Uit den Omtrek DAMIAATJES MAANDAG 27 MAART 1922 44ste JAARGANG No. 14101 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5570. EERSTE BLAD 1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 3e Bondsvergadering. Het aangenaamst ontbijt en lunch, met FRANKEN's Melkbrood, HAARLEM. „Geloof en Wetenschap". ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. NOORDWIJK. Een nieuwe Geest J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. HILLEGOM. VELSEN- WIJKEROOG. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL 3.25 BUREAUX: De Algemeene vergadering van den Algemeenen Bond van R.K. Rijk^kies- kringorganisaties in Nederland zal op Za terdag 12 Mei 1922 te Utrecht gehouden worden. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen der Bondsvergadering van 28 Mei 1921. 3. Mededeelingen van het Bestuur. 4. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 5. Behandeling van het onlwerp-R.K. Staalsprogram 1922. 6. Voorstel van het Bondsbestuur, lui dende: „De Bondsvergadering drage aan het Bondsbestuur op, de Katholieke lijs ten op eene zoodanige wijze onderling te verbinden als aan het Bondsbestuur het meest wenschelijk zal voorkomen." 7. Voorstel van de R.K. Rijkskieskring- organisatie Groningen, luidende: „Het Bondsreglement zal zoodanige bepalingen bevatten, dat de reglementen voor de kieskringorganisaties een ongeveer gelijk luidend voorschrift zullen moeten opne men voor het plaatsen van namen op df groslijsten en de verhouding dezer gros lijsten tot de definitieve candidatenlijsten. 8. Voorstel van de R.K. Rijkskieskring- organisatie Arnhem-Nijmegen, luidende: ,;Een commissie, uit leden van alle kies kringen bestaande, ontwerpe een regle ment, regelende de wijze van candidaat- stelling. Dit reglement omvatte bepalingen ten opzichte van a. den Algemeenen Bond b. de Rijkskieskringorganisaties; c. de lo cale kiesvereenigingen. Toelichting: De bedoeling is eenheid van vorm te Verkrijgen bij de candidaalstel- lin8- 9. Voorstel van de R.K. Rijkskiesknng- orga'nisatie Amsterdam, luidende: „Het lidmaatschap van de Tweede Kamer wor de onvereenigbaar verklaard met het Wethouderschap eener groote gemeente waarvoor men de grens zou kunnen stellen op een zielental van meer dan 20.000, zoomede met het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten. 10. Voorstel van de R.K. Rijkskies- kringorganisatie Haarlem, luidende: „Het Kamerlidmaatschap wórde onvereenig baar geacht met het Burgemeesterschap en Wethouderschap in gemeenten boven 50.000 zielen." 11. Voorstellen van de R.K. Rijkskies- kringorganisatie Friesland, luidende: 1 Het Politiek Advies worde gegeven niet nadat de beperkte groslijst is vast gesteld, doch vóórdat de ieden-kiezers worden opgeroepen tot het opmaken der voorloopige lijst. Meent men echter het Politiek Advies, zooals nu gebruikelijk is, te moeten behouden, dan geve men toch ook een advies voor het opmaken der voorloopige groslijst. TI. Het Politiek Advies worde vóór de vergadering der afgevaardigden be sproken door het Bondsbestuur. III. Het Politiek Advies worde on afhankelijk van alle kieskringbeslissingen geheel zelfstandig door de vergadering voor het Politiek Advies gegeven, zoodat het inderdaad het advies der Partij is. Toelichting, ad. I. In deze vergadering kunnen alle besprekingen worden gehou den, die voor de voorlichting der kiezers bij de candidaatstelling noodzakelijk zijn o.a. de ontstane of de te verwachten va catures; de gewenschte specialiteiten (In- plaatsen aan personen, wier