NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT T De Pausprofetiën. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Van onze Rechtbank. (Slot.) III. Tot 1590 derhalve zijn de Pausen allerduidelijkst aangewezen, maar de namen duiden alle op feiten, die 's Pausen keuze voorafgingen. Van het Ponlifieaat (de regeering) des Pausen zegt het ipotto niets. Hoe opvallend is het dan, dat na ;üj Ge meeste motto's zoo vaag en weinig-zeggend zijn, dat ze mar wil lekeur achter meerdere Pausen kun- nc}i gezet worden zonder de geschie denis te ver krachten en, tevens dat de weinige symbolen, die in de laatste eeuwen om het treffend „uitkomen' zoo worden geroemd, hun kracht ont- leenen aan feiten, die het Pontificaat vergezelden. wordt van Pistoja en het congres van Ems. En het grootste lijden bracht de Fran- schc revolutie, toen de Paus, van alles beroofd, naar Volence gesleept werd en er als tachtigjarig grijsaard in ballingschap overleed. En was Pius IX in zijn vlucht naai* Goëta op 24 November 1848, zijn wet tig gebied den vijanden latend, als! David vluchtend voor zijn kind, was hij in geringe mate een Apostolische Pelgrim dan Pius VI. Wij zijn er nu aan gewoon gewor den dat Leo XIII, het Licht aan den Hemej' en Pius X het Branden Vuur" is. Maar. ajs het eens andersom ware geweest, zou er dan niet veej in bei der leven zijn te vinden, dat ook die motto's verklaarbaar maakte? Het is zeker treffend Paus Bene dictus XV te zien geteekend ais de „Ontvolkte Godsdienst". En tochtee kent dit wel met juiste lijnen, een ziener-Gods waardig, dit pontificaat dat geheel opging in eindejooze vre despogingen en "vredesoffers? Was de „Engel des Vredes" niet veel meer karakteristiek? En dan moeten we wel bedenken,- dat het schoon-uitkomen van meer dere voorspelde namen veel mindef bewijst voor de echtheid der profe tie dan het beslist foutieve van en kele. Want God kan niet liegen of bedriegen. Wat dan te zeggen, nu er nog maar WnlNlG goed uit te leggen zijn. Het is ook niet te weerspreken dat al heel^ gemakkelijk in een Pausre- geering; een goede uitlegging is te vinden; want een Pausregeering is van wereldomvattenden aard: daarin vallen talrijke verschillende groote gebeurtenissen, zoodat aj licht voor een of ander motto een aanknoo ping spunt is te vinden in de geschie denis. Een passend voorbeeld is ze ker het Fides intrepida: Onverschrok ken geloof v. onzen tegenwoordigen Paus. Hoeveel daden van onver schrokken geloof zou IEDERE Paius stellen?.... Dat kan achter 100 Pausen van de 111 staan. En een „Brandend Vuur" kon de „voorspel ler" er ook gerust bijzetten. Dan had ik Pastor Angelicus d.i. Engelach tige Herder, (de 106e van de lijst) heel wat teekenen gevonden voor den Paus van het Brood der Enge len en der Kinder-Commiunie. Ziedaar de voornaamste tastbare bedenkingen tegen deze z.g. profe tie. Wie dan wel de lijst der symbo len zal hebben opgesteld? Hij moge een man zijn geweest mef groote heraldieke en geschiedkundig* kennis toegerust: een ziener Gods was hij naar mijn gedachte niet. Een toga en een bef kan hem gegund worden, de profetenmantel maakt rem tot leugenaar. Dit moge nog duidelijker blijken uit het volgende: In het jaar 1557 verscheen van de hand van een zekeren Pandinius een werk, bestaande uit lijsten van alle onder jeder der Pausen benoemde Kardinalen met tekeningen hunner wapenschilden en korte levens-bijzon derheden van die Kardinalen, welke St. Petrus waren opgevolgd. Zoo kan de samensteller onzer pro- etie in 1590 in dit wérk alles heb ben gevonden wat zijn zienersoog be geerde. Van de weinige