ZIJN SLACHTOFFER. BUITENLAND. BINNENLAND. Tweede Blad - 24 laar! 1022 PARLEMENTAIRE KRONIEK. r EUILLETON 44. had 't begrepen. Alles sciioot haar weder te binnen. Men kwam haar haar zoon ontnemen. Zij trilde over het geheele lichaam. Men zou gezegd hebben, dat zij plotseling uit een droom ontwaakte. Met fonkelende, dreigende, wilde blik ken, drukte zij haar zoon in de armen en zei daarop „Nooit „Ha zoo," zei de commissaris, „is men hier voornemens weerstand te bieden „Nooit," zei Christine, „nooit zal men mijn zoon uit mijne armen kunnen rukken, zoolang ik leefGe zult mij dooden, als ge hem wilt hebben - Zij wendde zich tot den markies, die er onbeweeglijk, schijnbaar onver schillig bijstond. „Hebt gij," zei ze, „zulk een af schuwelijke, monsterachtige daad be dacht om mij mijn zoon te ontnemen „Zooals gij zegt," zei de markies, .,en gij weet op welke voorwaarden De beslissing der Commissie van Herstel. ge hem kunt behouden, of terug kunt krijgen, als ge hem laat gaan. „Door weder tot u terug te keeren Durft ge daaraan nog te denken „Ik denk er voortdurend aan." „Hebt ge dan geen hart! Geen schaamtegevoel, geen geweten „Mijne toegeeflijkheid is verheven boven al uwe beleedigingen en smaad woorden. Stem er in toe met mij terug te keeren, en uw zoon zal u niet meer verlaten." „En als ik weiger „Dan zult ge hem niet meer terug zien." „Mark, ikfzou Markfniet meer terug zien Men zou hem mij ontnemen „Ja." „Met geweld „Ja, duizend maal ja, en ik zal hem medenemen. En nooit zult gij hem terug zien, nooit Christine hief de handen ten bemel. „Is het mogelijk," riep zij, dat gij zoo iets monsterachtigs bedacht hebt, zulk eene wandaad „Ik zal even onverbiddelijk zijn als gij." De markies wendde 'tob *te"i commissaris. De toestand in Ierland. „Ga uwen gang," zei hij. De ambtenaar trad op Christine toe, tegelijkertijd een teeken gevende aan twee agenten. „Gij noodzaakt ons, mevrouw, om tot onzen grooten spijt...." Christine ging met wijd openge sperde oogen langzaam achteruit. Met haar zoon op den arm liep zij tot achterin het vertrek. Het kind schreid- de bittere tranen. „Kom mevrouw," zei de commissa ris zacht, „wij moeten onzen plichf doen." Zij sidderde en het scheen, alsof zij hem niet dadelijk begreep. „Gij moet ons uw kind afstaan," ging de commissaris voort. Christine werd thans weder volko men wakker. Zij keek den man met verschrikte oogen aan. „Mijn kind," stotterde zij, „wilt ge me dat ontnemen Ik ben er toe verplicht." De ambte naar scheen ontroerd, verteederd. De smart van de moeder had hem diep getroffen. Christine had een oogenblik van hoop. „O mijnheer," smeekte zij, „gij zult dat niet doen. Bedenk, dat mijn zoon alles is,wat mij in de wereld overblijft. Alles wat ik bezit, alles wat ik liefheb." „Ik ben het niet, mevrouw, tot wien ge uw beden moet richten," zei de beambte. „Ik vervul een moeilijken plicht en als het slechts van mij af hing Hij wierp den markies een blik toe alsof hij wilde zeggen„Plaag die vrouw, die moeder jniet langer." De markies bleef onverbiddelijk. Christine ging voort„En wat wilt gij, dat hij doen zal Wie zal hem verzorgen Wie zal hem beminnen Hij zal 't beter bij mij hebben," zei de markies, „dan bij een moeder, die uit haar woning weggeloopen is." De commissaris maakte een onge duldig gebaar. „Laat ons er een einde aan maken,' zei hij. Ik ben geen rechter en heb niets anders te doen dan de wet uit te voeren. Als ge rechten hebt, kunt ge ze doen gelden. Ge kunt in hooger beroep gaan of het proces doen herope-- nen, maar voor het oogenblik ben ik verplicht,, om aan den"eisch van uw echtgenoot gehoor te geven. Werk mij niet tegen door u te verzetten. GEi. BUSTENL BERICHTEN. ZE ZIJN WEL CONSEQUENT. giNNEKLAHBSflH MIEÜWS. Het zou mij spijten, zeer erg spijten, geweld te moeten gebruiken." Hij had zacht gesproken, maar zeer overredend en bijna smeekend. Chris tine luisterde echter niet. Haar gelaat had een vastbesloten