verkiezing dische enz.); het verzekeren van vaste gewenscht wordt door de partij; het ge- plaatsen aan personen, wier verkiezing ven van goede plaatsen onder de plaats vervangers aan de beste onder hen; zoo had nu, bij deze verkiezing, de zaak-v. Best, een vrouwelijke candidatuur enz. te Voren besproken kunnen worden. Alle wenschen of wenken konden hier worden geuit. ad II Het is een ongehoord feit, dat in deze gewichtigste aller vragen allicht wel de Kamerclub invloed heeft doen gel den, terwijl het Partijbestuur geheel ge passeerd is. Toch draagt, in de oogen van het Roomsclie volk, in de eerste plaats het Partijbestuur de verantwoording. Voor een groot deel moet dit ook wor den toegegeven. Immers al kon met de staande reglementen in 1922 door het Partijbestuur geen al te groote invloed Worden uitgeoefend, dan moet men toch erkennen, dat het hestaan van zulke re glementen vooral op rekening v"\n het Be stuur moet worden geschreven. Bovendien had eene voorafgaande be stuursvergadering van grooten invloed kunnen zijn, wijl men dan tijdig op de hoogte zou gebracht zijn van de wen schen der Roomsche kiezers. ad III. Het Politiek Advies is ditmaal geen Partij-advies geweest. Men heeft im mers niets gedaan, en ook niets kunnen doen, dan de candida'atslijsten goedkeu ren, door de kieskringen vastgesteld. R*ilde de advies-vergadering eene veran dering, dan werd deze gekeerd door den kieskring. Men kan dus wel spreken van Kies kring-adviezen, niet van Partij-advies. - De advies-vergadering stelle nu geheel Zelfstandig haar advies vast. Ook al wijkt d't eeheel af van de kieskring-beslissing. De kiezer moet dan maar kiezen tusschen Partij-advies en Kieskring-advies. Maar in allen gevalle heeft men dan een waar Partij-advies, dat niet nalaten kan zeer grooten invloed uit te oefenen. Bovendien zal men daardoor de kies kringen dwingen meer rekening te hou den met de wenschen der heele partij. En voor zulk een Partij-advies kan het Bestuur en de advies-vergadering de ver antwoording dragen. Bovendien stijgt deze advies-vergade ring daardoor enorm in belang en in aan zien. 12. Voorstel van de R.K. Rijkskieskring- organisatie Friesland, luidende: „Het kiesreglement worde aldus gewijzigd, dat het samenstellen der groslijsten van voor loopige candidaten niet meer rechtstreeks door de kiezersleden geschiedt, doch voor ertrouwensmannen, door iedere kiesver- ceniging daartoe gekozen." Toelichting. Hierdoor voorkomt men- dat er candidaten in eindeloozen getale worden gesteld. Tevens maakt men min der ontevredenen, wijl menig ontevreden wordt, wanneer de door hem gestelde candidaat niet op advies komt. Een verder voordeel was, dat men b%- ter met elkaar in overleg kan treden dan op een groole vergadering. Een nuttige stap verder zou zijn, dat men bepaalde, dat candidaten, slechts door 1 (of 2 of 3) kiesvereeniging(en) gesteld, niet in aanmerking komen, an ders dan in geval van het ontbreken van verdere candidaten. Want de ondervin ding leert, dat juist candidaten, door een enkele kiesvereeniging gesteld, zeer be- geerig blijken naar een Kamerzetel, en meestal de candidatuur aannemen. Praeadvies van het Bondsbestuur op de voorstellen 7 tot en met 12: Naar aanleiding dezer voorstellen geeft het Bondsbestuur in overweging, aan dat Bestuur op te dragen een proeve te ont werpen van een algemeen kiesreglement, waarbij de punten, in deze voorstellen aangeraakt, kunnen worden overwogen. 