INGEZONDEN. UIT DEN OMTREK HET ORGEL IN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdag 'onder betuiging van grooten dank het geschenk van den hc^r Bunge en Stoop aan de gemeente aa-vaard. Over dit geschenk, het orgel, liet het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam, riog hier eenige bijzonderheden volgen. We ontleenen re aan een vroe ger gepubliceerd artikel van den Heer J. W. Enschedé. Het orgel in het Paleis voor Volks vlijt, aangekocht door de Amster- damsche Vereeniging ter bevordering van orgelmuziek uit de opbrengst tener geldleening, groot f 50.000 en eene gift van 1000, haar door den heer J. L. Koch vereerd, is afkom stig uit de beroemde fabriek van den heer Arjstide Cavaillé-Coll te Parijs en wordt aan het Paleis voorVolksvlijt, tegen een jaarlijksche aflossing, afge staan. Aldus begint een brochure in 1875 verschenen, over dit orgel, dat in ge bruik werd genomen, toen 27 October van dat jaar Amsterdam's zeshonderd- jarig bestaan feestelijk herdacht werd. Dat het zoover was gekomen en de pelden voor den aankoop bij elkaar waren gebracht, was in de allereerste plaats te danken aan den kanselier bij het Fransche consulaat hier te lan de, aan Charles Marie Philbert. Deze was een eigenaardige persoonlijkheid, die een bijzondere voorliefde had voor orgelbouw, natuurlijk volgens het Fransche systeem. Dat systeem was, zooals nog gezegd zal worden, reeds toen, nu bijna 50 jaar geleden, princi pieel onderscheiden var. het Duitsche. Het Fransche beginsel was hier te lande volstrekt onbekend. Philbert zelf had met behufp van een timmer man reeds getracht in den Helder een Fransch orgel te bouwen. Later toen hij in Amsterdam kwam en men daar in de Franciscaner kerk, de Mozes en Aaron-kerk aan het Waterlooplein een nieuw instrument behoefde, had hij ook daar de leiding gehad over e firma C. en P. Aderna te Leeuwarde, - Amsterdam, orgelbouwers van een instrument, dat 30 April 1871 was ingewijd. Toch was het nog niet geheel het typische Fransche concert-orgel. Dat zou moeten worden het nieuwe orgel in het Paleis en het is het inder daad geworden. Het is natuurlijk ondoenlijk in een krantenartikel duidelijk uiteen te zet ten, wat het kenmerkende van dit instrument islange technische, lange historische beschouwingen zouden daartoe noodig zijn. Ik Volsta daar om met aanstippen van enkele dingen. Een orgel bestaat uit een aantal pijpen geluid wordt gehoord, zoodra de wind tot een pijp wordt toegelaten. Dat- is een quaestie van mechaniek. Het Fransche systeem was en is nog steeds het van oudsher overgeleverde, de dusgenoemde sieeplade. Door het neerhalen van een klepje, dat in ver binding staat met den kfaViertoets, wordt den wind toegang gegeven, maar 't Fransche systeem, en dat Was de verdienste van Cavaillé-Coll, maak te daarbij gebruik van de dusgenoem de Engelsche Barker-pneumatiek, een inrichting, waarhij de wind opblaast een klein blaasbalgje, dat de mecha nische beweging verder van den speler overneemt. Vergeleken met de vroe gere rechtstreeksche verbinding tus- schen toets en klep heeft de speler slechts heei weinig druk te oefenen om ten slotte veei meer physi.eke kracht te kunnen voortbrengen, een noodwendig iets bij groote orgels, die veel druk" en veel wind behoeven. Tegenover het Duitsche stelsel der buizen-pneumatiek, in het ruwe te vergelijken met de lucfttdrukbeUen, is het artistieke voordeel onmisken baar aan het Fransche als men het n.l. eenmaal goed gehoord heeft. De embouchure is