mnmimsm nmm. 2 IJ fi SLACHTOFFER. Gewijzigd oordeel. EERSTE KAMER. GESftE&SD MiEUWS. TWEEDE KAMER. STERFGEVALLEN AAN BOORD VAN HET S.S. „DE VENEZUELA". KORTE BER10HTEH. ftEÖHTSZAKEN. FEUILLETON an wat voor diensten wilt ge toen spreken," vroeg de markies nijdig. ,,Och, de droefgeestigheid, welke u kwelt, moet toch een oorzaak hebben." De heer d' Arbois antwoordde niet. ,,lk vermoed," zei de heer Lantin langzaam, dat de heer d' Arbois vreest dat mevrouw de markiezin zal „spreken." De edelman sprong nijdig op. Hij jging vlak voor den zaakwaarnemer staan, die uiterst kalm bleef, en vroeg op norschen toon „En wat wilt ge dat zij zou vertellen „Wat zij reeds in mijne tegenwoor digheid gezegd heeft." „Dat ik haar eersten man vermoord heb „En wat zou dat?" vroeg de heer d'Arbois op uitdagenden toon. „Nu, dat weet ik zoo precies niet," antwoordde de heer Lantin, maar het zou misschien beter zijn, dat men die oude geschiedenis niet meer oprakelde" „En waarom dan niet „Omdat als gij niet schuldig zijt „Ha zoo, mijnheer," antwoordde de edelman op beleedigden toon, voor wien ziet ge mij wel aan „Ik," 'haastte de zaakwaarnemer uit te roepen, ik geloof er geen zier van. Ik geloof niet dat mijnheer de markies in staat zou zijn, tot zulk ee van ijverzucht. Ik ken de koude, kal me natuur van den markies genoeg, maar desniettemin," ging de geslepen schurk voort, „als het werkelijk zoo eens was, als mijnheer de markies in een oogenblik van onberadenheid „Genoeg Dat is niet het geva1," zei de heer d' Arbois ongeduldig, „en ik verzoek u dergelijke veronderstel lingen in het vervolg daar te laten." De heer Lantin antwoordde niet. Zijn valsche oogen schiterden een oogenblik achter zijn hrilleglazen en eene diepe stilte ontstond tusschen beide mannen. Deze stilte werd slechts onderbroken door Mark, die achter in den leunstoel gedoken zat, waarop men hem gezet had, en wiens smart doo niets verzacht werd. De markies, nog prikkelbaarder gemaakt door de woorden van den zaakwaarnemer en de geheime be doeling, welke er in doorstraalde, maakte een "ongeduldige beweging. Hij wendde zich naar het kind, en met woedende oogen, trillende lippen, en een uitdrukking van onbeschrijfe lijke wreedheid op het gelaat, riep hij met dreigend gebalde vuisten „Zwijg zwijg Het kind keek hem aan, sidderde van angst en zeide „Ik wil naar mama toe „Nooit zult go haar terugzien, nooit," gilde de heer d' Arbois," ge heel buiten zich zelf van woede, „uwe moeder is dood voor u Uwe moeder heeft u verlaten." Ik zal u leeren haar te vervloeken 1" Die woorden werden uitgestooten met zulk een bestudeerde boosaardig heid, met zooveel wreedheid, dat het kind het gelaat in de handen ver borg. Die man boezemde hem vrees in. Hij bleef schreien, maar dorst zich niet meer bewegen. Hij waagde 't niet meer te zuchten of te snikken. Hij maakte zich zoo klein in den stoel, dat men hem bijna niet meer zag. Hij zat zoo onbeweeglijk, zoo zwijgend, dat men niet bemerkte dat hij er was. Bij dien onbeschof e t, laaghartigen uitval, had de heer Lantin geen teeken van leven gegeven. Hij scheen belee- digd door de wantrouwende houding, welke de markies tegenover hem aan-* genomen had, waardoor een verkoeling ontstond tusschen beide schurken. Hij voelde, dat hij hem nog niet in zijne macht had en dat de markies hem zou vertrappen, zou wegwerpen als een gewoon huurling zoodra hij hem niet meer noodig had. Maar dat was het niet, wat zijne IJdelheid gedroomd had. Duizenden tegenstrijdige denkbeelden doorkruisten zijn brein en zijn zoo vindingrijk vernuft maakte allerlei plannen. Tien hij zag, dat de heer d'Arbois gereed was met de bestraffing van het kind, sprong hij plotseling op en trad op hem toe als een man, die eensklaps een besluit genomen scheen te hebben. Hij zeideWelnu, men zal van mij nooit kunnen zeggen, dat ik een man dien ik acht, in het verderf heb laten loopen. Ik