BEVERWIJK LISSE. LEIDEN. ZAND VOORT. v VELSEN. IJMUIDEN. NOORDWIJKERHOUT. RLOEMENDAAL. OVERVEEN. HEEMSTEDE. HALFWEG. BIÜNENLANDSGH NIEUWS. TELEGRAMMEN VAM ONZEN DRMD10Q2EN DIENST. DE CONFERENTIE OVER HET NABIJE OOSTEN. Jaarvergadering R. K. Kiesvereeniging. Donderdagavond kwam de R. K. Kies. vereenigimg Rëdbt en Plicht in jaarvergade ring bijeen in hei gebouw van de K. S. A. In zijn pittig openingswoord gaf de voorzit ter, de heer v. Zutpben, een korte uiteen- netting van het ontstaan der Christelijke politiek en de wenschel ijfcheid voor ons, om te zorgen dat de eenheid der Rootnsclie Staatspartij en het bestaan der coalitie blijft In dit verband vindt spr. het zoo afkeurenswaardig dat ook Roomsclie kie zers van Beverwijk openlijk critiek uit oefenen op het huidige ministerie. Dezul ken, dBe zelf ongetwijfeld wei Roomsch zullen stemmen, niaken onbewust propa ganda in de verkeerde richting. Daarom roept spr. bun toe, op te houden met die propaganda en bij de thans te houden stemming over het politiek advies nu reeds te beginnen met het bovenste hokje zwart te maken ten bewijze onzer eensgezdndt- heid. De secretaris leest de notulen voor, na dat vooraf echter het lied van Dr. Schaep- man „Aan den Koning alter Eeuwen'' ge zongen is. Onder de ingekomen stukken is een verzoek van de R. K. Kiewereeni- ging van Wijik en Duin om voor gezamen lijke rekening een spreker te ontbieden. De vergadering heeft daar niets op tegen en geeft het bestuur vole vrijheid' om teze aangelegenheid naar genoegen te re gelen. Voorgelezen worden nog verzoeken van de zustervereenigiingen Lammen en Wog- mun, die resp. de personen van L. Zonne veld te Uitgeest en Mevr. Bronsveld'-Vi- tringa als nummer 1 van de lijst Haarlem- HHoer nar voren dragen. Op voorstel van den heer Brinkhof verhuist deze aangele genheid naar punt 8 der agenda, waar de stemming over het Politiek Advies aan de orde komt. Mej. Sophie Koelman doet voorlezing van haar verslag als afgevaardigde naar de vergadering van de provinciale „Vd- •en". De heer Grosfeld leest daarna het jaar verslag der vereemiging, dat evenals voor noemd verslag dankbaar applaus oogstte. Uit de rekening en verantwoording van den heer Timmer, penningm., bleek dat er in kas is het batig saldo van f 160,56. De voorzitter mocht wel zeggen dat dit te weinig is om straks den strijd te kun nen vechten, zoodat hij een opwekking osn de kas geldelijk te steunen wel ge plaatst acht. Aftredende bestuursleden, mej. Allés-Mul en de heer v.d Geest worden bij acclama- matie herkoeen. Alvorens tot stemming over het Politiek Advies over te gaan, worden eeraige can- dLlaten besproken. De voorzitter ontraadt op de moties van (Wognum en Lammen in 'te gaan. De beer Bisschop, hoezeer ook vrientd van den heer Zonneveld, ontraadt d&dls candidate ut, omdat die te laat gekomen is. Mej. Koelman valt den persoon van Mr. Bomans aan, dien zij van draaierij be schuldigt. De heer Tromp valt haar bij, maar spreekt toch de hoop uit, dat alle katho lieke arbeiders katholiek zullen stemmen omdat, wat Mr. Bomans in het patroons- blad over de sociale wetgeving van dut ministerie geschreven heeft, voor zijn per soon ijke rekening bomt. Volgt de stemming. Stembureau wordt gevormd door de hoeren J. Bisschop en T. Tromp en mej. Koelman, die hun teak voortzetten Vrijdagavond en Zondag na de Hoogmis in het zaaltje tegenover de kerk van St. Agatiha. Na het Bed van Room-sc-be Blijdschap, •werd de rondvraag gehouden en ging men in de beste harmonie uit elkaar. Aanrijding. Toen Vrijdagavond de vrachtrijder C. v. d. D. alhier, met zijn bel aden wagen uit Ledden kwam, werd hij tusschen de ruïne „d'Ever" en de Rijkstuinbomvschool, door de uit Leiden komende stoomtram, welke te 7.4-5 te Lisse arriveert, met zulk een kracht aan gereden, dat zijn knechtje aan den ande ren bant van den weg in de sloot terecht kwant, alsmede een aan den wagen han gende fiets, terwijl de diverse pakjes ver spreid over den weg lagen. Een loei ijk schadepost je voor v. d. D., welke boven dien pas dit bedrijf