Pausen im mers, die sinds 1557—1590 Gods Kerk hadden bestuurd kon hij hoogst-ge- makkelijk e«n levende herinnering be- waaid hebben. Zoo behoefde de „pro leet" die thans de voornaamste le vensberichten der Pausen, kort sa mengevat, voor zich' had, slechts en kele bijzonderheden te lichten uit die gegevens, ze kernachtig te vereenigen het motto was geboren. Ter opheldering twee voorbeelden: Volgens het- werk van Pandinius had Bonifacius VIII tot doopnaam Benedictus en tot wapenschildgolven: de profeet verbindt deze gegevens en krijgt ais motto: „En benediriione undarum", d.i. „Uit de benedictie dei- golven". De tegenpaus Clemens VJI heet „de cruce apostolica", „van het apostolisch Kruis", immers: 's Pau sen wapenschild was een Kruis en zijn titelkerk als Kardinaal was aan de 12 Apostelen gewijd. En wist Pandinius niet, hoe het wapenschild was van den Paus, dan liet hij het geheel blank. Opmerke lijk. In geen dier gevallen, heeft de proleet een motto aan het wapen ont leend. Gebeurde het bovendien, dat .Pandinius dwaalde dan volgde de profeet den geschiedschrijver op den voet en vergiste zich evenzeer in 7ijn hemelspraak. De geschiedenis heeft b.v. thans uitgemaakt dat de vader van Joannes XXII geen schoen maker was, noch zijn familienaam Ossa, maar Pandinius wist nog niet beter. En de ziener Gods? hij ver giste zich niet minder dan... zijn bron, want hij noemt: Joannes XXII „De sutore osseo", d.i. van den schoen maker Ossa. Conclusie van dit alles? De profetie blijkt ontstaan te zijn op het einde der 16e eeuw en geput uit het werk van Pandinius. - Ik weet niet of in den lateren tijd den „Herder en Schipper" of „van het midden der Maan" zich gemak kelijk zullen laten verklaren of dat nieuwe hersengymnastiek daartoe zal noodig zijn. Ik voor mij vindt dit na het behandelde overbodige moeite. Hiermee heb ik afgedaan. De aanleiding tot dit opstel vond ik in eenige vragen van Volendam- mers. Ik oordeerde de Courant een geschikt middel tot antwoord. Hel pen nieuwe vragers mij misschien aan nieuwe stof? Dar. hebben zij zich maarte richten tot de redactie of tot mij persoonlijk. Z. DE KORTE, Pr. R.-K. Volksuniversiteit. lïct Plaatselijk Comité der K. S.. A. zendt den volgenden brief de wereld in: Sinds de ontwikkelingsavonden, gehou den in het winterseizoen 19201921, is het plan om ook te Haarlem te komen lot een R. K. Volksuniversiteit, steeds nog een gedachte gebleven; tot de daad kwam het niet. De rijkssubsidie voor een R. K. Volksuniversiteit blijft achterwege. De onlangs in Nederland opgerichte bond van R. K. Volksuniversiteiten dringt tot het stellen van de daad. Deze Bond heeft gegevens verzameld ten opzichte van de onderwerpen der cursussen, de sprekers, de exploitatiekosten enz. en zal blijken een werkelijke steun te zijn voor een op te richten volksuniversiteit te Haarlem. Het bestuur van het Plaatselijk Comité voor Katholieke Sociale Actie roept U daarom op ter vergadering: Dinsdag 28 Maart, 's avonds ten acht ure in „Sociëteit St. Bavo", om te ko men tot oprichting van een vereeniging tot vestiging en instandhouding van een B. K. Volksuniversiteit te Haarlem. Sa menstelling van een comité tot voorberei ding wordt aan de orde gesteld. Spreker: Mr. C. P. M. Romme van Am sterdam. Pitgenoodigd worden de bestuursleden der R. K. sociale vereenigingen te dezer stede en omgeving, vooral zij, die zoowel financieel als moreel hebben medege werkt tot het slagen van de R. K. Ont wikkelingsavonden 19201921. Opgeroepen ter vergadering worden de bezoekers der R. K. cursusavonden, die door hun trouw bezoek dit