srtwstty&ï<■*- srexia Tins BERECHT. V Dames- en Deerenkleermakerij s "dTzomertïjd. Uit het Vaticaan DAMIAATJES ZATERDAG 25 MAART 192£ PER KWARTAAL T 3.25 OER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL.; DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING; EERSTE RLUD Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Tnze abonné's worden er aan herinnerd, dat in den nacht van Zaterdag 25 op Zondag 26 Maart Je Zomertijd in werking treedt; dat men dus Zaterdagnacht de Klok één uur moet vooruit zetten. audiëntie van z. h. den paus. Deactievan Cranenburgh c.s. UIT DEM OMTREK. HAARLEM. Vergadering van „Het Eigen dom". Een voordeelige bakkersrekening, geeft FRANKEN's MELKBR00D Abonné's die ie klagen hebben over onregel matige of slechte bezorging der Nieuwe Haar lemsche Couranf, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk, of mondeling mede te deelen aan de Administratie Nieuwe Haarl. Courant, Nassaulaan 49. Administratie Nieuwe Haarlemsche Courant. BRIEVER ÖIT S&SSENHEIM. ANTON J. KOOIJ - Nassaustraat 18- Nieuwe stoffen Nieuwe modellen J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens fabrikanten. *4Ste JAARGANG No. 141Ü0 NIEUWE HAARLEMSCHE COURAN »E ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i BUREAUX: gebracht, de volle ruimte te geven. Re den voor ongerustheid, vrees voor scheu ring is er dus nog niet. Wij voor ons hebben altijd nog het vol le vertrouwen, dat, nadat deze groep 'het hart eens gelucht heeft en tot verheldering der zienswijzen in ons eigen kamp heeft bijgedragen, de eenheid aan de stembus weer hersteld wordt! Men schrijft ons uit Rome: Dezer dagen ontving Z. H. de Paus m olechtige audiëntie Zijne Palatijnsche wacht, na vroeger reeds, de hdelgarde ontvangen te hebben. De Palatijnsche wacht bestaat uit vrijwilligers der Ro- mcinsche burgerij die om de beurt dienst doen in het Vatikaan en slechts b groote «elegenbeden, feesten, ontvangsten van vorsten, enz. geheel bijeengeroepen W D^ audiëntie had plaats in Vati- kaansche tuinen, waar de wacht opgestela werd in groot uniform, met geheel de staf der officieren en de korpsbanier. Z. H. kwam in Zijn gewone koets naar de tuinen terwijl de muziek der wacht de Pauselijke hymne speelde. Na een oogen- blik gebeden te hebben bij de grot van Lourdes, onder Leo XIII in de Vatikaan- sc.be tuinen getrouw nagemaakt met basi Reken en kerken, nam Z. H. plaats op een troonzetel en las de commandant der wacht een devoot adres van hulde getrouwheid van de wacht aan den per soon van Z. H. den Paus. Z. H. antwoord de hierop met eenige welwillende voor den en schonk allen zijn zegen. Na de redevoering des Pausen detl|?cry®/C wacht onder muziek voor den H. Vader, die staande het schouwspel gadesloeg en ic korpsbanier bij het voorbijgaan groette. Eindelijk onderhield dê Paus zich eenige oogenblikken met den commandant, den aalmoezenier en de officieren der wacht en spelde op de korpsbamer, na deze ge kust te hebben, het kruis Pro Ecclesia et POSpoideig zullen de Pauselijke gendarmen en de Zwitsersche wacht op dezehde wijze door den H. Vader ontvangen wor den. van R.K. Kiesvereemgingen plaats gel De vergadering was veel drukker^be aooht dan de vorige maal; ook prof. Aen- genent was aanwezig. Over het verloop ontvingen wij het volgende communique; De besprekingen van het Dage.ijksdh Bestuur van den Algemeenen Bond en de heeren Van Cranenburgih c.s. zijn be- &iZ?