EERSTE BLAD indrukken van den dag. DAMIAATJES DONDERDAG 30 MAART 1922 44sie DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 GENTS PER REGEL- BIJ CONTRACTBELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. OVER HET HOOFD GEWASSEN. STADSNIEUWS. AGENDA 31 MAART Kamer van Koophandel. (Slot.) - „THEA CAS" - Vloeibaar y®Saaipoefscrême 15, 20 30 ct. per bus. VAN ONS KANTONGERECHT. L ichtbezuiniging- J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT I lM m i li i BUREAUX: 277. De mededeeling Dinsdag in de bladen gedaan, dat liet comité-van Cranenhurgh tegen 7 April a.s. een groote vergadering van alle malcontente Katholieken te Utrecht bijeen zal roepen en dat aan die vergadering een voorstel zal worden ge- daan om een nieuwe Katholieke Staats partij te vormen en met eigen candidaten uit te komen, heeft begrijpelijkerwijze ee- nige ontroering gebracht, verklaarbaar, omdat die vergadering van j.l. Maandag alsmede alle vroegere bijeenkomsten van de hceren van Cranenhurgh c.s. in het ge heim geschiedden. Het groote publiek en zelfs een groot deel onzer dagbladpers, welke geen gelegenheid had om zich door betrouwbare gegevens over het verloop dier vergaderingen op de hoogte te hou den, vormde zich daarom al heel spoedig scheeve voorstellingen omtrent hetgeen de aclie-van Cranenhurgh beoogde. Zoo kan men thans, na het jongste communiqué der vergadering te Amster dam vrij algemeen de stelling lezen en hooren: dat het nu met de eenheid in »nze katholieke partij gedaan is; de rcheuring is voltrokken; de R.K.- Staats partij ligt aan stukken. En dit is niet enkel fantasie van bui tenstaanders. Dinsdagavond publiceerde de Maasbode een onderhoud met iemand, die de vergadering te Amsterdam had bijgewoond en die met een stelligheid, waartegen blijkbaar niets was in te bren gen, beweerde, dat het nu uit zou zijn met de Aalberse-politiek; dat te Utrecht een groote politieke partij van andersge- zinde Katholieken stond opgericht te worden, dat men wel tien zetels zou halen in de nieuwe Kamer, enz. Zulk een stem nu wordt voor d e mee ting van de actie-van Cranenhurgh ge houden en het is dan zeer begrijpelijk, dat men aanstonds van scheuring praat. Feit echter is, dat op de jongste vergade ring te Amsterdam de heethoofden den boventoon voerden en het ook wisten te brengen tot de stemming over het beken de advies aan de Ulrechtsche vergadering. Hoezeer het dezen elementen te doen was, om toch maar den schijn te wekken ils zou de aclie-van Cranenhurgh met op- ;et op de vorming van een nieuwe partij aansturen, bleek wel hieruit, dat zij zich aanvankelijk krachtig verzetten tegen de minderheid, welke eischte, dat de stem menverhouding in het communiqué zou worden opgenomen. Uit die verhouding imnTers bleek, dat een stemming van 30 tegen 16 en 5 blan co geen houvast gaf aan een definitief be sluit te Utrecht. En dit te minder, wan neer men weet, dat de leiding, de initia- iefnemers van deze actie, tegen een scheuring en splitsing gekant zijn en deze ook nooit hebben bedoeld. Duidelijk blijkt dit weer uit hetgeen een dergenen, die de actie-van Cranenhurgh van den aanvang af met sympathie heeft meegemaakt, en nu, na de vergadering van Maandagavond hevig teleurgesteld is schrijft in „De Tijd" van gisterenavond: ker inzicht in den werkeüjken toestand gebleken te zijn zich zelf iets wijs te ma ken en anderen zand in de oogen te strooien. Dergelijke stemmen Zullen ons thans noodloUiger worden dan indien zij b.v. op een Christelijk-Historische