uitdrukking, iets woest, en blijkbaar was zij niet Van zins goedschiks toe te geven. „Ik geef mijn zoon niet af." En zij drukte het kind vaster tegen zich aan', dat verschrikt zijn hoofd trachtte te verbergen, niet begrijpende wat er voorvielalleen bemerkte hij wel, dat men zijn moeder kwaad wilde doen. De commissaris wendde zich nog maals tot den markies. Hij hoopte dat de ellendeling een weinig zachter zou gestemd worden door dit tooneel en eenig Medelijden zou gevoelen, zooals met al de ainstanders het geval was. Hij vroeg, in de hoop dat zijn lastgever voor geweld terug zou schrikken „Wat moet er dan gedaan worden „Wat ik gezegd heb 1" „Desnoods met geweld „Zeker, als men er u toe nood zaakt." De beambte maakte een misnoegd gebaar, maar hij gaf een teeken aan nen xve het volgende: Het was thans nog niet domlijk,! een volledig verslag uit te brengen.' aangaande den toestand der Maat schappij, daar hiervoor nog niet alle gegevens beschikbaar zijn. Er bestaat, echter geen bezwaar een overzicht!5 te geven van de oorzaken, die ,.Kos- mos" er toe geleid hebben zich on-( der toezicht te stellen. Het overzicht over den huidigen financieelen toe stand kan dan later komen, n.l. als inleiding op de voorstellen tot rege ling der opofferingen, welke crediteu ren zich in lnm gezamenlijk belang zullen moeten getroosten. zijn agente en zeide „Ga uw gang En hij wendde het hoofd om ten einde niet te zien wat er gebeurde. Toen had er een afschuwelijke aanval plaats, waaraan geen naam gegeven kan worden. De agenten, in.de "hoogste mate ontroerd, waren op Christine toegetreden. Zij pakten haar bij den arm, bij de hand dié Mark zoo vast omklemd hield, dat de beide lichamen één schenen te zijn. En ze zeiden op vriendelijken toon, daar zij noch de moeder,noch het kind eenig letsel wilden doen; „Kom, mevrouw, kom." Men trachtte haar hand los te ma ken. De hand van de moeder en de hand van het kind. Christine bood een waanzinnigen tegenstand. Zij^i wrong zicj als een slang, liet zich als' het ware martelen, maar loslaten, dat deed zij niet. Haar oogen schoten vonken. Met hare tanden trachtte zij te bijten, zij j schopte van zich af en voortdurend! gilde zij„Ellendelingen 1 Ellende-] lingen 1" Zij verdedigde zich zoo goed j als in haar vermogen was. Het kind' schreide. De motie-Duys De gewijzigde pen noen wet Het Sovjet-proces tegen 47 socialisten. Do klemmende betooging van den Mi nister van Financiën, da't hij geen een kan missen en dat van afschaffing der veilingrechten op land- en tuinbouwpro ducten geen sprake kan wezen, mo__^ niet baten. Evenmin zijn belofte, dat die rechten zouden afgeschaft worden, als to vermindering van belastingdruk zou kun nen worden overgegaan. De Kamer sprak zich eenvoudig uit tegen het veilingrech door het aannemen van da motie-Duys, vragende om de afschaffing, 46 ledei waren voor, 36 tegen. Van de Linker zijde was alleen de heer de Kanter te gen van Rechts stemden 8 leden voor de heeren Engels, Romans, van de Laar, Bulten, A. P. Staalman, van de Bilt, Juten en Kuiper. Daarmee was de motie-Weitkamp waarin de afschaffing der veilingrech- ton gevraagd werd, zoodra de finaneieël toestand het zou gedoogen, van de baan De vraag is nu 'maar of Minister De Geer, de motie-Duys zal uitwaren. Erg waarschijnlijk lijkt het ons niet, ook niet tien heer Duys, die al vast heeft aan-, gekondigd, dat, bij niet uitvoering zijner aangenomen motie, hij een wetsontwerp van gelijke strekking zal indienen. Het betreft geen betoog, dat de Ka mer niet bijster goed te spreken was over de verwerping door de Eerste Ka mer van de door het Lagerhuis zonder hoofdelijke stemming aangenomen Pen sioenwet voor burgerlijke ambtenaren me de duidelijke bedoeling, dat het ontwerp zou terugkomen zonder de premievrij- beid van het pensioen, derhalve over hot feit, dat de Eerste Kamer zich het recht van amendement aanmatigde. Hoofdzakelijk liepen de discussies over de vraag, of men zich, ten