J. Th. KORT HtSWELIJKSÜtTZETTEH „THE UNITY" Rijwielen S)c£eicbcHe Gouaanf P. J. SMIT Gierstraat No. 37 amsterdamschebeursT t PRIJSVERLAGING VAN INGEZONDEN, UIT DEN OMTREK 2 jaar garantie R.-K. Kring. Het Nieuwe Postkantoor. De oude Kamer van Koophandel. Burgerlijke Stand. RECHTZAKEN. KOOPMAN CONTRA CARRé. Voor des inhoud dezer rubriek stelt ér Redactie zich niet aansprakelijk. TELEGRAMMEN VAN ONZEN DRAA0L00ZEN DIENST. OVERVEEN. SCHOTEN. De Duitsche Rijkskanselier over de nota der Commissie van Herstel. KONING ALBERT TE ROME. Advertentie n. GRETA H00GAKKER A. HOOGAKKER. N. HOOGAKKER-NOLTE. HENK. Lange Veerstr. 27-29, Teief. 278. Aangewezen adres VOOR PRIMA KWALITEITEN VQ0RDEELIGE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Haarlem P rijscouranten worden op aanvraag franco toegezonden is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aangewezen Dagblad voor Advertentiën MSSHHe PRSEFEXEMPLAAR. LAATSTE NIEUWS. Prof. H. J. Smit tot bisschop benoemd. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Minister van Arbeid geen reactionnair. DE PLANTENUITVOER NAAR AMERIKA. GEMENGD NIEUWS. Ijmudden, (Mrecteur de heer Piet Hespe. F In de 2e afdeeling Gemengde Koren: Haarl. Gemengd Koor „Zangkunst," dir. de heer Jan Booda; IJmuiden's a Capella Koor, directeur de heer Henri Pielage; Haari. Gemengd Koor, directeur de heer Jan Booda. In de afdeeling uitmuntendheid Mannen koren: Mannenkoor „Philip Loots," Haar lem, directeur de heer Henri Pielage. In de afdeeling uitmuntendheid Gem. Koren: Gemengd Koor „Polyhymnia," Haarlem, directeur de heer Willem Hespe. De R. K. Kring hield Dinsdagavond in de Kringzalen een zeer belangrijke jaar vergadering. Belangrijk was deze verga dering omdat twee noeste werkers voor den kring, de heeren M. v. d. Weiden en J. Stalpers, respectievelijk, voorzitter en penningmeester voor die functies moes ten bedanken. Tevens deed de nieuwe geestelijke advi seur, de WelEerw. kapelaan Boks, zijn Intrede. De heer v. d. Weiden herinnerde er in zijn openingswoord aan "Wat dit zijn laat ste vergadering was. Voorts bracht spr. in herinnering 't plotseling heengaan van den adviseur, den WelEerw. Pater Cami- uada, en richtte voorts woorden van wel kom tot den nieuwen adviseur. De WelEerw. Heer Boks, zegt niet in de schaduw te kunnen staan bij zijn voorganger. Waar echter, aldus spr. zulke menschen zijn voorgegaan is 't niet moei lijk te volgen. Spr. weet dat er voor den Kring don kere dagen zijn geweest, doch nu die voorbij zijn, zijn de zonnige des te schoo ner en gaat de Kring een nieuwen bloei tijd tegemoet Met 'n devies als de Kring „Met Christus Vooruit" behoeft men voor z'n vereeniging niet te vreezen. De voorzitter deelde mede, dat 't in de bedoeling lag, den vertrokken adviseur een afscheidsavond en een blijvende her innering aan den Kring aan te bieden, hetgeen, instemming vond bij de vergade ring. Nadaj een tweeta nieuwe leden waren geïnstalleerd, bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, waaruit bleek dat 't kringleven een tijd schemerend was ge weest, doch thans staat men weer voor een nieuwen dageraad. De millioenennota van den schatkist bewaarder gaf een nadeelig saldo aan van 36.851/2. De lustrumcommissie deed 't beter en wist 29 over te houden. Bij' het verslag over de lustrumfeesten werd een speciaal woord van dank ge bracht aan den heer Buys, die hiervoor zooveel heeft gedaan. De begrooting voor 't jaar 1922 werd vastgesteld tot een bedrag aan ontvang- «ten en uitgaven van 1285. Dan was de bestuursverkiezing aan de orde. 