Uit het Sociale Leven. Tweede Blad 25 Maart 1922 Van en wetgeving. ELCK WAT WILS AFSCHUIVING. DAMMEN. TREKJES CCXXXIV. Het neutraal vakverbond zal fusee- jen met het N. V. V. Een fusie- com missie uit beide vakcentralen heeft a! de grootst mogelijke eenstemmigheid verkregen over een ontwerp-beginsel- program en daarop reeds den zegen van de Hoofdbesturen der bij deze centralen aangesloten vakbonden ont vangen. Nog één jaar zal behoudens bijzondere omstandigheden het Nieu we Verbond toelaten, dat uit één be drijf meer dan een organisatie is aan gesloten wat dus hierop neerkomt, dat een jaar na de fusie ook de Bonden de samensmelting moeten voltrokken hebben. Zooals wegens de getalsterkte van het Neutraal verbond wel verklaar baar is, heeft het N. V. V. de touwtjes goed vastgehouden. De Heer Stenhuis blijft voorzitter-Redacteur, terwijl J. Dekker. (Neutr.) tweede voorzitter wordt. De beide secretarissen zijn N. V. Vers., de penningmeester is weer van het Neutraal verbond. Op 17, 18 en 19 Juli a. s. zal de zaak definitief haar beslag krijgen en het nieuwe Verbond zal den naam van Algemeen Verbond van Vakver- eenigingen (A. V. V.) ontvangen de oude namen zijn dan vervallen. Hoewel deze fusie onder het motto: meerdere eenheid onder de arbeiders, is tot stand gekomen, zal deze samen smelting aan den loop van zaken al heel weinig veranderen, wijl maar be trekkelijk weinig arbeiders neutraal georganiseerd waren. De arbeiders houden jnu eenmaal niet van „slappe kost en moesten van neutraliteit niet veel hebben. Bij de ambtenaren schijnt dat even anders te zijn, althans de hoofd macht van het Neutraal Verbond be stond uit Ambtenaren. Uit de toetreding blijkt, dat ook deze de „watervrees" te boven zijn en geneigd blijken wat meer naar den rooden kant te komen. Want het is niet denkbaar, dat de Neutralen de taktiek en de uitingen van het N. V. V. ook maar in iets zullen wijzigen evenmin is het te verwachten, dat het Juli-congres de fusie zal afwijzen. Het beginsel program spreekt met geen enkel woord van klassenstrijd., de Godsdienstige en politieke overtuiging zal volgens oud recept worden geëer biedigd. De klassenstrijd wordt dus voor de variatie eens een keer afgeschaft Alleen wordt geconstateerd, dat „de tegenstelling van belangen tusschën beide groepen meermalen aanleiding (geeft) tot conflicten." Het is uiteraard wel van belang hoe de woordkeus van een beginsel program is, maar ten slotte zal toch de algemeen gevolgde taktiek en het geen algemeen tot uiting komt, moe ten beslissen en dan is moeilijk te ver wachten, dat zulks ook maar in iets zal afwijken van hetgeen voorheen ge bruikelijk was. Voorts zal de fusie-commissie de vol gende motie aan het congres voorstel len n overeenstemming met 't tot nog todoor ueu.e vakcentralen ingeno men standpunt, zal het (nieuwe Ver bond en zijn plaatselijke organen, zich van elke deelname aan politieke verkiezingen en stemmingen onthou den. .vlen wrijft zich onwillekeurig de oogen uit, als men zóó iets leest. De beproefde „bijwagen" blijft dus ge woon doorrollen en om dat duidelijk te maken, schijnt nog een motie noodig te zijn. 