einde iedere verbetering der bestaande "Pensioenwet ten niet in gevaar te brengen doof een conflict met de Eerste Kamer, maar zou neerleggen bij de beslissing van den Se naat en dus het thans behandelde ont werp met de mogelijkheid van premiehef fing zou aanvaarden, of dat men aan de Eerste Kamer het hoofd zou bieden en het ontwerp, hersteld in zijn oorspronke- lijken vorm, opnieuw aan de Eerste Ka mer zou zenden. Voor het gewijzigde ontwerp verklaar den zich de heeren Lely, Smeenk en Romans. Voorstanders van volhouden wa ren de heeren van Stapele, Ketelaar, van de Laar en Ravesteyn, die in 't voor bijgaan Minister de Geer verweten, dat hij door zijn zwakke houding in de Eer ste Kamer feitelijk de verwerping had in de hand gewerkt. De heer Braat verklaarde tegen het ontwerp te zullen stemmen, omdat, nu ja... het een bevoorrechting zou beteeke- nen van sommige burgers boven alle an dere. Vervolgens verdient het feit, dat Mi nister de Geer opkwam voor de ambte haren, die als de zondebokken kunnan beschouwd worden. Nederland, zoo zei de Minister, kan in 't algemeen trotsch zijn op zijn ambtenaren. De verhalen die om trent hen loopen, zijn grootendeels le genden of generaliseering van op zich zelf staande gevallen. De beslissing over het al of niet wa gen van een conflict met de Eerste Ka mer zat vast aan de beslissing over het amendement der 8.D.A.P., om het ont werp weer in zijn oorspronkelijken vorm te herstellen en dus de mogelijkheid van premie-heffing niet op te nemen. De beslissing viel ten gunste dër voor- ziehtigen. Het amendement werd ver worpen met 55 tegen 26 stemmen. Het ontwerp werd aangenomen met 8) stemmen tegen één, die van den heer Braat. Do socialist Hiemstra vroeg een inter pellatie aan over de steunverleening aa i werklooze veenarbeiders. Daarop zal he den worden beslist. Veel tijd zal de interpellatie-Duys over het Sovjet-proces tegen 47 sociaal-demo craten, niet aan de Kamer kosten. Het is een goede gewoonte dat men zich in het Parlement niet mengt in de aan gelegenheden van andore landen. Dat is verstandig, want het heeft met zijn eigen land genoeg te doen. De aan vrage van den heer Duys om onze re geering te laten optreden ter voorko ming van het proces tegen de sociaal- révolutiónnairen in Rusland, kon dus niet worden toegestaan. Dat wist de heer Duys ook wel en hij kon op zijn tien vingers natellen dat zijn aanvrage niet werd ingewilligd. De voorzifter stelde vóór, afwijzend to beschikken eu dat voorstel gaf den heer Duys alle gelegen heid om te zeggen wat hij bij de inter pellatie, zou hebben willen zeggen en de heer Schaper, die daarna nog even sprak, zei het maar doodleuk dat het protest nu toch al vast in het Parlement was uit gesproken. Uitvoerig betoogde de heer Duys dat van een rechtspraak in Rusland niet kon worden gesproken. Het gerechts hof was slechts een partij-raad. Dit nu moest aanleiding zijn tot een protest. Men moest daarbij dus beginnen met een oor deel uit te spreken over den gang van zaken in Rusland. Niet onvermeld mogen wij laten, dat de heer Schaper op eigen houtje den Minister uitnood igde, om in de Kamer aanyezig te zijn, hetgeen bij regelingen van werkzaamheden niet de gewoonte is. En zeker is het niet de gewoonte dat één lid een dergelijk verzoek richt tot den Minister. De Voorzitter bracht dan ook den Minister buide, waaruit bleek dat de ze zich niet wilde leenen tot de onbe-5 lijkheid, zich te bemoeien met de vraag of do Kamer al of niet van haar interpellatierecht zou gebruik maken. Het verloop der debatten over de ar tikelen der Begroeting van Financiën, had het gewone karakter. De hearou Oud en J. ter Laan, die belden bij het belastingvak zijn geweest, haalden oude herinneringen op. Hoe die per soneelsformatie van den actieven dienst ia elkaar zit, is ons nog altijd niet' duidelijk, maar or is een rang bij, dien de heer Ter Laan wil wegwerken. Dit maal had hij een ingewikkelde motie, waarin