R.K. PoLPrap. Clnb R.K. Pol Prop. Club KIEZERSLIJST DAMIAATJEsj! De actie van Cratienburg h s. VRIJDAG 24 MAART 1922 44ste JAARGANG No. 14099 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL, y DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE Dit nummer bestaat uit 3 bladen. STADSNIEUWS. AGENDA 25 MAART Vergadering van „Het Eigen dom" BUREAU Gevestigd: in St. Bavo, Smedestraat De Tabaksbelasting. De_K ezersiijst, waarop alle namen van onze Roomsche mannen en vrouwen boven 25 jaar moeten voorkomen LSGT TER INZAGE in hei gebouw Bevolkingsregister Ged. Oude Gracht 18 hoek Raaks vanaf heden t/m 21 April a.s. Wij raden iedereen aan zich aldaar te gaan over tuigen of Hij of Zij wer kelijk op de lijst voo'komt Telegrafisch Weerbericht. HAARLEMSCHE DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL T 3.25 BUREAUX: Gisterenavond heeft in Amsterdam de tweede vergadering van de voorstanders der actie-Van Oranenhurgh met het dage- ilifkscihe 'bestuur van den Algemeenien B'On,J van R.K. Kiesvereenigingen plaats gehad. De vergadering was veel drukker be zocht dan de vorige maa'; ook prof. Aen- genent was aanwezig. Over het verloop ontvingen wij het volgende communiqué: De besprekingen van hel Dagelijiksdh Bestuur van den Algemeenien Bond en de hoeren Van Cranenburgih c.s. zijn be ëindigd. Zij hebben tot hel besluit geleid, dat het zoo spoedig mogelijk houden van een vergadering van hen, die met die actie der hoeren Van Cranenlbucgh c.s. hunne in stemming hebben betuigd wen®dhelijik is. Deze mededeeling zou den iniruk kunnen vestigen, diat nu het tafellaken tussohen de heeren van Cranenburgih c.s. en het bestuur van den Algerneenen Bond is doorgesneden en dat de Haarlemsche en Ainsterdaimsohe heeren na verzamelen gaan blazen om op eigen gelegenheid 'bij die verkiezingen in ®ee te gaan. Onze informaties luiden gelukkig anders. Op de vergadering heeft weer een zeer aangename toon geiheerseht; de aanwezi gen konden zich niet het pas verschenen verkiezi ngsprogram en speciaal met het hoofdstuk „algemeen" heel 'best vereemigen Hun bezwaar is echter, dat zulke pro gramma's veel mooie theorieën inhouden, maar dat de praetifk onder dien drulk van allerlei politieke omstandigheden vaak heel veel anders te zien geeft. Men wit daarom aan die toekomstige afgevaardigden toonen, dat or een zeer groote strooining in het landt is, ook on der de Katholieken, welke het niet eens is met de huidige richting der politiek. Van daar dat binnenkort te Amsterdam een groote vergadering bijeen zal worden ge roepen, om aan de meemingen, wette thans nog in kleinen, kring tot uiting zijn gebracht, de volle ruimte te geven. Re den voor ongerustheid, vrees voor scheu ring is er dus nog niet Wij voor ons hebben altijd nog hot vol le vertrouwen, dat, nadat deze groep het hart eens gelucht heeft en tot verheldering der zienswijzen in ons eigen kamp heeft bijgedragen, de eenheid aan de stembus weer 'hersteld word'l I Sociëteit „Sint Bcwo". Gewone zittin gen. Gebouw Spaarne 15. Tentoonstelling voor natuurbescherming in de duinen. ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur lot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve, des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. R K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorin, van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorni. van 10—12 uur, nam. van 2—4 en van 89 uur. Donderdagavond ten 8 ure had in net gebouw „De Vereeniging" een vrij druk bezochte vergadering plaats van „Hei Eigendom", onder verzochte medewerking der navolgende verenni- gingen: Vereenigde Indusfrieelea en Kooplieden, Maatschappij van Nijver heid, Nederlandsche Aannemersbond, aid. Haarlem, R -K Patroonsvereeui- giug, Schilders Patroonsvereeniging, Stucadoors