BUITENLAND BINNENLAND 211N SLACHTOFFER. Derde Blad - 25 Maart 1922 MEDISCHE PRAATJES. ERIJSIPELOS., I. Bij het lezen van deze dftheemsche benaming boven dit opstel geplaatst, zullen velen wellicht onder U zich niet dadelijk kunnen orienteeren. En toch is deze aandoening niet zoo zeld zaam, als de meesten Uwer misschien zouden denken. Raadplegen wij de polissen van Verzekeringsmaatschap pijen tegen het risico voor ziekten dan vinden wij onder meer andere ook deze ziekte vermeld. De Hollandsche naam voor Erysipelos "is „wondroos." Wat deze laatste betiteling betreft, moet ik er aanstonds aan toevoegen, dat deze laatste minstens evenveel burgerrecht heeft verkregen als de eerste in den loop der jaren. Vandaar dat het in een populair wetenschap pelijke verhandeling gerechtvaardigd is be;de benamingen recht te laten wedervaren. Na deze korte inleiding ligt het voor de hand allereerst te vragen wat is erysipelos De naam „wondroos" laat reeds uitkomen dat een verwon ding in het spel is. Deze veronderstel ling is volkomen juist, hoewel wij tot goed begrip der zaak, al dadelijk hieraanimoetenitoevoegen,\dat deze verwonding in de meeste gevallen uiterst gering is, ja zoo gering dat zij aan het bloote oog ten eenenmale ontgaan is. De erysipelos is n.l. niets anders dan een ontsteking van de huid. Is deze op een of andere wijze zeer licht be schadigd dan kan een bepaalde bacterie voor deze gelegenheid gebruik maken om zich daar te nestelen, zich te vermenigvuldigen en een ontste king te weeg te brengen. Het heeft lan gen tijd geduurd voor dat men wist welke soort bacterie dit euvel ver oorzaakte, ten slotte bleek dat een vrij gewone bacterie,die bij verschillen de etteringsprocessen een rol speelt, de misdadigster is en den naam draagt van „Streptococcus pyogenes". Vooral de huid van het gezicht moet het ontgelden en is boven elke andere plaats uitverkoren. Na hetgeen ik U zooeven heb medegedeeld is dit ook eenigszins begrijpelijk. Immers de huid verwondinkjes zijn, dank zij onze kleeding, op andere plaatsen minder talrijk. Onze handen daaren tegen maken hierop een uitzondering en is de huid daar ter plaatse voor de ontwikkeling van deze bacterie min der geschikt. Juist de zeer geringe huiddefecten bij de neusgaten en mondhoeken zijn zeer gevaarlijk en vormen met de kleine huidplooien in de buurt van het oor een geliefkoosd plekje voor den Streptococcus. Is onze huid wat teer of snuiten wij onze neus wat heftig of maken wij gebruik van een ruwe zakdoek, hoe gemakkelijk is het dan niet dat er lichte huidwondjes ontstaan. Het merk waardige voor deze ziekte is, dat de verwoesting door deze bacterie^ aan gericht zich alleen tot de huid be paalt. In de huid loopen, zooals bekend is, voedingsbanen de z. g. n. „lymphba- nen" een vaatsysteem naast ons bloedvaatstelsel. Het zijn nu juist de lymphbanen waarlangs deze bacte- teriën zich voortbewegen. Zooals ik reeds vermeldde is deze bacterie geen onbekende bij gewone ontstekings processen, de vraag ligt nu voor de hand „waarom dringt deze niet die per in de huid m. a. w. waarom richt zij niet meer schade aan de dieper liggende weefsels aan, iets wat bij andere etteringsprocessen wel het ge val is. Zooals bij elke ontsteking hebben wij te doen met een aanvallend en verdedigend element, wat zeggen wil, datwij aan de eene zijde te maken heb ben met de eigenaardigheden en krach ten der bacteriën, die de ontsteking te weeg brengen en aan den anderen kant de weerstand der weefsels om den aanval zoo goed mogelijk te pa- reeren. Aangaande dit probleem is nog lang niet het laatste woord gesproken. In dit verband wil ik nog opmerken dat er personen zijn, die buitengewoon gevoelig zijn voor deze aandoening. Over het resultaatlder elkander tegen werkende krachten bij deze typische ontsteking willen wij in een volgend ar tikel nog het een en ander