waren uitgebracht, welke partij mij aan deze ka tholieke geestverwanten politiek ge sproken het naaste blijkt te staan. Nu de scheuring in de katholieke een heid de toeleg is van de heeren Van Cra- nenburgh c.s. trek ik mij, hoe critisch ik ook gezind blijf tegenover richting en beleid der officieele Katholieke partij, te rug uit een beweging, waarin het liberaal- katholicisme, zonder partijtucht opgevoed zijn laatste stuiptrekkingen doet. De prijs- ceuer scheuring is mij te duur." Aldus de teleurgestelde ex-Cranen- burghei'. Hieruit Wijkt dus, dat de scheuring er allereerst in hel kamp der heeren Van Cramenburgh c.s. zelf is. De beweging is den leiders en initiatief nemers over het hoofd gewassen; de on tevredenen zonder politiek vreantwoorde- lijkheidsgevoef speelden op de jongste bij- eerJkomst de baas. Maar daarmee is o.i. ocxk het gevaar van de beweging gaf. Een dier heethoofden, welke zich in de Maasbode uitte, betoogde zelfs, dat het be stuur van den R. K. Bond wel ter verga dering te Utrecht zou uitgenooddgd wor den, maar dat het zijn mond had te hou den; voor debat met de Katholieke organi satie was nu de tijd voorbijl Of het Bondsbestuur aan zulk een co- medSeverlooning zal meedoen, betwijfelen wij natuurlijk ten sterkste. Nu zijn er twee mogelijkheden: ofwel de bezadigde en verstandige elementen heb ben in Utrecht straks de overhand en dan is er geen gevaar. Ofwel, de groote verga dering te Utrecht wordt een copie van de Amsterdamsche en dan lijkt ons het ge vaar al evenmin groot. De serieuze ele menten in de actie-Van Granen burg zgllen zich dan wel terugtrekken en er blijft niets over dan een ongeorganiseerde of slecht georganiseerde groep, zonder vast om schreven doel. Bleef de actie-Van Cranenhurgh in de banen, waarfn zij oorspronkelijk werd ge leid, dan zouden de voorstanders dier be weging zeker wel het een en ander in de R. K. politieke beweging bereikt hebben. Wij gaan verder en zeggen, dat, wanneer tie elementen, welke oorspronkelijk open lijk en in het geheim deze actie op touw zetten en steunden, den boventoon hadden blijven voeren en ten lange leste niet eigen candidaten waren uitgekomen, dat hunne lijsten dan groote zuigkracht zouden heb ben gehad onder die zeer vele ontevredenen, dfte er inderdaad in de kringen van de kleine burgerij, den middenstand en de hoogre slanden bestaan. Maar dit gevaar zou alleen bij een se rieuse beweging bestaan hebben. Verloopt waar nu kans op schijnt te bestaan de actie van Cranenhurgh straks in een wilde beweging, dan zal het onze offici eele propaganda niet moeilijk vallen de groote massa te overtuigen, dat zij van deze dissidenten zonder stuur, doel en richting niets te verwachten heeft. In plaats van honderdduizenden stemmen zooals men nu meent, zal dén die bewe ging geen 10.000 stemmen balen en in de geschiedenis gevoegd worden bij de vele kleine partijtjes, die bij iedere verkiezing dank zij het evenredig kiesstelsel opkomen en na eenige maanden weer verdwijnen. Maar dan is alle vrees ook overbodig. „Helaas ben ik en zijn meerderen met mij bedrogen uitgekomen. Al spoedig bleek mij, dat velen in de strooming me degingen met even goede bedoelingen als ik, maar dat zij verder werden meege sleept dan zij wenschten. Allerlei elemen ten als om persoonlijke ervaringen in het zakenleven ontevredenen, liberaal-katho lieken, die het postvatten van katholieke beginselen in het openbare leven niet heb ben geleerd, en niet weinig welmeenende maar reactionnaire dilleltanten