't Doet den voorzitter leed, den Kring te moeten verlaten. Veel lief en leed heeft hij meegemaakt, doch altijd op de meest prettige wijze met zijn be stuursleden samengewerkt. Spr. hoopt, dat hetgeen hij voör den Kring heeft gedaan, in de toekomst nog vruchten zal afwer pen en spreekt den wensch uit dat de Kring moge groeien en bloeien. Met groote meerderheid van stemmen wordt de heer J. v. d. Pigge tot voorzit ter benoemd. Genoemde heer neemt zijn benoeming onder dankzegging aan en richt eenigé hartelijke woorden tot den scheidenden voorzitter, 't Ligt in de be doeling voor de heeren v. d. Weiden en Stalpers een huldigingsavond te organisee- ren. De heer v. d. Weiden richt speciale woorden van dank tot den heer Stalpers. Tot bestuursleden werden gekozen dc heeren J. Beijk en A. van Emmerik. De heer G. A. Roest wordt benoemd tot vaandrig. Bij de rondvraag worden «woorden van dank gesproken tot de scheidende be stuursleden. De Eerw. adviseur spreekt nog eenige opwekkende woorden,, waar na, na hartelijke dankzegging van den heer Stalpers de vergadering op de ge bruikelijke wijze werd gesloten. De volgende week word het nieu we postkantoor aan jle Gedempte Oude Gracht in gebruik genomen, en het oude ontruimd. Hef nieuwe ge bouw is nu geheel gereed en alleen dienen de meubelen en stoffeering nog te worden aangebracht mitsga ders de laatste hand gelegd aan dien buitenkant van het gebouw. Intus- schen is men gisterenmorgen begon nen met de afbraak van de huizen aan de Zijlstraat op de plek waar het ver dere deel van het postkantoor zal worden gevestigd en get. zijn Nos. 46, 44, 42, 40, en 38. Tot en metl het sigarenmagazijn van den heer Id?s, zal worden afgebroken. Men begon met de afbraak hoewel de bewoners nog' in hun huis waren. Hoewel de huizen reeds eenige maanden gele eden onteigend zijn en door het Rijk gekocht en betaald waren nog niet alle bewoners van een nieuwe wo ning voorzien. Maar daarop kunnen wij niet wachten deelde ons de heer Reinders, opzichter der Rijksgebouwen mede. Elke dag uitstel kost het Rijk geld, doordat het oude Postkantoor niet ontruimd kan worden en het nieuwe renteloos blijft staan. Dat mag wel op f 2000 per maand geschal: worden. We zullen het den bewoners niet al te lastig maken. Zoo is er een die de vplgende week een woning betrekken kan, zoolang zullen we wel geduld hebben. Een ander kan te gen Mei een huis krijgen, maar is er in geslaagd nu alvast voorloopig den inboedelt e kunnen opbergen. Een der bewoners heeft echter nu oog niets. Tot zoover de heer Reinders. Met voortvarendheid wordt' aan de afbraak gewerkt. Men haalde het dak van de woningen, terwijl de ver huiswagen nog voor de deur stond 1 en terwijl in den winkel nog verkocht werd. De oude Kamer van Koophandel sterft. Met April treedt de gereorganiseerde ka mer op. In de gisterenavond gehouden laatste vergadering werd door den heer W. G. H. Jacobs, laatsten voorzitter der oude Haaremsche Kamer, een historisch overzicht van het werk gegeven en een woord van afscheid gewijd aan de leden. We ontleenen er het volgende aan: Zooals u bekend zal zijn heeft de Fransche overheersching ons de Kamer van Koophandel gebracht. Na de herzie ning van onze Staatsinrichting, in 1848, werd onder meer besloten de Kamers van Koophandel op nieuwe leest te schoeien. Op grond van dit nieuwe reglement werd ook in Haarlem een Kamer gevestigd. Op 1 Juni 1852 werd zij geïnstalleerd, en het lijkt mij niet onaardig hier te her inneren, hoe haar eerste samenstelling was. i Achtereenvolgens zijn voorzitter ge weest: Jhr. L. J. Quarles van Ufford 1852 —1872; A. L. Dyserinck 1873—1886; Mr. R. H. I. Gallandat Huet 18871890; Mr. Johannes Enschedé 18901911; A. de Clercq 1911—1920; W. G. H. Jacobs 1921 —1922. Voor de eerste maal was als haar se cretaris opgetreden (buiten de Kamer ge kozen) E. W. van Brederode 18521866. In 1866 werd hij vervangen door den heer G. Petrie '18661911 en sindsdien is de tegenwoordige funnctionaris opge treden. In 1852 werd het secretariaat be zoldigd met 75 per jaar, iin 1874 werd dit gebracht op 175, in 1888 werd dit gebracht tot 300 en sinds 1914 bedraagt het 500 per jaar. Meer zal u wellicht interesseeren, welke onderwerpen van internationalen, natio- nalen en localen aard door de Kamer zijn behandeld. Een volledige opsomming hier van ligt niet in mijn bedoeling. De zaken, die ik u wil noemen zijn illustratief be doeld. In de zestiger jaren der vorige eeuw is aan ons Spoorwegnet een groote uitbrei ding gegeven. De sinds opgeheven Ooster en Rijn-Spoorwegen werden toen aange legd. waardoor de mogelijkheid van een verbinding per ijzeren weg met Midden- Europa werd verkregen. Het ging er dus om te Amsterdam een verbinding te ver krijgen met den spoorweg naar Haarlem, die te Amsterdam aan de Haarlemmer poort eindigde. De Kamer heeft toen een advies gegeven over het tot stand bren gen van deze verbinding. Vraagstukken van Internationaal recht in het bijzonder voor zoover zij betrek king hadden op Handel cn Nijverheid, hebben de Kamer steeds aangetrokken. Zoo is door haar een uitvoerig rapport opgemaakt, dat overgelegd is aan de In ternationale 'ferentie voor Wissel- en Chèquerecht, - tot doel had bepalingen op te nemen in de Internationale verdra gen op den wissel en den cheque. De Ka mer, in het biizonder haar voorzitter Mr. J. Enschedé, heeft ook voortdurend haar aandacht geschonken aan de regeling van den wettelijken tijd, in het bijzonder met het oog op dien in de onsomringende landen. Ook heeft de Kamer de Interna tionale handelsbelangen daadwerkelijk trachten te bevorderen. Zij was lid van enkele Nederlandsche Kamers ïti den vreemde, daarmede willende steunen het doel, dat die Nederlandsche Kamers in den vreemde zich stelden. (Wordt vervolgd.) Ondertrouwd: 29 Maart, J. P. Krogi en M. Meijboom. P. Sabelis en S. B. Pel. W. F. de Nijs en M. Heijman. J: Kiekens en C. S, de Haas. A. Jansen en H. Schram. H. O. v. d. Wall en M. E. Wesselius. Getrouwd: 29 Maart, R. v. d. Horst en C. v. Duijnen. C. F. v. d. Klashorst en A. S. Smink. I. Ravensbergen en R. R. A. Wildeboer. W. Plessius en D, Vrij. R. J. v. d. Voort en C. J. de Zee. P. v. Bakel en J. C. Moerkerk. C. A. Spoor en W. C. Reijntjes. Geboren: 2^ Maart, z. van J. A. Knoope-v. Eijkern. 28 Maart, z. van C. Roemer-Negrijn. 29 Maart, z. van E. M. Zijlstra-Martin. Overleden: 27 Maart, W. Overakker, 61 j., Riviervischmarkt. 28 Maart, J. C. D. v. Leeuwen, 44 j., Beeksteeg. C. H. Verdoes, 13 j-, Gen. Joubertstraat. A. Gijzen, 59 j., Gasthuisvest. Naar wij vernemen is de procedure Koopman contra Carré door den heer Koopman op alle punten gewonnen en is de N. V. Theater Carré veroordeeld tot be taling der proceskosten. met goeden wil en ernstig doortasten binnen een zeer kort tijdsverloop een flink aantal arbeiderswoningen gebouwd zouden kunnen worden. Op de inleiding volgde een geani meerd debat met het gevolg dat er een voorloopig bestuur benoemd werd be staande uit de heeren H. H. Drost, A. Beumer, E. J. Haack, K. Botter en Jos. Lansdaal. Zij zullen de zaken ver der voorbereiden en over een tiental da gen in eene vergadering met de defini tieve voorstellen komen. Daarna zal de