mededeelen. LLOYD GEORGE EN GENUA. Ierland. DE OOSTZEESTATEN EN SOVJET RUSLAND. GEM. BUITENL BERICHTEN. WAAR LIGT DE SCHULD? EIGENBELANG EN BURGER TWIST. RIP^NLANÖSSH NIEUWS. FEUILLETON Opeens hoorde men een luiden kreet en daarop het vallen van een zwaar lichaam op den houten vloer. Het was Christine, die in zwijm viel, toen zij voelde, dat haar hand ge scheiden werd van die van haar zoon Een agent hield het kind bij den arm. Iedereen had tranen in de oogen, de agenten, de commissaris, zelfs Eendenbek zei heel zacht tot zijn kameraad „Het spijt me. dat ik zoo iets moest bijwonen. Het spijt me, hiertoe medegewerkt te hebben." Alleen Lantin en de markies had den droge oogen. De commissaris maakte gebruik van de bezwijming van Christine, om een nieuw aangrij pend tooneel te vermijden en wierp iedereen op zijde. „Komaan gauw, gauw 1" En allen snelden naar den trap. .XI. ARME MOEDER Toen Christine zich in haar eigen kamer bevond, nam hare smart nog toe. Eik voorwerp herinnerde aan Mark. Zij barstte in snikken los en zei plotseling tusschen de tranen door „Ik zal hem niet meer terug zien." Haar buurdame, die hevig ontroerd was en haar tranen niet kon inhouden, trachtte haar eenigermate te troosten. „Men kan u in geen geval beletten," zei ze, „uw kind te zien. Ge behoeft er slechts om te vragen. De rechtbank zal u zeker toestemming geven, hem een of tweemaal per week te gaan zien.' „Dan zou ik naar dien man moeten gaan." „Het kind zou kunnen uitgaan. Gij zoudt het kunnen ontmoeten bij een derde." „Maar hij zal bij hem leven, ver van mij. Wie zal hem verzorgen, wie zal hem oppassen, als hij ziek is En in de groote smart, die haar vervulde, voegde de arme moeder er nog aan toe: „Het zou beter zijn, als hij dood was „Neen," zei de andere ernstig, want alleen de dood veroorzaakt een eeuwi ge scheiding." „Dood, dan zou hij n t meer lijden, dan zou hij mij niet te vergeefs roepen. Terwijl zij sprak werd zij plotseling aangegrepen door een nieuwen aanval van de hoogste smart en zij wrong de handen, roepende „Mijn God I Mijn GodWat heb ik dan toch gedaan Zij liep het vertrek op en neer, met loshangende haren, en de zwarte Jdeeren, die de bleekheid van haar gelaat nog meer deden uitkomen, in wanorde. De woest rollende oogen gaven haar het uiterlijk van een krank zinnige. Van tijd tot tijd hoog zij het hoofd voorover, alsof zij naar iets luisterde en dan kreeg zij weder de hevigste aanvallen van wanhoop. Al haar beenderen kraakten en haar ar men hoog opgeheven in de lucht, schenen den hemel te bedreigen, welke haar niet beschermde. Zij wilde vluchten, uitgaan, waar heen kwam er niet op aan, ont den ellendeling te volgen, den kleine te zoeken, dien men haar ontnomen had. Haar buurdame had dc grootste moeite ter wereld, om haar terug te houden. Zij smeekte haar kalm te blijven, bewees haar, dat zij thans niets kon doen dat zij moest wachten, dat men het proces opnieuw zou be ginnen, dat zij zich zou verdedigen. Zij moest wapens hebben tegen dien man. Zij hief het hoofd op. Hare oogen fonkelden en zij riep „O ja, ik heb ze, ja, ik heb*ze Maar dadelijk overviel haar weder het gevoel harer onmacht. Zij zag in, dat een beschuldiging zonder bewij ijdel en onwaarschijnlijk was, en zij zeide Helaas ik heb geen bewijzen. Men zal mij aanzien voor een krank zinnige en mij uitlachen." Toen namen haar gedachten een andere richting. Al de vriendelijke, lieve woordjes van haar zoon, schotep haar te binnen, zijne gelijkenis met den man, dien zij zoo vurig bemind had, zijne slimheid en zijne ondeugen de streekjes. En zij weende, alsof haar het hart ging breken. 