BUITENLAND BINNENLAND. ELCK WAT WILS. BRIEVEN UIT FRANKRIJK. EEN NOODLOTTIG VONNIS. „Woorden wekken, voorbeelden trekken". De waarheid hiervan blijkt dag in, dag uit en doet zich vooral op het gebied der criminaliteit gevoelen. Nauwelijks heeft een boosdoener ge legenheid gevonden zijn misdadig uit gedacht plan op een nieuwe wijze ten uitvoer te leggen, of kort daarop staan meerderen gereed, zijn voetsporen te drukken. Een moordgeval wordt haast met wiskunstige zekerheid binnen en kele dagen door een tweede of meer dere gevolgd. Dit verschijnsel zich voordoende bij alle soorten van crimi naliteit, is wel het meest voorkomende bij de zoogenaamde „crimes passio- nels", de misdrijven uit 'hartstocht. Den laatsten tijd zijn de gevallen er van ontelbaar en telkens weer tferei- ken ons nieuwe berichten van vrou wen die op hun mannen, en van man nen die op hun vrouwen hebben ge schoten. De reden van deze epidemie is niet ver te zoeken. De jury te Bordeaux heeft mevrouw Perron, die uit jalou sie, niet in een vlaag van zinsverbijs tering maar wel overwogen, haar echt genoot het leven heeft benomen, vrij gesproken. '/.ij heeft deze vrouw niet schuldig geoordeeld en dan haar misdaad het cachet gegeven, gevolg te zijn derhan delingen door haar trouweloozen man gepleegd. Dit moge al waar zijn, het neemt niet weg, (lat geen mensch, ten 7,ij uit zelfverdediging, het recht heeft te dooden en dat zeker een te voren beraamde moordaanslag, niet verdient straffeloos te blijven. liet oordeel van de jury te Bor deaux, dat herinnert aan talrijke ge vallen van voor den oorlog, toen een dergelijke uitspraak gewoonte was, is niet alleen onverdedigbaar en onrede lijk, het heeft reeds aanstonds, na de bekendmaking, betreurenswaardige ge volgen gehad. „Weest ervan overtuigd sprak de procureur:generaal te Bor deaux, tot de jury, dat, indien gij de ze vrouw vrijspreekt, deze moord door meerdere gelijksoortige zal wor den gevolgd. Hij heeft maar al te zeer gelijk gehad en eerder dan hij ver moeden kon, heeft, dit vrijsprekend vonnis van een zwakke jury, talrijke personen tot misdrijf gebracht, Zeker, niet alle omstandigheden wa ren in de verschillende gevallen dezelf de, maar zonder twijfel heeft het voor uitzicht op vrijspraak, zijn invloed doen gelden. Trouwens een enkele heeft niet geschroomd zulks zelf te bekennen. Een revolver schijnt heden ten dage, het onmisbare in die huis gezinnen, waar de vrede niet woont, de liefde in haat is verkeerd, omdat het geloof ontbreekt, aan die liefde de hoogere wijding te geven. Men gaat in sómmige kringen om met een revolver als een kind met zijn speelgoed, men aarzelt niet er gebruik van te maken ais men is gekwetst in zijn ijdelheid of vertrouwen en vergeet, dat niet daarin de oplossing is te zoeken. Het einde van een menschenleven door misdaad verkregen, kan nooit een ein de maken aan inwendige kwellingen Do jury te Bordeaux heeft hare sanctie aan dit moreel afkeurenswaar dige en maatschappelijk ontoelaatbare vernietigingsspel gehecht en zij die slechts vrees koesteren voor de men- scheli.jke gerechtigheid, hebben er de dwaze kracht in geput, bet voorbeeld yau mevrouw Perron te vólgen. Deze toegevelijkheid voor den moord uit hartstocht, is niet nieuw, zij da teert reeds van een 40 tal jaren gele den. Voor dien werd een misdaad uit slecht begrepen liefde, uit winstbejag of om welke beweegreden ook, op de zelfde wijze berecht. !n 1792 heeft voor het eerst een ad vocaat „Bellart" vrijspraak gepleit voor de „crime passionel" en al was het resultaat dien eersten keer, niet wat'CTj" hoopte, hij is toch de aanlei