wil u redden, al verzet ge er u ook tegen." De markies wendde zich naar hem toe tpet een blik, waarin schrik te ,ezen lag, al wilde hij 't ook niet laten bemerken. Hij vroeg :„Wat wilt ge daarmede zeggen „Ik weet, ja ik ben er van overtuigd, dat ge het. grootste gevaar zult loopen." „Welk gevaar „Mevrouw uw ech^enoote, zal er zich niet bij neer leggen, haar zcon in uwe macht te laten. Het proces is nog niet afgeloopen en zij zal zeker in hooger beroep gaan. Zij zal zich ver dedigen met alle wapenen, welke zij bij machte is, te verzamelen. Om haar te steunen, haar te leiden, heeft zij aan haar zijde een hoogst verstandig man, die voor ons ook zeer gevaarlijk kan worden." „En wie is dat!" -- „Een trouwe vriend, dokter Bernau." De markies scheen er over na te denken, waar hij dien naam meer ge hoord had en zeide toen op minachten den toon :„Die dokter ..„Wees voorzichtig, mijnheer," zei Lantin, „beschouw hem niet als een onbeduidende partij, eien dokter. Van zijn kant zal eenmaal het groote gevaar komen." De heer d Arbois keek zijn zaakwaar nemer aan. Thans ao t allen schijn, of de schrik hem werkelijk om het hart was geslagen :„Spreek toch duidelij ker," zei hij ongeduldig, „op welke gevallen doelt ge, waarvan spreekt ge toch „Als het proces wederom wordt op geroepen, zal men alle mogelijke wape nen tegen u gebruiken. De vroegere misdaad, die ongestraft gebleven is, zal weder opgerakeld worden. Mevrouw re markiezin zal er u van beschuldigen n dokter Bernau, die werkelijk aan uw sciiuld gelooft, zal de beschuldiging steunen. En als hij eenige bewijzen gevonden heeft. „Werke bewijzen „Bewijzen van de schuld van mijn heer den markies." „Maar hoe zou hij die kunnen vin den 0 „Hoe zou men dat kunnen zegge" r Een enkele onvoorzichtigheid, een on bescheidenheid Ha riep de markies woedeno, ij gle,g,ooft dan ook, dat ik dien man vermoord heb waarop zeker wel eens gewezen mag worden, ook al keurt men de sport zelf als ontwikkeling van lichaamskracht niet af. Toch is het niet daarom, dat we op deze vasten-brieven wijzen, maar wel om dat een der andere bisschoppen de geloo- vigen waarschuwt tegen den invloed, die uitgaat van de slechte lectuur en van de liberale pers. Natuurlijk is men in de liberale pers hierover weinig gesticht. Met verontwaar diging komt men dan ook tegen deze pu blieke waarschuwing op. Dat de liberale pers op één lijn gesteld wordt met zede- looze en slechte boeken, is een doorn in het oog. Maar nog meer, dat de liberale pers hier voorgesteld wordt als een ge vaar voor de godsdienstige en zedelijke beginselen en dat nooit de godsdienstige overtuigingen in deze pers worden geëer biedigd. Wanneer deze pers zich over de Kerken uitlaat, geschiedt dit altijd met objectiviteit en met eerbied voor ieders gevoelen. Zoo weet de wolf zich in schapenvacht te hullen Wil men den besten commenfBar op dit bisschoppelijke schrijven, dan neme men, wat de „Nieuwe Rotterdamschc Courant" dezer dagen onder haar kerk nieuws over de Mormonen schreef. Ter wijl heel de Christelijke Kerk in deze Mormonen, die hun propagandatochten ook tot Europa uitstrekken, een uiterst gevaarlijke secte ziet, wordt in dit liberale blad schier met bewondering over deze secte geschreven. Is het wonder, dat de bisschoppen te gen deze liberale pers waarschuwen? Zoodra het geldt de Kerken, die nog vast houden aan een positief Christelijk be ginsel, dient deze liberale pers met name de „Nieuwe Rotterdammer", als spreek buis van allerlei dissidenten en stokebran den, die bun beginsel ondermijnen willen. Niet alleen de Roomsche Kerk, weet daar van mee te spreken. Maar als het secten geldt, die lijnrecht tegen het Christelijk begipsel ingaan en wier geheele bestaan zich grondt op zulk een onzinnig bedrog als met het boek Mormon gepleegd is, heeft men niet anders dan lof en bewon dering. Dat is de onpartijdigheid, waarmede de liberale