ordeIïTarbeid. UIT ONZE OOST. LUCHTVERKEER. NIEUWS. ABRACADABRA. KORTE~BËR!0HTEU. RECHTSZAKEN. STOOMVAARTLIJNEN. Nu er echter in de laatste jaren in het geheel geen Deslissirog geno men behoeft te worden, kost dit ver slag den leden heel wat hoofdbrekens,. >vant hoe kan er verslag worden uitge bracht als er niets te verslaan is.../? Wij vragen ons intussehen af of het geen tijd wordt deze instelling af te schaffen. Hare beslissingen zijn wel heel erg jfliiur! HET AMSTERDAMSCHE BIOSCOOP CONFLICT. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Bioscoop-Theater-Directeuren heeft tie leden van de aideeling Amsterdam can dien Bond op aanstaanden Maandag ia een vergadering bijeengeroepen, ter bespreking van het voorstel om de circa icn maand geleden opgeschorte actie tegen de wijze van filmkeuring te hervat ten. Naar men zich herinnert, was destijds besloten alle bioscooptheaters voor één dag, uit protest, te sluiten en van een zekeren datum af geen films meer door de Gemeentelijke Bioscoop-Commissie te laten keuren. Na een conferentie met den burgemees ter van Amsterdam werd toen besloten de uitvoering van dit besluit uit te stellen, daar het hoofdbestuur op goeden grond meende, dat de burgemeester tegemoet zou komen aan het verlangen van den Bond, om eenige bioscooptheaterdirecteu ren in de „Commissie tot Reorganisatie der filmkeuring" te benoemen. De mededeeling, die het hoofdbestuur heeft bereikt, dat de bovenbedoelde „Re organisatie-Commissie" géén directeuren wenscht toe te laten, is aanleiding, dat voorgesteld zal worden de opgeschorte actie té hervatten. DE KATHOLIEKE VROUW IN HET PARLEMENT. Men schrijft aan de Msb.: Het Haagsehe Comité, dat ijverde om de vrouwelijke candidate op de oorspron kelijke plaats der groslijst te handhaven, hield 'n vergadering, waarin verslag werd gedaan van den loop van zaken en de gunstige uitslag der actie besproken/ Aan de comité-leden werd dank gebracht voor den krachtigen daadwerkelijken, ook fi- naneiëelen steun, vooral aan de dames A. Moovman en E. van Berkel, voor ke: b r idwilir opt eden ate 3 tv kat r it .de groote vergadering. Het comité als zoodanig werd opge heven, maar toch blijft er een band bestaan tusschen de dames, 'die zich al len bereid verklaarden bij eventueele po litieke actie weder haar steun te ver- leenen. Het bestuur trad in "zijn geheel af. Op verzoek wilde mevr. Groenewegen Smeele op zich nemen, eventueel later te voeren actie, indien deze noodzake lijk mocht blijken, voor te bereiden. Het mag gezegd worden, dat het co mité kalm en waardig menigeen ten voorbeeld haar actie heeft verricht. R. K. HERSTELLINGSOORDEN. In de algemoene vergadering van de Vereeniging R. K. Herstellingsoorden te Amsterdam gehouden, voor longlijders en zwakke ki-.deren, werd machtiging ver leend tot het aangaan van een leening' ran f 500.000 voor den bouw van een nieuw klooster en het bijbouwen van eenige ziekenhuizen voor kinderen. Muiterij op het s.s. „Van Loon''. Aneta verneemt <te vagende bijzonderhe den omtrenit een muiterij aan boord van het stoomschip „Van Loon", onderweg van Medan naar Singapore. Koelies trachtten de scheepskis te foroeeren en passagiers te moflesteeren. De kapitein liet hokken slaan, welke tweemaal door de muiters werden verbroken. Tenslotte gebruikte de kapitein zijn revolver en verwondde een koeli. GEEN VLIEGONGELUK BIJ DE K. L. M. In eenige bladen is vermeld, dat een vliegtuig van de „Ivoniinklijke Luchtvaart Maatschappij te Londen" neerredort is, waarbij de bestuurder het teven verloor. Natuurlijk denkt daarbij iedereen aan de Nederlandschd luchtvaartmaat schappij, die te Londen algemeen be kend is als de Royal Dutch Air Service. Deze maatschappij