Derde iSad - 24 Ëaarï 192.2 :o: BEZOEK AAN MGR. CHAPTAL. Enkele dagen voordat uit Rome de officietle benoeming van Mgr. Chap- tal, tot titulair Bisschop van lsconda, en hulp-Bisschop van Parijs bekend werd, hal ik het hooge voorrecht door Mgr. Ohaptal te worden ontvangen in het „Maison de familie", waar hij zijn zetel heeft opgeslagen. Geruimen tijd duurde het onderhoud met dezen prelaat, wiens verheven en moeilijke taak, ook ons Nederlanders, zij het dan in geringere mate dan de andere nationaliteiten, van zoo nabij betreft. Mgr. Chaptal is de Bisschop voor de Katholieke vreemdelingen te Parijs, die zoo zeer behoefte hebben aan geestelijke leiding, van wie velen, vaak door omstandigheden, het Room- sehe geloof hebben verloren of althans hebben verwaarloosd. Monseigneur gaf mij een overzicht van den arbeid, hem opgedragen en van de voorloopige plannen door hem opgemaakt. Voorloopige. want slechts in staat van voorbereiding verkeert nog de uit oefening van zijn apostolische!) werk kring en telkens nieuwe rijzen bij hem op. om deze zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn. Het aantal vreemdelin gen te Parijs is zeer groot ruim 235.000 zeido hij mij en de meesten daarvan, uit Spanje, België, en Italië afkomstig zijn van huis uit katholiek. Eenige dagen later op het diocesaan congres, onder leiding van kardinaal Dubois gehouden, waar Mgr. Chaptal zjjn herderlijke taak aan een bespre king onderwierp, moest hij erkennen dat dit door hem genoemd getal, blij kens nader uitgebrachte rapporten nog verre werd overtroffen. De Belgen al leen zijn met meer dan 88.000 verte genwoordigd en zij die niet als dusda nig bekend zijn, vormen wellicht een aantal dat daar niet ver beneden blijft Do Engelsehe katholieken zijn minder talrijk. 5000 ongeveer, maar de Spaan- sche en vooral de Russische kolonie is zeer uitgebreid.. De laatste in het bijzonder is aan den geestelijken zorg van Mgr. Chaptal toevertrouwd. Reeds hebben vele dezer vreemdelingen kolo nies zeide monseigneur, een eigen geestelijke van het land zelf, aan hun hoofd; worden godsdienstoefeningen in speciale kapellen voor de vreemdelin gen gehouden, waar in de moedertaal wordt gepreekt, maar niet allen verkee ren in dergelijke gunstige omstandig heden, de Belgen hebben 4 Vlaamsche geestelijken, uit het Bisdom Gent af komstig, tot leiders; het tijdschrift „Ons Vlaanderen" houdt de landstaal onder hen levendig en een Vlaamsche boerenbond is sedert enkele maanden in Frankrijk opgericht. Niet minder dan 10.000 landbouwers, Belgen van oorsprong, ziju hier gevestigd. Het aantal Katholieke Nederlanders te Parijs is uit den aard der zaak ge ring en van een band tusschen hen, kunnen wij niet spreken. Toch zkl ook ove»-heii Mgr. Ohaptal zijn bisschop pelijke zorgen uitstrekken en was het mij een groote vreugde Monseigneur, een Hollandschen geestelijke te kunnen aanwijzen, die sedert 30 jaren te Parijs woont en, belast is met de opleiding van missionarissen en in deze derhal ve vele inlichtingen zal kunnen ver strekken. Mgr. Chaptal gaf «mij te ken nen zieh met dezen priester in verbin ding te zullen stellen en gelijk mij de zer dagen uit een onderhoud met dezen geestelijke bleek, heeft hij reeds aan deze belofte voldaan. Het zal derhalve mogelijk zijn dat ook onze katholieken landgenooten eventueel de heilzame werking onder vinden van ten instelling die groot nut voor den zielzorg der Hollandsche katholieken te Parijs kan opleveren. Vaag zijn nog de plannen, hoe alles in zijn werk zal gaan; wellicht zullen bijeenkomsten worden gehouden, zal, volgens Mgr. Chaptal, een centrum ge vormd worden, waar de katholieke vreemdelingen te Parijs, op geregelde tijden, onderrichtingen zuilen ontvan gen en nauwer met elkaar in contact zullen treden. Tn ieder geval het feit dat Z. H. de Paus een Bisschop speci aal voor hen heeft willen benoemen, stemt tot groote verugde. De dankbaarheid daarvoor bleek ook op het reeds genoemde congres, niet slechts uit de hartelijke welkomst woorden van Kardinaal Dubois, maar ook uit die van de verschillende g?es telijke leiders