indrukken van den dag. DAMIAATJES WOENSDAG 29 MAART 1922" 44ste JAARGANG No. 14103 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAA6T VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: ?ER KWARTAALT 3.25 'ER WEEK f 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. Bij VOORUITBETALING f 3.57% NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD nummer bestaat uit 2 bladen. OUDE PAPIEREN. STADSNIEUWS. AGENDA 30 MAART Kamer van Koophandel. „DE GULDE DRUYF" Controle noodig J. J. WEBER ZOOjN. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. Giften. BUREAUX: 276. Zaterdag publiceerden wij een uittrek- jel uit' een memorandum van 25 Maart 1919, door Lloyd George toentertijd aan Clemenceau als eersten Franschen Minis ter gericht. Het relaas werd ons door den draadloozen dienst te Londen overge seind en wat daarbij op de eerste plaats opviel, was het tijdstip der publicatie van dit drie jaar oude stuk. Thans, nu de bla den den volledigen tekst van het memo randum brengen, blijkt wel de juistheid van het aanstonds opgekomen vermoeden, dat n.m. Lloyd George, aan den voor avond van de Conferentie te Genua wil laten zien, hoe hij reeds drie jaren gele den inzag, dat de rampen, waaronder Europa nu gebukt gaat, komen moes ten, wanneer er een vrede met Duitsch- land werd gesloten, welken men toen in den zin had en die er dan ook werkelijk gekomen is. Dit zou kunnen beteekenen, dat de eer ste Engelsche Minister bij den hopeloozen toestand van het oogenblik zou willen zeggen: ik althans wasch mijn handen in onschuld! 't Kan echter ook beteekenen dat Lloyd George nog altijd vast houdt aan zijn beginselen van drie jaren gele den, waarvan hij onder den druk der om standigheden het een en ander heeft moeten loslaten, maar waarmee hij nog altijd bezield is en nu vooral, nu te Ge- nua alle Europeesche Staten weldra door hun vertegenwoordigers zullen samenko men. Wij denken daarbij vooral aan het geen de eerste Minister van Engeland in dat merkwaardig memorandum van 25 Maart 1919 over den Volkenbond en de noodzakelijkheid van algemeene ontwape- ning geschreven heeft. Na te hebben uiteen gezet, dat een te strenge en onaannemelijke vrede aan Duitschland «p te leggen, een gevaar voor heel de wereld zou zijn, vervolgt n.m. het memorandum: „Het is echter niet genoeg een recht vaardigen en vèrzienden vrede met Luitschland op te stellen. Als wij Euro pa c -ï alternatief willen aanbieden voor het bolsjewisme, moeten wij den Volken bond maken tot iets, dat zoowel een .vaarborg is voor die «aties, dje bereid zijn eer..jk om t. gaan met hun buren als een bedreiging voor hen, die de rechten van hun buren zouden willen schenden, of het imperialistische rijken dan wel imperialis tische bolsjewieken zijn. Een essentieel element derhalve van- de vredesregeling is de vorming van den Volkenbond als dc doeltreffende behoeder van het inter- ationale recht en de internationale vrij- h.id in «e geheele wereld. Als dit moet gebcui«n s het eerste wat men doen moet, dat d. leidende leden van den Volkenbond onder t'kaar tot een of ande re overeenstemming komen ten aanzien der bewapening. Volgens mijn idee is het vruchteloos te trachten een permanente beperking der bewapening aan Duitsch- land op te leggen, tenzij wij bereid zijn desgelijks een beperking aan ons zeiven >p te leggen. Ik erken, dat zoolang Duitschland niet tot rust is gekomen en de practische bewijzen heelt gegeven, dat het zijn imperialistische ambities heeft laten varen en zoolang Rusland ook niet de bewijzen heeft gegeven, dat het niet voornemens is een militairen kruistocht tegen zijn buren te beginnen, het essen tieel is, dat de leidende leden van den Volkenbond aanzienlijke land- en zee machten moeten in stand houden om de vrijheid der wereld te behouden. Maar als zij een eenheidsfront willen bieden te genover