instituut heb ben gesteund, en gaarne zagen, dat do toenmaals gegeven lessen, óók tot meer dere onderwerpen werden uitgebreid en gedurende ieder volgend winterseizoen de cursussen werden gehouden. Ter bijeenkomst worden verzocht alle belangstellenden; niet alléén zij, die wen schen te profiteeren van de lessen eener volksuniversiteit, maar ook zij, die wer kelijk meenen, dat deze instelling, al is het dan ook direct niet voor zichzelven. nuttig en heilzaam kan werken voor de volksontwikkeling. Hoevelen zijn er niet. die na hun schooljaren, door de zorgen des levens, .zich niet konden bemoeien met de verdere ontwikkeling van hun op school verkregen kennis. De 28ste Maart moge zijn de eerste sloot ten leven van eene vereeniging, die zich ten doel stelt in Haarlem te komen tot eene H. K. Volksuniversiteit en deze in stand te houden. Degelijke kennis en Roomsche wetenschap moge zij in ruime mate verspreiden onder allen, die zich aan hare leiding toevertrouwen. Onder do mededeelingen aan den raad w.o.m.: esn schrijven van J. Massjnk, houdende een klacht over de Wijze waarop hij bij ziin bezoek ten Raadhuizo op 2 Maart j.l. om inlichtingen te geven over een door G. de Boer ta Schoten aan den Baad gezonden adres is ontvangen een verzoekschrift van de afd. Haar lem van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Overheidsdienst om het voorstel van Burgemeester en Wethouders vervat in gedrukt stuk no. 431 (1921) betreffende wijziging van hét georgani seerd overleg niet ongewijzigd te aan vaarden doch rekening te willen hou' den met de in eene bijgevoegde Me morie van Toelichting uitgesproken wen- schen. (Te bete tv'en bij punt 20 van den oproepingsbrief een adres van de afd. Haarlem van den CVntrn'en Nriteriandseken Ambte- naarsbond waarbij instemming wordt be tuigd met eten inhoud van bovengemeld verzoekschrift en toelichting en waarin wordt verzocht om allereerst fot reorgani satie van het georganiseerd overleg over de arbeidsvoorwaarden te willen besluiten (To behandelen bij punt 20 van den oproepingsbrief) ocne motie van het Hoofdbestuur van: het Nationaal Verbond van gemeente ambtenaren, aangenomen op de te Utrecht gehouden Algemeane Vergadering betreffende de uitvoering der maatre gelen tot bezuiniging op de uitgaven door Overheidslichamen een verzoekschrift van de Woningbouw- vereeniging „Onze Woning" om aan de etraat evenwijdig loopende met de Slacht- huisstraat den naam te geven van Nagt- zaamstraat een schrijven van John. Moos, Schouw; tjesplei» 2 alhier, om zijn verzoek van 23 'Januari j.l. betreffende zijn aanvrage om te worden benoemd tot makelaar in Automobielen, Motorrijwielen enz., als niet gedaan te willen beschouwen; een verzoekschrift van de Neutrale School vereen -' *'ng „De Hout" om het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikbaarstelling van het school gebouw aan de Ged. Voldersgracht niet aan te nemen; een verzoekschrift van de Woningbouw- vereeniging „Onze Woning" om verbete ring van den verkeerstoeatand in de Dub- belo Buurt alsmede van de beide oevers van het Spaarne bezuiden de Slachthuis etraat met elkander te verbinden, hetzij door het leggen van een brug of het in dienst stellen van een stoompont, welke in afwijking met die aan het Noorder Spaarne ook bij avond dienst zou moe ten dosn een verzoekschrift van de afd Haar lem van den Algemeenen Nederlandschen Ch'ristelijken Ambtenaarsbond om de ver ordening tot regeling van de ambtenaars salarissen, thans ongewijzigd in stand te honden; (te behandelen bij punt 18 van den oproepingsbrief). door Gedeputeerde