heeft echter geen enkel ongeval te betreuren, om de eenvoudige reden, dat zich geen harer toestellen aan de overzijde van het Kanaal bevond. Er is hier natuurlijk een vergissing in het spel en het betreft een En- gelsch militair toestel van de Royal Air Force. ONEERLIJKE DIENSTBODE. Een rijkstelefoniste, in pension aan de Diergaardelaan Ie Ralterdam, vermiste in den taatslien tijd geregeld uit een ijzeren kistje, dat op haar kamer stond, tol een torna' bedrag van 230. De dienstbode, die men ervan verdacht, werd door de politie in verhoor genomen. Aanvankelijk loochende ze alles, doch ten slotte be kende ze hol geld gesloten te hebben. Ze was er mot haar verloofde naar don schouwburg en bioscoop geweest. Tevens had ze een zilveren horloge en een zil veren beugelt a sch gekocht. De verloofde, een gemocrVe werkman, is eveneens in be waring gestefd. DE OUDE TIJD. De vijf 1 uinbouwivereen'igAngen aan den Langer,dijk theibben besloien den zomertijd niet in te voeren, maar den otiden te handhaven. Met het oog daarop zijn de veMnguren van 's morgens 8 op 0 uu-r gezet. BESLAG OP LOON. De gemeente-deurwaarder van Weesp heeft de vorige week bij eenige werkge vers beslag gelegd op het loon der arbei ders, die in gobre e waren gebleven tijdig hun gemeente-belasting te betafen. DE ZOEKGERAAKTE MANDATEN TE EMMEN. De burgemeester vn Dnunen stelt een streng onderzoek in naar denaene. dia de medddedringen omtrent öe zoekgeraakte mandaten heeft gedaan. DE STRIJD TEGEN BROEKHUYS. Men meldt aan het „N. v. d. D." uit Rotterdam: Aan den post, cheque en girodienst is order gegeven, dat op het giro van de Handels- en Landbouwbank voorloopig geen betalingen mogen gedaan worden. ONDER DE ROODE BROEDERS. Een heele raadsfractie neemt ontslag In de S. D. A. P. te Heerlen is groote ruzie ontstaan. Eerst ontstond er kwes tie in hot hoofdbestuur van den Ned. Mijnwerkersbond, tengevolge waarvan de bezoldigde bondssecretaris, W. Smid, 'te vens voorzit/ter van de socialistische raads fractie, er met stille trom tusschenuit trok, om weer al3 mijnwerker op de „Emma" in dienst te treden. Toen werd het hommeles in de soc.- dem. coöperatie „Glück Auf". Op een gegeven oogenblik waren er zelfs twee besturen en de burgerlijke rechter werd erin gemoeid. Een nieuw meeningsverschil heeft ziel thans bij de reeds bestaande geschillen gevoegd. Er is n.l. „in den boezem" dei;, afdeeling ontstemming gerezen over de gestie van de sociaal-democratische raads fractie, waarover,„naar de „Limb. Koe- fier" meent te weten, ook de propagan dist voor Limburg, de heer van dei- Ploeg, Weinig tevreden was. Het partij bestuur moot zich onlangs reeds met deze aangelegenheid hebben ingelaten, doch blijkbaar zonder afdoend resultaat. In eet dezer dagen gehouden afdeelingsverga- dering is het a! 'S»,-is tot een breuk met de raadsfractie g imen. Na bespreking werd er een motie voorgesteld, waarin het beleid der fractie word afgekeurd Hoewel de heer Smit, als voorzitter der fractie te kennen gaf, dat hij en zijn mede fractie-genooten in het eventueel aannemen deze motie, reden zouden vinden om het lidmaatschap van dien gemeente raad neer te leggen, is de voorgestelde mo tie met groote meerderheid van stemmer (53 tegen 13) aangenomen. Daarop hebben Dinsdagochtend de betrokken raadstedei n.l. mevr. Geqs-Rappange en de heorea W. Smid, M. Noordijk en H. Garritsen schriftelijk aan B. en W. der gemeente bericht, dat zij als leden van den ge meenteraad ontslag nemen. Er staan nog vijf namen op de so cialistische lijst. Daarvan is er één uit de gemeente vertrokken, één is geen lid dor S. D. A. P. meer en een derde zal ook wel geen raadszetel ambieeren. Dus blijven er één of twee zetels