13. Voorstel van de R. K. Rijkskieskring- organisatie Dordrecht, luidende: „De Bondsvergadering spreekt als hare meening uit, dat er gebrek is aan saam- hoorigheid tusschen kiezers en gekozenen dat dit gebrek naar hare meening kan worden weggenomen doordat de Algemee ne Bond van R. K. R ijk skies kri ngo rgu ni sa- ties in Nederland (R. K. Staatspartij) een correspondentieblad uitgeeft. dat daarin de kiesvereenigingen de desi derata barer led-en ter kennis van Kamer leden brengen en daarin de afgevaardig den de wenschen def kiezers beantwoor den, dat de kiesvereenigingen regelmatig ver gaderingen hehooren te beieggen, om be langrijke kwesties te hespreken en waar de verlangens der leden tot uiting komen, dat hierdoor, beter dan door moties, d-e meeningen van minderheden naar voren komen." 14. Voorstel van de R. K. Rijkski-eskring- organisatie Friesland, luidende: De Algemeene Vergadering neme in be spreking: „Indien de verkiezing, onverhoopt, ten gevolge heeft, dat de rechterzijde de meer derheid verliest, dan zal de Katholieke Partij als zoodanig geen deel nemen aan de regeering." Toelichting. Het voorstel laat buiten be spreking het feit, dat Katholieken als pri vate personen zitting nemen in een zaken kabinet, wannéér 's lands belang dit beslist eisc.ht. In ieder ander geval «ouden wij ook dat betreuren. Het komt ons voor, dat in zulk een be langrijke zaak noch Kamerclub noch Par tijleiding alleen mogen beslissen. Hierin meet de partij gekend worden. Wij zijn er van overtuigd, dat de ovcr- groote meerderheid in onze partij deze houding niet goed zou keuren om verschil lende redenen: O.a. lo. het zou versterken de meening van sommigen (vooral onder de arbei ders), dat het oogenblik gekomen was met de socialisten, zooals in Duitschland, sa men te werken-, 2. Wijl het vooral onder de arbeiders een groote begripsverwarring zou brengen; onwillekeurig zal men zich afvragen, waar om men niI 0p soc;aa] gebied zoo scherp stelling tegenover het sócialisme ha#ft moeten nemen. 3. Wijl zeer velen uit de andere stan den, beslist de Katholieke partij zouden verlaten. 4. Ook het deelnemen, als partij, aan een zakenkabinet, waar-in geen socialisti sche ministers zitting hebben, zou door tal- loozen worden betreurd, wijl men daar door in de kaart speelt dier katholieken, d'ie ons e.v. de meerderheid zouden hebben do-en verliezen. Wij achten besprekingen zoo nuttig, ook al daarom, dat degenen, die ons zouden willen verlaten, dan tevo ren weten, dat zij de volle consequentie van hun houding zullen hebben te dragen en te verantwoorden. Wij zijn van meening, dat een verloren slag later dikwijls blijkt eigenlijk een overwinning te zijn geweest, wat de gevil- gen betreft. 15. 1 oorstel van de R. K. Rijkskieskring- organisatie Utrecht, luidende: ,,De Algemeene Bond van R K Kies kringorganisaties in Nederland besluite ad- haesie te betuigen aan de volgende motie, aangenomen in eene algemeene vergade ring van den Bond van R. K. Kiesver eenigingen in den Rijkskieskring Utrecht, gehouden 11 Febr. 1922: De Bond, enz. dringt aan op krachtige, daadwerke lijke vermindering der persoonlijke en fiuancieele militaire lasten, tot nu toe aan het Nederlandsche volk opgelegd; -legt hierop bijzonder den nadruk met betrekking tot de ingediende Vlootwet; en gaat over tot de orde van oen dag". Praeadvies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur meent de aanneming dezer motie te moeten ontraden. Het Ka- tholieki Program spreekt immers omtrent deze zaak in voldoende mate uit. 16. Rondvraag.» 