op staat kundig gebied, kregen in de samenkom sten de bovenhand. Dit kon te gemakke lijker geschieden, omdat niemand de kunst verstond de nieuwe wenschen scherp te formuleeren, iets wat tot den huidigen dag nog gebeuren moet. Op de vergaderingen, vooral op de jongste, is door degenen, wien langzaam de oogen voor het gevaar der ietwat avontuurlijk voortgedrevenen begonnen open te gaan, gewaarschuwd tegen het stellen van eigen candidaten en de risico's die aan een geheel nieuwe organisatie der bestaande Katholieke partij verbondeD zijn. Onder de aanhangers van een reac tionnaire politiek tot bet uiterste, wond de een den ander op, men overschatte de beteekenis der ingekomen adhaesie-betui- gingen, sommigen droomden reeds van een tiental Kamerzetels, welke de nieuwe groepeering zouden toevallen, men zou zijn kracht eens melen met die van den Algemeenen Bond van R.K. Kicsvereeni- gingen, enz. enz. Zelfs aanwezige dames deelden die buitensporige verwachtingen Laat ik u eerlijk zeggen, dat ik gedes- i"usioneerd ben, en dat zich meer dan één met mij zal terugtrekken uit deze ge vaarlijke polilieke onderneming, die op een vang program een even vage toekomst beproeft in gaan. Het argument, dat vele katholieke stemmen zullen verloren r-' a. wedt gegeven, met persoonlijkheden en veri---»«ensu.anneii der nieuwe richting le »"mp»thi»»er«-n. is mij na een zakelij- Sociëteit St. Bavo. Lei'tnvtei^adtenimg Aannemers, 8 uur. Bestuur Groole Gezinnen, 8 uur. Bestuur Smedenpa troons, 7 uur. Bestuur „Het Westen", 8 uur. Rederijkers, 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en feestdagen, loegankeiijk. Ft K. Leeszaal en uitleenbibliolheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1. van 2—5 en van 7—10 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. Ft. F{. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 10—12 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Spaarbank StRosa". Van 7.308.30 uur, in het Patronaatsgebouw, Nassau- laan 50. De Kroon. 8 uur, Nederi. Duiitsche Vereeniging. ZANDVOORT Raadsvergadering half 8, Besmettelijke ziekten. In de week van 19 tot en met 25 Maart zijn in de navolgende gemeenten gevallen van besmettelijke ziekten voorgekomen: Haarlem 2 van diphthe- ritis; Haarlcmmerliode er; Spaarnwou- tdc 1 van roodvonk; Velseia 1 ven diph- theritis; Zaandam 2 van roodvonk; Noordwijk 1 van diphtheritls. Laurens Janszoon Coster. In de bijeenkomst van de Muziek- verceniging „Laurens Janszoon Cos- ter" werd in de plaats van den heer J. F. .T. Verdonk tot voorzitter geko zen. de lieer J, Antom'sse en in de indien hun niet de^ gelegenheid p)aa^ van <je commissarissen de hee ren C. Verwaal en wijlen A. Ilooger- beets. de heeren J. Zijlstra en P. Wanda. Een ander bewijs van het behartigen van Nederiandsche belangen in den vreemde, is haar lidmaatschap van de Vereeniging van Tentoonstellingsbelangen Voorts stond zij steeds op wacht om uit te zien, dat Haarlem zoo weinig mogelijk uit het -Internationaal verkeer zou wor den uitgesloten. Haar pogingen om alle Parijsche treinen hier te doen stoppen, hebben echter niet het gewenschte gevolg gehad. Door haar bemoeiing is medé, voor den oorlog, de directe verbinding met Zwitserland lot stand gekomen. Helaas maakte de oorlog aan de be moeiingen met deze Internationale belan gen een einde; liet vroegere vrije verkeer is nog niet in die mate herleefd als nood zakelijk. Eéne instelling, een internatio naal instituut, waarvan de Kamer reeds voor den oorlog lid