de machten zoowel van reactie als revolutie, moeten zij tot een dergelij ice overeenkomst inzake de bewapenin gen onder elkaar komen, dat het onmoge lijk is'dat er achterdocht rijst tusschen de ieden van den Volkenbond ten aanzien hunner bedoelingen jegens elkaar. Als de Volkenbond zijn werk voor de wereld zal doen, zal dit alleen zijn omdat de le den van den Volkenbond hem zelf ver trouwen en omdat er geen wedijver en jaloezie terzake der bewapeningen onder hen zal zijn. De eerste voorwaarde voor het succes van den Volkenbond is daarom een ste vige overeenkomst tusschen het Britsche Rijk en de Vereenigde Staten van Ame rika en Frankrijk en Italië, behelzend, dat er tusschen hen geen concurrentie zal be staan wat betreft het opvoeren van legers oi vloten. Tenzij dit wordt bereikt voor dat het Convenant wordt geteekend, zal de Volkenbond comcdie en bespotting zijn. Hij zal worden beschouwd, en ten rechte beschouwd, als een bewijs dat zijn voornaamste promotors en patroons geen vertrouwen hebben in zijn doeltreffend heid. Doch wanneer de toonaangevende leden van den Bond eenmaal duidelijk hebben gemaakt, dat zij een overeenkomst hebben getroffen, die tegelijkertijd den Volkenbond de kracht zal waarborgen welke noodig is om .hem in staat te stel len zijn leden te beschermen, en misver stand en achterdocht met betrekking tot wedijver in bewapeningen onmogelijk tus schen hen maakt, zullen zijn toekomst en zijn gezag verzekerd zijn. Het zal dan mo gelijk wezen, om alle essentieeie voor waarden voor den vrede te verzekeren, dat niet alleen Duitschland, doch alle kleine staten van Europa op zich nemen om hun bewapeningen te beperken en de conscriptie af te schaffen. Indien den kiemen naties wordt toegestaan om con- scriptielegers te organiseeren en op de been te houden, die elk honderdduizenden mannen groot zullen zijn, zullen grens- oorlogen onvermijdelijk zijn, waarin ge heel Europa betrokken zal worden. Ten zij wij deze algeheele beperking tot stand brengen, zullen wij noch een duurzamen vredef noch de permanente eerbiediging van de beperking van Duitsche bewape ningen, die wij thans trachten door te voeren, verkrijgen." Is het niet merkwaardig Lloyd George thans deze oude papieren uit de doos te zien halen? Hij zelf heeft- zwaar gezon digd, toen hij te Cannes tot de Conferen tie van Genua besloot en te voren al tot de conferentie van Washington meewerk te met voorbijgaan en negatie van den Volkenbond. Komt nu het berouw en zul len wij over Genua naar Genève terug- keeren? 't Is van den beginne af de groote grief geweest tegen de organisatie van den Vol kenbond, dat geen verplichting tot af schaffing der staande legers werd voor geschreven. Dit ideaal om tot werkelijken vrede en afdoende bezuiniging te geraken, moest als onuitvoerbaar worden opgegeven. Sindsdien hebben wij een „vlootvacan- tie" te Washington gekregen en een Inter nationaal Hof van Justitie in den Haag. Maar op het vaste land van Europa blijft men doorvechten. Finnen, Letten, Li- thauërs en Polen, Hongaren en Roeme nen, Serviërs, Grieken en Turken wape nen zich tot de tanden en zijn weder zijds voor elkander een voortdurende uit daging tot strijd; om nog te zwijgen van het millioenen leger, dat Rusland op de been houdt en de financieele uitputting, welke Frankrijk zich getroost om in Europa de baas te blijven. 