heeft opgezet. Bloembollenveiling. Op de op Zater dag 25 Maart gehouden veiling van dro ge Bloembollen, te Lisse, uitgaande van 't Holland's Bloembollenhuis „Hobaho", noteerden wij de volgende prijzen: Glad. Prins of Wales, 12 op 1.30; ld. 1012 0.90; Hyacinthus Candieans 10 per mand; Paeonia Simensis Rose J 11-60 per mand; Glad. Dick 810 0.60; Glad. America 1012 1.; Glad. Wilbrink 12 op 0.60; Enk. Begonia (Toppers), Geel-wit-rose-rood 3.25; Glad Schwaben 35 0.18; Glad. Yel low Hammer 26 0.14; Glad. Hulot 12 op 2.50; Glad. Catharina 12 op 2,60; Glad. Electra 12 op 2.80; Glad. Pink Perfection 12—18 2.60; Glad. Halley 1012 0,70; Glad. Pink Beauty 1012 1.70; Enk. Begonia (rose-wit-rood-geel) 35 2.60; Paeonia Simensis Max Ma- hon 0.80; Glad. Kralen Francis King, ld. America Halley, resp. 30203155 Liter, totaal 15.Glad. Brenchlyen- sis 1012 1.10; Glad. Washington 12 op 1.20; Glad. Niagara 12 op 1.30; Glad. Wilbrink 12 op 1.20; Glad. Roem van Kennemerland 12 op 1.20; Glad. Hulot 12 op 1.40; Hyacinthus Candieans (Zaailingen) 0.07;' Funkia Udulata Fol. Var. (Bont) 0.951.40; Cypsophylla Tunivulata 1.50; Helianthus Sparcifo- lius (beste snijvloem) 0.80; Penphiran- thus Athamaseo 0.30; Pringium Pla num 1.; Calitigia Pubascano 1.50; Dicktamnes Francinella (rood) 0.90: Iris Orientalie 1.; Anemone de Caen (meest rood en blauw) 0.80; Dubb. Be gonia (Toppers Rose) 4,50; ld. (rood) 4.75; Enk. Begonia (geel-rood-wit-rose) 2Vï5, 2.25; Dubb. Begonia (rood-don- kerrood-vuurrood-rose-orange) 2-4, 2.75 Convalaria (Kweekneuzen) 7.50 per 100 bas; Glad. Electra 12—18 3.—; Glad. Primulines {gemengd groot) 0.80; Glad. Willy Wigman 12—15 1.30; Enk. Be gonia 36 (wit-geel) 3.25; Glad. Halley 1012 0.50; Glad. Primulines (ge mengd) 8—10 0.50; Glad. Primulinaes Hermione 1012 1,20; Glad, Kralen: Prins of Wales, Faust, Lucretia, Brim stone, Hollandia, Empress of India, resp. 30-12-23-5-5-12 liter, totaal 14.Glad. Kralen: Yellow Hammer, Halley, Hulot Princeps, Yellow Hammer, Willy Wig man, Brenchlyensis, resp. 50-80-40-35-68- 15-15 liter, totaal 11*.—; Glad. Waite Giant 10 op 3.30; Glad. Primulines (ge mengd) 12 op 1.40; Glad. America 10 —12 0.80; Glad. Prins of Wales 1012 0,70; Glad. Willy Wigman 1012 0.90; Rudberchia Golden Glow 1.40; Rudbcchia Lucimiata 1.10; Glad. Ame rica 1014 1.Paoenia Simensis Al- bert Grause l.j Paoenia Emille Lemoy 1.Paoenia Mary 1.Jules Ely 0.60; Glad. America 1012, 0.70; ld. 8—10 0.40; ld. 6—8 0.30; Glad. Pink Perfection 10—13 0.90; ld. 8—10 0.70; Glad. Electra 1013 1.80; Glad. Ma- rechal Foch 10—13 2.30; Glad. Flora 0.70; Glad. Brenchlyensis 12 op 1.30; Glad. Brimstone 810 0.40; Glad. Wil brink 1012 0.70; Glad. Brenchyensis 0.75; Glad. Rommel 10—12 0.55. Alles per 100 stuks. „St. Barbara". De Begrafenisveree- ginj: „Sint Barbara" hield hare jaar vergadering met een goods opkomst. De voorzitter, de heer W. Sprengeri, opende met gebed de vergadering en heette allen welkom en wees er op dat de vereeniging in het afgeloqpen jaar menigmaal haar dropven plicht heeft moeten vervullen; hij dankte het dra gerscorps v.-elko steeds bereid werd ge vonden haar kraahten te geven. De notu len werden .gelezen en vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris stip pen we aan dat het ledental 330 be draagt en dat in het afgeloapen jaar' veertien leden of vrouwen door de ver eeniging ziin grafwaarts gedragen. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat in clusief het saldo 1920 zijn de f 311.42, de inkomsten bedroegen f 784.10 en de uitgaven f 468.18 zoo dat een saldo viel te hoeken van f 315.92' Door de heeren N. van der Poel en P. van Dijk werden deze bescheiden na gezien en aceoord bevonden. In verband met het saldo stelde het bestuur voor» de draagpenningen te verhoogen van f 1 en drie maanden f 2 per keer en per drager tot f 1.50 per keer en per dra ger. Dit geeft bij een jaardatwe ach ter ons hebben een hoogere uitgave van f 40; dezen zullen moeten gedekt wor den anders gaan we achteruit. In over leg met den geestelijken adviseur had het bestuur