesproken wat betreft de interpretatie van de artikelen van het Indisch regeeringsreglement, die handelen over de bevoegdheden van de Indische Wetgevende Vergadering ten aanzien van de begrootingsposten die voorzien in poli tieke, geestelijke en verdedigingsbehoef ten. Deze artikelen verbieden, in hun ge heel genomen, de Wetgevende vergade ring om over bedoelde posten te stem men, doch gpn scherpzinnig" lid der Ver gadering had ontdekt, dat in de artike len een restrictie voorkomt, die luidt: „tenzij de gouverneur-generaal anders be paalt". Hij legde deze restrictie aldus uit. dat zoo de gouverneur-generaal het slechts verkiest, hij de bevoegdheid heeft om de bedoelde posten aan een stemming van de Vergadering te onderwerpen. Hier komt bij, dat de Vergadering dezer dagen, tegen den wcnsch der regeering in, een resolutie nanmtTh, die de wenschelijkheid uitsprak, het onderscheid tusschen onder werpen, waarover gestemd, en onder werpen, waarover riiet gestemd mag wor den, te laten vervallen. De gouverneur- generaal wendde zicli naar aanleiding van een en ander telegrafisch tot de En- gelsche rcgecring met de vraag, te doen uitmaken of hij al dan niet de bevoegd heid had, het onderscheid, in het regee ringsreglement gemaakt, op te heffen. Do raadsleden der Kroon hebben nu vastge steld, dat de gouverneur-generaal dit recht niet heeft cn dat in de toekomst de verdedig-ngs- en andere met name ge noemde posten dienen te worden behan deld als onderwerpen, waarover niet ge stemd wordt. DE VERKOOP VAN MEISJES IN CHINA. Het oude Chineesclie steisel, dat ver koop van jonge meisjes toestaat en bekend staat onder den naam „Muilsai", zal door de Britsche autoriteiten te Hong kong niet meer worden, gedoogd. Chur chill, de Engelsche minister van kbloniën. maakte in het Parlement bekend, dat hij instructies had gegeven tot het onver wijld uitvaardigen van een proclamatie, die dit werkgevers en werknemers duide lijk maakt. Daar het boven de krachten gaat van het bestuur van Hongkong en de instellingen van liefdadigheid om deze zaak afdoende te regelen, indien een groot deel van bedoelde meisjes haar te genwoordig tehuis onmiddellijk wenscht Ie verlaten, zal een waarschuwing tot haar worden gericht om te blijven waar zij zijn, totdat elders accomodatie voor haar zal zijn gevonden, behalve in geval van mishandeling. Churchill voegde hier aan toe, dat hij cn de gouverneur van Hongkong vastbesloten waren om aan het stelsel ten spoedigste een eind te maken en nog dit jaar de verandering tot stand te brengen. DE DREIGENDE MIJNWERKÉRSSTA- KING IN DE V. S. Vernomen wordt, dat do order tot neer legging van het werk in de steenkolen mijnen, de algeheele stopzetting afkon digt, doch bepaalt dat de machinisten cn dc pompers en enkele andere arbeiders aan het werk zullen blijven om de mij nen te beschermen, en er op aandringt, daden van geweld, of intimidatie, aclitei- wege Ie laien. Wat betreft bet referen dum over de staking, wordt medegedeeld, dat de tellingen voor zdoveel die hebben plaats gehad, uitwijzen, dat veel meer dan 90 procent der mijnwerkes hun stem vóór staking hebben uitgebracht. Daugherty, .de procureur-generaal, heeft gisterenmiddag te kennen gegeven, dat de regeering bezig was met de over weging van maatregelen ter voorkoming van een ontwrichting van 's lands trans- portstelscl als gevolg van een slaking in de steenkoolnijverheid. De wijnboeren in Zuid-Afrika verweren zich tegen het wetsontwerp, waarbij