ROOKT FLOR CUBANA JOH. MAAS iummm en ïissgherij. De stemming over het Politiek Advies. De Duitsche Vischaanvoer te IJmuiden. Leden Kieskringen. Rijkskieskring Leiden. HEEMSTEDE. HALFWEG. BEVERWIJK. UITGEEST. Van 8 cent voor 1 cent, 100 stuks f 6.60 Prima Sumatra Sigaar neemt proef N. V. Sigaren en vj Sigarettenhandel jgj Groote Markt 14 Haarlem. VELSEN. HEEMSKERK. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. SASSENHEIM. BLOEMENDAAL. HANDEL EN HMVERHEID. Van het Vaticaan. De actie-van Cranenburgh. LEËER EN VLËOT. KUNST EN KENNIS. KEBK EN SCHOOL. Wij laten hiermede nog eenige uit dagen volgen van plaatselijke vereenigin- gen. Haarlemmerliede, Uitslag stemming. Op 't politiek advies werden uitgebracht 246 stemmen. In het geheel 339 stem men. Het aantal punten door eiken can- didaat behaaldMr. J. B. Bomans 2887 Ch. v. d. Bilt 2669; Mi*. P. Reijmer 2248; mevr. Bronsveld-Vitringa 2127A. B. Michielsen 1665; Mr. Leesberg 1540; A J. Loerakker 1403; B. Veltman 988; P Heilker 854; Ohr. Jansen 564; Th. ITooy, 292; en L. Zonneveld 143. Maandag is aan den tij-delijken. voor zitter van den Ministerraad en aan den Minister van Landbouw het vol gende telegram gezonden: Het bestuur der Ver. van Visscliers- vaartuigen te IJmuiden vraagt) met klem Uwer Excellence's tusschen- komst naar aanleiding van het feit', dat de geheele Nederl. Trawlvisscherij met ondergang wordt bedreigd door de ongelimiteerde aanvoeren van Duifc- eche visch op Nederlandsche markten, speciaal op de Rijksvischmarkt tö IJmuiden. Onmiddellijk ingrijpen der regeering is noodzakelijk. Hier geves tigde reederijen zijn genoodzaakt sche pen op te leggen en personeel te» ontslaan* indien geen afdoende regee- ringsmaatreaelen worden genomen, zal voot ieder opgelegd Nederlandsch schip een Duitsch schip te IJmuiden markten met resultaat: stop zetting van het geheele eerste Nederl. Bedrijf inclusief de nevenbedrijven. Reeds nu liggen 36 trawlers stil, ter wijl dit aantal geregeld stijgt. Ontslag van personeel houdt hiermee gelijken tred.Voo'rnoemd bestuur doet in dezen uitersten n-ood zeer dringend beroep op Uwe Exc. ter afdoende bescher ming van de Nederl. trawlvisscherij. Bij Kon. besl. van 22 Maart 1922 zijn, voor het tijdperk van 16 April 1922 lot 15 April 1926, benoemd, buiten den voor- ei tber, aangewezen in artikel 33, derde fid, der Kieswet bij het hoofdstembu-reau ter verfciezung van de leden van die Tweede Kamer dier S taten-Gemera at, in den kieskring Helder (kieskring X): tot lad: W. Biersteker, te Helder, deurwaarder bij de arrondissementsrechtbank te Alk maar en tiet kantongerecht te Helder; C. Heyblolt, voorzitter van dien Hedder- Schen Bestuurders!ho-mt te Hefder; J. Boert, te Heider; J. Kamman, gemeentesecretaris te Helder; tot plaatsvervangend Jjd: I Dr. C. H. Kelner, leeraar aan de Rijks- hoogerebungerschoöl le Helder; F. Dekiker, directeur dier N. V. Gros- •ierderij vih A. K'ii-U, Ie Helder; K. de Vries, hoofdoommies ter gemeen tesecretarie te Helder; rén den kieskring Haarlem (kieskring XI): tot lid: V. Loosjes, oud-wethouder te Haarlem; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wet houder te Haarlem; W. Koppen, lid van den gemeenteraad *e Haarlem; P. Kalbfleisch, referenda ris ter gemeen tesecretarie te Haarlem; lot plaatsvervangend lid: - G. Wofcak Han., lid van den gemeente, «aad te Haar'em; Mr. J. H. J. Simons, advocaat en procu reur, te Haarlem; S. Heyblok, hoofdcommies ter gemeen tesecretarie te Haarlem; in den kieskring Leiden (kieskring VII): tot lid: Aug. L. Reimeringer, commis si annate in effecten te Leiden; J. Hirschig, leeraar aan de hoogere