ding geweest, dat er voortaan onder scheid werd gemaakt tusschen moord uit hebzucht en moord uit onbeheersch ten hartstocht. Sedert dien is men op dien eens in geslagen weg voortgegaan; men beeft vrijgesproken in de meest zonderlinge gevallen zonder te denken aan hooge re beginselen, die onze daden moeten beheerschen. Het werkelijk belang der mensch- heid eischt, dat men het verderfelijke van een vonnis als dat te Bordeaux gaat inzien en in het vervolg de „cri me passionel" wederom wordt gelijk gesteld met andere misdrijven, al zul len ook verzachtende omstandigheden van invloed op den strafmaat kunnen zijn. Straf in ieder geval verdient de aan rander van zijn medemensch en on toelaatbaar is het, hem vrij uit te la ten gaan. De waardigheid van'een juryrecht spraak en het vertrouwen er in wordt niet verhoogd door een vonnis als het bovengenoemde. Reeds zijn er velen die de voor keur geven aan een rechtspraak door bevoegdp rechters met wetenschappe lijke wetskennis boven een willekeu rig, door het lot aangewezen college van, wellicht betrouwbare maar vaak onkundige personen. Het proces Lan- dru heeft bewezen, hoe tweeslachtig een juryuitspraak kan luiden, een uitspraak die den doodstraf ten gevol ge heeft en aanstonds daarop wordt gevolgd door een verzoek om gratie, door diezelfde jury geteekend. Een dergelijke handelwijze is mis- schien te verklaren uit de twijfel die juist bij dilettant-rechters begrijpelijk is, zij brengt echter rechtsonzekerheid, en schokt het vertrouwen in de justi tie. Ongetwijfeld, er zijn gevallen dat een jury haar goede zijde heeft, als on omstootelijk een misdrijf en de schuld van den misdadiger vaststaat, doch het wettelijk bewijs niet geheel kan ge leverd worden. Hoogst zelden echter komt dit voor en wanneer het gebeurt, zal met reden twijfel blijven heerschen in de gemoe deren van hen, die slechts oordeelen volgens een innerlijke overtuiging. Het aantal van de tegenstanders der jury neemt met den dag toe en is ze ker gegroeid door de houding te Bor deaux. die in breeden kring ongerust heid heeft gewekt. Men zal niet spoe dig overgaan tot wijziging van een rechtspleging die sedert een 40 tal ja ren burgerrecht heeft verkregen, maar ook zonder de jury af te schaffen, zal het mogelijk zijn, wijzigingen aan te brengen die de maatschappelijke vei ligheid zullen verhoogen en de rechts zekerheid vergrooten. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht, het zou echter 'n misdaad zijn voor de Fransche jury in het algemeen, zich aan die te Bor deaux te spiegelen; evenmin mag Me vrouw Perron als voorbeeld gelden Wie het geloof als veiligste wapen getrouw blijft, zal zich in de scheiding noch in het geweld, zijn kracht behoe ven te zoeken. Het geweten is de meest onfeilbare rechtef en veroordeelt evengoed al heeft ook een jury vrijspraak laten volgen. Indien zij dit begrepen, die grijpen naar het schiettuig en de scheiding als een hooge uitkomst beschouwen, er zou minder ellende worden geleden, minder geluk worden verwoest, en bovenal minder misdreven worden te gen het groote gebód der naasten liefde. Parijs, 22 Maart 1922. Mr. P. v. S. De Conferentie te Genua. DE TOESTAND IN IERLAND. De onrust in Britsch-Indië. DE TERUGKOMST VAN LLOYD GEORGE. het memorandum van lloyd GEM. BUITENL. BERICHTEN, Waardeering van Gereformeerde zijde. „LAAT 'M NÓG IS BETALEN!" Een tramconducteur, (die pas in dienst is) tot) den wagenbestuurder: ,i,Zeg zie je daar die ouwe heer zitten? Ik geloof waarachtig, dat hij twee keer betaald heeft. Wat moet ik er mee doen? Moet ik hem ééns terug geven De wagenbestuurder: „Laat 'm nóg 's betalen 1" HAAS BOVEN BAAS. Onlangs werd een Engelschman door zijn Hollandschen handelsvriend door onze hoofdstad rondgeleid. Men bezichtigde de verschillende gebou wen. Bij het Rijksmuseum gekomen, ver telde de Hollander, dat een van de merkwaardigheden van dit gebouw was, dat het in zoo korten tijd ge bouwd was, zoowat in 'n jaar. *0," zei de Engelschman „bij ons bouwen ze zoo'n gebouw in een maand!" m I j De Hollander zei niets. Doorloopend was men vijf minuten later bij het stedelijk museum. *Wat is dat voor een gebouw?" vroeg de Engelschman. „Ja," antwoordde de Hollander, „dat 'weet ik eigenlijk zelf niet." En jyj deed een beetje verlegen. „Giste ren stond 't er nog niet!' HET LAG EB AAN! Heer (in een winkel komend, waar hij alleen een jongen vindt): „Werk jij hier?" Jongen: „Alleen als de baas hier is." BESCHEIDEN. Voor de zwakkelingen uit onzen tijd die zelfs een scheiding niet voldoende achten om een huiselijk drama te be- einden, maar zich eigen recht willen verschaffen met wapens in de hand. Het is waarschijnlijk de onverwachte reis van Schanzer naar Londen om Lloyd George te spreken, die Poincaré op het denkbeeld gebracht heeft, dat het toch goed zou zijn als hij op het beslissende oogenblik zelf te Genua was. Vandaar dat men thans bij geruchte verneemt, dat zijn bedoeling zou zijn onmiddellijk na de te rugkomst van Millerand de leiding van de Fransche delegatie ter conferentie op zich te nemen. Van Toulon, waar hij Mil lerand 5 Mei tegemoet reist, zou hij dan direct doorgaan naar Genua. Eerder zou hij er niet behoeven te zijn, omdat men hier verwacht, dat de conferentie zeer lang duren zal en omdat de gewichtige beslissingen toch niet voor het einde ge nomen zullen worden. Dit besluit doet denken, aldus seint de Parijsche corr. van het „Hbld.", dat men hier vreest, vooral na de laatste uitingen van Lloyd George, dat deze in weerwil van de afspraken te Boulogne gemaakt, toch wel eens onverwacht uit den hoek kon komen. Zoo verwachten sommigen hier, dat hij voorstellen zal de algemeens ontwapening te land, volgens welke het Fransche leger tot 180.000 man beperkt zou moeten worden en de instelling van een periodiek vergaderenden raad van Europa, om van de erkenning der sov- jetregeering niet eens te spreken. Met het oog op een dergelijke eventualiteit zou Poincaré graag zelf erbij zijn. Tot zijn komst zal dan waarschijnlijk Barthou de leiding van de delegatie hebben, maar dit alles is nog niet definitief en veel, zal afhangen van hetgeen Lloyd George 5 April voor het Lagerhuis verklaren zal. Schanzer heeft, door Reuter geïnter viewd, verklaard, dat zijn onderhoud mei Lloyd George van algemeenen aard was geweest. Ten aanzien van de uitnoodiging der Russen naar Genua, zeide Schanzer. dat de Russische gedelegeerden met het grootste respect zoudeit ontvangen wor den, maar de geallieerden verwachten, dat zij komen met de bedoeling om mee te werken aan het economisch herstel van Europa en niet voor politieke propaganda. De sovjet-pers publiceert een groot aan tal mededeelingen, die naar het heet uit betrouwbare bronnen komen en waarin wordt medegedeeld, dat de Russische emigranten voornemens zijn gewelddadige aanslagen te plegen op de sovjet-delega tie in Genua. Thans meldt de ,,Iswestia dat men bandieten-overvallen op de de legatie zal enscenneeren en er voor zal zorgen, dat in de Europeesche landen, die de sovjet-delegatie op haar doorreis moet passeeren, schandaal-scènes ont staan, die haar prestige benadeelen. Er wordt gezegd, dat de Italiaansche regee ring van deze plannen onderricht is en maatregelen