der thans reeds bestaan de vreemdelingenkolonies. Zij allen getuigden van hun blijdschap in Mgr. Ohaptal hun geestelijken vader te mo gen begroeten, aan wiens liefdevolle leiding zij zich ten voile toevertrou wen. Wie, als ik. geruimen tijd in zijn een voudige werkkamer met den nieuwen bisschop heeft mogen spreken; ge boord heeft uit zijn eigen mond met welk een liefde en toewijding 'hij de Z'»are taak op zich heeft genomen, kan niet anders dan geheel die dank baarheid deelen. Zijn geheele persoon lijkheid is van een innemende voorko mendheid. die het tot hem gaan ver gemakkelijkt en de overtuiging geeft dat men niet te vergeefs zijn hulp, Tnar die vereiseht. zal inroepen. Wat de Nederlandsehe katholieken te Parijs betreft, maar al te vaak is 'bleken, dat veten hunner, nauwelijks deze wereldstad binnengetreden, de }veg naar de kerk hebben verloren en in plaats van het goede voorbeeld te Steven, zich weinig aan hun godsdienst laten ge^gen liggen. Geestelijke zorg is, voor hen zeer ze ker van het alterhongste belaag. Welk £ën goeden naam over het algemeen Hollandsche Katholieken, ook buiten vaderland bezitten, bleek mij uit de woorden van Mgr. Chaptal, die hen evenals Mgr. Ceretti bij een bezoek enkele maanden geleden, als vurige Katholieken kenschetste. Niet slechts in naam, zeide hij, ook in de praktijk toonen zij zich Roomsch in merg en been. Reden te meer vuor onze geloofs genooten in den vreemde om niet ach ter te staan bij die in het moederland en de handhaving van die schoone re putatie te bevorderen. Afscheid nemende van Mgr. Chaptal na hem bedankt te hebben voor het on derhoud, mij toegestaan, nam ik met mij de herinnering aan een minzamen kerkvorst en de overtuiging dat in de toekomst, de geestelijke belangen van de katholieke vreemdelingen t^JParijs, in geen betere banden konden gesteld. Als de thans nog schematische plan nen vaster vorm hebben aangenomen, als de wijze waarop Mgr. Chaptal zijn zegenrijken, arbeid zal uitoefenen, na der zal zijn geregeld, zal ik ongetwij feld hierop terug komen. Parijs 15 Maart 1922. Mr. P. v. S. BïftNENLARDSCH NIEUWS. TWEEDE KAMER. GEËENGD NIEUWS. ONBEHOORLIJKE BEHANDELING DOOR DOUANEN. Uit onze Oost. STERFGEVAL IN DE RECHTZAAL. KIM Eft SCHOOL LANDBOUW EN VISSCHERM. ORDE EN ARBËfD. ïrio ƒ400. Prijzen van f 20. le klas 3e lijst 5346 ra. z. 6340 5329 m. u DB TABAKSWET. De Sigaren fabrikantenvereenigirg liet Oosten,, omvattende alle sigarenfabrikan ten uit Overijsel ea Oost-Gelderland, heeft den Minister van Financiën telo- grafisch verzocht omgaand, gezien de heerschende malaise in den tabaks fabri- kantenhandel, de toenemende vraag naar hek goedkoops product en de overtui ging, dat bij invoering der Tabakdwot nog meer werkloosheid zal ontstaan en groote verliezen door de fabrikanten zul len worden geleien, met als gevolg groot financieel nadeel voor Staat en gemeente^ de inwerkingstelling der Ta bakswet op te schorten tot betere tijden. DE WIJZIGING DER ARBEIDSWET. In verband) met die Toongestelde wijzi ging der Arbeied'swet zegt 't ,,Pa.'l-roK>nslbla-dl'' zich te kunnen v-oorstel:en dat geien van beidie groepen van belanghebbenden gdheel bevredigd zal zijn, Omdetr de arbeiders zijn er het „Vo.'k" zette -de campagne al on. •der een paar -van zijn gebruikelijke va-'iühe leuzen in, dfie beweren, dat Aal-ber.se buigt voor de „rejactie", dat die „rejaotie" de overwinning behaald heeft. Onder de werkgevers zijn er percentsgewijze zeiker niet -minder, dlie het niet -de moeite waard achten, maar eeni 56-urige week ais gebie dend noodzakelijk beschouwen en verkon digen. Zoo het Verbond van Fabrikanten- vereaniiigingen in zijn jongste adif^s. En daartussohen in staat de minister van Arbeid met zijn wijzigingen. Ook hij heeft zijn medestanders, onder de werklie den en onder de werkgevers. -Dat is ons wel reeds gebleken, dat er werfcliedlen zijn, die met deze verlenging vrede nemen, en werkgevers, die het ais een te waar-de-eren tegemoetkoming aanvaarden. Zaak zal zijn, bij de komende polemie ken en eri'ii-ükcn hei hoofd ketel ite thouden, zich te hoeden