't Blijft zooals 't was. En men kan er verder van zeggen wat men wil, maar niet dat de neutralen te hooge eischen gesteld hebben want hoe men het ook wil beredeneeren als straks de fusie een feit is, zal een keer bewe zen zijn, dat neutraliteit slechts een overgang is en men ten slotte in libe raal of socialistisch vaarwater terecht komt. De geheele fusie komt dan oo'- practisch slechts neer op een verschui ving van de niet-Christelijke Vakbe weging juister nog niet Christelijke ambtenaren naar links. Het N." A. S. evenals het R. K. Vakbureau en het Christelijk Vak verbond eveneens tot fusie uitgenoo- digd heeft voor de eer bedankt en blijft zorgen vbor revolutionnaireat- tractie's en voor behoorlijke aanvul ling van het scheldwoordenboek. Verwonderen kan een samensmel ting van deze beide vakcentralen niet. Neutraliteit is bijna in alles, maar ze ker in de Vakbeweging een onmogelijk heid. Een meer of minder neutraal" beginselprogram verandert daaraan niets. Hoe kunnen zij zelfs anderer overtui ging eerbiedigengesteld, dat de wil daarvoor aanwezig was uit het feit, dat het N. V. V. ook het R. K. Vakbureau tot fusie heeft uitgeroodigd blijkt reeds overduidelijk, dat het van onze inzichten absoluut niets begrijpt. Nog nimmer heeft men aan die zijde zich kunnen opwerken tot die hoogte de waarop men moet staan, om een anders inzichten ik zeg niet te eerbiedigen maar slechts behoor lijk te verklaren. Wie het waagde anders te doen, an ders te denken dan men aldaar heeft uitgemaakt, kon er bij voorbaat op re kenen, dat men met heel weinig hof felijkheid als arbeidersvijandig aan de paal werd genageld en wat er ooit verkeerd ging, was nog nimmer de schuld van het N. V. V. Wij zijn daaraan in het verleden gewend geraakt en weten, dat het in de toekomst precies zoo zal blij ven. Het neutraal verbond verdwijnt van het tooneel en het B. V. V. komt versterkt naar voren., dat is de éénige verandering. Voor ons is daarin geen reden tot ongerustheid gelegen en als ik toch de lezers van dit blad tot de hoogste activiteit zou willen opwekken om de R. K. organisatie's zooveel mogelijk te versterken, dan is dat niet en zeker niet op de eerste plaats, omdat de numerieke uitbreiding van het N. V. V. tot grootere krachtsinspanning onzer zijds noopt, maar veeleer en veelmeer, omdat het alleen onze beginselen zijn, die in staat zullen blijken om deze ontredderde maatschappij weer tot een draaglijke samenleving te vormen. A. J. LOERAKKER. Dc Arbeidswet 1919. Zooals reeds in de bladen is bekend gemaakt, heeft Minister Aalberse een ont werp van wijzigingen op de Arbeidswet 1919 ingediend. Het spreekt wel van zelf, dat de belang stelling voor bedoeld ontwerp bijzonder groot is en de beoordeeling daarvan nog al uiteen loopt. De arbeidersgroepen, die tot beden aan 't woord waren, zijn zeer slecht te spre ken en meenen dat het ontwerp veel te ver gaat; terwijl Mr. Kortenhorst in de Maasbode betoogt dal liij het zeer „lo gisch" zou gevonden hebben, indien de Minister voor volwassen mannen maar heel geen limiet gesteld had. Daar tusschen in zullen natuurlijk nog heel wat andere gelaiden vernomen wor den. Kort samengevat komen dc voorge stelde wijzigingen hierop neer; 1. In plaats van den 8-urigen arbeids dag en de 45-urige arbeidsweek met ver bod van arbeid op Zaterdagmiddag na 1 uur komt de arbeidsdag van 81/^ uur en de arbeidsweek van 48 uur, met behoud van den vrijen Zaterdagmiddag, derhalve den gemiddelden 8-urigen arbeidsdag. 2. Op grond van verzoeken, gezamen lijk gedaan door vakvereenigingen van werkgevers en arbeiders in een bedrijf of bij ontstentenis hiervan door een behoor lijke vertegenwoordiging van werkgevers cn arbeiders in een bedrijf, kan de Minis ter afwijkende regelingen~van de bepalin gen omtrent de arbeidstijden toestaan, ook bij het ontbreken van omstandighe den, die eene overwerkvergunning zou den motiveeren. Krachtens zoodanige re geling zal niet langer gewerkt mogen wor den dan 2500 uren per jaar, ongeveer overeenkomende met de gemiddelde 48- urige arbeidsweek. 