er iets op gevonden, en wel bij eventueslo aanvragen van niet-leden om bij esn sterfgeval door St. Barbara; te worden grafwaarts gedragen hieraan te voldoen tegen nader omschreven voor waarden en wel deze dat door hen voor 'n le kl. begrafenis zal worden vergoed f 65, 2e kl. f 55 en 3e kl. f 45. Na eeni- ge besprekingen werd dit voorstel zon der hoofdelijke stemming aangenomen. je bestuursverkiezing had tot uitslag dat de aftredende leden de heeren W. Sprengers, A. van den Berg, J. H. Hil- ders en N. van der Eist bij enkelei candidaatstelling werden herkozen. In- plaats van den heer A. de Bruijn werd de heer J. H. Hilders tot 1ste sccro- taris benoemd, daar de heer de Bruijn wegens drukke werkzaamheden deze functie niet kan blijven vervullen. In de rondvraag gaf do heer v. d. Poel een schema hoe het meest vrucht- haar propaganda kan worden gemaakt terwijl de heer Warmerdam de nieuw -herkozenen feleciteerde en er den na druk oplegde hos groot vooral het werk zame aandeel v<^ den voorzitter wart vu tot het doen bloei™ van de St. Barbara- vereeniging. De voorzitter dankte tenslotte voor de ze waardeerende woorden en na allen te hebben aangespoord om steeds pro paganda te maken sloot hij deze goed geslaagde vergadering met gebed, welk gebed werd gestort voor de Zielerust der afgestorven leden of hunne vrouwen. Gélukkig afgélorrpen. Vrijdagmiddag kwam een vrachtauto met bouwmaterialen voor den heer v. d. Pol uit de Bond- straat toen tegelijkertijd de stoomtram uit de richting Haarlem kwam. De chauf feur voorzag 'n botsiiig doch door plots het stuur een wending te geven, kreeg de auto slechts een lichte zijdelingsche duw en kwam tegen het hek van Huize Pino terecht, wat een weinig werd beschadigd. De „Staatscourant" bevat de statuten van de RTK. Voetbalvereeniging L. F. C. (Lis- sesh Footbal-club) alhier: Apologetische Cursus. Op Vrijdag 24 Maart had in de Stads Gehoorzaal een buitengewone Apologetische avond plaats waar als spreker optrad, de heer G Bruna uit Utrecht, met het onderwerp: „Hoe denken wij over niet-Katholie- ken?" Circa 1000 menschen waren aanwezig. De leiding berustte bij de Pr. Club St. Petrus. De vergadering werd gepresideerd door haar eere-voorzitter, den heer B. Klein, die in zijn openingswoord memo reerde, dat de ZeerEerw. Pater Borro- maeus de Greeve O.F.M. op de derde conferentie over „Pausdom en Oorlog", zou spreken, doch wegens drukke werk zaamheden, verhinderd is den Cursus voort te zetten. Hierna krijgt de heer Bruna het woord. Spreker heeft vroeger wel eens ge dacht, hoe zoud ende Katholieken over ons denken. Spr. ging toen als eenigste Protestante jongen op de school. Hij dacht toen, dat de Roomschen minachtend op hem neerzaken, of wel met een zekere vrees of met haat tegenover hem waren vervuld. Spr. heeft zich in zijn jongste jaren met die vraag bezig gehouden. Spr. zegt, als ik spreek van Katholieken, be doel ik daarmede een afgerond geheel Bij andersdenkenden ontmoet men de grootste verscheidenheid. Spr. zal ze in groepen indeelen en begint bij de uiter ste linkerijde, de communisten. Deze wil len op aarde een Paradijs stichten. Zij zoeken iets wat zij niet zullen vinden, 't Is gelk een kind, dat zijn Moeder door den dood heeft verloren en deze dagen later nog zoekt, 't Kind begrijpt niet, dat zijn moeder naar betere gewest enis ver huisd. De communisten zoeken 't Para dijs, doch waar 't te vinden is, zoeken zij niet. Zij vergeten hun blik naar boven te richten. De communisten gelooven aan 't ontluiken der bloesems. Dit alles is slechts toeval. Dit geschiedt door een natuurwet. Verbeid u een wet zonder wetgever? Zij beschuldigen ons van licht- geloovigheid, doch zijn 't zelf. Een andere groep is niet zoo materia listisch en atheïstisch aangelegd. Zij ver wachten dat door de natuurlijke ontwik keling der dingen de menschen eens op eigen beenen zullen kunnen staan. Dit zijn de liberalen. Geheel anders staan wij tegenover de Orthodox Protestanten. Daar vinden wij een deel nnzer geloofswaarheden terug. Dit zijn echter brokstukken, die ze bij de uittocht onzer kerk hebben medegeno men. 