in den Raad vacant. EEN YORSTELfJKE GIFT. Aan het Groene Kruis te Harden- berg (O.) is gelegateerd door Mevr. Ruyske, overleden te Den Haag, de som van f 100.000 vrij van successie, met de verplichting daarvoor binnen die gemeente een Ziekenhiiis te bou wen. DE KASSÏERSFIRMA LENAERTZ WAGNER Oo. Men schrijft aan het „Hbld." dat het bericht over don val van deze firma in Den Haag groote sensatie heeft ge wekt. De heer Wagner moet liet tekort reels lang tevoren hebben zien aankomen. Hiermede zou verband houden, dat hij den laatsten tijd zoo overdreven veel uit gaven deed. Wat men daarover thans in de stad hoort, grenst aan het 011- geloofelijke. Hij kocht verbazend veel schilderijen, met de bedoeling schilders te steunen, welke schil lerijen geen plaa's konden vinden in de zaak of in zijn eigen woning en dan maar in kamen* werden opgeborgen. Hij ko:ht ook veel antiek, eu steunde links en rechts kun stenaars en anderen. In een socicteiti waarvan hij lid was, smeet hij gewoon met zijn geld en dat alle3 alleen, zoo- n* hij het in zijn eigen omgeving uit drukte, „om zijn crediet op te houden." Het groot» tekort is niet door specu laties veroorzaakt, integendeel iro t hij door speculaties meermalen ju'st een groot stuk van het gat nog hebben kun nen stoppen. Toen hem dezer dagen bleek, dat het tekort desniettegenstaan de meer dan een millioen beliep, beef'tj hij het te benauwd gekregen. In Den Haag stond do firma bekend als een kleine, maar degelijke bankiers zaak, aan welke dan ook meest klei nere bezitters hun geld en waardon heb ben toevertrouwd. Hot ergst is wel, dat ook zooveel ouden van dagen hun klei ne bezit aan de firma hadden toever trouwd. ZWAAR GEWOND GEVONDEN. Aan den weg bij Sittard is dezer da gen door een geestelijke gevonden de handelaar in lederwaren A. vai R., uit Tiel, balende in zijn bloed. Hij had ver- seh'llende wo den ve o rzaakt do r mes steken. In zorgweY.on len toe tand is hij in 't ziekenhuis te Sittard opgenomen. De politie denkt, dat roo zi-ht de drijfveer was, omdat de hear v. R. veel geld bij zich had en zij meent de be drijvers op het spoor te zijn. Voor zoo ver men kan nagaan wordt evenwel geen geld vermist. WAAROM EEN NIEUWE MARE- ÖELAU SSEE-K AZERNE Men schrijft aan de „Msb." uit Roer mond Roermond is geroyeerd als garnizoens» plaats. Aan de Hamstraat ligt bij do Munsterkerk het groote complex gebou' wen, die lang in gebruik zijn geweest als kazerne. Langs de achterzijde der kazerne in de Graaf Gerardstraat, werd voor slechts enkele jaren een sterk en grodt gebouw gezet met nieuwe can tine, terwijl daar naast een ruime manége langs een groot gedeelte der Kloosterwandstraat staat. Deze drie groote gebouwen zijn betrek kelijk nieuw, uitstekend In conditie uit stekend bruikbaar en met niet grooto kosten voor alle logies goed in te richten Nu zou men zoo denken, dat, waar men voornemensis aan do brigade mare chaussee een ander logies to verschaffen' dat men het oog op deze vrijkomende ge bouwen zou doen vallen, waaraan zelfs een manége annex is. Maar ook voor Roermond moot een dure nieuwe marechaussee-kazerne gebouwd worden op een terrein, veel te groot voor het doel, aan een hoek van de stad. Wij achten dit in dezen tijd niet in den haak, om zoo van buiten geoordeeld een ton weg te zetten in steen^ waar men het met een kwart kan doen. BRANDSTICHTING IN EEN PENSION. De daad van een ontoerekenbare1 In een der vele pensions van -de De Laircssestraat te Amsterdam, kobben bru tale gevallen van brandstichting plaats gehad, die sterk doen denken aan de handelingen van een ontoerekenbare. De Grt. weel er het volgende van te vertellen: Donderdagavond omstreeks hal acht bemerkten eenige huisknechts