een algeheele reorganisatie werd gevraagd, ma0" die ten slotte toch neerkwam op liet wegwerken van dién rang. De Kamer was zoo onwelwillend om de motie te verwerpen. De heer Abraham Staalman joeg den heer Smeenk tegen zich in het harna» door de indiening eener motie, vragen de om eenige uitbreiding der Staatslo terij, vooral ter beteugeling van minder gewenschte particuliere loterijen. De strijd werd evenwel onbeslist af gebroken. Er werd ontdekt, dat er sinds 1919 'nog een motie-Beumer ligt be-« treffende afschaffing der Staatsloterij. En toen deed de voorzitter het volko men logische voorstel, de motie-Staal man op nader te bepalen dag tegelijk met de motie-Beumer te behandelen. Welk voorstel werd aangenomen met 39 tegen 23 stemmen. Nog kondigde do Minister van Fi nanciën naar aanleiding van eenbetoog van den heer Hermans, een wetsont werp aan, waarbij de uitkeering der do minate mijnen aan den Staat niet naar de bruto-, dooh naar de netto-opbrengat zal geregeld worden. De Duïtsche pers wordt kalmer. Onder de telegrammen deelden wij gis teren de beslissing van de Commissie van Herstel mee en de sensatie, welke daar van in de Duitsche pers het gevolg was. Aan het „Hbld" werd nu gisterenavond daaromtrent nader geseind: Na de voorloopige commentaren van de bladen op de nieuwe eischen van de Commissie van Herstel, komen heden ochtend, nu de tekst van de nota bekend is, de bladen opnieuw op deze aangele genheid terug. De stemming in de orga nen der regeeringspartijen is opmerkelijk rustig en zakelijk. Men heeft niet, zooals vroeger bij dergelijke gelegenheden, het hoofd verloren, maar beschouwt den nieuw geschapen toestand met groote ob jectiviteit. Ook in regeeringskringen schijnt men zeer kalm te zijn. Zoowel de „V-orwarts" als de „Germania" bevatten hedenochtend het bericht, dat het ka binet tot een rustig, ernstig zakelijk on derzoek van den nieuwen toestand is overgegaan, en da#de geruchten omtrent het aftreden van den rijkskanselier van allen grond ontbloot zijn. Zaterdag zal dr. Wirth een groote rede over den alge- meenen politieken toestand houden. Voor zoover men tot dusver de stem ming in de verschillende partijen® kan overzien, kan men constateeren, dat in alle fracties, ook in het centrum, een deel der afgevaardigden van meening is, dat de nieuwe eischen niet te vervullen zijn en dat men het daarom op dwangmaatre gelen wil laten aankomen, Erich Dom- browsky brengt dit standpunt in het „Berl. iagebl." tot uiting, terwijl hij de re geering in overweging geeft, den gealli eerden te verklaren, dat Duitschland niet in staat is hen op dezen weg te volgen, daar deze onvermijdelijk naar den af grond leidt en ook de wereld opnieuw in vreeselijke wanorde moet brengen, Ook in de sociaal-democratische frac tie beoordeelt men den toestand zeer ernstig. Toch is er van een wanhopige stemming geen sprake, maar ook bij de sociaal-democraten is men van meening, dat de vervulling der eischen volkomen onmogelijk is. De „Vorwarts" ziet door deze eischen, speciaal door dien betref fende het heffen van nieuwe belastingen ter hoogte van 60 milliard mark, het met zooveel moeite tot stand gekomen belas tingcompromis ernstig bedreigd. Bij eiken stap verder moet de belasting-meerder heid ineenstorten, zegt het blad. De goed keuring der nieuwe belastingen kan dus slechts door een nieuwe meerderheid ge schieden en niemand begrijpt, hoe zulk een meerderheid gevonden zou kunnen worden. Geong Bernhardt van de „Vosis. Ztg." meent op ©en onduidelijkheid >in die nota van de Commissie van Herstel te kunnen wij®en, en wei ten aanzien van de nieuwe belastingen. De tekst van de nota geeft niet duidelijk aan, of 'het ihier gaat om 60 mil liard Mark belastingen, buiten de gedwon gen leenling om, wat ihij geheel onmo gelijk zou achten of diat de Entente in plaats van de gedwongen teeming een an dere dekking, en wei door betastingen, wensebt, 'daar de Entente «.'edits aangeeft, dat