burgerschool voor jongens (e Leiden; A. Gouvée, te Leiden; W. C. Hemeriik, koopman te Leiden; iot plaatsvervangend lid: J. A. Bots, wethouder der gemeente Lelidien; mr. A. S. Oppertheim, boogleeraar aan de Rijlks- undversiteU te Leiden; F. G. Rosier, refe rendaris ter gemeentesecretarie fe Lei-den. Volgens den officieeleu-uitslag van de stemmingen in de R. K JKhcsver- eenigingen in den Rijkskieskring Lei den. blijkt, dat. wat de eerste 5 plaat sen betreft, het volgend aantal stem men is uitgebracht: Mr. dr. D. A, P. N Kooien, te Utrecht, 12814; F. A Moer el, te Oudewater, 10345; A. Loerakker, te Schoten, 9438; H. J. Rorghols, te 's Graveuhage, 9205; mevr. S. L. C. Bronsveld-Vitringa, te Hoom 9465. Hieruit blijkt dus, dat mevr. Brons veldVitriuga de derde plaats krijgt in plaats van de vierde, gelijk ua den officieusen uitslag werd medegedeeld. De volgorde der caudidatenlijst wordt dus: 1 mr. Kooleu; 2 Moerel; 3 mevr. Bronsveld-Vitringa; 4 Loer akker; 5 Borghols. Hinderwet. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, is aan C. A. M. Jonckbloedt alhier, voorwaardelijk vergunning verleend om een timmerwerw. paa-ts door plaatsing van 4 electro mölo- ïien te mogen uitbreiden. Kiezerslijst. De vastgestelde 'kiezers lijst voor het jaar 19221923 ligt lot en met 21 A-pril a.s. ter secretarie 'ter in- eage. Volksbond tegen DrankmisbruikAfd. Heemstede. Gisteravond gaf deze af deeling een openbare 4es voor dé jongens dlie gedurende dezen winter djn h-uisvlijit- cursus bezochten. Het was een aardig ge. zich een 35-taJ jongens bezig te zien met houtsnijwerk, lichten hoularbeid en man denmaken. Ter opluistering werd het klompen- maken gedemonstreerd -door E. van de 'Kamp te Heemslede, terwijl de vereeni ging „K O." te Haarlem eene tentoon stelling gaf van allerlei nuttig handwerk, dikwerf gemaak'Lvan sdhijtnbaar waarde- loozc voorwerpen. De heer Blansert Jr. zond een aan-tal door hem gemaakte eraijon teekenl-n- gen in, Ook de Heemsteedsche meisjes toonden van® den verstelcunsus zeer goed geprofi teerd te hebben. Prijzen werden toegekend aan mej. L. Snippe en mej. Joh. van dér Heijden en aan de volgende jongens: H. v. d. Pols, L. Sllvis, J. Sil-vis, J. Kruipers, J. v. d. Putten, C. Pols en A. de Groot. De voorzitster mevr. Quaries van Ufford bedankte een ieder die had meegewerkt dézen avond te doen slagen, inzonder heid de leera-res mej. T. E. Hooy en dien heer Brinkman. De afdceling kam dus weer met genoe gen op avond terugzien, wat voor al ook .Ie bestuursleden die er zoo ijverig voor in dé weer zijn, zeker voldoe ning zal geven. Aan de R. K. Middenstanders te Heem stede. Eenigen tijd geleden is hier ter plaatse opgericht, onder leiding van den WelEerw. Heer J. H. M. Nieuwenhuizen, de R. K. jonge mannenvereeniging St. Gerardus Majella, welke tot doel heeft alle jonge middenstanders, vanaf den leef tijd van 17 jaar, in eene vereaniging te zamen te brengen, ter ontwikkeling en ontspanning. In den vorm van lezingen, te houden door daartoe aangezochte personen, of door de leden zelf, wordt gezorgd voor de ontwikkeling, terwijl op de z.g. re creatieavonden voor ontspanning gezorgd wordt. Iedere maand zullen minstens 2 recre atieavonden en 1 en 2 lezingavonden ge- honden worden,waar, indien mogelijk, ge legenheid tot debat gegeven wordt. Op de recreatieavonden zal l)ct bestuur voor zooveel in hjtar vermogen is, voor de noo- dige attractie's zorg dragen. R. K. Middenstanders, hier hebt gij in het kort het programma, hier hangt alleen- van u af, of deze vereen iging zal bloeien.