't Gaat voor ons niet gemakkelijk afstand van ons eigendomsrecht te doen. Wij zouden niet ongerust zijn als die stukken waarheid en moraal bij hun vei lig waren. De geschiedenis heeft 't an ders geleerd. Zij beweren, dat Christus' Instituut be dorven is doordat er vreemde elementen waren binnengedrongen. In de 16e eeuw zou zulks hersteld zijn. Ook zijn er zoowel onder de moderne als Orthodox Protestanten, die niets an ders doen dan de kath. kerk bestrijden. Zij bestrijden echter een leer, waar zij zelf niet 't flauwste begrip van hebben. Dat heeft spr. vroeger met zich zelf on dervonden. Zoo gauw als diegenen onze leer gaan bestudeeren, worden ze niet ineens Katholiek, doch krijgen meer eer bied voor onze leer. De voorzitter dankt spreker en vraagt meer belangstelling voor 't Propaganda werk. Hierna had sluiting plaats met den Chr. groet. Kiezerslijst. Van af 23 Maart tot en met 21 April ligt op de secretarie de kie zerslijst ter inzage voor een iedereen. Tegen betaling der kosten zijn dezelve in afschrift en stemcli stoetsgewijze verkrijg baar, Tot en met den 15den April 1922 is een ieder bevoegd bij 't gemeentebestuur verbetering der kiezerslijst te vragen om een of andere reden." Aan den heer A. A. Zuurendonk te Haarlem is door den heer D. v. Zetten, ar chitect alhier, opgedragen de bouw van een landhuis aan den Brederodeweg. Drankwet. Door den heer G. Grol- lers, wonende Zandv. laan 197, is aan B. en W. een verzoekschrift gericht om in voornoemd perceel verlof te verkrijgen voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrije dranken, zijnde in eetkamer, serre en suite. Burg. stand. Ondertrouwd: J. F. A. du Mee en C. J. Huysinf. Geboren: Anna, d. van J. Koning en E. G. Driehuizen; Cath. Joh. Maria Sa- muellina, d. van J. J. v. d. Heyden en G. J. M. S. Tissen; M argaretha, d. van F. Oltenbros en G. Schaap; Jenneke, d. van C. G. van Buuren en H. Kooij. Hen- drika Johanna, d. van W. Reijer en J. W. Blaas; Jacob, z. van J. Molenaar en A. Teroi; Adolf Hendrik, z. van F. A. J. Ahrendt en T. van Koningsbruggen; Comelis, z. van C. Luttik en H. C. v. Ingen. Overleden: A. Weber 68 j. A. Paap- Paap, 82 jr. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. A. Gouweleeuw en N. Wijminga. 0. Bloem en E. Rademakers. Getrouwd: J. O. Zijlstra en M. de Graaf. B. v. d. Berg en J. Koeter- J. Verheij en M. Luit. A. Ket ting en K. Gramer. A. P. Joppe en G. Scholder. K. Wijker en A. Vieper. Geboren: z. van S. M.v. d. Baan— Volbeda. d. van J. PostBruijn. z. van A. Tervaart—Vooge. z. van L. Effern—van Wezel. d. van E. Franken—van Druten. d. van N. IJ. van BreemenVisser. d. van T. de WaardRemmers. Overleden: J. Schipper, 4 jaar. Tuberculosebestrijding. De Vereen, tot bestrijding der Tuberculose alhier, heeft deze week een tweetal propaganda- samenkomsten georganiseerd te IJmui- den en Wijkeroog, waarin de leider van het Consultatiebureau der Vereen., Dr. Anema te Haarlem, sprak over den strijd tegen de Tuberculose, terwijl de heer L. Th. Limperg van Haarlem een serie lichtbeelden vertoonde, op dien strijd be trekking hebbend. De drank. De vorige week werd po- litiehulp ingeroepen, omdat een man in dronkenschap zijn vrouw te lijf wilde. Do politie wist den man te kalmeeren. Twee personen werden opgepikt we gens dronkenschap, waarvan een het de politie nogal lastig maakte en in ar rest gesteld moest worden. Ook de bij de politie goed bekende K. H. moest wegens dronkenschap in arrest worden gesteld. Letterkundige voordrachten. Het Nutsdepartement organiseert een viertal letterkundige voordrachten door Mevr. L. Boldingh-Goemans van Haarlem in het gebouw voor öhr. Belangen alhier. Vrijdagavond had de eerste voordracht plaats, waarin Mevr. Boldingh Guido Ge- zelle behandelde. Mot groote aandacht werd zij gevolgd. De volgende voor- dracht gaat wederom over Gezelle. Het nieuwe post- en telegraafkantoor aan den Schipperslootweg F 88 is thans 4n ge bruik genomen. Menig ingezetene zal hier mede niet erg