Patroonsvereeniging, -Haar- lemsche Patroonsvereeniging, Smeden Patroonsvereeniging. Aanwezig was ook Mr. Romans. De voorzitter, de heer Th. Stol, uit Amsterdam, riep allen op deze ver gadering van harte het welkom toe. Spv. deelde mede, dat door „Het Ei gendom"- steun gezocht werd van de verschillende Middenstandsverecni'gin- gen. Men had spr., die voorzitter iis van 'u Amsterdamsche Huiseigenaars- vcrecniging, uitgennodigd het voor zitterschap van deze vergadering op zich te nemen. Maar het is niet in deze kwaliteit, dat spr. hier optreedt. Het onderwerp dat Mr. B H Vos. uit \s 11 age, hier zal bespreken is: de wo ningnood, de huurwetten, het loon in de bouwvakken, een nalatenschap van de abnormale tijden. Niet de po litieke kant, maar alleen de econo- misch-sodale zijde, zal hier besproken Worden. Spr. verleende thans aan Mr. Vos bet woord. Mr. Vos zeide, dat wij staan in het teeken der bezuiniging, zooals vroe ger in liet teeken der verkwisting;, Want verkwisting is er op alle mo gelijke wijze geweest. In 't algemeen Wordt van bezuiniging gesproken. Ge sproken, maar spr. is er niet van over tuigd, dat hier met ernst naar ge streefd wordt. Spr. memoreerde een geschriftje van de Nederlandsche Fa brikanten vereeniging „Sombere Klan ken", waarin gesproken wordt over de noodzakelijkheid om het vermo gen van ons volk aan te spreken. Een veeg teeken! Spr. gaf hier voor beelden, o. a Harderwijk, waar scho len voor alle gezindten bestaan, maar GEOPEND Dinsdag, Woensdag en Vrij dag van iedere week tot de verkiezingen namiddags van 7'/s-101/e au»-. Zij, die inlichtingen wenschsn »e bekomen betreffende de a.s. erkiezingen en zij die zich als ,-d der Prop. Club of kiesver- 1 eniging wenschen op te geven, ®ervoege zich aan ons Bureau. waar nu een school wordt gebouwd voor een afgescheiden school B. In Engeland is men gelukkig bijtijds met succes tegen die verkwisting opge treden. De woningnood wordt algemeen be sproken, maar over 't algemeen weet men er weinig van. De getallen om trent den woningnood loopen zoozeer uiteen, dat men er geen touw aan kan vastknoopen: Men hoort cijfers van 160.000, 300.000; de regeeritig zegt 52.000. In 1914 was de woningnood, een relatief begrip. Toen was er in den absoluten zin geen woningnood. Tot 1907 was de aanbouw vrijwel op gelijke wijze doorgegaan. Maar toen de kapitalen moeilijk te verkrijgen wa ren en de ondernemers geen voldoen de winsten behaalden, kwam er in on- gunstigen zin een kentering. Spreker sprak vervolgens over het begrip: wo ningnood. Er worden bijv. oproepin gen gedaan om de menschen maar aan te sporen, dat zij roepen: er is woningnood. In 1914 kwam het bouw bedrijf stil te liggen. Met veel moeite Kon gewerkt worden. In 1916 begon men weer te werken. Spr.- toonde dit door becijfering aan. Plotseling zag men de terugtrekking van den wo ningbouw. De huurcommissie-wet en 'de vrees voor die wet, waren er de oorzaak van. In totaal is er sinds 1916 720 millioen voor woningbouw toege zegd en uitgegeven door de Regeering. Daarbij zijn niet de bijdragen, die ook eenige miilioeneti bedragen. 720 mil- lioen, dat wil nogal wat zeggen. De Staatsleening van 75 millioen is maar 1/10 ongeveer van het bedrag voor den woningbouw! Het is dos begrij pelijk, dat Minister De Geer de koor den van de beurs wenscht vast te houden. Het Steuncomité gaf gratis aan de bouwondernemers 25o/o onder zekere voorwaarden, d. z. een 7 mil lioen. Op het oogenblik leven wij in eeu tijd van een bliksem-sneltrein. De mi- nisterieele circulaires volgen elkander bliksemsnel op. In veel plaatsen is overproductie van woningen voor den middenstand. Woningen van f 700900 zijn niet verhuurbaar. Spr. zegt, dat' niet gebouwd moet worden, wat niet strikt noodzakelijk is. Spr, beeft