£ebben tot hetbesluitgeleiddat het zoo spoedig Wlijk houden van vergadering van hen, die mei heeren Van Cranenlburgh c.s. hunne in ging hebben betuigd wenselijk rs. Deze mededeeldng zou den inlruk kunnen vestigen, dlat nu het tafellaken tusschen de heeren van Cranenlbur#! c.s. cn het bestuur van den Algemeenen Bonid is doorgesneden en dat de Haarlemsche en Amsterd amsohe hoeren nu verzamelen gaan blazen om op eigen gelegenheid bij de verkiezingen in zee te gaan. Onze informaties luiden gelukkig anders On de vergadering heeft weer een zeer P ,on gedieersotlt; de aanwezi- v or kiezi n&s progr a m en speciaal met h TooS ÏÏemeen" heel fel Hun bezwaar is eoh'lcr, dat zulke p gramma's veel mooie theorieën Wouden, maar dat de practijk onder den dra - allerlei politieke omstandigheden vaak neet veel anders te zien geeft. Men wil daarom aan de toekomstige afgevaardigden toonen, dat er een zeer groote stirooming in het land is, ook ou- »ro 2 tfakhalieken, welke het met eens is huSi c Uchtiiig der politiek. Van- daar dat binnenkort to-»*» groote vergadering bijee welke troepen, om aan de ühans nog in kleinen kring tot ui mg zijn Met de werkzaamheden, ,ten behoeve der electriciteitsvoorziening, wordt goede voortgang gemaakt. De perceelen te Sas- senheim, die van een electrische installa tie voorzien waren, zijn nagenoeg alle aangesloten op het kabelnet, zoodat daar nu een honderdtal aansluitingen gemaakt ;ijn, waaruit blijkt, dat er flink gewerkt is. Thans is men bezig met de huisaanslui tingen te Lisse.. Donderdagavond ten 8 lire had in liet gebouw „De Vereeniging" een vrij druk bezochte vergadering plaats van „Ilei Eigendom", onder verzochte medewerking der navolgende vereeni- gingen: Verecnigde Industrieelen en Kooplieden, Maatschappij van Nijver heid, Nederlandsche Aannemersbond, afd. Haarlem, R -K Patrooasvereeui- ging, Schilders Patroonsvereeniging, Stucadoors Patroonsvereeniging, Haar lemsche Patroonsyereeniginig, Smeden Patroonsvereeniging. Aanwezig was ook Mr. Bomans. De voorzitter, de heer Th. Sbol, uit Amsterdam, riep allen op deze ver gadering van harte-het welkom toe. Spr. deelde mede, dat door „Het Ei gendom" steun gezocht werd van de verschillende Middenstandsvereenigin- gen." Men had spr„ die voorzitter iis vain 'n Amsterdamsche Ilidseigenaars- vereeniging, uitgenoodigd het voor zitterschap van deze vergadering op zich te nemen. Maar het is niet in deze kwaliteit, dat spr. hier optreedt. Het onderwerp dat Mr. B H Vos. uit 's IIage, hier zal bespreken is: de wo ningnood, de huurwetten, het loon in de bouwvakken, een nalatenschap van de abnormale tijden. Niet de po litieke kant, maar alleen de econo- misch-sociale zijde, zal hier besproken worden. Spr. verleende thans aan Mr. Vos het woord. Mr. Vos zeide, dat wij staan in het teeken der bezuiniging, zooals vroe ger in het teeken der verkwisting;, want verkwisting is er op alle mo gelijke wijze geweest. In 't algemeen wordt van bezuiniging gesproken. Ge sproken, maar spr. is er niet van over tuigd, dat hier met ernst naar ge streefd wordt. Spr. memoreerde een geschriftje van de Nederlandsche Fa- brikantenvereeniging „Sombere Klan ken", waarin gesproken wordt over de noodzakelijkheid om het verino gen van ons volk aan te spreken. Een veeg teeken! Spr. gaf hier voor beelden, o. a Harderwijk, waar scho len voor alle gezindten bestaan, maar waar nu een school wordt gebouwd voor een afgescheiden school B. In Engeland is men gelukkig bijtijds met succes tegen die verkwisting opge treden. De woningnood wordt algemeen be sproken, maar over 't algemeen weet men er weinig van. De getallen om trent den woningnood loopen zoozeer uiteen, dat men er geen touw aan kan vastknoopen. Men hoort cijfers van 160.000, 300.000; de regeering zegt 52.000. In 1914 was de woningnood een relatief begrip.' Toen was er in den absoluten zin geen woningnood. Tot 1907 was de