m 1 DAM1AATJES DINSDAG 28 MAART 1922 44ste JAARGANG No. 14102 PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIEN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De actie-van Cranenburgh. STADSMIEUWS. AGENDA 29 MAART Bloembollencultuur. Van het Vaticaan. Nederlandsch-Duitsche Vereeni ging. De Duitsche Vischaanvoer te IJmuiden. Leden Kieskringen. Rijkskieskring Leiden. VAN ONZE RECHTBANK o a Het Bloemendaaische strand J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. NIEUWE DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN-. BUREAUX; Tegen gisterenavond waren in de Indiu strieele Club te Amsterdam, een aantal (heeren bijeengeroepen, die instemming betuigd hadden met de actie-van Cranen burgh. Omtrent die vergadering wordt ons het volgende meegedeeld: Op de ver gadering is besloten tot het houden van een bijeenkomst op 7 April a..s te Utrecht van alten, die adhaesie betuigd hebben met de artikelen: „de richting in de poli tiek". Tot voorloopig comité van uitvoering zijn gekozen de 'heeren* R. C. A. van Cranenburgh; Jihr. m,r. C. H. van Nispien tot Sevenaer; W. baron van Voorst tot Voorst; F. W. Swane; Dr. B. W. Nuijens; P. J. M. Versehure; mr. L. van Cranen burgh; mr. Th. Westerwoudt; mr. C. W. Hüffer; mr. J. A. van Sonsbeeck en L. C. J. Nieuwenihuis, welk comité met meer dere andere heeren uit verschillende stre ken des lands zal worden aangevuld. Voorts werd met 30 tegen 16 stemmen en 5 blanco besloten aan de vergadering te Utrecht ie adviseeren eigen candidaten Ic stellen, alsmede een kiesorganisatie in het leven te roepen. Tot bijwoning dier vergadering te Utrecht zal het dagdijik,sah bestuur van rfen AJigemeenen Bond van R.-K. Kiesver eemiiginigien in Nederland worden uiige toodigd. Voormelde vergadering te Utrecht zal alleen toegankelijk zijn voor genoodigdien en voor de Pers. Aldus de officiëele mededeeling, welke wij omtrent het verloop der vergadering ontvangen hebben. Men zal uit een en ander zien, dat de organisatie van de heeren Van Cranen burgh c.s. uitstekend wordt geleid en een stelselmatig plan volgt. Na het vormen van een kern breidt de beweging zich als een olievlek uit. De initiatiefnemers hebben getracht bin nen de organisatie bevrediging voor hun Wenschen te vinden. Blijkens bovenstaande mededeeling is er een deel, dat ook binnen het kadèr der beslaande R. K. politieke organisatie wil olijven; maar een ander en grooter deel is door de samenspreking met het Bondsbe- stuur niet bevredigd en wil op eigen bee- nen gaan staan. Dit zou, werd er ook te Utrecht een meerderheid voor deze idee gevonden, een scheuring in de Katholieke Staatspar tij beteekenen. Op de vergadering van 7 April a.s. zal echter ook het Dagelijksch bestuur van den Bond van Kiesvereenigingen verschij nen en wij hopen nog altijd, dat het aan mr. Van Wijnbergen zal gelukken om de scheuring tegen te houden. Zeker in de zen lijd en in deze omstandigheden is zij alleszins ongewenscht. Zonder nu verder in een beoordeeling van de actie-Van Cranenburgh te treden mag dit toch wel geconstateerd worden, dat het nu, na de vaststelling van de lijsten, onmogelijk is gesteld al dat het gewenscht zou zijn om verandering te brengen in de na men of de volgorde der Kamercandida- ten. Wie dus redelijk wil blijven en langs billijken weg een „andere rrichting" in de politiek wil nastreven, doe dit van nu af in de kiesvereenigingen, in de pers en waar hij wil, maar erkenne en handhave, wat er tot op heden bereikt is. Iets anders eischen is het onmogelijke vergen. Wij hopen, dat te Uirecht de •neerderheid dit zal inzien en dat een scheuring alsnog voorkomen moge wor- Sociëteit „St. Bavo". Haarl. Inkoop- Combinatie, 8 uur. Supporters H. F. C., half 8. Hoofdbestuur Volksbond, 8 uur. Repetitie „Onder Ons", 8 uur. Jongehngenverceniging „Nathanaël", 8 uur. Museum voor Kunstnijverheid. Ooster- sche muziek 8 uur. „De Kroon", Alliance Francais©, 8 uur. Meisjes H. B. S., Krocht. K. en O. