ui? S5FJ mmx. mmnmsn Het Hifdebrand-gedenkteeken. ning stoot in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 4258,66, üurgèrWjke btahd Van onze Kecfifbann. HEEMSTEDE. LMTSTE MI1UWS. Afpersing en vrijheidsberooving. Zware brand. TELEGRAMMEN ¥U ONZEN DRAADL00ZEN DIENST. moeten volgeu. PI. meende ook, dat bekl. straffeloos was op grond van overmacht. Zij verkeerde in bitteren pood en heeft zelfs, kostbaarheden moe ten verkoopen, om de prijzen voor de loterij aan te koopen. Mocht de kan tonrechter echter niet tot vrijspraak kunnen besluiten, zoo verzocht de ver dediger een voorwaardelijke straf of de minimumgeldboöte van f 0.50, daar f10 door bekl., ook thans nog, moeilijk te betalen zijn. Mej. T, M. O. "EL V. moest terecht staan wegens overtreding der wet op de winkelsluiting. Na 8 uur had zij goe deren verkocht. Bekl. zeide, dat in de avonduren 1/3 k 1/4 van de opbrengst van den geheelen dag ontvangen werd. Boor deze wet zou den de winkeliers in visch e.d. ten gronde gaan. Door de vischwinkeliers zal een adres bij den raad worden ingediend om ontheffing te verkrijgen van de wet. Er moet verandering komen, doch die komt misschien, ale de winkeliers ten gronde zijn gegaan. De eisch wn& f 10 boete of f 10 dagen hechtenis. In een ingezonden stuk in het „Han delsblad" schrijft dr. J. B. Schepers over het Hildebrand-gedenkteeken. Hij schrijft, dat hij het gedenkteeken nooit riet, als hij er langs komt, dat het er schijnbaar alleen staat, als er geen Haarlemmer is, om er naar te kijken. Het gedenkteeken moet er zijn; dat spreekt van zelf: de tentoonstelling van de modellen, waarvan dat van Bronner den eersten prijs won, was al achter ^en rog, toen de oorlog begon in 1914, en nu heeft zeker het Comité voor dat gedenk teeken moeite gehad, om de benoódigde gelden bijeen te krijgen, en den last on dervonden van de steeds stijgende prijzen in den oorlogstijd, maar er was toch eerst nog al vrij wat te modelleeren aan de 8 figuren die op den rand van de fontein zonden komen, het Diakenhuis-mannetje. Nurks e.a. typen, ook de banken konden gemodelleerd en dan vooral het groote beeld van Hildebrand op zijn voetstuk, zooals hij op een warmen dag uit Den Hout kwam, waarlijk de beeldhouwer hoefde niet verlegen te zitten en hij werk te dan ook, dat spreekt, onverpoosd door aan zijn sympathieken arbeid. Toen het geld er was, werden de kleibeelden in na tuursteen overgebracht, de kunstenaar lachte vol trots zijn werk toe en tevens om zijn ander mooi plan: in tooverach- tige stilte niemand merkte er iets van! liet hij de beelden neerdalen op het plekje, dat Haarlems gemeentebestuur al vast met bloemperken, gras en achtkante fontein daar bij Den Hout klaargemaakt had voor de komst. Op zoo'n eigenaardi ge onzichtbare komst had echter niemand gerekend en velen staan dan ook te turen, of ze er nog niet iels van. kunnen zien. maar te vreezen, dat het er mee gaat a.ls met Andérséns „Mooie kleereh" vaii dèiï keizer,"' dat nl. wie dc monumenten niet zien voor hun beroep niet deugen. De schrijver vervolgt dan, dat óok hij niets dan bewondering heeft voor het gedenkteeken, dat hij niet ziet. Hij had gedacht, dat het na 8 jaar wel klaar zou zün geweest en dat het misschien in de Hildebrandslaan terecht was gekomen, maar hij zag er wel een comitélid, doch geen gedenkteeken. De schrijver besluit dan: „Ik vrees, dat het een ramp wordt voor Haarlem. Waar moet het heen, als