van het pension dat eenige percoeten in ge noemde straat beslaat dat er in ecu dor corridors een brandlucht hing. Zij stelden een onderzoek in en kwamen er dra achter, dal er in een kamer van de gelijkslraatsohe verdieping brand was uitgebroken. Toen ze de deur der slaap kamer openden, zagen ze, dat twee kapok- bédden in lichte laaie stonden. Zij alar meerden de brandweer, maar slaagden er .in met emmers water uit de badkamer den brand te biusschen. De brandmees ter van de molorspuit der hoofdwacht Honithorststraal stelde een onderzoek in, ■maar de oorzaak kon niet gevonden wor den. Vrijdag-avond nu, om precies den- zelfden tij'd. werd de hoofdwacht der brandweer wederom gealarmeerd voor een brand in hetzelfde penision. Toen bet voertuig arriveerde, bleek, dat bet per soneel, evenaLs den vorigen dag, den brand met eigen middelen had gehlusdht. Ditmaal had de brand een ernstiger karakter gedragen. Het tooneel had zich thans verplaatst naar de eerste verdie ping, waar het vuur op verschillende pun ten tegelijk was uitgebroken. Oak nu was in een der slaapkamers een bed geheel 'verbrand. Dit stond legen een sleenen muur geplaatst, In dezelfde kamer, maar in een anderen hoek, vlak achter de cen trale verwarming, was tevens een groote brandplek te bespeuren. Het is onmoge lijk dat ihet vuur van den oenen hoek der kamer naar de andere is overgeslagen. In de kamer daarnaast was eveneens een bed verbrand, terwijl een aantal klee- dingstukken in een gesloten kast ook ge brand hadden. Deze kleerkast stond ge heel gescheiden van het brandende bed, zoodat ook hier het vuur niet kan over geslagen zijn. Het was duidelijk, dat er brandstichting in het spel was. Voor .'toe securiteit liet de brandmeester het geheeïe pension in- specteeren. De brandstichter had echter geen verder onheil meer veroorzaakt. De politie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld Gebleken is, dat het personeel geheel buiten verdenking staat. Het staat daaren tegen vast, dat de misdaad gepleegd is door een der pensiongasten, die vermoe- delM!< niet we] bij 't hoofd is. Hij was vertrokken, maar zal spoedig ter verant woording worden geroepen. HET MEISJE EN DE DIEF. Zaterdagnacht hoorde in De Bis schop op den Dam te Amsterdam een dienstmeisje stommelen. Ging de trap af en keek door gla zen deur in het café en zag een man, die een ijveren geldkistje blijkbaar juist had geopend met ecu breekijzer en nu bezig was den inhoud in zijn jaszakken over te hevelen. De ntan zag wederkeerig de dienst bode en rukte de deur open, maar het meisje greep hem. De man nam uit een zak een hand vol peper, wierp zijn tegenstandster daarmee in 't ge laat en snelde daarop de deur uit en de straat op. De peper had echter weinig doel ge troffen, althans in 's meisjes oogen was niet veel van het goedje terecht gekomen, zoodat zij nog kon zien. Zij is weer naar boven geklauterd en heeft uit het raam geschreeuwd om de politie. Deze kwam, maar de inbreker was intussehen ontsnapt. Het geldkistje had hij laten staan en veel geld zat cr nog in, wat er duidelijk op wijst, dat de dienstbode den dief liad ver rast. Precies f 1000 aan bankpapier had de man in de haast nog wetiem mede te nemen. Het geldkistje, werd niet in het café bewaard, maar in een kast op een hoo- ger gelegen verdieping. Vermoedelijk is de dader met een looper of valschen sleutel binnen ge slopen. GODSDIENSTWAANZIN. De heer S. uit Leiden, in pension te Lochem, en mej. H. uit W,agenin- gen, verpleegster 'te Amsterdam, in pension te Barchem, hadden na af scheidsbrieven enz. aan fainiïic en kennissen te hebben gezonden, him verblijf verlaten en htm garderobe en bagage in een zoodaoigen toe stand achter gelaten dat