theoretisch niet te verklaren, bij.de sieeplade wel, bij de pneumatische lade niet te hoorei» en het zal stellig niet noodig zijn hier te tetoogen welk een belangrijke factor iuist de embouchure is Voor den tnu- .ikalen toon bij blaasinstrumenten, «rat orgelpijpen in princiep eveneens rijn. Een tweede onderscheid is, wat men noemt de mensuur. Een orgel bestaat uit zooveel rijen pijpen, als er reeksen zijn of zooals het in de vak term heet, de dispositie bestaat uit die en die registers elk register in het algeméén uit zooveel afzonder lijke pijpen als de omvang van het klavier is, dat zijn er bij het Paleis orgel 56 (Cg'"). De pijpen, die een diep geluid geven zijn lang, de hoogere kort, maar niet alleen kort, ook dun ner. De verhouding, waarin bij het korter worden eener pijp, deze ook dunner wordt, is een der elementen der mensuurandere zijn b.v. de hoogte der opsneet dat is de lang werpige opening onderaan, waarom heen men bij de frontpijpen heel dik wijls de bekken verguld heeft. De be paling dier mensuur hangt van heel veel afvan winddruk, van toonka- rakter, van klankkleur, van toon sterkte. De een doet het zus, de ander zoo en nu was juist in die mensuur Cavaillé-Coll een onovertroffen mees ter, door wiens individualiteit soms wonderfraaie resultaten bereikt zijn. Het derde onderscheid, hier te rremoreeren is, het princiep der dis positie. Een register geeft niet onder alle omstandigheden immer het ge- wenschte effecthet geluid moet door den organist versterkt kunnen wor den het moet gekleurd kunnen wor den door verandering der boventonen 'het moet glans krijgen door ctusge noemde vulstemmen enz. enz. Die zeer essentieele kunst van orgelspelen noemt men registreeren en is sinds het midden der vorige eeuw hier te lande, volkomen te loor gegaan. De Haarlemsche organist Schuman (overl. 1858) was een der laatsten, maar ook een der meest superieure represen tanten dier orgelspeelkunstinrichting, waarop door latere generaties met een zeker soort van medelijden wordt neergezien. Die naturalistische school deed het orgei hooren, de Iiedendaag- sche orgelstukken. Echter, om te kunnnen registreeren kan de organist natuurlijk alleen gebruik maken van de bestaande registers, m.a.w. hij is voistrekt afhankelijk van de disposi tie, van hetgeen de orgelmaker beliefd heeft te geven. Nu heeft de Fransche muziek immer 'réf meer dan de Duit sche zich tcegef i op charme, op intiemteit ei, het is dus geenszins te verwonderen uac, toen in het begin der negentiende eeuw de Frar.sche eri de Duitsche orgelbouw ieder zijns weegs ging, de Duitsche het ging zoe ken in zwaarmoedigheid, kracht en geleerdheid, de Fransche in fijnheid en lichtheid. De Fransche orgeldis positie, en zoo ook die van het Paleis orgel, is buitengemeen subtiel en ver- eischt voor de richtige behandeling een artisticiteit, een individualiteit, die ik betwijfel of een onzer organisten ze wel bezit. Immers, in meerdere of mindere maré staan zij allen onder den oppermachten invloed der Ger- maansche muziek. Dat, om enkele voorbeelden te noemen, orgelmuziek van Bach, Mendelssohn en Reger, zelfs ook nog Hesse en Liszt, nu juist niet het petillemende en aantrekke lijke heeft van b.v. Lemmens, Mailly, César Franck of Boëllmann, behoeft eigenlijk geen betoog. Va; al die dingen, en er zijn er nog meer. die uier kortheidshalve voorbij gegaan i. orden, is het Paieisorgel een markant voorbeeld. Flet zou dan ook zeker bij voortduring getuigenis heb ben kunnen geven van zijn superieure 