half Haarlem niet geschikt is voor zijn ambt- of betrekking, of beroep, want ik wil er nu wel voor uitkomen, net als de straat jongen van Andersen, dat ik niets zie: maar die anderen ook? Er dient een en quête-commissie te worden benoemd om uit te maken, hoe velen het voor mij on zichtbare gedenkteeken wel zien en om dat dit de zaak is van een groot blad, dat een groot publiek heeft, richt ik mij tot II. Ze hebben me eens verteld, dat een Haarlemmer niet rust, voordat hij van riin eigen stedelijk zaakje iets algemeens gemaakt heeft, maar als dit geen alge meen belang is, dan weet ik het niet. Griezelig, zooveel menschen, die voor hun ambt of betrekking of beroep niet zonden deugen. Was ik het alleen, ik offerde tnij graag op, maar dit is iets, waar de Regeering zich mee bemoeien moet. Het gedenktee ken staat er. Het kan niet anders: na acht jaar! Maar wij zien het niet. Help ons." In het Handelsblad van gisteren wordt od dit ingezonden schrijven geantwoord door den heer P, H. van Moerkerken. Dit antwoord luidt als volgt: „In het nummer van 24 Maart komt een ingezonden stukje voor van de hand van den heer J. B. Schepers te Haarlem, ■waarin getracht wordt op een geestige wüze uiting te geven aan een zeker onge duld naar de Degen beelden, die prof. J. Bronner voor de „Hildebrand-fontein" in Den Hout bezig is te maken. Hoewel het pleit voor den heer Sche pers, dat hij zoo ongeduldig is naar de aanschouwing van een niet gering aantal hii elkaar behoorende kunstwerken, meen ik toch dat, voor den heer Schepers, deze ni'ing beter ongeuit gebleven ware, daar z", meer nog dan een loffelijk ongeduld, en kinderlijke opvatting toont omtrent het ontstaan van een belangrijken en veel omvattenden arbeid. Want wanneer de heer Schepers eenig besef had van de wijze waarop een echt kunstwerk geboren wordt, dan zou hij rijn ongeduld hebben beheerscht en dus geduldig zijn geweest .Dan zou hij eerbier dig hebben afgewacht, vertrouwend in een kunstenaar, in v.ien ook andere kunste naars, door hem te bekronen, vertrouwen hebben getoond. En dan zou hij zich niet op onkiesche wijze hebben gemengd in den stillen groei van een werk, dat alleen door een kunst-fabrikant of een naar de bewondering der-menigte hakenden ijdel tuit „uit zijn mouw geschud" worden kan. Mij komt het dan ook gewenschter voor dat de heer ScheDers met zijn onge duldige Haarlemmers zich maar wat leert beheerschen; gewenschter, dan dat Haar lem voor tientallen van jaren niet een quasi-geniaal in elkaar geflanst sculptuur- product zou zitten opgescheept. Indien wii tenminste mogen onderstellen dat de ko mende generaties ietwat gecultiveerder zullen zijn in het begrip van monumen tale beeldende kunst dan de hedendaag- sche met haastige surrogaat-kunst tevre: den burgerij." Actie voor het verschaffen van produc tief werk ca verhooging van de nitkee- ring voor de werkloozen. Men verzocht ons opname van höt -vol- volgende: De besturen der, vijf plaatselijke vak centrales hebben opnieuw een gecombi neerde vergadering gehouden, ter bespre king van de vraag, wat ter ondersteu ning van het aan den P>aad der gemeento Haarlem verzonden adres kon worden ge daan. Algemeen was men van gevoelen, dat het gewenscht was, het adres in een ver gadering met werkloozen nader toé te lichten. Besloten werd, dat op Dinsdag 5 April op de bovenzaal van de „Vereeniging" een gecombineerde vergadering voor da werklooze