vereeniging notarieel worden opgericht en alles gedaan worden wat mogelijk is om van premiebouw te kunnen pro- fiteeren. Er waren nog eenige men schen die zich als lid der vereeniging hebben aangemeld, doch door omstandig heden niet ter vergadering aanwezig kon den zijn. In een krachtig slot spoorde de voor zitter de aanwezigen aan thans propa ganda te maken in eigen omgeving, ten einde in de eerstvolgende bijeenkomst te kunnen besluiten tot het stichten van een groot en flink woningcomplex. MAANDAG 24 APRIL VAN GROOT BELANG VOOR IEDER. De jaarlijksche Bloemendag voor den algemeenen strijd tegen de Tuberculose in „Haarlem en Omstreken" is weder in aantocht. Maandag 24 April e.k. zal de Emma- bloem wederom worden verkocht en col lecte worden gehouden langs de huizen en op straat in Haarlem, Bloemendaai (Aerdenhout en Overveen), Schoten en Zandvoort, het eenige tuberculosebloempje, welks opbrengst ten goede komt direct aan alle tuberculoselijders zonder ver schil van geloof en beroep en indirect aan alle menschen zonder onderscheid. 'Is het nog noodig dat bloempje en dien dag aan ieder met klem aan te bevelen? Gezien verleden jaar niet, toen de op brengst f 9700 was, op Amsterdam na de hoogste in ons land. Maar gezien het toenemend aantal patiënten, dat aan ons Hoofdpijn is een zeer onaangenaam verschijnsel, dat men liefst zoo spoe dig mogelijk wil doen verdwijnen. Froco's Hoofdpljnfabietfen heb ben na 10 min. de hevigste hoofdpijn en migraine verdreven. Neemt proef. Per koker 45 cent. Verkrijgbaar bij DAUDE1J, Kruisstraat, B. J. VAN GULICK, Zijlstraat 98, R. HOOG- LAND, Dr. Leydstr. 56, VAN INGEN, J Zandvoort. Gonsultatie-Bureau, Ged. Oude Gracht 41, om hulp komt, wel. Om hen zelf mogen wij ze niet afwijzen, doch ook om d© andere inwoners mogen wij ze niet on verzorgd laten rondloopen en aan hun lot overlaten. Vereenigen wij daarom ons als één man in Haarlem en Omstreken om te trachten dit jaar dsn kampioens titel te halen in den strijd tegen de tuberculose, in nuttige samenwerking, in liefde en leed. Op! voor het algemeen belang, dat ook ieders belang is. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Haar lem en omstreken. De Beurs opende heden: willig. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 89, 6 Nederland 99%, 7 pet. ïndië 102%, 6 pet. Indië 95. Culturen. Koloniale Bank 123%, In dische Bank 95%, Vorstenlanden 151, H. V. A. 359. Industrieele waarden. Insulinde olie 4%. Oliewaarden. Koninklijke 415%, Consols 138, Orion 30. Tabakken. Deli Mij 225, Besoeki 48%, Rotterdam Deli 23, Senembah 345. Rubbers. Amsterdam Rubber 83%, Deli Batavia 57, Nederl. Rubber 44, Rott. Tapanoeli 20. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 147, Holl. Boot 44, Kon. Holl. Lloyd 20%, Japamlijn 98%, Pak el vaart 91%, Scheep vaart Unie 102, Marine 16%. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 75%, Steel 101, Smelting 55%, Anaconda 106%, Cigar 71%, Atchison To- peka 104%, Voting Rails 22%, Denver 1%, Southern Pacific 94%, Union Paci fic 146. Te water. Gistermiddag geraakten, door het schrikken van het paard, een paard en steenenwagen te water, bij de in aanbouw zijnde huizen aan de Bam- penlaan. Nadat, het paard was losge maakt, was dit spoedig op het droge. Ongelukken kwamen er niet bij voor. Tt.K.'Coop. Woninghouwv reeniging. Onder voorzitterschap van den heer H. H. Drost vergaderde Dinsdagavond, in Café do Wilde, een dertigtal menschen om te komen tot de oprichting eener Woninghouwvereeniging op coöperatieven grondslag. In een inleiding gaf de heer Drost kennis van de "door