17. Sluiting. In de algemeene vergadering zal een po litieke rede worden gehouden door Mgr. Prof. Dr. W. Nolens. v- - ui",-i' VvT In een belangrijk en veelbesproken, maar weinig begrepen tijdperk der ge schiedenis, den tijd der Renaissance, gaf Pater Strijbosch uit Arnhem gister avond den leden van ons bloeiende G. en W. een klaar inzicht. Na te hebben aangetoond, hoe de ont wikkelingsgang der beschaving vanzelve nè, de middeleeuwen de renaissance bracht, wees de Eorw. spr. op de schoon heid dier bewegingen op haar ge varen. Gevaren voortkomend uit het feit dat de klassieke kunst en literatuur on der zoo nobele vormen zoo vooze be grippen uitdrukt. Geen wonder dat menig zwakkeling mèt do schcone vormen den wellus en den hoogmoed der ouden ging na volgen! Tot in 't -Pauselijk hof, tot in 't H. College, ja tot op den H. Stoel drong 't bederf door. Dit feit wordt aan den overkant zoo gaarne uitgebuit den naam „Borgia' hoeven ze maar uit te spreken, meenen ze, en de Katholieke kerk wankelt!! En in den kring der onzen houdt men maar liefst, met 'n blos, over Alexander VI en sommigen zijner opvolgers den mond stijf dicht. 't Een is al even onnoo- zel als 't andere. Immers, 't staat vast, niet alleen dat over de geheele linie óók veel schoons en goeds opbloeide tijdens de Renaissance, maar en dat is 't punt, waarop iedere aanval afstuit die Pausen, op wier persoonlijk gedrag zooveel af te dingen valt, hun plicht als bestuurder der kerk naar behooren vervulden, geloofs- en zedeleer ongerept handhaafden! Nooit heeft Christus aan !de bedienaren van Zijn Sacramenten, noch ook aan de bestuurders van Zijn Kerk, onzondigbaarheid beloofd! En evenmin als de ontvanger van een Sacra ment schade lijdt door de persoonlijke tekortkomingen van den bedienaar, even min wordt de waarheid, het leergezag, de onfeilbaarheid dor kerk geschokt door de zonden van een bestuurder! 't Was trouwens ook de Kerk, die de oplossing gaf van 't rer.aissanee-probleem te leeren van den klassieken vorm, te verwerpen den heidens hen inhoud! Ge'ijk zij van ieder groot probleem de oplos sing gaf en geven zal. Na een dankwoord van den voorzitter ging het vrij talrijk publiek dankbaar, hoewel wat laat, huiswaarts. Waarschuwing voor Meisjes. Vanwege het hoofdbestuur der „Fede ratie van de R. K. Vereeniging ter be scherming van meisjes in Nederland" wordt nog plaatsing verzocht voor het volgende „Alle R. K. dienstmeisjes (ook vooral Duitsche) worden gewaarschuwd, alvorens een dienst aan te nemen van plaatsbu- reaux bijzonder aan de grenzen, eerst inlichtingen te vragen bij de R. K. Meis jesbescherming en bij de Eerw. Geeste lijken ter plaatse. Er is groot gevaar in verdachte huizen terecht te komen. R. K. besturen en correspondenten, weest op uw hoede! „Alle R. K. bladen gelieven deze waar schuwing om zeer ernstige redenen over te nemén." English Association. Binnenkort zal G. K. Chesterton hier te lande een aantal lezingen komen geven op uitnoodiging van de English Associa tion in Holland. Dinsdag a.s. komt hij in Haarlem spreken in de English Associa tion. Chesterton is een bekend schrijver in Engeland: de F.ngelsche kranten spreken van G. K. C. en iedereen weet, wie be doeld is. Hij is een van de veelzijdige En- gelsche auteurs. Hij begon zijn literaire loopbaan nu ongeveer 25 jaar geleden (hij is geboren in 1874) met besprekingen van boeken over kunst, voorbereid door een opleiding aan de Slade School of arts te Londen. Vandaar ging hij over tot zuiver journa- lisme, maar dan van de beste soort, schrijvend over alle mogelijke