zij den weg van een belasting van liét kapitaal 'bestreden wenscfat te zien. Bern hardt stelt voor, eerst eens ©en poging te •doen om de hier bestaande onduidelijkheid door nieuwe besprekingen met de Com missie van Herstel op te helderen. Naar zijn opvatting biedt de nota de mogelijk heid tot onderhandelen over deze quaestie. Hij ikan zich bijna niet denken, diat de starre voorschriften, die de Oommissie geeft, ernstig gemeend zijn en -dat ze ook niet gewijzigd zouden kunnen worden, in dien door nieuwe besprekingen de moge lijkheid tot overeenstemming op e>en ver standige basis zou blijken Ie bestaan. Tenslotte nog eenige persstemmen. Hét orgaan van de Duitsche Volkspartij, de „D. AUg. Ztg.", meient dat het mét het oog op dien nieuwen stand van zaken met de tot miu toe gevolgde politiek van „ver vulling*' niéts meer gedaan kan zijn. Het blad kan zich geen regeerioig voorstellen, die ihet over zich zou brengen, tot een nog verder^ verarming van het Duitsche volk de hand te reiken. De „DeutscheTagesaig." schrijft heden boven haar hoofdartikel: „Naar de tweede revolutie". Karakterisee- nemd voor de campagne, die thans van rechts tegen de regeeriing Wirth gevoerd wordt is, 'diat het blad de rageerimg-Wirth de onfoekwamsle regeering noemt, die ooit het ongeluk van een overwonnen land heeft voortgebracht. De „Freheit" komt 'hedenmorgen eveneens met haar oordeel. Zij vindt geen woord van blaam voor de Entente en be paalt zich tot het verwijt aain de Duitsche partijen, dat thans als dwang naar buiten ■datgene komt, wat wij door eigen kracht 'hadden moeien volbrengen. De stemming in Frankrijk. Omtrent de beslissingen van de commis sie van" herstel wordt dn de Fransdhe pers het algemeen oordeel uitgesproken, dat het volkomen billijk is en dat de Duitschers er nog goed afkomen. Ze zullen iwel heel hard moeien werken om ©en en ander op te brengen, maar da.t is niet meer dan ze verdienen. Slechts Bainville verwacht er niet veeLvan; of Duitschland' onderwerpt zich niet, schrijft hij, en dan moet men ®i'dh tot de geallieerden wenden en hun vragen maatregelen uit te voeren, waarvan ze juist nooit hebben witten wellén-, o-f Duitschiland accepteert, maar wordt door den lagen stand der marken verhinderd zijn verpKobtdimgen na te komen en 'dan hoeft men met een Duitsch faillissement te maken. In beide gevallen is men dus niéts opgeschoten en deze oplossing kan er dlus goen genoemd worden. Zeer spoedig zal men de quaestie opnieuw onder oogien moeten zien. EEN CONFERENTIE VAN GEAL LIEERDE MILITAIRE DESKUNDIGEN. Te gelijlk met de Vergadering dor geal lieerde ministers van buiteniliandschie zaken hoeft .te Parijs een conferentie van geal lieerde militaire deskundigen plaats gehad, waaraan deelgenomen werd d'oor Foch, Weygand, Gouraud en andere hoogge plaatste togera u toritei ten. DE CONFERENTIE VAN GENUA. De correspondent te Rome van de „Times" zegt, dat Lenin in geen geval naar Genua gaat. Uit Washington wordt gemeld, diat vol gens een verklaring op het Wilite Huis die heer Child, dte AmOTikaaoscihe gezant te Rome, zal optreden als „waarnemer" der Veroen ig'de Staten op -de conferentie van Genua. Een ernstige toestand- De toestand in het grensgebied tusschen Ulster en de» Ierschen Vrijstaat is erger dan ooit, en doet denken aan de duis tere dagen van verleden jaar, toen de burgeroorlog in zijn volle hevigheid in Ierland woedde. De strijd beeft zich tlians volgens den „Times"-correspondent in een guerilla-oorlog ontwikkeld: gebou wen worden in brand gestoken, landbou- wers aangevallen en politie-ambtenaren doodgeschoten. Zoo ver kon worden na gegaan schijnen de Sinn Feiners de aan vallers te zijn, doch heeft de toestand in Belfast, met de aanvallen op de Roomsch- Katholieken en de represaille-campagne op de unionisten, den toestand verergerd. In gezaghebbende kringen te Belfast houdt men vol dat de gebeurtenissen een deel vormen van een plan om een con flict lusschen de