'waliteiten, zoo in constructie, als in" ,eluid, als hefbaar niet gestaan had in het Paleis, dat voor concertgebruik volstrekt buiten gebruik is geraakt als in ons vergermaniseerd muziek- milieu plaats was geweest voor een Fransch orgel; als In >ns concertleven, voor het overgroote deel ingenomen door orkest- en soldstenmuziek, ruim te te vinden was geweest, voor zelf standige orgelmuziek zonder kerkelijk karakter en eindelijk, als de economi sche handelsrelaties met Duitschland niet zoo zeer bevorderd hadden de import van Duitsche orgels en orgel- principen, dat dit Romnansche instru ment het in den strijd tegen den Ger- maanschen geest jammerlijk heeft moeten opgeven. Burgerlijke Stand. LAATSTE NIEUWS. Opzienbarend iaiüissemenf. Voor dew inhoud dezer rubriek steit ér- Redactie zich niet aansprakelijk. h. hoelinGa, voorzitter Ned. K K. 1 van H. K. W. afd. Haarlem. AMSTERDA&SCHE BEURS. VELSEN. Bij Kon. besluit van 21 Maart 1922 is, met ingang van 1 Jpni 1922, aan mejuffrouw I. Th. Nije, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als leerares aan de R.H.B S. te Velsen. HILLEGQM. IJMUIDEN. De „Staatscourant" bevat de sta tuten van de Coöp. Vereen, tot Be vordering van de vischliandelbehmgen van de Amsterdamsche Vischb'-indela ren. alhier. ASSENDEt.FT. CASTR1CUM. IJMKIDEN. BENNEBROEK. ZANDVOOFT. HEEMSKERK. De Spaarnëbank. In de op 23 dezer gehouden Alg. Ver gadering van Aandeelhouders werden de balans en Verlies en Winstrekening goed gekeurd en het dividend bepaald op 6 pet., evenals het vorig jaar. Als Commissarissen werden herkozen de lieeren Th. Janzen Hzn., Mrr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en B. J. V. van Hees. Uit het verslag blijkt, dat de netto-winst bedroeg 268.778.52, (v. j. 254.381.321 Afgeschreven werd op gebouwen en safe- inrichting 15.252.28. De reserve be draagt 400.663.72, de extra-reserve 211.555.641/2. De balans vermeldt aan de debefzijde de volgende posten: kas,, coupons en vreemde munt 85.546.871/t,;- bankier: en kassiers 225.244.58; wissels 129.468.891/t; voorschotten tegen effec ten 934.113.231/2; debhenren in reke ning-courant 4.411.121.59 Mj, interest 1070; inventaris 1; gebouwen en safe-inrichting 70.252.28; effecten .38.321.041/2. Aan de creditzijde: Aandeelenkapilaal 5.000.000, waar van in portefeuille '3.000.000). 2.000.000; crediteuren 793.688.401/^: bankiers en kassiers 191.388.431/^; pro longatie o.g. en beleening 1.217.140.11: interest 5.962.38; reserve 389.267.06: extra-reserve 211.555.641^; onverdeeld dividend 33.66; onkosten 4.464.74; te betalen dividend 1873; spaarafdeeling en deposito's 810.987-55; winst 268.778.52. De boekhouding werd periodiek onder zocht en goedgekeurd door den accoun tant J. W. Lucas, evenals de balans en Verlies en Winstrekening. Openlucht-Demonstratie. Zooals bekend, zal door den R.-K. Volksbond de herdenking van de uit vaardiging der Encycliek „Rerum No varum" dit jaar op Hemelvaartsdag gehouden worden in het R.-K Sport park te Heemstede. Indien toestemming gegeven wordt door den Burgemeester van Heem stede, zal de demonstratie voorafge gaan worden van een optocht met' ontplooide banieren en transparanten en opgeluisterd door een 4-tal muziek korpsen. Het programma is als volgt: 's Morgens Generale H. Communie in de Kathedrale Kerk „St. Bavo" voor de afdeelingen Haarlem, Scho ten, Heemstede, Bennebroek. JJmui- den, Bloemendaal,Vogelenzang, Hoofd dorp, Velsen, voorzoover dit voor de omliggende plaatsen niet te bezwaar lijk is. Zoo mogelijk zal des morgens een korte toespraak gehouden worden door den ZeerEerw. geestelijk Advi seur Rector Kok. 