-: Levensvatbaarheid heeft ze, reeds lang is er gevraagd om, en verlangd naar een] eigen vereeniging, doch niemand bond da kat de bel aan. Nu is dit evenwel ge-1 beurd, de vereeniging bestaat en telt 30, leden, zoodat gij, wat de oprichting be-! treft, geen zorg meer hebt. Toon nu, dat uw wenschen werkelijk gemeend wa ren, en wel door allen lid te worden. Onze vereeniging is een R. K. Jonge- mannenvereeniging, ze moet meer worden,, we moeten stichten een vriendenkring. Zijt gij enthousiast voor dit streven? Zoo veel te beter, wordt dan lid. Zijn uWj vrienden niet zoo enthousiast, zijn het: van die nurksen die niets voor het ver-i eeniging8leven govoelen, welaan, maak dan propaganda. Noemt hen eens mee naar een onzer lezingen of recreatieavonden, en honderd tegen een dat zij in ijverige leden veranderen. Wij moeten allen belangstellen, wij moeten allen ons best doen en dan zuil err wij er zeker in slagen in Heemstede iets tot stand te brengen, wat wij hier nogj nooit gekend hebben, n.l. een "bloeiende R. K. Jongenmannenvereeniging. Onze moderator heeft ons reeds op eca zéér verdienstelijke en leerzame lezing onthaald, meerdere zullen volgen, indiei ge slechts uw medewerking verleent. Woensdag 29 Maart a.s. 's avonds hal 8 zal de 2e recreatieavond gehouden wor den, in het R. K. Vereenigingsgebouv.4 alhier, toon dan door uw aanwezigheid dat u belang stelt. Allen zijn welkom en uw komst verplicht u tot niets. Biljarten. Vrijdagavond bad in café „Wapen van Haarlemmermeer", de eind- wedstrijd plaats tusschen „Berg en Dal" van Bennebroek en „D. O. K." van Heem stede. Hoewel „Berg en Dal" nog een voorsprong had van 25, moesten zij die reeds in dd eerste partij ruim verspelen, daar „D. O. K." met 10050 wint. Ook de 2 volgende partijen worden voor hen een zware nederlaag, alleen de 2 volgende partijen worden door Berg en Dal gewonnen. Berg en Dal 50, 43, 60, 100, 100, is 353. D. O. K. 100, 100, 100, 92, 75, is 467. De geheele uitslag is als volgt: D. 0. K. 2403, Berg en Dal 2314, zoodat D. O. K. met 89 caramboles de uitgeloof de medaille wint. De minste beurten (27) behaalde Berg en Dal), de hoogste serie (27) D.O.K. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij H. Hemel, Molenwerfslaan 106, een wit wollen kindermuts; Van der Goos Kerklaan 24, een bruin hondje; F. A. Loos, Spoorbuurtstraat, Zandvoort, een reservewiel van een auto. A. s. Donderdag 30 Maart zal de R. K. Gem. Zaingweroeniigang „S-t. Caeciliia" on- dér leading van dén heer Jac. de Jong, het St. Franciscns-Ora'lorium ten gehoore brengen in bet gebouw van den R. K. Volksbond te Schoten. Burg. stand. Ondertrouwd: L. Klugt en M. Nielen. C. Huisman en J. Cais. Getrouwd: J. de Ruiter en J. Borghuis. T. de Vries en Glrr. van Kn-ustum. Géboren-: z. van J. C. Kraayeve-lct- M-of. z. van A. M. IR-urnping-van Lies hout. z. va-n C. J. Smit-Vrouwen. d. van C. Kleaoe-Schüre. OverledenR. Markx, 5 w. T. Huyg, wed'. B. Sierhuis, 78 jr. J. Kluft, wed. W. Schuurman, 72 jtr. A. Groen, on geil. 56 jr. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente steilten den Raad voor: a. den thans langs het h-ek der kweek school vrijgekomen grond door de ge meente als voetpad1 Ie doen beihandien en die voetpaden, afamede de hoornen slaan de rondom het terrein der K-week-school door de gemeente in heiheer en ondier- houd te aanvaarden; b. de bestaande commissie lot wering van sahoolv-erEuiim mét ingang van 1 Mei te ontbinden en een nieuwe commissie van leden 'te -benoemen. Toelage politiediploma. De on- de-ra-fdeeting Beverwijk en Omstreken van den Afgemosnien Ned. Polïfce-bond richt tot dén Raad d-eizer gemeente op -verschillende gronden ihet verrock om de loel-age