voor schadelijke overdrij ving, terwijl natuurlijk rechtmatige critieik niet anders dan opbouwend z-ad werken. Wij geven de wijziging een goede Ikams in de Kamers. Het tweede Nederlandsehe schip naar Rusland. Het hoofdbestuur van het Nederlandsehe Roode Kruis ontving tele- grafisch bericht uit Windau, dat het s.s- Gouwestroom, uitgezonden door den Bond van Comité's voor hulpverleening aan de noodlijdenden in Rusland, 22 Maart al daar is aangekomen. HET DIENSTWEIGERINGS-ÖNTWERP. Verschenen is het Voorloopig Verslag in zake het Dienstweigeringsontwerp. Het vol gende is er aan ontleend: De kennisneming van dit ontwerp en van de toelichting heeft bij eenige leden den indruk gewekt, dat de Regeering het standpunt inneemt dat het hebben van ge wetensbezwaren tegen den militairen dienst een misdaad is, welke gestraft be hoort te worden en wei zwaarder, naar mate de bezwaren ernstiger zijn. Resumeerende gaven de leden, door wie de bovenstaande beschouwingen werden gehouden, als hunne meening te kennen, dat dit wetsontwerp vrijwel alle waarde mist, wijl daarin aan de dienstweigering een misdadig karakter wordt toegekend en wijl de daarin voorgestelde regeling zich niet uitstrekt tot hen, die om redenen van politieken aard tegen het vervullen van militaren dienst bezwaar hebben. En zij voegden daaraan toe, dat het allen schijn heeft, of de Regeering in dezen slechts op den ouden weg wil voortgaan. Berscheidene leden, die een zakelijke cri- tiek op het ontwerp uitoefenden, welke overeen komt met het hierboven weerge- gevene, meenden, dat erkenning verdient, dat de Regeering een poging tot het treffen van een regeling voor hen, die zich op grond van gewetensbezwaren tegen den mi litairen dienst verzetten, heeft onderno men. Ook zij waren echter van meening, dat deze poging zeer weinig geslaagd kan worden genoemd. I ele andere leden verklaarden zich met het wetsvoorstel zeer goed te kunnen ver eenigen. Intusschen verklaarden sommigen dezer leden zich met de toelichting, meer in het bijzonder met dat gedeelte ervan, waarin1 wordt medegedeeld, dat het ontwerp een andere wijze vain dliensi-ve-rvulilimg openstelt voor hen. die tegen de vervulling van mi litairen dienst gewetemsbezwaren hebben, heizij van godsdienstigen, hetzij van ze delijken aard, minder ingenomen-. Sommige leden gaven als hun «neening ie kennen, dat Jhc-t niet juist gezien is de dienstplichtig-en of militairen, dlie op grond van gewetensbezwaren van den militairen 'diienst^ zijn vrijgesteld", wegen-s eventueele vergrijpen, -behalve -dlie in (het wetsontwerp genoemd, voor den militairen rechter te doen terechtstaan. Deze categorie behoort, wijl zij eigenlijk geen militairen meer zijn. voor dien 'burgerlijken rechter terecht te staan. De vraag werd gestold of die Regeering bereid is, de dienstweigeraars, diie -thans in -voorloopige bewaring zijn, in vrijheid1 te doen stellen, in afwachting van de tot standkoming van de voorgestelde wet. Verscheidene 'ledien 'hadden bezwaar tegen -de gemaakte onderscheiding tus schen hen, die gewetensbezwaren hebben legen de vervulling van militairen -dienst, bepaaldelijk gericht op strijd met de wape nen, en hen, dSë .zoodanige bezwaren hob- ben tegen vervulling van militairen dienst van welken aard ook. Bij de in de eerste •plaats genoemden zou naar 't inzien diezer leden hoogstens van een g-evoelsibezwaar kunnen worden gesproiken. Aan vele andere I-edien kwam -die ge maakte onderscheiding integendeel zeer juist voor. Zij is, op grondteu aan de wer kelijkheid ontleend, noodzakelijk. Ook waren eenige leden van meening, -da-t de oommissie behóórt te warden be noemd door de Tweedte Kamer en niet -door de Kroon. Een aantal leden meenden, dat, waar gewejienisbezwaren worden erkend, de be zwaarden niet door verlenging van dienst, tijd mogen werden getraft. A andere ledien gaven als hun meening te kennen, dat die verzwaring van den dienst onmisbaar is als hulpmiddel om dien ernst der naar voren gebrachte bezwaren te .m-elien. Vergadering van Donderdag 2-3 Maart. De interpellatie Hierna tra inzike steun- verleening aan, do werklooze veenarbei der wordt toegestaan en zal op een na der te bepalen dag worden gehouden. De motie Abraham Staalman vragen de om intrekking van den rijkssteun aan de handelskamers wordt verworpen met 43 tegen 29 stemmen. Het wetsontwerp tot herziening van de tarieven voor verrichtingen aan de bewaring van do hypotheken, het kadaster en da so/ieeps bewijzen. komt daarna aan do orde. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen evenals de ontwer pen tot opheffing van een gedeelte der stichtingen als bedoeld in art. elf der wet van 5 Maart 1852; tot wijziging van arti 36 der wet op de inkomsten belasting 1914. Voortgezet wordt de behandeling der Oorloqsbegrooting. De heer MAROHANT, V. D„ betoogt dat het eenige middel om tot bezuini ging te koeien is rantsoeneering. Er moet een bedrag worden vastgesteld waar mede de minister moet toekomen. Spr. critiseert den geest van de beroepsoffi cieren die bezuiniging tegenhouden. De heer WIJK, V. D. W„ meent dat het reactionnair drijven van het depar tement dat iedere democratiseering van het begin tegenhoudt niet zal kunnen ophouden, zoolang do secreiaris-generanl Doorman blijft. Eerst als do conserva tieve ambtenarenkliek zal zijn opgeruimd zal de rechtspositie van de onderofficie ren kunnen worden geregeld. Hij' dringt aan op spoed met de pensionneering van weduwen en weezen van militairen en op afzien van het gelijktijdig ontslaan van 2300 onderofficieren. De heer VAN DER VOORT VAN ZIJP, A. R., betoogt, dat we vooralsnog in hoofdzaak op onze weermacht moeten vertrouwen voor de handhaving onzer on- afhonkelijkheid, en vraagt meer belang stelling voor den Vrüw'l'igen Landstorm. De heer HEEMSKERK A. R. komt op tegen de critiek van den hoer Marchant op do beroepsofficieren. De heer VAN RAPPARD V. B. be spreekt de quaestie van niet bevordering van kornet Sijthoff. De heer KRTJYT O. P. betoogt, dat de S. D. A, P. slechts in schijn licit anti- militarisme dient. De MINISTER VAN OORLOG betoogt dat hij do tegenstellingen on de wereld nog altijd een aanval mogelijk is en de verdediging noodzakelijk maken. Deze Ben klein laboraiorium vöei'dlah zij mee, o.a. ook marmotten om -daarop in te enten. Het Pathologisch Laboratorium -staat 'toch maar steeds klaar, bij den eersten oproep der regeerdng! D-e gezagvoerder van Tandjong Bate-i dis ide oud' Deli-as'sistenit, de boer B-out-my. .Wij lezen in het „U. D.": Als het niet de passen zijn, zegt het „Ilbld.", waarover de klachten komen, dan zijn het douanen. En nu speci aal do Nederlandsehe. Jhr. II. M. A. J. van Asch v. Wijck stuurt ona een afschrift van een brief vol klachten over de behandeling, die hij te Zevenaar heeft ondervonden, welken hij aan den Minister van Fi-> nanciën zond. Wij zullen het heele epis tel niet opnemen, maar vermelden toch, dat men hem inkomende rechten heeft doen betalen voor een reeds vijf maan den gekocht en gebruikt phototoefjlel dat men hetzelfde trachtte te doen van een portefeuille, die hij reeds drie maal heen en weer over de grenzen gebracht had en men er aanmerking opmaakte, dat hij een armband-horloge, een gouden zakhorloge souvenir van zijn vader, dat echter slecht loopt en een zilver horloge bij zich had: ook over de wijze van optreden der ambte naren klaagt hij. Een ander Nederlander klaagt, dat hij, met handbagage reizende, naar Parijs en terug overal in den trein werd gevi siteerd, behalve bij zijn terugreis te Roo- zendaal; daar moast hij den trein uit. Waarom maken wij nu juist het den reiziger lastig? Dat troulwens bij het vertrek uit Duitschland ook nog altijd veel last wordt ondervonden, ten nadeele van ons land en onze spoorwegen, volgt uit een stukje in het Engelseh manufaoturiers- blad' The Outfitter, waarin een verslag je voorkomt van een reis naar de Loip- ziger Messe. Daarin lezen wij: „Wij waarschuwen in het bijzonder alle le zers, die het voornemen hebben naar Duitschland te reizen, tegen terugkeer over Holland. De Duitsche douanebe ambten te Bentheim, aan de Duitsch-Ne- derlandsche grens behandelen de reizi gers op een schandelijke manier. Deze