's Namiddags 2 uur optocht met' ont plooide banieren, transparanten en vaandels, opgeluisterd door 4 muziek korpsen. 3 uur aankomst op bet R.-K Sport park te Heemstede, alwaar 4 spre kers het le gedeelte van hun rede voering zullen houden (20 min.). Concert van de muziekkorpsen en zingen: „Aan U, o Koning der Eeu wen". 2e gedeelte der redevoeringen (20 min). Zingen: „Roomschen dat zijn wij met ziel en harte". 's Avonds 7 uur plechtig Lof in de Kathedraal „St. Bavo", alwaar de H.- Eerw. Plèbaan Westerwoudt de pre dicate zal houden. De bcorn als verkeersagent. Gisterennamiddng reed een vrachtauto, komende van de Zijlbrug, tegen den groo ten kastanjeboom bij de tramrails. Het voorstuk werd geheel vernield en de auto moest worden gesleept. Had de boom er niet gestaan, dan was de vrachtkar wel licht hij de firma Beaufort binnenge reden. 't Is al meer gezegd aan de klagers over de boemen als sta-in-den-weg; deze reuzen doen heel -vaak dienst als de beste verkeersagenten. Onze teekenaar maakte er een kiekje van. Buitengewoon concert der Haarlemsche Orkest-V ereeniging. Evenals het vorig jaar zal zooals we reeds in het kort mededeelden op Dinsdag 28 Maart a.s. een concert wor den gegeven ten bate van het Onder steuningsfonds der Orkest-leden, onder leiding van den heer Gerharz, met wel willende medewerking van mejuffrouw Di Moorlag, concertzangeres te Amster dam. Er zullen uitgevoerd worden de na volgende werken: Ouverture „Tannhau- ser", Senta Ballade aus „Der Fliegende Hollander", Vorspiel „Lohengrin" allen van R. Wagner, Lieder eines fahrend'en Gesellen van G. Mahler, Symphonie Pa- thétique van P. Tschaikowsky. Het is niet noodig nogmaaD te wijzen op de uitstekende hoedanigheden van dit Orkest. Het Bestuur der H. O. V. houdt eri zich van overtuigd, dat iedere muziek minnaar een blijk van belangstelling zal willen geven door dit concert te bezoe ken en daardoor mede te werken aan het instandhouden van het Ondersteu ningsfonds. Uit den aard dor zaak is dit fonds thans gering, ta méér waar in den- af-1 Féloöpen winter véle uïtkééringën têri' gevolge van zjektè aan meedere leden vair het Orkest zijn gedaan. De prijzen der plaatsen zijn met in begrip van alle rechten: f 2, f 1.25 en f 0.75. De kaarten zijn verkrijgbaar bij Al- phenaar, Vernout, en op den avond der uitvoering aan de zaal. Geboren: 22 Maart d. van C. de Jong v. Geldere. 23 Maart d. van T. E. Berkhout—Stienstra 24 Maart z. van A. de BruijnWagcmaker. Overleden22 Maart K. 17 ipnd. d. van P. W Poe retro om, Duvenvoorde- straat. C. M. 5 j. d, van A, Jr, d, Kroft, "Kamperlaan. 23 Maart O. M. v Creveld, 41 j Kruisstraat. P. Lugt, 75 j. Kamperlaan. H. 4 j. z. van C. Munnink, Zomêrvaart. .A. M. Muller—-Warmerdam, 31 j. Gasthuisvest. Beschikbaarstelling van een schoolge bouw voor Bijzonder Lager Onderwijs. B. en W. van Haarlem brengen, ter voldoening aan art. 75 (en onder herinnering aan art. 76) der lager on derwijswet 1920 ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeente op 22 dezer besloten, het schoolgebouw aan de Gedempte Voldersgracht no. 22, na verbouw, ter beschikking te stellen van het Bestuur der Neutrale School vereniging „de Hout", gevestigd te Haarlem, teneinde daarin eene bijzon dere school voor gewoon lager ouder wijs te vestigen. Alle daarop betrekking hebbende bescheiden liggen kosteloos voor een ieder ter inzage op de Secretarie