3. In de regeling dor overwerkvergun- ningen, zoowel tot verschuiving als tot verlenging van den werktijd, worden be langrijke wijzigingen aangebracht, waar door veel tijdverlies bij het verkrijgen van vergunningen en administratieven om slag bespaard wordt. De overwerkver- gunningen zullen voortaan verleend kun nen worden, hetzij bij eene algemeene mi- nistrleelc beschikking, geldende voor do ondernemingen van een bepaalde bedrijf» groep, hetzij door de districtshoofden krachtens een algemeene machtiging' van den Minister, met de uitvoering 'der wet belast. Ook voor overwerk vergunningen, die niet onder dergelijke algemeene rege lingen vallen, wordt de procedure ver eenvoudigd. De districtshoofden kunnen deze vergunningen zonder voorafgaande machtiging verleenen voor 14 dagen (thans voor 6 dagen), terwijl de mach tiging voor overschrijding van dien ter mijn door den Directeur-generaal van den Arbeid, inplaats van door den Mi nister, zullen worden verleend. Door dit laatste zal, niet alleen tijdsbesparing wor den verkregen, doch ook het beroepsrecht dat den werkgever toekomt, beter tot zijn recht komen. 4. Krachtens de voorgestelde wetswijzi ging, zal voorloopig tot 24 October 1924 in continu-fabrieken zonder Zondagson derbreking in drie ploegen kunnen wor den gewerkt met een gemiddelde 5G-urige werkweek per arbeider. 5. Teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren, die de grootere bakkersonder- nemingen door dc concurrentie van het kleinbedrijf ondervinden, wordt het mo gelijk gemaakt, dat krachtens vergunning van den Minister in bakkerijen met 6 of meer gezellen één uur vroeger dan thans met den bakkersarbeid wordt aangevan gen, dus om 3 uur des voormiddags met den voorarbeid en om 5 uur met den overigen arbeid. Gedeeltelijk om dezelfde reden wordt in de wet een algemeen ver bod gesteld, om deeg en versch of opge warmd brood vóór 9 uur des voormid dags te vervoeren en vóór 10 uur des voormiddags te verkoopen of af te leve ren. O. Ten slotte worden o.m. verschillende verruimingen voorgesteld ten aanzien van den arbeid van het bewakingspersoneel en van hen, die buiten de uren voor den efgenjijken' bedrijfsarbeid bestemd, in fa brieken of werkplaatsen voorbereidenden of voltooiingsarbeid moeten verrichten; den arbeid in bemalingsinrichtingen; den arbeid in plattelandsbakkerijen; den Zon- dagsarbeid in koffiehuizen en hotels en den arbeid in de locomotiefdepots en de kleinere werkplaatsen der spoorwegen. Nationale Vereeniging tegen de werkloosheid. Hef, bestuur der Nationale Vereenigin b. vóór de aspivantleden f 0.20 per 11c en per maand. Art. 23 1ste lid. Hecht op uitkeering is aanwezig, na dat een lid gedurende ten minste 12 achtereenvolgende maanden lid der werk. loozenkas was en gedurende 12 maande regelmatig en volledig zijne bijdrag£ heeft betaald. Centrale Raad Graiisch- en Boekbedrijf. De Centrale Raad van Vakbonden in het Grafisch- en Boekbedrijf wijdde in zijn laatste vergadering een bespreking aan het rapport van de Commissie van Onderzoek naar den arbeidstijd in de Duitsche industrie. Naar aanleiding dezer bespreking werd besloten, om aan den Minister vaii Arbeid te verzoeken de huidige Arbeidswet te wijzigen en wel in dier voege: Ie, dat de 45-urige werkweek