't Is niet mogelijk, dat men hem mij voor altijd ontnomen heeft, en ik hem niet meer terug zal zien „Zeker niet," zei haar buurdame, „op de een of andere wijze moeten wij hem kunnen bevrijden." „Ik heb den hemel niets gedaan God zal mij zoo niet verlaten 1" Langzamerhand werd het duister. Er heerschte in het vertrek een diepe stilte, dat het tikken van het kleine klokje op den schoorsteen duidelijk te onderscheiden was. De duisternis wekte Christine op uit de smartelijke verdovig, waarin zij verzonken was geweest. Zij hief het hoofd op. ,,'t Is de tijd," zei ze, „waarop we altijd met ons beiden aten. Wij gingen daar zitten, daar, vlak bij elkander, aan die tafel." Door het snikken kon zij onmogelijk verder gaaa. „Thans," ging zij voort, „zal ik altijd alleen eten, altijd alleen en hij Zij barstte opnieuw in tranen los, en het duurde geruimen tijd voor zij den zin kon voleinden. „En hij, met wien zal hij eten Wie zal de lekkere schoteltjes voor hem maken, waarvan hij zooveel hield Hij was zoo gelukkig, zoo vroo- lijk En ik was zoo gelukkig als ik hem zoo blij zag rondspringen." Zij srong driftig op. Én ik zal hem niet mee r terug zien Nooit meer Haar buürdame stond ook op. Zij trad verschrikt op haar toe, bemer kende dat zenuwachtige overspanning bij haar weer de overhand kreeg. Zij bedacht dat zij de ongelukkige vrouw niet in dezen toestand al/een kon laten en besloot aan de porfier, ster om iemand te vragen die haar kon oppassen. Ze bracht de arme naar haar kamer terug en kwam eenige oogenblikken later bij de portierster. „Juffrouw Picard zou er niet kwaau voor zijn, een beste vrouw, de eerlijk heid in persoon," sprak de portierster, „Zoudt ge haar dadelijk willen ver- zoeken, hier te komen „Dadelijk, mevrouw. Zij is juist te huis. Ik ga al. Zij zal zeer gelukkig zijn, een paar centen te verdienen, want 't goede mensch heeft 't niet breed." En de vrouw vloog de trap af. DE CONFERENTIE TE PARIJS. De conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken over het Naburige Oosten, zet spoed achter het werk: de kwesties van den wapenstilstand, de ont ruiming van Klein-Azië en de bescher ming der christelijke minderheden zijn al gereed. Nog veel blijft er te doen, zooals de bepaling van het lot der Armeniërs, de regeling van de positie van Konstanti- nopel en de grensalbakening van Thra- cië; ten slotte de bepaling van de finan- cieele en economische waarborgen, van de Turken te eischen. Gisterenavond is Joessoef Kemal, de nationalistische minister van buitenland sche zaken naar Angora vertrokken. In den loop van het onderhoud met Poin- caré vroeg hij de beschikking over een Fransche torpedoboot om de reis te be korten. Men acht hem met vredelievende gevoelens bezield. Van de nationale ver gadering daar hangt dus de aanneming van den door de geallieerden voorge stelden wapenstilstand af De Grieken ver klaarden al zich bij de geallieerde beslis sing neer te leggen. Tegen Curzon's plan dienaangaande heeft men nog een beden king. Daarmee toch worden de paarden achter den wagen gespannen. De Turken zullen terecht opmerken eerst de voor- loopige vredesvoorwaarden te willen ken nen alvorens daarin te treden. Curzon's bijgedachte zou zijn hen voor een dilem ma te stellen: óf zich bij voorbaat te bin den, of dat voorstel te verwerpen en zoo doende de Britsche Grieksch gezinde po litiek te bevestigen. Hier heerscht de meening, dat de Turken minder dc Grie ken dan wel de Britten bestreden, maar dat dezen door de feiten zelf gedwongen werden de Grieken los te laten. Ter conferentie hamerden de Engel- schen echter erop. dat de Turken versla gen zijn. Tc Parijs loochent men dat. Zelfs genieten de Kemalisten achting wegens de vaderlandsliefde, waarvan hun strijd ge tuigde. De conferentie wil de ontruiming van Klein-Azië regelmatig laten geschie den. Dit zal 4 of 5 maanden eischen. De geallieerden zullen ieder anderhalf batal jon daarheen zenden evenals enkele oor logsschepen om te controleeren, dat het vertrek der Grieken en de bezetting door de Turken ineengrijpt. Men verwacht, dat Smyrna onder de souvereiniteit van den sultan