pers over kerkelijke zaken han delt en het volk voorlichting geeft. Men herinnert zich' de smalende uitla tingen op de staatsmanskunst vah jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, die kort na diens Kabincts-fomatie in „De Telegraaf" verschenen. Er is sinds wel iets in het oordcel van vroegere critici veranderd. In de parlementaire Film" van „De Vrijheid" schrijft thans de heer D. Hans: ...Toen indertijd de heer jhr. mr. Charles Ruys de Beerenbrouck Minister president werd, hebben we allemaal een beetje sip langs onzen geachten neus ge keken. Waarom? Wel eenvoudig: een Premier van 44 jaar leek den meesten van ons een on- Hoilandsch waagstuk. in ons kleine vaderland is men zoo weinig gewoon jonge figuren in hooge ambten te zien. F.n dus.... Ik wed er een lief ding om", dat de heer Buijs de Beerenbrouck er zelf ook een beetje van opgekeken heeft. Hij zat net zoo lekker en zoo veilig in het gouverne mentshuis van z'n geliefde Limburg, op volger van een alom geëerden vader, toen hij vriendelijk werd uitgenoodigd maar sens eventjes Minister-president te wor den. Denkt u dat hij het prettig gevonden heeft? Hij had het gevoel of hij 'n drom- medaris cadeau kreeg. Kort na zijn optre den zei de Minister-president tegen mij: „Ik heb om dit ambt niet gevraagd en ik heb het niet begeerd. Ik was veel liever Commissaris der Koningin gebleven." En dit is de eenvoudige waarheid. Denk u in de rij van statige minister presidenten, die wij in de latere tijden op het Binnenhof hadden zien verschijnen. Al? daar waren. Roëll. Pierson, Kuyper, de Meester, H. cmskerk, Cort van der Linden. Een en al plechtigheid en gedegen ernst. Zelfs de opgewekte Heemskerk was niet zoo jong meer. Een stoet om stijf te staan van eerbied. Zestigers, zeventigers. Vaak met sneeuwige lokken om den van staatsmanswijsheid zwaren schedel. Denk vooral aan Ruys' onmiddelliiken voor ganger- Cort van der Linden. Een grijs aard, gedragen door een philisofische rust Een staatsman van eerste kwaliteit. In de moeilijke oorlogsjaren als een nationale patriarch, een moderne vader-des-vader- lands. Wanneer z'n stille, statige stem door 's lands vergaderzaal klonk, en scheen op te stijgen uit den zilver-witten baard een stem, vol rustige, voorname, koele trots, als een zwaan die op een blank meer drijft dan zweeg alles. Ge- imponeerd. En toen daar opeens: de jeugdige gou verneur van Limburg. Dertig jaar jonger bijna dan zijn voorganger. Een slanke, prettige figuur. Even over de veertig. Kampioen van alle Hollandsehe premiers, wijl: de jongste. En onze nuchtere, bedachtzame, Hol landsehe aard kwam een beetje in ver zet. Was dat geen waagstuk? Was dat wel ernstig en deftig genoeg? Zeker, het staat wel nergens in de Grondwet, dat dejni- nister-president grijs haar moet hebben, of althans als hij géén haar heeft een grijzen baard, of, in 't alleruiterste, een kleur van peper-en-zout, maar het was toch goede nationale zede geweest. En nu plotseling zoo'n jonge man in het beroemde Torentje? Het Torentje van Thorbecke. Het is tot-nu-toe zonder ongelukken afgeloopen. De glasruiten van onze na tionale waardigheid liggen nog niet in scherven op den grond. De vier jaar van een normale Hollandsehe regeer-periode zijn bijna om en de jeugdige premier heeft zich» als zoodanig volkomen weten te handhaven. Verschillende van zijn ambt- genoolen zijn om hem heen gevallen. En- de hij liet ze vallen. Naudin ten Cale, Al- ting von Geusau, Bijleveld, Pop, De Vries. Men zou kunnen zeggen, dat de minister president niet altijd gelukkig is geweest in de keuze van zijn ambtgenooten. Het wijst niet op sterkte van een kabinet in zijn geheel, als het in drie jaar liefst 5 ministers verliest. Gezwegen nog van de lieeren Excellenties, die zich tot heden op een stoel met drie poolen zittende hebben gehouden, maar die ook verdieuen te ver dwijnen. Doch nu is hij al