der gemeente (5e Afdeeüng). Zwaar verlies op Bloembollen in Caliiornië. Het Amerikaansch blad „The Flo rist Exchange" van 11 Maart schrijft': „Men bericht, dat de betaalmeester van de „Goblage Garden Nurseries" te Eureka,. Caliiornië, een verlies boek te aan bollen alleen van 4 April 1919 tot Juni 1921 van 65.000 dollars. Wij gelooven, dat gedurende deze periode de Narcissen-collectie van deze fir ma verkocht is. Of deze cijfers in het verlies opgenomen zijn, kunnen wij niet zeggen. Begonia's en dergelijke bolgewassen werden ook gekweekt, maar waar de waarde der kraam op 31 December slechts gewaardeerd is op 7000 dollars, ljgt de veronderstel ling voor de hand, dat geen enkele soort van bloembollen voordeelig is gebleken, meldt het „Kweekersblad". N.V. Eerste Haerl. Auto-Mij. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N. V. Eerste Haarl. Auto Mij voorheen J. Inpijn, is het dividend over 1921 op 10 pel. vastgesteld, waar door coupon 8 mot 100 betaalbaar is. Een boschbrand. Te Santpoort is Woensdagmiddag in'het „Neelcbosch" een bosebbrand ontslaan, wett:e ziah aanvankelijk ernstig liet aan zien Gelukkig waren spoorwegarbeiders met schop en sipade direct ter plaatse en kon met het blussohingswerk begonnen wonden. Ware hun hulp niet oogewblikke- lij'k gekomen, de geiheele boschslrook en de vlak er achter staande nieuwe hulzen van de - woni ngbou wvereemgi ng „Blo emen- daal Noord" waren weüdcht ten prooi ge vallen. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken, uit de locomotief van den even ie voren gepasseerden goederentrein. R.-K. Intern. Ver. tot bescherming van Meisjes. Van de- aPd. Haarlem van bovefigonioeni. de vereenaging is het jaarverslag over 1921 verschenen. Reedis vroeger hebben wij het een en ander hieruit medegedeeld. R.-K. Volksbond. Op de algemeene ledenvergadering van den R.K. Volksbond op Woensdag 3 Mei, zal de Hoogeerw. Vicaris der H. Land: stichting een lezing houden over deze stichting en 'haar door Wohllbeeiden ver duidelijken. Haarlemsche Orksst-Vereeniging. Concert voor de leden. We hadden als gasi-dirigent ander maal do heer Wouter Hutschenrüyter.. Men weet, hoe zijn dirigeeren is: uiter lijk onbewogen, en bij de klassieken zoo sober mogelijk. Hot orkest opende met de symphonie van Haydn Esdur. De muziek, die nergens uit de onbewogen strakheid van i het metrum kwam, maakte geen indruk. In 't finale viol nog' 't meeat te waar deuren; gezellig gekeuvel der onder scheidene instrumentengroepen houdt aangenaam bezig. En, in 't Andante mocht men de deugdelijkheid der hout- hlazers-groep bewonderen. Maar ik durf er mijn hoofd ondsr verwedden dat, als de 82-jarige grijsaard Haydn hier was tegenwoordig geweest zooa'a bij de laat ste uitvoering- zijner Jahreszeiten, waar hij zich' zijn arme oude knieën zoo opeens gedekt zag door de kostbaarste icasjmiren sjaals, hij toch zeker in weerwil van zijn plotselmg-omwigj-zijn zou zijn opgesprongen en had geroepen: „bij allo goden van den Olympus, jullie muzikanten, maa'^t muziek, muziek! Dan zal hij zich, ietwat onthutst over zoo'n spontane uiting yan jeugdig vuur, verlegen zijn stramme handen nebben ge wreven, maar de muzikanten hadden zoo dadelijk zfóh do vingers voelen jeuken en met- een rondkijken van „waar zijn 'we?" had do Géést hen gepakt en wa ren zo aan 't musiceeren geslagen dat, 't zoo'n lieven aard had. Ja, er. kunnen eoms gekke gedachten over jo komen als je zoo zit te luis teren, en de muziek wil niet direct aanslpreken. Zoo had ik