plaat selijke keuze ingevolrd wordt,meldt „Ue Burger." Een deputatie van de wijnboeren- coiiperatie heeft audiëntie aangevraagd bij den eersten minister Smuts, die haar ont vangen heeft. Generaal Smuts gal als zijn persoonlijke meening te kennen, dat een wetsontwerp inzake plaatselijke keuze, in de tegenwoordige tijdsomstandigheden hem absoluut ongewenscht toe leek. Afgezien van de vraag of het beginsel van plaatselij ke keuze juist is, zeide de eerste minister er om economische redenen tegen te zijn. De stcenkolennijverheid is in een verwar den toestand, omdat er geen markt voor de steenkolen is; de diamantindustrie is op het oogenblik morsdood. De wolboeren krijgen voor hun producten prijzen lager dan ooit; de graanboeren zijn ook al on tevreden, dat zij geen geld voor hun koren krijgen. En zou men nu een maatregel gaan ne men, die der, nekslag aan de wijnboeren zou brengen? Smuts beloofde, uitsluitend voor zich zelf sprekend, niet als leider van een parlij alle moeite te zullen doen om het aan nemen van een dergelijk ontwerp te voor komen. Er is een ernstig conflict gerezen tus schen de busdokters en de vereeitigingen van buspatiënten in geheel Duitschland. De geneesheeren verlangen verhooging van het salaris, de besturen der vereenigingen weigeren. Vóór April moet er een uitweg gevonden worden de regeering spant zich hiervoor reeds in anders zullen de 'dokters het contract verbreken en buspa tiënten behandelen als particuliere. De leden van den Duitschen Rijks dag krijgen een vast salaris, doch voor elke zitting die zij missen, wordt honderd mark afgetrokken. En daarom moeten de heeren, zoodra zij de zaal betreden, de pre sentielijst teekenen. Dat deed dezer dagen dan ook de communist Bartz, die echter onder zijn naam die van den afwezigen ccliega Fries schreef. Een bode merkte deze knoeierij en eischle van den heer Bartz, dat hij deze handteekening zou schrappen, hetgeen hij deed. Valschheid in geschrifte voor 100 papie ren marken. De politie te New-York heefl, ter deugdelijker bestrijding van de misdadig heid, een nieuwen dienst georganiseerd van 76 automobielen, die, bemand met politie agenten en gevolgd door detectives, in verschillende deelen der stad de ronde doen, om geieidelijkerwijze elk district, waar gewldpleging thans aan de orde van den dag is, te zuiveren. Samuel Gonipers heeft bekend ge maakt, dat op verzoek der georganiseerde arbeiders bij het Congres te Washington wetsontwerpen zuilen worden ingediend lot ontginning van braakliggend en moe rassig land. Deze wetten zouden in het bij zonder het oog gericht houden op Colora do, waar zeer uitgestrekte, rijke velden liggen. Omtrent de ziekte van Lenin dcelf de „Ruszpress bijzonderheden mede. Hiruit zou blijken dat Lenin's kwaal een gevolg is van een 3 jaren geleden bekomen verwonding. De wond werd slecht behan deld en er volgden complicaties, die afwis selend meer of minder goed waren te dra gen. In de laatste maanden leed Lenin zoo ernstig, dat hij zijn werkzaamheden zeer moest beperken. Thans is prof. Klemperer ontboden, die reeds Zaterdag naar Moskou is vertrokken. Van andere zijde wordt be weerd, dat Lenin aan een nierkwaal lijden de is. J ^staan van siccht-befaamde najhtlokalen was dezer dagen het onder werp van een vraag in het Engelsch La- gerhms. Sm Charles Higham vroeg den staatssecretaris van binneniandsche zaken of hij wel wist dat in deze clubs in liet geheim handel in narcotische middelen wordt