de in ken nis gestelde politie niet anders dan zelfmoord kon vermoeden. De geheele streek tusschen Lochem, Borculo en Ruurlo werd afgezocht, totdat men vernam dat de juffrouw zich te Zieuwent bij Ruurlo ophield. Het bleek, dat men te doen had met een geval van godsdienstwaanzin. Het1 tweetal had besloten van a'les afstand te doen, elk zij'ns weegs te gaan en als liefdepredikers in him onderhoud' te voorzien. S. was na het afscheid, dat achter Ruurlo plaats vond, teruggekeerd en sedert ©enige dagen de gast van den heer B., te Ruurlo, naar wien ook de juffrouw werd vervoerd en die voor dc terugzending naar hun familie van. deze oimelukkieen zorg gedragen heeft. UVad.")Jj ITREFFEND STERFGEVAL. Te Roermond wachtte Vrijdag de we duwe J. op de terugkomst van den doop van een kindje harer dochter. Een hartverlamming maakte onderwijl plotseling een einde aan haar loven. Een harer zonen, een priester, die toevallig in huis was, kon haar nog de absentie geven. EEN ADRES AAN MEVROUW ZIJN EOHTGENOOTE. De gemeenteraad van Amcrongea telt zeven leien, waaronder een vrouwelijk lid (soc.-dem,), wier echtgenoot onder wijzer aan de openbare school No. 1 in die gemeente is. Wegens het steels dalend aantel leer lingen dier school zijn twee onderwijs krachten over onpleet ge or 'e Bed el- de onderwijzer, echtgenoot van het raa ls- lid, bevreesd dat ook hem ,op wacht geld stellen, boven het hoofd hangt, heeft zich, naar de „Stand." meldt, tot den raad gewe.id met het verzoek, hem niet op wachtgeld te willen stellen. In het onderhavige geval klinkt eenigszius eigenaardig de aanhef van het aires: Edelachtbare Mevrouw en Hoeren Mijnheer vraagt dus aan mevrouw zijn echtgenoote om in zijn positie gehand haafd te mogen blijven. Mevrouw zal daarover zeker ,wel niet ongunstig cordeelen. - („Hbld.") IN DRIE DAGEN TIJDS... Het gebeurde te Hoonsbroek. Vandaag bij wijze van sproken werd hij ontslagen uit de gevvangenis; den volgenden dag trouwde hij en daags daarna, den eersten dag van de witte broodsweek sloeg hij thuis den bgel kort en klein met gevolg dat hij met doorge sneden pols naar het ziekenhuis werd gebracht. MAGAZIJN-DIEFSTALLEN TE AM STERDAM. Dat er jaarlijks voor duizenden guldens in de groote warenhuizen in de Hoofd stad gestolen wordt, behoeft wel geen betoog. En niet alleen door het publiek maar ook door een gedeelte van hef per soneel. Al heel sterk is dat natuurlijk in het grootste warenhuis te Amsterdam de „Bijenkorf". Daar*- is een personeel van 1200 personon en het spreekt vanzelf dat hieronder eenigen zijn, die de verlei ding niet kunnen weerstaan, een on an/- der mede te nemen. Dit is reeds zo< sinds het begin van de „Bijenkorf". De diefstallen hebben op verschillende ma' nieren plaats. Ten eerste werd geplun derd in opslagplaatsen en ten tweede ii het verkoopmagazijn zelf. Er zijn meisjes gesnapt, die zonder taschje aan 't werk gingen en des avonds mét een taschj» het gebouw verlieten. Sigaren, sigaretten levensmiddel* n, zelfs byouteriën verdwene 1 het meest. Ook zijde was een gewild artikel. Er is verleden week iemand gesnapt, die dertig meter zijde om het lichaam had gewikkeld. Indertijd is het plan er geweest in de magazijnen een politiedienst te organi seeren, maar dit is niet doorgegaan. Volgens de „Ort." zijn Zaterdagmorgen weer 5 employés op het .politiebureau ontboden, om zich te verantwoorden over diefstallen. Ook bij de firma Bins Oo. aan den N. Z. Voorburgwal is een en ander ver mist. Hier zal eveneens een onderzoek worden ingesteld. In bet jaarverslag van een onzer vak bonden komen de volgende stijlbloempjes voor, die volgens het „Centr." niet tot de uitzonderingen behooren: „Bij den terugblik over het afgeloopen