komt en misschien autonoom wordt, onder gealli eerd toezicht. De Engclschen wilden Ar menië onder zeker voorbehoud onafhan kelijk verklaren, maar dit schijnt onmoge lijk, daar de Armeniërs nergens over een meerderheid beschikken. Naar men weet, wilde tot nu geen enkel land een man daat daarover aanvaarden. Volgens de „Petit Parisien" omvat het militaire plan der geallieerden in het Na burige Oosten de ontruiming van Klein- Aeië binnen vijf maanden. Volgens de „Echo de Paris" zullen tij dens de ontruiming vier en een half ba taljon geallieerde troepen in Smyrna ge handhaafd worden. DE DUITSCHE BETALINGEN. T>e Engelsölie en de Ilaiiaansclie gezant hebben dir. Wdrtlh, den Dui'tschen rijkskan selier, bezoaht en de nota van die commis sie van (herstel nader toegelicht. Zij heb ben oo!k met verschillende bekende Kamerleden gesproken. Uit de uitlatingen icler diplomaten bleek, dat zij den toestand als zeer ernstig beschouwen en dat de ver wachting van de Duitsche negecring om iti de nota den grondslag voor onderhande lingen te vinden, ongegrond is. De Bert. co-rr. van het „HM." meldt: Dinsdagmiddag heeft de rijkskanselier drie vertegenwoordigers van het Riiksver bond der Dui'lsohe industrie,, geheimraad Biichner, den voorzitter van het verbond, dr. Kurt Sorge, den Berlijnschen vertegen, woordiger van de Krupp-fabrieken en ge heimraad Deutseh van de A. E. G. ontvan gen. De drie heeren zetten den rijkskanse lier uitvoerig het standpunt der Duitsche industrie ten aanzien van de nota der Commissie van Herstel uiteen. Ook zij verklaarden, dat het opbrengen van 60 milliard nieuwe belastingen onmogelijk zou zijn. Voor bet overige droegen de be sprekingen een «heng vertrouwelijk karak ter. De besprekingen van den- rijkskanse lier met de industrie zuilen nog worden voortgezet. De rijksregcering zou gisterenocSitend de eerste kabdnetsfflitting over de nota van de Commissie van Herstel houden. Zoo lang er geen difinitieve besluiten genomen zijn, hebben ook de partijen geen grond slag voor hun beslissingen, de fracties heb ben zidh daarom nog niet met de beslissing van de Commissie van Herstel beziggehou den, belhalve dte Duitseh-Nationalen, die als oppositie-partij gisteren het reeds over hun 'houding eens zijn geworden en ver klaard hebben, dat de nieuwe ongehoorde eischen der Entente eindelijk de sluitsteen van de door deze fractie steeds voor ver keerd gehouden politiek der vervulling moeten zijn. De overige partijen wachten hel resul taat van de beraadslagingen van het kabi net af. DE ENGEiLSCHE POLITIEK. De Daily Express meldt: L'oyd George heeft besddjen zijn vacantie te verkorten en keert begin van de volgende week fe Lolt den terug. Het blad publiceert de voornaamste punten van den ontslagbrief van den pre mier aan Chamberlain, waarin hij op drie voorwaarden: ten eerste uitvoering van het Iersche verdrag, ten tweede geen reac- tioninaire politiek en ten derde een buiten landsche politiek, gericht op vrede en ont wapening in Europa zich bereid verklaart met oen nieuwe regeering te werken. Het blad voegt eraan toe, dat de laatste voor waarde niet alleen Genua omvat als econo misch middel, maar ook als middel om er kenning van de republiek Sowjet-'Rusland te verkrijgen. De Daily Mail zegt, dat Lloyd George het voornemen te kennen zou hebben ge geven, een afzonderlijk verdrag met Sovv- jet-Rusiand te sluiten, voor hei geval de geallieerden er niet dn slagen, zich over een gemeenschappelijke politiek tot dit doel te Genua te verstaan. Op een vraag van Sir Joynson-Hieks dn liet Lagerhuis of, met het oog op heit feit dat verscheidene andere premiers zich niet naar Genua zullen begeven, de tegenwoor digheid van Lloyd George in Engeland niet nuttiger zou zijn, heeft Chamberlain geantwoord: Niemand heeft meer reden om de voortdurende aanwezigheid van den eerste-miiïister hier fe lande