"I BERICHT. Barnes- en leereÉleermaiterij dêIossirtsjdT7 Uit het Vaticaan DAMIAATJES ZATERDAG 25 MAARt 44ste JAARGANG No. 1410(1 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOS HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN; PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BHD Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geiliustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Onze abonné's worden er aan herinnerd, dat in den nacht van Zaterdag 25 op Zondag 26 Maart de Zomertijd in werking treedt; dat men dus Zaterdagnacht de klok één uur moet vooruit zetten. ANTON J. KOOIJ - Nassaustraat 18 - Nieuwe stoffen Nieuwe modellen Een voordeelige bakkersrekening geeft FRANKEN's MELKBROOD De Bondsvergadering. TIEN JAREN UIT ONZE VADER- 5 LANDSCHE GESCHIEDENIS. (1806—1815) I door Jos* P. H. Hamers. Abonné's die te klagen hebben over onregel matige of slechte bezorging der Nieuwe Haar- lemsche Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk, of mondeling mede te deelen aan de Administratie Nieuwe Haarl. Courant, Nassaulaan 49. Administratie Nieuwe Haarlemsche Courant STADSNIEUWS. AGENDA 26 MAART AGENDA 27 MAART De St. Vlncentius-Bibliotheken zijn geopend: Kamer van Koophandel. Giffen. Een nieuwe Geest Haarlem. Fabrikanten. Koningstraat 10 Opticiens Op den llen April 1810, reed hij in clen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Dc Algemeene vergadering van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskies- kringorganisaties in Nederland zal op Za terdag 12 Mei 1922 te UtrécMt gehouden .worden. De agenda luidt als volgt. X. Opening. 2. Notulen der Bondsvergadering van- 28 Mei 1921. 3. Mededeelingen van het Bestuur. 4. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 5. Behandeling van het onlwerp-R.K. Staatsprograin 1922. 6. Voorstel van het Bondsbestuur, lui dende: „De Bondsvergadering drage aan het Bondsbestuur op, de Katholieke lijs ten op eene zoodanige wijze onderling te verbinden als aan het Bondsbestuur het nieest wenschelijk zal voorkomen." 7. Voorstel van de R.K. Rijkskieskring- organisatie Groningen, luidende: „Het Bondsreglement zal zoodanige bepalingen bevalten, dat de reglementen voor de kieskringorganisaties een ongeveer gelijk luidend voorschrift zullen moeten opne men voor het plaatsen van namen op de groslijsten en de verhouding dezer gros lijsten tot de definitieve candidatenlijsten." 8. Voorstel van de R.K. Rijkskieskring- organisatie ArnhenUNijmegen, luidende: „Een commissie, uit leden van alle kies kringen bestaande, ontwerpe een regle ment regelende de wijze van candidaat- steUfng- Dit reglement omvatte bepalingen ten opzichte van a. den Algemeenen Bond b. de Rijkskieskringorganisaties; c. de lo- cale kïesvereenigingen. Toelichting: »e bedoeling is eenheid var> vorm te verkrijgen bij de candidaatstel- ling. 9. Voorstel van de R.K. Rijkskieskring- organisatie Amsterdam, luidende: „Het lidmaatschap van de Tweede Kamer wor de onvereenigbaar verklaard met het Weihouderschap eener groote gemeente waarvoor men de grens zou kunnen slellen op een zielental van meer dan 20.900, zoomede met het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten." 10. Voorstel van de R.K. Rijkskies- kringorganisatie Haarlem, luidende: „Het Kamerlidmaatschap worde onvereenig baar geacht mei het Burgemeeslerschap en Wethouderschap in gemeenten boven 50.000 zielen." 