heeft getroffen om ze te ver hinderen. Bij de bespreking tusschen de gedele geerden en het uitvoerend comité der communistische Internationale deed Radek aan de leden der delegatie nauw- keurige mededeelingen over den aard en de wijze, waarop de communistische In ternationale het werk der sovjet-delegatie door de arbeiders van de geheele wereld tegen de bourgeoisie-regeeringen van Europa ondersteund zou worden, en dat het proletariaat van de West-Europeesche staten overal gemobiliseerd zou worden, indien sovjet-Rusland op eenigerlei wijze aangevallen wordt, In een onderhoud met de Moskouscne pers verklaarde Tsjitsjcrin, dat de En- tente voornemens is, tot het oogenblik der opening van de conferentie ^ar materiaal en haar plannen geheim te houden;.daar om zal de sovjet-regeering evenzoo han- delen. De sovjet-delegatie "l opkomen voor de onaantastbaarheid van het sovjet systeem en voor de politieke en econo mische souvereiniteit der soviet-regeering. Binnen deze grenzen zijn overeenkomsten met het buitenlandsch kapitaal mgehjK. Een overeenkomst van de sovjet-regeer»^ met West-Europeesche mogendheden moet uitgaan van de erkenning der sovjet- reécering. Men moet de vraagstukken t oplossing brengen, die betrekking hebben op de schulden van vóór den oorlog en de tegen-vorderingen der sovjet-regeering. Republiek contra Vrijstaat. Te Newtown-Cunningham in Donegal vielen Maandag republikeinsche troepen politietroepen van den Vrijstaat aan, die ëéri "kazerne bezet hielden. De poHtïetroe- pen boden weerstand en maakten aan vankelijk zes gevangenen. Later keerden de aanvallers echter terug, verdreven de bezetting en bevrijdden de gevangenen. Drie vrijstaters liepen naar de republikei nen over, de anderen werden in vrijheid gesteld. Er vielen geen dooden. De conferentie tusschen Noord en Zuid. De rede, door Collins gehouden, duidt zijn houding aan ten aanzien van de con ferentie te Londen, waarheen hij Griffith, Düggan en mogelijk andere ministers der voorloopige Iersche regeering vergezelt. Collins verklaarde dat de voorloopige re geering aldus bewijst al het mogelijke te willen doen om den vrede in het Noor den te verzekeren. Hij ziet nochtans geen uitweg uit de impasse, vóórdat Craig ra dicaal zijn onvriendelijke houding wijzigt tegenover de voorloopige regeering en de hulpelooze minderheid te Belfast. Collins deed een hefligen aanval op Craig, dien hij beschuldigt de overeenkomsten als vodjes papier te behandelen. Hij haalt daartoe de overeenkomst aan tusschen hem en Craig op 21 Januari geteekend. ten aanzien der opheffing van den boy cot en de wedcr-indienststelling van Roomsche werklieden. Collins beroept er zich op zijn deel der overeenkomst volle dig te zijn nagekomen, terwijl Craig geen enkelen Roomschen werkman weder in dienst gesteld kreeg. De toestand in Belfast. Gisteren zijn te Belfast verscheidene branden uitgebroken, o.a. iif~een jamfa- briek. Toen zich een menigte verzamelde, werd er een bom geworpen, waardoor drie personen werden gewond. AMERIKA EN HE TOESTAND IN MID DEN-EUROPA. De New-Yorksche „Nation" heeft een MidcIeri-Europa-nvmrm: uitgegeven. Daar i'i s lirijft o.a. R.