staan bloot aan allerlei soorten van on waardige behandeling en alles wat op souvenirs lijkt wordt onverbiddelijk in beslag genomen." Hier is een Nederlands h belang mee gemoeid. Een lezer schrijft erbij, dat het te Öranenburg minder erg is en vraagt of dit wellicht te danken is aan de Belgische bezetting. Dat zou een mooi ding zijn. DE ONTHULLING VAN EEN W ATERS NOOD-MONUMENT. Onder 'de gemeente 'Honlends.se (Zeeland) aan 'dien Tas-dijk na-bij het hoofddorp der gemeente Kloosterzande, -i-s Donderdag een monument onthuld! ter 'herdenking van het ■bezoek van die Koningin en Prins Hendrik op Vrijdag 23 Maart 1906 aan de streken dde door dien va U-rsn-oovan 12 Maar.t van dat jaar o.a. in Zeeu-wsch Vlaanderen zoo ontzettend werdlen geteisterd. Het wa.s toen sedert 1663 niet meer voorgekomen d-at een Oranjevorst ihet Nederiandsöh grondge bied aan de overzijde der WeslersdbeMe bezocht. Juist op die plaats, waar toen ne. Vorstelijk echtpaar Ihet overstroomde ge bied bereikte is thans in tegenwoordigheid ■van Prins Hen-dlrilk hel monument onthuld). De Prins was daarvoor over Vlaike en Hansweert met Hr. M.s. Voorwaarts naar begrooting as een belangrijke Stap_ m de Wa.kwwten ^gekomen, waar hij door richting van bezuiniging. Verschillende maatregelen zijn evenwel nog in voor bereiding. Binnenkort wordt in het ge organiseerd overleg een ontwerp-rege- ling voor de afvloeiing van het beroena- personeel gehandeld. Er zullen nog 210 officieren en 1650 onderofficieren moeten worden ontslagen. De geneeskundige diensh zal worden gereorganiseerd. Er zullen komen twee centrale en zes garnizoens hospitalen, daarnaast zullen contracten worden gesloten met particuliere inrich tingen. In afwachting van een definitieve regeling neemt spr. den post voor het hospitaal te Utrecht terug. De genie zal worden vereenvoudigd. De kampementen zijn noodig voor den verkorten oefentijd. Gebleken is dat er tnieti 4 vo'D 8 millioen, doch 2 voor S1/? millioen noodig zullen zijn. Inzake de reorganisatie van het depar tement deelt de minister mede, dat die in voorbereiding is. Te 5 3/4 uur breekt de minister zijn rede af. TIJGERS OP SUMATRA. Men meldt uit Padang d.d. 18 Febr. aan de Deli Ct.Op den 15en dezer zijp in den vooravond achier de Pasanggra- han te Painan vijf sappies en ..een geit door tijgers gedood. Het gehikte van Zui len en den hulpcommies Idries den vol genden nacht een der ondieren neer te leggen. De tijger had een lengte van 2.40 Meter. De bevolking durft zich des avonds niet op den openbaren weg te begeven. REST O.P HET EILAND KARIMOEN. De laatste [raar-weken zijn op het ei/and Karimoen, in den Rtouw-archipel, 27 dooden geweest door koortsen, waarvan men met geen zekerheid kon vaststellen, •wait het was. Thans zijn vier gevallen defmilief als pest geconstateerd-, meldt de „De') Ct." Speciaal op Tandjong Balei, een plaats op -da-t eiland, 'schijnt de .pest fel te regeeren. Veertig gevallen van builen- en -tongienpest dedien zich daar -voor, waarvan verschil lende met dtoodeldjkien afloop. V-rij veel ratten en muizen sterven er. Op verzoek van den hoofdinspecteur van dien Burgerlijken Geneeskundigen Dienst is dr. Veroort, directeur van het Pathologisch Laboratorium ite Median, voor 10 dagen ter 'bestrijding dezer vneeselijike ziekte naar Karimoen gegaan. 'Dr. Veroort en zijn echlgenoote, 'benevens geschoold' Inlandlseh personeel, zijn met het stoom schip „Mata -Hari" naar Karimoen ver trokken. een tweetal muziekgezelschappen met voltesilie-deren werd ontvangen en -ctoor den (burgemeester van Kloosbarzande, denlh-eer K. J. A G. baron Collot d'Esoury, als voorzitter van bet feestoom-iité werd ver welkomd, waarna vergezeld door een ©ere wacht een rijtoer naar KOost-erzande werd gemaakt. Ook daar werd' Z. K. II. mei muziek ontvangen. Te kwart voor 3 werd een optocht ge formeerd van verschil',-en-h- vereenigingen, waarin'ook een rijtuig met den Prins en werd gereden naar den Tasdijk, waar d'e onthulling geschiedde. ZWARE BRAND TE ROTTERDAM. In den nacht van Woenadig oo Don derdag te kwart voor één word de brand weer