aanbouw vrijwel op gelijke wijze doorgegaan. Maar toen de kapitalen moeilijk te verkrijgen wa ren en de ondernemers geen voldoen de winsten behaalden, kwam er in on- gunstigen zin een kentering. Spreker sprak vervolgens over liet begripwo ningnood. Er worden bijv. oproepin gen gedaan oin de menschen maar aan te sporen, dat zij roepen: er is woningnood. ïn 1914 kwam het bouw- bedrijf stil te liggen. Met veel moeite kon gewerkt worden. In 1916 begon men weer te werken. Spr. toonde dit door becijfering aan. Plotseling zag men de terugtrekking van den wo ningbouw. De huurcommissie-wet en de vrees voor die wet, waren er de oorzaak van. In totaal is er sinds 1916 720 millioen voor woningbouw toege zegd en uitgegeven door de Regeering. Daarbij zijn niet de bijdragen, die ook eenige millioenen bedragen. 720 mil lioen, dat wil nogal wat zeggen. De Staatsleening van 75 millioen is maar 1/10 ongeveer van het bedrag voor den woningbouw! Het is dus begrij pelijk, dat Minister De Geer de koor den van de beurs wenscht vast te houden. Het Steuncomité gaf gratis aan de bouwondernemers 25<>/o onder zekere voorwaarden, d. z. een 7 mil lioen. Op het oogenbiik leven wij in een tijd van een bliksem-sneltrein. De mi- nisterieele circulaires volgen elkander bliksemsnel op. In veel plaatsen is overproductie van woningen voor den middenstand. Woningen van f 700900 zijn niet verhuurbaar. Spr, zegt, dat niet gebouwd moet worden, wat niet strikt noodzakelijk is. Spr. heeft in dit opzicht tal van gevallen nage gaan in de particuliere bouwerij. Ook de scholenbouw is op hoogst ver keerde wijze volgens spr. toegepast. Het samenwonen besprekend, zei Mr. Vos. dat dit door den woningnood noodzakelijk én permanent geworden is. De oo z ak i i, cl t men de huur van beu eigen woning niet kan of wil betalen; Een besparing naar den kubieken inhoud 1 Ook dit geschiedt met snelle veranderingen. Spr. heeft het hier niet direct tegen Minister Aalberse. Een ander in zijn plaats zou misschien andere fouten bedreven hebben in de tijdsomstandigheden die wij beleven. Het besparingselement van de luxe. Architectuur is geen luxe, maar wo ningen van den heer De Klerk aan bevelend, zegt spr., dat deze geen be grip heeft van spaarzaamheid bij den bouw van volkswoningen. Zoo zijn er meer kunstenaars, maar de gemeen schap moet ten slotte die luxe be talen. De Arbeidswet en de niet-soepele toepassing er van is een der grootste oorzaken van de duurte. De Minister is daarvan dan ook teruggekomen* zooals men weet. In deze tijden is het niet geoorloofd om dure proeven te nemen, die misschien pas over eenige jaren effect kunnen hebben. De materiaal-prijzen zijn in de dalende lijn. Alleen de buitenlandsche steen wordt nog op prijs gehouden, omdat daar geen concurrentie legen is. Het loon beslist op 't oogenbiik de waarde van het loon. Maar over loonsverlaging is moeilijk te spreken. Als men over loonsverbooging spreekt, dan ziet men een blij gezicht. Maar er is werkloosheid onder de bouw vakarbeiders. behalve misschien onder de stucadoors. Het woningbouwvraagstuk is op 't oogenbiik een loonvraagstuk. Spr. citeerde in dit verband het rapport-Vis ser. De arbeid maakt 50 a 60 pet. uit van de woning. Spr. critiseerde in dit verband de woorden van den heer De Zeeuw in den Haarlemse! en Raad. In andere lan den blijken de nrbeidders in zake 't loon. beschaafder te zijn dan bij ons. In Lon den bijv. zijn de arbeiders tevreden met lager loon. Hier in Haarlem zijn loonen van 90 per week, zoowel aan een ge wonen metselaar als timmerman. Bespaard kan ook worden en zeer goed door goede controle. Spr. baalde hier aan de bouwerij in Zwijndrecht, als .voorbeeld van slechte bouwerij. Dit geldt natuurlijk niet voor alle bouwerij van regeerings- wege. Na technische controle is en betere financieele controle gewenscht. Spr. haal' hier het voorbeeld aan van het Tuindorp Vreewijk. De Minister weet thans, dal daar de controle niet deugde; 3 5 4 ton zijn daar verdonkeremaand. Men zal toe geven, dat dit te laken is. De Bouwonder nemer kan in 't algemeen goedkooper bouwen dan de vereenigingsbouw. Bij de ze laatste valt ook nooit een berekening te maken. Die bouw komt nooit uit. Spr. trad hier in meerdere détails op cijfers gebaseerd. Het groole gevaar zit in het blijven dragen van de exploitatierisico. De esthetische bezwaren tegen den particulie ren bouw wegen bij spr. niet zwaar. Woningbouw acht spr. intusschen nood zakelijk. Met de huurwetten heeft de Minister, volgens spr. zijn woord niet gehouden. Als de oorlog voorbij was, dan zouden die wetten ook verdwijnen. Niet direct na het einde van den .oorlog, maar het economisch gevolg van die wellen is be langrijk geweest. De aankondiging dier wellen lieeft dus nieuwbouw stop gezet- Mr. Vos zette dit nader uiteen. Hij me moreerde een voorbeeld uit Haarlem waaruit z. i. bleek bet directe afwerende der huurwetten. Inlusschen is de uitvoe ring der huurwetten op sommige plaatsen goed, op andere slecht geweest. Aan het einde zijner beschouwingen gekomen, zeide spr. dat zij die het niet met hliem eens zijn, gerust hun be zwaren kunnen meedeelen. De voorzitter dankte spr. voor zijn rede en noodigde lien die met spr. van ge dachten wilden wisselen, uit. De beer Mok vroeg of Mr. Bomans, hier aanwezig, die lid van de Kamer is, niet wilde constafeeren of wat spr. hier ge zegd heeft, juist is Eenige opmerkingen werden gemankt door de heeren v. Santen en llamaer. welke laatste in politieke beschouwingen trad, waarop hij door den voorzitter ver zocht werd daarop niet verder in te gaan. Verder maakte nóg de heer De Laat de opmerking, dat liet eigendom moet wor den gehandhaafd; de huurcommissie moet z.i. opgeheven worden. Hij wil een ver eeniging stichten, die besluit de Huur commissie op te heffen. Deze spr. werd toegejuicht. De heer Lasscliuit vroeg wat het Be stuur van plan is te doen? De heer Bouw meester had gedacht dat er bijv. een par tij zou gesticht worden van huiseigenaren, grondbezitters enz., die hun afgevaardig den naar de Tweede Kamer zouden zen den. De heer Laméris vindt dat de billijk heid door de Huurcommissie meer moet betracht worden. Hij had van avond wel willen vernemen, hoe daartoe te geraken. Mr. Vos vond de vragen hem gesteld, moeilijk te beantwoorden. Intusschen ge schiedde deze beantwoording door hem zoo goed hem dit mogelijk was. Hij sprak nog als- zijn meening uit, dat de belanngen der huiseigenaren door alle partijen schromelijk zijn verwaarloosd. Spr. gaf ook toe, dat er onder de eige naars, woekeraars zijn. Hij memoreerde nog het vele, dat door den Bond gedaan is. Overigens vond spr. dat men organi satorisch moest optreden. De directe kosten aan het Rijk der Huurcommissies zijn ongeveer 7 ton per jaar. De voorzitter sprak een woord van dank aan Mr. Vos voor de wijze waarop bij zijn onderwerp besproken beeft. Ook de Haarlemsche organisaties betuigde hij zijn dank voor de wijze waarop deze sa menkomst mogelijk is gemaakt. Daarna werd de vergadering gesloten. „DE GROOTE WORSTELING". De trompet der propaganda schalt en roept allen op tot deelname; tot financieele, maar vooral persoonlijke cn aldus plaats te nemen in onze ge lederen en voorwaarts - te tre den, met in ons midden de banier, waarin ons aflet' levensdevies: „Ge loofd zij Jezus Christus", geschreven. Sinds