11. Voorstellen van de R.K. Rijkskies- kringorganisatie Friesland, luidende: I. Het Politiek Advies worde gegeven niet nadat de beperkte groslijst is vast gesteld, doch vóórdat de leden-kiezers worden opgeroepen tot het opmaken der voorloopige lijst. Meent men echter het Politiek Advies, zooals nu gebruikelijk is, te moeten behouden, dan geve men toch ook een advies voor het opmaken der voorloopige groslijst. II. Het Politiek Advies worde vóór de vergadering der afgevaardigden be sproken door het Bondsbestuur. III. Het Politiek Advies worde on afhankelijk van alle kieskringbeslissingèn geheel zelfstandig door de vergadering voor het Politiek Advies gegeven, zoodat het inderdaad het advies der Partij is. Toelichting, ad. I. In deze vergadering kunnen alle besprekingen worden gehou den, die voor de voorlichting der kiezers bij de candidaatslelling noodzakelijk zijn: o.a. de ontstane of de Ie verwachten va catures; de gewenschte specialiteiten (In dische enz.); het verzekeren van vaste plaatsen aan personen, wier verkiezing gewenscht wordt door de partij; het ge ven van goede piaatsen onder de plaats vervangers aan de beste onder hen; zoo had nu, bij deze verkiezing, de zaak-v. Best, een vrouwelijke candidatuur enz. te voren bespi'oken kunnen worden. Alle wenschen of wenken konden hier worden geuit. ad II. Het is een ongehoord feil, dat in deze gewichtigste aller vragen allicht wel de Kamerclub invloed heeft doen gel den, terwijl het Partijbestuur geheel ge passeerd is. Toch draagt, in de oogen van het Roomsche volk, in de eerste plaats het Partijbestuur de verantwoording. Voor een groot deel moet dit ook wor den toegegeven. Immers al kón met de staande reglementen in 1922 door het Partijbestuur geen al te groote invloed worden uitgeoefend, dan moet men toch erkennen, dat het bestaan van zulke re glementen vooral op rekening van het Be stuur moet worden geschreven. Bovendien had eene voorafgaande be stuursvergadering van grooten invloed kunnen zijn, wijl men dan tijdig op de hoogteo zou gebracht zijn van de wen schen der Roomsche kiezers. ad III. Het Politiek Advies is ditmaal geen Partij-advies geweest. Men heeft im mers niets gedaan, en ook niets kunnèD doen, dan de candidaalslijsten goedkeu ren, door de kieskringen vastgesteld Wilde de advies-vergadering eene veran dering, dan werd deze gekeerd door den kieskring. Men kan dus wel spreken van Kies kring-adviezen, niet van Partij-advies. De advies-vergadering stelle nu geheel zelfstandig haai; advies vast. Ook al wijkt dit geheel af van de kieskring-beslissing. De kiezer moet dan maar kiezen lusschen Partij-advies en Kieskring-advies. Maar in allen gevalle heeft men dan een waar Partij-advies, dat niet nalaten kan zeer grooten invloed uit te oefenen. Bovendien Zat men daardoor de kies kringen dwingen meer rekening te hou den met de wenschen der heele partij. En voor zulk een Partij-advies kan liet Bestuur en de advies-vergadering de ver antwoording dragen. Bovendien stijgt deze advies-vergade ring daardoor enorm in belang en in aan zien. 12. Voorstel van de R.K. Rijkskicskring- organisatie Friesland, luidende: „Het kiesreglement worde aldus gewijzigd, dat het samenstellen der groslijsten van voor loopige candidaten niet meer rechtstreek: door de kiezersleden geschiedt, doch voor vertrouwensmannen, door iedere kiesver eeniging daartoe gekozen." Toelichting. Hierdoor voorkomt men dat er candidaten in eindeloozen getale worden gesteld. Tevens maakt men min der ontevredenen, wijl menig ontevreden wordt, wanneer de door hem gestelde candidaat niet op advies komt. Een verder voordeel was, dat men be ter met elkaar in overleg kan treden dan op een groote vergadering. Een nullige stap verder zou zijn, dat men bepaalde, dat candidaten, slechts door 1 (of 2 of 3) kiesvereeniging(en) gesteld, niet in aanmerking komen, an ders dan in geval van het ontbreken van verdere candidaten. Want de ondervin ding leert, dat juist candidaten, door een enkele kiesvereeniging gesteld, zeer be- geerig blijken naar een Kamerzetel, en meestal de candidatuur aannemen. Praeadvies van het Bondsbestuur op de voorstellen 7 tot en met 12: Naar aanleiding dezer voorstellen geeft het Bondsbestuur in overweging, aan dat Bestuur op te dragen een proeve te ont werpen van een algemeen kiesreglement, waarbij de punten, in -deze voorstellen aangeraakt, kunnen worden overwogen. 