ingenomen zijn, daar het nieuwe postkantoor nu niet in het cen trum van het dorp staat. In den telefoni- schen dienst is echter een belangrijke ver betering aangebracht. De aansluiting ge schiedt nu niet meer op Sassenlieim doch op Noordwijkerhout, waardoor tevens het tarief belangrijk is verlaagd. Kiezerslijst. Bij open ba y: kennis geving wordt medegedeeld, dat de kiezers lijst over het jaar 1922-1923 vanaf 23 Maart tot 21 April Ier- gemeente-secretarie ter inizrge ligt en dat tegen den kostenden prijs afschriften hiervan verkrijgbaar zijn. Voorts dat tot en met 15 April a.s. bezwa ren kunnen worden ingediend bij het ge meentebestuur. Een nieuwe bestrating. Deze week is men begonnen met het bestraten van den Schipperslootweg. Het verkeer met rij en voertuigen is afgesloten en geschiedt nu door de Nieuwe Duinstraat. Daar deze weg de laatste jaren zeer slecht was en uitmuntte door moddex-igheid, zal deze be strating een flinke afdoende verbetering brengen. Geboren: z. van A. M. P. Busobman- j Slechte spijsvertering, maag zuur, oprisping, pijnlijken stoelgang enz. worden met veel succes be streden door Freco's Maag tabletten, p. koker 60 ct. Verk. bij DAUDEIJ, Kruisstraat, B. j. VAN GULICK, Zijlstraat 98, R. HOOG LAND, Dr. Leydstr. 56, VAN INGEN, Zandvoort. Fretriiks. d. van A. C, Peer Ik a.m»p -F reek - man. Getrouwd: J. M. A. Smits en L. T. Damaivrij Molière. D. Bteeiker en C. J. Vermeij. Oveirtejten: II. A. G. van der Nnlft, 52 j. Vergadering R. K. Volksbond. Don derdagavond hield de R. K. Volksbond een ledenvergadering ib café „Ruimzicht." Na de vergadering met gebed te hebben geopend, sprak de voorzitter, de heer J. C. van Kessel, er zijn bijzondere voldoening over uit, dat een zoo buitengewoon groot aantal leden van den VoJksbond Zaterdag nacht deelnamen aan den Stilten Omgang. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Huldigings-comité, dat zich gevormd heeft om den heer J. Smit, bij zijn aftreden als Centraal president, te huldigen. Besloten werd, den penning meester te maohtigen, voor dit doel f 15 over le maken. Wegens vertrek van het bestuurslid M. G. Breemer, is er een vacature in het be stuur. De voorzitter, die hulde brengt aan 't vele werk, hetwelk in de 12 jaren van zijn bestuurdersschap door den heer Bree mer is verricht, stelt voor, dezen te benoe men tto lid van verdienste en hem de vereeren met de daaraan verbonden me daille. Met applaus werd dit voorstel aangenomen. De heer B. Jonker werd vervolgens a's bestuurlid gekozen. De heer Koelemeijer bracht daarna 't jaarverslag uit van de „Liefdebeurs". Hieruit bleêk, dat voor de betrek gen van de 5 overleden leden, in 1921 onder de leden een som is gecollec teerd van f 120. Bij de bestuursverkie zing voor de „Liefdebeurs" werden her kozen de heeren Koelemeijer en Van der Linden. In de vakature Giebels werd voorzien door verkiezing van den heer B. Vreenegoor. De voorz. bracht zijn dank voor het vele werk en de opofferingen, welke 't bbestuur van de „Liefdebeurs" zich we derom getroostte, om de nagelaten be trekkingen onzer Bondsleden te steunen. Hierna kwam kapelaan Kemper aan 't woord. Na door den voorz. te zijn ingeleid, zei- Z.Eerw., dat hij de gelegenheid gaarne wil benutten, om ook in de ver gadering van den Volksbond eens te spreken over de „Derde Orde". Tot oprichting, aldus spr., is het in onze gemeente nog niet gekomen, maar weldra is de tijd daar, dat voor dat doel een vergadering zal worden uit geschreven. Tot dien dag moet de ge dachte aan de Derde Orde levendig ge houden worden. ^Spreker zette het doel en het we zen der Derde Orde nader uiteen en spoorde de Volksbonders aan, bij de eerlang te houden oprichtingsvergade ring tegenwoordig te zijn. De voorzitter dankte kapelaan Kemper voor het gesprokene en gaf hem de ver zekering, dat het bestuur alles in het werk zal stellen, om tot oprichting van de Derde Orde te geraken. De heeren J. v. d. Linden en H. Balm werden bij loting aangewezen, dit jaai op kosten van den Volksbond naar de Retraite te gaan. Medegedeeld