Staten der provin cie Noord-Holland is het bedrag, waar mede de Bijksuitkeering aan de gemeen te krachtens de wet van 24 Mei 1897 (Stbl. no. 156)) ingevolge de wet van 12 November 1921 (Stbl. no. 1173) over en van het jaar 1921 wordt verhoogd, vastgesteld op f 182.879.74. Burgemeester en Wet houders hebben bericht, dat door deze gemeente het in art. 8 alinoai 2 van eerst- vermelde wet, juncto art. 6 alinea 1; van laatstvermelde wet bedoelde beroep niet zal worden ingesteld, t vertrouwende dat daartegen bij den Baad geen bezwaar zal bestaan. Voor den Raad heeft ter visie gelegen de overeenkomst door Burgemeester Wethouders aangegaan ter uitvoering het raadsbesluit van 14 Mei 1919 No. II a en b (gewijzigd bij raadsbesluit van 30 Juni 1920 No. 15) met de Zuster-Over- ste van de Mariastichting. Deze overeenkomst wordt door den Raad bekrachtigd. Aan Mej. N. A. M. Barbas, Stadshulp- organiste, is dank betuigd voor de tijde lijke waarneming der betrekking van Stads-Organist voor zoover betreft het bespelen van het orgel in de Groote of St. Bavokerk, gedurende de hoofddiensten onder toekenning eener gratificatie. Aan A. v. d. Spek, eervol ontslagen tijdelijk leeraar aan de Burgeravondschool is door Burgemeester en Wethouders mei ingang van 5 Maart j.l. een pensioen verleend ten bedrage van 942. 's jaars. Naar aanleiding van ingekomen ver zoekschriften wordt besloten: om de huur van een stuk tuingrond in den Haarlemmerhout aan de Wilhelmi- nalaan, vóór het buitenverblijf „Voor hout", staande ten namen van Corn. P. Franken, te Heemstede, over te schrijven op naam van wed. F. A. Kuiken te Haar lem, onder bepaling dat deze overschrij ving wordt geacht te hebben plaats ge had op 1 Januari 1922; om de huur van een stuk grond aan den weg langs de Leidsche Vaart, ka dastraal bekend gemeente Hillegom sec tie A No. 2635, staande ten name van Th. Lagerman, te Vogelenzang, gemeente Bloemendaal, met ingang van 1 Januari 1923 over te schrijven op naam van B. Kieft te Zóeterwoude. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies: een verzoekschrift van den Haarl. Be- stuurdersbond, den R.-K. Volksbond, den Christelijken Besturenbond, het Plaatse lijk Arbeiders Secretariaat en den Neu tralen Bestuurdersbond, om in verband met de heerschende werkloosheid het verschaffen van productief werk tegen een in overleg met de Vakvereenigingen te bepalen loon, zooveel mogelijk te wil len bevorderen, alsmede om de uitkee- ringen voor gehuwden en kostwinners, le den van organisaties, aangesloten bij den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring zoo spoedig mogelijk belangrijk te willen verhoogen. een verzoekschrift van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scho len met den Bijbel, om beschikbaarstel ling van gelden voor het aanbrengen van electrische leiding. een schrijven van de Afd. Haarlem der Vereeniging van Onderwijzers en Artsen, werkzaam aan inrichtingen voor onder- wijs aan achterlijke en zeniny zwakke kin- deren, om een ambtenaar aan te stellen, voor de nazorg der oud-leerlingen van de Buitengewone School alhier, voorloopig voor een proeftijd van een jaar. een verzoekschrift van het bestuur der Haarlemsche Schoolvereeniging om be schikbaarstelling van 157.000 voor de stichting van eene bijzondere lagere school in het perceel Florapark 14 (eigen dom der vereeniging). Gesteld worden in handen van d. en W. ter afdoening: een verzoekschrift van L. oabelis Jr. en 4 andere steenhouwerspatroons, om het onderhoud der grafteekens op de Al- gemeene Begraafplaats der gemeente aan de te Haarlem wonende