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. II. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam, van 2a uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Herijk van gewichten. Van 9—12 uur voor Groote Houtstraat. Van l4 uur voor Kleine Houtstraat, de Witstraat, ban ge en Korte Hofstraat. Na de pauze werden eenige huishoude lijke aangelegenheden geregeld. Van de afdeeling Bennebroek-Vogelen- zang was een voorstel als volgt: De algemeene vergadering besluit, dat bij de secretarissen der afdeelingen zul len worden gedeponeerd door het Hoofd bestuur gewaarmerkte bollenmaten, die door het Hoofdbestuur zijn gecontroleerd en goedgekeurd en die als officieel gel dende maat bij geschillen kunnen worden gebruikt. Daar de bedoeling van de afdeeling blijkbaar niet goed begrepen was door het Hoofdbestuur, werd besloten, dat de af deeling de zaak nog eens zal overwegen en nader zal indienen. De afdeeling Oegstgeest verzocht met de N. Z. H, T. M. te overleggen, ook voor manden met planten een goedkoop tarief te verkrijgen. Het Hoofdbestuur heeft de zaak reeds in overweging. De afdeeling Egmond klaagde over slechte behandeling der bollen bij het vervoer per N. Z. H. T, M. De afdeeling Lisse vroeg te laten ver vallen 't getuigschrift voor den bloei op 15 Januari en dien datum te stellen op 1 Januari. De vraag zal worden overgebracht aan de tulpencommissie. De afdeeling Lisse klaagt over de late bekendmaking van de uitspraken van het scheidsgerecht. Daarop zal worden aangedrongen bij het scheidsgerecht. Er is trouwens al ver betering merkbaar. De heer A. Bos brengt dank voor de hul de aan de nagedachtenis van J. B. Bos gebracht. De heer Braun vraagt diligent te blij ven, wat betreft den zomertijd. De heer Segers vraagt om eigen tele foon in de Bollenbeurs. Deze vraag zal onder de oogen worden gezien. Hierna sluiting der vergadering. den. Vastenpreeken in het Vaticaan. Uit Rome wordt ons bericht. Eiken Vrijdag om 11 uur wordt er ge durende de Vasten door den Apostoli- schen prediker in de Pauselijke troonzaal de \astenpreek gehouden, waarbij de H Vader, zonder dat men Z. H. ziet, tegen woordig is, evenals het H. College der ■kardinalen, Bisschoppen, Prelaten van het Pauselijk Hof, de Generaals en Pro curatoren van de groote kloosterorden en de Pcn tcnciers der Vatikaansche Basi liek De preek duurt gewoonlijk een hal' uur De Apostolische prediker behoort steeds tot de Orde der Minderbroeders C -pucijr.en, die gedurende eenige jaren ce p-ecken in den Advent en gedurende den Vastentijd houdt, en daarna bekleed. ,rdt met de Bisschoppelijke waardig-' heid. Terwijl de preek plaats heeft in de Pauselijke troonzaal, wordt er voor het personeel van het Vatikaan en de ka merdienaars der Kardinalen een andere Vastenpreek gehouden in de consistorie- Zaal, eveneens door een ordensgeestelij- ke. Men schrijft ons: Zoioals den lezers uit een adverten tie in dit blad is kunnen blijken, lieeft zich hier ter stede een comité ge vormd. dat zich ten doel stelt tot de oprichting van een Afdeeling „Haar lem en Omstreken" van bovengemoem de Vereeniging te komen. Het comité bestaat uit: Dr. G. C. van W,alsem Oud-Hoogleeraar, voorzitter; G. Brou wer, Leeraar Hoogduitsche taal en let terkunde, secretaris, Jordensstinaat 55; Mevr. Dr A. J de FavaugeBruyel, Oogarts; Mevr. E. S. C. Koot—Siemens,, allen te Haarlem en J. A. van Leeu wen, Emeritus-Predikant, te Bloemen- daal. De Nederlandsch-Duitsche Veree- niging stelt zich krachtens hare statu ten ten doel de goede betrekkingen op