was, is, zij hel in anderen vorm, herrezen. Voor den oorlog werd reeds een Internationaal Congres van Kamers van Koophandel gehouden en Jjians is ingesteld een Internationale Kamer van Koophandel. Moge van dat lichaam een gunstigeu invloed uitgaan; op de verbetering van de internationale be trekkingen. Van nationale» aard was de bemoeiing van de Kamer met de afschaffing van de belasting op brandstoffen: dit geschiedde voor 't eerst in 1854 en daarna in 1855, In 1858 bracht de Kamer advies uit over de zegelbelasting. Toen de aanleg van den Waterweg van onze Nederiandsche hoofdhaven, n.l. Am sterdam, ontwórpen werd, heeft de Ka* mer zich hierbij niet onbetuigd gelaten en getracht een verbinding te krijgen door aanleg van zijkanalen tuSschen Zaandam en onze gemeente. De belasting-wetgeving heeft de Ka mer voortdurend belang ingeboezemd en het is dan ook le begrijpen, dat zij geij verd heeft voor afschaffing van de pa tentbelasting en haar vervangen door een inkomstenbelasting. Dit was in 1871. Eerst ruim 20 jaar later is aan dezen wensch vodaan. Wij klagen nu over den langzamén gang der wetgeving, maar het vóór ons gaande geslacht heeft blijkbaar ook in dit opzicht geduld moeten oefenen. Met de wijziging in onze handelspolitiek, die omstreeks het midden van de vorige eeuw plaats had, heeft de Kamer zich, zoo als van zelf spreekt, bijzonder bemoeid. Zij heelt ziel» verzet tegen de opheffing van de differentiëele rchten in Indië. daar zij vreesde, dat, indien dit geschiedde, de Nederiandsche katoennijverheid ten onder zou gaan. De ervaring heeft bewezen dat die vrees ongegrond is gebleven.Maar 10 jaren later stolid de Kamer den vrijhandel met volle overtuiging voor, en heeft zij den Koning geadviseerd een Staatscom missie te benoemen tot het doen van een onderzoek naar -de gevolgen, welke de we derinvoering van het protectiestelsel in het buitenland voor Nederlandschen handel en industrie zou kunnen hebben. Bij den opbloei van ons economisch le ven en in het bijzonder van de nijverheid, welke omstreeks 1860-1870 begon, is bel te begrijpen, dat de behoefte gevoeld werd om met de zusterinstellingen gemeenschap pelijke besprekingen le houden. In 1873 heeft de Kamer daarvoor aan de zusterafdeelingen te Rotterdam en le L.Alen hot voorstel gedaan. In 1879 werd een Staatscommissie inge steld tot herziening van het Wetboek van Koophandel. Hare ontwerpen zijn achter een-volgens verschenen en het is niet on aardig, te vermelden, dat de Kamer reeds in 1883 advies heeft uitgebracht over de instelling van een handelsregister, en wet telijke maatregelen op den firmanaam. In die dagen werd voor zoover de Kamer be lang stelde in wettelijke maatregelen voort durend voeling gehouden met den afge vaardigde voor Haarlem der Tweede Ka mer. Dit contact is blijven bestaan, totdat de evenredige vertegenwoordiging1 is inge voerd. Aangezien in 1915 besloten werd de ver gaderingen van de Kamer voortaan zoo veel mogelijk in het openbaar te houden en de pers van de vergaderingen voortdu rend een goed overzicht heeft gegeven, meen ik mij ontslagen te mogen achten verder hier uitvoeriger te memoreeren met welk vraagstuk van nationale» aard de Ka mer- zich in de laatste jaren heeft bezig gehouden. Ik noem slechts den Post cheque- en Girodienst, de Arbeidswet, het Veiligheidsbesluit enz. Van localen aard was de vraag van de Kamer aan den Minister van Financiën om Haarlem aan te wijzen als een plaats waar direct steenkolen van uit zee moch ten worden aangevoerd; van