noordelijke en zuidelijke regeeringen te verhaasten. Vandaar dat de afgevaardigde George B. Hanna er in het Noord-Iersche parlement op aan drong dat er een conferentie tusschen Noord en Zuid zal worden gehouden om een einde aan de moorden te maken. De laatste berichten van de noordelijke grens wijzen er op, zegt een andere cor respondent van hetzelfde blacL dat de toe stand van kwaad tot erger gaat. Er is een complete demarcatie-lijn tusschen de officieele gebieden van Noord- en Zuid- Icrland aangebacht. De troepen van beide partijen krioelen op hun eigen grens wa kend tegen overvallen van de andere zij de. De tragische ironie van den toestand is dat de groote meerderheid der Ieren het gevaar betreuren, doch niet in staat zijn het af te wenden. Dagelijks neemt elke partij maatregelen ter verdediging, die met tegenmaatregelen door de andere partij beantwoord worden, en aldus den tostand verscherpen. De toestand te. Belfast. In het Lagerhuis heeft Churchill gister avond de overdreven berichten in som mige bladen over de grensincidenten in Ierland eenigermate getemperd. Het mee- rendeel der slachtoffers, die in den jong- sten tijd in Ierland zijn gevallen, zijn te. Belfast en niet in het grensgebied gedood. DE CONFLICTEN IN HET NABIJE OOSTEN. Het wapenstilstandsvoorstel, dat aan beide beltigerenten van^iet nabije Oosten is gedaan, is, behoudens enkele kleine de tails, gelijk aan dat hetwelk Curzon uil Londen heeft meegebracht. Ten aanzien van liet succes dat er van te verwachten zou zijn, is men hier vrij sceptisch, seint de corr. van het „Hbl." te Parijs, omdat men wol ziel wat Griekenland er, mee te winenen heeft, maar niet Turkije en dus niet gelooft dat Angora hierop nu zoo maar zal ingaan. De toezegging toch, dat voorstellen gedaan zullen worden voor de- ontruiming van Klein-Azië, iets vaags en vers dus, wordt als te weinig bevredigend beschouwd, dan dat de Kemalisten er mee genoegen zoi'deu willen nemen. De. toestemming van Poincaré in het zenden van dit voorstel wordt hier dus veelal opgevat als een teeken van goeden wil om mee te helpen aan de vijandelijkheden onmiddellijk een eind te maken, zonder dat hij zelf daarvan echter veel zou ver wachten. Over de zeer langdurige bespre kingen op deze eerste bijeenkomst wordt verder gezegd, dat Curzon zijn denkbeel den ontwikkelde over een speciaal regi me voor Smyrna, waar hij de Grieksclie minderheden zou willen beschermen door middel van door den sultan te benoemen vreemden vali. Men meent, dat dit voor stel wel is samen te smelten met het Fransche, dat Beoogt zorg voor deze min derheden aan den Volkenbond op te dra gen. Verder ontwikkelde Schanzer zijn denk beelden inhoudende, dat elke wijziging van het verdrag van Sevres behoort te worden voorafgegaan door een Turksclie verklaring, waarbij de invloed zones van het drievoudig verdrag van Augustus 1920 erkend worden. Anderen deden hiertegen opmerken, dat in dit verdrag Turkije geen partij is geweest en dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat dit land nu zou beginnen die zones te erkennen, nu het juist beeft te kennen gegeven, geheel Klein-Azië te willen hebben. Hoe Frankrijk in weerwil van hetgeen tijdens den oorlog gebeurd is, n og voor Turkije voelt, blijkt wel uit een betoog dat men hier en daar aantreft, dat de bes te oplossing voor de kwesties der zeeëng- ten is, die kalmweg weer aan Turkije terug te geven, omdat de Turken verstan dig zijn en de sterken eerbiedigen. Aan gezien die sterken thans de allies zijn- beeft men van hen als wachters van den doorvaart geen moeilijkheden te vreezen. De vrij algemeene opvatting is hier dus- dat het voorstel-Curzon als te weinig in overeenstemming met de militair superi eure positie van de Turken weinig of geen succes zal hebben en dat men daarna zal moeten komen tot oplossingen, waarbij de tegenwoordige, voor Turkije veel gun stiger toestand, beter tot uitdrukking komt. SNEEUWSTORMEN IN