in dit opzicht t.al van gevallen nage gaan in de particuliere bouwerij. Ook de scholenbouw is op hoogst ver keerde wijze volgens spr. toegepast. Het samenwonen besprekend, zei Mr. Vos. dat dit door don woningnood noodzakelijk en permanent geworden is. De oo z tak i;, d it men de huur van %cen eigen woning niet kan of wil betalen. Een besparing naar den kubieken inhoud! Ook dit geschiedt met snelle veranderingen. Spr. heeft het hier niet direct tegen Minister Aaiberse. Een ander in zijn plaats zou misschien andere fouten bedreven hebben in de tijdsomstandigheden die wij beleven. Het besparingselement van do luxe. Architectuur is geen luxe, maar wo ningen van den heer De Klerk aan bevelend, zegt spr., dat deze geen be grip heeft van spaarzaamheid bij den bouw van volkswoningen. Zoo zijn er meer kunstenaars, maar de gemeen schap moet ten slotte die luxe be talen. De Arbeidswet en de uiet-soepcle- toepassing er van is een der grootstte oorzaken van de duurte. De Minister is daarvan dan gok teruggekomen: zooals men weet. In deze lijden is het niet geoorloofd om dure proeven te nemen, die misschien pas over eenige jaren effect kunnen hebben. De materiaal-prijzen zijn in de dalende lijn. Alleen de buitenlandsche steen wordt nog op prijs gehouden, omdat daar geen concurrentie tegen is. Het loon beslist op 't oogenblik de waarde van het loon. Maar over loonsverlaging is moeilijk te spreken. Als men over loonsverliooging spreekt, dan ziet men een blij gezicht. Maar er is werkloosheid onder de bouw vakarbeiders, behalve misschien onder de stucadoors. Het woningbouwvraagstuk is op 't oogenblik een loonvraagstuk. Spr. citeerde in dit verband het rapport-Vis^ ser. De arbeid maakt 50 A 60 pet. uil van de woning. Spr. criliseerde in dit verband de woorden van den heer De Zeeuw in den Haarlemschen Raad. In andere lan den blijken de arbeidders in zake 't l«on. beschaafder te zijn dan bij ons. In Lon den bijv. zijn de arbeiders tevreden met lager loon. Hier in Haarlem zijn loonen van 90 per week, zoowel aan een ge wonen metselaar als timmerman. Bespaard kan ook worden en zeer goed door goede controle. Spr. haalde hier aan de bouwerij in Zwijndrechf, als voorbeeld van slechte bouwerij. Dit geldt natuurlijk niet voor alle bouwerij van regeerings- wege. Na technische controle is en betere financieeie controle gewenscht. Spr. haalt hier het voorbeeld aan van het Tuindorp Vreewijk. De Minister weet thans, dat daar de controle niet deugde; 3 5 4 ton zijn daar verdonkeremaand. Men zal toe geven, dat dit te laken is. De Bouwonder nemer kan in 't algemeen goedkooper houwen dan de vereenigingsbouw. Bij de ze laatste valt ook nooit een berekening te maken. Die bouw komt nooit uit. Spr. trad hier in meerdere détails op cijfers gebaseerd. Het groote gevaar zit in het blijven dragen van de exploilafierisico. De esthetische bezwaren tegen den particulie ren bouw wegen bij spr. niet zwaar. Woningbouw acht spr. intusschen nood zakelijk. Met de huurwetten heeft de Minister, volgens spr. zijn woord niet gehouden. Als de oorlog voorbij was, dan zouden die wetten ook verdwijnen. Niet direct na het einde van d^n oorlog, maar het economisch gevolg van die wetten is be langrijk geweest. De aankondiging dier wetten heeft dus nieuwbouw stop gezet. Mr. Vos zette dit nader uiteen. Hij me moreerde een voorbeeld uit Haarlem waaruit z. i. bleek het directe afwerende der huurwetten. Intusschen is de uitvoe ring der huurwetten op sommige plaatsen goed, op andere slecht geweest. Aan het einde zijner beschouwingen gekomen, zeide spr. dat zij die het niet met hhem eens zijn, gerust hun be zwaren kunnen meedeelen. De voorzitter dankte spr. voor zijn rede en noodigde hen die met spr. van ge- dachlen^wilden wisselen, uit. De heer