lateren da tum het adres aan den Raad inzake belas ting op het bedrijf enz.; ook de markten hier ter stede hadden steeds de belang stelling der Kamer. In 1866 heeft de Ka mer zich beijverd de veemarkt hier te be houden; de laatste overblijfselen hiervan zijn voor enkele jaren uit de bebouwde kom verdwenen, en overgebracht naar het abba to-ir. De toegangswegen te land en te water hebben voortdurend de aandacht van de Kamer behouden. Zoo verzette zij zich in 1873 er tegen, dat zijkanaal C op 2,40 M. zou worden gebracht, inplaats van op 4 M. Haar verzet heeft het gewenschte gevolg gehad. De belangstelling voor de toegangs wegen bracht de Kamer reeds in 1879 cr to-e om aan de Tweede Kamer, de Provin ciale Staten en den Minister van Water- slaat le vragen het Spaarne te verdiepen en een nieuwe sluis le Spaarndam le ma ken; om een beeldspraak te gebruiken, er heeftnog heel wat water door het Spaarne moeten loopen, eer ook deze wensch in vervulling is gegaan. Maar van hclgeen de Kamer omtrent de verbetering van de toe gangwegen van Haarlem naar het Noord- zedka-naal heeft gewenscht, is niet alles -in vervulling gegaan. Haar o-pvolgsl-er heeft hierin nog een belangrijk probleem op te lossen. Immers met de verdieping van zijleanaal C zal niet kunnen worden volstaan, daar dit weer moet leiden tot verbreeding van het kanaal,en de brug aan het einde -hier van dan geheel zal moeten worden opge ruimd en vernieuwd. De vraag, wie dit alles zal moeten betalen en in welke mate hierin door Bijk, Provincie en Gemeente zal moe ten worden bijgedragen zal tot lange en moeilijke onderhandelingen aanleidi- g geven, en gelet op de financieele draag kracht is de voorspelling piet gewaagd, dat het nog wel een geruimen tijd zal duren eer de nieuwe Kamer deze zaak tot 'n goed einde zal hebben gebrae'i'fc. Toen. het verkeer naar I-Taarlem zich meer en meer ontwikkelde, gaf dit de Kamer aanleiding in 1812 aan de ÏT.IJ. S.M.- te verzoeken ook abonnementen 2e en 3e klasse tus3chen Haarlem en Amsterdam in te voeren. Reeds in 1883 heeft de Kamer geadviseerd tot aanleg van de Haarlemmermeerlijnen. Het heet tientallen van jaren geduurd eer die lijnen zijn geopend. Ik breng hier in herinnering 't op treden van den Voorzitter van de Ka mer. Mr. J; Enschedé, in deze zaak', die mede in verband met de nieuwe stationsplannen er sterk voor geijverd heeft, dat het internationale verkeer niet buiten Haarlem om zou worden ge leid. Die pogingen hebben tot een gun stig resultaat geleid. Ik ben thans de periode genaderd, welkd wij allen in meerdere of mindere mate zelf hebben beleefd en meegemaakt en daar ik niet te veel van uw aan dacht meer wil vergen, zal ik daarbij slechts kort stil staan. Tóen do nieuwe stationsplannon ter sprake kwamen, heeft de Kamer van stonde af aan zich er tegen verzet, dat het goederenstation aan de Westergracht zou worden opgericht. Haar streven is er voortdurend op gericht geweest om, voor de industriewijk aan het Noorder- Buiten-Spaarne, in de nabijheid niet be lemmerd door vaste bruggen enz., een overlaad-havcn met g.cederenstation te verkrijgen. Aangezien de Gemeenteraad eene in dien zin gunstige beslissing Eftin, scheen de vervulling van dien wensch zeer nabij. liet niet tijdig tot stand komen van de grens-uitbreiding en de sindsdien gerezen financieele moeilijkheden deen schijnen al-of de ver vulling van haar wensch verder dan ooit verwijderd istoch moet aan deze kwestie een oplossing gegeven wor den. De oude Kamer laat haar opvolg