'pMÊMË^ l\m SLACHTOFFER. BUITENLAND. BUITENLAND Tweede Blad - 28 Maart 1922 niet. FEUILLETON ,,.n zal gc.iüouzaaKt z»jfl, u eenigeu tijd te verlaten, ik heb de vrouw van den portier verzocht iemand te gaan haler," sprak de goede buurdame. „Om wat te doen „Om u gezelschap te houden. Ik wil niet, dat ge hier alleen achter blijft om den geheelen nacht te wee- nen 0 zijt niet in een toestand om alleen te zijn." ,,'t is m onmogelijk," zei Christine, „hier te blijven, in dit huis, waar alles mij aan hem herinnert. Ik zal er niet kunnen leven en ik wil hem volgen." „Waarheen „Waar hij zal zijn. Ik wil hem niet uit het oog verliezen. Van verre wil ik over hem waken. Ik wil dezelfde lucht inademen als hij. in n woord, ik wil, dat men hem mij terug geeft." Tegen zeven uur verscheen juffrouw Picard. De buurdame vertelde wat zij te doen had en eindigde aldus: „Ik zal mij een paar uren verwijderen, De Conferentie over het Nabije Oosten. maaar dan ben ik ook weder terug, ik zal vannacht niet naar bed gaan, als gij mij soms noodig hebt, behoeft ge slechts op het beschot te kloppen. Ik luister en snel dadelijk toe. Hebt ge 't begrepen „Ja mevrouw." „Maar onder geen enkel voorwedsel moogt ge mevrouw alleen laten, be looft ge me c'at „Ja merouw. Maar moet zij niets eten „Ja, probeer eens, of ge er iets in kunt krijgen en dwing haar naar bed te gaan. Zij heeft behoefte aan rust." „De arme vrouw ziet er wel uit, alsof zij bitter veel verdriet heeft." „Ja, dat is ook zoo. Nu tot over een paar uur. Ik reken op u." XII. EEN ONGELUKKIGE MOEDER. In de grootste angst bracht Christi na den nacht en de daarop volgende dag door. Zij leefden als het ware niet meer. Het was alsof haar hart door angst toegeknepen werd. De minuten duurde uren, de uren schenen dagen. Plotseling, in den laten namiddag, werd er geklopt. Zij slaakte een kreet, snelde naar De Conferentie van Genua. i De toestand in Ierland. de deur en stond tegenover dokter Ber- nau. Het was eene bittere teleurstel ling, weike haren angst slechts deed toenemen, hoe gelukkig zij ook was, haren vriend te zien. Hij greep haar bij de hand, trok haar met zich mede en zeide „lk heb alles vernomen, lk vreesde, dat gij een onge luk zoudet begaan en ik konx." „Weet ge," zei Christine, „dat men mijn zoon ontstolen heeft?".. De dokter, die doodmoede scheen te zijn, viel op een stoel neer. „O, mijne arme vriendin," zei hij, de hand van de jonge vrouw grijpende, „wat hebt ge moeten lijden „Ik begrijp zelf niet, hoe ik 't nog uithoud. Ik verlang naar mijne dood, maar dan zeg ik mij zelve weder.dat als ik dood ben, ik mijn zoon niet meer zal terugzien. En zoo lang ik leef, heb ik nog hoop. 0, ik heb zoo vurig gebe den. Na het heftige toor.eel, dat bij Christine tusschen den markies en zij ne vrouw had plaats gegrepen, had de heer d' Arbois aan den commissaris De onrust in Britsch-Indië. GEM. BUITENL BERISPTEN. van politie de laatste inlichtingen gegeven, welke deze ambtenaar nood zakelijk oordeelde. Daarop was hij naar zijn hotel gereden, den kleinen Mark, die voortdurend om zijne moe der riep, met zich mede nemend. In het hotel had hij een belangrijk onderhoud met zijnen zaakwaarnemer, den heer Lantin. Als overwinnaar was hij uit den strijd gekomen. Hij had het kind en niemand kon 't hem in de toekomst onrnemen. Hij had zich gewroken. Maar dat was, hij voelde 't maar al te goed, wat alles hij kon verkrijgen.Nooit zou 't hem gelukken Christine te be wegen, tdt hem terug te kecren. Nooit zou zijne vrouw de walging overwinnen, welke hij haar inboe zemde. Het was afgeloopen. Hij aanschouwde het kind, dat in zijne macht was, met ecne uitdruk king van onbeschrijfelijken haat en zei„Komaan, de teerling is geworpen Zijn besluit was genomen. Hij zou in de toekomst niet terugkomen op hetgeen hij gedaan had. Hij aan vaardde den strijd met al de gevolgen, dien hij kon hebben. Hij