werd, dat het Encycliek- feest voor H. en O. zal plaats heb- Hemelvaartsdag en dat ook de aideelmg Overveen daaraan zal deelne men. De beste sprekers zullen voor dezo gelegenheid worden uitgenodigd. Een 5-tal muziekkorpsen zal zijn mede werking verleenen. t Plan is, een optocht met ontplooide banieren te houden, vanaf de grens van Haarlem naar het feestterrein in Heem stede. De noordelijke afdeelingen zul len den dag besluiten met een plechtig Lof en Processie met banieren in de Kathedraal St. Bavo. Na een aansporing van den voorzitter aan de leden en hun huisgenooten, om deel te nemen aan het Encycliekfeeet, werd de vergadering met gebed gesloten. Posterijen. De heer A. E. Mom, kan- iooiib©da€ïi'de hsite klas aaai (h-et post- en teegiraa ik an-toor akhier, is met ingang van 1 April a,s. als zoodanig overgeplaatst naar hel kantoor Huizen (in s.t Gooi). Biljarten. D. O. K.—Berg en Dal, Bennebroek. In café Beng en Dal speel- dte de 2die Mas. Berg en Dal won 3 van de 5 pair li jen, diocih één dier spelers bleef te ver achter, zoodat de overwinning nog D. O. K. kwam. De uilslag werd: Berg €n Dal 100, 43, 77, 100, 100 420. D. O. K. 64, 100, 100, 87, 87 438. Berg en Dal is nu nog in totaal 25 pun ten voor. Hedeniavoind wordt de beslissingswed strijd1 gespeeld iin café „Wapen van Haar lemmermeer", tusschen die lste vijftallen. Het beloofd een spannende wedstrijd te worden. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij H. Dam, Biraxemveg 31, een 'knijptang; F. H. van Emmerik, Linden- laan 17, een jute zak; Dorsman, Van Hogendo'rpstraat 11, een portemonnaae met inhoud; Wed. va® Vessum, Kedk'.aan 16, een broche; J. Dalman, Lci-dsohe vaart weg 91, renlezegeis; Lammoraat-Wdchers, Ein- dtenlhoutstraat 22, een wollen kinderhand- schoen; J. A. Gasselanlk, Meer en Bosdh, een lorgnet dn étui; H. VerfhoutVoorweg 18, een dameskettiing met 'hnoche; A. Baars, Eikenlaan 61, een dames ta/dh met inhoud; Bureau van politie, Raadhuis, een 'witte Mndörhandisch'OienBureau van po litie, Boekenrodenislraat 9, een pijp. Mr- P Lu {ft' Alhier is Donderdag ia den ouderdom van 75 jaar over leden tnr. P. Lugt, oud-vice-president van het Hooggerechtshof te Batavia en ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Vrijwillige LandstormJ. 1. Donder dagavond hield de afdee'ing Halfweg van den Vrijwilligen Landstorm 'n openbare vergadering in hotel Cornelissen, waarin als spreker optrad de heer de Lobel van Haarlem. Spreker stelde het reizen in den ouden tijd tegenover het reizen van tegenwoor dig. We leven vlug, zoo vlug zelfs, dat we bijna de oorlogsjaren al vergeten zijn. Zoo komt het zeker ook, dat de socia listen de Novemberdagen vim 1918 reeds vergeten schijnen. Thans betoogen zij nooit aan het verwekken van teen revo lutie te hebben gedacht. Volgens hen is het de Minister geweest, die, om zijn zetel hechter te maken, de revolutie in het leven riep en de jongens, zoo uit de klei getrokken, naar don Haag ont bood. De landstorm achten zij dan ook ge heel onnoodag. Spreker stelde vervolgens in het licht, dat Minister Ruys de Beeronbrouck in het laatst van September 1918 aan het bewind kwam, terwijl de revolutiedagen van November 1918 dateeren. Het was toen voorwaar geen prettig baantje Mi nister te zijn, denk slechts aan don mo bilisatie- en den distributietijd, terwijl we elk oogenblik in den oorlog konden worden betrokken. Spreker vindt het bespottelijk dat de socialisten ihans durven beweren nooit aan revolutie te hebben gedacht en noemt verschillende voorbeelden, waaruit 't te gendeel duidelijk blijkt Vervolgens wijst spreker op de landen waar men er wel in geslaagd is tot re volutie te geraken, inzonderheid Rusland. Hij illustreert wat men er daar mede verkregen heeft, hoe duizenden men schen in Rusland aan den hongerdood zijn prijs gegeven. Doch dit komt door den dragen zomer, zeggen de socialisten. Neen, zegt spreker, de droge zomer heeft den toestand daar wel verergerd, maar de hoofdoorzaak ligt in de revolutie. Zie slechts naar het Land van de Zwarte Aarde; vroeger