deze verwisse lingen dit wel het eigenaardigste geweest: dat de positie van den premier onge schokt is gebleven. De heer Ruys de Beerenbrouck is een alleraangenaamste figuur! Niemand zal hem gouvernementeelc.kracht en waardig heid ontzeggen, maar hij stelt ze nooit op den voorgrond. En wanneer ge hem ver schijnen ziet op officieele recepties, maakt hij stellig een representatieven indruk. Maar hij heeft bovenal twee aller-bemin- nelijkste karakter-trekken: hij is de een voud zelf en hij is joviaal. "Hij houdt niet in het minst van opsmuk en on-natuur, van franje en groot-doeneri.i, en hij heeft, staande in de hoogste positie waarin ie mand het in ons land brengen kan, z'n Limburgsche goed-rondheid en opgewekt heid in den omgang volkomen behouden. Hij heeft zich nooit opgesloten. Hij was steeds bereikbaar. Hij is niettemin, als het moet, zelfbewust, en in moeilijke oo- genblikken ook sterk door zelfvertrou wen. Het is toch waarlijk geen kleinig heid, dat hij zich deze vier jaar door een zware regeer-periode met zooveel per soonlijk succes heeft heengeslagen. Zeker, z'n begrooting leverde niet veel moeilijk heden op. Maar bij de Grondwetsherzie ning toonde hij zich zonder nu bepaald groote-slijl-redevoeringen, zwaar van ge leerdheid, te houden volkomen mees ter van de situatie en wist hij de ver scheidenheid van onderwerpen te beheer- schen en telkens, ook tegenover den stormvloed van amendementen, een eigen standpunt te kiezen. Heelemaal alleen. Zonder ambtenaar in z'n kielzog. Eerlijk- gezegd was dit een prestatie, waarvoor ik bewondering heb gevoeld. En dan: de leiding van het Kabinet. Hier is veel wat de buitenwereld niet ziet. Des te meer waarde hechtte ik aan het oordeel van een alleszins bevoegd man. die dagelijks in 's Ministers nabijheid ver keert, en die mij verzekerde, dat de Pre mier bij de leiding der Regeering van bij zondere talenten heeft blijk gegeven. En zoo voegde hij er bij in November 1918 was de heer Ruys de Beerenbrouck in het Kabinet een van de heel weinigen, die het hoofd koel wist te houden. Hij hield krachtig en beslist de teugels in ban den en verloor geen oogenblik z'n opge wektheid. En.dus. ......ligt de conclusie voor de hand, dat de proef met den jongsten Premier, die ons landje jn z'n parlementaire periode heeft gehad, geenszins op een mislukking is( uitgeloopen. De heer'Ruys de Beeren brouck heeft zich weten te handhaven en is in z'n persoonlijk beleid vrijwel ge heel ongerept gebleven. Mocht de rechter zijde straks winnen, en mocht dit Ka binet blijven, dan laat het zich aanzien, dat de tegenwoordige premier het roer van staat in handen zal houden. Al zal hij verstandig doen met een paaT mannetjes over boord te zetten. De ervaring hoeft nu hoeft te hebben, of lokken-van-sneeuw, oin aan het hoofd der Regeering te staan Trouwens: ons brave voorgeslacht be greep dat ook. De geachte heer Jan de Wilt was 25 jaar toen hij pensionaris van Dordt en 28 toen hij raadspensionaris werd. De heer Ruijs heeft één gebrek: hij is katholiek. En aangezien katholiek tegen woordig, naar een opgewonden propagan dist heeft verzekerd, „troef" is.... Maar wij, liberalen, vergeven het den minister. Heusch. Wij hebben van Thor becke verdraagzaamheid geleerd. En Mi nister Ruys de Beerenbrouck zélf is óók een verdraagzaam man. Een prettige fi guur. Iemand als Zijne Excellentie het niet wat te gemeenzaam vindt om mee uit vissclien te gaan. Summa summarum: De jongste. Premier. Eenvoudig. Opge wekt. Kuiert graag in de Kamer rond, om in allerlei bankjes allerlei praatjes te ma ken. Geen grijs haar. Zelfs geen grijze baard. Geen groot verleden vóór en ach ter zich. Geen dikke hoeken over staats recht op z'n geweten. Staat op gespannen voet met den drankduivel. Als deze hem eens alleen tegenkomt, is de heer Ruys nog niet gelukkig. Alles bijeen: een goed minister. UITBREIDING DEKKEESWALD. Volgens