't Is bijna ondenkbaar, dat binnen kor ten tijd al die volken tot rede worden gebracht en zullen afzien van de milliar den verslindende krijgstoerustingen. Maar wanhoop is wel het slechtste middel om een ideaal naderbij te komen. Daarom is het te hopen, dat van de toch al zoo magere conferentie van Ge nua althans een propaganda uitga voor vermindering van bewapening. Onze Re- geering geeft den laatsten tijd reeds het voorbeeld door sterk op de uitgaven voor leger en vloot te schrappen. Amerika drukt op zijn Europeesche schuldenaars met ziji eisch: geen kwijtschelding of uit stel, wanneer gij uw dure legers niet af schaft en in Ergelsche regeringskringen streeft men eveneens naar ontwapening in Europa. Moge de publicatie van het memoran dum van Llo/d George het sein wezen, dat in de toekomst ernstig aan verminde ring der leg «itg ;ven in alle Europeesche landen gewerkt zal worden, de eerste eisch om tot een langzame verbetering van de algemeene malaise te komen. Sociëteit St. Bavo. Ledenvergadering Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur. Esperanto, 8 uur. Stationspersoneel, 8 uur. Lcdenverg. overheidspersoneel, 8 uur. Bestuur Bouwvakbond, half 8. Eerbied in Gods Huis, 8 uur. Liefde- beurs, 8 uur. Bestuur Transportarbei ders, 8 uur. Bestuur Grafische Bond, 8 uur. Meisjes H. B. S., Krocht. K. en O., (heden) Woensdagavond. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, ui (genomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk.» R K. Leeszaal en uitlcenbibliothcek. Jansslraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. li. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alie werkdagen voorin, van 912 uur, nam. van 2—«-5 uur. Zalerdags alleen van 912 uur. li. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Herijk van (jcwicliten. Van 9—12 uur en van 1 lot 4 uur: KI. Houtstraat, Grocn- daalsteeg, Gortesteeg. Gem. Concertzaal 8 uur, Haarlem's Kinderkoor, concert. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel, onder presidium van den heer W. G. H. Jacobs. Afwezig was de heer v. d. Boogaard. Door de Kamer is aan den Diiccteu.- Generaal der Posterijen en Telegrafie een adres gericht inzake draadlooze telefo nische verbinding met Engeland. Hierop is van den Directeur een schrijven ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat de technische zijde van een bedrijfszekere telefonische draadiooze verbinding met Engeland wordt onderzocht en dat hij hoopt dat deze weldra tot stand za. ko- minzake de bestrating van de Wester gracht is een adres aan den gemeente- raad 'gericht. De heer Dufour bracht namens de ver- keerscommissie verslag uit van een onder houd, dat zij had met den directeur der telefoon te Haarlem, betreffende de nieuwe telefoontarieven. Hieraan ontleenen wij, dat de directeur mededeelde, dat geen ernstige klachten over de indeeling der klassen zijn inge komen. Het is mogelijk, dat het aantal te lefoongesprekken van een abonné aanlei ding kan worden den abonné in een hoo- gere klasse in te deelen. De berekening van het aantal gesprekken zal echter loo- pen over een langeren termijn b.v. eenige maanden. De directeur zegde toe, dat nog voordat tot een verplaatsing van een abonné in 'n hoogere klasse zal worden overgegaan, deze tevoren zal worden ge waarschuwd. Er zijn bedrijven, die meer dere telefoonlijnen hebben en waarbij van de eene lijn meer gebruik wordt ge maakt dan van de andere. Voor deze abonné's zal het aantal gesprekken bere kend worden over alle lijnen. Daarvoor zal dus het gemiddelde van elke lijn worden genomen voor de berekening der klasse, waarin de abonné moet worden De directeur had nog medegedeeld dat, naar zijne ervaring over de afgeloopen maanden, de invoering van het nieu we stelsel, goed gewerkt heeft, doordat er meer op wordt toegezien, dat huisge- nooten niet onbevoegd gebruik maken van de telefoon. Verder doordat b.v. kin deren niet de telefoonlijn gebruiken om over schoolwerk te spreken. Het gebeur de b.v. dat de lijnen naar Bloemendaal langen tijd om dezen reden bezet waren Het gevolg daarvan was niet alleen, dat andere abonné's moesten wachten, omdat de lijnen „in gesprek" waren, maar ook dat het personeel der telefoon voortdu rend moest informeeren of de lijn nog „in gesprek" was. De indruk van de vcr- keerscommissie is, dat toepassing van het