de „Korenschuur" van Europa" genoemd, en daar woedt de hongersnood juist in zeer hevige matey doordat de landbouwwerktuigen ont breken om het land te bewerken, ter wijl ten slotte zelfs het zaaizaad werd omgezet fcot voedsel, zoodat thans ook het benoodigde zaad ontbreekt om de landerijen te bezaaien. Spreker vraagt of de revolutie hier te lande thans nog wel mogelijk is, of dat men aan Rusland als voorbeeld genoeg heeft en mem kan overgaan tot opheffing van den landstorm. Spreker betwijfelt dit laatste sterk, aangezien men steeds naar verande ring van de maatschappij zal blijven s-treven en zoomoodig niet tegen een revolutie zal worden opgezien. Hij eindigt zijn interessant betoog met den raad aan de vrijwillige land- stormers liet instituut vrijwillige land storm vooral getrouw te blijven en toetreding zooveel mogelijk te bevor deren. Juist daardoor kan men de re volutie buiten de deur houden. Vervolgens werden de prijzen uit gereikt aan de schutters, die bij de gehouden nationale- en andere wed strijden de meeste punten, hadden, ge schoten. We noemen in het bijzonder de heeren J. Vriesekoop en G. Mole naar, a's prijswinners in den te 'sGra- venhage gehouden natdonalen wed strijd. Vriesekoop ontving een zilve ren medaille, aangeboden door de ge meente Vegliel en een zilveren asch- bakje en Molenaar een zilveren por tret lijstje en een sigarenétui. De prijken in den districtswedstrijd zijn ten deel gevallen aan de heeren J. Vriesekoop en G. Molenaar, boven genoemd en den heer C. Wempe, en bestonden respectievelijk uit een zak- portefeuilie, een marmeren klokje en een zilveren servetring. Behalve bovengenoemde heeren ont vingen nog een 14-tal andere schutters een belooning voor hunne prae-staties, bestaande uit kunstvoorwerpen en me dailles. terwijl aan alle vrijwillige land- stormers een gedenkplaat werd uit gereikt. NEDERLAND TE WASHINGTON. De Minister van Buitenlandsche Zaken hoeft ingevolge zijn vroegere toezegging aan de Tweede Kamer in den vorm van een Witboek uilgbreide mededeclingen ge daan omtrent de conferentie te Washing- Ion. NAWEEëN VAN DE CRISIS. Deel 9 van de Verslagen der Crisis-En- cjuête-commissie behandelt de klacht van de exploitatie van een bruinkolontginning, betreffende verlaging van den bruinkool- prijs door de Rijkskolen distributie. De Crisis-En deel, dat de regeering aan de N.V. Exploi tatie Louise-Groeve billijkheidshalve een evenredige nabetaling niet zal mogen ont houden. Ten aanzien van aanzienlijke verliezen, geleden door groentenzouters in 1918 op het in dat jaar ingezouten product, ver klaart de commissie, niet te kunnen goed keuren dat waar in 1921 door bemiddeling van het Kon. Nationaal Steuncomité aan een aantal coöperatieve zouters, in hoofd zaak in het Noorden des lands gevestigd, in verband met de zorgvolle omstandighe den waarin deze verkeerden, financieelen steun werd verleend en wel tot een totaal bedrag van omstreeks 50.000, niet tege lijkertijd door de regeering is onderzocht, in hoeverre ook ondér de overige groen- tenzouters personen waren, welke voor oen dergelijken steun in aanmerking kwa men. WIJZIGING OUDERDOMSWET. Uit de Mem. v. Anlw. op het ontwerp Wijziging der Ouderdomswet blijkt, dat de regeering meegaat met het denkbeeld, het bestaande minimum van f 3 per week te 'handhaven. Zij houdt echter vast aan het maximum van f 20. EEN BELANGRIJKE DIEFSTAL AAN HET KON. STALDEPARTEMENT. Dezer dagen is in de kamer van den administrateur van het Koninklijk Stalde partement te 's-Gravenhage een belangrij ke diefstal ontdekt. Toen een bediende in de kamer kwam om de kachel aan te ma ken vond hij de daar staande brandkast opengebroken. De administrateur en de stalmeester werden onmiddellijk gewaar schuwd en constateerden, dat een bedrag van f 38.000 ontbrak. De politie heeft onmiddellijk, een onder- zoek ingesteld en -als gevolg van de weife lende verklaringen van den zoon van den administrateur die zelf chef van den auto- mobieldienst is, Is ingegrepen en zoowel de administrateur als diens zoon gearres