hem reeds gedane werkzaamheden. Verschillende besprekin gen waren gevoerd over bouwterreinen, terwijl in het belang der zaak corres>- pondentie was gevoerd met de K.S.A. te Leiden, het Centraal Bureau voor So ciale adviezen te Amsterdam, het Mi nisterie van Arbeid enz. "Uit besprekingen en correspondentie trok de voorzitter de conclusie dat er BERLIJN, 28 Maairt. Bij de opening van de Rijiksdagvergaderiag nam dadelijk de rijkskanseiiqr het woord voor een uitvoe rige bestrijding van de nota van de com missie van herstel. Hij wees op de moei lijkheden bij het tot stand brengen van het belastingoonipromis en noemde di't een integreerend bestanddeel van de hee'e buitenland salie politiek. Eed inbreuk daarop moet tot ernstige stoornis leiden; deze heeft nu plaats gehad door de nota der commissie van herstel. De buitenge wone grofheid van dfen geleibrief toont duidelijk, dat de commissie de ernstige pogingen der Duitsche regeering in geen enlkel opricht gewaardeerd heeft en dat zij geen begrip heeft, met name van de beteekenis van de belastinghervorming. Het Duitsche directe belastingstelsel is verder ontwikkeld dan in eenig ander land en de indirecte belastingen zijn even eens aanzienlijk verhoogd. De belasting druk mag niet alleen afgemeten worden naar het nalionaal en het particulier ver mogen, doch dient ook rekening te hou den met de verbniikslkracht van de hee'e bevolking. Hoe het daarmee bij het Duit sche vo'k slaat, kan geen onbevooroor deeld toeschouwer duister zijn. Daarbij komt nog de onzichtbare belasting, welke haar grond vindt in den stand der wissel koersen en de afhankelijkheid van het buitenland, welke in Duitsahlamd steeds toeneemt. Het is in ieder geval onmoge lijk bronnen te vinden voor 60 miljard; aan nieuwe belastingen. Inplaats van bij te dragen tot het scheppen van ordelijke verhoudingen, heeft de commissie van herstel de hee'e Duitsche huishouding in al haar lagen geschokt. Dit is een in het oog loopend voorbeeld hoe de politiek van geweld het vraagstuk der schade'oos- stellingen niet verder kan brengen, doch integendeel den heelen eoonomischen toe stand der wereld in gevaar brengt. De eisdhen vormen al'een ai om parlemen taire en politieke redenen een volkomen onmogelijkheid, om niet te zeggen onzin nigheid. De kanselier vroeg zich af. of het bij de geallieerde mogendheden, voorzoo ver zij het oude parlementaire regeerings- stelsel bezitten, wel mogelijk zou zijn ge weest op beval van het buitenland een eenmaal volbracht werk geheel omver te werpen. Wirtih wees vervolgens ook de maat regelen van toezicht van de hand ais een inbreuk op het zelfbeschikkingsrecht van het Duitsche volk en zei, onder storm- achtiigen bijval, woordelijk liet volgende: „Wij kunnen er ons niet bij neerleggen, dat dit willekeurige en volkomen on vruchtbare ste'set van toezicht nog verder wordt uitgebreid. Dat is een eisch, waar aan zich geen Duitsche regeering in het belang van het verarmde en noodlijdende volk kan onderwerpen". De vreemde mo gendheden moeten zich herinneren, dat na het sluiten van den vrede en ook nog bij het ultimatum van Londen uitdrukke lijk verzekerd is, dat de commissie van herstel nimmer over dergelijke bevoegd heden zou beschikken, als thans .worden geëischt. Inplaats van dergelijke maatre gelen van toezicht 1e eisehen, zou men beter doen aan te sturen op verbetering va,n den Duitschen wisselkoers. Daartoe heeft Duitschland oovoorwaarde'ijk be hoefte aan een buiteniland'sdhe leening, doch de nota der comimisce van herstel schrikt het kapitaal uit het bnitentaiuid