gedreven en dat na het sluitingsuur amobol'schft dranken verkrijgbaar waren. Shortt antwoordde dat, wanneer inlich- ÖZen zT 0n7"iW Prijken der clubs zouden z.m verkregen, de politie zou in grijpen. Burggraaf Curzon vroeg 0f dc staatssecretaris wist dat bepaalde leden van het Huis m bepaalde nachtlofcalcn ge- interesseerd zijn.... Neen, de minister wist het niet. (Gelach cn geroep: „Namen noemen!") De Britsche League of Helf heeft on- nie.uw 250.000 francs naar Verdun gezon- en de door Londen geadopteerde slad. stuurd r<*dS miIlioen 'lc- Er wordt veel misbaar gemaakt over het feit, dat talrijke burgemees ters in Nederland de opvoering ver bieden van stukkeu, door Heyennans geschreven, welke een groot deel van het publiek moeten kwetsen. Het vol gende bericht aan de „Telegraaf" on* leend oewijst, dae men ooit in het buitenland van sommige kwetsende stukken van dezen schrijver niet ge diend is en dat men te Anthvcrpen zelfs een zijner tooncclwerken het welk men, naar we meenen, iu ons land nog ongemoeid liet, heeft ge weerd. Aan genoemd blad wordt n.l. het volgende gemeld: Zaterdag werd in onzen Nederland* sclien schouwburg „De Schoone Slaapster" van Heyennans opgevoerd. De voorstelling als zoodanig was niet zoo heel schitterend, het stuk was lang niet rijp. De criUek is niet vnalsch ■voor liet spel maar voor het stuk zelf is ze vernietigend; ook democratische bladen spreken over oudbakken de magogie en nutteloozc beleedigingen van den godsdienst. De schepen van schoone kunsten die de première bijwoonde, verliet na het tooneel tusschen pater cn Droo- melot zijn loge. Hedenmiddag werd de directeur Cauwenberg ten fctad- huize ontboden, waar hem verbod ge geven werd om de voorstellingen voort te zetten. i.Het is een uiterst' zeldzame uit zondering zoo voegt de Antwerpsche berichtgever er aan toe, dat ons ge meentebestuur op een dergelijke ma nier ingrijpt." Oud-bakken dema gogie" en „nuttelooze beleediging van den godsdienst" was dus ook daar het oordeel. Onlangs is gemeld, dat een afdeelings- vergadering van de Tweede Kamer in een paar minuten was afgeloopen. In „De Vrij heid" het orgaan van den Vrijheidsbond geeft de heer Hans van die vermaarde vergadering die in zoo ondenkbaar kor ten tijd afliep, een geestig verslag. We laten zijn aardige persiflage hier volgen: „Vrijdag 3 Maart. Twee minuten voor elven. Een zaaltje in het Tweede-Kamer gebouw. Afdeelingsvergadering. Van de eerste sectie. Aan de orde: de nieuw-ingediende Pen sioenwetten voor de burgerlijke rijksamb tenaren. Aanwezig van de 20 ieden: 2. Een lange, dunne mijnheer, Van der Voort van Zijp, en een kleine, dikke, Deckers. Ze fluisteren. In een hoek van het zaaltje: een bode in rok. Deftig en afgemeten. Precies een Me morie van Antwoord. De heer Van der Voort-van Zijp (hierna ter wille van de bezuiniging in afkorting te noemen v. d. V. v. Z.) ziet naar de klok, en zegt geheimzinnig: „Nog IK minuut". De heer Deckers ziet ook naar dc klok en zegt: „Ja, nog Wz minuut." De bode brengt twee glazen water. De heer v. d. V. v. Z. slaat opnieuw denblik opwaarts en zegt: „Nog 1 mi nuut". De heer Deckers (R.-K.): „Ja nog 1 minuut." Stilte. Op de gang komt een sleeperide tred nader. Slof-slof. De heeren v. d. Z. v. V„ pardon, v. d. V. v. Z. en Deckers zien el kander verschrikt aan. Eerstgenoemde spitst zeer geheimzinnig de ooren. De deur gaat open en binnen sloft de heer Arts. De heer Arts. The grand old man van Tilburg, Oud-pauselijk zouaaf. Oog- en oorgetuige van de inneming van Rome in den jare 1870. Zoodra de heer A. H. A. Arts de zaal, waar de le sectie zal vergaderen, is bin nengetreden, fluistert de heer v. d. V. v. Z., opgelucht: „Aha, Arts!" De heer Arts (R.