Mok vroeg of Mr. Botnans, hier aanwezig, die lid van de Kamer is, niet wilde constateeren. of vAit spr. hier ge zegd heeft, juist is Eenige -opmerkingen werden gemaakt door de heeren v. Santen en Ramaer. welke laatste in politieke beschouwingen trad, waarop hij door den voorzitter ver zocht werd daarop niet verder in te gaan- Verder maakte nog de lieer De Laat de opmerking, dat liet eigendom moet wor den gehandhaafd; de huurcommissie moet z.i. opgeheven worden. Hij wil een ver eeniging stichten, die besluit de Huur commissie op te heffen. Deze spr. werd toegejuicht. De heer Lasschuit vroegwat het Be stuur van plan is te doen? De heer Bouw meester had gedacht dat er bijv. een par tij zóu gesticht worden van huiseigenaren, grondbezitters enz., die hun afgevaardig den naar de Tweede Kamer zouden zen den. De heer Laméris vindt dat de billijk heid door de Huurcommissie meer moet betracht worden. Hij had van avond wel willen vernemen, hoe daartoe te geraken- Mr. Vos vond de vragen hem gesteld, moeilijk te beantwoorden. Intusschen ge schiedde deze beantwoording door hem zoo goed hem dit mogelijk was. Hij sprak nog ais zijn meening uit, dat de belanngen der huiseigenaren door alle partijen schromelijk zijn verwaarloosd- Spr. gaf ook toe, dat er onder de eige naars, woekeraars zijn. Hij memoreerde nog liet vele, dat door den Bond gedaan is. Overigens vond spr. dat men organi satorisch moest optreden. De directe kosten aan het Rijk der Huurcommissies zijn ongeveer 7 ton per jaar. De voorzitter sprak een woord van dank aan Mr. Vos voor de wijze waarop liij zijn onderwerp besproken heeft. Ook de Haarlemsche organisaties betuigde hij zijn dank voor de wijze waarop deze sa menkomst mogelijk is gemaakt. Daarna werd de vergadering gesloten. Gisterenavond werd. in het gebouw „St. Bavo" een openbare vergadering ge houden, om te protesteeren tegen de Tabakswet. De vergadering was belegd door de Vereeniging van Sigarenfabri kanten in Noord-Holland. De voorzitter van de Haarlemsche si garenwinkeliers, de heer Adelaar, opende de vergadering met een woord van wel kom. De avond is belegd, om nog een laatste poging te wagen de wet, die ons allen, in welk bedrijf ook, zal knak ken uitgesteld en hopelijk afgesteld te «rijgen, zegt spr. Hierna verkreeg de heer Bekker, fa brikant uit Krommenie, bet woord. Dezo herinnerde aan den jarenlangen strijd die gevoerd is tegen de Tabakswet. De bedoeling is de wet uitgesteld te krij gen, en dan te zien wat er aan te doen is, om de wet veranderd te krijgen. Het is nuttig ook nog tegen deze aan genomen wet te protesteeren. Want we moeten den strijd voeren, zoolang we kunnen. Wij hebben 't recht de wet te bestrijden omdat zij is een dwaze wet, een immoreelo en slachte wet. De wet druis ht in tegen de bedoelin gen van dogenen, die ze ingesteld heb ben. Minister de Vries heeft gezegd dat da wet moest dienen om de industrieën te helpen zich te herstellen van de sla gen, dïe zij kregen. Deze wet echter, knakt de industrie, de tabaksindustrie, die "jarenlang in dit land de beste van de heele, wereld was. De wijze van voorbereiding en aanne ming dezer wet toont aan dat deze weit immoreel is. De samenstelling der com missie van voorbereiding was niet- goed en bestond niet uit leden der organisa ties. De wet was al in elkaar vóór de organisaties er kennis van kregen. Het eenige systeem dat voor ons land aan nemelijk zou zijn was verhooging der in voerrechten op tabak. Maar dat systeem was den importeurs en groothandelaars niet welkom en deze hadden in de com missie de meerderheid. De stemming in de Tweede Kamer zou, naar de meening van spr. en anderen, niet zoo uitgeval len zijn indien de Kamerleden naar hun overtuiging hadden gestemd. Minister de Vrie3 zette den stok achter