niet voor alle bedrijven bindend worde verklaard, doch dat in de wet dit voorschrift door mildere bepalingen nopens den duur van de werkweek worde vervangen, met vrij gevige bepalingen omtrent de indeeling per dag en het toekennen van verlof, om in een bepaalden termijn met een gemid delden werktijd van 48 uur per week te kunnen volstaan; 2e. dat bepalingen worden ingelascht, waardoor het ook voor de Grafische in dustrie mogelijk wprde tot het tweeploe- genstelsel ter besparing op de bedrijfs- onkosten te geraken; 3e. dat alle administratieve bepalingen, welke uit de wet voortvloeien, eenvou diger en minder omslachtig worden, op dat de bedrijfsleiding minder dan tot dus verre door de wet worde geschaad; 4e. dat daarbij rekening worde gehou den met dc verschillende eischen der on derscheidene bedrijven en dat daarom in de arbeidswet een plaats worde ingeruimd voor regelingen bij Collectief Arbeids contract tusschen werkgevers en werk nemers afgesloten; 5e. dat de bepalingen omtrent het limiteeren van overwerk niet in een alge meene regeling worden vastgelegd, maar ook bij de bovenbedoelde arbeids contracten kunnen worden geregeld. „Het Orgaan" van de R.-K, Typografen kan daarmede niet geheel accoord gaan en teekent hierbij aan; „We kunnen het met verschillende inj bovengemeld request opgenomen vraagpunten niet eens zijn, en zouden vcjoral tegen punt 2 ernstige bedenkingen mbeten maken. Er is geen enkele reden te noemen die er toe zou nopen om in de grafische be drijven een tweeploegenstelsel ingevoerd te krijgen. Noch uit bedrijfs-, noch uit algemeen- belangenoogpunt bezien zou een twee ploegendienst voor onze bedrijven ge- wenscht mogen heeten. Eerstens omdat in normale omstandig heden de productiekosten niet te hoog genoemd kunnen worden en tweedens omdat de bestaande bedrijven meer dan voldoen'de de vraag naar het grafisch product kunnen bevredigen. Een export bedrijf is het niet en zal het, in beduiden de mate althans, ook nooit kunnen wor den. Derdens omdat, bij den huidigen gang van zaken in andere industrieën, er geen kans bestaat, ook niet bij verlaagde pro ductieprijzen, een zoodanig volbelastc industrie te krijgen, dat een tweeploegen stelsel houdbaar zou zijn. Eenvoudig niet, omdat de vraag naar het grafisch pro duct, voor een groot deel afhangt van jaar prae-adnes te vragen ovor het vol dan deert ook ons niets. Zel£s zou dan gende „In welke mate is do emigratie (tijde lijke en die mot het doel zich blijvend buiten onze grenzen te vestigen) tijdens en na den oortog vergeleken met de jaren van vóór den oorlog, van invloed g'eweest op de tegenwoordige werkloos heid hier te lande en dienen er ook maatregelen getroffen te worden, om dëJj emigratie te bevorderen, teneinde, werk loosheid te verminderen en zoo ja, welke Als prae-adviseurs hebben zich berei l verklaard op te treden de heeren Jhr. J. G. 0. Sandberg, directeur van het bu reau der Ned. Vereenigiug „Landver huizing", Prof. Dr. O. A. Ver rijn Stu art te Utrecht en J. Bs. Westerdijk, voor zitter der Groningscho Maatschappij var Landbouw. Werkloozenkas R.