geestelijk en maatschappelijk ge bied tusschen Nederland en de bewo ners van Duitsche landen te bevorde ren. Zij tracht dit' doel te bereiken: a. door in Nederland en in da DucCsche landen de wtfderzijdsche kennis van taal, geschiedenis, zeden en gewoon ten te bevorderen; b. door het' streven naar een levendig onderling verkeer en naar wisselwerking op elk gebied van wetenschap en kunst, handel en bedrijf tusschen Nederland* en de Duit sche landen; c. door alle overige wet tige middelen, die aan het hierboven vermelde doel bevorderlijk kunnen Het Hoofdbestuur der Vereeniging zetelt in Den Haag en behalve aldaar bestaan er afdeelingen te Amsterdam/ Rotterdam, Groningen, Vlissingen, Delft, Hilversum, Leiden en Dordrecht, terwijl de vorming van afdeelingen elders wordt voorbereid. De stichting der Vereeniging is in Dui.tscbland be antwoord door het tot stand brengen van een Deutsch-Niederlandische Ge- sellschaft, waarvan Ortsgruppen be staan te Berlijn, Leipzig, Düsseldorf en Aken. Beide vereenigingen vormen, als van twee kanten naar hetzelfde doel strevend, een eenheid. Allen, die tot de oprichting van een Afdeeling „Haarlem en Omstreken" wenschen mede te werken, worden door het Co in hé uiti^uioodidd tot een bijeenkomst op Vrijdag 31 Maart, des avonds ten 8 ure, in de bovenzaal van ,,Dei Kroon". Wie met het doel sympathi seert, maar verhinderd is de bijeen komst bij te wonen, wordt' verzocht een bewijs van belangstelling te zen den aan het adres van den Secretaris: Jordensstraut 55. In die bijeenkomst zal door den voorzitter van het comité een e enigs zins uitvoerige uiteenzetting gegeven worden van de gronden, die tot de on rich ting van de Vereeniging aanlei ding gegeven hebben, van het do-el en van de middelen om tot dat doel te geraken. Maandag is aan den tijdelijken voor zitter van derr Ministerraad en aan den Minister van Landbouw het vol gende telegram gezonden: Het bestuur der Ver. van Visscliers- vaartuigen te IJmuiden vraagt met klem Uwer Excellentie's tusschen- komst naar aanleiding van het feit, dat de geheele Nederl. Trawlvisscherij met ondergang wordt bedreigd door de ongelimiteerde aanvoeren van Duilt- sche visch op Nederlandsche markten, speciaal op de Rijksvischmarkt te IJmuiden. Onmiddellijk ingrijpen der regeering is noodzakelijk. Hier geves tigde reederijen zijn genoodzaakt sche pen op te leggen en personeel te' ontslaan,, indien geen afdoende regee- ringsmaatrevelen worden genomen, zal voor ieder opgelegd Nederlandsch scliip een Duitsch schip te IJmuiden markten met resultaat: stop zetting van het geheele eerste Nederl. Bedrijf inclusief de nevenbedrijven. Reeds nu liggen 30 trawlers stil, ter wijl dit aantal geregeld stijgt. Ontslag van personeel houdt hiermee gelijken tred.Voornoemd bestuur -doet in dezen uitersten nood zeer dringend beroep op Uwe Exc. ter afdoende bescher ming van de Nederl. trawlvisscherij. Bij Kon. besl. van 22 Maart 1922 zijn, voor het tijdperk van 16 April 1922 lot 15 Apriil 1926, benoemd, builen dien voor zitter, aangewezen in artikel 33, derde lid, der Kieswet bij het hoofdstenrbureau ter verkiezing van de leden van dte Tweede Kamer -dkar Staten-Generaal, in d»en 'ki'esikri'ng ITeld-er ('Ici-eskrimig X): tol lid: W. Biersteker, te Helder, -deurwaarder bij de arrondissementsrechtbank te Alk maar en ih-et kantongerecht te Helder; C. Heybl-oti, voorzitter van dien Heider- sdhen Bestuurdersb-o-nd, te Hélder; J. Ba-ent, te Helder; J. Kamman, gemeentesecretaris te Helder; t-ol plaatsvervangend Jid: Dr. C. H. Kelner, leeraar aan die Rijiks- hoo-gerelbniigerS'C.hool te Helder; F. Dekfker, directeur der N. V. Gr-os- sierdierij v/ih A. Klik, te Helder; K. de Vries, hioofdoonrmies tar gemeen tesecretarie te Helder; lin den kieskring