ettelijke jaren streden onze troepen aanval op aanval, om voor ons Katholiek Sassenheim te verkrij-' gen 'n Katholiek vereenigingsgebouw. Echter alle aanvallen werden, door de verschillende leiding die er was, afgeslagen Nieuwe krachten, nieuwe leiders kwamen in de rijen onzer plaatse lijke Katholieke vereenigiugenzij had den de groote worsteling aanschouwd, het terrein verkend en kwamen tot de ontdekking, dat allen onder één commando voorwaarts moesten en al leen dan de overwinning konden be vechten. Onder de krachtige* leiding van de K. S A naderen zij voet voor voet het doel en rusten niet eerder voor de geel-witte vlag, statig golvend, wap pert vanaf ons Vereenigingsgebouw. Velen waren vol warme belangstel ling voor ons doel, anderen minder warm, zelfs koei, nog niet begrijpend, welk schoon doel een Katholiek ver eenigingsgebouw voor de Katholieke zaak heelt. Als wij het wereldgebeuren rondom ons zien, vragen we ons af, waar het heen moet met onze Katholieke man nen en zonen in deze moderne wereld; is het genoeg een huiselijk geluk te smaken en zich niet in de gelederen te scharen, om de fel omstt.veten, Roomsche vlag? Neen, het is noodig, dat zij worden geprepareerd en ont wikkeld, om sterk en hecht te staan voor ons Katholiek beginsel en onze Katholieke zaak, en daarom wekken we allen op, financieel door plaat sing van aaudeeicn onze instelling te steunen, voor ons Katholiek beginsel, voor U zelf en de ziel van uw kind. De groote worsteling is voorbij en wij heffen het zegelied aan.: Het Roomsch geloof der vad'ren, met broederliefde en trouw,. Zij immer onafscheidelijk in ons ver- eensgebouwj Hoe schoon in Sassems hove En leeft en bloeit het geloof Hier groeit het vol en heerlijk, Er is niemand, die 't ons rooft. i Hier zoeken we ontspanning, bij vrien den eensgezind,, Waar bet hecht godsdienstig leven Versterking telkens vindt'. Hoe rijk bloeit hier de liefde, Hier houdt de vriendschap stand. En godsdienst en arbeid bieden elkaar de Broederhand.! Vereend geeft kracht vertrouwen, in' nu en in 't verschiet; Gij allen hier vereenigd, Vergeet die leuze niet, Omhoog dus geest en harten, Laat klinken wijd en zijd: „Aan God en aan Pancratius, zij on- I ze dienst gewijd!" REVEILLE. o e p De Duitsche trawlers m IJmxiden Men schrijft ons van Reederszijde Onze voorspelling van begin Maart omtrent den invloed, welke de op heffing van het verbod van uitvoer van visch uit Duitschland zou uitoefe nen, is tot ons leedwezen meer dai verwezenlijkt, zeer lot schade van d. Duitsche consumenten en den Kol lamdscben handel. De Duitsche booten zijn niet naa: de eigen lumens gegaan, maar ze zijt gewoon doorgegaan hun visch te bren gen naar IJmuiden. Van 1—15 Maart brachten 38 Duit sche trawlers 10.000 centner visch in IJmuiden op de markt. 10 000 centner teveel voor IJmuiden, 10.000 centner aan de Duitsche voedselvoorziening onttrokken en dus in Duitschland to weinig. Van de blijde verwachting, dat er eerst nu recht veel visch in Duitsch land zou komen, is niets verwezen lijkt. Integendeel, Niet alleen blijft oen belangrijk deet aan de Duitsche consumptie onttrok ken, tengevolge van liet markten in Holland, maar ook veel van de visch, die tot nu toe in Duitschland werd aangevoerd en in Duitschland zelf bleef, gaat thans over de grens naar Oostelijk Nederland en naar België, zoodat de voedselvoorziening er nog hard op achteruit is gegaan. Aan wie de schuld? Zeker, een deel der schuld ligt aan de abnormale valutaverhouding. Maar toch ook een deel der schuld aan de Duitsche regecringspoiitiek, die niet alleen het Duitsche volks- voedsel laat uitvoeren, maar deze uit voer nog steunt