do deur en zeide dat hij de dubbeltjes hebben moest of zelf zou heen gaan. De wet is dus door een eenzijdige commissie behan deld en de stemming in de Kamer is niet geweest een goede afspiegeling van wat belanghebbenden wilden. De wet is slecht. We weten dat alle maal. Alle onderdeelen der wet zullen de industrie benadeelen en de consump tie zeer beperken. De gevolgen van de wet zullen zeer slecht zijn. Dat wordt bewezen in die landen, dio reeds geze gend zijn met dergelijke wetten. In geen dergelijk land is een rookertje of tabak te krijgen, die- onder bereik val len van ieders beur3. De wet zal ook de werkloosheid bevorderen, wat in s'rijd is met liet systeem industrieën door subsidies er boven op te helpen. Zulk een wetgeving is niet geëigend om ge regelde toestanden te krijgen. De heer Stroosnijder, secretaris van den Ned. Bond van SigarenwinkelieiM uit Amsterdam, kwam dan aan 't woord. In regeeringskringen is het verwijt ge maakt dat belanghebbenden zich niet vol doende tegen de wet geweerd hebben. Dat verwijt is in hooge mate onbillijk, wat spr. met voorbeelden aantoont. Holland mocht niet voor een tabaks wet in aanmerking komen krachtens zijn geographisehe positie, die liet maakt tot een transitoland bij uitnemendheid. Naar spr.'s ïneening is een fout ge weest dat de arbeiders-organisaties niet .actief zich tegen de wet verzet hebbent Ook zijn er enkele fabrikanten gewoestt die do wet toegejuicht hebben; andere fabrikanten deden niets omdat zij naïef meenden dat de wet wat goeds zou kunnen brengen door de beteugeling der hifisindustrie. Spr. critiseei'de dat de re geling der huisindustrie in de wet is geregeld. Spr. meent dat in heel Holland geon voorstander meer te vinden is van de huidige tabakswet. De actie op dit oogen blik is daarom zoo heftig omdat men meent dat het oogenblik voor de in voering der tabakswet voor het bedrijf, dat onder de slechte omstandigheden ge bukt gaat, fnuikend -.is. Het gevaar is er dat als eenmaal de wet er is de belastiftg steeds hooger zal worden. Spr. wijst op het groot aantal noodige amb tenaren, een aantal dat nog grooter zal moeten worden. Spr. meent dat er op het oogenblik geaarzeld wordt de wet in te voeren. Maar al zou de strijd geen succes brengen, dan nog is het een groote voldoening te hebben gedaan wat men kan. Spr. poort. aan krachtig het protest te steunen. Er ontstond eenige gedaehtenwisseling waarin naar voren werd gebracht de Kamerleden individueel te behandelen. Daarbij werd geklaagd over de wei nige medewerking die van 'de Kamerle den wordt verkregen. Daarna werd een motie aangenomen, welke zal worden gezonden aan minisf- ter da Geer, waarin wordt verzocht de tabakswet, wat do invoering betreft, één of tweo jaar uit te d tellen. Hierna wei'd de vergadering gesloten. Haarl. Vrijw. Burgerwacht Men schrijft ons: In afwijking met andere jaren, waarin de .propagamdacl'Uibd'er Baad. Vrijw. Burger wacht aan hare loden en genoodigden goed geslaagdle propaganda-feesta'voin'dien aan bood!, heeft zij thans onder hare leden 'in de afgel'oepen mand een drietal wedstrijden uitgeschreven. Deze wedstrijden (liestonden uit: een schfetavond in den Stods-tDoelen en oen kegel- en tbiljardavond dn restau rant Brimkinanin. Voor deze wedstrijden wanen door die le den en buitenstaanders wie en mooie iprij- ®en hösdh'ik'ba'ar gestold. Eenige honderdlcn loden namen aan deze avonden deel. De wedstrijden' waren zeer animeerend en hebben veel bijgedragen om den ouderlin gen band te versterken. Zeer zetker werd de saamhoordgheid bevorderd door dfl deelname van hoplieden, luitenants, vaan drigs en voormannen, terwijl de comman dant deze avonden met zijne tegenwoor digheid vereerd» en op 't eind' een opwek kend woord! je 'tot zijjie imanscliiaippen