-K.): „Waarom zeg je m'n voorletters er bij, geachte wortelge- noot?" De heer v, d. V. v. Z. (A.-R.): Uw voor letters, m'n pauselijke vriend? Ik zei aha". De heer Arts (R.-K.) „Juist, A. H. A.". De heer v. d. V. v. Z. (A.-R.): „Neen, aha!" De heer Deckers, die een scherpzinnig man is, snapt de situatie en legt haar uit. De heer v. d. V. v. Z. ziet naar de klok en zegt: „Nog dfcn halve minuut". De heer Deckers: „Nog een halve minuut". -De heer Arts: „Nog een halve minuut." De bode brengt nog een glas water. Ondertusschen heeft de heer v. d. V. v. Z. zich fluisterend onderhouden met den heer Arts. „Aha!" lachte de heer A. H. A. Dan zetten de heeren zich. Het zijn drie schoone gestalten, zooals ze daar de tafel decoreeren. Eeenheid van tcgendeelen. Stijf als een lakei staat de bode in een hoek. Op de gang is het nu doodstil. Geen geruisch laat zich hooren. De heer v. d. V. v. Z. zit met permanent-gespitste ooren, als een degenpunt zoo scherp, maar hij vangt niets op en z'n gezicht is één bonk opgewektheid. Elf uur. Op hetzelfde oogenblik, dat dc laatste slag van-de-elf plechtiglijk weerklinkt, en wegsterft, als gesmolten in de zijige stilte, valt de hamer des voorzitters v. d. V. v. Z. Z'n ooren zijn niet meer gespitst. „Ik open de vergadering", zegt hij. „Aan de orde zijn de Burgerlijke Pensioenwet ten. Ik open het debat. Verlangt niemand het woord? Niet? Dan sluit ik het debat. Ik stel voor den heer Arts te benoemen tot rapporteur van deze vergadering." „Aha!", zegt A. H. A. „Niemand er tegen? Niemand niet? Dan is daartoe besloten. Ik sluit de ver gadering en dank de aanwezigen voor de aangename wijze van debatteeren." Vliegensvlug staan de heeren op. Zij stuiven de zaal uit. Het is 11 uur 5 secon den. Als een aanplakzuil zoo stijf van ver bazing staat de bode in den hoek. Op de trap klinkt, terwijl de drie heeren zich snel verwijderen, luid rumoer. Er komt iets naar boven, dat vier treden in één sprong neemt. Iets, dat loopt te flui ten en te zingen tegelijk. Het stormt de gang door. Het beukt de deur open. Het stuk rumoer blijkt de heer Duys te zijn. Jan Duys. Met 'n kop haar zoo grijs als een regen lucht en een knevel als een tandenborstel, die aan 't verdrogen is. „Morgen vriend!" zegt hij tot den bode, die antwoordt: „Dag mijnheer!" Een Kamerbodc maakt gfen onderscheid. „Zoo, ben ik de eerste? Dat over komt, mij ook niet iederen dag. Weet je ook wel hé? Nou vriend, luister dadelijk maar eens goed, ik zal wel eens eventjes uitpakken over de Eerste Kamer, die je Pensioenwet verworpen heeft. Dat zullen wij wel voor ie onknanoo. De spaanders zullen d"r afvliegen. Zet die inktkokers voor alle zekerheid weg!" „Meneer. „Meneer! Leg niet te meneeren. Al leen m'n vijanden noemen me meneer. Zeg maar Jam Als dc 7toPJM'che gemeente arbeiders bij d@a wethouüer komen, zeg gen ze ook Jan. ik oen democraat. Nou?" „Meneer Jan...." „Nee, geen meneer Jan. Dat klinkt niet. Dat strijdt met mekaar. Gewoon: Jan. Maar waar blijft de rest? Ben ik zoo veel te vroeg?" „U bent te laat!" En de bode vertelt wat er zoo juist is gebeurd, in alle eer en deugd. Het aangezicht van Zijne Hoogmogende Jan Duys heeft de kleur gekregen van een Darwintulp. De heer Jan (s.