verbaasde- zich tha ns zelfs over de besluiteloos- heid, welke zich een oogenblik van hem meester had gemaakt, en toch niette genstaande zijne wilskracht, voelde hij zich ongerust. De heer Lantin daarentegen was in de hoogste wolken der zelfvol doening. Nadat hij het kind, dat hij aan de hand gegouden had, op een stoel had gezet, riep hij met een van genoegen stralend gelaat„Eindelijk hebben wij dus gezegevierd De markies keek hem aan, verbaasd over dezen uitroep. ,,'t Is nog niet geëindigd," zei hij. „Nog niet geëindigd," riep de zaak waarnemer, de hand^i ineen slaande. „Wij hebben het kind immers en degene, die 't ons zal ontnemen, moet een bizondere slimmerik zijn." Het belaat van den markies werd nog donkerder„Maar nooit zullen wij de moeder in onze macht hebben." De heer Lantin maakte een gebaar als wilde hij zeggen, wat komt 't er dat op aan, maar hij antwoordde niet. De moeder verontrustte hem niet, en hij vroeg zich af, hoe 't mogelijk was dat de markies zich ongerust over haar maakte. De markies vlak in de oogen ziende, EEN VEELZEGGEND BERICHT. De'afdeelmgen van dc Tweede Ka- .*cr hebben benoemd tot rapporteurs de hecren Hermans, Van Schaik, De Monlt ver Loren, Smeenk en Engels over de wetsontwerpenwijziging van de Arbeidswet 1919 en wijziging van de Stuwadoorswet Waarom dat bericht zoo gewichtig is vraagt „De Tijd." De v:ijziging Arbeidswet is in de afdeelingen der Tweede Kamer aan de orde. Een gewichtig ontwerp, waar voor eok bij de linksche partijen meer dan gewone belangstelling bestaat. Althans buiten de Kamer. Daar roe pende Vriiheidsbonders en S. D. A. P.- ersom het hardst. De eene voor, de andere tegen. Doch beide groepen even hartstochtelijk. En v/at blijkt nu Er worden vijf rapporteurs benoemd en het zijn vijl leden der rechterzijde. Dat wil zeggen de leden der linkerzijde zijn voor de behandeling in de afdeelingen zóó slecht opgekomen, dat zij in geen enkele afdeciing in de meerderheid waren Het ls velzeggend. Want hieruit blijkt toch, dat al het geroep buiten de Kamer bij Vrijheidsbonders en sociaal democraten niet ernstig gemeend is. In de politieke propaganda der beide partijen speelt de Arbeidswet een groote rol. Om de zaak zelf geven zij niet zooveel." BIHNEHLANDSCK NIEUWS. De begrooting van Financiën Tarie ven Oarlog. De begrooting van Financiën is ten slotte zonder liooideiijke stemming aan genomen, maar niet dan nadat de motie van Abraham Staalman was verworpen, die geen steun meer aan de Ilandehkamer wilde verleeneu. Trouwens deze verwer ping was te verwachten. De Minister bleek erg op dezen post gottold en eau deel van links was het met hem eens. De wijziging der tarieven voor ver richtingen voor - hypotheek-bewaring en Eckeepsbewijzeii, die vervolgens aan de orde was is een gevolg van de waarde daling van het geld. Deze tarieven zijn nog van vóór den oorlog en dus moestén zo noodzakelijk verhoogd worden. Niemand had daartegen bezwaaralleen de heer J. ter Laan hal eonige opmerkingen cn met name togen de salaris regeling van do hypotheekbewaarders. Echter stolde de Kamer hem daarbij in het ongelijk. De nieuwe tarieven dio nu zijn vast gesteld zullen jaarlijks 1, 2 millioen gul den meer in da schatkist brengen. Het zijn vooral de tarieven voor inzage van de kadasters, die zeer zijn verhoogd. Na dit wefeontwerpjo was weer de be grooting voor oorlog aan de rdo. Bij de behandeling van deze begrooting kwam natuurlijk weer de geest van ver zet in den hoer Marchant. Hij betoogde, dat V Ministers voor nemens betreffende beperking der mili taire uitgaven „tot het onmisbare" op zich zelf niet veel beteekenen. 