-Ue 1 Dell de "»'".ekcn de v; oegere Parijscee correspondent van de „Manch. Guard." (in het laatste gedeel te van den oorlog uit Frankrijk uitgewe zen) over de maferieele en moreele ont wapening van Duitschland, waarbij hij tot de conclusie komt, dat devovergrootc meerderheid van het Duitsche volk niels wil welen van een oorlog, maar Frank rijk haat wegens zijn politiek van spelde- prikken. Verschillende andere schrijvers lichten nog de gevaren toe, welke de toe passing van hat verdrag van Versailles meebrengt. De „Frankf. Ztg.", die met groote vol doening melding maakt van dit initiatief van dat het Amariknansehe weekblad succes zal hebben met zijn poging de openbare meening redelijker inzichten bij te bren gen maar constateert tevens, dat dit streven niet gemakkelijk zal zijn, daar de Amerikanen in hun zelfgenoegzaamheid weinig neiging tot nadenken toonen. Hetzelde blad betoogt volgens een ver taling in het „Hbld.", in een commentaar op de benoeming tot ambassadeur te Washington van dr. Wiedfeldt, lid van h?t directorium Van de firma Krupp, dat - afgezien van dit speciale geval liet tegenwoordig in Duitschland gangbare beginsel toch niet juist is, om voor de bezetting van een belangrijken diploma- tieken post allereerst te vragen naar can- didaten uit de grootindustrie of de finan- cieele wereld. Vaak genoeg zal zulk een persoonlijkheid een goede gezant zijn. Maar menschen van werkelijke beteeke- nis zijn ook in die branches zelden te vinden, en een fout acht het blad het te meenen, dat iemand, die alles afweet van kolen of scheepvaart of geld, in het bui tenland altijd de rechte man op de rechte plaats zou zijn, ook al heeft hij op ander gebied niet veel in zijn mars. De verte genwoordiger van Duitschland moet niet alleen het produceerende èn het techni sche element van zijn land doen kennen, maar ook den geest van zijn volk. En waarschijnlijk zal juist voor Amerika ge dacht moeten worden aan den geestelij ken invloed om tot betere betrekkingen te komen. Niet zoo zeer in „propaganda", waarbij men in Duitschland tegenwoordig zweert, wil de „Frankf. Ztg." het werk tuig zien voor den Duitschen ambassa deur te Washington, maar in een eerlijk streven om mee te leven met het Ameri- kaansche volk in al zijn lagen, waarbij hij dan ruimschoots gelegenheid zal vinden, eventueele ongunstige en onjuiste beoor deelingen van zijn eigen land uit den weg te ruimen. De .,Akali"-agitatie. In dien Midden-Pund'sjab heersdht groote ongerustheid over de uitbreiding der „Akali"-agitatie onder de sikfhs, welke het noodcg heeft gemankt om afe voorzorgsmaatregel troepen te zenden naar bepaalde aangetaste gebieden. Nog steeds worden hardnekkige pogin gen gestaan om de families van soldaten en van sO'daten met verlof te intimidee- nen, terwijl Sallooze redevoeringen wor den gehouden tegen de wet op de op ruiende vergaderingen. Vete redenaars cn organisators zijn gearresteerd. In die dor pen heerseht oreral civiele ongehoor zaamheid. De terugkeer van Lloyd George naar Londen is terstond gevolgd door een op leving der politieke bedrijvigheid. Men gelooft, dat dó hoofdoorzaak van zijn terugkeer uit Wales vóór den oorspron kelijk vaislgeMelden datum gelegen is de gevoelens in officieele kringen ton aanzien van Genua. De .Daily Mail" zegt, dat deze quaestie to* zelfs in het kabinet mèeningsverscMl heelt veroorzaakt. Het is volgens het Wad bekend, dat ChurchiH de houding der regeering ten opzichte van Rusland ver oordeelt. Men gelooft, dat zijn gevoelen giedieeüdi wordt dtoor verscheiden collega s. Schanzer is gisteren uit Londen via Parijs naar Rome vertrokken. GEORGE. De Temps" het officieuze orgaan van den Quai d'Orsay - bevat een scherp artikel naar aanleiding van rae memorandum van L'oyd 0«>rge de vredesconferentie. Volgens het Wadi as het ovenheerschendte denkbeeld m dat m<*no- randum het denkbeeld van vrees. George was 'bang, dat Dmtsdvtand bol^e- wieksch zou wordten, dat het Ruskind zon vereensgen en dat de ahms gevormde coalitie zich op de geallieerden zou wespen. Die angst