onderwer pen in bijna alle kranten en tijdschriften van eenige beteekenis in Engeland, waar bij hij zich tijdens den Boerenoorlog bij 't Jongo-publiek als Pro-Boer berucht maakte. Iu boekvorm verscheen hij voor het eerst met een bundel gedichten: The Wild Knight sedert gevolgd en in de schaduw gesteld door de forsche Ballad of ihe White Horse en de bundel Poems van 1915. Zijn eigenlijk fort ligt op een ander terrein, het essay, sedert gebundeld in verscheiden deelen, als The Depen dant, Twelve Types Heretics, Orthodoxy. Tremendous Trifles, The Use of Diversity e.a. Sedert 1905 kent ieder der lezers van de Illustrated London News hem als de geestige conférencier die in „My Note book" wekelijks aan het woord is en een gezellig praatje houdt over alles en nog wat. Chesterton heeft veel gereisd o.a. in Frankrijk en Amerika en heeft ook een tocht naar Palestina gemaakt, waarvan de vrucht is een lijvig boek getiteld „The New Jerusalem". Uitvoering van Oostersche muziek in het Museum van Kunstnijverheid. Door Maheboob Khan en Musheraff Khan twee Britsch-Indische musici werd lodiën, zeer veel met die der Wes telijk gedeelte van het Museum van Kunst en 'Nijverheid, een concert van Oostersche muziek gegeven. Over het begrip „Oostersche muziek" zouden alleen al kolommen te vullen' zijn daar de theorie, de benaming van de tonen en klanken, de vorm der me-. lodiën, die zeer veel met die der Wa'i~ tersche verschilt. Doen wij een greep uit die vele hoofdstukken die er over geschreven zijn dan lezen wij* dat er over de notent „verrukkelijke" beschrijvingen bestaan, welke menschelijk en bovennatuurlijk van oorsprong zijn. Ze zijn menschelijk door het bezit van temperament, gewaden en kleur en bloeien evenals de voortbrengse len der natuur in bepaalde getijden. Die noten worden genoemd: Sa, Re, Ga, Ma, Pa. Dha, Ni, terwijl deze benamingen we der afkortingen zijn van Kbaraj, Rikhab, Gandhar, Madhyam, PanoTiam, Dhaivat en Nikliad. Zoo worden tonen Soers genoemd en Tala's (tijden); deze zijn onderling afhan kelijk van het volledig arrangement van een melodie, hetzij gezongen of gespeeld. De Tala's worden uitgevoerd op instru menten als bijv. dePabhavas, Toebla enz. De Soers vormen melodiën, die hetzij ge speeld of gezongen kunnen worden. Het spelen er van geschiedt op de Bien, 'faa-oe enz. Men behoefde weinig aanpassingsvermo; gen te bezitten de béide uitvoerders hadden plaats genomen, gekleed in hun zijden Oostersche klecdij, in een inct ta pijten behangen podium om niet direct onder den indruk van deze eigenaardige, doch meestal gewijde (Oostersche!) muziek te komen. Met mooi, week getimbroerd, tenorgeluid steeds mezza voce een en kele maal -eens uit volle borst, werden dezo liederen voorgedragen met begeleiding van snaarinstrumenten. Zoo hoorden wij o.a. Perzische liederee Oud Sanskriet oorlogslied, Derwisch lieci, Tempeltred, Hymne aan de rivier de Gan ges, Loflied op Braumes enz. Tangen tijd werden wij vastgehouden door de eigenaardigheid van de melo diën, die zich vooral door de aanwen ding van de z.g. „overmatige seconde*1' op instrument of met hun stem de vol- gendo toonladders n.l. g, a, be3, c. d. es' fis, g en d, ei f, g, a bes, c d spelen of zingen zullen zij met ons tot dezelfde conclusie komen dat met zulke toonladders eigenaardige melodieën te comporieeren zijn. Daarbij komt het voor ons Westerlingen slecht te voelen rhyt- me. Zijn wij evenwel aan deze bijzon derheden gewend, dan gaat, en zoo ver ging het ons, de belangstelling ver flauwen. Op