ster een erfenis na, welker liquidatie een niet gemakkelijke taak zal zijn. Im mers, de nieuwe Kamer zal in deze aan gelegenheid niet alleen moeten letten op zuiver Haarlemsche, qiaar ook op dis- trictsbelangen en is hierdoor dit vraag stuk nog ingewikkelder geworden. Ten opzichte van de verkeerswegen heeft de Kamer uit de laatste jaren éen succes te boeken. In haar midden is destijds de gedachte geopperd om door oen Commissie te laten adviseeren over de toegangswegen naar en van Haar lem. Dit heeft den secretaris aanleiding gegeven om dit, zijn bekende voorstel in den Baad te brengen, hetgeen tenslot te is aangenomen. Bekend is dat de ingestelde Commissie met haar rapport is klaar gekomen en ik spreek bij de zen den wensch uit dat vóór do defini tieve vaststelling hiex-van, de nieuwe Kamer ook over die aangelegenheid zal worden gehoord. Wellicht dat dan ook een reeds tientallen van j aren gekoester de wensch in vervulling zal kunnen gaan, namelijk in de kom der gemeente meer voldoend© ruimte voor laad- en loswal to maken. Toen in de oorlogsjaren de telcfoen en telegraafkabels zeer in beslag wer den genomen, heeft de Kamer zich sferlc ingespannen om betere telefoon verbinding te krijgen, vooral met het1 Zuiden, hetgeen tot liet gewenschte gevolg heeft geleid. Behalve dat de Kamer zich met zaken van internationalen, natflionalem en localen aard bemoeide, welke van belang waren voor handel en nijver heid, heeft zij, vooral sinds den aan vang van den oorlog, getracht indivi- dueele belangen van de ondernemin gen te behartigen. Gij zult u nog herinneren, hoe tij dens den oorlog door de maatregelen van de belligerenten voortdurend on ze handel en nijverheid aan banden werden gelegd en beperkthoe de neutralen slechts him economisch le ven konden voortzetten, indien zij a«n bepaalde voorwaarden voldeden. In die dagen is de Kamer vooral onzen kooplieden en menigen fabrikant ter wille geweest, door haar tusschen- komst te verleenen bij liet afgeven van verklaringen, het controleeren van rekeningen, het waarmerken van pro ducten van de Nederiandsche Nijver heid, enz. Na den wapenstilstand kwamen, zoo wel vanuit onze stad als vanuit den vreemde, tal van verzoeken aan de Kamer om haar bemiddeling te verlee nen voar hef'weIer aanknoapen van handelsbetrekkingen. Niet zelden kwa men dergelijke aanvragen biiv. uit VRAAGT UW WINKELIER Engelsich-Indië, en onder meer één uit Wladiwostok, Zij werd gedaan door een Bus, die vroeger iu Europeesch Bus- land bollen importeerde en die daar na uitgeweken was naar Siberië en van daar nit zijn oude connecties met Hol land weder trachtte aan te knoopen. Het ligt niet in, m'n bedoeling u 'n vol- kxlig overzicht te geven van al hetgeen door do Kamer geiurende haar bestaan is verricht; het zou ook' niet mogelijk zijn, want het jou veel te veel tijd ver gen. De voorbeelden die ik genoemd heb mogen overtuigen, dat het werk van de Kamer veel en vehrlei is geweest. Daar bij waren vaak moeilijke vragen van eco- nomischcn en financieel-econornkchen aard, welke de Kamer aanleiding gaven tot diepgaand© beschouwingen. Meosten tijds werden deze beschouwingen in be sloten vergadering gehouden of ook na afloop der vergadering, wanneer de le den dikwijls nog lang bijeen bleven om moeilijke kwesties, die aan de orde van den dag waren, te bespreken. Die be sprekingen zijn niet hot minste van nut geweest voor hemzelf en zij zijn altijd op zulk© wijze gehouden, dat, ondanks! aller meeningsverschil, de persoonlijke verhoudingen