't Is maar do vraag, wat men onder „misbaar" ver- Evenals over alle vage uitdrukkin gen loopen daarover de opvattingen uit- Op zich zelf beschouwd zou dan ook wel beter zijn het door den afge vaardigde aanbevolen middel van rant- eoeneering, van het vaststellen van een eindbedrag, waarbinnen do Minister dan maar moet zien rond te komen, 't Is maar de vraag, of men bet over dat eind- 1 drag een3 zou kunnen worden, zonder i daarbij weer de bijna onoplosbare \g van het al of niet onmisbare een -'-oei zou vormen. Door den heer Marchant word scherp geest der beroepsofficieren gecriti- sèeid, die ook volstrekt niet bevorder lijk is aan belangrijke beperking der legeruitgaven. De heer Wijk, de vertegenwoordiger van den Bond tot democratiseering der Weer macht nam de hooge Departementsamb tenaren onder schot en mikte daarbij vooral op den secretaris-generaal Door man. Hij verlangdo dat de Minister die reactionnaire en conservatieve kliek zou opruimen, omdat er anders niets terecht komt van eon democratiseering van het leger en vaneen regeling der rechts positie van de onderofficieren. Hij drong er o.a. op aan, dat er jaiefc iegelijk 2300 onderofficieren jbou- den ontslagen worden en dat er geon onderofficieren zullen worden gepensio neerd met minder dan 60 levens- of 85 dienstjaren. De heer van der Voort van Zijp ver weet de Regeering, dat zij te schriel en te stiefmoederlijk is jegens den Vrij wil ligen Landstorm. De heer Heemskerk vond de beroepsofficieren nog zoo kwaad Do Minister van Oorlog, de heer Van Dijk, is, zooals bekend, §en handig en vlot spreker. Hij wenscht de kampemen ten te beperken maar het principe wenscht hij te behouden. Daarom prijkt er een memoriepoet op de begrooting; bij Buppletoire begrooting zal het juiste be drag worden aangevraagd. De voordeelen van de kampementen zijn zeer vele: meer eenheid, meer samenwerking, betere ge legenheid voor oefenen en voor het be oefenen van het oorlogscommando enz. De Minister liet het algemeene vraag stuk van de noodzakelijkheid van een leger rusten. De mogelijkheid van een aanval, de noodzakelijkheid van een ver dediging blijft bestaan en al is er op de wereld een streven naar vermindering van bewapening wij zijn nog een heel eind van ontwapening af. De Minister gelooft niet dat de mensch in de toe komst- zijn begeerte minder onderge schikt zal maken aan het recht. De motie-Ter Laan, om alle uitgaven vojr p 1 t'e'.ro?i®u, burgerwacht ei land storm op de Oorlogsbegrooting te bren gen. Bedoelden doen ook politiediensten, dienen ten deele ook voor bewaren van rust in den lande en behooren dus niet gq):eel onder Oorlog. Evenmin aanvaardde Z.Exc. do motie- Ter Laan, vragende om intrekking van het huwelijksverbod voor militairen. Dit 46. verbod, dat overigens mild wor.lt toege past, voorkomt onberaden huwelijken, dio strijdig zijn met het dienstbelang. Bij den aanvang der vergadering van Vrijdag, werden oen paar wetsontwer pen aangenomen over da circulatie bank- wetgeving voor Noderlandsch-Indiö zon der hoofdelijke stemming. De heer van Ilavesieyn verblijdde de Kamer met de aanvrage om een interpel latie over de voornemens der Regeering ten aanzien van de conferentie te Ge nua, en de voorzitter verblijdde de Kamer met do medcdecling, dat er Woensdag avondvergadering zal zijn voor de behan deling der West-Indische bogrootingen. Dat de Minister geon voldoende be langstelling heeft voor don Vrijwilligon Landstorm en don Kaderlandstorm, lijkt maar zoo. Ze hebben de liefde van Z.Exc. Monr hij wil een organisatie, dio een rogelmatigen groei waarborgt. En daarom loopt hij niet zoo hard van stapel als sommigen wel zouden wenschen. De Minister hoopte verder, dat het wotsontwerp betreffende de pensionnee- ring van weduwen en weezen van mili tairen in de eerste helft van April de Kamer zal kunnen bereiken. De conferentie in zake het Nabije Oos ten der drie geallieerde Ministers van Buitenlandsche Zaken, is, naar reeds ge meld, Zondagavond kort voor midder nacht beëindigd. Het volgende officieele communiqué werd hieromtrent verstrekt: De voorstellen, waarover de drie mi nisters het allen eens werden, hebben ten doel den