13. Voorstel van de R. K. Rijkskieskring- organisatie Dordrecht, luidende: „De Bondsvergadering spreekt als hare IMNeMNtt 4M*«a099«aB 14. Wel was Napoleon even sluw als ge niaal, maar deze keer was zijn poging om •het Hof van St. James een rad voor dc oogen te draaien, door den helderen staat kundigen blik waarmee de marklies van Wellesley zijn bedoelingen had doorgrond, verijdeld. De Holiandsche onderhandelaar keerde onverrichterzake van gene zijde van het Kanaal naar Parijs terug, en de Frausche heerscher begreep, dat de weg, om op slinksche wijze Engeland tot het sluiten van den vrede te bewegen, voortaan onbe gaanbaar was. Op zijn last stelde de her tog van Cadora een nota op aan baron Roëll gericht, waarin in naam van den Keizer de verklaring werd afgelegd, dat, bijaldien Engeland het door den markies meening uit, dat er gebrek is aan saam- hoorigheia tusschen kiezers en gekozenen, dat dit gebrek naar hare meemng kan worden weggenomen doordat de Algemee- ne Bond van R. K. Rijkstóeskringorgamsa- ties in Nederland (R. K..Staatspartij) een correspondentieblad uitgeeft. dat daarin de kïesvereenigingen de desi derata harer leden ter kennis van Kamer leden brengien en daarin de afgevaardig den de wenschen der kiezers beantwoor den, dat de kiesvereenigingen regelmatig ver gaderingen behooren te beleggen, om be langrijke kwesties te bespreken en waar de verlangens der leden'tol uiting komen, dat hierdoor, beter dan door moties, de meeningen van minderheden naar oien komen." 14. Voorstel van de R. K. Rijkski-eskring- organisatie Friesland, luidende: De Algemeene Vergadering neme in be spreking: .Indien de verkiezing, onverhoopt, ten gevolge heeft, dat dc rechterzijde de meer derheid verliest, dan zal de Katholieke Partij als zoodanig geen deel nemen aan de regeering." Toelichting. Hel voorstel laat buiten be spreking het feit, dat Katholieken als pri vate personen zitting nemen in een zaken kabinet, wanneer 's lands belang dit beslist cischt. In ieder ander geval zouden wij ook dat betreuren. Het komt ons voor, dat in zulk een be langrijke zaak noch Kaïnerclub noch Par tijleiding alleen mogen beslissen. Hierin moet de partij gekend worden. Wij zijn er van overtuigd, dat de over- groote meerderheid in onze partij deze houding niet goed zou keuren om verschil lende redenen: O.a. lo. bet zou versterken de nieening van sommigen (vooral onder de arbei ders), dat het oogenblik gekomen was met de socialisten, zooals in Duilschland, sa men te werken. 2. Wijl het vooral onder de arbeiders een groote begripsverwarring zou brengen; onwillekeurig zal men zich afvragen, waar om men nu op sociaal gebied zoo scherp sitelling tegenover bet socialisme heeft moeten nemen. 3. Wijl zeer velen (rif de anÜere stan den, beslist de Katholieke partijzouden verlaten. 4. Ook het deelnemen, als partij, aan een zakenkabinet, waarin geen socialisti sche ministers zitting hebben, zou door tal- loozen worden betreurd, wijl men daar; ■door in de kaart speelt Tier katholieken, die ons e.v. de meerderheid zouden hebben doen verliezen. Wij achten besprekingen zoo nuttig, ook al daarom, dat degenen die ons zouden willen verlaten, dan tevo ren weten, dat zij de volle consequentie van hun houding zullen hebben te dragen en te verantwoorden. Wij zijn van meening, dat een verloren slag later dikwijls blijkt eigenlijk een overwinning te zijn geweest, wat de gcvil- gen betreft. 