teerd. Bij onderzoek is aan het licht gekomen, dat de administrateur Zaterdagmiddag last had gegeven de electrische schellen, die in zijn kamer uitkomen en daar tegen even tueel ongewenschte gasten zijn aange bracht, uit te schakelen, omdat zij '•aal zijn zeggen, defect waren. Meer nog is de politie tot de arrestatie der beide mannen gebracht door de houding van den zoon, die verklaarde den geheelen Zondag afwe zig te zijn geweest, terwijl toch het perso neel hem eenige, malen in de buurt del stallen heeft gezien. („Hbld.") LONDEN, 27 Maart. Een officieel be richt van de Zaterdag te Parijs gehouden conferentie over het nabije Oosten luidt, dat de ministers van buitenlandsche za ken gereed kwamen met het bestudeeren ren der voorwaarden, onder welke de vrijheiid der minderheden moet worden verzekerd, zoomede met het onderzoek der financieele bepalingen. Maandag zal de conferentie de Pragische kwestie over wegen, de herziening van het verdrag van Sèvres, de artikelen, die op de capitulaties beterkking hebben, het Turksche militaire beheer en de gendarmerie. Men verwacht, dat morgen een grondslag voor den vre de zal worden gevonden. De voorwaar den zullen dan worden geseind naar Konstantinopel, Athene en Angora en bij aanvaarding zullen onderhandelingen worden geopend. vordex «tl IEKENLAND AANVAARDT DEN WAPENSTILSTAND. LONDEN, 27 Maart. De bladen mel den, dat de Grieksche minister van bui tenlandsche zaken in principe den Grieksch-Turkschen wapenstilstand, door Lord Curzon voorgesteld, heeft aangeno men. LUCHTSCHEPEN VERKOCHT. LONDEN, 27 Maart. De bladen melden, dat de Britscheh regeering 4 luchtsche pen te koop heeft aangeboden: de R 33. de R 36, de R 37 en de R 80 en wel met afzonderlijke en verdere uitrusting. VOORBEREIDINGEN VOOR GENUA. LONDEN, 27 Maart. De geallieerde des kundigen, die voorbereidingen maken voor de conferentie te Genua, bespraken Zaterdag de kwestie van de hervorming van den financieelen wisselkoers. HET ARBEIDSCONFLICT IN DENE MARKEN. KOPENHAGEN, 26 Maart. Tusschen de werkgevers en werknemers zijn nieu we onderhandelingen, om tot een verge lijk te komen, aangevangen, welke een overeenkomst waarschijnlijk maken. DE DUITSCHE GEZANT BIJ DEN H. STOEL. ROME, 26 Maart. De Paus ontving Zon dag den Duitschen gezant bij den H. Stoel, Von Bergen. DUITSCHLAND-ZWITSERLAND, 2—2. FRANKFORT a. MAIN, 26 Maart. Zon dagmiddag had te Frankfort de eerste internationale voetbalwedstrijd sedert den oorlog plaats tusschen een Zwitsersch en een Duitsch elftal. De uitslag was een ge lijk spel, 22. LANDARBEIDERSSTAKING. WEIMAR, 26 Maart. In het district A1I- stadt is weder wegens loongeschillen eei landarbeidersstaking uitgebroken, welke zich over omstreeks 50 bedrijven in ver schillende gemeenten uilslrekt. Zweedsche kliniekleeraar prof. Dr. Nijn- stad is naar Moskou ontboden ter be handeling van Lenin, die zwaar ziek is. DOOR DEN STORM. CHRISTIANIA, 26 Maart. Bij Dront- heim zijn 5 visschers bij den storm om gekomen. Hun lijken zijn weggedreven. VERHOOGING BELASTING OP GOUD. BERLIJN, 26 Maarf. De bclastingioe- slag op goud is van, af 1 April van 4400 tot 55P0 pet. verhoogd. ESSEN, 26 Maart. Alle verèenigingen hebben nieuwe verdragen met het kolen- syndicaat geteekend. BREMEN. De Weener Mij. in Bremen vierde Zaterdag haar 50-jarig bestaan. Ge durende dien tijd zijn 547 verschillende soorten van vaartuigen gebouwd; hoven- dien 3 oorlogsschepen en 84 onderzeeërs. BERLIJN, 27 Maart. Volgens een door partijen gedaan voorstel aan de Hoofd commissie van den Rijksdag zullen bij da personeelbeperking bij de spoorwegen 8875 beambten worden ontslagen. DANTZIG, 26 Maart. Engeland en Frankrijk verlangen van Dantzig de te rugbetaling van de bezettingskosten ten bedrage van 340 miilioen Mark. Dantzig verzoekt van dit bedrag te worden vrij gesteld. GROOTE BRAND. MUNCHEN, 26 Maart. In Munchen 's een der grootste brouwerijen verbrand- Het was een geweldige brand, de gewel digste die hier sinds jaren heeft gewoed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2