gemeenschappelijken wensch om den vrede tusschen Turkije en Grie kenland te herstellen. Door billijk té han delen tusschen beide partijen en zonder haar eenige voorwaarde op te leggen, die een nederlaag zou schijnen, wenschen de ministers de Turksclie natie en de macht der Turken opnieuw te vestigen op voor waarden, die hen in staat stellen een on afhankelijk nationaal bestaan te hervatten en hun hoofdstad te Konstantinopel te doen blijven. De ministers wenschen even eens aan de Mohammedanen een zeer rechtvaardig regiem te verzekeren, als mede het wereldlijk en geestelijk gezag van den sultan te handhaven. Anderzijds wenschen zij aan de Griek- sche natie compensatie te geven voor de offers, die Griekenland tijdens den oor log voor de zaak der geallieerden heeft gebracht. Met het doel, in de toekomst het wc- derzijdsch vertrouwen tusschen beide vol ken te bevorderen, stellen de drie minis ters maatregelen voor, ter bescherming en beveiliging der minderheden, Mohamme- daansche zoowel als Christelijke, en in Europa zoowel als in Azië, In dezen geest werd het voorstel in zake een wapenstilstand gedaan met het doel een vreedzame ontruiming van Klein- Azië te verkrijgen. Als deze operatie met succes wordt uitgevoerd, dan zal de souvereiniteit van Turkije in Anatolië zijn verzekerd van de Middellandsche tot aan de Zwarte Zee en van de ïranskaukasische grenzen en Perzic tot aan de Egeïsche Zee. In Euro pa zullen Konstantinopel en «en groot deel van Oost-Thracië onder volledige souvereiniteit van den Sultan komen. De gebieden nabij de zeeëngten zullen wor den gedemilitariseerd zoowel wanneer zij bij het Turksche rijk zullen blijven als wanneer zij onder Grieksche souvereini teit komen. De geallieerde troepen op het schier eiland Gallipoli en de geallieerde mili taire inspecteurs zullen op de uitvoering van dezen maatregel toezicht houden. Een internationale commissie zal zorgen voor het behoorlijk onderhoud der zeeëngten. De geallieerde ministers hebben beslo ten aan den Raad van den Volkenbond de taak toe te vertrouwen, middelen te vinden om voldoening te schenken aan de wenschen, geformuleerd door de Ar meniërs, om hen aldus te behoeden tegen de ontberingen, die ze tot nu moesten doorstaan. De geallieerde ministers erkenden, dat de financieele onafhankelijkheid van Tur kije in groote mate moet worden ontzien en dat, indien het lasten moet dragen wegens zijn deelneming aan den oorlog aan de zijde der centrale mogendheden, zijn betalingscapaciteit vereischl, dat ei alleen betalingen voor schadeloosstellin- nistratie der Ottomaansche schuld ge wassen, zai deze woro.en gehandhaafd en bevestigd onder voorbehoud van zekere voorzorgsmaatregelen iu het belang der geallieerden; geen andere financieele- con trole zal in Turkije worden gevestigd. De geallieerde ministers hebben even eens de maatregelen bestudeerd, die ge nomen moeten worden om het voorloopig ingestelde regiem van capitulaties aldus te wijzigen, dat de rechten en belangen der buitenlanders in Turkije er niet door worden verkort. Alle voorsteilen der geallieerde minis- ters zullen aan de partijen aan beide Mf-' den worden voorgelegd, die worden uit- genoodigd binnen drie weken vertegen woordigers te zenden naar een nader te bepalen stad. De hooge commissarissen vau Engeland, Frankrijk en Italië zullen de vertegen woordigers der vijandelijke partijen bij staan cn men hoopt dat deze bemidde ling, ingegeven door een geest van hooge onpartijdigheid, den wapenstilstand en de ontruiming vruchten zal doen dragen voor het herstel van den vrede en de hand having van orde en harmonie in het Oos ten. Volgens de „Paesè" zal de Russische diclegatie slechts dan naar Genua gaan, wanneer de Ifabiaaniscihc regeering haar veiligheid waarborgt. Werowski heeft te dezer zake een schrijven tot de Italiaan- sche regeering gericht, waarop hij tot dusver neg geen