do „Tijd" hoopt men nog in den loop van dit jaar te kunnen begin nen met do uitbreiding van het It. K. Sanatorium „Dekkerswald" te Groosbeek. Die uitbreiding zal geschieden met den steun van geheel katholiek Nederland, daar het Doorluchtig Episcopaat goedgun stig heeft bepaald, dat in alle kerken een maal een collecte zal gehouden, wordei voor den houw van een klooster voor do E.E. Zusters van „Dekkerswald", voo^. de uitbreiding van het Sanatorium en voor de stichting van eon R. K. Kin derhuis te Wijk aan Zee. Deze collecte zal in de maand Juni worden gehoud'en DE FINANCIËN VAN WORMER- VEER. Er is nog geen verandering in de fi- naacieele positie van Wormerveer. De re geering heeft niets van zich laten hooren' evenmin als Gelen. Staten en de Bant,- voor Ned. Gemeenten heeft medegedeeld dat geen kasgeld verstrekt zal worden. B. en W. hebben een audiëntie aan gevraagd bij den minister. DE DITITSOHE DIENSTBODE EN HET ZEGELTJES PLAKKEN. Op het vragen van den heer Ter Hall betreffende den verzekeringsplicht krach tens da Invaliditeitswet waarin Neder land werkzame vreemde dienstboden, hooft de Minister van Arbeid geantwoord, dat het aangeven redelijken twijfel onderhe vig is, dat een vreemde dienstbode, die hier te lande werkzaam is in dienst van een binnen het Rijk wonenden werkge ver,. verzekeringspliohtig is krachtens de Invaliditeitswet, zoodat voor haar door den werkgever premie verschuldigd is. COMBINATIE GELDERLAND- UTRECHT. Zaterdag 25 Maart vergaderden de da- gelijksche besturen der Rijkskieskring or ganisaties in Gelderland oa Utrecht, ter bespreking van de samenstelling der can- didatenlijsten. Overeengekomen werd le do samen smelting aldus aan de organisaties voor te stellen: 1. Mr. A. Baron van Wijnbergen; 2 Mr. J. R. H. van Schaik; 3. J. G. Su- ring; 4. G. Bulten; 5. L. Baron Van Voorst tot Voorst; 6. 0. Knigge; 7. P. J. J. Haazevoet; 8. P. H. J. Steenhoff; 9. Mevr. S. 0. C. Brons veld-Vi tri ngu 10. L. A. M. Van Basten Batenburg; en 2e aan de candidaten van 610 te adviseeren, dat zij slechts dan een even- tueele benoeming tot lid der Tweede Kamer zullen aanvaarden, wanneer eon vacature wordt veroorzaakt door het af treden, overlijden of anderzins van een candidaat der lijst van den eigen kring. Inkrimping milit. beroeps-personeel. De motie-Marchant betreffende de in krimping van militair beroeps-personeel, werd met 55 tegen 28 stemmen verwor pen. Huwelijksverbod voor militairen. De Tweede Kamer heeft de motie-Ter Laan betreffende intrekking van liet huwelijks verbod voor militairen met 42 tegen 40 stemmen aangenomen. Vergadering van Dinsdagavond 28 Mrt. Voorzitter J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. De VOORZITTER deelt mede dat zijn ingekomen berichten van verhindering van de heeren Van der Feltz wegens ambtsbezigheden, Kraus, den eerstvolgen- den tijd Slingei^berg, Verheijen, wegens redenen van gezondheid en d'Aumela van Hardenbroek. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER deelt mede, dat in gevolge besluit der Centrale AfdeeÜng Dinsdagavond in de afdeelingen zullen worden onderzocht de wetsontwerpen be treffende de Indische bankwetgeving en dat Woensdag 11 uur in de afdeclingén zullen worden Onderzocht de Burgerlijke Pensioenwet, de begrooting van Finan ciën en de verdere ingekomen wetsont werpen. Donderdag 11 uur zal in openbare ver gadering worden behandeld de Indische begrooting en de Indische Tariefwet en eenige kleinere wetsontwerpen, voorzoo ver deze dan in staat van wijzen zijn. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag 1 uur. De lieer DE MURALT (V. B.) verklaart zich tegen afbreken van het be3te dat een klein leger kan hebben. De heer RUGGE (S. D. A. P.) vraagt of bezuiniging niet zou neerkomen op hel burgerpersoneel. De heeren K. TER LAAN en VAN RA- VESTEYN (C. P.) zijn voorstanders van het amendement. De MINISTER bestrijdt het amende ment. Hij zal naar zooveel mogelijk be perking streven, maar hij verklaart het amendement onaannemelijk. Het amendement wordt verworpen met 53 tegen 29 stemmen. Het artikel wordt aangenomen met 53 tegen 29 stemmen. Het amendemcnt-Marchant, om den post aankoop en onderhoud van vliegtui gen te verminderen met 400.000, wordt na de onaannemelijkverklaring verwor pen met 49 tegen 29 stemmen. De heer OUD licht een amendement toe om geen 3 millioen toe te staan voor het aanschaffen van nieuw Artilleriemate- riaal. De heer DE MURALT zal voor stem men, omdat de Minister wil vooruitloopen op het Artiileriefonds. De MINISTER verklaart het amende ment onaannemelijk. De som die ge vraagd wordt moet dienen voor aanschaf fing van hetgeen in de bestaande organi satie past. De heer Drcsselhuys is wegens verblijf in het buitenland en de heer Van Bere- Steyn wegens ongesteldheid verhinderd de vergaderingen bij te wonen. EEN STERK STAALTJE VAN ANTI- MILITAIRISME. Door anli-miliitairi-slen zijn de reclame- kast van de firma W., aan den Hooien Wal .te 's-Hage, waar looden soldaatjes zijn geëlale-erd, de ruiten ingegooid. KRANSLEGGING. Te Delft zal Zaterdag 1 April een kranslegging plaats hebben op het praal graf van Willem den Zwijger, na hot uit spreken van een rede gehouden door prof. P. J. Mulder van Voorburg. MARKTPEEDIKING TE 's-HAGE. Zaterdagavond had ,de eerste marktpre- diking in het openbaar op de Prinsen gracht plaats door de pas opgerichte af- deeling „het Gilde". Reeds voor den aan vang schaarden zich honderden toehoor ders rond het spreekgestoelte. Met spanning werd gewacht, men vroeg zich af: zal het een succes worden? Om 8 uur opende de voorzitter de eerste bijeenkomst, en zette uiteen wat het doel was van onze marktprediking. Door een eminent spreker werd de eerste predi katie gehouden. Gloedvol, en ovortuigend klonken de woorden over de hoofden der toehoorders bestaande uit alle gezindten. De spreker schetste het leven der men- schen tegenover God, het Godsbestaan, hoe het geloochend wordt, de schepping enz. Velen bespraken hot gehoorde na af loop in groepjes op het marktplein, druk debatfeeerend over de een of andere ge- loofewaardigheid. Vervolgens kregen wij andore sprekers te hooren, die memoreerden de dwaalbe grippen welke er be?taan over den R. K. Godsdienst eij de geloofswaarheden. De eerste Jffiarktpre liking is een suc ces geweest, velen, gingen naar huis, na men iets mee, de gesproken woorden, overdenkend. Ik heb de gezichten aan schouwd. Zou dat toch zoo wezen, dat bewezen, dat men geen grijzen baard be- j er een Verlosser bestaat ook voor mij Vergadering van Dinsdag 28 Maart. De interpellatie-Van Ravesteyn over de voornemens der regeering ten aanzien van de Conferentie te Genua wordt toe gestaan. Morgen wordt beslist wanneer deze interpellatie zal worden gehouden, Oorlogsbegrooting. De MINISTER1 verklaart zich bereid het huwelijksverbod in te trekken, doch met handhaving van den leeftijdsgrens van 24 jaar. De heer K, TER LAAN (S. D. A. P. handhaaft zijn motie inzake afschaffing van het huwelijksverbod; zij wordt aange nomen met 42 tegen 40 stemmen. De motie-De Muralt tegen onderbre king van den eersten oefeningstijd wordt 'aangenomen met 42 tegen 41 stemmen; de motie-Kv ter Laan, om de uitgaven voor politietroepen, burgerwacht en landstorm geheel op de oorlogsbegrooting te bren gen, wordt verworpen met 58 tegen 25 stemmen; de motie-Marchant, inzake in krimping van bet beroepskader door af sluiting van nieuwen toevoer wordt ver worpen met 55 tegen 28 stemmen. De heer VAN RAPPARD (V. B.) dient een motie in, vragende om publieken verkoop van den mest uit de militaire stallen. Deze wordt op een nader te be palen dag behandeld. Het artikel betreffende een plaatselijke haven wordt aangenomen met 48 tegen 35 stemmen; het amendement-Ter Laan om in 1922 geen herhalingsoefeningen te