-K. bedienden. Het orgaan van de R. K. Bediendei bericht de navolgende wijzigingen in hö reglement van de werkloozenkas. De bijdrage voor de kas bedraagt: a. voor de afdeelings-, verspreide- ei liospitantleden f 0.40 per lid en pei maand de buitenlandsche concurrentie lang zoo zwaar niet gevoeld worden. Bovendien zullen de arbeiders er niets voor voelen om van hun beetje levensge luk, door een normalen werktijd nog eenigszins gewaarborgd, nu maar weer af stand te doen. 1 Het bedrijf zal het zonder deze con-| cessie dan maar moetep stellen." Het RECHT VAN VERGADERING. Zooals wij in ons vorig artikel gezien hebben, is het recht van vergadering, d.i. het recht om met anderen samen te ko men ter onderlinge beraadslaging, ge waarborgd door de Grondwet. Alleen de uitoefening van dat recht moet, volgens de Grondwet, worden ge regeld en beperkt door de gemeentewet. Als gevolg dier bepaling, bindt de wet van 22 April 1855 dezelfde wet, die hel recht van vereeniging regelt het ver gal eringsrecht aan eenige beperkingen. Ook in dit opzicht is de wet echter zeerj liberaal. Het houden van een vergadering bin nen gebouwen is niet aan eenig vooraf gaand verlof gebonden. De wet stelt slechts als elsch, dat, indien tot dergelijke vergadering publiek wordt toegelaten, te vens aan de plaatselijke politie toegang zal worden verleend. Is het een vergade ring in z.g. besloten kring, dan wordt er geen publiek toegelaten en kan de po litie dus geen toegang verlangen. Wordt aan de politie onrechtmatig den toegang geweigerd, dan kan zij, bijgestaan door den Burgemeester, zich toegang verschaft fen. Indien bij een publieke vergadering muziek wordt gemaakt of voorstellingen worden gegeven, dan is voorafgaand ver, lof van den Burgemeester noodig, omdat nagenoeg alle plaatselijke verordeningen voor publieke ver makel ij khe- d e n de voorafgaande bewilliging van den Burgemeester eischen. Openbare vergaderingen tot gemeen schappelijke beraadslaging worden in de open lucht niet toegelaten, dan op be komen vergunning van den Burgemees ter, verleend vijf dagen vóór dat de ver gadering wordt gehouden. Heeft men dergelijke vergunning noodig, dan moet die dus tijdig worden verzocht, daar zij vijf dagen voor de vergadering in het bezit van den aanvrager moet zijn. Ten deze is beroep op den Commissaris der Koningin. Niet alleen, dat de Commis saris eene door den Burgemeester ge weigerde vergunning kan verleenen, maar ook eene door den Burgemeester ver leende vergunning kan door den Com missaris worden ingetrokken. Er is zooals uit het bovenstaande blijkt alleen dan eene voorafgaande vergunning noodig, indien in de vergade ring in de open lucht gemeenscha p- schappelijk beraadslaagd wordt. Treedt er alleen esn spreker op en wordt er niet gedebatteerd zooals dikwijls bij een z.g. meeting het geval is dan is geen vergunning ver- eischt. Het is verboden op openbare verga deringen een wapen bij zich te hebben, tenzij men officier of onderofficier en in uniform gekleed is. Dit verbod is absoluut en geldt dus ook voor hen, die krachtens andere wetten bevoegd zijn om een wa pen te dragen of om een vuurwapen in voorraad te hebben. Bijeenkomsten, om zich dn het hantee- ren van wapens te oefenen, worden op plaatsen, in den regel voor het publiek toegankelijk, of wanneer zij door meer dan tien personen worden bijgewoond, niet toegelaten dan met vergunning van den Burgemeester. Deze vergunning wordt niet verleend dan ten minste vijf dagen voordat de bijeenkomst wordt gehouden en onder de voorwaarden in het belang der openbare veiligheid gevorderd. Beroep is ook hier op den Commissaris der Koningin, in der voege als straks bij vergaderingen in de open lucht vermeld. Elke vergadering, waarin de openbare orde wordt gestoord, of die zonder de vereischte vergunning wordt gehouden, gaat op vordering der politie terstond uit een. Is, hetzij tengevolge van buitenlandsche verwikkelingen, hetzij van binnenlandsche beroeringen, de staat van beleg fffgekon- digd, dan is het recht van vergadering aan streng preventief toezicht onderwor pen. Er mogen dan geen openbare ver gaderingen worden gehouden, noch in de open lucht, noch in gebouwen en besloten kringen, tenzij met vergunning der mili taire autoriteiten. Eenzelfde vergunning is dan noodig voor bijeenkomsten om zich in den wapenhandel te oefenen. Stand Wit 14 schijven op 23. 