antwoord heeft ontvan gen. Sehanaer heeft in overleg met Facta op het laatste oogienfbliik zijn terugkeer naar Rome voor de ontvangst van thet Belgi sche koningspaar opgegeven cn is Zon dagnacht naar Londen vertrokken voor een onderhoud niet Lloyd George. Te Parijs verklaart men due reis uit het feit, dat Italië «enigszins gekwetst geweest .s door de bijeenkomst te Boulogne tus schen de Engebscihe en Franscihe pre miers alleen cn het daarom noodig vindt ook mét Lloyd George over Genua nog eens een apartje te hebben. Omtrent de voorbereiding te Genua wordt verder aangekondigd dat Bratia- nou naar Parijs komt om met Poincaré te overleggen over dezelfde quaeslics van ontwapening, waarover Schanzer waar schijnlijk met Lloyd George gaal praten. Roemenië, en naar het schijnt <te heö'.e kleine Entente, is het id. met Frankrijk eens op stuk van de onmogelijkheid om do ontwapening te land verder voort te zetten, zoolang niet meerdere waarbor gen aanwezig zijn en anen schijnt er daar om over te willen praten, hoe in dezen te Genua één lijn ie trekken. Wat de Franscihe delegatie aangaat, Lasteyrie heeft thans ook geweigerd, die te prestiideoxen en aangezien men ditzelfde van Baritheu verwacht, is het nog volst rekt niet aan te geven wie de leider der dele gatie worden zal. Het verboden leyercongres. De conventie van het Iersche repuhli- keinsdhe leger, bijeengeroepen door de aanhangers van Do Valera, is Zondag te Dublin gehouden in weerwil van do aan kondiging der voorloopige regeering, dat alten, diie het congres bijwoonden, uit het leger zouden worden ontslagen. Do split sing in het leger is dierhalve volkomen. De besprekingen waren huishoudelijk. Tweehonderd afgevaardigden uit alle dieeten des iandis woonden het congres bij, maar de afgevaardigden wairen meest zeer jong. Vóór de samenkomst van het congres bezetten vjjftig gewapende aan hangers van De Valera en twee grootste vereeniigingsgehouwen van Dublin hene vens de gemeentelijke markt, met welk doel is niet bekend. Voigienis Ja-ter J>e.r.ioh-t werd J*et con-i gres na een zit ling van twaalf uur geslo ten. Er werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin het leger op nieuw zijn „trouw aan de Iersche repu bliek bevestigt en verklaart, dat het leger zal staan onder oppertoezicht van een speciaal bestuur. Besloten werd den boycott tegen Belfast in Zuid-Ieriand krachtig cloor te voeren en den boycott uit te breiden tot de zes lllstergraafschap- pen. De bijzondere Reulerdienst meldt om trent dit congres nog het volgende: De interne moeilijkheden in -den vrijstaat zijn söberp uitgekomen door de republikein se he conventie van gisteren. De meeste tegen het verdrag gekante uvïülairen komen uit liet Westen en Zuidlen met een sterke groep uit Dublin, terwijl de cen trale graafschappen Glare en Zuid-GaH- way vóór het verdrag zijn. De vrees voor een burgeroorlog wordt geuit, terwijl ge loofd wordt, dat Ulster strijdkrachten mobiliseert met liet doel gereed te Zlïn om van de scheuring in het Zuidien te profiteeren. De conventie bestond, groo- tendeels uit ongeuniformeende jongeman nen. Een twintigtal mannen hield de wacht rond het gebouw, maar <fe auton- tailen beproefden niet tusscihenbeide te komen. Het feit dat de voorloopige regee ring macheloos was om de conventie te voorkomen schijnt de uitspraak van den repu'blikelnsöhen commandant O'Gonner te rechtvaardigen, dat er spoedig vnjt legers in Ierland zonden zijn, namelijk het 'eger van den vrijstaat, die burgerlijke ga-rde, en de republikein scire, B ri tsdhe en noordelijke legers. Ontvoerd. Kenschetsend voor den verwarden toe stand in Zuid-Ierland cn voor het weinige gezag der voorloopige regeering in som mige deelen van het land is wel het feit. dat Vrijdag een politie-officier, die in het district Ennïs van het graafschap Clare b'ezïg was manschappen aan te werven voor de Civil Guards, de