te wensohen dan het ongelukkige individu, die hem moet vervangen wanneer hij afwezig is. Doclh dit is een aangelegenheid van zoo veel belang, die rol welke de eerste-minds- ter in deze bijeenkomsten speelt is zóó groot, dat het zeer nadeelig zou zijn, niet voor ons alleen, indien hij verhinderd zou zijn er heen te gaan. Er was voor het verblijf van Lloyd George te Genua een groot kasteel aan de kust tot zijn beschikking gesteld. Hij heeft met betuiging van waardeering voor dit aanbod, echter om een bescheidener ver blijf gevraagd en 'krijgt nu een villa eenige mijlen van de stad, te midden van mooie omstreken. Te Belfast zijn gewapenden gistermor gen het huis binnengevallen van een eige naar van slijterijen. Zij dwongen hem en zijn vijf zonen en een buffetknecht hun bed te verlaten en zich naar de woonka mer te begeven waar zij tegen den muur gezet werden. Toen werd er op hen ge schoten. Vier zijn dood en drie ernstig gewond. De daders ontkwamen. Uit Belfast wordt gemeld: Het parle ment heeft de behandeling van het wets ontwerp voortgezet, dat de volmacht van burgerlijke, autoriteiten voor het onder drukken van onlusten uitbreidt. Het nam een regeeringsèmendement aan nopens toepassing van de doodstraf voor vergrij pen, waarin bommen een rol spelen. De regeering kondigde aan, dat, indien het ontwerp onvoldoende bleek, zij zou voorstellen de doodstraf uit te breiden tot vele andere vergrijpen, zooals het dragen van wapens zonder verlof. Het Lagerhuis zat de amendementen van het Hoogerhuis op het Iersche ont werp Woensdag in overweging nemen eB men verwacht dat Donderdag de konink lijke goedkeuring op het wetsontwerp ge geven zal worden. DE VOORGESTELDE WAPENSTIL STAND IN KLEIN-AZIë. De hooge commissarissen der geallieer den hebben aan den vertegenwoordiger van Angora een collectieve nota met het voorstel van een Grieksch-Turkschen wa penstilstand overhandigd. Uit Londen wordt aan de Matin ge meld, dat volgens een telegram uit Hel- singfors de conferentie van Oostzee-Sta- ten, die de Sovjet-regeering bijeen had willen doen komen vóór de conferentie, van Genua, niet door zal gaan, daar de Oostzee-staten geweigerd hebben er aan deel te nemen. INBREKERS. De inbrekers te Berlijn hebben het in de laatste maanden voorzien op de bont winkels en -magazijnen. Er gaat bijna geen nacht voorbij, zonder dat inbraak en diefstal in een bontwinkel wordt ge meld. Het doet er niet toe, waar de voor raad ligt, de boeven komen er toch bij. omdat zij nu van het dak beginnen, en verdiepingsgewijze gaten boren in muren en zolders, om terecht te komen in de kelders. De bonthandelaars hebben zich gewend tot den chef van politie, om hulp te vra gen door betere controle. Het antwoord luidde: Er is maar één middel: de zaken- menschen moeten zelf maar zorgen voor meer bewakingl Na dit afüoenJe antwoord hebben 3e bonthandelaars zich gewend tot de ban ken en verzekeringsmaatschappijen om gezamenlijk iets te doen. De verzekerings maatschappijen wilden graag meedoen, want zij konden de schade niet meer dragen, al is de premie nog zoo hoog. Eén verzekeringsmaatschappij tegen inbraak had in 1920 gewerkt met een verlies van 4 millioen mark. Er werden in deze bijeenkomst verschil lende voorstellen gedaan voor een betere controle. En daarbij was een zeer inge nieus voorstel: op elk hoog dak een pe riscoop te plaatsen, draaibaar en met zoeklicht. De bewaker zou dan in slaat zijn alle omliggende daken te overzien. De inbraak in Hatton Garden, te Londen, waarbij dieven voor 9000 pd. st. aan diamanten en sieraden buitgemaakt hebben, heeft de politie versteld doen staan over de wijze waarop de inbrekers geoutilleerd waren. Zij hebben, blijkbaar omdat zij gestoord werden en dus haas tig beenen moesten maken, het mooiste stel gereedschappen voor het openbreken van brandkasten achtergelaten, dat de politie nog ooit