nieuwe «telsel zoo practisch mogelijk plaats heeft en ook billijk en coulant. De rondvraag leverde niets op, waar na de voorzitter de afscheidsrede hield, die men elders in dit blad vindt. De heer H e e m s vroeg daarna het woord als een der oudste leden der Ka mer. Hij wees op den uitnemenden geest die in de Kamer onder de leden steeds heeft geheerscht. Men was er niet alleen vrienden, maar, scheen het, zelfs familieleden. In dit ver band dankte hij voor de hartelijkheid tij dens zijn ziekte ondervonden. In het bijzonder huldigde hij ook den heer Gerritsz, afs secretaris. Veel he«t hij van hem geleerd en steeds behandelde de secretaris de zaken met groote onpar tijdigheid. Zich "richtende tot den heer Gerritsz, zeide hij, dat het hem aange- gezicht tot aangezicht te hebben mogen naam was geweest den secretaris van aan- mcemaken. De lieer Dufour, onder-voorzitter der kamer, sloot zich namens de leden aan bij de woorden van hulde door ae hceren Jacobs en Heems aan den heer Gerritsz gebracht. Den voorzitter. den heer Jacobs, zegde hij dank dat deze twee jaren het voorzitterschap der Kamer heelt willen waarnemen en voor de aangenam samenwerking met hem en de leaen. spr- heeft gehoord dat de heer Jacobs van plan zou zijn zich niet meer vo nieuwe Kamer beschikbaar te stellen. hoopt dat hij van dit besluit zal terug komen en in de nieuwe Kamer nog veel en nuttig werk moge verrichten. Dc heer Gerritsz zeide met genoe gen 10 jaar liet secretariaat der Kam te hebben waargenomen, onder prettige samenwerking met de voorzitters, de hce ren Enschedé, de Clercq en Jacobs en de leden. Hij dankte voor de ondervonden vriendschap. Maar behalve dat hem zijn taak aangenaam is geweest, is het voor hem ook een ernstige, leerzame tijd ge weest. Het heelt hem behoed een boe kenwurm te worden Spr. heeft contact met de werkelijkheid gekregen. Hi, heeft veel mogen leeren in den tijd van zijn s cretariaat. Het kost hem moeite van zijn werk te scheiden, maar het wordt hem gemakkelijk gemaakt door de aangename en waardcerendc wijze, waarop dit aï- schcid plaats heeft. ^.Aoriné Hierna werd de openbare vergadering gesloten. Slaapziekte, Onize stadgenoot, de lieer H. v.d. S., derde machinist, m dienst by de M'T „Nederland", werd op een zijner reiz- naar lndië door de slaapziekte wcrv; ten, zoodat de gezagvoerder genoodzaaK was hom op het eiland Malta af te zetten. Aldaar genoot hij een zorgvuldige vejtp c- ainff, wetke lol gevolg had, dat mj ruim 20 dagen slapen, weder ontwaakte. Hoewel nog zwak, zal hij binnenkort reis naar Nederland aanvaarden, lol ge heel herstel. De Commissie van Bijstand, De Raad van Arbeid heeft besloten zoo mogeiijk oen Centrale Commissie samen te stellen, die tot taak zal krijgen de pa tiënten, dde ingevolge de Invaliditeitswet zijn verpleegd en als genezen ontslagen met raad en daad bij te staan. De Raad van Arbeid ging hierbij uit van de gedachte, dat het verkeerd is om ■de als genezen ontslagen patiënten aan wie in veie gevallen groote bedragen zijn ten koste gelegd verder aan bun lol over ie laten en dat oen commissie in deze weer nuiilig werk zou kunnen verrichten. Aan die daarvoor in aanmerking komen de organisaties is een ui tnoodaging gezon. den lol een conferentie op 4 April a.s. in het gebouw van den Raad van Arbeid1. Garnizoensberichten. Aan den fourier M. Hos van het 10e Begiment Infanterie wordt te rekenen op 1 April a,s. de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen disnst toegekend. Heldere Limonades van ft.- p.fl. Troebele -1.25 met 5 of 2 korting van 't Wynhuys 4 GR. MARKT 134 TELEF. dus prima. De goedkoopste wesldevoor ieder een is FRANKEN's Melkbrood. Dc stichting cencr R.