-d.): „Is dat alles waar?" De bode (neutraal): „Het is de waar heid!" Het aangezicht van den heer Jan gelijkt nu een vaandel van de S. D. A. P. „En ik had een speech willen hou den," brult hij. „Een reuz-speech. Tegen de Eerste Kamer. Tegen de rejactie. Dat hebben ze wel gesnapt en daarom is de vergadering gesaboteerd. Ze hebben mij het spreken onmogelijk gemaakt. Ze heb ben precies 11 uur de vergadering ge opend en gesloten." Z'n booze woorden daveren het vertrek rond. De bode staat weer stijf. Hij wacht af, en brengt geen glas water. „Ik ga ze halen!" Het stuk Zaandam springt de gang op, briesend als een leeuw, kolen vuurs gloeiend in z'n oogen. „Waar is meneer van der Voort van Zijp?" brult hij tegen een anderen bode, „Op de...." (gefluis ter) „En meneer Deckers?" „Ook op de(gefluister). Ook?" „Ja, op een andere." „En meneer Arts" „Meneer Arts mag niet gestoord worden. Die is aan z'n rapport bezig, in die kamer daar." Met één sprong is Jan Democraat bij de kamer. Ze wordt door twee boden bewaakt. „Meneer Arts is aan het rapport van de eerste sectie bezig mijn heer! Hij wil rustig werken!" De heer Duys stormt de kamer binnen. Dan staat hij vastgenageld. Op tafel ligt een vel papier. „Het wets-ontwerp gaf in de eerste sectie geen aanleiding tot op merkingen. Men kon er zich algemeen mee vereenigen!" En naast het vel ligt het hoofd van meneer Arts, in vredigen sluimer. Ademhaling rustig. Het sikke- baardje deint op den ademstroom als een korenhalm in den lente-wind. De heer Arts droomt van Rome. Toen hij er streed als dapper soldaat. De rapporteur van de le sectie der Tweede Kamer verdiende, na de behandeling der Burgerlijke Pen sioenwetten, dit rustig slaapje ten volle. Er wordt getikt. Een bode komt om het Rapport. De heer Duys geeft het hem. „Waar zijn meneer van der Voort van Zijp en meneer Deckers?" sist hij. „Nog altijd op de(gefluister) „Ik moet op de deur tikken ais u wég bent." Zóó vergaderde op Vrijdag 3 Maart 1922 de le sectic van de Tweede Kamer in het Koninkrijk der Nederlanden". DE ARBEIDSWET. Blijkens een bericht in „Het Volk" heeft de Centr. afdeeling in de Tweede Kamer besloten reeds heden, Donderdag, hat ontwerp Arbeidswet in de afdeelin- gen te doen onderzoeken. DE „ZEELANQ"-DIENST GEWIJZIGD." iUt Vlissingen wordt gemeld, dat de leg'nw ord'g: nv h'di nst der maats har pij Zeeland met ingang van 1 Juni zal worden veranderd in een dagdienst. De mailbooten zullen des namiddags uit Vlis singen vertrekken. Verder zullen de booten in plaats van naar Folkestone naar Harwich varen, vanwaar cfe booten 's middags vertrekken. NATIONALE ROOMSCIIE PROPA- GANDADAG. De Algemeens Bond van R. K. Rijks- kieskring-org nis ties houdt op D nsdag 18 April te Utrecht een nationaleu Room- schen propagandadag, waarop hij afge vaardigden van zoo magelijk alle plaat selijke R. K. Kiesverenigingen uit den lande wil aanwezig zien. Daarmee wordt de politieke propaganda voor do ver kiezingen ingezet. DE RUSSISCHE INTERPELLATIE. De heer Duijs heeft zijn verzoek om verlof tot het stollen van do vraag aan den Minister van Buitenlandsche Zaken of hij genegen is, om, hetzij alleen na mens onze Regeering op te treden, het zij zich in verbinging mot Regoeringen van andere landen te stellen ten einde te voorkomen,* dat de sovjct-rep'jbl'ek een thans begonnen proces zal voeren tegen sociaal-democraten, haar politieke tegenstanders teruggenomen, nadat de voorzitter een voorstel had ingediend om hot verlof te weigeren. DE