Haa-rlqan (kieskring XI): lot lid: V. Loosj-es, oud-wethouder te Haarlem Mr. J. N. J. E. Heenkens Thijssen, wét houder te Haarlem; W. Koppen, lid van den gemeenteraad te Haarlem; P. Katbfteisdh, referendaris ter gemeen tesecretarie te Haarlem; t-ot plaatsvervangend lid: G. Wo'z i.k H-zn., lid van -den gemeente raad te Ha-a riem Mr. J. H. J. Simons, advocaat en prociu reur, te Haarlem; S. Heyblok, hoofdieom-mles ter gemeen tesecretarie te Haarlem -inden-kieskring Leiden (kieskring VII) tot lid: A-ug. L. Reiméring-er, commas- sionnair in effecten te Leiden; J. H-i-rschig, leeraar aan die hoogere burgerschool voor jongens te Leiden; A. Go-uvée, te Leiden W. C. Hemer-iik, koopman te Leiden; 'lot plaatsvervangend li'd: J. A. B-ots. wethouder citer gemeente Lekten; mr. A. S. Opperihei-m, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Lei-dien; F. G. Rosier, refe rendaris ter gemeentesecretarie te Lekten het voertuig te de asbelasting van doen cointroleeren. De zonsverduistering. Vanmiddag kwart voor drie zou et- een ringvormige zonsverduistering plaats vinden, die in Nederland als een gedeeltelijke eclips te zien is. De lijn der centrale verduistering loopt' van Peru dwars door Brazilië, pas seert den Atlantisclien Ooeaan, treedt even buiten Kaap Verde in Afrika, gaat dwars door de Sahara, om be zuiden Suez Azië te bereiken en on geveer aan de Perzische Golf te ein digen. De grootste duur der ringvormige verduistering is 7 minuten 50 sec. Te Amsterdam begint de eclips te 2 u. 44 m. 42 sec. en eindigt te 4 it 31 m. 6 s. Iets meer dan een vijfde (0.21) der zonsmiddellijn wordt verduisterd. Daar de lucht op het oogenblik dat' wij dit schrijven bewolkt is, zal van- de waarneming van het natuurver schijnsel wel niet veel komen. De Duitsche muzikanten. De welbekende „Duitsche muzikanten" zijn weer in onze stad gearriveerd. Op cte binnenplaats van het stadhuis werd hedenmorgen door hen voor den commis saris van politie een „proef-concort" ge geven, waarna hun, evenals andere .fa- ren, vergunning verleend werd, in de stad, d.w.z. niet in het centrum, doch buiten de singels, in de buitenwijken dus, te spelen. Reeds hedenmorgen trok ken .zij veler belangstelling en deze zal zeker niet verminderen tijdens hun ver blijf alhier. Personalia. Onze oud-stadgenoot, mr. E. J. M. Sassen, thans kantonrechter te Boxmeer, is door de arrondissements-rec-htbank te Roermond geplaatst op de alphabetische lijst van aanbeveling, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Venlo. Opgepast! Een viertal personen heeft bij de po litic aangifte gedaan, dat hun gisteren op de Botermarkt ontvreemd is hun por- temonnaie's en een heerenhorioge. Men zij .dus op zijn hoede tegen de zakken rollers Aangehouden. Door do politie is aangehouden de Jos-arbeidor P. K., zonder vaste woon plaats, verdacht van diefstal van een rijwiel te Haarlem en van oplichting, te Schoten gepleegd. Woningbouw vereeniging „Huis ter Cleeff". Volgens den officieel-exi uitslag van de stemmingen in de R. K Kiesver eenigingen in den Rijkskieskring Lei den. blijkt, dat. wat de eerste 5 plaat sen betreft, het' volgend aantal stem men is uitgebracht: Mr. dr. D. A. P. N Kooien, te Utrecht, 12814; F. A. Moerel, te Oudewater, 10345; A. J. Loerakker, te Scholen, 9438; IJ. J. Borghels, te 's Gravenhage, 9205; mevr. S. L. C. Bronsveld—Vitringa, te Hoorn 9465. Hieruit blijkt dus, dat mevr. Brons veld—Vitringa de derde plaats krijgt in plaats van de vierde, gelijk na den officieusen uitslag werd medegedeeld. De volgorde der candidatcnlijst wordt dus: 1 mr. Kooien.; 2 Moerel; 3 mevr. Bronsveld—Vitringa; 4 Loer akker; 5 Borghols. Politiev® rordening. Door B. en W. is afgekondigd een nieuwe bepaling ^van de Algemeene