voor -het bezit van poGtierH-p torna zoodanig te wijzigen, dat vioot Ihet bezit van diploma met a-amteékening 100 en -voor diploma zonder aanteekening 50 wordt gegeven. Raadsvergadering. Vrijdag 31 Maart a.s. vergadert de Raad' dézer Gemeente in openbare vergadering, des morgens te hailif tien. Fancyfair. Naar wij vernemen, zal -de fancyfatix, te houden ten bate der -Herv. Kerk alhier, gehouden worden in het gebo-uw van „Volksweerbaarheid!'', daarvoor belangeloos door -het bestuur afgestaan. Coöperatieve Boerenleenbank. Tot lid vaal den Raad van Toezicht, in de vacature A. W. van -der Hoek, diie naar A/jkmaar vertrok, is in de jaarvergadering gekozen, de heer H. Kabel. Jubileum. Naar men ,ons meldt, -heeft z-ioh alhier -een commissie gevormd, dlie pogingen in het werk zal stellen om aan dé Rederijkerskamer ,,V-ond-efbij haar 50-jarig bestaan, een vaandel aan te bieden. Blrgerlijke Stand. Geboren: d. van A. Rodenburg en E. Baart. d. van C. Rap en A. Bl-om. Getrouwd: Ate Klomp en Brcgt Scih-enk. Overleden: Anna Heijne-fBoo-n, 61 jaar. Haringvisscherij. Men schrijft ons: Het is van veel waarde, dat de regee ring eindelijk blijkt ingezien te hebben, dat de zaken in het haringljedrijf niet langer op haar beloop gelaten kunnen worden, en het is te hopen, en te ver wachten, dat de Tweede Kamer gelijk in zicht toegedaan zal zijn. Toch zal voor menigeen de in uitzicht gestelde regeeringshulp niet zijn meege vallen. Natuurlijk is het heel mooi en van veel belang dat de onderlinge aansprakelijk heid tusschen de deelnemers aan de ha ringcombinatie zal worden opgeheven en ieder reeder slechts zal behoeven op te komen voor zijn eigen aandeel in de ge leden verliezen, welk aandeel wordt be rekend naar de hoeveelheid haring, in 1920 na 21 September met de schepen van iederen deelnemer aangevoerd. De ze verliezen zijn, naar de voorloopige uit komst der onderneming, te stellen op pl.m. 4.25 per aangevoerd kantje haring Ieder reeder zal nu naar die basis zijn verliesaandeel, hebben op te brengen en ieder kan nagaan dat dit beteekent het brengen van zware financieele offers. De omvang dezer offers staat echter voor elk deelnemer vast, en dit is een gevolg van de opheffing der onderlinge aansprake lijkheid; bij het voortbestaan daarvan zou geen enkel deelnemend reeder ook maar bij benadering zijn verliesaandeel kunnen schatten, en zou geen liquidatierekening worden opgemaakt, alvorens geheel vast was komen te staan, in hoeverre elke ree- derij individueel in staat zou zijn al ol niet aan haar verplichtingen te voldoen. Het zal gewaardeerd worden, wanneer de Tweede Kamer blijkt ten dezen den Minister van Financiën te willen volgen; voor 't overige echter is het te hopen, dat de Kamer den Minister zal weten te be wegen de regeeringshulp belangrijk ver der uit te strekken, dan tot het garan deeren van dat deel der schuld aan de betrokken bankinstellingen, dat nu of in de toekomst niet inbaar zou blijken te zijn. In de regeeringsvoordracht aan de Kamer wordt een maximum-bedrag ge noemd van 650.000, maar bij ongewij zigde uitwerking zal voor de regeering op geen stukken na dat bedrag bij ge moeid zijn. Wij zouden er echter op willen aandringen, dat wel dat volle bedrag thans ter beschikking van het haringbe- drijf worde gesteld, aangezien daarmee aan eenige bedrijven een zeker voorschot in contanten zal zijn te verstrekken, dat zeer noodig moet worden geacht, om de uitrusting en de uitvaart der haringsche pen mogelijk te maken, zoodat dan de te verleenen regeeringshulp in sterker mate nog dan reeds het geval zal zijn, de her vatting der visscherij zal bevorderen, en