in de Kamer van harte- lijken, ja zelfs van vriendschappelijken aard zijn geweest- Die vriendschappelijke verhoudingen zijn in onze Kamer reeds van ouden datum. Uit de notulen van 'n vergade ring van Dinsdag 5 November 1872 wo~d die verhouding geïllustreerd. Gelijk ik reeds in den aanvang op merkte, heb ik slechts enkele mededee- lingen willen doen van hetgeen tot de handelingen van de Kamer heeft be hoord. Bladert men de notulen door en leest men daarbij de kantteekenin- gen, die telkens aangeven welk onder werp in de notulen is behandeld, dan kan men zich niet aan den indruk ont trekken, dat door de Kamer vele en velerlei zaken waaronder zeer gewich tige, zijn behandeld en dat hare ad viezen dikwijls van veel invloed zijn geweest; men kan slechts betreuren, dat cle Kamer niet over meer bevoegd heid ie beschikken heeft gehad. De nieuwe Kamer nu heoft meerdere be voegdheden gekregen, beschikt over veel ruimere en eigen geldmiddelen en rust, doordat zij opgetrokken is op de iu het Handelsregister ingeschreven handelsza ken, op veel breedere grondslagen. Moge hare toekomst voorspoedig zijn! Met een „Le roi est mort. Vive te. roi" hier toegepast op de oude en nieu we Kamer, besluit ik mijne mededee- lingen. Tenslotte M. H. medeleden, wensch ik u mijnen dank te betuigen voor de wijze waarop Gij steeds gedaan hebt wat Gij in het belang der Kamer ge meend hebt te moeten doen en voor de aangename wijze waarop wij moch ten samenwerken. Al scheiden onze we gen en al zullen wij minder met el kander in aanraking komen, het zal mij steeds aangenaam zijn u te mogen ontmoeten. Mijnheer Gerritsz, gij hebt geduren de 10 jaar, het eerst onder den- lieer Mr. J. Enschedé, daarna onder den heer A. de Olercq en vervolgens, ge durende korten* tijd, onder mijn voor zitterschap, het Secretariaat bekleed. Ik stel er prijs op te verklaren dat Gij dit, immers ik ben sedert lange ja ren lid dezer Kamer, steeds gedaan hebt met grooten ijver, met groota be kwaamheid en, dit dient nadrukkelijk ge zegd, met groote onpartijdigheid. Nog mag ik niet nalaten te wijzen op de verdienstelijke wijze, waarop Gij, onder voorzitterschap van en met onzen heer Dafour, het Handelsregister in orde hebt gebracht. Ook dit, schijnbaar zoo eenvou dige maar daarom toch niet minder moei lijke werk, werd door U verricht met een ruimen blik op zaken, met bereid willigheid hen te helpen, die Uwe hulp inriepen, en ten slotte met een zuinig be leid. Ik hoop, dat het u in Uw verder leven goed moge gaan en dat Ge, even als ik dat doe jegens U en de andere Heeren, met genoegen aan den tijd door U in doze Kamer doorgebracht zult kun nen terugdenken. U heeren medewerkers van de Pers, zeg ik dank voor de goede wijze waarop Gij steeds Uwe taaie hebt opgevat en, naar ik mij overtnigh houd, ook in de nieuwe Kamer zult blijven opvatten. Sleutelgeld. H. J. B., die bij het verhuren eener woning „sleutelgeld had gevraagd, werd heden veroordeeld tot f 200 boete of 20 dagen hechtenis. Do eisch was f 1000. Niet fatslpenljpé. Eenigen tijd geledon stond mevr. V. d. H. voor een winkel in do Kruis straat to kijken. W. v. D., die in haar nabijheid stond, was toen zoo onfat soenlijk, haar op den mantel te spu wen, waardoor doze voor een groobdeel besimeurd werd. Voor deze laffe daad word f15 boete of 15 dagen hechtenis gecischt. Sinds eenige dagen hebben we duf weer den dag een unr „vooruit" gezet om langer van het zonlicht te profitee-' ren. Maar ook hier geldt het „niets nieuws onder de