prak. Thans is de propaganda-club druk doen-1 de, op wederom andere wij-ze iden onder Vim- gen band te bestendigen, en aai zij weer eerstdaags van zich kiten ih-ooren. Museum van Kunstnijverheid. Het Museum is boden heropend. In de groote middenhal is 'thans definitief uitgestald een deel der verzameling©! weefsels, metaalwerk, glaswerk. Keramiek enz. uit verschillende lauden. Vrijdagavond wordt ecne uitvoering van Oostersche muziek gegeven door Maheb Khan en Musheraff Khan uit Bame, (Rritsch Indië), terwijl bij deze gelegen heid tal van echoone weefsels en Kera mische voorwerpen uit de Museumver zamelingen zullen worden vertoond. Op liet programma staan Perzische lierleren; liederen uit het Sanskriet; Derwische liederen; Indische minnezangen en heili gen-wijzen, begeleid op-de sitter, de vim en de tabla (strijk- en tokkelinstrumen ten welke ook als voortbrengselen van inlandsche kunstnijverheid opmerkelijk schoon zijn.) De musici treden op in Indische kleedij. We komen op deze ten toonstelling nador terug. Lezing Dr. Van der Sleen. Door dr. W. G. N. v. d. Sleen is Woens dagavond in het gebouw der Holl. Mij. voor Wetenschappen een lezing met licht beelden over „strandwandelingen" gehou den. Allereerst werden op het doek eenige duinlandschappen, onder een dik sneeuw kleed bedekt, vertoond, waarbij de spr. uitweidde over de schoonheid van een duinwinterlandschap en uitlegde, hoe dit ook veel aantrekkelijks heeft voor den speurder, daar deze dan in de sneeuw ge makkelijk de sporen van wild kan ont dekken. Volgens spr. is echter de herfst de mooiste tijd in de duinen: de herfst met de rood-bruin getinte bladeren der eiken, de gele bladeren der berken, de roode bessen van de wilde asperge, en nog vele andere planten, geven een rijkdom van tinten, die in geen andere streek van het land gevonden wordt. Na deze enkele afbeeldingen van de dui nen kwam het eigenlijke onderwerp van den avond: het Strand, aan de beurt. Eerst enkele kieken van hetgeen we zooal op het strand kunnen vinden: ver schillende soorten van schelpen, een be groeide mand, een krab, die bezig is uit zijn huid te barsten, en dergelijke voor een liefhebberij standvonder belangrijke zaken. Daarna bracht spr. de vraag naar voren, waar het zand, dat onze duinen vormt, eigenlijk van afkomstig is. Er is beweerd, dat het van de rotsen langs het Kanaal hierheen 'gespoeld zou zijn. Spr. Iaat enkele afbeeldingen van die hooge, stijl in zee afdalende kalkrotsen zien en betoogt dat het hem waarschijn lijker voorkomt dat, naar de samenstel ling van het zand te oordeelen, de afslij ping van de Scandinavische rotsen ons, duinzand heeft doen ontstaan. De dipnen zelf zijn ontstaan nadat de eerste plantengroei, de strandhaven, hel zand vastlegde. Pas later kwam de be groeiing met helm. Verschillende afbeel dingen verduidelijkten dit ontstaan, het geen we heden bijv. bij Zandvoort nog waar kunnen nemen, waar voor de zee duinen weer een lage rij duin ontstaan is. Hierna werden kieken der duinen ver toond, genomen vanuit een vliegtuig, waarbij o.m. werd te zien gegeven, hoe smal en zwak de duinenrij ten Zuiden van den Helder wel is, en hoe die steeds meer door de zee afgespoeld wodt, het geen wel heel duidelijk uitkomt bij het bezichtigen van de Honds-Bossche zeewe ring, die oorspronkelijk iets achter de voorste duinen gelegen nu In zee vooruit steekt. Ook het bekende Zwanenwater werd op het doek gebracht. Hierna legde spr. uit het gevaar van zandverstuivingen, eveneens door licht beelden verduidelijkt. Ten slotte betoogde spr. nog, dat, z.i.. in aanmerking genomen de in de laatste 50 jaren zoo toenemende beschadiging aan duinen, door wind en water, de wind-kracht, in dien tijd moet zijn toege nomen. En juist daarom behooren wii met zorg te waken