uit zaeih zeer ovcr- drèven.Tnar de „Temps" 'doet opmerken. TV Britsdhe pr-esnier Mekte n mogeliikhöid voor oogen dal binnen een BV 30 miKoen 0) mensehel.jke ^zens georganiseerd tot een «nsacBg rood leger onder Duitsche instructeurs cereed zouden slaan voor een rweuwen K op West-Europa. Maar wat er in werkelijkheid geheuwl? vraagt d Temios'' Een jaar na de opstelling van dit „profetische document" Dailv Chronicle", het officieuze Ma< Llovd George, het noemde, stond DmLch- tand niet voor het bolsjewisme maar voor den monarchisiiseben staatsgreep Fransche blad besluit mert je dót Llo>-d George op het punt naar Genua te gaan. weer„ wordt door de denkbeelden. <.ie hem tij dens de Vredesconferentie bobben heerscht. Hij wemscht ttat de Dorische ra hem vergeven overwinnaar te zijn. n j wil dat die linkerpartijen hem veigf;^n dat hij steunt op een sterke meorderhei van conservatieven. Hij wil te Genua, P het terrein der buitentandlsdie poht'iek, een verkiezingsplatvOrm ophouwen waar op Sir George Younger niet meer za heerschen. Laat ons hopen, dat dere combinaties niet te duur te staan zufen komen aan Europa of aan onze Enge sche bondgenooten. HET TOTAAL DER VERLIEZEN. De Duitsche bladen publiceeren offi- cieele gegevens van Januari j.l. over het totaal der verliezen, welke de Duitsche legermacht in den wereldoorlog heeft ge leden. Namelijk 1,808.555 gesneuvelden en 4,246,779 gewonden. Voor den oorlog van '70 waren deze cijfers 41,413 en 88,5453. Het totaal aantal deelnemers aan Duit sche zijde aan den oorlog heeft 13 millioen bedragen. Het actieve officierskorps heeft 52,006 officieren en 1319 vaandrigs verloren^ 90,213 officieren, vaandrigs en „Kahneae junker" zijn gewond. 75,3 pCl. van de of- ficiersverliezen komt voor rekening van dw infanterie. Berekend wordt, dat Duitsch land door den wereldoorlog en de gevóél gen daarvan in het geheel 12 millioen ine* schenlevens heeft verloren. De Spaansclie ministerraad lieeft met algemeene stemmen besloten dat, als be wijs van hartelijke betrekkingen, die tus schen Frankrijk en Spanje moeten be staan, zoowel op economisch gebied ai» wat aangaat een gemeenschappelijke actie in >rarokko een Spaansch oorlogsschip ter beschikking zal worden gesteld van den president der Fransche republiek en deel zal uitmaken van zijn escorte, gedurende zijn reis naar Marokko. De „Daily Telegraph" meldt, dat een opstand tegen de Sovjet is uitgebroken in Georgië, welke een zeer dreigend karakter aanneemt. Het spoorwegverkeer is op alk Zuidelijke lijnen verbroken. De restaurants te Parijs gaan binnen kort hun muziek afschaffen. Oorzaak: de dure tijd en de belasting van 25 pCt., die de regeering voorstelt van restaurants-met- muziek te keffen. Honderden musici zullen dus, wanneer de strijkjes van eet- en thee huizen werkelijk worden afgeschaft, op straat komen te staan. Als resultaat van de drankbestrijding in de V. S. wordt het volgende gemeld uit Chicago: De drankbestrijdingspolilie heeft een voorraad drank van 350,000 gallons, waar voor in de pakhuizen geen plaats meer was, laten weggooien in de Chicago rivier. Het geval werd door een groote menigte gadegeslagen, die het aanschouwde met zeer gemengde gevoelens. De hoofdcommissaris voor de drankbe strijding te Washington, Haynes, heeft be kend gemaakt, dat in het vervolg het waardeloos maken en vernietigen van in beslag genomen drank niet meer in het publiek zal geschieden. De regeering wil geen ergernis geven. De tweelingen Rosa en Josefa Black, welke met elkaar vergroeid zijn op een wijze, die haar onder de rubriek" der „Siameesche tweelingen" brengt, kunnen