te Rotterdam gealarmeerd voor een zwaren brand nabij hot Slagveld. Een pakhuis, staande tusschen hooge huizen aan den Stationsweg Delftschstraat en Schiekade, in gebruik bij de firma van Balen, stond in lichte laaie. Het pak huis grenst aan do timmermans-werk plaats van Gort en Vine, we'ke timmer manswerkplaats een verlengstuk is van het perceel Stationsweg 31. Toen de brandweer mot groot m ite riool ter plaatso kwam, had het vuur zich reeds mede gedeeld aan do-ze timmermanswe-kplaats. De vlammen, aangewakkerd door den hevigen wind, waren tot ver in den omtrek zichtbaar. Een vookenrejea werd door den wind tot over grooten afstand verspreid. Aan alle zijden warden de slangen gelegd, zoowel door de perceelen aan den Stationsweg als door den tuin van de Vereeniging, aan de Schiekade en door de huizen aan do Delftsche straat. Over de oorzaak van den brand tast men in het duister. Het pakhuis van den heer Van Balen was opgevuld met artikelen voor den bloemenhandel, zooals mandon, in st.roo verpakte vazen, bindtouw, alle licht ont vlambare artikolen. Het pakhuis en de timmermanswerk plaats zijn geheel uitgebrand. Het dak is ingesto:t on alleen de muren staan nog overeind. In weerwil van de felle koude sloegen velen den brand gade. De bewoners der aangrenzende perceelen, maakten zich gereed doz9 te verlaten, doch ztlks bleek nog niet noodig. Tegen 2 uur zag het or naar uit of men den brand meester was. Roods had den eenige spuiten bevel gekregen in te rukken toen men ontdekte dat het dak van het perceel Stationsweg 31 aaa de achterzijde vlam vatte r Om half vier des morgens brandde bet nog fel. Do brandweer heeft tot Donderdagoch- tnd half zes moeten werken. Toen was zij den brand meester. BRAND IN EEN BANK. Woensdagmorgen werd -brand ontdekt, ontstaan tusschen bet plafond van het kantoor der Hamze-bank te Roosendaal. OnmiddeKijik werden door 'hel .personeel alle stukken in veiligheid gebracht, onder, wijl anderen de eerste biusscihi-nig-spoging.en ondernamen en de brandweer en de portee werden gealarmeerd. Al spoedig was de directeur der 'bedrijven, de heer Pay-ens, met eenige manschappen en het mood-ige hlussohingsmateriaaf aanwezig en werd de -brand in zijn begin nog gestuit. Hot bank bed-rijf ondervond slechts weinig -\o-nt- boud. COMPLOT VAN RiIJWPELDIEVEN. ■De Dtrecbtsche politie is er in geslaagd, meldt het „U. 'D.", op het spoor -te komen van een combinatie van rijwiel-dieven dlie ai sedert het begin van 1926 in Utrecht en oml-iggendle gemeenten er ihun métier van makten om onbeheerd staande fietsen weg te nemen. Op het oogenlbtik bevinden zioh vier .personen in verzekerde -bewaring i-n vtfrfcaind mol deze zaak. De bekentenis is afgelegd doi men i.n deze combinatie reed-s vanaf het begin van 1920 fietsen stal, niet alloen m Utrecht, doch ook dn Hilversum, Zeist, Raam en andere onliggende gemeen, ten. De elf in GeM-enmalsen in beslag ge nomen te'bien., zijn waarschijnlijk nog maar ó.n klein deel van het totaal ont vreemde rijwieen. In t paleis van Justitie te Heerenveen, werd 'Donderdag de 73-jarige J. J. uit Munnikeburen a s getuige door den Rech tercommissaris gehoord. T-cen de verdachte de verklaring van den ouden man onwaar noemde, riep deze uit: „K-eg jij dat!", sloeg achterover en had opgehouden te leven. DE KLEINE MIDDENSTAND IN DE MIJNSTREEK. Onhoudbare toestanden. Do ikleine middensland vooral maaikt in de -mijnstreek, met name dn de grensplaat sen -een ongemeen slechten tijd tnee. De mensohen k ogen steen en been en kunnen met den besten wil van 'de wereld het hoofd niet meer boven water houden. De handel staat vrijwel stil. 