verzoek van den directeur van het Museum, dio in uitstekend gekozen woorden or den bezoekers op voorbe reidde dat zij Oostersche doch hoofdza kelijke godsdienstige muziek die men moet voelen, doch niet behoeft te be grijpen zouden hooren werd er niet geapplaudisseerd. Mej. Kerkdijk ver duidelijkfce te voren ieder te zingen lied of instrumentale voordracht, hetgeen er veel toe bijdroeg om belangstelling voor het uit te voeren lied te wekken. Onze totaal indruk was deze: een in teressante, leerzame genotvolle avond. K. H. KERKHOF. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statute van de N. V. „Ripperda", tot exploit,ati van onderdooien, betreffende hef bouw vak, van de industriebank en van de öacao- en Chocoladefabriek „Union", all alhier gevestigd. De „Staatscourant" bevat die statuten van 'die R.-K. G yimiasti ek v e reenógi i ig „Urnis", aih-ier. Uitbreiding van den dienst op de Ceintuurbaan. Met ingang van Maandag 27 Maart a.s., wordt de dienst op de Geiintuuriijn uitge breid. Tussdhien 7.45 v.in. en 8 uur nan., zal in beide richtingen een 6-minuten- diienst worden gereden. Zwem vereeniging. Men schrijft ons; Alhier is opgericht door de O. C. van school 25 U. L. O., Loidscheplein 33, een zwomvereeniging genaamd „de School slag" met 't doel het zwemmen der leer lingen der gom. scholen te bevorderen. Als secretaris is benoemd de heer T. W. Roosekrans, Jacobijnestraat 21 rood. Personalia. De heer W. N. Masee is aangesteld tot tijdelijk leeraar Duitsch aan de 2e Hoogere Burgerschool, (vacature Schuit maker). STEMMING OVER HET POLITIEK ADVIES. Wij laten hieonder nog volgen eenige uitslagen van de stemming over liet Politiek Advies in den Rijkskies kring Haarlem: ZWANENBURG. Uitslag van de stemming voor de groslijst: Uitgebracht 149 stemmen.Van on waarde 6. Politiek Advies 139. Afwij kend 4. Behaalae punten: Bomans 1394; v. d. Bilt 1266; Reijmer 1131; Bronsveld- Vitringa 992; Michielsen 874; Leesberg 715; Loerakker 574; Veltman 446; Heilker 278; Jansen 156; Ho.oy 17: Zonneveld 21. De stemmen van onwaarde gaven 3 voorliefde voor Bomans te kennen. 32 voor Michielsen en 1 voor al de 12 candidaten. door elk hokje zwart te maken. De Zwanenburgers zijn goed opgekomen. HALFWEG. Uitslag van de stem ming voor de groslijst der Kiesver eeniging te Haarlemmerlede, afó. Halfweg: Uitgebracht 67 stemmen. Van on waarde 3. Politiek Advies 55. Afwij kend 9. Behaalde punten: Bomans 604; v. d. Bilt 544; Reijmer 477; Bronveld- Vitringa 421; Michielsen 403; Leesberg 310- Loerakker 262; Veltman 202; Heilker 163; Jansen 112: Hooij 16: Zonneveld 6. De opkomst is bevredigend. Er is goed gestemd. Jaarvergadering K. li. Volksbond. Dins dagavond 'hield die R. K. Volksbond haar jaarvergadering ia hei Juvenaat. De lieer Buize opende de vergadring met gebed en was wel ©enigszins teleurgesteld omtrent hel aantal aanwezigen; dit bedroeg een 65- tal. Om het kort te maken gaf de voorzit ter den secretaris gelegenheid de notulen te lezen, die onveranderd werden vastge steld. Hierop volgde een keurig jaarver slag van den secretaris den heer P. Smit, waarin het wel en wee van den Bond in het kort vervat was. Dit jaar waren 60 nieuwe leden te boeken, terwijl een achttal deels wegens vertrek, deels door bedanken werden afgeschreven. Het vergaderingbe- zoek was beter dan het vorige jaar. Ook de finanoieele toestand van den Bond is dit jaar beter. De Centrale Volksbank werkt met groot succes. Negen vergaderingen werden gehouden, wat gezien „bet feit dat de Bond slechts