tot herleving der bedrijvigheid in de vis- scherijplaatsen zal leiden. Deze voorschotverlening zou bijv. kun nen plaats hebben tot een zoodanig be drag, als van 650.000 overblijft nadat de garanties in verband met de liquidatie rekening der haringcombinatie zijn ge steld, doch op zoodanige wijze, dat toch deze combinatie kan worden afgewikkeld en degenen, die zich er thans van willen en kunnen losmaken, biertoe in de ge legenheid worden gesteld. Het schijnt ons volkomen duidelijk, dat in bijzondere omstandigheden hulp kan en mag worden verleend aan een bedrijf, dat toch ongetwijfeld in zichzelf nog levens vatbaarheid bezit en dat van zoo groote beteekenis is voor de algemeene volks welvaart, Het lijkt ons eveneens duidelijk dat een dergelijk bedrijf het best en het meest afdoend wordt geholpen, als daarop drukkende lasten worden weggenomen, zoodat niet de in het verleden ontvangen slagen ook in de toekomst bij voortduring de beweging en herleving zullen belem meren, Dat is niet slechts een reedersbe- lang, maar het is een belang voor ieder die bij de visscherij betrokken is, zoowel reeders als zeelieden, terwijl bovendien allen, die hun bestaan in de verwante be drijven vinden, er eveneens het grootste belang bij hebben. Dierenbescherming, De afd. Velsen en Omstreken der Ned. Vereen, tot Be scherming van Dieren, had Zaterdagmid dag in de gymnastiekschool der Cnr. School een samenkomst met kinderen ge organiseerd, waarin mej. Chr. Doorman van Den Haag sprookjes vertelde bii lichtbeelden. Een mooie propaganda voor de dieren bescherming. Veemarkten, De voorjaarskoemark ten alhier, zullen gehouden worden op de Zaterdagen 15 en 29 April, Bij Kon. besluit van 20 Maart 1922 is, wegens opheffing zijnier be trekking, aan P. Scholten, directeur der Tuchtschool te Velsen. met in gang van 1 April 1922, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen dien sten. Een gedeelte der Castricummer bos- schen, grenzende aan Noorddorp, wat 't meest ten Zuiden ligt, is dezen winter ge rooid ten behoeve van den tuiinbouw. Zijn we goed ingelicht dan is het de bedoeling later nog meer boschgrond voor de tuinderij te bestemmen. De Castricummer bosschen grensden vroeger aan die van Noorddorp, welke voor een 10-tal jaren terug reeds in tui nen herschapen zijn en jammer genoeg, als zoodanig lang niet uitmunten. De aardbeienteelt, vooral het zuidelijk deel betreffend, is daar maar matig en wat beteekent hier nu tuinderij waar deze teelt nog niet thuis is. Misschien dat dit later beter wordt, maar öp het oogenblik valt daar nog niet over te roemen. Of en wanneer de Castricummer bos schen zich hiertoe beter zullen leenen, moet nog afgewacht worden. In ieder geval wordt toch door ontgin ning in eene behoefte voorzien, daar de vraag voor een strook tuingrond hier nog altijd groot is. We bemerkten dit onlangs nog toen te Noorddorp een tuin van nog geen H.A. groot openkwam die eene jaarlijksche huur van 280 moei doen en waarvoor zich in een paar dagen tijd zes liefheb bers interesseerden. Landstormvergadering. De plaatse lijke afdeeling van den bijzonderen Land storm hield Donderdag--13 dezer in Ho tel Oornelissen een zc©r druk bezochte con'-ol idatie-vergaderi ng. Nagenoeg de geheele plaatselijke oom missie was aanwezig. De voorzitter, bur gemeester Simons, opende te circa 8 uur de vergadering, heette allen welkom, in het bijzonder de heeren J. A. de Label en Kapitein Sehell en zette in een uit voerige rede het doel van de bijeenkomst uiteen. Opwekkende woorden werden daarna door den hoer J. A. do Lobel tot de landstormers gesproken, waarbij de spre ker