31. 32. 33. 34. 35. 37. 38. 39. 41. 43. 47 4? en 49. PROBLEEM No. 142. Auteur; P. A. Nooy, Haarlem. Ie Publicatie. mm i- tandZwart 12 schijven op G. 8. 9. 10 12. 14. 18. 19. 20. 23. 24 en 29. Stand: Wit 13 schijven op 11. 23. 37 38. 39. 40. 41. 42. 43 47 4s 49 en 50. PROBLEEM No. 143. Aufeur: G. Roosloot, 'Oastricum. lo Publicatie. Verzoeke alle correspondentie deze ru briek betreffende te zenden aan den Duinredacteur P. J. van Dartelen, ftoos- veldstraat 70, Haarlem. PROBLEEM 141. Auteur: P. A. Nooy, Haarlem. Ie Publicatie. Stand: Zwart 9 schijven op: 4. 5. 6. 9, 10. 13. 15. 18. 19 en dam op 25. Stand: Wit 11 schijven op: 16. 21. 22. 26. 29. 31. 34. 38. 39. 44 en 48. Voor allo problemen geldt. Wit speelt en wint tenzij het tegendeel erbij wordt vermeld. Oplossingen worden gaarne binnen 8 dagen ingewacht. CORRESPONDENTIE. G. R, te O.: Dank voor probleem. Re glement zal ik U zenden. OPLOSSINGEN PROBLEMEN. r-3 'W//V. Stand Zwart 14 schijven op 7. 8. 10. 11. 13. 14. 17. "19. 21. 23. 24 25 26 en 30. 139. Wit 29-24. 38-33. 48-43. 47-41. 30-25. 35=11. 26=10. 31=4 en wint. 140 Wit. 37-31. 23-18. 33-29, 49=38. 32=5 en wint. De heer JKunst Jbz. gaf van pro bleem No. 140 de volgende eenvoudige oplossing aan Wit: 32-28. 39-34 23=3 of 5. Wij ontvingen correcte oplossingen van de heeren: W. J. A. Matla, W. J. Teu- nisse, II. G. Teunisse, J. v'. Looy, P. Mollema, J. W. v. Dartelen, J. Kunst •Jbz. te Haarlem, H. Koelomeij te Vel- seroord en G. Roosloot te Oastricum (al leen No. 139.) ONZE PROBLEMEN. Met genoegen annonoeeren wij weer eens eenige prabLmen van don heer P. A. Nobij, de oplossingen zijn niet die i, de standen doen aan een partijgedeelte denken. Het dcet ons stee's genoegen, proble- misten, die nog niet bij o/<o lezers be leend waren, in onze rubriek te intro- dueeeren. Do heer Roosloot levert met probleem No. 143 zeer aardig werk. Wij houden ons voor meerdere com posities aanbevolen. Stille Omgang. O, Kersten hart 1 Wat traegheit let u dan Des morgens vroegh te rennen, daer dit Man, Die zuivre dauw des offers, zoo geze- n gent> U in den inont en op de lippen regent, Zoo blank als sneeuw, van 't hcerlijck paradijs Wat hoop van staet, gebouwt op smel- tende ijs, Wat zucht tot gout, wat vleierij van pluimen Betovren u dien zegen te verzuimen Dien outeroegst dat offerooft die vrucht, Voor elck gequeeckt in Serafijnsche lucht De Heilant, eens gehecht aen 't heil- zaem teiken, Begint van hier zijn vrucht u toe te reiken. Hier bloeit de boom des levens dag aen dagh. Hier rust de ziel van 't ijdele bejagh. Hier toomt de geest het vleesch zijn dartelheden. Hier antwoort Godt op zuchten en febeden. er noot. Hier leeft het hart in troosthier sterft de dood. Hier geeft u Godt den voorsmaeck van 't onsterfiijck, Oock van zich zelf, door 't offeren verwerflijck. Uit Vondel'8 Altaergeheimenissen. Wellicht ga ik in herhalingen treden. Want reeds verscheidene malen mocht ik hier gewagen van dien heerlijken tocht. En hij is altijd hetzelfde