-K. Volksuniversiteit. Door het Plaatselijk Comité der Iv. S. A. voor Haarlem en Omstreken was Dinsdagavond een vergadering belegd, om te trachten te komen tot oprichting van een vcreeniging tot vestiging en in stand houding van een B. iv. Volksuniversiteit. Uitgenoodigd waren de bestuursleden der B. K. sociale vereenigingen te Haar lem en omgeving, de bezoekers der B. K. ontwikkelingsavonden 1920—1921 en ver der zij, die belang stelden in de op richting eener Volksuniversiteit. De vergadering was niet best bezocht. Bestaat er hier ter stede dan zoo weinig belangstelling voor een op te richten B. K. Volksuniversiteit? Waren zij dan maar wat talrijker ter vergadering ge komen, mr. Bonime's machtig woord zou hen wel liefde tot dat doel bijgebracht hebben. Aan de bestuurstafel had mede plaats genomen de geestelijk adviseur, de Zeeir- Eerw. Heer J. p, j. Kok. De voorzitter, mr. F. A. M. Hage- meyer, opende op de gewone wijze en sprak daarna zijn leedwezen uit over het feit, dat slechts zoo weinigen aan de uitnoodiging tot deze vergadering had den gevolg gegeven. Spr. zette uiteen het doel dezer vergadering en gaf daarna het woord aan mr. O. P. M. Bonwno uit Amsterdam. Deze zeide allereerst, hoe hij met be langstelling gevolgd had den loop der ontwikkelingsavonden van den cursus 1920 21 en hoehij hoopte, dat dj:.' vruchtbare cursus mocht gevolgd worden door de oprichting thans van eeu B- K. Volksuniversiteit hier ter stede. Spr. zeide dan, dat hij in zijn rede zou nagaan, of de hier ter stede schijn- baro behoefte aan volksonderwijs een we zenlijken deugdelijken grondslag heeft en Oi een Volksuniversiteit zou zijn in het 66 ang van het katholiek rolk, in het belang van het algemeen welzijn. Spr wees er vervolgens op, hoe er strijd neerscht in de wereld, om do oude en verouderde maatschappij om te vormen m 6(311 nieuwere. De tijden kenmerken z door oen gemis aan nuchter, koel vorstand, de belangenstrijd heerscht te veel. En toch eischt het algemeen belang, dat iedere groep het algemeen belang overziet. Er moet gelet worden of) de twee stroomingen, welke nu heerschen; het liberale kapitalisme, dat terug wil naar den voor-oorlogschen tijd en het socialisme, dat het particulier initiaief wï vernietigenwat is het beste, het juisto midden P De verschillende belangen moeten door de groepen zelf behartigd en niet van bovenaf gegeven worden. Er zijn in' dit verband zoovele vragen te beantwoor den. En daarvoor is meerdere kennis noodig, en deze kan bijgebracht worden °°r een B. K. Volksuniversiteit. Door vermeerdering van kennis zal men in staat gesteld worden, meerdere 'activiteit te ontplooien en daardoor mee kunnon helpen, de maatschappij om te vormen m den waren christelijken geest. Daar voor moet ook in Haarlem een B. K. Volksuniversiteit gesticht worden, mede ter demonstratie, dat ons geheele Katho lieke volk behoefte heeft aan Katholiek Volksonderwijs. Luid applaus verwierf doze met en thousiasme uitgesproken rede. De voorzitter bracht mr. Bomnie een hartelijk dankwoord. Met algemeene stemmen werd daarna in principe besloten, te trachten, te ko men tot oprichting van een vereeniging tot vestiging en in stand houding van oen B. K. Volksuniversiteit te Haarlem. Besloten werd, een comité te vormen,, bestaande uit afgevaardigden der B. K organisation, hetwelk de verdere voorbe reidingen tot de stichting der B. K. Volksuniversiteit zal treffen. Lo aanwozïgo organisaties verklaar den zich allo bereid zitting te nemen in dit comité, waarna de voorzitter, na een dankwoord voor hot bereikte resul taat, do vergadering op do gebruikelijke wijze sloot. Gevonden voorwerpen. Terug to bekomen bij: G. de Wilde, A. L. Dyserinckstr t 66, bal; Bureau vai politie Smedestraat, handwagen en hand schoen; 8. Koopstra, .Oelcbesstraat 2, Scho ten, handschoen; II. Smink, Korte Be- gijnestraat 18, autotroeplank(rubberp]aat)v D. v. Akkeren, Badhuisstraat 22, ring W. Wee ra, Brouwersstraat 128, taschje me inhoud; P. Kensen, Ged. Voldersgrach 