duidelijk uiteen zette van hoe groot belang thans nog een krachtige bevorde ring van de landstormactie mag worden genoemd. Spreker wees op het voordeel ook voor de gemeente van een krachtige afdeeling van den bijzonderen landstorm. Een hartelijk applaus bewees dat de vergadering ten volle met de woorden van den heer de Lobel instemde. Hierna werd overgegaan tot uitreiking van verschillende prijzen behaald in de laat to schietwedstrijden. Met eenige har telijke woorden reikte burgemeester Si mons persoonlijk de prijzen aan de win naars uit, en wel (behaald op do Natio nale wedstrijden) aan J. Vriesekoop, zil veren aschbakje en een zilveren modaii! uitgeloofd door de gemeente Veghel, aan G. Molenaar, zilveren portretlijst en le deren zakportefeuille. Het verheugde burgemeester Simons dat ook de schutters uit Haarlemmerliede en Spaarnwoude met zulk een gunstig ge volg hadden deel genomen aan de natio nale wedstrijden te 's-Gravenhage en spreker hoopte dat onder de nieuwe re geling nog meerdere schutters uit de ge meente in de gelegenheid zouden zijn d* eer van de gemeente hoog te houden. Daarna werden de districts- en kring- prijzen uitgereikt t.w.: J. Vrieskoop, mar meren klok; G. Molenaar, zilveren zak- etui en zilveren kringmedaille; 0. Wempe, zilveren servetring; J. Vriesekoop, paar zilveren manehetknoopenG. Molenaar, staand klokje; 0. Wempe, stel lepel en vork gerozilver en verguld zilveren kring medaille; 0. A. Nelis, zes zilveren le peltjes en bronzen districtsmedaille; J. G. van Nieuwenhuijzsn, servetring; Th. van Geldrop, lederen portemonnaie en bronzen kringmedaille; 0. van Nieu wenhuizen, zilveren sigarenpijpje; 0. Th. Hoilcn, leesboek; H. Geldrop, sigaretten pijp; J. Buur, sigarenpijpje; 0. Ekel- mans, sigarettenkoker en bronsen me daille; G. P. Vreeburg, leesboek; J. J. van Nieuwenhuizen, sigarettenkoker; G. Gardenier, inktkoker; D. 0. Spiering, ta bakszak. De voorzitter deelde daarna mede, dat voor do gemeente drie leiders waren aan gewezen, n.l. de heeren Slik, 0. A. N«- lis en J. van Nieuwenhuizen. Genoemd© heeren waren voor een betere samefuwer king in de plaatselijke Landstorm com missies opgenomen. Wenschen van de landstormers kunnen nu bij deze leiders worden geuit, die op hun beurt deze bespreken of in de plaatselijke commis sie dan wet rechtstreeks met den kapi tein K. L. Schell. s Aan ieder landstormer werd vervolgen een gedenkplaat uitgereikt, waarna, de ge bruikelijke sluiting plaats had. Dank zi de goede leiding van voorzitter en sec retaris, mag de plaatselijke commissie me voldoening op deze goed geslaagde ver gadering terugzien. Burgerlijke Stand. Geboren1: Maria Johanna Petrome-Ha., <1. van J. l'iAoii en C. G. Kors. Lambertus Joseph-us, z. van A. M, -Bo-eyinga en A. Riousseau. Maria Martina, d. van A. J. Hoogerv-or-st en J. A. van Munsteren. Hendrik Theodérus Joseph, z. van H. J. Witte- man en H. C. Rottier. Overleden: Anna Ca'tiharina van der Vooren, 49 j., eohtgenoote van P. Lange- vekl. Kiezerslijst. De kiezerslijst welke voorlo-opig is vastgesteld voor -.leze ge meente 19221923, bevat 1650 namen van vrouwen en mannen, t.w. 1650 kiesge- reobtigd voor -de 2e Kamer, 1619 voor •de Prov. Staten en 1550 voor den Ge meenteraad. Gems&nt&raad. Gistermiddag 3 uur kwam de gemeenteraad, onder voorzitterschap van den burgemeester, in buitengewone vergadering bijeen. Het eerste agendapunt!, bespreking ontwerpwet tot grenswijziging, werd in geheime zitting behandeld. In open bare vergadering werd. hieromtrent geen mededeeling verstrekt. Daarna werd de gemeentebegroor ting, dienst 1922, gewijzigd volgens enkele bemerkingen