bij geen mogelijkheid door een operatie gescheiden worden. Dit zou voor beider onmiddellijk den dood beteekenen. Than: is de tweeling opgenomen in een hospitaal te Chicago. Een der beide is levensgevaar lijk ziek; zij lijdt aan geelzucht Sterft zij, dan is het andere meisje ter dood veroor deeld. Het centraal station te Munchen dal op 1 April a.s. met de opening van het Oberlander-Bahnhof aanmerkelijk wordt uitgebreid, zal dan met 32 perrons het grootste station der wereld zijn. Het orgaan der gereformeerde Kerken in Nederland, „De Heraut", laat zich waardeerend uit over de Vastenbrieven van de Nederlandsche Bisschoppen. Het blad zegt daarover o.a. het volgende: In de vasten-brieven, die de Roomsche bisschoppen, elk voor zijn eigen dioceei jaarlijks geven bij -den aanvang van de lijdensweken, worden gemeenlijk allerlei misstanden in het leven aangewezen, waarvoor de geloovigen gewaarschuwd worden. Ze bevatten vaak zeer juiste ei rake opmerkingen, en ook in Protestant- sche kringen kan men met deze vasten brieven winsle doen. In de handhaving van de zedelijke beginselen van ons volks leven en in het waarschuwen tegen de ge varen, die dat zedelijk leven bedreigen toonen de Roomsche bisschoppen zeer goed op de hoogte van het volksleven te zijn en zeggen ze vaak uitnemende dingen. Zoo heeft een dezer bisschoppen thans met ernst gewezen op de gevaren, die aan de tegenwoordige sportbeweging ver bonden zijn. De verruwing, die aan deze sport verbonden is, de dolzinnige wedren nen, waarbij gezondheid en leven op het spel worden gezet, en de voortdurend! ontheiliging van den Dag des Heeren, die daarbij plaats vindt, zijn gevaren OM VERZENGD GOED WEER WIT TE KRIJGEN. Om verzengd waschgoed weer wit te krijgen, moet men 100 gram chloor- kali ia 2 d.L. water oplossen. Zoodra de oplossing helder is, doopt men er een fijn lapje in en bestrijkt daarmee de verzengde gedeelten. Wanneer men gesteven goed, zooals boorden, man chetten, enz. met het strijkijzer ver brand heeft, nioet men eerst de stijf sel met warm water er uit wasschen. Zoodra het gezengde gedeelte weer wit wordt, moet men de chloorkali er grondig uitwasschen. LETS OVER HOEDEN. Het hoeden vraagstuk is voor de da mes stee's een lastieo kwo-to. Hre be nijdenswaardig rijn dan de heeren der schepping, dia B'e.ihte onderworpen zijn aan do eenvoudige wet, alleen buiten een hoed te dragen en dit tegenwoordig zelfs nog' mogen nalaten mk, wanneer hun dat beter bevalt. Doch voor de vrouw is deze -zaak ingewikkelder en bovendien veranderlijker! f Op het oogenblik wordt do „restau- rant-h-ed" steeds o o-t')eerlijker vcor de dames, die de3 avonds uitgaan en rij, die hun zargvn'dig ongem-akt kansel slechte met ean zijden shawl bedekken, om er dan in de zaal mee te „pronken", gaan voor zeer ouderwetech door. .De restaurants-hoed is een klein, zwart, on opvallend ho-dje, dat men den gehee- len. avond niet afzet. Hetzelfde geldt ook wanneer men op bezoek is en en kele dames beginnen er zelfs al mee, als gastvrouw haar bezoek te ontvan gen met een hoed op. GEMOEDELIJK. Piccolo: U wenscht, mijnheer? Gast: Zeg mij eerst eens, hoe oud je bent. Piccolo: Zestien jaar. Gast; Nu, beste jongen, dan ben je tocb zeker oud genoeg om op je tigen beenen te staan en heb je de mijne er niet bij noodig! In Engeland bevorderden de beide vrouwelijke leien van bet Lagerhuis het hoeddragen door op de zittingen steeds met een elegant hoofddeksel te verschij nen en daarmee ook haar rede te hou den. Men vindt een dame, die een hoed draagt veel „zèkelijker" gekleed en daar om dragen dan ook veie comité-dames