Politieverordening, waarbij de bestuur der van een voertuig gelast wordt' te voldoen aan den last van den bevoeg den ambtenaar, om zijn voertuig op do door dezen aangegeven plaat:; en wijze ter beschikking te stellen teneinde De woningbouwvereeniging „Huis ter Cleeff", alhier heeft haar jaarvergadering voor de leden gehouden in het gebouw „St. Bavo". De voorzitter, de heer A. J. de Land meter, sprak in zijn openingswoord den wensch uit, dat de leden, die thans reeds een woning der vereeniging hadden be trokken, daarvan nog jaren lang het ge not zouden mogen smaken en dat dit bin nenkort ook aan meerdere andere leden zou mogen ten deel vallen. Besloten werd tot het aannemen in erf pacht der gronden aan de Kleverlaan. met machtiging aan het bestuur het daar toe vereischte te verrichten en evenzoo te aanvaarden de hypothecaire geldlce- ningen op de gebouwen te vestigen door de Haarlemsche en Veendamsche Hypo theekbank, gezamenlijk tot een bedrag van 500.000. Overgegaan werd voorts tot benoeming van twee bestuursleden, noodig gewor den door periodieke aftreding van de heeren J. H. van Oosten en H. Bieren broodspot. In de plaats van eerstgenoemde, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer P. J. André, terwijl de heer H.Bierenbroodspot werd herbenoemd en wel op zijn verzoek voorloopig, totdat definitief in de functie kan worden voor zien. De voorzitter wijdde hartelijke woorden aan het afscheid van den heer J. H. van Oosten, die als bestuurslid zich belange loos zooveel moeite getroostte, zelfstandig vaak veel heeft voorbereid en wiens hel dere adviezen steeds dankbaar en gretig werden ontvangen. In verband met de te sluiten leeningen werd ten aanzien van voormelde hande lingen de vergadering door Notaris T. Bruijn bijgewoond en een en ander door dezen bij acte geconstateerd. Nog werden besluiten genomen als het aangaan eener verzekering tegen brand schade, het aanvragen van een aanvul lingsvoorschot der gemeente voor den verderen afbouw der perceelen als meer dere anderen van huishoudelijken aard. Uit de mededeelingen van den voor zitter wordt ten slotte gememoreerd, dat verlaging van den erfpacbtscanon de mo gelijkheid is geopend de minimum-huren der groote perceelen, vermoedelijk met 1 Juni a.s. te verlagen en te brengen van 910 op pl.m, 850 per jaar. Het bestuur der vereeniging is thans samengesteld uit de heeren A. J. de Landmeter, voorzitter, J. W. A. Misset, secretaris, P, J. André, penningmeester en Ch. Pels en H. Bierenbroodspot. Diefstal van honden. R. v, 't S., jachtopziener te Heemskerk, had meer dan een jaar geleden op zijn terrein 2 honden gevonden, een teef met haar jong, waarvan de teef met een touw vastgeraakt was in de struiken. Hij nam de honden mee naar huis en sloot ze in een kippenhok m». Na eenige dagen heeft hij de honden dusdanig met een stok geranseld, dat ze voor dood bleven liggen. Zonder voldoen de te onderzoeken of ze dood waren, heeft hij de dieren doen begraven. De honden behoorden toen aan den ar beider H. P. Voor de rechtbank verklaarde v, 't S., dat hij van zijn chef opdracht had alle honden af te maken die op het terrein liepen, daar ze het wild verjagen. Het O. M. eischte 40, subs. 10 dagen hechtenis. Mishandeling. J. G., landarbeider te Hoofddorp, moest zich verantwoorden, dat hij den 21en Ja nuari j.l. A. F. met de vuist eenige stom pen heeft toegediend, waardoor deze een ernstige wond aan het rechteroog be kwam. Tegen deze beklaagde, die reeds meer veroordeeld is, eischte het O, M. 10 dagen gevangenisstraf. Tegen de losse werklieden H. v, D. en J. K., die den 5en Febr. j.l. te Haarlem mermeer zonder reden eenige jongens aanvielen en afranselden, eischte het O M. 