steenhouwerspa- troons ieder voor een gedeelte te willen opdragen. een verzoekschrift van P. Kiekens, na- mens de lompenventersvereeniging te Haarlem. Afd. van den Alg. Ned. Lom- penventersbond, om te willen besluiten dat door het Burgerlijk Armbestuur m overleg met het bestuur der vereeniging aan de Haarlemsche lompenventers op behoorlijke wijze steun zal worden ver leend. Onze Industrie. Vergunning is verleend tot oprich ting van eene smederij in het perceel aan de Kleverlaan No. 3 en het daar in plaatsen van een veldsmidse. Ter kennis van belanghebbenden, wordt gebracht dat binnen 14 dagen na heden tegen deze heslissing in beroep kan worden gegaan bij H.M. de Koningin. Het beroep moet schrif telijk worden ingediend, terwijl daar van aan liet Gemeentebestuur ken nis moet worden gegeven, terwijl aan den verzoeker het beroep bij exploit moet worden beteekend. Wijziging Arbeidswet 1919. Bij Kon. Besluit van 9 Maart 1922 is het tijdstip, bedoeld in art. 101 sub. 5 onder c. der. Arbeidswet, ge steld op 1 Juli 1922. Deze wijziging komt hierop neer, dat dertienjarige niet-meer-leerplich tige jongens, die dien leeftijd voor of op 1 Juli 1922 hebben bereikt, arbeid in of voor ondernemingen mogen ver richten. Groot Festival. De Muziekvereeniging „Voorwaarts'', directeur de heer S. A. v. d. Broeke, heeit ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan een groot festival uitgeschreven, dat ge houden zal worden Zaterdag 26 en Zon dag 27 Augustus in het Brongebouw. Bij genoegzame deelneming zullen er 2 prijzen beschikbaar met loting gestel 1 worden een piston- voor de Eanfare-afdee- ling, een clarinet voor de Ilarmonie-af- deeling. Elke vereeniging, welke deelneemt, ont vangt een herinneringsmedaille. Examen Gemeente-Secretaris. De examens voor de akte gemeente administratie en administratie en comtrö'o gemeente-financiën worden walt 't echrif telijk gedeelte betreft op 24 en 25 April gehouden te Groningen, Deventer, Venlo Utrecht, Haarlem en Dordrecht. Het mon deling examen in de eerste helft van Juni te 's-Gravenhage. Uitkeering Oorlogswinstbelasting. Bij de derde uitkeering uit de opbrengst der oorlogswinstbelasting is aan Haarlem toegekend een bedrag, van 628,034, ltS GW HET AANTAL AFNEMERS VAN UW ARTIKEL WENSCHT TE VERGRÖOTEN,^ ^OET Glï GOED, HET ERTROUWEN IN UW ZAAK GESTELD, NIMMER TE BESCHAMEN. EN MACHTIG MIDDEL TOT HET VERKRIJGEN VAN EEN GROOTEREN OMZET, IS kECLAME, EN WEL ADVERTENTIE-RECLAME. IEN DUIZENDEN ZAKEN EN ONDERNEMINGEN DANKEN HIERAAN HUN OPKOMST. Ès CHTER DIENE OP DE EERSTE PLAATS ZORG GEDRAGEN ÜÜeN ARTIKEL TE LEVEREN, DAT HET KOOPEN TEN VOLLE WAARD IS IR^EGEL UW ADVERTENTIE-RECLAME ZOO, DAT GE OOK ADVERTEERT IN DE Bij de tweede uitkeering kreeg Haarlem een bedrag van f 1,400,000, zoodat onze gemeente reden heeft met de nieuwe uit keering tevreden te zijn. Het allerhoogste bedrag, waarop gerekend werd was onge veer f 670.000. Maar B. en W. geloofden zelf niet dit bedrag te zullen verkrijgen. Wel hadden zij op een bedrag van rond f 640,000 gerekend, zoodat het toegestane bedrag daar niet ver onder blijft. Aan Beverwijk is toegekend een be drag van f 70,798; Assendelft f 75,17; Halfweg f 16,964; Schoten f 92,000; Spaarndam f 1307; Velsen 128,666; Zaandam 292301; Zandvoort f 47008; Hillegom f 60,434; Voorhout f 2000. Kiesrecht, B. eu \V. van Haarlem brengen bij deze ter openbare kennis: dat door hen op heden is vastge steld de lijst, aanwijzende de inwo ners die tot het' kiezen van leden vart de Tweede Kamer, van de Pro vinciale Staten en van den Gemeente- eraad bevoegd zijn; dat die lijst van den 23en Maart! 