door ten koste van groote financieele opofferingen het vervoer dezer visch naar het buiten land te doen geschieden ver beneden den kostprijs. De Duitsche spoorwegtarieven zijn zooveel te laag, dat de Staat jaar- Kjksch mil li arden op de exploitatie moet toeleggen en dan nog wordt de visch uit Duitschland vervoerd vooi belangrijk gereduceerde tarieven er aldus een premie gesteld op het on tl trekken van volksvocdsel aan het Duitsche volk. Aan wie de schade? Aan het Duitsche-voIk, dat eerst het voïksvoedsel uit het land moet zien gaan en dan nog bovendien in da belastingen moet dragen het) verlies, dat geleden wordt op het vervoer naar het buitenland, waar men tenslotte de visch nog met leede oogen ziet komen. Zou het niet tijd worden, dat de Duitsche Regeering zich in deze her ziet en dat ze da Duitsche consumen ten beschermt tegen de nadeelige ge volgen van de voedselontlrekking door het uitvoerverbod weder van kracht) te doen zijn en niet langer met ver lies het vervoer van versche visch. Barometerstand 741. Achteruit OPGAVE VAN: TIEN JAREN UIT ONZE VADER- j 1 LANDSCHE GESCHIEDENIS. (1806—1815) door Jos* P. H. Hamers. 14. Wel was Napoleon even sluw als ge niaal, maar deze keer was zijn poging om het Hof van St. James een rad voor de oogen te draaien, door den helderen staat kundigen blik waarmee de marklies van Welleslev zijn bedoelingen had doorgrond, verijdeld. De Hollandsche onderhandelaar keerde onverrichterzake - van gene zijde van het Kanaal naar Parijs terug, en de Fransche hoerscher begreep, dat de weg, om op «linksche wijze Engeland tot het sluiten van den vrede te bewegen, voortaan onbe gaanbaar was. Op zijn last stelde de her tog van Cadora een nota op aan baron Roëll gericht, waarin in naam van den Keizer de verklaring werd afgelegd, dat, bijaldien Engeland het door den inarkfes van Wellesley ingenomen standpunt niet verliet en geen vrede wilde sluiten, Napo leon besloten had, den vorst dien hij op den troon yan Holland had verheven, terug te roepen, de havensteden des lands door Fransche troepen te laten bezetten en de noodige maatregelen te nemen, waardoor Holland weder geheel onder den druk van het Conlinentaal-stelsel zou worden ge bracht. De uitvoering volgde het dreigement op den voet. Op den 7den Januari 1810 had maar schalk Oudinot, hertog van Reggio, het be vel over het Noorderieger op zich geno men. Enkele dagen daarna vaardigde de Keizer een decreet uit, waardoor het leger van Braband in het leven geroepen werd. Aan dit leger werd als operatieveld aange wezen land tusschen de Schelde, de Maas en de Noordzee. Toen de Fransche gene raal, Maison fehoor^jmend aan 't keizerlijk decreet, zich met ©enige regimenten voor Bergen-op-Zoom vertoonde en toegang tot de vesting .verlangde, weigerde de plaatse lijke commandant, 'het hevel van koning Lodewijk indachtig, de Franschen binnen te laten. ïaien. moes iet. ty, De gekroonde dwingeland schreef op 18 stelligste protesteeren legen Januari aan generaal Clarke, den militai ren gouverneur van Parijs: „Ga naar den Koning en deel hem mede, dat, wanneer hij niet aanstonds zijn bevelen, waardoor mijne soldaten in hun ©er worden aange tast herroept, ik ze tegen Amsterdam zal laten oprukken en onmiddellijk Holland lot Fransch wingewest zal verklaren. En aan den hertog van Cadora, zijn nn- nis,ter van buitenlandsche zaken: „Zeg aan Zijne Majesteit, dat hij moet blijven waar hij is. Zijn vertrek uit Parijs zou mijn plannen in de war sturen. Wanneer hij te gen mijn uitdrukkelijk verlangen in, den door hem gewcnschten stap doel, dan ver- Klaar ik direct zijn land bij Frankrijk ,in- geliifd." Deze laatste missive