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Verduistering. Het O. M. eischte tegen den timmerman C. Z,, die in Zaandam van zijn baas eeni ge stukjes hout ontvreemd had, een boete van 20 subs. 10 dagen. Uitspraken van 27 Maart. S. L., koopman, te Edam, thans ged. H. v. Bew. Haarlem, bedriegelijke bank breuk, 6 maanden gevangenisstraf met af trek preventieve hechtenis. J. P. v. d. G., reiziger, te Haarlemmer meer, vrijgesproken. P. F., arbeider, te Nieuw-Vennep, dief stal, 14 dagen gevangenisstraf. J. de V., veehouder en tuinder, te Aals meer, melkvervalsching, 14 dagen gevan genisstraf. G. K., dienstbode te Koog aan de Zaan diefstal, geldboete van 10, subs, 10 dagen hechtenis. L. M., bakkersknecht te Zaandam, I: het doen van valsche aangifte, II: verdu^- tering, voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 1 jaar. J. P., rijwielhersteller, te Velseroord zwaar lichamelijk letsel door schuld, 3 weken gevangenisstraf. H. Berndes. Zaterdag is voor den heer Berndes 'n onvergetelijke dag geworden. De recep tie des middags was druk bezocht. Niet alleen het bestuur van de conferentie/ „St. Antonius", maar ook besturen vi verschillende andere conferenties, Bijzondere raad en een deputatie van den Hoofdraad, kwamen clen jubilaris gelukwenst-ben. Namens de leden dsr St. Antonius-conferuntie werd den jubilaris een II. Hartbeeld als blijk van sym pathie en onderlinge goede verstandhou ding aangeboden. Zondagavond werd in hotel „de Leeuwerik" een genoeglijke avond aangeboden, waar vele hartelijke woorden werden gesproken, o.m. door den president van den Bijzonderen Raad, den heer P. J. v. Kessel en door den ja- bilaris, de laatste om" uiting te geven aan zijn gevoelens van dankbaarheid. De feesteling met echtgenoot© was ge haald per auto. Het feest slaagde uit muntend. De heer Buys, lid der confe rentie, verleende bij de uitvoering zijn zeer gewaardeerde medewerking. Door den s ecretaris der St. Anton'ius-confe- rentie, den heer Homan, was een toe passelijk lied vervaardigd, dat zeer in sloeg. „Kindervoeding". De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 100, Dinsdag 102, Woensdag 98, Donderdag 101, Vrijdag 106 en Zater dag 92 porties. Gemengd Koor „Polyhymnia". Men schrijft ons: Op de laatstgehouden repetitie van het Gemengd Koor „Polyhymnia" werd op voorstel van het Bestuur, met algemeene stemmen besloten aan het koor een af deeling Kinderkoor te verbinden. Dit koor, hetwelk zal bestaan uit jon gens van 1016 jaar en meisjes van 12 tot 17 jaar, zal, evenals hét Gemengd Koor, staan onder leiding van den heer Willem Hespe, den directeur van het in Amsterdam zeer geprezen kinderkoor „Zanglust". De repetitiën zullen worden gehouden des Dinsdagsavonds van 6tot 8 uur in het gebouw „Zang en Vriendschap' Een fraaie schildering. In de etalagekast van den boekhandel der firma Coebergh, aan de Gedempte Oude Gracht, slaat geëxposeerd een Kruiswegstatie, de afneming van het Kruis, door den kunstschilder v. d. Heyde. Het is een teekening, die zeer de aan dacht trekt en wel de moeite van het be zien waard. De geheele toon vertelt van een wereld van lijden en strekt zich te vens uit in sombere kleur en strakke lijn Het uitgemergelde lichaam van den Chris tus-figuur vertelt van een wereld van lij den, hoewel wij de teekening van dit on derdeel verre van fraai vinden. Wie het werk beziet, lette eens op den somberen, drukkenden toon, dien de Kruisbaan en vooral de zware dwarsbalk, die het mo ment overhuift, in het geheel brengt. Het is een mooi stukje werk. O 0 o ét Wij hebben verleden jaar het onze ge zegd over de toestanden aan het Bloe mendaaische strand, toestanden, die, af gezien van eiken godsdienstigen graadme ter, uit zuivere ethische en schoonheids overwegingen eenvoudig niet te dulden waren, zonder geweld te doen aan het recht dat iedereen heeft, in dezelfde mate als anderen van de lieve natuur te genie ten. In den Bloemcndaalschen-gemeente raad is er dan ook de aandacht op ge vestigd door een onzer R.