WIJNACGIJNS. Omtrent een 'Ie verwachten wetsontwerp lol wijziging van dien wijuaccijns en om trent den aligemeenen maatregel van be stuur, daarop betrekking hebbende, deelt de Haagsöhe redacteur van „De Maas bode" o. a. mede: Voor wijn met een alooholgoha'Me lot 12 pCt. zal evenals nu 20 per ILL. plus 20 opcenten, dus le za.men f 24aocij.nis moeien worden betaald. Bij invoer van wijn boven 12 pCt. alcohol moei van ellken 'liter alco hol meer dan 12 per hectoliter onver minderd den wijnaccijns gedlistil'Ieerd- accijns worden betaaild ten bedrage (met inbegrip van opcenten) van 0.60 per H L. Wijn mot 15 pCt. alcohol zal derhalve een accijns hebben te dragen van 24 -j- 19.80 43.80 per II.L. Evenwel zijn hierop uitzonderingen toege laten bij algemcenien maatregel van be stuur, welke binnenikort zal wordien uitge vaardigd. Omtrent deze uitzonderingen wordt het volgende medegedeeld: le. Togen betaling van den accijns van 24 inclusief opcenten por H.L. wordien toegelaten de niet-gefineerde miet-zoete, be. nevens <Je gefineerde aoé'.e wijnen, beidte lot 15 pCt. alcohol ihounende. Bijv. Bour gogne en Sauternes. 2e. De wijnen boven 15 pCt. worden worden toegelaten tegen een wijnaocijins vatn 24 (imol. opcenten) per H.L. en f 19.80 per H.L. aan godliaiiljeerclaccijus, tc zaïmeni dus 43,80, mits die wijnenl niet meer dan 18 pCt. alcohol bevatten en het suikergehalte zich beweegt tusschen 40 en 125 gram iper liter. Bijvoorbeeld de gewone Samoswijn. 3e. Ook f 43.80 moet betaatd worden voor Port- err 'Madeirawijn afkomstig uit bet Douro-gebied of uit Madeira, mits deze wijn niet meer alcohol 'bevat dan 22 pCt.. bet suikergehalte binnen zekere grenzen blijft en de wijn vergezeld is van een be wijs van oorsprong. Hetzelfde geldt voor sherry wijn, afkom stig uit thet Jenezgebiod', welke niet meer dan 20 pCt. alcohol bevat en vergezeld' il van een bewijs van oorsprong. De wijriandelaren, die wcnschcn te ex-- porteepen, zullen, om aan de betaling van den geddstilleerdaccijns ie ontkomen, dit moeten doen uit entrepot. De algemeene maatregel-van bestuur staat toe dat wijn met bestemming lot uitvoer in entrepot wordt gebotteld. Geheel onafhankelijk van bovenstaande regeling beeft de regeering ook plannen lot verhooging van den wijnaccijns cn tot het belasten van mlandseihe vruchtenwijnen. Wachtgeldregeling ontslagen spoorweg personeel. De lieer Van 'Braambeek beeft aan den Minister van Waterstaat de vo'igondle vragen gesteld: Is dë Minister van plan le bevorderen, dat er een behoorlijke wachtgeldregeling tot stand komt voor het 'Spoorwegperso neel, dat zai woorden ontslagen? Zoo ja, boe zal deze regeling er dan uit zien? DE TABAKSWET. Een vergadering van belanghebbenden te Kampen. Te Kampen Ihecft in die Gehoorzaal ecne vergadering plaats gehad van allen, die bij de Sigaren- en Tabaksindustrie betrokken zijn, om ie bespreken wat oog gedaan kan worden om dc tabakswet dngel rokken of 'tenminste voor oopig uitgesteld te krijgen. De belangstelling was zoo groot dat er 'twee vergaderingen moesten gehouden' worden. Het resultaat dier besprekingen was, dat met algemeene stemme» beslo ten werd een motie aan den minister van Financiën Ier 'kennis te. brengeni, waarin sigarenfabrikanten, labaikskcrvers, reizigers en agenten, handelaren in "tabak en admi nistratief personeel, werklieden en ver dere belanghebbenden bij die sigaren- en tabaksindustrie te Kampen, bijeen ten ge tale van ongeveer 1000, een laatste