gezien had. Er was o.a. een staaf bij van gehard staal met een heel fijnen schroefdraad, waarmee een geweldige kracht om metalen platen fe scheiden, kan uitgeoefend worden. Anders zou het trouwens niet mogelijk geweest zijn, de moderne brandkast met combi natie-slot open te krijgen. Nadat de stalen plaat geforceerd was, hadden zij met breekijzers de buitenste plaat van haar klinknagels gewrongen. Delfstofzoekers van het Nijl-Kongo- syndicaat, dat behoort tot de groep van de Tanganjika-concessies, hebben, volgens een bericht uit Kairo aan de „Times", al luviaal goud ontdekt in de bedding van verscheidene rivieren. Men gelooft dat dit gloud afkomstig is van een goudhoudenden gordel van rotsgesteente, die eveneens ge vonden is en zich verscheidene mijlen vei uitstrekt. Men heeft ook sporen aangetrof- ren van vroegere goud- en koperwinningen in die buurt. In het Reuzengebergte sneeuwt het sedert 24 uur onafgebroken. In het dal ligt de sneeuw op het oogenblik ongeveer 30 c.M. hoog. De treinen rijden nog, maar met aanzienlijke vertraging. In het hoog gebergte zijn geweldige sneeuwmassa's ge vallen. Op enkele plaatsen ligt de sneeuw een meter hoog. Donderdagochtend vroor het boven 14 graden, in het dal 6 graden. Ook te Berlijn is het sedert eengie dagen weer volkomen winter geworden. Sedert Donderdag sneeuwt het onafgebroken, en eiken dag vriest het eenige graden. Uit Praag wordt gemeld, dat daar door een sneeuwval van 14 uur de stad van elk vervoermiddel is beroofd. De tram kon niet rijden doordat de rails diep onder dc sneeuw lagen, automobielen en rijtuigen bleven in de meters hooge sneeuw steken. De melkvoorziening van de stad Praag is volkomen stopgezet. De Deensche Rijksdag heeft, naar draadloos wordt gemeld, een. wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk de bijzon dere duurfebijslag, welke alle regeerings- ambtenaren genieten, met één derde wor den verminderd, hetgeen een besparing van 15.120.000 kronen met zich brengt. De beroemde pianofabriek John Brinsmead and Sons, over wier moeilijk heden tengevolge van de geringe productie door het personeel de kranten vroeger al geschreven hebben, is nu voorgoed in staat van faillissement verklaard. Men zal zich herinneren, dat de aloude firma, die dn 1916 in een naamlooze vennootschap was omgezet, het nog eens had willen probee- ren, nadat de werklieden beloofd hadden zich weer in *e spannen als vóór den oor log. Daar is niets van*gekomen en er staat nu een passief van 139,238 pond sterling tegenover een zuiver actief van 13,530 pond sterling. De commissarissen wijten het faillisse ment aan verliezen, die in 1919 en 1920 geleden zijn ten gevolge van lage produc tie en arbeidsgeschillen. Men zal zich de ergernis herinneren, gewekt door de schandelijke incidenten in de zittingzaal tijdens het proces Landru. Binnen enkele weken zal de znak-Bes- sarabe (de vrouw die haar man doodde en het lijk in een koffer stopte) èn openbare behandeling komen voor het assissenhof van de Seine Teneinde een herhaling van die incidenten te voorkomen, is besloten geen dames in de rechtzaal toe te laten. Drie Fransche Kamerleden hebben op het bureau der Kamer een wetsontwerp ge deponeerd ter aanvulling van art. 443 van de Code Pénal. In een aanvullende para graaf zal worden bepaald, dat een ieder, die door een bijtend vocht of op andere wijze kleedingstukken van anderen bederft, gestraft zal worden met een gevangenis straf van maand tot 2 jaar «h een boete van 16 a 500 frs. Het wetsontwerp op de lijkenver- branding werd in de afdeelingen der Belgische Kamer onderzocht. Van de zes afdeelingen hebben vier zich voor het ontwerp uitgesproken. Carton de Wiart heeft zich op grond van gerechtelijke bezwaren van de stemming onthouden. De berichten omtrent den gezond heidstoestand von Lenin blijven nog te genstrijdig. Volgens een Duitsch draad loos