tegen onnoodige be schadiging van de duinerij, die wij voor onze kustverdediging (niet tegen eer« denkbeeldigen vijand maar tegen de zeel zoo hoog noodig hebben. Openstelling van duinterrein voor een vernielend publiek zou dan ook hoogst gevaarlijk zijn. Spr. besloot zijn rede met een hulde aan het Comité Tesch en met een opwekking om de Vereeniging tot Be- ud van Natuurmonumenten te steunen. tSé<l6A«66éeAeéé*«AA*«6*6*2 De Duitsche trawlers in IJmxiden. Men schrijft ons van Reederszijde Onze voorspelling van begin Maart omtrent den invloed, welke de op heffing van het verbod van uitvoer van visch uit Duitschland zou uitoefe nen, is tot ons leedwezen meer dan. verwezenlijkt, zeer tot schade van de Duitsche consumenten en den Hol- laudschen handel. De Duitsche bootten zijn niet naai 'de eigen hamis gegaan, maar ze zijn gewoon doorgegaan hun visch te bren gen naar IJmuiden. Van. 1—15 Maart brachten 38 Duit sche trawlers 10.000 centner visch in •IJmuiden op de markt. 10 000 centner teveel voor IJmuiden, 10.000 centner aan de Duitsche voedselvoorziening onttrokken en dus in Duitschland te weinig. Van de blijde verwachting, dat er eerst nu recht veel visch in Duitsch land zou komen, is niets verwezen lijkt. Integendeel. Niet alleen blijft een belangrijk deel aan de Duitsche consumptie onttrok ken, tengevolge van liet markten in Holland, maar ook veel van de visch, die tot nu tloe in Duitschland werd aangevoerd en in Duitschland. zelf bleef, gaat thans over de grens naar Oostelijk Nederland en naar België, zoodat de voedselvoorziening er nog hard op achteruit is gegaan. Aan wie de schuld? Zeker, een deel der schuld ligt aan de abnormale valutaverhouding. Maai- toch ook een deel der schuld aan de Duitsche regeeringspolitiek, die niet alleen het Dui'tsche volks* voedsel laat uitvoeren, maar deze uit voer nog steunt door hen koste van groote financieeie opofferingen het vervoer dezer visch naar het buiten land te doen geschieden ver beneden den kostprijs. De Duitsche spoorwegtarieven zijn zooveel te laag, dat de Staat jaar* lijksch milliarden op de exploitatie moet toeleggen 'en dan nog wordt do visch uit Duitschland vervoerd voor belangrijk gereduceerde tarieven en aldus een premie gesteld op het ont trekken van" volksvoedsel aan het Duitsche volk. Aan wie de schade? Aan het Duitsche volte, dat eerst het volksvoedsel uit het land moet' zien gaan en «dan nog bovendien in da belastingen moet dragen het verlies, dat geleden wordt o,p het vervoer naar het buitenland, waar men tenslotte de visch nog met leede oogen ziet' komen. Zou het niet tijd worden, dat de Duitsche Regeering zich in deze her ziet en dat ze de Duitsche consumen ten beschermt tegen de nadoe tige ge volgen van de voedselonttrekking door het uitvoerverbod weder van kracht te doen zijn en niet Langer met' ver lies het vervoer van versche visch naar het buitenland Öe bestendigen? Barometerstand756. Neiging: Achteruit. OPGAVE VAN.- J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Medegedeeld door het Kon. Met. Inst. te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Maart 1922. 'Hoogsltóbaroanoterstand 764,8 Riga. Laagste barometerstand 737,6 Vestmaooer. Venwachtóng van 'den avomid vain 24 tot ■dien avond van 25 Maart: Zwakke tot ma tige, later toenemende zmdie'ijke tot wes telijke wind, nevelig tot zwaambewoükt of betrokken, regen. Zachter. Vorst. Vernielend is de vorst op plant en bol gevallen en heeft menig kweeker groote schade toegebracht. Hoopte men reeds op een goeden teelt van versche jonge groenten, waardoor do enorme prijzen belangrijk konden da len, onze huismoeders kunnen die be lofte thans wel naar St. Jutteniis te rugbrengen. Althans voor oeruimca tijd'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1