iu den winter vergadert, niet weinig te noemen is.'Drie ontwikke lingscursussen Werden gehouden, waarvan 2 door kapelaan Broekman over kerkelijke geschiedenis en liturgie, waarvan gezegd werd, dat zij als de leerrijkste kunnen gel den. Een cursus werd gegeven door den heer C. Verwey over R. K. Drankbestrij ding. Dan volgden een reeks verslagen van de onderafdeelingen, als: Hulp in Nood, die als batig saldo heeft 105,25; St. Paulüs; Concordia; St. Bonefac'ius; St. Hyaemthus; RelTteile-i'onds; Herwonnen Levenskracht; St. Jozef. Te veel om alles weer te geven. Hierop volgden nog eenige wenschen van het Bestuur voor het volgende vor- eenigingsjaar. Altijd zijn er, aldus de voorzitter, ont- wikkelmgsavonden gegeven en er was wel eens en onderwerp dat dn het begin bij de leden weinig sympathie vond, doch door deze cursussen meer belangstelling wekle. Dezen avond zou er gesproken wórden door den heer C. Verwey. Alsnu verkreeg de heer Verwey het woord. Onbekend maakt onbemind, aldus de spr., en al is het waar dat verscheidene jaren de muren door groote drankbestrijdens-platen zijn bezaaid geweest, toch zijn er nog velen, die niet weten wat R. K. Drankbestrijding is. Spr. begon met de oprichting van de eerste R. K. D ra nkbes trij de r s ve reeniig in geen dik ke 20 jaar geleden door Dr. Ariëns, wat stapje voor stapje het groote leger van 176,000 vereenïgde R. K. mannen en vrou wen geworden is, dfe strijden tegen den alcohol. Hij liet Zien, als pakkend staatje, hoeveel in Nederland aan drank in 1920 is verbruikt, lil. voor 289 millioen gulden. De Katholieke Universiteit, die gesticht zal worden, moet kosten 10 millioen gul den, hoewel voorloopig met ?>'A millioen zal begonnen worden. Een heele toer is het voor Katholiek Nederland om deze som bij elkaar te brengen. Wanneer we echter aan nemen dat de katholieken 1/3 van de Ne- derliandsche 'bevolking beslaan en een derde van die groote som van 289 millioen hebben opgedronken, dan zouden zij, om de som rond te maken, 9 van die op te richten Katholieke Universiteiten per jaar opdrinken, geen' kleinigheid voorwaar. De grondslag van de R. K. Drankbestrijding is de christelijke naastenliefde en zij streeft naar het bevorderen der christelijke matig heid en strijdt tegen het alcoholisme. Veel meer konden, we nog zaggen van deze leerrijke causerie van den voorzitter van het Kruisverbond1, doch de ruimte laat rtit niet toe. Een hartelijk applaus dankte flen spreker. Uit het verslag van den penningmeester vernamen wij dat de inkomsten bedroegen f 1708,28 en de uitgaven f 1698,73. Alzoo een batig saldo van 7.05, Als afgevaar digden voor den Centralen Raad werden gekozen de voorz. en pennlngm. In Augustus a.s. viert Z. D. H. den Bis schop van Haarlem zijn gouden Priester feest. Z. D. H. is beschermheer van den Bond. Een bedrag wordt uitgetrokken ter overmaking aan liet comité voor een hul deblijk zijner waardig, f 50 wordt dispo nibel gesteld voor de vtrijdkas van de Me- taalbewcrkershond en f 10 voor de voet- balvereeniging S. J. C. voor haar a.s. serie- wedstriiden. Als lid van het comité Herwonnen Le- venskrnchtjvordt_ gekozen C. v. d. Hulsf. We zijn een dezer dagen even het op nieuw geopende Museum van Kunstaijver. Qiekl binnengewipt. En we zijn er als een ander rnensch uit gekomen. Bevangen door de schoonheid, van voftn en opvatting en serene sfeer der tentoon gestelde voorwerpen in de adellijke omge ving van een met naïeve liefde en kinder lijken eerbied gerestaureerd koninklijk huis; gesterkt ook