Maar toen bedacht ik weerKan men ooit genoeg herhalen de zoete schoonheid, de diepe, innerlijke ontroering, ons gege ven bij en door den „Ommegang Is hij niet altijd nieuw, die lange weg, zoo zwaar en toch zoo licht Wie zegt daar dat ik overdrijf Dat ik dweeperig doe misschien Dat kan geen ander zijn, dan de man, die nooit den omgang heeft meegemaakt.. Want al de meer dan duizend anderen, die in telkens groeiend getal optrekken naar de Heilige Stede, zullen er de ge tuigen van willen zijn, dat voor het geloovige hart niet spoedig een grootere, hoogere zielsverheffing zal zijn wegge- 'egd En dat is het ook, wat telken jare dien moeilijken gang zoo blij maakt.... wat telken jare het aantal meetrekkenden doet toenemen.... wat telken jare in hen doet groeien het schier kinderlijk verlangen, opnieuw op te gaan naar de plek, waar Jezus zijn waarachtige tegen woordigheid in het Tabernakel aan heel heLvolk heeft doen kennen. u,n Zijn wil was het niet, dat toen nog ontelbaren het wonderbare geheim van Zijn almacht en iiefde in hun donkere hardnekkigheid niet wilden aanvaarden. Dat door die verdere eeuwen heen die hardnekkigheid bleef voortduren.... zocht naar nieuwen aanhangmach teloos vorschtewroetteleer stellingen opwierpom dat groote mysterie te verdringen te loochenen Maar elke nieuwe jaarkring bracht grootere scharen wakkere mannen van levend, altijd jeugdig geloof, die openlijk en onbevreesd, van alle windstreken kwamen optrekken naar die heilige plaats, om, al die duisterlingen ten spijt, aan Hem te gaan zeggen :„Wij, en onze millioenen broeders en zusters, wij ge- looven in U, wij getuigen voor U, wij beminnen U, en deze uren van al zwaar deren tred zijn niets dan een weinig stof in vergelijking met Uw groote, nooit volprezen liefde." En in iederen terugkeerenden omgang nacht is hun getal grooter.. want die ééns den stoet hebben vergezeld doen het wéér en zeggen aan anderen :„Gaat mee, want het is schooner dan ge kunt denken." Daar gaat weer de drom van nachte lijke bedevaartgangers.... groepsge wijze veriaten ze het Godshuis, waar ze zich verzamelden voor de afvaart..'., waar ze bemoedigd werden en gezegend door Hem, die hen in Zijn Alomtegen woordigheid gaat verwachten in de Mirakel-stad, waar zoo schril contras teert het warme, godsdienstige leven, en het ongeloof met zijn ongebreidelde harts tocht naar lagere ievensgenieting Daar trekt uit de massa, die broederlijk één, zonder te letten op verschil in rang en stand, dezen nacht gekozen heeft, om biddend,zingend, nu smeekend, dan jube lend en lofprijzend; den Heiland tegemoet te snellen. Velen staan aan den weg, om hen een stille afscheidsgroet te brengen.... of.. Ja, ook anderendiewant wat inoet hij daar Wat mbet hij hier doen Waarom staat ie daar op dien hoek met nog 'n paar van zijn soort Man, wat doe jij hier En waarom die grijns om je bleeke kaken Onwetendheid of domme spot kan het niet zijn.want 'n jaar of zes geleden ben je zelf ook nog mee geweest.... in onze groep liep je.... weet je dat niet meer Je heldere stein vol jonge kracht en Roornsche blijdschap klonk boven ons allen uit. Dat moet je nog weten Waarom sta je dan hier Hebben je vrienden 't je gevraagd? Ja, want je legt het hun uit en je grijnsten zij lachen mee Is 't met jou dan zóóver gekomen Moest dat er óók nog bij Neen, ik wist wel dat je er zoo een ge worden was van de zoogenaamde vrije gedachte.maar dat je zóó'n ellen deling geworden was. Ja, dat ben je, waht waarom anders