nieuwe politie macht van den vrijstaat, ontvoerd is en naar een onbekende bestemming is over gebracht. In een verklaring 'der voorloopige re geering over de samenstelling der nieuwe Civil Guard, wordt het gerucht tegenge sproken, dat zij in hoofdzaak bestaat uit Black and Tans. Er wordt verklaard, dat er in het geheel geen Black and Tans deel van uitmaken. De sterkte bedraagt thans 400 man, waarvan 370 leden v,an het I«-sche republikeinsche leger en 30 oud-gedienden van de Royal Irish Consta bulary. HET MEMORANDUM VAN LLOYD GEORGE. Tardieu publiceert in de „Echo Natio nal" een nota van Clemenceau, d.d. 29 Maart 1919, die een antwoord is op het memorandum van Lloyd George. Clemen ceau verklaart, dat hij het met de al gemeene beschouwingen in de nota, be treffende het maken van een duurzamen vrede en dus een rechtvaardigen vrede, geheel eens is. Clemenceau doet aan de hand om aan Duitschland in Europa gematigde territo riale voorwaarden te stellen, opdat in Duitschland uit den vrede geen diepe wrok zou blijven. Clemenceau zegt in deze nota over de methode door Lloyd George voorgesteld, op het bolsjewisme toe te passen, be vreesd te zijn, dat deze een tegengesteld effect zal hebben. Onlusten verwacht. Tot nu toe blijkt de arrestatie van Gandhi weinig onlusten te hebben veroor zaakt. De autoriteiten gelooven echter dat er troebelen broeien en dat dq komende Oostmoesson een seizoen van onrust zal zijn. DE INDISCHE LEENINGEN. De minister van Indië gaf de commissie uit het Lagerhuis voor leeningen ten be hoeve van den aanleg van spoorwegen en irrigatiewerken in het Oosten van In dië fe kennen, dat het raadzaam zou zijn, de Indische regeering te machtigen, in Britiannië leeningen uit te schrijven, de vijftig millioen pond niet te bovengaand, voor bestuursdiensten, onder waarborg van de Indische inkomsten. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MACHINBNIJVERHEID. Men is het eens geworden over den grondslag voor een conferentie tusschen de beide werkgeversverenigingen (de En gineering en de National Employers Fe deration) en het comité van onderhande ling uit de vakbonden. De conferentie zou 27 Maart, gisteren, plaats hebben. Men hoopt thans, dat het conflict niet zal worden uitgebreid en dat de metaalarbei ders het werk binnen enkele dagen zullen hervatten. De leiders der arbeiders van de scheeps werven hebben besloten dat zij Dinsdag avond zullen ophouden met werken han gende bun referendum over het voorstel inzake loonsverlaging. De werkgevers wei geren den termijn te verdagen. Woensdag zal derhalve op alle werven in het land het werk stil liggen. EEN ONVOORZIEN GEVOLG DER CON FERENTIE VAN WASHINGTON. Een onvoorzien gevolg der conferentie van Washington is, dat de groote mo gendheden, ofschoon zij de afgeschafte oorlogsschepen niet aan kleine naties mo gen verkoopen, wel gerechtigd zijn nieu we dure oorlogsschepen te leveren. Fin land heeft onmiddellijk nadat bleek, dat de Amerikaansche senaat het vioolver drag zou ratificeeren, onderhandeld over den aankoop van zes Britsche torpedo jagers. De Britsche admiraliteit wilde geen tweedehandsschepen verkoopen, maar hood de levering van nieuwe jagers aan, die driemaal duurder zijn. DE TUNNEL ONDER HET KANAAL. Het parlementslid Sir Athur Fell is voor nemens om namens de Lagerhuiscommis- sie voor een Kanaaltunnel een motie in te dienen, waaraan uit alle groepen in liet Lagerhuis steun is toegezegd en waarin wordt uitgesproken, dat de regeering ver gunning dient te geven om het werk te hervatten aan den Kanaaltunnel teneinde aldus werkgelegenheid te verschaffen, het goederen- cn passagiersverkeer tusschen, Engeland cn het vasteland te doen toene- nemen, om aan Londen de positie te ver zekeren van eind-station der groote trans continentale diensten en bovenal om de vriendschap tusschen Engeland en. Frank- rïjk hechter te maken, om de mogelijkheid