15. Voorstel van de R. K. Rijkskieskring- organisatie Utrecht, luidende: „De Algemeene Bond van R. K. Kies kringorganisaties in Nederland besluite ad- haesie te betuigen aan de volgende motie, aangenomen in eene algemeene vergade ring van den Rond van R. K. Kïesver eenigingen in den Rijkskieskring Utrecht. éeliouden 11 Febr. 1922- -:o:- Dc Bond, enz. drjingt aan op krachtige, daadwerke lijke vermindering der persoonlijke en financieel© militaire lasten, lot nu toe aan het Nederlandsche volk opgelegd: legt hierop bijzonder den, nadruk met betrekking tol de ingediende Vlootwet; en gaat over lot de orde van den dag''. Praeadvies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur meent de aanneming dezer motie te moeten ontraden. Het Ka tholiek) Program spreekt immers omtrent deze zaak in voldoende mate uit. 16. Rondvraag. 17. Sluiting. In de algemeene vergadering zal een po litieke rede worden gehouden door Mgr. Prof. Dr. W. Nolens. AUDIëNTIE VAN Z. H. DEN PAUS. Men schrijft ons uit Rome: Dezer dagen ontving Z. H. de Paus in plechtige audiëntie Zijne Palatijnsche wacht, na vroeger reeds de Edelgarde ontvangen te hebben. De Palatijnsche wacht bestaat uit vrijwilligers der Ro- meinsche burgerij die om de beurt dienst doen in het Vatikaan en slechts bij groote gelegenheden, feesten, ontvangsten van vorsten, enz. geheel bijeengeroepen wordt. De audiëntie had plaats in de Vati- kaansche tuinen, waar de wacht opgesteld werd in groot uniform, met geheel de staf der officieren en de korpsbanier. Z. H, kwam in Zijn gewone koets naar de tuinen terwijl de muziek der wacht de Pauselijke hymne speelde. Na een oogen blik gebeden tc hebben bij de grot van Lourdes, onder Leo XIII in de Vatikaan- sche tuinen getrouw nagemaakt met basi lieken en kerken, nam Z. H. plaats op een troonzetel en las de commandant der wacht een devoot adres van hulde en getrouwheid van de wacht aan den per soon van Z. H. den Paus. Z. H. antwoord de hierop met eenige welwillende woor den en schonk allen zijn zegen. Na de redevoering des Pausen defileerde de wacht onder muziek voor den H. Vader, die staande het schouwspel gadesloeg en de korpsbanier bij het voorbijgaan groette Eindelijk onderhield de Paus zich eenige oogenbiikken met den commandant, den aalmoezenier en de officieren der wacht en spelde op de korpsbanier, na deze ge kust te hebben, het kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Spoedig zullen de Pauselijke gendarmen en de Zwitsersche wacht op dezelfde wijze door den H. Vader ontvangen wor den. Sociëteit „Bcreeniging". -H. O V., Bui tengewoon namiddag-concert, half 3. Gebouw Spuarne 15. Tentoonstelling voor natuurbescherming in de duinen. Sociëteit SfBavo". Commissie Land dag, 8 uur. Anli-Rev. Propagundaclub, *8 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en feestdagen, toegankelijk. B K. Leeszaql en uilleenbibUotheck. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 2—5 en van 7—10 uur, bebalve des Maandagsochtends cn Zon- en feestdagen. St. Elisabeth's-vereenitjinrjJansslraat 49. Van 2 lot lialf 3 aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S.E.V. Ti. K. Huishoudschool. Kleine Houtweg 14. Spreekuur Maandag 24 uur, Donderdag van 1012 uur. li. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 2 5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. li. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Allo werkdagen voorm. van-1012 uur, nam. van 2 4 en van 89 uur. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljo- risstraat 11 en W. P. Woutersen, Ko ninginneweg 3. NIEUWE GROENMARKT: Woensdag en Vrijdag van 7%9 uur. ANTHON1ESTRAAT Woensdag en Vrijdag van 7uur. IvLARENBEEKSTRAAT: Woensdag van TA9 uur. GEN. DE LA REYSTRAAT 2. Schoter kwartier. Dinsdag en Vrijdag van 8—9 uur. R.