be roep op den mini sier <l<^n., om de tabak s wet in ieder geval tenminste in 'de eerste ipaar jaar .niet uit te voeren en dit vooral zoo spoedig mogelijk bekend Ie maken. Aan den minister van Landbouw, Han del cn Nijverheid werd een motie gezonden, waarin een beroep op den minister wordit gedaan, om voor'oopig de grenzen te siui. ten voor den invoer van Duitsche rigaren, TWEEDE NEDERLANDSOHE KATHO LIEKENDAG. Het Hoofdbestuur herinnert d» orga nisaties, die voornemens zijn on» gedu rende den tweeden Nederlandschen Ka tholiekendag te Nijmegen in do Pinkster- week van dit jaar (vanj 5 totl 8 Juni) een novenvergadering te houden, waarvan het verslag zal worden opgenomen in het Of ficieel Verslagboek, dat vóór 1 April a.s. wordt ingewacht de agenda dier verga deringen bij den seer, van den Neder- Iinda-hea Ka h lie ei Pro e sor J. D. J. Aengeneut to Warmond. Op 1 April wordt namelijk begonnen met het druk ken van het Programmaboek, waarin ook de nevenvergaderingen worden aangekon digd. Do voorzitters van de officieel© sec ties worden tevens bij deze er aan her innerd, dat zij vóór 1 April de noodiga gogevens aan hetzelfde adres moeten in zenden. BOND VAN R.-K. WERKLIEDEN VEREEN. IN HET AARTSBISDOM UTRECHT. In een bondsbesiuursvergadering besloot de Bond van R.-K. Werklieden-Vereend- gingen dn 't Aartsbisdom Utrecht einde Juni of 'begin Juli van dit jaar een congres te houtiten. Dit congres stelt zioh ten dioei de bespreking van „De Toekomst onzer Katholieke Arbeidersbeweging." Er beslaat op 'dit oogenblik groote be hoefte aan een gelegenheid om de ve e moeilijkheden dlle op verschillend gebied zich voordoen, ie bespreken <m middelen te beramen, hoe deze moeilijkheden op te lossen. Dit Congres wil nu aan deze a'ge- meenie gevoelde behoefte voldoen, door de moeilijkihedien en vraagstukken die rijzen voor die toekomst, te dOen bespreken. Vraagstukken betreffende de opvoeding der arbeidersjeugd, inzake de volksgezond heid, volkshuisvesting enz. zullen aan die orde komen. Korlom, 'de groote vraag op het Congres te behandelen zal zijn „Waarheen'? Aan dit Congres zal een CenlraleRaads. vergadering voorafgaan. DE SPOORWEGTARIEVEN. Goedkoope zomerreizen, Eeniigen tijd geleden (heeft he! N. V. V. een adres gezonden aan de directie der Nederl. SpooT wegen, waarin gevraagd werd, gezien de buitenisporig liooge tarie ven, voor mindier goed gesitueerden de ge legenheid te openen, een zomerreis te maken, door gedurende de zomermaanden een verminderd tarief in le stetlen. Hierop is, naar „Het Volk'" verneemt, door de directie der Nedi. Spoorwegen geantwoord, dat zij geneigd is om ven I Juli tot en met 15 September voor groote afstanden plaatsbewijzen te verstrekken tegen verminderd tarief. DE VEILIGHEID OP DE SPOOR WEGEN. Op vragen van den heer Ter Hall bt treffende voorgekomen spoorwegongeval len en de veiligheidsmaatregelen op de spoorwegen, heeft de minister van wa terstaat geantwoord: Overeenkomstig art. 106 van het Al gemeene reglement Dienst en van het Algemeene Reglement Dieest Lokaal spoorwegen zijn bestuurders dor spoor wegdiensten verplicht, van alle feiten of omstandigheden, die hetzij don geregeldan loop van de treinen, hetzij de veiligheid van reizigers, beambten of andere per- sonen in gevaar hebben gebracht, aan den raad van toezicht op de spoorwegdiensten verslag uit te brengen, waartoe hunner zijds vooraf een onderzoek naar het oa-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5