in Mendelssohn's Ouverture „Fingalshöhle" ook ongeveer in 't mid dendeel pas de gewaarwording dat het voorafgaande mij eenjgszins was voor bijgegaan, waarover ik me toch sterk verwonderde, daar deze muziek'nooit na laat sterken indruk bij hem te wekken. Toen Brahms' eerste symphonie was gekomen aan 't slotdeel der finale, ja, toen zag ik, wat de ooi-zaak was dat zoo veel mij was gepasseerd en mij zoo inqerlijk onbewogen had gelaten. Deze zeer eubje ti«va muziek, vooral dat eer ste deel met zijn schrijnende accenten, kan alleen en allSén dan den indruk, maken, als dirigent en musici elkaar volkomen begrijpen. Bovenal heeft een (ürigent als de heer Hutsehenruyter, wiens bewegen toch al uiterst sober is, een heele reeks van repetities noodig om aan de executanten de be loeling van zijn gebaar duidelijk te doee worden; zonder dit* kan er van spontane uitvoe ring norit of te nimmer sprake zijn. Wil do H.O.V. het gast-dirigeeren in zwang houden, dan zal er een duchtige voorbereiding aan moeten voorafgaan. Anders is no h het orkes', noch het pu bliek, no h de dirigent-zei c er mee ge baat. Het meeste namen we mee van het Andante sostenuto. Zij die iii de sym phonie van Brahms' solistisch thatig wa ren, stonden voor hun taak. Ook kon men «veer osre ht ge ïielen van de prach tige hoorn-atz, die Brahms onvergelijke lijk schoon shrcijft. Bovenal het' slot deel der finale hal een mooi sentiment. Dat voelde ook het publiqk en 't bracht den dirigont zijn hulde. - G. J. K. 's-GRAVENHAGE, 24 Maart. Men seint ons: De kassiersfirma Lenaertz Wagner en Co., alhier een sedert 60 jaren bestaande zaakdie van velen het volle vertrouwen genoot, heeft haar betalingen gestaakt. De eigenaar J. S. Lenaertz Wagner is voortvluch tig. Het deficit moet in. de tonnen loo-pen; oorzaak van den deblacllje moet voornamelijk liggen in op te royalen voet levén. Justitie en po litie zijn in de zaak gemengd. Ge hoopt wordt nog dat' het deficit zoo veel mogelijk zal zijn te dekken door aanbieding accoord en verknoping kunstvoorwerpen eigendom van Le naertz Wagner. ONS CONGEES. Roomsche bedienden van Haar lem en Omstreken. Een machtig mooie manifestatie zal Zondag a.s. in Utrecht plaats vinden. Daar zal (uitgeschreven door dsn Ned. E. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden) een congres worden ge houden, dat voor alle Eoomsche bedien den van Nederland van de grootste be- teekenis zal zijn. Daar zal door bekende mannen op sociaal en economisch ter rein een program worden ontvouwd van zeer ver strekkende befeekenio. Een pro gram dat als een nieuwe dageraad voor ons, bedienden, het richtsnoer zal wezen, bij onze actie in de naaste toekomst. Komt dan alien op Op de eerste plaats de georganiseer- den om nieuwen strijdensmoei te putten, om uw hart te verjongen en te vul len met nieuwe kracht. Om getuige te zijn van een manifes tatie zonder weerga in onze bedienden wereld. En ook gij die nog staat buiten de beweging. Die misschien nog niet ten volle beseft, wat de strijd om het bestaan voor ons bedienden beteekent. Die nog niet weet wat een machtige factor, een katholieke organisatie kan zijn Komt allen vrouwen en mannen, jong en oud om 'getuige te zijn van ons Roomsch kunnen. Allen dus Zondag naaf Utrecht, wij rekenen op u. De Beurs opende heden; prijshoudend. Staatsfondsen 5 pct.Nederland 8814. 