te verminderen, zoo niet op te heffen van een nieuwen aanval op België en Frank rijk door Duitschland cn, mocht dit gebeu ren, mede te helpen aan de veidediging de zer lenden. DE ONTPLOFFING TE DUDLEY. Bij de behandeling van de zaak tegen den man van de eigenares en den bedrijfs leider van de fabriek te Dudley, waar door het oniploffcn bij het uit eikaar halen van geweerpatronen een aantal meisjes (haar aantal is reeds tot 19 gestegen) werd ge dood, is aan het licht gekomen, dat er in het geheel geen voorzorgen tegen een mo gelijke ontploffing genomen waren. Er was niet om vergunning gevraagd voor het ver richten dezer werkzaamheden, waarvoor 24 meisjes in een rij naast elkaar geplaatst waren. De vloer was van beion, niet, zoo als het voorschrift luidde van Knoieum. «n de werkplaats stond een open kachel' waarin de werkman zijn soldee bar* warm maakte. De meisjes droegen go»n gummischoenen, doch gewone schoenen met spijkers erin, terwijl er niet meer dan twee meisjes in deze ruimte tij elkaar hadden mcgien zijn. Er waren ook geen ashcstafscheidingen tusschen deze meisjes gemaakt. Als er voldoende bij elkaar was, werd het kruit opgeveegd en door een jon-' gen in het water gegooid. Tijder.s de be handeling deelde de rechter mede. dat het negentiende slachtoffer van de ontploffing gestorven was; de moeder, die op de rit ting aanwezig was, snelde schreiend weg. EEN MIJNONGELUK. Uit Colorado (Trinidad) wordt gemeld: Na een ontploffing iri een mijn te Sopris worden, zooals gemeld wordt, 17 man ver mist, die naar men vermoed gedood zijn. De oorzaak van het ongeluk is niet he kend. Uit Halle wordt gemeld, dat de porce- leinfabriek Marseille te Köppelsdorf bij Sonneberg voor het grootste gedeelte is af gebrand. Hierdoor staat niet alleen het fa- briekspersoneel op straat, maar worden ook de talrijke arbeiders uit de omgeving broodeloos, die hun bestaan vonden in de poppeninduslrie, waarvoor de porcelein- fabriek het materiaal leverde. Zondag heeft te Berlijn een betooging plaats* gehad van Oost- en West-Pruisen tegen plannen tot het onder Poolschen in vloed brengen van Oos-Pruisen en het af scheuren der 5 Duitsche dorpen op den rechteroever van de Weichscl in West- Pruisen. De stad Rome zal aan de Belgische re geering een stuk grond van 2000 M2. aan bieden in Valle Giulia, om aldaar een pa viljoen te bouwen voor het houden van kunsttentoonstellingen. De bedoeling is dat in Valle Giulia door verschillende landen degelijke gebouwen zullen worden ge plaatst, zoodat aldaar een internationaal kunstcentrum wordt gevormd. De schen king zal geschieden ter gelegenheid van het a.s. bezoek van koning Albert aan Rome. De kapitein Proust is door den Fran- schen krijgsraad tot levenslange gevange nisstraf en militaire degradatie veroor deeld. Hij is er van beschuldigd, dat hij vóór den oorlog in verbinding stond met Duit sche agenten. Marty en Badina, wegens muiterij in de Zwarte Zee veroordeeld, zijn Zondag bij de verkiezing wederom als Parijsche ge- meenteraadsl'eden gekozen. De stemming zal weer ongeldig worden verklaard. Een Engelsch meisje had het voorne men te kennen gegeven en toebereidselen getroffen, om langs een strakgespannen koord in de nabijheid van den waterval de Niagara over te steken. De autoriteiten echter hebben de uitvoering van dit fira- vourstukje verboden onder den indruk van den ellendigen dood van den barbier die destijds een poging heeft gedaan om in een ton door den waterval heen te komen. Het Engelsche departement van de schatkist heeft bepaald, dat er voortaan geen rechten zullen worden geheven van visch, die door Duitsche treiters in Engel sche havens wordt aangevoerd. Ingevolge de German Reparation Recovery Act is er een recht van 26 pCt. betaald van de waar de van de aangevoerde visch. Sedert 28 Januari hebben 50 Duitsche schepen te Aberdeen hun lading gelost, de eenige haven