1922 tot en met den 21eh. April dja.vi. op de gemeente-secretarie (6e Afd.,, Bureau Bevolkingsregister, Ged. Oude Gracht No. 18, voor een ieder ter in zage is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift en stemdis- trictsgewijze, in uittreksel, verkrijg baar is. Voorts, dat een ieder bevoegd is tot en met den 15en April 1922, onder bijvoeging van bewijsstukken, op on gezegeld papier aan Burgemeester en Wethouders verbetering van die kie zerslijst te vragen, indien hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daar op voorkomt, niet voorkomt} óf niet behoorlijk voorkomt; dat die verzoekschriften, met de bijgevoegde bewijsstukken, tot en met den 21en April 1922 op de gemeente secretarie (6e Afd. bovengenoemd), voor een ieder ter inzage zullen liggen; dat een ieder tot' tegenspraak van het verzoek bevoegd is en dat die tegenspraak schriftelijk en niterlijk den 24en April 1922 aan B. en W. moet worden ingediend. Kiezerslijst. De op 22 Maart Ï922 vastgestelde kie zerslijst omvat 42245 personen, nl. 19379 mannen en 22866 vrouwen. Daarvan zijn kiezers:" voor den Gemeenteraad 18160 m., 21297 vr., totaal 39457; voor de Provin ciale Staten 18909 m., 22244 vr., totaal 41163; voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal 19379 m., 22866 vr. totaal 42245. De verdeeling der kiezers voor den Gemeenteraad naar de kieskring is als volgt: Kieskring I, Stemdistricten I tot 16 5345 m., 6824 vr., totaal 12169; Kieskring II, Stemdistricten 17 tot 23, 6074 m., 7212 vr., totaal 13286; Kieskring III, Stemdistricten 34 tot 51, 6741 m., 7261 vr., totaal 14002. Aantal kiezers vorig jaar was: 41423. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: B. Tembroek, Soutmanstraat 40, gumma bal. Politiebu reau, Smedestraat, wollen bal. D. Wur- kum, Gasthuisstraat 9, borduurgaren. B. Tangerman, Begijnesteeg 4, heerenhand schoen (bronskleurig). P. Smit, Graaf v. Wiedstraat 19, grijze handschoenen. M. v. Norden, Luitensteeg 19, zwarte dames- handschoen. M. Faure, Berckheijdestraat 22 rd., kruidmiersmand. J.. Porre, Raam- steeg 10, zwarte porlemonnaie. C. Hiel, Korte Margarethastraat 14, grijze porte- monnaie. H, Keizer, Lange Annastraat 19, rozenkrans. C. Stammers, Breestraat 3rd., sjaal. J. Woudenberg, Nassaulaan 34a, rol touw. D. Muller, Tuinstraat 3 rood, vloer kleed. J. de Vos, Ged. Oudegracht 100, zweep. Besmettelijke ziekten. In do weok van 12 tot en met 18 Maart kwamen in de n avolgendó ge meenten gevallen van besmettelijke ziekten voorHaarlem 1 van roodvonk en 1 Van diphtheritisHeemstede en Krommenie beide 1 van diphtheritic, Schoten en Zaandam beide 1 van rood vonk; Noord wijk 2 van roodvonk. „Oost en West", •De afdeeling Haarlem van de Ver eeniging- „Oost en West", vergaderde Woensdagavond in de bestuursla- f va a het gebouw Zong en Vriends-haUit h*fc jaarverslag van den penningmeester bleek, dat het ledental stationair bleof en 161 bedraagt. De inkomsten bedra gen f 718.62'/g, de uitgaven f502.72'/2, batig ealda alzoo f 215.90. De heer Th. Brondgeest werd bonosmd tot afgevaar digde ter algemeane vergadering. Baldadigheid. In het laatst der vorige maand hebben jongens kans gezien, in 6 dagen tijds van 2 lantaarnpalen aan den Schotersingel een 40-lal ruitjes in te gooien. Nauwelijks wa ren er nieuwe ingezet, of de Meve jeugd vernielde ze weer. Thans is het de politie gelukt de hand te leggen op de kwajon gens, die zich aan deze baldadigheid heb ben schuldig gemaakt. Het zijn 7 jongens van 12 tot 14 jaar. Proces-verbaal is opge maakt. Faillissementen. Opgeheven werd het