61, theedoek; H. Kraan, Kerkhofstraat 24 gonjezakken. Buitengewoon Concert. Haarlemsche Orkest-Verecniging. Het als „buitengewoon" aangekon digde concert, ten bate van het Ziekte en Ondersteuningsfonds der Orkest leden, mocht in vele opzichten als buitengewoon worden aangeinerkt. Buitengewoon is zulk een concert, omdat, gaat men dieper op deze kwes tie in, er uit blijkt, dat de kas voor zieke musici ontoereikend is om hen behoorlijk ziekteverlof of althans hun loon of gedeelte daarvan te kunnen uitbetalen bij eventueele ziekte. Dit is treurig, maar waar. Ook was dit concert buitengewoon omdat de zangeres Di Moorlag, die plotseling verhinderd was, door Meta Beidel, die geheel onvoorbereid was, werd vervangen. En gebruiken wij ten slotte het woord buitengewoon nog eens, dan is dit omdat het buitengewoon artis tiek was. De Dinsdagavond, die gewoonlijk voor de Haarlemsche Baclivereeniging is gereserveerd, met het orkest van de heerea Mengelberg en van Anr.ooy. was thans voor dit concert bestemd. Men is als bezoeker van de concerten van de Haarlemsche Bachvereejiiging er op voorbereid, zoowel op orkestraal als op vocaal gebied, het volmaakte te genieten. Laat ons eerlijk zijn, en hier ter wille van de waarheid mede- deelen, dat men evenwel wel eens on voldaan huiswaarts keert, omdat de verwachtingen t c hoog gespan nen waren. Zijn de verwachtingen minder hpog gespannen, hoc loan men zich dan dik wijls verheugen over het gehoorde en onder heerlijke indrukken aan het ge- notcne terugdenken! Zóó verging het ons gisteravond! Menigmaal hoorden wij TschaikowskyIs Symplionie Pathétique en leden en droomden met den genialen schepper mede.... Dan was het de „groote" Mengelberg, die meevoerde in dat heerlijk rijk der tonen, ons deed zwel gen van het muzikaal genot. Maar gisteren was het onze Ger- harz, wiens frissche geest een' tref fende, duidelijke analyse gaf van Tschaikowsky's heerlijk kunstgewrocht Eén groot sucoes voor leider en uit voerenden, tot wie wij een hartelijk bravo roepen. Uitstekend klonk bijv. de moeilijke 5/4 maat, elastisch en vriendelijk; diep ontroerend de jnelo- dische zangthema's en opgewekt rhyt1- jnisch de snellere tempo's. Vlekjes waren er o. a, in hoorninzetten, stem ming der le clarinet en trombones.1 doch deze vergat men weer doiouf Gerliarz' begeesterende vertolking. Niet één der overige uitgevoei'de orkestnummers als de ouverture Tann- hanser en Voorspel „Lohengrin" kon den ons zoo voldoen. Gaarne geven wij toe, dat het smaakverschil is, doch het Pelgrimslied van ^le ouverturei Tannhauser klonk voor onze ooren wat vlug; in een weinig langzamer tempo had het naar onze meening meer karakteristiek geklonken,was het meer het devote lied der Pelgrims; later in de verbreeding van ditzelfde thema was er wel een goed forto van het koper, doch dit was niet su perieur van klank. Evenwel was het een sublieme vertolking en moet men Gerharz bewonderen dat hij met dit kleine aantal musici, gelet op de om vangrijkheid van dit werk, zulk eeu grootsche wedergave van dit effect volle werk gaf. Het Lotengrin-Vorspiel is altijd voor de strijkers en houtenblazers hoogst gevaarlijk. De minste invloed van de temperatuu op dzeer instrumenten is oorzaak van een minder goede stem ming. Slechts bij volmaakte stemming, e:i deze hangt dan ook meestal van gelukkige omstandigheden af, is het mogelijk Wagners gedachte, ons van het aardsche los te maken, te bena deren. Klaukschoon was er dikwijls, doch kan zulk een enkolo bekkenslag een climax te niet doon, als die slag niet goed klinkt; éóu enkele hoornteon het mooie der strijkers bij angelukkigen in zet, bederven! Met bewondering hebben wij het or kest beluisterd bij de illustratie (bege leiding zou minder .juist uitgedrukt zijn) van Mahler's „Lioder einos fahrenden Gescllen". Dat is een buitengewone op gaaf voor dirigent en