-K. raadsleden en geantwoord werd o.m. dat het strand te laat in pacht werd afgestaan aan de gemeente Bloemendaal, om toen nog re gelend en ordenend op te treden. Hoe wel zwak, werd dat excuus toen aan vaard met de toezegging, dat voor het volgend jaar maatregelen zouden kunnen getroffen worden. Het nieuwe jaar zijn we ingetreden en het nieuwe badseizoen nadert snel. Wij vestigen er de aandacht op van Bloemendaal's gemeentebestuur, inzon derheid van onzen R.-K. Wethouder, dis daarin zitting heeft. We mogen niet afla ten daarop de aandacht te vestigen, om dat het een veel te ernstige zaak is. Het wordt hoog tijd, dat de noodige verordeningen worden gemaakt om rege lend te kunnen optreden. De goedkeuring der verordeningen zal nog wel eenigen tijd vragen en als we niet oppassen zijn we weer een eind het seizoen in, zonder ge regelde toestanden. Minstens dient een flinke strook te worden vastgesteld, waar iedereen onge stoord van het strand genieten kan. We bevelen de kwestie zeer in de aan dacht van onze R.-K, organisaties „Voor Eer en Deugd" en „Vrouweneer" aanl Barometerstand 755. Neiging Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Met. Inst. te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Maart 1922. Hoogste 'barometerstand 768,6 Thorshavn. Laagste barometerstand 747,1 Neufabr-: waszer. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 Maart: zwakke 'tot ma tige noord-oostelijke tot noordelijke wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele re gen of sneeuwbuien, iets kouder. steld, het volgend jaar te veranderen in een binnenvaart-school. Ongeval. Bij den wedstrijd E.D.O.H.F.O., heeft zich zondag een ongeval voor gedaan. Bijvoet van H.F.O. kwam kort na het begin in botsing met Tanes van E.D.O., waardoor eerstgenoemde kwam te vallen en een been brak. Een binnenvaar^-cursus. Naar wij vernomen heeft het onder wijsfonds van de Gozagvoordersvereeni ging in de Binnenvaart, te Haarlem, een Binnenvaartcursus geopend. Op dezen cursus wordt het gewoon Lager Onder wijs en het vakonderwijs voor schippers en schipperskinderen onderwijzen. Ge tracht zal worden deze cursus die op verzoek van belanghebbenden is inge- Electrische tram HeemstedeLeiden. Mén schrijft ons uit Hillegom: Nu er wegens de bezuiniging van Rijk en Provincie zeer weinig kans bestaat dat de verbreeling van den weg Heem stede—Leiden spoedig door het Rijk zal worden uitgevoerd, komen er plannen op tot eleotrificatie van de bestaande stcomtramlijn, zonder d e verbreeding af to wachten. Het is te hopen, dat de plannen inderdaad zullen verwezenlijkt worden. Do geheele streek snakt naar het verdwijnen der voorhistorische tram. Het lijdt geen twijfel of de loop der bevolking zal ffink vooruitgaan indien er op' het drukke teajo:t Haarlem—Lel den een modern snel vervoermiddel is voor personen en vrachtgoederen. Wij informeerden hij de Directie der N.Z.H.T.M. naar de juistheid van de in dit bericht vervatte medelee'ing. De e deelde ons mede, dat er wel eens plannen zouden kunnen bestaam te on derzoeken of elektrificatie van de tram lijn ook zonder verbreeding van den weg mogelijk zou zijn, maar verder is men nog niet. Bevestiging van het beri"ht noch ontkenning kan dus worden gege ven. Zooals men ziet, zitten do plan nen nog, wat men noomt, in wijde zakken. Garnizoensberichtcn. Naar wij vernemen is de kapitein D, C. M. André de la Porte van den staf der artillerie, werkzaam bij liet Ministerie van Oorlog, benoemd tot directeur van hef Remontewezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1