zon", zoodat onae tijd zelfs niet het recht heeft de uitvinding daar» van voor zich op te eisohen. Het „Journal de Paris" plaatste in 1874 een ongeteekend artikel van Ben ja» min Franklin, waarin deze op karakteris» tiek filosofische en geestige wijze aan» drong op dagliehtbesparing. Om de mea» schen 's ochtends vroeger op te doen staan stelde hij voor alle kerkklokken te lui» den of als dat niet hielp, kanonnen af te vuren en verder een belasting te hef fen van alle ramen met luiken: hij wenscht© dat liet^gebruik van kaarsen ge rantsoeneerd zou worden en dat er e n verbod zou uitgevaardigd worden na zoos ondergang van rijtuigen gebruik to mi- ken (met uitzondering voor artsen ea vroedvrouwen.) Hij gaf zelfs een bere kening van 't bedrag aan was en talk, dat in Parijs tussahen 20 Maart en 10 September verbruikt werd, waarbij hij da te besparen uitgaven op eenige millioe- nen francs schatte. Bovenal wees hij ook op de hygiënische voordeelen, die de be volking zou genieten, door a leen bij dag licht te werken en uitspanning te zoe ken, i n plaats van bij „het smokerige, on gezonde en dure kaarslicht.v Barometerstand 757. Neiging stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ivon. Met. Inst. te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in dien morgen van 30 Maart 1922. Hoogste barometerstand 765,8 Roest. Laagste barometerstand 7.50,6 Stockholm. Verwachting van den avond van 30 lot den avond van 31 Maart: zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen; betrok ken tot zwaarbewolkt met sneeuw- of re genbuien; waarschijnlijk nachtvorst. Iets zachter overdag. A uto-aanrjjdiitg. W. H. E. E., wonend© te Velsen, moest terecht staan tor zako, dat hij, rijdende met ©en auto op den Rijks straatweg nabij Beverwijk, niet genoeg .uitgeweken had voor oen met 'n paard bespannen disselwagen. Hij had 't paard van achteren aangereden, dat daardoor tegen den grond geslagen wa3. Bekl. zeide, dat hot paard dwars voor den wagen moet gestaan hebben, andera had hij het nooit van achteren aange reden. Was het een gewone wagen ge weest, zoodat hot paard tusschen de boomen van den wagen zon gesitaan hebben, dan zon er volgens bekl., nieta gebeurd zijn. Een der getuigen verklaarde nog, dat bekl. voldoende uitgeweken was. Eischf 15 of 15 dagen hechtenis. Dronken. De bloemistknecht A. W., die thans reeds in de rijkswerkinrichting vertoeft, heeft kans gezien, op één dag 2 maal dronken te zijn geweest, 's Middags half twee was hij dronken naar het politie bureau gebracht; om 5 uur was hij ont nuchterd vrijgelaten en 's avonds moest lïij weer wegens dronkenschap opgebor gen worden. De ambtenaar eischte voor deze bei la foiton 3 dagen hechtenis en een half jaar opzending naar een rijkswerk inrichting. De kantonrechter deed meteen uit spraak en veroordeelde overeenkomstig den oisch. Verboden loterij. Mevr. E. M. de B., wonende te Bloe- mendaal, heeft onlangs een lotarijtje op gezet, om aldus een middel van bestaan te vinden. Er waren 250 loten 5 f 1 per stuk en 6 prijzen. De loten bood zij aan de huizen te koop aan. Ook op hei raadhuis kwam zo. Daar werd haar ge zegd, dat zij iets strafbaars deed. Daar na heeft zij n^et opgehouden met den verkoop en werd verbaliseerd. De ambtenaar eischte f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Do verdediger, mr. W. R. Nijkerk uit Amsterdam meende de ten laste legging iu de dagvaarding niet besvezon en meende, dat daarom vrijspraak zou

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1