orkest. Nog kort geloden hoorden wij deze liodoren .van mevrouw Cahier en het Concertgebouw orkest en moet het ons van 't hart, dat ons kleine orkest (zie ook bovon) zich zóó schitterend van zijn zware taak kweet. Doch Meta Beidel verdient ook grfpte lof voor haar zelfbewuste vertol- Uno dezer moeilijke liederen. Zeer Van 23 Maart tot 13 April liggen op de gemeentebuizen de kiezerslijsten ter in zage. Waar thans voor het eerst over het geheele land het algemeen mannen- en 'vrouwenkiesrecht in werking is, is het dringend noodzakelijk, dat die lijsten overal zorgvuldig worden nagekeken of ze wel volledig zijn. Vooral de nieuwe kiezers en kiezeres sen mogen zich wel overtuigen of ze wel op de lijst staan. Er zullen zeker fouten gemaakt zijn. Het „Volk" weet zelfs al geruchten te vertellen, dat er hier en daar opzettelijk namen achterwege zouden gelai|:n zijn. We laten deze insinuatie voor wat ze is maar zeggen, vooral aan propaganda- clubs: controleer of alles in orde is. Barometerstand 762. Neiging Vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Met. Inst. te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 Maart 1922. Hoogste barometerstand 766,6 Holyhead Laagste barometerstand 749,4 Memel. Verwachting van den avond vau 29 tot den avond van 30 Maart: zwakke noorde lijke tot westelijke, later wellicht verder krimpende wind, nevelig tot halfbewolk'l, weinig of geen neerslag, Overdag iets zachter. grooten lof voor haar zelfbewuste vertol- zij is een artiste van beteekenis met onmiskenbare routine, 't geen bleek uit het geheel zonder voorbereiding zingen van Mahler's liederen en de „Senta Ballade" uit „Der Fliegegde Hollander". Spoedig was zij over de eerste indruk ken, die merkbaar waren, heen, en ont plooiden zioh haar stem en techniek kwaliteiten. Zij bevestigde haar uitste kende reputatie als zangeres en zou ons, zoo zij niet als helpster in den -nood de reddende hand had uitgestoken, en thans zonder eenige voorbereiding op het podium kwam, tot eenige aanmer kingen genoopt hebben. Gaano brengen 'wij die op reke i:;g van die oavo'doen'e voorbereiding. Met Gerharz naast haar, voelde zij zich weldra nis tig en gaf zij door haar dikwijls diep gevoelde voordracht veel te waardeeren. Het was inderdaad, zie boven, een buitengewoon ooncert waarvoor, gelet op het uitstekende idee waarvoor dit oon cert gegeven werd, veel meer belang stelling had moeten^ en kunnen zijn. Als bij dio goede musici nu maar 'n goed elftal voefballers was, wat zou de penningmeester dan een geld in kas hebben om gebroken beenen te doen zettenVergeef ons deze ironie, go- achte lezers, doch is het niet treurig, dat de kunst zoo op sloffen loopt. De zaal was matig bezet; moeten onze mu sici, vragen we, dan naast hun veel- omvattenden en drukken werkkring neg gaan bedelen omdat er voor hen in moeitevolle dagen niet gezorgd wordt? K. H. KEBKHOFF. Voor de Weensche Piesters van H. P. f 2.50, eni f 10 van B. J. Vau een werkman Iv. C. D. tot. in tentie van kef H. Hart voor een der kindereu voor de Weeusch Pr.: 4001 kronen. Voor hongerend Bnsland van Wed. W. J. f 2.- Zangwedstrijd „uunst en Broederschap", te Amsterdam. Zondag bad te Amsterdam in bet ge bouw „Bellevue" de loting plaats voor bo- vengenoemden wedstrijd, welke gehouden wordt op 20, 21, 27 en 28 Mei en 10 en 18 Junii in hel Concertgebouw. De navolgende koren uit Haarlem en om streken zullen aan dezen wedstrijd deelnemen: In de 3e afdeeling mannenkoren: Scho- lan's Mannenkoor „Inter Nos.\ directeur de heer G. J. Kalt In de 2e afdeeling Mannenkoren: da Typo- en Lith. Vereeniging „Kunst na Ar beid," directeur de heer G. J. Kalt en „IJmuiden s Mannenkoor," directeur do lieer N. Gonlag. In de 3e afdeeling Gemengde Koren: Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer" t«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1