af, totda't Duitschland een noödtoaike ijk lan gere termijn zal worden toegestaan om op economisch, financieel en politiek gebied op adem te komen. De Duitsche regeering zal het nauw- lellend onderzoek der nola verder voort zetten, voordat zij haar schriftelijk zal beantwoorden. Zij zal ook im het vervolg door een politiek van nakoming harer verplichtingen practisch aan'toonen in hoever re zulks mogelijk is en ondanks de gevoelige stoornis tengevolge van de nota der commissie van herstel met al haar krachten op het ingeslagen pad voort gaan. Ten slotte verklaarde de rijkskanselier nog steeds niet al'.e hoop te hebben toten varen. Men dient thans te kiezen tussdhen den geest vain Geima en den geest van de jongste nota der commissie van herstel. Het is ondenkbaar, dat men iichtvaardig- l'jk het herstel van de wereld in gevaar zal brengen. Het inzien van de economi sche vereischten, zal, naar te hopen is, ook <te tegenstanders er toe brengen Dui'lschlaind voor den weg naar het ver derf te behoeden. De Rijksdag heeft de redevoering van den rijkskanselier met die grootste instem ming ontvangen. DE CONFERENTIE TE GENUA. LONDEN, 28 Maart. De conferentie der deskundigen van de geallieerde melend- heden ter voorbereiding voor de conferen tie te Genua heeft heden besloten om af schriften van hun memoramda te toten zenden aan alle volken, die dteeiuemen aan de conferentie te Genua. PARIJS, 28 Maart. De ministerraad heeft Rarlhou aangewezen als voorzitter van de Fransche afvaardiging (e Genua en Col rat, den ondterstaafs-secreta nis van het departement van dien mini ster- presi - dent, aan hem toegevoegd. Morgen zat de ministerraad de drie andere afgevaardig den aanwijzen. PARIJS, 28 Maart. De drie andere Fransche afgevaardigden zulten deskun digen zijn. De mmister-pitesidenil had eerst Viviami tot leider der delegatie wiMen be noemen, wat de betrekkingen tussdhen de conferentie en den Volkenbond vergemak kelijkt zou hebben, maar deze heeft ge meend de benoeming te moeten afslaan. SCHANZER TE PARIJS. PARIJS, 28 Maart. Schanzer, die van.- ochtend hier vertoefd heeft, op zijn door reis van Lomdlen naar Rome, heeft geen onderhoud meer kunnen hebben met PoiiK&ré, daar dieze itn cÈcn Tminist-ema a>d was. Hij heèft graaf Sfonza, dien ïtaldaan- scben gezant, verzocht dien Franscben mi- mster-presideni op de hoogte te brengen vain zijn besprekingen met L'oyd George, die gehandeld hebben over de conferentie te Genua. ROME, 28 Maart. De koning en de koningin der Belgen, prins Leopold en de minister van buiten'tandsche zaken zijn hier vanmiddag aangekomen en onfivan- gen door den Koning en de Koningin en den kroonprins. Zij begaven zich onder geestdriftige ovaties naar ihet Quirinaal en vervolgens naar het Vatikaan, waar de Paus hen ont ving. Deze hca<j met koning Albert een kort onderhoud ondier vier oogen. Vanavond wordt ten hove een gala- maaltijd aangericht. ROME, 28 Maart. De vorstelijke bezoe kers hebben ook een bezoek gebracht gan den kardinaal-staatssecretaris, d ie di t bezoek beantwoord heeft op het Belgische gezantschap. EEN AANSLAG. SHANGHAI, 29 Maart. Gemeld wordt, dat door 2 Koreanen een aanslag is ge pleegd op den vroegeren Japansclien mi nister-president Tanaca. Do revolverscho ten troffen niet den minister, doch trof fen een dame en wondden 4 andere per sonen. De daders zijn gearresteerd. EEN PANIEK. BERLIJN, 28 Maart. In de zaal van de Philharmonie waar een Russische pro fessor sprak, werden verscheidene schoten gelost en ettelijke pernonen gedood. Hier door ontstond een hevig gedrang en een wilde