van Ged. Staten, vastgesteld. Door de aangebrachte wij zigingen heeft het eindbedrag echter geen verandering ondergaan. Ten slótte werd de Algemeene Po litieverordening, na eenige kleine wij zigingen en een aanvulling, goedge keurd. Hierna werd de vergadering gesloten. "7ïmmissie-gebntiken. Het hoofdbe stuur van den Provincialen Bond vai Effecten-bezitters te 's-Gravenhage, over tuigd dat in broede kringen ernstige grie ven bestaan tegen de geldende emissie gebruiken, overweegt het vormen van een commissie die tot taak zal hebben het ontwerpen van een betere regeling van het Emmissie-bedrijf hier te lande. Het ontwerp der commissie zal wor den voorgelegd aan de vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam en eventueel aan andere autoriteiten die over eene usantioneele of wettelijke invoering van het nieuwe stelsel te beslissen, heb ben. Aangezien te verwachten is dat te be- voegder plaat-se een willig oor zal wor den verleend aan een degelijk voorstel töt afdoende regeling, wanne or dit wordt! gedaan voor of vanwege een groot aan tal bonafide beleggers, noodigt het hoofd- Vastenpreeken in het Vaticaan. Uit Rome wordt ons bericht. Eiken Vrijdag om 11 uur wordt er ge* durende de Vasten door den Apostoli- schen prediker in de Pauselijke troonzaal de Vastenpreek gehouden, waarbij de H. Vader, zonder dat men Z. H. ziet, tegen woordig is, evenals het H. Collége der Kardinalen, Bisschoppen, Prelaten van het Pauselijk Hof, de Generaals en Pro curatoren van de groote kloosterorden en dc Penitenciers der Vatikaansche Basi liek. De preek duurt gewoonlijk een half uur. De Apostolische prediker behoort steeds tot de Orde der Minderbroeders Capucijnen, die gedurende eenige jaren de preeken in den Advent en gedurende den Vastentijd houdt, en daarna bekleedt wordt met de Bisschoppelijks waardig heid. Terwijl de preek plaats heeft in de Pauselijke troonzaal, wordt er voor het personeel van het Vatikaan en de ka merdienaars der Kardinalen een andere Vastenpreek gehouden in de consistorie- zaal, eveneens door een ordensgeestelij- ke. Tegen gisteren-avo-n-d waren in de In-du- slrieete Club te Amsterdam, een aan-toil ih-eencn bijeengeroepen, die instemming betuigd had'den met -dé actie-van Cranen burgh. Omtrent die vergadering wordt ons het volgende meegedeeld: Op de ver gadering is besloten tot het houden va-n een bijeenkomst op 7 April a s te Utrecht va-n aften, -die a-dihaerie betuigd hebben mei de artikelen: ,yde richting in dé poli- Gek-'. Tol voorioopig comité van uitvoering zijn gekozen de heeren R. C. A. van Cranenburgh; Jhr. mr. C. H. van Nispen tot Sevenaer; W. baron van Voorst tot Voorst; F. W. Swane; Dr. B. W. Nuijems; P. J. M. Versdh-ure; mr. L. van Cranen burgh; mr. Th. Westerwoudt; mr. C. W. Hiiffor; mr. J. A. van Son-sbeek en L. C. J. Nicuwenih-uis, welk comité met meer dere andere heeren uit verschillende stre ken des land's zal worden aangevu-ld. Voorts werd- met 30 tegen 16 stemmen en 5 blanco besloten aan -de vergadering te Utrec-ht 'te a-dviseeren eigen candidaten te stellen, alsmede een kiesorganisatie in het leven te roepen. Tot bijwoning dier vergadering té Utrecht za'l het dagé'-ijksch bestuur van? den Aligemeenien Bond van R.