-K. Kring. Naar wij vernemen is tot geestelijk advi; seur in de plaats van den WelEerw. Pater C. H. M. Caminade O. F. M., die naar Delft is vertrokken, benoemd de WelEerw. heer A. J. Boks. Openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken op Dinsdag 28 Maart a.s., 's namiddags 8 uur ten stad- huize. De agela vermeldt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen; 2. Rondvraag; 3. Sluiting; 4. Besloten vergadering. Een fantasiewandeling. Woensdagavond kwam voor de derde maal een gezelschap uit dc vereenigine Haelem in baar vereen'igingsgebouw „De Oude Hoofdwacht", hoek Smedestraat, bij een voor een z.g. kunstbeschouwing. Ook deze wandeling geschiedde onder leiding van den heer Gonnet en begon met den Hoofdwachtbewoner van vóór plm. 250 jaar, om dan van het Zuiderbuiten-Spaarne buiten de stad te beginnen tot buiten de stad nabij de tegenwoordige gasfabriek en verder langs liet Binnen-Spaarne, de Jans straat, Raamsingefy Voldersgracht, Singels, door de Groote Houtstraat, met 'n langen ommetocht over de Markt en door de Groote Kerk naaf 't verenigingsgebouw terug. De voorzitter lmgon eerst met de historie van het gebouw 1e vertellen, dat aan verbouw alleen f 12000 kostte. Daarna begon de wandeling aan de hand van een honderdtal platen en teekemngen uit den Stedelijken Atlas van het Gemeenie-Ar- ch'ief, daartoe welwillend door B. en kV. voor dien avond afgestaan. Zoo zagen we eerst een mooie kopergravure van v. Zuu- ren door Goltzeus, een der bouwv of liever verbouw-,hecren der Hoofdwacht. Da:i volgde een teekening van de Beyer van het Z. B.. Spaarne in 1746. Toen een gezicht op Spaarnlommer, door Cats van 1718, een aquarel van Milatz van de Kom, de plaats waar tal van buitens en buitentjes, o.a. Spaarnhout van Mevr. Koenen op 't Z. B. Spaarne uitkomen. Het zou natuur lijk te veel ruimte eischen om ze alle op te noemen en nog meer ze te beschrijven. Genoeg dus mede te deelen, dat ze een beeld geven van liet oude Haarlem en dat ze alle groote kunstwaarde hebben, de een wat meer, de ander wat minder, maar de 5000, door elkaar op f 20 gerekend, vertegenwoordigen een waarde van reeds f 100,000. Voor een interieur der St. Ba- vo, door Bosboom werd door een deskun dige de waarde op f 1500 5 f 2000 ge schat. Trouwens om die ieekeningen te kunnen genieten behoeft men niet eens lid van Haerlem te zijn, ook niet op 't Ge meentelijk Archief er naar te vragen, im mers elk winterhalfjaar worden in de zaal met bovenlicht van ons Stedelijk Museum een honderdtal achter glas geexposeerd ge durende eenige weken. We zuilen slechts enkele der vele mooie noemen, o.a. De Eendjespoort, van Schou ten 1803; de Kleine Houtpoort dn rood krijt door v. d. Vinne deze Houtpoort is in 1875 voor afbraak verkocht G. Berckheyde, het Spaarne; Cathreine Post, door Milatz; Hoofdwacht door Beyer; Vrouwenhek, 1768, door C. v. Oord en een ander van het Vrouwenhek door C. van Voorde. W. Hendriks, gang van 't Teylers- huis; W. Mol, liet Begijnhof in 1820; Nieu we Kerk door C. Springer; interieur van de Nieuwe Kerk door Saenredam in 1651; van Brussel, het Popelingsgat; C. Ekama, liet Klokhuis; J Striening, de Kosterswo- ning der Groote Kerk, enz. enz. Het was weer een heerlijke avond vol kunstgenot, een aangenaam verblijven 'in het practische vroegere leven. De dank aan den heer Th. Gonnet voor zijn keuze en moeite gebracht, was welverdiend. Voor noodlijdend Rusland van moeder en kinderen f 16. Ontvangen f 10 voor Rusland van J. S. M. I Voor de Weensche Priesters uit Hillegom een bankbiljet van 1000 kronen. We zijn een: dezer 'dagen: even het op nieuw geopende Museum van Kunstnijver heid binnengewipt. En we zijn er als een ander imenisch uit- gekomen. Bevangen door de schoonheid van vorm en opvatting en serene sfeer 'der tentoon gestelde voorwerpen in de «de Jijke omge ving van een met naïeve liefde «1 kinder lijken eerbied gerestaureerd koninklijk huis; gesterkt ook door een frisschen geest, die hier het Museumleven gaat be heer schen. Het museum hier is niet dood, maar het ieeft en helpt teven. Dc oude kunst der Inca's en het Indisch en Perzisch koper- dlrijfwerk, het heerlijk