't Is alsof er niets meer gekpcht wordt. De bevolking profi teert van het Duitsche vleesoh, eieren ,en -brood, dat thuis bezorgd wordt en verge leken met onze prijzen, dn verband mei de vaiuil-a, spot-goedkoop is. Veten; die voor den oorlog reeds een winkel ha-ddleu en daarin een bestaan vonden., zoeken wenk op de mijnen. Z. D. H. MGR. SCHRIJNEN NAAR ROME. Men deelt aan „de Tijd" med'e, d-at Z. D. H. de Bisschop van Roermond 'kort na Pascibsn zijn reis naar Rome „ad li-mina" zal ondernemen. Z. D. H. zal daarbij vergezeld zijn van zijn broeder den Zeerecrw. heer prof. J. Schrijnen uit U-liredht en zijn secretaris dien Zoereerw. -heer Th. v. d. Marck. PATER TIIEISSELING IN AUDIËN TIE BIJ Z. H. DEN PAUS. Het „Oentrum" verneemt d.d. 18 de zer uit Rome Hedenmorgen heeft de H. Vader in plechtige audiëntie ontvangen den gene raal dor Dominicanen, dun lloogeerw. Pa ter Theisseling mot al de leden van de curia, als ook de Oversten en de leer lingen van het College Angelioo, ten ge tale van circa drie honderd personen De Hoogeerw. Pater Theisssling die bin nenkort naar het Oosten moet vertrek ken, had deze gunst gevraagd den H, Vader nog voor zijn vertrek deze te mo gen voorstellen, hetgeen Hem gaarne werd toegestaan. De Generaal der Dominicanen las bij deze gelegenheid een adres voor, waarin Hij uitdrukte do groote genegenheid van de Orde dert Dominicanen jegens den nieuwen Paus. Die zelf de eerste schre den in het geestelijk leven had gezet tn een omgeving vol van Dominicaansche herinneringen, zooals het klein semina rie van het Aartsdiocees Milaan. De H. Vader hééft hierop geantwoord met gevoe lens van eenige dankbaarheid, met diepe ontroering en herinnering breng oud, de herinneringen van zijn eerste studenten jaren, toen Hij werd opgenomen in het seminarie van S. Pietro, martelaar-do minicaan, daar waar de illustre zoon van den H. Dominicus zijn loven gaf voor het katholiek geloof, met zijn blood be vochtend dien bodem, die in zijn naam moest gezegend worden. In die omge ving, vol van den Apostolischen geest van den heiligen Patriarch Guzman, bracht de H. Vader zijn eerste studentenjaren door; daar omkleedde Hjj zich met het geestelijk gewaad, daar ontving Hij voor het eerst de H. Communie. De herinnering aan die tijden kon niet dan de diepste j ontroering te weeg brengen. Daarna heeft de H. Vader het woord j gericht tot de studenten, zich verblijdende met dat hun leven Hem in herinnering bracht de jaren, die Hij aan de school had gewijd, als ook aan het onderricht der jonge levieten, welke jaren de 1L Vader onder de schoonste van Zijn leven rekende. Z. H. beval de studie aan te gelijk met een redelijke ontspanning, wij zende op de noodzakelijkheid dat degene, die studeert, moet hebben een gezonden geest en een gezond lichaam. Eindelijk hoeft de II. Vader het woora gericht tot den Z.Eerw. Pater Suermondt en allen ,die zich wijden aan de uitgave van de werken van St. Thomas, hen ver zekerde van Zijn bijzondere welwillend heid, een welwillendheid zeide de H. Va der, die spontaan opwelt uit het gemoed van een oud-bibliothecaris, die tusschen de hoeken en de bibliografische navor- schingen zijn leven heeft doorgebracht, maar wiens gemoed door contact met de boeken niet heeft ondergaan hetgeen de oude volumina in d9 bibliotheken onder gaan maar is gebleven toegankelijk voor emotie. Hierna heeft de H. Vader aan alle zonen van St. Dominicus den Aposto- liscüen zegen gegeven, waarna Hij de zaal rondging om allen tot de handkus toe te laten, woorden van welwillendheid richtend aan allen, die door den II. Eerw. Theisseling Hem worden voorgesteld. BESI RIJDING VAN WORMSfEKlG- HElD BIJ APPEL EN PEER. Eene groote vermindering van het aan tal wormstekige appelen en peren kan worden verkregen noor eene bespuiiing der boomen op het juiste tijdstip met een üi sdiicuiu picparaat. Het doet van deze bespuiting is het be dekken der jonge vruchijes, speciaal van de kelkholte, met een oun laagje vergil; de rupsjes, die uit de buiien aan de vruciit door de vlinders gelegde eieren zijn ge komen, krijgen dan bij het zich naar bin nen vreten een weinig van het vergif binnen en sterven voordat zij kwaad heo- ben gedaan. Daar de meeste rupsen (pl.m. 75 pet.) bij de kelkholte in de vruchten binnen dringen, en velen eerst nog wat in die keikhoïte zelf vreten, is het vooral noo dig dit deel van de vrucht goed met ver git bedekt te krijgen. Bij appels nu buigen 10 a 14 dagen na het atvaiien van ue Dioembiaderen de kelksiippen zich naar binnen over de holte heen; ais dit is ge