faillissement van Joh. Elligens, wonende te Haarlem, uitge sproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 28 Februari 1922. Afgewezen werd het verzoek tot verlee- ndng van voorloopige surseance van beta ling van II. M. Vrolijk, koopman, handelen de onder den handelsnaam H. Vrolijk eu Co., Technisch Inslallalie Bureau, gevestigd en kantoor houdende te Hoofddorp, ge meente Haarlemmermeer. Dood door schuld. In de middagzitting moest terecht staan H. C., ter zake, dat hij 5 November te Haarlem op een motorfiets roekeloos en onvoorzichtig in woeste vaart heeft gereden, ten gevolge waarvan de wed. K. was aangereden. Zij kwam te vallen, kreeg een schedelbreuk en is daaraan eenige dagen later gestorven. Bekl. zeide, met een snelheid van 15 a 20 K. M. gereden te hebben. Hij had, even voor het ongeluk gebeurde, gedacht dat de dame terug zou keeren en week naar links uit. De dame week met hem echter denzelfden kant uit, snel loopend, en bekl. reed haar aan. Beiden sloegen tegen den grond. De president: „2n toen hebt u die da me maar laten liggen?" Bekl.: „Ik kon zelf bijna niet opstaan," President: „Erkent u nu niet, dat u roe keloos en onvoorzichtig hebt gereden?" Bekl. mompelt iets onverstaanbaars waarop de President: „U had toch kunnen remmen?" De rapporten van de deskundigen, dr. C. W. J. Westerman en dr. H. Veen, werden dan voorgelezen en daarna deze doktoren mondeling gehoord. Hun verklaringen kwamen hierop neer, dat de aangeredene ten gevolge van de bekomen schedelbreuk overleden was. Enkele getuigen werden gehoord, waar van een vertelde, dat de dame zeer fwij- jiet „Brdndend vuur" van Pius X, ons felachtig deed en den motorrijder vafif zijn stuk gebracht moet hebben. Hij week naar links uit, doch de dame liep toen mee, waardoor zij in botsing kwam met het motorrijwiel. Volgens de zen getuige week de bekl. naar links uit, om een botsing te vermijden. Als getui ge doorgereden was, zou er z.i, niets ge beurd zijn. Officier, tot bekl.: „Waarom hebt u niet gestopt, toen u de dame zag aarzelen?" Bekl. geeft een ontkennend antwoord Op een desbetreffende vraag antwoordt hij, dat hij bij een vaart van zO K.M. on geveer 5 M. noodig heeit om te stoppen. Uit de getuigen-verklaringen blijkt, dat toen bekl. de dame zag, er ongeveer 15 M. afstand tusschen hen beiden was. De Officier neemt dan zijn requisitoir. Volgens spr. had bekl., toen hij de dame zag aarzelen, moeten stoppen. Hij heeft echter gedacht, er nog wel langs te heb ben kunnen rijden. Zoodoende heeft hij het stoppen achterwege gelaten, Spr. vindt het ongunstig van bekl., dat hij de dame heeft laten liggen. Hij requireert ten slotte tot 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak Donderdag 30 Maart. Uitspraken van 23 Maart. 1922. K. J. varensgezel, zonder vaste woon plaats hier te lande, thans gedetineerd H. v. Bewaring, oplichting, 4 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. E. v. S. varensgezel te Zand voort, bij verstek, wederspannigheid, 1 maand gevangenisstraf. H. J. H. v. E. kleermaker, te Haarlem, verduistering, 10 dagen gevangenisstraf. B. V. 103 werk te Haarlem, mishandeling, geldboete van 3, subs. 3 dagen hechtenis. A. S. lood gieter, te Schoten, vrijgesproken. A. J. v. K. fabrikant, te Aerdenhout, gem. Bloemendaal, veroorzaken van den dood door schuld, 2 maanden gevangenisstraf. ii Zoo is de treffende juistheid bekeftd van het „Peregrinus Apostolicus" het motto van Pius VI „Apostolische Pel grim". Inderdaad, die Opperherder was een pelgrim in den volsten zjn des woordt, toen bij in den stormachtiger! nacht van 19 