Venetiaansch glas werk en de haptische weefsels van 400 jaar voor Christus, die stieelend het oog bekoren 0111 vorm en kleur, alles zal miet adeen tot bekoring der oogen zijn, maar lot leering onzer moderne kunste naars tevens. Et is veel nioois. Maar het wordt alles met anale tentoongesteld opdat het oog niet vermoeid wordt en alles ten voile ge. noten kan worden. Deze tentoonstel, ing blijft permanent maar zal na een paar jaar door andere voorwerpen uit het Mu seum vervangen worden. Het doel is onzen kunstenaars ter leering te zijn en te trachten den smaak van ons volk op hooger peil to bren gen. De huidige directeur verstaat de kunst de voorwerpen te doen leven. H03 frisch van opvatting hij is, blijkt wel kieruiti dat hij 't niet laat bij de ten toont tel'-. van voorwerpen, maar dat hij den geest der volkeren nader tot ons brengen wil en zoo werd gisteravond Oosters he mu ziek gegeven door musici in Indische kleedij en gefantaiseerd Oosters he omgeving. Het lijdt geen twijfel of zulte pogingen brengen do kunst en den geest van dat volk nader tot ons. Bij de tentoonstelling der oude kunst is ook de moderne niet vergeten, zoo dat een prachtig overzicht verkregen wordt van de kunst aller volkeren enl tijden. Vermelden wij een kostelijke collectie Indisch rietwerk, matje3 en wapens die door den heer T, L. van Wagtendonld aan het Museum zijn cadeau gedaan en eenige kostbare Indische wapens, wapen- scheeden kostbaar in goud gesneden en rijk met edelstoenen ingelegd. Barometerstand 741. Achteruit OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON. H. K. L. V. „Kennemerland". Men schrijft ons: Op Dinsdag 4 April 's avonds acht uur, houdt de le luitenant Eldermans een le zing voor bovenstaande vereeniging, in de cantine der Infanterie-Kazerne, alhier. Spreker heeft tot onderwerp gekozen: „Het overbrengen van bevelen en be richten op het gevecht8veld". Tevens zullen op dezen avopd in het kort nog eens de voordeelen, verbonden aan het toetreden tot den Kader-Land storm uiteen gezet worden. Verder zal op Dinsdag 11 April een tweede buitengewone algemeene vrgn- dering van dit jaar gehouden worden. De agenda vermeldt eenige belangrijke punten, zoodat op een groot aantal aan wezigen gerekend wordt. van Wellesley ingenomen standpunt niet verliet en geen vrede wilde sluiten, 'Napo leon bestolen had, den vorst dien hij op den troon van Holland bad verheven, terug te roepen, de havensteden des lands door Fransclie troepen te laten bezetten en de ncodige maatregelen te nemen, waardoor Holland weder geheel onder den druk van het Continentaal-stelsel zou worden ge bracht. De uitvoering volgde het dreigement op den voet. Op den 7den Januari 1810 had maar schalk Oudinot, hertog van Reggio, het be vel over het Noorderteger op zich geno men. Enkele dagen daarna vaardigde de Keizer een decreet uit, waardoor het' leger van Braband in het leven geroepen werd. Aan dit leger werd als operatieveld aange wezen land tusschen de Schelde, de Maas en de Noordzee. Toen de Fransche gene raal, Maison.gehoorzamend aan 't keizerlijk decreet, zich met eenige regimenten voor Bergen-op-Zoom vertoonde en toegang tot de vesting verlangde, weigerde de plaatse lijke commandant, bet bevel van koning Lodewijk indachtig, de Franschen binnen te laten. De gekroonde dwingeland schreef op 18 Januari aan generaal Clarke, den militai ren gouverneur van Parijs: „Ga naar den Kening en deel hem mede. dat, wanneer hij niet aanstonds zijn bevelen, waardoor mijne soldalen in hun eer worden aange tast herroep!, ik ze tegen Amsterdam zal laten oprukken en onmiddellijk Holland tot Eranscli wingewest zal verklaren. En aan den hertog van Cadora, zijn mi nister van buiienlandsche zaken: „Zeg aan Zijne Majesteit, dat bij moet blijven waar hij is. Zijn vertrek uit Parijs zou mijn plannen in de war