jaar is er minstens genomen, bevrediging over den gang van zaken, dewelke om zoo te meer aan beteekenis en inhoud wint als wij daarbij in oogenschouw nemen de gang van zaken, zooals deze zich bij het begin van dit vereenigingsjaar aan ons voordeed. Niet onbeduidend toch was de dalende richting van de lijn welke onze organisatie haren loop voorstelt in 't grafische beeld." „Echter herhaalde zich ook hier 't steeds weer voorkomende verschijnsel dat als ge volg van het moeten brengen van een grooter offer zich reeds meer voordeed, deze teruggang zeer scherp liet onvoldoen de inzicht van die leden toekende. „Deze toch schenen nog niet voldoende te zijn geschoold, zooclat de getroffen maatregel hoe goed oot; en noodzake lijk door hen ais overbodig werd be schouwd, met het gevolg dat hun beetje inzicht hen alleen desertie uit het leger van georganiseerde arbeiders als perspec tief deed zien." „Dit is dan ook wel een van de oorza ken o.i. die het propagandistische karakter van onzen arbeid zoo omfloerste, met het gevolg dat juist de achterhoede in onze organisatie op een meer dan te betreuren wijze, hun plicht als georganiseerd arbei der vergal." Mogen de leden van dezen vakbond nog niet voldoende in de organisatorische ge dachte ziin geschoold, het staat bij ons vast dat de schrijver van het verslag niet voldoende is geschoold in de Ncderland- sche taal. Het zijn niet allen koks die lange messen dragen. Aangeteekende brief gerold. Een be diende van het kantoor van één der rijksontvangers te Rotterdam, moest Zaterdag een aangeteekemden brief met 900 ontvangen, dlie door een notaris 'e Arnhem was afgezonden. Toen ze den ■brief in ontvangst had genomen stak ze hem in haar mantelzak. Bij Ihet verlaten van het postkantoor bemerkte ze tot haar schrik, dat het waardevolle sink ver- •dwewen was. Aangehouden. Zekere Va.n G.. uit Delft werd de vorige week uit België te Nispen over de grens gezet. De maré chaussee herkende in hem iemand, die door de Detflsche politie gezocht werd wegens verduistering van geld ten na- déèle van het weekblad ,,De Prins" en van een hoeren/rijwiel, dat hjj gehuurd maar niet teruggebracht had De inan bekende liet rijwiel te Rotterdam te heb ben verkocht en het geld te hebben zoek gemaakt. Hij werd naar Delft gebracht. Brandstichting. Vrijdagmiddag is te Heerenveen in preventieve hechtenis ge steld, D., te Appelscha, verdacht van brandstichting in zijn woning, die geheel Afbrandde. Hondsdolheid. Te Zweeloo, zoo meld men ons, is een geval van hondadolheif geconstateerd. Geen wonder bij zoo'11 hitto 1 Verdronken. Te Ter Apel is uit het Kanaal hot lijk opgehaald van don land bouwer K. A. Hij laat een vrouw met 5 jonge kin deren achter. VERDUISTERING DOOR DE DIREC TRICE VAN EEN SANATORIUM. Voor het gerechtshof te Arnhem is be handeld de zaak tegen mej. A. M. G. B., directrice van het sanatorium Den Olden- hof te Gorse, beklaagd van verduistering len nadeelé van de directie van dat ge sticht. De verduisteringen zouden gepleegd zijn door het vorvalschen van boekjes van leveranciers, waarbij beklaagde dan de te hoog verantwoorde bedragen ten eigen ba te zou hebben aangewend. Beklaagde, die door de Zutphensche rechtbank was vrijgesproken, ontkende ook nu het tiaar ten laste gelegde. Ook nu werd als getuige gehoord dr. F. C. A. Bryan, die verklaarde, dat bekt. niet min der dan acht boekjes moet hebben ver val sfcht in den tijd, dat hij nog directeur der inrichting was. De eigenlijke knoeierij zou in Maart 1921 zijn begonnen. Bekl. zeide, dat als er boekjes vervalscht zijn, deze haar door dr. Bryan in handen zijn gespeeld, terwijl zij de betalingen deed op de echte boekjes. Verden wrd nog gehoord dc hoofdverpleeg