FRANKRIJK. Te Parijs hebben Woensdag bijna den geheeten dag hevige sneeuwstormen ge woed, terwijl er een buitengewone lage temperatuur heerséhte. Uit de provincie wordt gemeld, dat overal zware sneeuwvallen plaats gehad hebben; in het bijzonder dn de Pyreneeën en de andere bergstreken, waar spoor- en telegraafverbindingen geheel verbroken zijn. Arthur Henderson, lid van de depu tatie der Labour-party, welke pogingen in het werk stelt om de moeilijkheden, die aan een oplossing van het conflict in het Engelsche machinebedrijf in den weg staan, op ie lossen, heeft verklaard dat die 'toestand een gunstiger aanzien 'heeft ge kregen. De niet-formeele besprekingen met dte leaders der fédratte van maobinearbeiders worden voortgezet, en men hoopt dat ze weldra tot een heropening der onderhan delingen met de vertegenwoordigers van alle partijen zullen leiden. Naar de biaden melden is de Engelsche onderzeeër H 42 in aanvaring gekomen met een torpedojager tijdens manoeuvre. De onderzeeër'is mei man en muis vergaan. De poging van het Ameniikaansche de partement van scheepvaart om de 1470 re- geenings schepen van de hand .te doen, is volgens een verklaring van Lasker.den lei der van het departement geheel misluk!. De inschrijvingen wanen zóó laag, dal men er om moest lachen, aldus verklaarde Las- ker, en toonden duidelijk aan, dat er op 'het oogenblik geen markt is voor die Asne- rikaansche schepen. In weerwil van een uitgebreide advertentie-campagne kwamen inschrijvingen voor slechts honderd der beste schepen binnen. Deze inschrijvingen werden niet aanvaard/omdat de deskundi gen van nieeminig waren, dat zij verre ver wijderd bleven van de marktwaarde der tonnage. De Parijsche correspondent van de Belgische „Soir" meent te weten dat er dit jaar groole veranderingen zullen komen in de Framscihe verlegen wo o rd'iging bij dien Volkenbond. Vivianfi zou om persoonlijke redenen bedanken, terwijl ook Léon Bour geois, vermoeid door zijn inspannènden ar beid er over denkl zich terug te trekken. Uit hét onderzoek van de politie in zake. den aanval op den secretaris van het Fransche consulaat te Leipzig, i:s gebleken, ,dal men hier te doen heeft gehad met hol afweren van dezen opdringerigien Franseh- nvan, die een dame beleedigde. De dader is een Zweed. De heer Duys heeft, naar men weet, dezer dagen een interpellatie aangevraagd in verband met de houding der Sovjet- regeering jegens een aantal socialistische en sociaal-revolutionnaire gevangenen, die met executie worden bedreigd. Deze interpellatie moest natuurlijk op niets uitloopen om verschillende redenen. Onze Regeering kan zich moeilijk met die Russische troebelen bemoeien. Maar we maken van deze interpellatie melding, omdat ze zoo juist de S.D.A.P. typeert. Als Socialisten en Anarchisten ergens de gemeenste gruwelen uithalen jegens Katholieken b.v. (men denke aan de revolutie in Hongarije!), dan geven de heeren geen kik, of toch, dan steunen ze de bende en spreken van „kameraden"! Maar als hun eigen geestverwanten in 't gedrang komen, dan zetten ze een keel op om er bang van te worden en zou de Regeering zelfs moeten optreden!.... DE ACTIE-VAN CRANENBURGH C.S. Een aantal kiezers had tot het bestuur der R. K. kiesvereeniging te Utrechht een schrijven gericht, waarin zij „de onder handelingen van het dagelijksch bestuur van den Bond met de Cranenburgh-groep onorganisa fcorisch noemden en de door genoemd dagelijksch bestuur gestelde daad zóó in strijd oordeelden met de be langen der R. K. Staatspartij zooals zij die zien dat zij het hunnen plicht achten Ie verzoeken ten spoedigste een vergade ring te beleggen van de R. K. Kiesveree niging te Utrecht met het doel deze be langrijke aangelegenheid te bespreken. Over dat verzoek heeft het bestuur der genoemde R. K. Kiesvereeniging beraad slaagd. Besloten werd, naar de „Tijd" meldt, het verzoek niet in te willigen. Wel besloot men het resultaat der on derhandelingen van het