van het Vereenigde Konink rijk, waar zij zijn binnengeloopen. Er is ongeveer 5000 pondsterling aan rechten be taald en deze som zal worden terugbetaald aan de Duitsche regeering. In het Lagerhuis drong dezer dagen het lid Kenworthy aan op opheffing van de marinewerf op Jamaica. Namens de regeering kon de heer Amercy meedeeien, dat deze werf reeds in.. 1904 opgeheven was! In Engeland zal de gelegenheid wor- 'den opengesteld, advertenties fe plaatsen op de achterzijde van postzegels. Zij zullen alleen geplaatst worden op postzegels van J4, 1,1 'A en 2 pence. De advertentie wordt erop gedrukt voor de postzegel wordt gegomd;, de inkt (die onschadelijk zal zijn) zal dezelfde kleur hebben als do postzegel. De Volksraad der Zuid-Afrikaansclie Unie heeft een wetsontwerp tot het verlce- nen van het kiesrecht aan dc vrouw met 55 tegen 51 stemmen verworpen. De Berlijnsche bladen melden, dat een hofdame van wijlen dc Tsaritsa is ge vangen gonoinen wegen» een reeks oplich tingen cn diefstallen ten koste van haai landgenooten. HET BEZOEK VAN KONING GUSTAAF. De Koning: van Zweden hoeft thans den wensch te kennen afgeven, aan de Koningin een semi-offi iael bezoek te brengen. Dat bezoek wordt in 't einde van de maand April verwacht. DE WERKLOOZE RAAD VAN BEROEP. Aan de „Tel." schrijft men uit Den Haag: Op grond van liet inijnrcglementi 1906 is in dit jaar een uit drie leden bestaande Raad van Beroep voor de Mijnbedrijven in het leven geroepen, wiens taak het is te oordeelen over de bezwaarschriften ingediend door de mijndirecties tegen de door den Hoofdingenieur van het Rijkstoezichfl op de mijnen genomen beslissingen. Gedurende de eerste twee jaren van zijn bestaan heeft dc Raad twaalf beroepszaken te. behandelen gehad. Van 1908 tot heden heeft de Raad slechts zes malen eene beslissing be hoeven te nomen. In 13 jaar dus 6 beslissingen, dat is gemiddeld nog niet één beslissing om de twee jaar. Sinds 1916 heeft de Raad niets meer te doen gehad. Het vorige jaar zou er bijna wat werk voor den Raad komen; er kwam inderdaad een bezwaarschrift, waar over de Raad echter, zooals later bleek, niet kon oordeelen, daar het niet tot zijn competentie behoorde. Toch genieten de leden een vast honorarium en vordert de Raad een jaarlijfcsche uitgaaf uit 's lands kas van f 4.500In verhouding tot het) aantal genomen beslissingen kost elke beslissing het rijk niet minder dan ruim negen duizend gulden, wat in dezen tijd van bezuiniging toch wel wat heel veel is! Jaarlijks moet de raad een verslag van zijne werkzaamheden uitbrengen- lil het gunstigste geval als er toe vallig eens een zaak te behandelen, valt. verschijnt over het afgeloopen jaar een lijvig verslag van vzes" blad zijden druks,, waarvan dc twee eerste en de twee laatste nog in beslag worden genomen door het omslag,1 terwijl het inliggend blad een „over zicht geeft van de verrichtingen in he: fgclo pen jaar". vroeg hij „Men zou zeggen, mijnheer d' Arbois, dat ge eenig gevaar vreest." De markies sidderde onwillekeurig, verwonderd dat men zijne gedachten geraden had. Hij fronste de wenk- b a wen. Welk gevaar vroeg hij met bar- sche stem. „Gij zijt angstig, bevreesd." „Ik En waarom zou ik dat zijn „Gij weet," zei de heer Lantin op zonderlingen toon en het voorhoofd van den heer d' Arbois, niet uit het oog verliezende, alsof hij de gedachten wilde lezen, welke zich daarachter vormden, ge weet, dat ge van mijne zijde op volkomene toewijding kunt rekenen.Mij kunt ge geheel vertrouwen. De markies keek den man aan. Hij wist niet, wat te denken van deze toespeling. Ik hoop inderdaad," zei hij eindelijk, „dat ge mijne belan gen" zult behartigen en niet die mij ner vijanden." De heer Lantin bleef aandringen. Mijnheer de markies kan van mijne toew'jding van mijne dankbaarheid alle diensten vergen, welke hij noodig acht." 'Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5