ster, zuster Bakker,, die vertelde, dat dr. Bryan gezegd had; ik zal ze (beklaaagde) er nu wel uitknikkeren. Ik heb nu een heerlijk middel in handen, al zou ik haar er door de politie laten uitzetten of haar er met de zweep uitranselen" Hij had getuige verder verteld, rappor ten te hebben verbrand van patiënten, die op de kranltfsinnigenafd'eeling Veldzicht /werden verpleegd, zonder dat machtiging daartoo aanwezig was. Dr. Brvan zei toen: „Ik heb die rapporten verbrand, want als >ze geen bewijs hebben, maken ze me 'niets". Getuige had daarop geantwoord: „Dan ;nt u de boekjes ook wel verbrand heb ben". Hierop had dr. Bryan het doen voorko men, alsof hij dan van die rapporten slechts had gezegd om haar voor den gek e houden. Zuster J. van Druten zei, dat dr. Bryan 'eerst de hoekjes moest zien, voor ze be taald werden en hield dit ook tegenover diens pertinente ontkenning staande. De advocaat-generaal, mr. Cnopius, cischte 3 maanden gevangenisstraf met af trek van de premitieve hechtenis. De verdediger, mr. Sölner, die vrijspraak pleitte, deed in zijn pleidooi uitkomen., dat het dr. Bryan er om te doen was, al leen directeur le worden van het sanato rium, waartoe hij de directrice, die op de hand was van zijn compagnon dr. Schrrite- maker, uit hare functie wilde verwijderen. GEEN OVERTREDING. Bij de in Januari j.l. gegeven uitvoe ring van een zangvereeniging „Looft den Heere te Tiel, werden alle bezoekers tot donateurs gemaakt, waardoor men meende te ontkomen aan het betalen van de belasting op de openbare vermakelijk heden. Ter zake ontduiking dezer belas ting werd toen proces-verbaal tegen het bestuur der vereeniging opgemaakt. Dezer dagen ontving de voorzitter be richt, dat de ingestelde vervolging inge trokken is. (Hbld.) DIENSTWEIGERING. Uit Breda meldt men, dat de milicien Den Hartog uit Rotterdam, ingedeeld bij het derde regiment infanterie te Breda en sinds eenige dagen onder de wapenen aldaar op principieele gronden allen dienst weigert. Den Hartog is een jong- mensch dat de vijfjarige hoogere burger school heeft afgeloopen; hij zit te Breda in voorarrest. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af geloopen weck, eindigende 24 Maart in Nederland uitgesproken 46 faillissementen tegen 42 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Maart 1922 585 faillissementen tegenover 463 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. ONTSLAG WEGENS SLAPTE Tengevolge van het afloopen van eenige groote orders voor de leverantie van vlieg tuigen door de N. V. Nederlandsche Vlieg- tuigienfabriek „Fokker" is aan een 50-tal arbeiders ontslag aangezegd. Uit de sigarenindustrie. De staking in de sigarenindustrie duurt nog onveranderd voort. De onderhandelingen tusschen het hoofdbestuur van den R. K. Sigarenma- kersbond en de betrokken werkgever* wor den voortgezet. 48 uur in plaats van 42 uur. Een van de groote expeditie-kantoren te Rotterdam, heeft met ingang van 27 Maart den ar beidstijd van het personeel van 42 tot 48 uur per week verlengd. (N. v. d. D.) STOOMVAARTMAATSCHAPPIJ NEDERLAND. BANKA (thuisr.) arr. 26 Maart te Mar seille. BENGKALIS (thuisr.) pass. 24 Maart Gibraltar. JOH AN DE WITT (uitr.) pass. 25 Maart Gibraltar. KARIMOEN (thuisr.) 25 Maart te Triëst. KAMBANBAN (thuisreis) pass. 25 Maart Perim. KONINGIN DER NEDERLANDEN arr. 26 Maart, van Batavia te Amsterdam. LOMBOK (uitreis.) passeerde 22 Maart Perim. NIAS (uitr.) arr. 26 Maart te Port Said. REMBRANDT arr. 25 Maart van A'dam te Batavia. VONDEN (thuisreis) arr. 20 Maart to Suez. KON. NED. STOOMBOOTMAAT- SCHAPPIJ. ACHILLES, vertr. 25 Maart van A'dam naar Hamburg. ALKMAAR arr. 23 Maart van A'dam to Baltimore. AMERSFOORT, van Bahia Blanca naar Lenden, passeerde 25 Maart Bevezier. ARIADNE vertr. 