houden, wordt verworpen met 50 tégen 24 stemmen. De heer K. TER LAAN dient een motie in, vragende om wederinvoering van de verlaagde spoorwegtarieven voor mili tairen. Deze wordt op een nader te be palen dag behandeld. De post voor bijzonderen vrijwilligen Landstorm wordt goedgekeurd met 61 te gen 22 stemmen, na bestrijding door den heer K. TER LAAN. De heer SCIIEURER (A. R.) bepleit een ingrijpende reorganisatie van den genees kundigen dienst. De MINISTER zal dit overwegen. Het ontwerp tot reorganisatie van het militair onderwijs (mogelijkheid van sa mensmelting van den Hoofdcursus met de Militaire Academie) wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. De heer OUD (V, D.) Jicht een amende ment toe, om de begrooting te verminde ren met 6 ton, teneinde het vliegkamp te Soesterberg te vereenvoudigen. DE ZOMERTIJD OP SCHOOL. In een buurtschap ergens in Overijsel ging liet vorig jaar de Evangeliedienaar bij de ouders der kinderen van de open bare school rond, met een adres, gericht aan den burgemeester der gemeente, waarin verzocht werd met den aanvang der schooltijden niet met den zomertijd rekening te,houden, als strijdende het verzetten van den zonnetijd met hoogere wetten. Het grootste deel der ouders liet zich overhalen dit adres te teekenen. Op het verzoek werd door den burgemeester gunstig beschikt en de school begon niet om 9, maar om 10 uur, tot niet geringe spijt van het onderwijzend personeel, dat liever 's morgens een uur vroeger begon dan 's middags een uur later te eindigen. Zoodra nu bekend werd, dat dit jaar de zomertijd den 26sten Maart zou aan vangen, haastten de onderwijzers dier school zich aan de kinderen stembriefjes mede te geven om de ouders te laten ver klaren of zij dezen zomer 9 of 10 uur voor den aanvang der lessen verkozen, met het voor hen verrassend resultaat,, dat er 31 voor 9 en 28 voor 10 uur stem den. Volgens uitspraak der meerderheid zal nu dezen zomer de school om 9 uur beginnen. Het onderwijzend personeel is in Zijn nopjes. DE 20.000STE INWONER. Toen te Bussum Maandag de B. aan gifte kwam doen ter gemeente-secretarie van de geboorte van een zoon, werd hij. zoo vertelt het „Vok", uitgenoodigd bij den burgemeester te komen, die hem me dedeelde dat de geborene, de 20.000ste inwoner van Bussum was. Nevens een oorkonde, waarin dat feit was vastgesteld ontving de 'vader een spaarbankboekje met een inlage van 100 ten name van den nieuwen wereldburger. Het is het 12e kind van de B„ die thans 6 zo.ons en 6 dochters heeft. BOERENKNECHT VERMOORD. Het „Overijselsch Dagblad" meldt: Toen Maandagmiddag de 32-jarige boeren knecht Levekink met een wagen bespan nen met twee paarden, naar Nordhorn reed, vroegen onderweg twee jongelui een eind te mogen meerijden, daar zij de Hollandsehe grens over wilden. De knecht stond dit toe en de jongelieden namen achter hem plaats. Plotseling haal den zij een revolver voor den dag en schoten den niets vermoedenden knecht dood. Zij wierpen daarna het lijk in een waterplas en reden zelf door. In de buurt van Nordhorn trachten zij de paarden le verkoopen, doch daar den boeren de zaak verdacht voorkwam, overvielen zij hen. Weldra bleek welk een goede vangst zij gedaan hadden. DE DORPSSPUIT IN DIENST VAN DE SCHOONMAAK. Te Aalsmeer moest de vorige week het gebouw van de Centr. Aalsmeerder Vei ling schoongemaakt worden, waarbij werd gebruik gemaakt van de brandspuit der gemeente, omdat men anders niet wist, op welke manier het hooge gebouw bo* venin eens goed te reinigen. Het wal echter een vreemde vertooning, het vei* lingpersoneel te zien pompen aan da spuit, niet om een brand te blusschen, doch in dienst van de schoonmaak. Ook voor andere plaatsen een goed idee, om het aftandsche brandbluschmaferiaaL door het in den schoonmaakstijd te vér-» huren, wat rendeerend te maken. WARENHUIS-DIEFSTALLEN. De politie heeft dezer dagen aangehou