paniek, waardoor ook verscheidenen gewond werden. Beide daders werden in hechtenis genomen. Een hunner was een vroegeré Russische luitenant, die in Ber lijn woonde. Hij behoorde tot do monar chistische Russische leringen. Hij had in het leger van den Ozaar gediend. Heden overleed, na een langdurig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig ge liefde Dochter, Zuster, Nicht en Verloofde in den ouderdom van ruim 19'jaar. ANNIE. JOOPIE. JOPIE, v. LINDT. v. LINDT-NOLTE. FRANS NïEUWENHUIZEN, Verloofde. Haarlem, Vooruitgangstraat 8. ZWOLLE, 29 Maart.'Naar het „O. D." verneemt, is de ZeerEerw. Zeergel. Heer Dr. H. J. Smit, professor aan het Semina rie Rijsenburg, benoemd tot Vicaris-Apos- tólicus, bisschop van Noorwegen met als residentie Christiania. DE ACTIE IN HET MELKBEDRIJF. AMSTERDAM, 29. Maart. De Bond van melkveehouders heeft heden in Parkzicht een algemeene vergadering gehouden ter bespreking vande te voeren actie. Met den Handel zal geen overeenstemming worden verkregen. De afgevaardigde van Muiden deelde mede, dat die afdeeling het ongewenscht vindt, op dit oogenblik een actie te beginnen. De afdeeling stelt voor van maand tot maand contracten met den Melkhandel te sluiten. De afd. Nieuwer-Amstel wenscht den prijs van 11 cent te behouden. Deze af deeling wenscht ook geen actie te begin nen. De voorzitter bracht verslag uit over de gevoerde onderhandelingen. Een con ferentie zal worden gehouden door een commissie van beide partijen. Hermes was er niet toe te bewegen een onpartijdig voorzitter voor een dergelijke conferentie te benoemen. DE MELKPRIJS TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 29 Maart, In de heden gehouden vergadering van den Bond van Melkveehouders en van de Vereen, v. R.-K., Melkveehouders, is besloten, ge noegen te nemen met den melkprijs van 11 cent mits een contract met de Vereen. Hermes zou worden afgesloten. Het „HtoW.", dat we niemand als een bewonderaar van Minister Aa"berse''s eco. nomisdhe politiek zal beschouwen, geeft een zeer verstandige verdediging van den Mini ster. „Er is een verwijt, zegt bet blad, dat thans, bij herhaling dezen Minister werd toegeslingerd en dat hij niet verdiend heeft. Dat is het verwijt van „Reactie". Het zelfde dat hij, even onverdiend, bij de sm- terpefatóe Drion zijnen tegenstanders heeft toegeworpen. Laat ons even goed onderscheiden. Et is tweeërlei reactie. Eene in feite. En eene in dien geest. En van deze laatste is er dan nog een gequatificeerde soort: de reactie-gezind heid ten aanzien van sociale en democra tische maatregelen. Het is deze laatste die men lie doet wanneer men „Reactie" schrijft met een hoofdletter. Het is ook zeer blijkelijik van deze laatste dat men minister Aalberse nu be ticht (voornamelijk van socialistische zijde Maar die betichting is, naar onize over tuiging, even ongegrond (gelijk wij reeds opmerken) als de gelijke besdhuldligiinig van den Minister tegen de heeren Dres- sellhuys en Drion. Reactie, reactie des geestes, een gees teshouding die zich afwendt van de heerschende mentaliteit op wetgevend ge bied1, spreekt duidelijk uit.... de actie van mr. S. vam Houten (wij bedoelden dit niet ais stigma; bet is heel begrijpelijk dat men reageert tegen wat mien verkeerd1 acht): Van Reactie, reactie des geestes, getuigt misschien ook het optreden der Roomsohe groep-Van Cranenhungh. (Wij moeten zeggen „misschien." omdat die groep zich nog te weinig duidelijk naar buiten hoeft geuit om haar wezen met stelligheid te kunnen beoordeeten) Maar Reactie, een reactionnair e gezind heid, blijkt i;n 