sturen. Wanneer hij te gen mijn uitdrukkelijk verlangen in, den door hem gewenschten stap doet, dan ver- Klaar ik direct zijn land bij Frankrijk in gelijfd." Dyze laatste missive zinspeelt klaarblij kelijk op een verzoek van den koning van Holland, om naar zijn bedreigd land terug te keeren. Opnieuw boog de beklagenswaardige vorst onder bet gewicht der ijzeren vuist van zijn tirannieken broeder. Den garni zoenscommandanten der Brabantsche ves tingen werd aangezegd aan de Fransclie troepen toegang te verteenen. Maar tevens moesten zij, op order van Lodewijk, ten stelligste proles tec ren tegen elke gpzags- aanmatiging der Fransche" generaals. Als bewijs dat de koning van Holland, ten dcele althans, er in geslaagd was, de aanhankelijkheid zijner onderdanen te ver werven, stippen we hier aan, dat zij over al diens laatste bevel gehoorzaamden. De eed van trouw ep gehoorzaamheid! aan den Franschen Keizer, werd op dit tijdstip in geheel Brabant geweigerd. Do strijd tusschen de beide broeders Napoleon en Lodewijk, welke laatste zich vrijwel als gevangene in het paleis derTui- leriën waarin hij daartoe gedwongen, zijn intrek had genomenmoest beschou wen, was te ongelijk. Holland's koning on derwierp zicli ten leste aan den ijzeren wil van zijn ouderen broeder. Op 10 Maart toekende admiraal Ver- huell, daartoe door zijn meester gemach tigd, een verdrag, waarin al de eischen van den overweldiger, de conscriptie uit gezonderd, werden ingewilligd. Volgens dit verdrag, kwam het Keizerrijk in 't be zit van Noord-Brabant, Zeclaiuf en dat ge deelte van Gelderland, getogen op den lin keroever van de Waal. Toen eerst werd aan Lodewijk toege staan om Parijs tc verlaten. vroegen morgen Amsterdam binnen, ver gezeld van zijn echtgenoot© koningin Hor- tense, die om aan Napoleon te behagen, zich bereid verklaard had, het paleis op den Dam met haren gemaal te bewonen. Een schrijven des Keizers uit Compièg- ne, gedateerd op de'u 28sten April, was haar betooning. „Ik heb uw brief ontvangen, mijne dochter, zoo schreef de geduchte, die voor de kinderen van keizerin Josephine steeds groote genegenheid koesterde cn verheug mij over uw behouden aankomst te Amsterdam. Naar ik verneem, laat zoo wel uw gezondheid als die uwer kinderen niets te wenschen over. Morgen vertrek ik naar Antwerpen, waar ik den lsten Mei denk aan te komen Daar verwacht ik tij ding van ii. Men heeft mij medegedeeld, dat gij alle reden hebt, om tevreden over den Koning te zijn. Nu, daar ben -ik blij om." Niet lang zou het verblijf der wispeltu rige Horlense in de hoofdstad des Rijks duren. Spoedig vertrok zij naar de baden van Plombières. Reeds kort na den terugkeer van den Ko ning 'in zijn hoofdstad, maakten de ij:-" schen qajjstallen,_om het yerdfac van den,. 16-Maart ten uitvoer te brengen. Een der bepalingen van dat verdrag hield in, dat een legercorps van 18000 man, waaronder 3000 cavaleristen en bestaande uit 12000 Hollanders en 6000 Franschen,, de mon den der rivieren zouden bewaken^ hierin voorgelicht door de Fransche douane-be ambten. Deze bepaling werd door de Franschen uitgelegd op een wijze, die alle redelijke perken te buiten ging. Zij trokken de rivieren over en nestelden zich in het hartje van 't tand. Als veroveraars trokken zij den 20sten April Den Haag cn Leiden binnen. Omstreeks dit tijdstip reisden Napoleon en Maria Louise door België, waar zij vooral die provinciën 'bezochten, die kor telings noodgedwongen door Lodewijk aan Frankrijk waren afgestaan. Het onderhoud dat de Koning met zijn ^pizerlijken broe der tc Antwerpen had vermocht geen wij ziging te brengen in de onheilvolle plan nen, die Napoleon nopens ons Baderland koesterde. Nieuwe verwikkelingen tusschen de broeders zouden dan ook niet uitblijven. (Wordt voortgezet.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1