den den winkelbediende B. L. D., die zich in den loop van den tijd heeft schuldig gemaakt aan den diefstal van coupons zijde, serge, shawls, sokken, kousen enz. uit de magazijnen van de firma Colm Don- noy Co., aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam. De man pakte de goederen in en liet ze dan door een handlanger, den meubelmaker W. v. d. H. uit het pand brengen. Deze deponeerde ze dan bij de caféhoudster J. V. aan de Veemarkt. Daar is een belangrijke hoeveelheid in beslag genomen. De beide laatsten zijn eveneem in bewaring gesteld. De kapitein van het stoomschip „Vene zuela" van den Kon. Wcst-Ir.dischen Maildienst heeft bij aankomst van het schip te Plymouth medegedeeld, naar de „Tel." meldt, dat op reis naar Europa twee vrouwelijke passagiers in haar hut door rook zijn gestikt en te Columbia zijn begraven. De twee meisjes, 13 en 18 jaar oud, waren met haar ouders op weg naar Parijs om daar haar muziekstudies te vol tooien. Toen zij op zekeren morgen niet aan het ontbijt verschenen, werd haar hut dadelijk geopend, doch men vond de beide meisjes reeds dood. De rook kwam uit een van de ruime* en men vermoedt, dat, door het smelten van een electrischen draad, brand is ontstaan onder balen am monia. Ook eenige leden van de beman ning werden bewusteloos gevonden, doch deze zijn weer herteld. TEGEN DEN ZOMERTIJD. De Ned. verneemt, dat uit tal van ge meenten in de provincie Groningen en Drente Zaterdag reeds de berichten kwamen, dat met kerkgaan of vergaderen de oude tijd werd gebruikt. Verbrand. Mevr. B. te Bussum had gisteren een potje brandende terpentijn te dooven en is daarbij zelf in brand ge raakt. Zij bekwam zoo ernstige brand wonden, dat zij kort daarop overleed. Motorrijder gedood. Maandagavond ruim half tien is een motorrijder bij het passeeren van den overweg Willielmina- school te Bussum door een trein aange reden en bijna dadelijk gedood. De af- sluitboomen waren open gebleven. De politie stelde een onderzoek in, bracht het lijk naar het lijkenhuisje en nam het motorrijwiel in beslag. Een ongeluk voorkomen. Bij hot station Obdam had een kwajongen enkele dwarsleggers over de rails gelegd tegen den tijd dat de sneltrein van Hoorn naar Alkmaar zou passe-epen. Ge'uikkig be- 1 merkte men bijtijds het gevaar, dat ■dreigde. Ontsporing. Te Zwolle is gistermor gen omstreeks 5 uur een v-ertr-ctckenxi-e goederentrein in de zijde aangereden -door een rangeerloc omdtief, met het ge volg, da'L zes wagens van dien trein ont spoorden. Persoonlijke ongelukken had den hierbij niet plaats. (O. D.) Spoorwegongeval. Maandagmorgen omstreeks 5 uur werd te Zwolle een ver trekkende goederentrein in de zijde aan gereden door een rarageer-looomotief, met het gevolg, dat 6 walgens van dien trein ontspoorden. Persoonlijke ongelukken hadden hierbij niet plaats. Berooving. Een kantoorbediende is in een -der corridors van het postkantoor is Rotterdam van een aar-ge teekenden brief met 900 beroofd. Brand te Ter Apcl. Te Ter Ape! is Zondagnacht die -mooie, voor 2 jaar nieuw gebouwde winikeflbcihui-izing van den heer Zonneveld door onbekende oorzaak tot den grond afgebrand. Het vuur greep zoo sneil om zich heen, dat de beide kin deren siedlits met grool levensgevaar k-onden gered worden. Overigens is iotaal aRes verloren gegaan. Alles i-s verzekerd. Verdronken. Maandag werd in een berm sloot nabij Sluis 8 te Helmond, het lijk gevonden van dien heer Mr. Hulse- bosch, advocaat aldaar. Waarschijnlijk is hij Zondagavond door de duisternis inis'eid te water ge raakt en verdronken, De malversaties te Gendringen. De voormalige burgemeester van Gendringen heeft appèl aangeteekend tegen het von nis van de rechtbank te Arnhem, waarbij hij in staat van faildssement was ver klaard. Men weet, dat de faillissements aanvrage was geschied door de gemeente Gendringen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6