dagelijksch be stuur van den Aigcmeenen Bond met de. Cfanenburgli-groep af te wachten en daarna tc beslissen of dit resultaat dan wel de algemeene politieke toestand het bijeenroepen van een vergadering der R. K. kiesvereeniging alsnog noodig zal ma ken. DE VERZEKERINGSBANK „KOSMOS". Aam het rapport van den Rechter commissaris over deze Bank. ontlee- Als de oorzaken van de catastro phe van de „Kosmos", wordt voorna melijk de daling van de Duitsche mark aangevoerd. Voor den oorlog bestond er geen reden zich om de schomme lingen van de wisselkoersen te be kommeren, aangezien die door de goudpunten werden begrensd, zoodat dan ook een vaste wisselkoers werd aangenomen bij het opmaken van de balans. De verhouding tusschen de verschil lende devisen is echter geheel uit elkander gerukt en het Duitsche be talingsmiddel is op een ongedacht laag niveau aangekomen. De „Kosmos" nu had vele beleggingen in duitsche munt, meer zelfs dan noodig was vcor dekking der Duitsche verplichtingen en door de daling van de Mark zijn. de geleden verliezen niet te dragen geweest. Een der eerste maatregelen is ge weest den verkoop der Duitsche por tefeuille aan de Frankfurter Lebens- versicherung A. G teneinde geen ver dere verliezen te lijden door onkos ten der administratie, die in guldens moeten worden betaald. Gevoelige verliezen zijn echter ook geleden door de herverzekeringen, welke in Marken zijn afgesloten tot dekking van Hollandsche posten, die thans vrijwel waardeloos zijn ge worden. liet is niet onmogelijk, dat de „Kos mos" nog eenigszitis schadeloos zal worden gesteld voor verliezen, gele den met hypotheken met goudclau sule, doch hieromtrent zal men den uitslag moeten weten van de onder handelingen, die dienaangaande met 'de Duitsche regeering worden gevoerd. Het is nog te vroeg om reeds iets te zeggen over het bedrag der kor tingen, die op de uitkeeringen van de „Kosmos" moeten worden voorgesteld. De verschillende stille reserves zul len echter op den duur aan de ver zekerden ten goede komen. Wat het gevoerde beheer betreft,, zoo moet geconstateerd worden, dat dc thans fungeerende Directie, als mede de Raad van Bestuur, alsmede het college van Commissarissen steeds - hun functies met toewijding en ac curatesse hebben waargenomen. Het commercieel inzicht van de Directie heeft echter gehaperd; en vooral hun opvatting omtrent de daling van de Duitsche mark en de dparaan verbon den gevolgen, is niet geheel juist ge weest. Wat betreft de aansprakelijkheid, zoo is het standpunt ingenomen, dat het niet de baak is van den Rechter commissaris over de civiel-rechterlijke aansprakelijkheid van bestuurders en commissarissen te advi'seeren. DE BELASTINGHEFFING. Het Kamerlid de lieer Bijleveld heeft aan den Minister van Financiën de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat iemand, die in den loop van een belastingjaar uit een ge meente, waar een plaatselijke inkomsten belasting wordt geheven, verhuist naar een gemeente, waar geen plaatselijke in komstenbelasting, maar hoofdelijke om slag wordt geheven, in eerstbedoelde ge meente over het geheele belastingjaar en in laatstbedoelde gemeente over het deel van het belastingjaar, dat hij in die ge-, meente zijn hoofdverblijf heeft belasting plichtig is? Is het juist, dat bij verhuizing van de jn do ©ersto vraag in de tweede plaats be doelde gemeente naar een gemeente, als aldaar in de eerste plaats bedoeld, in die gemeente ontheffing van plaatselijke in komstenbelasting wordt verleend over den tijd, waarover in de verlaten woonge- meente hoofdelijke omslag is betaald? Is, bij bevestigende beantwoording de zer vragen, de Miniister niet van meening. dat in beide, in bovenstaande vragen be doelde gevallen gelijke ontheffing behoort plaats te viuden en, zoo noodig, daartoe een wijziging der bestaande wettelijke be palingen ter opheffing van mogelijk on recht te bevorderen? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5