op 20 Februari 1799 de Eeu wige Stad verliet en Zijn Goddelijken Meester gelijk, den weg van smarten betrad, om als offer der waarheid zijn leven te geven. Maar: de vervulling van het woord ligt in de regeering zelf! ;t,Crux de cruce", „Kruis en nog eens kruis", het motto van Pius IX, wekt eerbied en bewondering. Behalve zijn eigen kruis, voelde deze plaats- bekleeder des Gekruisten, nog een an der loodzwaar op zijn schouders; op zijn eigen kruis lag nog het kruis van Savoye's Koningshuis, wjens heer- scher 'üctor Emmanuel, den Paus maakte tot den gevangene van het- Va- ticaan. Maar de bij zijn uitverkiezing zoo toegejuichte Pius vond dien kruisweg aiwec-r gedurende de jaren van zijn pausschap. „Aquila rapax", „Roofzuchtige ade laar", het duistere motto voor Pius VII werd waar gemaakt in Napoleon, toen deze in steeds enger kringen om den stoel van Petrus zweefde, waarop Pius zetelde. Waar is nu de gouden draad, die de eerste 74 Pausen door bun wapep, doop- en familienaam, waardigheid, kardinaalstitel of geboor teplaats zoo innig te zamen boud'? Hetzelfde geldt voor het „Licht aan den Hemel" van Leo XIII en het „Ont volkte Godsdienst" van Benedictus XV. Dat er in deze symbolen veel waarheid ligt uitgedrukt js boven allen twijfel, maar niet minder zeker ia 't, dat zij eerst bij de ponlificaten zelf hun ver vulling vonden. Vervolgens: van de 29 Pausen uit het tweede gedeelte (van 1590 lot he den) kunnen we toch, eerlijk gespro ken, alleen maar op de hierboven afzonderlijk genoemden, te zamen mei beroepen als op titels, die door de geschiedenis gerechtvaardigd zijn. De andere zijn meerendeels niet voor 'n dragelijke uillegging vatbaar. Zoo b.v. heet Leo XI „Undosis vir" wat zooveel beteekent als „Man van golven". Uitlegging? O, heel eenvou dig: Zijn regeering was als een golf slag: ze omvatte de korte spanne tijds van 25 dagen. Of, zoo we hiermee niet tevreden zijn: de man stierf aan waterzucht. Paulus V heet „bedorven geslacht", omdat hij verwant was met de familie Caffarelli, die niet in achting was. Clemens X heet „van de groote rivier", want bij diens gehoor,te was de Tibes builen zijn oevers. Clemens -XIV is „Ursus veiox", d. i. vlugge Beer", wijl hij bijzonder vlug was met de ophef fing van een Kloosterorde. Zou een ziener Gods, die bij hemel- sche voorlichting in karakteriseerende woorden een Pans wil teekenen, zich blindstaren op zulke onbenulligheden? Gebeurde er dan geen indrukwekkende feiten onder die regeeringen? Eu daar komt dan nog bij, dat som mige namen werkelijk foutief en zelfs beleedigend zijn. Ook niet erg pleitend voor het profetisch karakter van de „voorzegging". De afgeleedfe, blinde Clemens VIII, „Verheven Zuil" genoemd, de geleerde en fijn-beschaafde Benedictus XIV wordt door „Land-dicr" getee- kend; de zachtaardige en vergevings gezinde Pius VII is ,roofzuchtige arend". En ja, ook op de zoo geroemde motto's valt nog wel wat te bemerken... Als nu Pius VI eens „Crux de cruse" geweest was. En Pius IX „Apostolische pelgrim". Wie iets van de geschiedenis weet zou dit evenzeer toepasselijk verkla ren. Ontzettend veel heeft Pius V Iin de latere jaren van zijn pontificaat ge leden. Men denke aan Febronius en diens werk, dat half Europa er toe bracht het Pausschap zijn hoogste rechten te betwisten, de dwaze hervor mingen in Oostenrijk onder Joseph II, waardoor met wortel en tak het Heilig Geloof dreigde uitgerukt te worden, de moeitevolle en vergeefsche reis des Pausen naar Weenen, de plagerijen van Leopold .van Toscane, de synode j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 8