bericht zou de Moskousche Prawda mededeelen, dat de sow jet-raad beraad slaagd heeft over de tijdelijke vervanging van Lenin, daar diens toestand voor- loopig geen deelneming aan de regee- ringswerkzaamheden toelaat. „Ons Noorden" schrijft: „In de gelteel-Katholieke. al-oude Bis schopsstad Den. Bosch vroeg ik aan de Aco 'n Huisgezin: had er geen. De Provinciale kon iik krijgen. In het Aartsbisschoppelijk. Utrecht vroeg ik om Het Centrum: mi?Het liberale stad.s- orgaan natuurlijk wel. In Zwolle vroeg ik om het Ovcrijseisch Dagblad: weer mis. De Zwolsche wilde men met geweld aansmeren. Ten slotte: ik vroeg in Groningen om Ons Noorden. De Aco keek me „wezenloos aan Waar iigt 1 toch aan, dat die jongens de R.-K. bladen niet of weinig bij zich heb ben? Dat is eenvoudig de schuld van de Ka tholieken zelf. Men geneert zich om als Katholiek voor dien dag te komen, dénkt breeder te zijn als-men 'n zg. neutraal of liberaal blad leest en heeft 'n geheel ver keerd idee van dé eigen pers, diie veel meer geeft dan de andere bladen, maar ook veel meer kost aan geld en geesit, maar die men tooh minderwaardig< acht. Dat is trouwens 'n hebbelijkheid van vele Katholieken om 't eigen werk af te breken. Ze hebben wel voor geen cent verstand van de redactie en administratie van 'n krant, maar zullen toch eventjes zeggen hoe 't moet: ze den ken dat 't zoo iels is ais 'n lappenwinkel of bakkerij. Er mag wel een beter inzicht komen zoo wel van het werk als dé waarde van 'n krant, opdat men geestelijk en stoffelijk de eigen pers, die een zeer groot apostolaat te vervullen heeft, sleune, om ze zoo groot mogelijk te maken." In „Koningin en Vaderland" doet het Chrisfelijk-Historisch Tweede Kamerlid de heer J. R. Snoeck-Henkemans de vol gende behartenswaardige waarschuwing hooren: Er openbaart zich in Nederland op dit oogenblik een zeer bedenkelijke beweging, die van twee tegengestelde zijden aangolft en die ten slotte zal moeten leiden tot verwoestende botsing. De Arbeidswet 1919 heeft een ongun stige kans. Tot staan gekomen in een tijd perk van ongekenden bloei van groo- ten voorspoed in bijna alle bedrijven, loen het scheen dat alles kon en alles mocht, trad zij in werking, juist toen de vette jaren voorbij waren en toen de algemeene tegenspoed begon. De fouten der wet zijn minder groot, dan tegenwoordig door eiken trompetter wordt uitgebazuind. Had de voorspoed aangehouden, weinigen klaagden. Veel. dat men. wcnscht, is binnen de grenzen der wet te bereiken, al gaat het ten koste van administratieven omslag en ootmoe dig vergunninng vragen. Toch heeft de arbeidswet ernstige gebreken, die hier en daar tot groote ontevredenheid leiden. Hare fout is, dat zij te veel regelt en te weinig onderscheidt. Een acht-urige arbeidsdag in fabrieken, waar het vliegwiel rusteloos draait en het stoomwerktuig met vasten gang hamert zaagt of boort, is zeker te verdedigen. Maar als timmerman of wagenmaker in een landelijk dorp ontijdig de werk plaats moet sluiten, op gevaar van „be keuring" dat wekt ontstemming, te meer als de baas wel gedwongen is, voor noodzakelijke herstellingen, nog eenige uren te blijven werken, terwijl zijn zoon en de gezel werkloos moeten toekijken. Trouwens, ook met alle fabrieken staat de zaak niet gelijk: Het bedrijf van pot tenbakker, van pijpenmaker, van kurk- snijden kan ten opzichte van vermoeienis en inspanning zeker niet gelijk worden gesteld met den arbeid in metaalfabriek of glasblazerij. Dat voor de zuivelfabrie ken» en de groole broodbakkerijen afwij kende bepalingen noodzakelijk zijn, I» reeds duidelijk gebleken. De overtuiging, dat de wet meer ruimto moet laten voor uitzondering, voor ver schuiving van arbeid en voor overleg tusschen ondernemer en werkman, wordt uitgesproken in de wijzigingswet Al deze dingen gaven aanleiding tot scherpe klacht, en het vereischt staats