25 Maart van Marseille naar Taragona. BRIELLE vertr. 25 Maart van A'dam n< Hampton Rds. CARNA vertr. 25 Maart van Rotterd. n< Smyrna. DANAE arr. 25 Maart van Lissabon te Amsterdam. DIDO arr. 25 Maart van Gothenburg te Amsterdam. ERATO vertr. 24 Maart van Passages n. Oporto. HERE vertr. 26 Maart van Rotterdam n- Tanger. HECTOR vertr. 24 Maart van Malta n. Conslantinopel. IRIS arr. 26 Maart van Hamburg te Amsterdam. MEDEA vertr. 23 Maart v. Paledmo n. Burriana. MF.RCURIUS arr. 24 Maart v. Samos te Malta. NERO arr. 26 Maart v. Danzig te Am sterdam. ORION arr. 27 Maart van Hamburg te Amsterdam. JASON vertrok 25 Maart van Amster dam naar Delfzijl. OBERON, van Algiers naar Rotterdam, pass. 23 Maart Peniche. STELLA vertr. 25 Maart v. A'dam naar Lissabon. STRABO passeerde 24 Maart Dungeness. THESEUS vertr. 23 Maart van Bilbao n. Carthagena. KON HOLL. LLOYD. AMSTELLAND (uitr.) vertr. 24 Maart r. Bahia. RIJNLAND (uitr.) arr. 25 Maart to Oporto. ZEELANDIA (thuisr.) vertr. 25 Maart v. Monte-Video. ROTTERD. LLOYD. SAMARINDA vert. 19 Maart van Hong kong naar Saigon. GOENTOER (thuisr.) vertr. 25 Maart 6 u. v.m. van Marseille. MERAUKE (thuisr.) pass. 26 Maart 10 u. v.m. Ouessant. MEDAN (thuisr.) 26 Maart to T riest. KAWI. uitr., pass. 25 Maart Pantellania. SINDORO, (uitr.) vertr. 27 Maart van Port Siid. TJERTMAI (uitr.) arr. 26 Maart II tt< v.m. te Southampton. TOS 4RI (uitr.) pass. 24 Maart Perim. PAT.EMBANG (uitr.) arr. 25 Maart te Sahang. PAT.EMBANG (uitr.) arr. 25 Maart t« Saba me. WILIS (uitr.) vertr. 25 Maart van Co lombo. KON. WEST-IND. MAII.D. ARES, vertr. 23 Maart van Valparaiso n. Corrnl. CF,RES arr. 23 Maart Van Amst. te Colon. PEACALION vertr. 19 Maart van Port au Prince naar Kaap Haïti. DEI ET. v. Amst. naar Colon, pass. 24 Maart Lizard. TRENE arr. 26 Maart van Hamburg te Amsterdam. HOLL. AMERIKA LIJN. DINTELDI.TK. v. Rotterdam naar San Francisco, werd 24 Maart op 120 m. v. Curacao gesignaleerd. F.DAM, v. Rotterdam n. Cuba. Mexico en N.-Orleans, nass. 21 Maart St. Michaels. LEERDAM, v. New-Orleans n. Rotter dam, vertr 24 Maart v. Corunna. CARDIGANSHIRE, v. Rott. n. d. Paci- fickust, vertr. 2-5 Maart v. Hamburg. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN. ARENDSKERK (uitr.) arr. 25 Maart van Suez. BESOEKI (thuisr.) vertr. 24 Maart van Melbourne. TJIKANDI (thuisr.) vertr. 25 Maart v. Brisbane. HOLLAND OOST-AFRIKA LIJNj MELISKERK (uitr.) vertr. 23 Maart van Mozambique n. Beira. SATURNUS (thuisr.) pass. 24 Maart Gi braltar. HOLL. ZUID-AFRIKA LIJN. BLOEMFONTEIN (thuisr.) arr. 24 Mrt. te Walvischbaai. OUDERKERK, vertr. 26 Maart v. RotL naar Japan. HOLL. OOST-AZIË-LIJN. SAPAROEA (thuisr.) vertr. 20 Maart v. Kobe. HOLL. BR.-INDIE LIJN. HOOGKERK (uitr.) arr. 22 Maart te Bombay. NIJKERK vertr. 25 Maart v. Rotterdam naar Calcutta.' JAVA-BENGALEN-LIJN. CEYLON, arr. 24 Maart van Java te Calcutta. JAVA—NEW-YORK LIJN. BOETOEN, van Java naar New-York, pass. 23 Maart Perim. SOERAKARTA, v. Java n. New-York pass» 26 Maart Perim. STOOMVAARTMIJ. OCEAAN. SARPEDON vertr. 23 Maart van Bataria naar Amsterdam. AGAPENOR, v. Oost-Azië naar Rotter dam, pass. 25 Maart Perim. CALCHAS, van Oost-Azië naar Amster dam, vertrok 24 Maart van Port-Said. PATROCLUS, van Batavia naar Amster dam, bevond zich 25 Maart 2 uur nam. op 30 m. N. van Noord Voorland, 1. v. Londen, PHEMIUS, van Oost-Azië naar Rotter dam, vertrok 24 Maart van Port Said. PYRRHUS v. Japan naar Amsterd. arr, 21 Maart te Colombo. ROTT. ZUID-AMERIKA LIJN. ALCOR arr. 26 Maart van Buenos Ayres te Rotterdam. POELDIJK vertr. 26 Maart van Rotter dam naar Buenos Ayres-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6