'f geheel niet uit he;t gan- sche ontwerp van Minister Aalberse. Het is niets dan een Teactóe in feite. Een wij ken voor de omstandigheden. Niet voor personen. Niet voor een geestelijke stroo ming. En het is zelfs niet heel snugger en al leen te verklaren uit politiek vooroordeel, dat men van den Minister onderstelt, dat hij geweken is voor de groep-Van Cranen. burgh. Houdt men den heer Aalberse voor zoo onervaren in de politiek, dat hij niet zou hebben begrepen, veel meer ar- beiders-kieaers voor zijin pint ij te kunnen verspellen met zijn wetswijziging dam hij er aan Crauenburghers mee kon winnen? Nog gezwegen van de kans, die hij wel licht kom voorzien, diat deze enkele wets wijziging hem het vertoren vertrouwen van dde groep niet zou terug bezorgen. Zooals nu ai is gebleken. Er is niet de minste rediem om dezen Minds'ler nu te beschuldigen, van Reactie, vam reactionaire gezindheid. Men zou evengoed een schipper van bangheid kunnen beschuldigen wanneer hij ®e5fl reeft ais -die -wind opsteehl. Al vermindert dan misschien zijn vaart, hij behoudt het schip. Dat anders onfeilbaar zou.... kopsijzen". Een vergadering te Washington. In verband met den plamtenuitvoer naar Amerika, zal de heer N. van Poeteren, Inspecteur hoofd van den Plantenziekten- kundigen dienst te Wagenjngen, op 26 April naar Amerika vertrekken, ter bij woning van eene vergadering te Washing ton, waarop de kwestie van invoer van planten in Amerika uitvoerig zal bespro ken worden door Amerikaansche autori teiten met afgevaardigden uit alle bij dezen invoer belanghebbende landen. DURE DOKTERSHULP VOOR NEDER LANDERS IN DUITSCHLAND. Men schrijft uit het Rijnland aan de N. Crt: De huidige valuta-ziekte brengt soms rare toestanden teweeg. Onlangs werd de jongste beambte van het Ncderlandsch consulaat te Keulen wegens griep door dr. Erich Simons be handeld en deze berekende hem, als Ne derlander, voor twaalf visites een bedrag van zestig gulden. De gewezen patient protesteerde zeer tegen deze ongewone berekening, op grond van het feit, dat hij te Keulen aangesteld was en met z'n traktement van 1800 mark per maand onmogelijk in staat was om een doktersrekening van zestig gulden of 6300 mark te voldoen. Thhans heeft de Keulsche medicus hem met gerechtelijke vervolging bedreigd, wijl de bond van artsen besloten heeft aan Nederlanders in Duitschland een zelfde tarief in rekening te brengen als in Ne derland bestaat. Voor de in Duitschland wonende Ne- tterlanders dus een aanwijzing om zich, vóór het inroepen van Duitsche medische hulp, er van te vergewissen of deze het Duitsche dan wel het Nederlandsche be- talingstariief wil toepassen. VERSCHERPT TOEZICHT AAN DE DUITSCHE GRENS. Zooals men weet wordt aan de grens van Duitsche zijde eene scherper uitvoer- c»ntrole uitgeoefend, waarbij aanhondin- gen van Nederlanders, oplegging eener boete of terugwijzing naar ons land voor- tomen. Hierover zoo wordt uit Zevenaar aan het „H'bid." geschreven hebben wij bij een der naburige Duitsche posten eens ons licht opgestoken en vernamen het vol gende; Vooreerst schijnt, vooral in Duitsche plaatsen, gelegen aan den zelfkant van ons land, door vele Nederlanders nog op bra- niewijze te worden opgetreden. Het als ware werpen met marken, het royale bier- drinken, de drinkgelagen* die Nederlanders ginds aanrichten, verwekken ergernis en nijd. Erjger nog is desteedstoenemende uit voer van Duitsche rijwielen die men "P alle mogelijke slinksche wijzen uit Duitse land weet te hrangen. In deze streken oef

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2