manswijsheid en veel beleid aan deze moeilijkheden tegemoet te komen. Wat is nu eisch van den toestand? Dit is eisch, dat ondernemer en werkman - dat landman en stedeling hun eigenbe lang tijdelijk het zwijgen opleggen en dat wij, Nederlanders, trachten met elkaar tot de noodzakelijke verbetering te geraken. Bevat de Wet van 1919 fouten wii hebben die fouten tezamen gemaakt- Geen enkele partij, geen enkel Persorgaan is aan de wet onschuldig. „De Nieuwe. Rotterdamscbe Courant" van de laatste weken van 1918 was nauwelijks minder hervormingsgezind en vooruitstrevend dan „Het Volk." Eisch van den toestand is dus ernstig overleg, wederzijdsch vertrouwen en alge meene samenwerking. Aan de fouten, die wij te zamen maakten, moet door geza menlijk beleid worden tegemoet geko men. Bij het pogen in die richting kan zonder twijfel op de Regeering worden gereke- Wat n wij echter thans in Nederland gebeuren? In plaats van overleg, vertrou wen en samenwerking blijkt slechts van ruw eigenbelang, van wantrouwen en domme beperktheid. „Het Volk" druipt eiken avond van hatelijkheden tegen Minister Aalberse en zijne medewerkers; elke poging van den Minister aan gegronde bezwaren tege moet te komen wordt met nfwiizenden spot begroet. Ir) de kringen der kooplieden en fabri kanten geeft men „Het Volk" niets toe. geen woorden zijn scherp genoeg om Aal- berse's beleid te hoonen en verdacht te maken. Waar onderling vertrouwen en Samenwerking onmisbaar zijn, om den te genspoed te boven te komen, vieren eigen belang en groepsegoïsme hoogtij. En. eerlijk gezegd, men weet niet waar dc zelfverloochening en de wijsheid hel diepst wegzonken, bij de ondernemers of bij de werklieden. Wij willen waarschuwen. Het is nog tijd om op den slechten weg om te koe ren. Geschiedt die omkeering niet dan moet de strijd van het eigenbelang be slecht worden in het bloed van burger twist. Van beide zijden hakt men op de Re geering in, speciaal op Minister Aalbersi is het gemunt. De Regeering zal, na vier moeilijke jaren, gaarne haar plaats voor anderen ruimen. Aalberse wenscht de ver antwoordelijkheid geen dag langer te dra gen dan noodig is. Hij zal gaarne ter zij de gaan. Maar de slag zal vallen, van beide zij den, en hij zal neerkomen op de eigen hoofden van hen, die in kortzichtigheid en baatzucht meenden met groote woor den te kunnen oplossen een der moeilijk ste problemen, waarvoor Nederland in de laatste 70 jaren werd geplaatst. DE TABAKSWET VAN DE BAAN? Het „Ned. Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren" schrijft omtrent de niet-invoering der Tabakswet op 1 Mei het volgende: „Zijn onze inlichtingen juist, dan is men zelfs thans in Den Haag overtuigd, dat het verkeerd is, in deze tijden van malaise de wet in te voeren. Men moet in Den Haag berekend hebben dat er van een geraamde opbrengst van 20 mil- lioen gulen geen sprake meer zat zijn en dat de thans geschatte opbrengst gelijk stond met de onkosten die de wet aan ambtenaren met zich sleept. Het is n.l. duidelijk geworden dat voo het toezicht op de naleving der wet een veel grooter getal ambtenaren noodig is dan men. eerst dacht. Practisch gesproken zat de wet aan den Staat geld kosten inplaals geld opbrengen." In verband daarmede verneemt het ge noemde weekblad bij geruchte, dat da groote fabrik:- ten van kerftabak het plan hebben gemaakt het de regeering gemak kelijk te maken van de invoering der wet af te zien. Zij zullen nl. aanbieden alle kosten die voor de voorbereiding gemaakt zijn te vergoeden. Op al deze gronden, verwactit men dat de wet in 't geheel niet zal worden ingevoerd. En al mag deze be slissende stap misschien uitblijven, zoo veel is zeker dat van de invoering vóór algemeene verkiezingen geen sprake meer is. Als de wet in werking komt, zal het op zijn vroegst September zijn. 45 (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9