die vieze lach Is al je schaamtegevoel weg Is daar niets, geen schijn van overge bleven Ga weg, man, of lach tenminste niet.. Waarom maak je dien aftocht bitter? Maar neen, dat kan je niet.... dat kan jij nooit, nietig, 'bedorven stuk inensch.... want de mannen gaan je ongestoord voorbijze letten niet eens op je Maar dat je hier zou komen, juist nu, om te lachen.dat had ik nooit van je gedacht. Of is die lach 'n masker 'n Masker, dat bedekken moet je angst.je ruste- looze knaging Hebben oude herinnerin gen j'e hier heen getrokken Is die grijns op je dor gelaat niet natuurlijk Ge dwongen 't is te hopen voor je.... Want ja, je kunt het niet vergeten zijn, dat je zes jaar geleden hetzelfde voelde. of was dat menschelijk 'opzicht Wilde je je groot houden voor je Roonische vriend? Ik geloof het niet.... je was een der eersten in de rijen der Katholieke actie Zes jaarBemerk je niet hoe vliegend snel die zes simpele jaartjes zijn voorbij gegaan Is 't niet precies alsof 't maar heel kort is geleden Voel je niet hoe gauw dus je kleine brokje leven aan 't einde zal zijn En je hebt toch geleerd van je brave ouders, die al zoo lang om je treuren dat daar 'n eeuwigheid op volgt, waarin je onsterfelijke ziel zal worden opgenomen Dat geloof je niet meerzeg je Zeg 't honderdmaalEn nog eens honderd maalDuizend maal zeg ik je terug, dat je 't liegtLiegtLiegt 1 Dat je wel beter weetWant niet uit „over tuiging" heb je je geloof dien trap gege ven.... maar otn de vrouw waarmee je in doodzonde leeft.... de liefde voor haar stelde je boven de iiefde voor je G?fd en Zaligmaker. Nooit bedacht hoe 'n ontzettend ver schil er is tusschen dat kleine endje leven van schijngeluk en 't oneindige daarna Nooit bedacht hoe 'n ontzettend verschil er is tusschen dat eene oneindige en dat andere Neen, want dan hadt je 't niet gedaan. Maar waarom kom je hier? Ga weg en iach niet Laat die mannen gaan Laat ze gaan, zeg ik jeZe gaan bid den. stoor hen niet Stoor hen niet, ellendeling, want daar heb jij allerminst bet recht toe.... je weet wat je doet en dat is 't ergste. Stoor hen niet, lafaard.... ze gaan bidden.... ook voor jou..., ook voor jou, hoor je Dat kan je hen niet be lettenen 't geeft je niets of je die gebeden versmaadt.... ze bidden voor de bekeering van geheel Nederland.... Ook voor jou vragen ze barmhartig heidbarmhartigheid aan Hem, Die ook voor jou 'n uitgebloed lichaam aan 't kruisblok achterliet, nadat Hij de Zijnen geschonken had Z'n eigen vleesch en bloed.... en die zielespijs beloofde aan alien, die tot Hem komen zouden tot aan het einde der dagen Lach niet, menscliwant bij je machteloozen strijd tegen den onver- biddelijken dood zal die lach je weer in de ooren klinken, ontzettend, angstaan jagend, als de satanslach der eeuwige vervloeking. In den donkeren winternacht gaan ze voort.in dof gedreun van den massa- stap, die zich vermengt met het dragende geiuid der biddende stemmen.. En de blijde, zonnige lach van het kinderlijk geioovende hart maakt dat de tocht geen enkele te zwaar wordt De gezangen doorklieven het nachte lijk duister.snellen vooruit naar de plek, waar de Godmcnsch wacht kondigen aan de komst der trouwe zonen van de Moeder, de heilige Kerk, Die juicht en jubelt, om het groote, openbare eerherstel voor den smaad van veel anderen, dag aan dag.». Die heilige nacht doet Haar zoo goed., en verzacht Haar zoo veel. „Paree Domine, paree populo tuo. O. N. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5