-K. Kiesver- eenig-kigen in Nederland wonden uitge- naod-igd. Voormelde vergadering te Utrecht zal alleen loegankedijk' zijn voor genoodigden en voor de Pers. Dc k',:lkrmrrp Wederom vestigt de Plantenzieklekundigen Dienst de aaii-dacht van belanchebliendon op de koolkraag, als middel ter bescherming van koo-lptanten tegen vreberij van koolvliegmaden aan de wortels. Het toenemend gebruik, dat van dit beschermingsmiddel gemaakt wordt, toont de bruikbaarheid wél aan. Met aandrang kan daarom aanbevolen wor den op alle plaatsen, waar de kool vliegmaden de koolplanten, en in het bijzonder de bloemkoolplanten. doet kwijnen en af stervet^ de plant; voor hét midden van April van koolkragen te voorzien. De verschijnselen van aan tasting door koolvliegmaden zijn de volgende In Juni. vooral bii droos weer. gaan de bladeren der koolplanten slan han gen, de plant verwelkt en sterft meestul zeer spoedig -af. Als men haar uit den grond trekt, blijkt het dikste gedeelte van den wortel door glim mend witte maden geheel verwoest te zijn. zoodat de plant vaak geheel los in den grond staat. In het bijzon der op lichte gronden doet de kool- vlieg zeer veel schade. Door het aanleggen van koolkra gen kan men deze vrijwel geheel voor komen. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Planten- zdektekundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen dienst. ZELDZAAM. Te Kiroun-wijik bij Woerdten heeft een bestuur van den ïtond'een elkeen, die door wMraSen ler zijn adhaesiebetuiging het plan wenscht rntjl te steunen uit, zijn kaartje in te zen den aan het secretariaat Anna Paulowna- straat 87, Den Haag, opdat de commissie den noodigen ruggesteun zal hebben bij het indienen van haar voorstellen. Duitsche turf. Do invoer van Duit sche turf begint grootere afmetingen aan. te nemen. Dezer dagen worden te Delf zijl verwacht 20 schepen met Oldenburg- DE MILITAIRE MUZIEKKORPSEN. Bij de nieuwe regeling der militaire muziekkorpsen vervalt de regiments- muziek en komen er divisie-muziek korpsen; van het te Amersfoort te foe meeren korps zal als directeur optre den de heer L. du Moreé, kapelmees- sche turf. Wellicht staat deze invoer in ter van hei 4e reg. huzaren te De ven- verband met de oplevende vraag naar ter, no. 1 van het examen, dat o-niangs turf voor onze noordelijke karton- en door de Commissie van drie musici is aardappelenmeelfabrieken, steenbakkerijtea afgenomen. De nieuwe directeur komt enz. Er is in onze oostelijke Venen nog daartoe 1 April te Amersfoort in gar- fabrieksturf te over voorhanden, maar da valuta-toestand speelt zeer zeker ook hierin een belangrijke rol. DE SIXTMNiSGHE KAPEL. Die S-ix-tijin.sc.be Kapel, die tot dusverre all-leen bi-n-nen' de muren van Ihet V-aticaa-n bij Ikerikelijke pleah-liglheden: bare tncde- -wenking had vedeend-, heeft in den afge- tooipen winter in Spanje, Frankrijk en (België uitvoering-en gegeven, -en zal thans eene tournee door Engeland- maken. De zanger-s van bet Va'tlicaan zulten op hunne doorreis naar Londen fim Mei ook eeniige concerten in on® land geven. Voor ioopig rijm de vol'gendle steden in de tour nee opgenomen: Amsterdam, Den Haag, (Rotterdam, Arnhem eniNijmcgen. EVERT CORNELIS DIRIGENT U. S. 0. Tot dirigent van het TJtrechtsch Ste delijk Orkest is benoemd de heer Evert Cnrnelis. nizoeu. (éNed.") EEN BOMMENRICHTTOESTEL. Naar het „Hbld." uit goede bron ver neemt, is het bommenrichttoe.sle 1uitge vonden door den gep. luitenant ter ze® G. Post Uiterweer, waarmede reeds vroe ger door eene door Mini-der Pop be noemde fomni sdj vau do kuud re ifl alle opzichten goed geslaagde pree e.i z j» genomen, (die toen echter tot geen aan koop van het toestel leidden), door den tegenwoordigen Minister van Oorlog t®n behoeve van zijn departement aangekocht TER GEDACHTEN-S VAN WIJLEN PROF. DE GROOT. Vrijdagavond heeft in de aula viJ gemeentelijke uniwrsite'» te Amster van een gedachten'isvergadering ter eere vijlen prof. dr. mag. J. V. de Groot p1-13 gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2