door een frisschen geest, die bier 'het Museumleven gaat be- 'lieersohen. Het museum hier is niet dood, maar het leeft en helpt leven. De oude kunst der Inea's en bet Indisch en Perzisch koper- dlrijfwerk, het heerlijk Venetiaansch glas werk en de koptisohc weefsels van 400 jaar voor Christus, die streelend het oog bekoren om vorm en kleur, alles zal niet alleen tot bekoring der oogen zijn, maar 'tot leering onzer moderne kunste naars tevens. Br is veel moois. Maar bet wordt al'les met mate 'tentoongesteld opdat bet oog niét vermoeid wordt en alles ten vo'ile ge. noten kan worden. Deze tentoonstelling blijft permanent maar zal na een paar jaar door andere voorwerpen uil 'het Mu seum vervangen worden. Het doel is onzen kunstenaar-s ter leering te zijn en te trachten den smaak van ons volk op liooger peil te bren gen. De huidige directeur verstaat de kun l de voorwerpen te doen leven. Hoe frisob. van opvatting hrj is,, blijkt wef hieruib dat hij 't niet laat bij de tentoomettel'i.i van voorwerpen, maar dat hij den geest der volkeren nader tot ons brengen wil en zoo werd gisteravond Oostersche mu ziek gegeven door musici in Indische kleedij en gefantaiseerd Oostersche ojjjgeving. Het lijdt geen twijfel of zulke pogingen brengen de kunst en den geest van dat volk nader tot ons. Bij de tentoonstelling der oude kunst is ook de moderne niet vergeten, zoo dat een prachtig overzicht verkregen wordt van de kunst aller volkeren eni tijden. Vermelden wij een kostelijke collectie Indisch rietwerk, matjes en wapens die door den heer T. L. van Wagtendonkl aan het Museum zijn cadeau gedaan en eenige kostbare Indische wapens, wapen- scheeden kostbaar in goud gesneden en rijk met edelsteenen ingelegd. Barometerstand 745. Neiigng vooruit, OPGAVE VAN: Bij de bestuursverkiezing werden herko zen de heeren N. Zandbergen en Meyer, Voor den niet herkozen heer J. Koelewijn werd gekozen den heer Hecmskrk. Na een vruchtbare rondvraag) werd deze vergadering gesloten met gebed. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J, IR. van 't Hof en M, Oitte. Getrouwd: M. 'F. wam der Steen en J. Gramneman. Geboren: id. .van C. H. M. Zaudbergen- van Genui p. d. van H. C. Lubbe-van Lnerap. z. van E. J. M. van der Lin- d'cn-Ludlage. z. van L. A. C. Btreutimg- den Baars. Overleden: Wed. N. Veriieulen-Ravems- bergen, 76 jaar. Fiets gestolen. Ten nadeele wan den heer J. van dier Loo is uit een schuurtje nabij izijn woning een heerenrijwiel gesito. ten. Men zij op zijn hoede. Meer leden. Hét 1 ijkt niet overbodig de jongelui eens le wijzen op iliet werk van barmhartigheid: „;De dooden begra ven." St. Barbara, die R.-K. jongelingsver- esn/iging heeft dringend uitbreiding van haar ledlenllal moodig. Nu ia het zeker waar, dlat niet ieder vooral niet zij die bij anderen of andersdenkenden dienst baar zijn .in de gelegenheid is lid 'te zijn, maar hiertegenover staat, dat zéker gemakkelijk een paar dozijn jongeman nen zich bij goeden Wil 'kunnen opgeven'. Gegadigden bedenken het goede werk, reeds in 't Oude Testament geroemd, maar óók, dat hoe talrijker 't ledental is, hoe geringer voor iedler 't getal beurten; zoo ergens, dan geldt hier dat vele handen 't werk licht maiken. De leden der St. Barbara-vereeniging worden opgeroepen ter vergadering, op Zondag 26 Maart, 's avonds na het Lof. Zij worden dringend verzocht deze ver gadering bij te wonen, daar een zeer be langrijke agenda moet afgehandeld wor den. Allen dus precent

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1