zinspeelt klaarblij kelijk op oen verzoek van den koning van Holland, om naar zijn bedreigd land terug Ic keeren. Opnieuw boog de beklagenswaardige vorst onder het gewicht der ijzeren vuist van zijn tirannieken broeder. Den garni zoenscommandanten der Brabantsche \es tingen werd aangezegd aan de Fransche troepen toegang te verleenen. Maar tevens moesten zij, op order van Lodewijk, ten elke fiezags- aanmaliging der Fransche generaals. Als bewijs dat de koning van Holland, ten deele althans, er in geslaagd was, de aanhankelijkheid zijner onderdanen te ver werven, slippen we hier aan, dat zij over al diens laatste bevel gehoorzaamden. De eed van trouw en gehoorzaamheid! aan den Franschen Keizer, werd op dit tijdstip in geheel Brabant geweigerd. De strijd tusschen de beide broeders Napoleon en Lodewijk, welke laatste zich vrijwel als gevangene in het paleis derTui- leriën waarin hij daartoe gedwongen, zijn intrek had genomenmoest beschou wen, was te ongelijk. Holland's koning on derwierp zich ten leste aan den ijzeren wil van zijn ouderen broeder. Op 16 Maart teekende admiraal Ver- huell, daartoe door zijn meester gemach tigd, een verdrag, waarin al de eischen van den overweldiger, de conscriptie uit gezonderd, werden ingewilligd. Volgens dit verdrag, kwam het Keizerrijk in 't be zit van Noord-Brabanl, Zeeland cn dat ge deelte van Gelderland, gelegen op den lin keroever van de Waal. Toen eerst werd aan Lodewijk toege staan om Parijs to verlaten. vroegen morgen Amsterdam binnen, ver gezeld van zijn echlgenoote koningin Hor- lense, die om aan Napoleon te behagen, zich bereid verklaard had, het paleis op den Dam met haren gemaal te bewonen. Een schrijven des Keizers uit Compièg- ne, gedateerd op den 28sten April, was haar belooning. ,,Ik heb uw brief ontvangen., mijne dochter, zoo schreef de geduchte, die voor die 'kinderen van keizerin Josephine steeds groote genegenheid koesterde en verheug mij over uw behouden aankomst te Amsterdam, Naar ik verneem, laat zoo wel uw gezondheid als die uwer kinderen niets te wenschen over. Morgen vertrek ik naar Antwerpen, waar ik den lsten Mei denk aan te komen. Daar verwacht ik tij ding van u. Men heeft mij medegedeeld, dat gij alle reden hebt, om tevreden o ver den Koning le zijn. Nu, daar ben ik blij om." Niet lang zou het verblijf der wispeltu rige Hortense in de hoofdstad des Rijks duren. Spoedig vertrok zij naar de baden van Plombières. Reeds kort na den terugkeer van den Ko ning dn zijn hoofdstad, maakten de Fran Op den lien April 1810, reed liij in den schen aansluiten, ou* het verdrag van den 16 Maart ten uitvoer te brengen. Een der bepalingen van dat verdrag hield in, dat een legercorps van 18000 man, waaronder 3000 cavaleristen en bestaande uit 12000 Hollandiers cn 6000 Franschen], de mon den der rivieren zouden bewaken, hierin voorde-licht door de Fransche douane-be ambten, Deze bepaling werd door de Franschen uitgelegd op ©en wijze, die alle redelijke perken te buiten ging. Zij trokken de rivieren over en nestelden zich in het hartje van 't land. Als veroveraars trokken zij den 20sten April Den Haag en Leiden binnen. Omstreeks diit tijdstip reisden Napoleon en Maria Louise door België, waar zij vooral die provinciën 'bezochte,d,ie kor telings noodgedwongen door Lodewijk aan Frankrijk waren afgestaan. Het onderhoud dat de Koning met zijn keizerlijken broe der te Antwerpen had vermocht geen wij ziging te brengen in de onheilvolle plan. nen, die Napoleon nopens ons Baderland koesterde. Nieuwe verwikkelingen tusschen de broeders zouden dan ook niet uitblijven, .{Wordt voortgezet,)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1