bij hare vergaderingen een hoed. In Duitschland zijn ook reeds ver scheidene zangere. sen opgetreden met een hoed op, doch de meeste vrouwen ge- looven toch, dat men „met een hoed niet zingen kan." WEET GE.. Weet ge dat zout, vremengd met azijn, brusselsch aarde en soda een uitstekend middel is om een vet fornuis, of aanrecht of clo set te reinigen en tevens om zink glan zend te maken. Weet ge dat ge ketelsteen in een waterketel veel- kunt voorkomen door de ketel direct na het koken met koud water na te spoelen. Weet ge. dat ge een aangesneden citroen lang kunt goed houden door de sncdevlak in een schoteltje met azijn te leggen. Weet ge. dat ge theevlekken uit gekleurde katoe nen stoffen kunt verwijderen door de vlek uit te wasschen met zout water. Weet ge, dat ge zeemleeren lappen kunt schoon maken door ze in lauw water met azijn uit te wasschen en zeer glad uit te strij ken. Ook bij het wasschen met karne- - melk blijven deze zacht. Weet ge. dat ge transoireerende handen dagelijks moet inwrijven met zeepspiritus of geest van kamfer en 's nachts de handen moet bedekken rrjet handschoenen, van bin nen bestrooid met talk. - GEHOLPEN. Gerrit en Trineke kwamen op 't stad huis om to trouwen, maar ha Idea ver geten vcor twee getuigen te zorgen. Zij stonden bitter beteuterd te kijken, toen een beambte bij hen kwam en door het venster naar een gebouwtje wees aan den overkant van het plein: „Daar zul len zo je wel helpen, loop er maar effe hoen, 't is 't bureau van de „Oemeen- teljjke Eerste hulp bjj ongelukken VRAAG EN ANTWOORD. Bij een examentje in de hijbelsche go - eschiedenis vroeg de doreskajiela»» aan 'n boerenkind: „En hoe lang hieven Adam en Eva in het Paradijs?" Mieke: „Tot an de herfst". Kapelaan (verbaasd): „Hoe kom je daar nou bij Mieke: „Wel, eer zijn de appels niet rijp." LES IN DE NATUURKUNDE. Do onderwijzer gaf in de natuurkun deles een verklaring van de werking van de koude en de warmte: „Door de koude krimpen do dingen in, door de warmte zetten ze uit. Jij daar, Kees, kun je mo es 'n voorbeeld geven?" Kees: „Jawel meester, daarom zijn 's winters do dagen kort, en 's zomers lang." LANGS OMWEGEN. Speelt 'u kaart? Neen. Biljart? Neen. Kegelt ge? Oo.. niet. Gaat ge naar concerten? In 't geheel niet. Nu, dan kan u mij ook wel 20 gul den leenen. GOED OVERDACHT. Zij: Zeg eens Karei, Ük moet bepaald een nieuwe japon hebben. Hij: Maar beste vrouw, denk toch eens aan den slechten tijd. Zij: Dat heb ik gedaan, anders had ik er zeker twee noodig. GEMOEDELIJK. Agent van politie: Waarom slaat u dien man? Heer: Hij heeft mij voor dik varken uitgescholden. Agent van politie: Nu, xdaar helpt toch geen slaan voor, dan moet u een ontvettingskuur ondergaan. ONVOLDOEND BESCHEID. Zoo amice, ben je daar ook? 5 propos, mag ik eens vragen, hoe de rijksdaalder het maakt, dien ik je de vorige maand ge leend heb? Dank je voor de belangstelling; het spijt me, dat ik geen voldoend bescheid dienaangaande kan geven; ik heb hem se dert dien dag niet meer gezien. AFGELUISTERD OP EEN PARTIJ. Pedant jongmensch: U zal natuurlijk moeten toegeven, dat de vrouw in het al gemeen ver beneden den man staat ia geestelijke ontwikkeling; maar zij schijnt daarentegen een soort zesde zintuig te be zitten, iets intuïtie-achtigs ik weet niet hoe tk het' noemen moet, dat zooals ik uit eigen ondervinding kan getuigen, den man ontbreekt. Jonge dame (onschuldig): Bedoelt a soms het gezond verstand mijnheer Hol ton? Hebt ge niet wat werk voor me, baas? Je kan niet gelooven, met hoe weiniif ik tevreden ben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5