6 pet. Indië 95J4, 7 pet. Indie 102K, 6I/j> pel. Nederland 99l/,. Culturen. Koloniale Bank 127, In dische Bank 96%, Vorstenlanden 153%. H. V. A. 363. Induslrieele waarden. Insulinde olie 4%. Oliewaarden. Koninklijke 413, Con sols liO Vi, Orion 30. Tabakken. Deli Mij 230, Besoeki 48%, Rotterdam Deli 25, Senembah 350. Rubbers. Amsterdam Rubber 86%. Deli Batavia 57%, Nederl. Rubber 48. Rott. Tapanoeli 20. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 149, Holl. Boot 44, Kon. Holl. Lloyd 211/2, Japanlijn 101, Paketvaart 92%. Scheepvaart Unie 104, Marine 16%. Amerika an sche waarden. -Hide and Leather 75%, Steel 101, Smeltiing 55%. Anaconda 106, Cigar 72, Atchison Topcka 1041^ Voting Rails 23%, Denver 1%- Southern Pacific 94, Union Pacific 145%. VeiVngen. Donderdagavond had ten overstaan van den candidaat-Notaris O. J. F. Dolk, waarnemende het vacante kantoor van Notaris K. Langeveld, de verkoop bij afslag .plaats van I. Het woonhuis „Driehuizen" met bloembollenschuren aan de Weerestein- straat, groot 12 Aren 45 c.A. In hoog ste bod gebracht op f 17500, verhdbgd met f 500; afgemijnd op f400 door den heer Van Meeuwen, adm. te Haarlem. II. De pereeelen Bloembollenland aan de Weeresteinstraat en Weerlanervaart groot 1 H.A. 63 Aren, 30 c.A. In hoog ste bod gebracht op f 31250 verhoogd tot f 13500, afgemijnd door den heer Meeuwen op f 1500. Hl. Do pereeelen Bloembollenland aan de Weerlanervaart ten Oosten van per ceel II, groot 1 H.A., 2 A. 60 o.A.' In hoogste bod gebracht op f 5000, af gemijnd voor f 7000 door den heer Meeu wen. IV. De per jee'en blremboTe-lmd met woonhuizen, erf en weg, aan de Noor derlaan, groot 1 H.A., 93 A. <6 c.A. In hoogste bod gebracht op f 19500. Af gemijnd op f 500 door den heer Meeu wen. Na verschillende combinaties was d^ einduitslag, dat perc. I en IV werden toegewezen aan den heer Meeuwen, ter wijl do heer G. Telkamp alhier voog f22900 kooper werd-van perceel II en IIL Veiling K.-HagedoomI een perceel bloembollenland aan den Lcpsterweg, groot 19 A. 70 c.A. In hoogste bod ge bracht op f 800 verhoogd tot f 1100, af gemijnd op f 45 door den heer P. de. Vreugd. n. Een schuur, in hoogste bod ge bracht op f 470; afgemijnd op f30 door fa. Schilpzand en Zn. De „Staatscourant" bevat dè sta tuten van, de Coöp. Boerenleenbank, alhier, KiszPrstijstHeden werd door B. en W. vastgesteld de kiezerslijst voor 1922-23, waarop voorkomen 1735 kiezers en kiezeressen, verdeeld ovei 2 stemdistricten. Gasbedrijf. De balans en winst- en verliesrekening over den dienst 1921 is door den direeeteur ingediend en sluit met een nadeeiig saldo van f2101.48. Dit is een verblijdend verschijnsel. Op de begrooting voor dat jaar was een verlies geraamd van f 6901.20. Al les wijst er op, dat bij voldoende af name het bedrijf binnen eenige jaren zich zal bedruipen. Evenzoo is door genoemden direc teur ingediend de balans, winst- en verliesrekening van bet electriciteits- bedrijf, aanwijzende een winst van 1' 5325.79, tegen een geraamd bedrag op de Degrootiug van f 3940. Ook een verblijdend verschijnsel. Daardoor wordt aangetoond dat in het jaar 1921 het verbruik door meer dere afname als uitbreiding is toe genomen. Schi dcrwevk. Het schilderwerk voor het gasbedrijf is bij inschrijving gegund aan den iaagsten inschrijver, J. Weda te Bakkum, voor f 1235. Schoolbouw. De verbouw der openbare school naderthare voltooi ing. Inwendig is de school in dóe mate verbouwd, zoo, dat van 2 les lokalen een gymnastieklokaal is ge bouwd, terwijl voorts 1 leslokalen to taal zijn vernieuwd en een nieuws gang met urinoirs gebouwd. Ook de buitengevel -is gerestaureerd. Het ge heel maakt een prettigen