schied, is het niet meer mogelijk de noo- dige hoeveelheid vergif in die kelkholte te brengen. Daarom moet bij appels de bespuiting plaais hebben uiterlijk 10 dagen nadat de bloembladen zijn aigevallen; het eerst later, meestal in Juni, uitkomende rupsje vindt aan nog het vergit in de kelkholte en sterit, al6 het daarvan iets binnen krijgt. Daar bij peren de kelkholte met door de kelkslippen wordf aigesioteu, „ui»ueu ueze ook later in den tijd nog worden bespoten. Men kan dus bij peren de tweedebespuiting tegen schurlt uit stekend comomeereu met de bestrijding van de wormstekigheid, door de Bor- deauxsche pop te vermengen met pet. looaarseniaat of 0,1 pet. Farijsch of Urania groen. Het eerste veruient ua voorkeur, vooral omdat het langer blijft kleven, maar het is minoer gemakkelijk verkrijgbaar dan de beifle andere stoilen. Bij appelen dient men die tweeae be spuiting eenigej-mate te vervroegen, a;s men haar tegelijk dienst wil laten doen tegen wormstekigheid; enkel tegen schurtt kan gespoten worden als de jonge vrucn- tjes ongeveer een knikker groot zijn, ooch als men ook de wormstekigheid wil bestrijden, moet de tweede bespuiting, zooais boven werd uiteengezet, piaats hebben kort na den bloei. Men doet aaa echter beter de appelen niet meer met Bordeauxsche, maar met Californische (zwavelkalk-) pap te bespuiten; door deze pap mag echter geen Parijsch of Urania- groen worden gemengd, maar alleen iood- arseniaat; de eerstgenoemde stoffen vor men n.l. met de zwavelkalk verbindingen, die het blad kunnen beschadigen. Wie de eerste besproeiing vóór den bloei met Bordeauxsche pap heelt uitge voerd, en niet, om wat voor redenen ook, voor een tweeden keer met Oalilor- nische pap wil spuiten, kan toch de worm stekigheid tegengaan door zijn appeien op het boven aangehaalde tijdstip te be spuiten met Ja pet. looaarseniaat in water of 0,1 pet. Parijsch of Urania-groen in kalkwater (2 pet. kalk). Natuurlijk kan men ook peren met deze oplossing be spuiten inplaats van met de combinatie; Bordeauxsche pap en een arsenicum- praeparaat, maar deze laatste verdient met het oog op de schurft de voorkeur. Het is zeer noodzakelijk de bespuiting met groote zorg uit te voeren, opdat de kelkholte van elk vruchtje met vergif worde gevuld. Dit ideaal is natuurlijk wel niet bereikbaar, maar men moet e. toch naar streven het zoo dicht mogelijk ie naderen. (De Zaaier.) HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Zooals niien -w-eet, .heeft de Ned'. R. R. Vereertlging van Sigarenfabrikanten (met v.ale ted'en ook in Eindhoven t en mol met Venbond oen -Iusscltenregeling getroffen De Modernen en de Christel ijken walmen dlie móet accepteeren en ikondien nog te Uiredh't met de PaJ-roo nso rgani-sa ti es be sprekingen ihou-dien. De weigerende Londen, kwamen nu niet een voorstel om ft de tussclheniregeling ©enige wijziging te brdh- gen door ©en verschuiving in de -klassen en ©en andere indeeliinig van dien verkoop. De patroons ihandthaafdicn de regeling, wefiike zij met de R. K. reedis getroffen hadden. Het stol, was, dat nog geen over eenstemming met de Modi. en de Clhr. ge troffen is. De teden 'dier -vereenigingen zijn echter in 't gnmsche land nog aa.n 't werk gebleven, zonder met zekerheid te weten le gen welk loon. Waarschijnlijk zuilen de pa troons hun wel het toon der liu&schenrcge- •Üng lui-likeeren. 429e NED- STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdae 23 Maart. Ie Klasse 4e Lüst. Hooge orijzen: e 267 S83 901 1263 1582 1672 1769 1985 2198 2507 2520 3543 3756 3954 4186 4205 4223 4233 4297 4441 4622 4644 5356 5465 5685 5733 6218 6494 6864 7066 7609 7684 7701 7902 7937 8630 8855 9358 9636 9737 9894 10229 10747 10836 10852 11062 11842 11881 12267 12300 12381 12669 12880 12905 13341 13444 13564 13579 13602 13703 13766 13875 14766 14771 15032 15036 15094 15384 15414 15521 15552 16155 16186 16343 16459 16729 16912 16916 17408 17548 17814 17878 17884 17962 18180 18444 18606 18929 18958 19080 19208 20732 20805 20967 21525 21594 21875 22161 22937 6329.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7