indruk Drankweer-Tfsntapnsteiling. In vervolg, op ons vorig bericht kunnen we mededeelen, dat de tentoonstelling ook de volgende dagen druk bezocht werd. Behalve de groepen schoolkin dereu zijn er plm. 1400 betalende bezoekers geweest. Er is voor onge veer f90 aan lectuur verkocht, terwijl de thee- en koffiescheukerij, zoomede alle andere attracties zich in druk bezoek mochten verheugen en „goeds zaken" hebben gemaakt. Woensdagavond waren het de hee- ren Klut, die voor de muzikale op luistering zorgden en 't was soms overvol, zoodat als gevo f de uitleg ging van den' heer Harders achter wege moest blijven. Alcoholvrije wijnen, biscuits, werden bij opbod verkocht; het te verloten boek bleek in handen te komen van nummer 162 en het was ruim 10 uur toen de voorzitter van het Centraal Drankweer-Comité, de heer IJ. J. Reitsma, alle commissarissen en fir ma's, die hun steun hebben verleend, met hartelijke woorden den dank van liet Comité bracht voor alle medewer- king, speciaal dé leiders Harders en Vermeu/en, en met een opwekkend woord ten gunste van den drankstrijd de tentoonstelling sloot, Dinsdag 21 Maart hield de R.-K. Coöp. Boerenleenbank haar jaarver gadering, in het R.-K Vereenigingsge- bouw. De heer P. Zeestraten, directeur der Bank, heette te ruim 8 uur de aanwezigen welkom en verheugt zich over de opkomst. Uit het jaarverslag memoreeren w.'i, dat het aantal leden op 3i Dec. j L 8S>' bedroeg, terwijl 345 spaarboekjes in omloop zijn. De totaal-ontfvangsten over 1921 ga ven het Cijfer van f342814.04, dat der uitgaven over 1921 f 347864.89. Aan het reservefonds kon worden toege voegd de som van f 2080R1 De rente voor spaargelden bedraagt met ingang van 1 April 4.56% en dat der voorschotten 6°/o. In plaats van wijlen den lieer J. Teeuwen werd als lid van den Raad van Toezicht gekozen de heer J. A. Vernooij. De aftredende leden van Bestuur en R. v Tbenevens de kassier, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Uit rekening en balans, alsook uit liet winstcijfer blijkt', dat de R.-K. Boerenleenbank zich in gunstige con ditie bevindt. Te ruim 9 uur sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. SASSFNH*ri". Donderdagmorgen had den brievenbe steller P. v. d. B. van Voorhout het onge luk van de brug langs de torenlaan, gem. Voorhout, per rijwiel te wafer te riiden. De Inmiddels te hulp gesnelde J. v. d. V., werkzaam op het land van den heer II. wist den drenkeling en zijn rijwiel op het droge te brengen. Na zich van drogen kleederen te heb ben voorzien bij den heer J. B. aldaar, bleek dat hii met den schrik en een nat pak vrij gekomen was. Huldeblijk. Er is hier een comité van inwoners en badgasten gevormd, da» zich belasten wil met het in ontvan"st némen van biidragen voor het aanbieden van een huldeblijk aan den afgetred-n gemeente-secretais, den heer P. L. de Vries. In de Woensdag j.l. gehouden leden vergadering van onzen afdeeüng voor bloembollencultuur, was bericht ingeko men van den heer B. Tijms, dat hii als bestuurslid bedankt had. Genoemde lieer vervulde de functie van voorzitter en was ook dien avond afwezig. Het voorzitter schap werd nu waargenomen door haar 2cn voorzitter, de heer C. v. Duiven- voordo. De beschrijvingsbrief naar de a.s. Maan dag te .houden Algemeene Vergadering lokle geenerlei bespreking uit, redenen waarom dq waanemende voorzitter na ballotage van een nieuw lid, gevolgd d^pr de gebruikelijke verloting, de bijeenkomst sloot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2