leden zal worden gehouden. Het voorzitterschap dezer bijeenkomst zal worden waargenomen "door een be stuurder van het Plaatselijk Arbeids-Sec- retariaaf, terwijl door den Haarlèmsehca Bestuurdersbond en B. K. Volksbond 'oE de Christelijke Bestuurdersbond een spre ker zal worden aangewezen, ter nadere, toelichting en motiveering van het ad res, waarin gevraagd is om productief werk en verhooging der uitkeeringen. Deze bijeenkomst wordt alleen toegan kelijk gestéld voor de leden der organi saties, aangesloten bij een van de samen werkende centrales. Voorts werdbesloten, aan den Baad' der gemeente Schoten, Heemstede, Haar- lemmerliede en Spaarnwoude het volgende adres te verzenden: Geven met- verschuldigden eerbied ta kennen, onder gete ekenden, optredende ia hun kwaliteit van bestuurder van en na mens de navolgende Plaatselijke Vakcen, tralesHaarlemsche Bestuurdersbond, B K. Volksbond, Plaatselijk Arbeids-Secre- tariaat, Christelijke Besturenbond, en Neu trale Bestuurdersbond, ten dezen domi cilie kiezende ten kantore van den Haar- lemschen Bestuurdersbond, Frans Hals straat 13, Haarlem; vestigen de aandacht van uwen Baad op de nog steeds heerschende werkloos- beid verzoeken uwen raad, zooveel als in uw vermogen is, het verschafen van pro ductief werk voor de werkloozen te be vorderen, tegen een in overleg met dp vakvereenigingen vast te stellen loon. Noodigen verder uwen Baad uit, hét daarheen te willen leiden, dat de uit- keeringen aan de werkloozen belangrijk worden verhoogd,, ten einde algehele in zinking der gezinnen te voorkomen. Wijkverpleging. Naar we vernemen is. door het bestuur van bet Gele Kruis een oproep gericht tot de ZeerEerw.' Heeren Pastoors in het Bisdom Haarlem en andere parochiën Li Noord-Holland ten einde een federatie te stichten van de E. K. Vereenigingen voor Wijkverpleging. De bedoeling is voornamelijk een or ganisatie in het leven te roepen ten ein:l'a| te verkrijgen bij het provinciaal bestuur .in Noord-Holland dat ook subsidie wordt verleend aan vereenigingen voor wijkver pleging met religieuse verpleegsters. Daartoe is een vergadering belegd op 6 April a.s. des vooriniddags te IO1/2 uur te Castricum in de zaal van de Erven van Benthem. Het is te hopen dat de ijverige be moeiingen van bet bestuur met gunstigen uitslag mogen worden bekroond. De Duintentoonsteliing. Het tentoonstellingscomié schrijft ons Deze behoort weer tot het verleden. Het batig saldo bedraagt ongeveer 500 gul den. Deze worden afgedragen aan de ver eeniging tot behoud van natuurmonumen ten. Tevens zijn een kleine honderd nieuwe leden gewonnen voor deze ver eeniging. Toch is dit nog niet het voor naamste. Ongeveer 2000 bezoekers, waar onder ook uit ver afgelegen plaatsen, hebben gezien hoe mooi de natuur van de duinstreek is en hoe groot het gevaar is dat over eenige jaren van dit moois niet veel meer over zal zijn. Dat er belangstelling is voor natuur bescherming bewees zeker wel de lezing over: „De planten en de vogels van de duinen" waarbij velen teleurgesteld moes ten worden. Dinsdagavond wordt deze le zing met lichtbeelden, waaronder ge kleurde nog eens gegeven. Voor bijzonder heden zie men de advertenties. Ten slotte richt het tenlxxmsellingsco- mité een woord van dank aan alle stad- genooten die ons geholpen hebben en de pers die baar ter wille is geweekt. Hugo van Dalen. Men schrijft ons: De bekende Haagsche pianist prof. Hu- go van Dalen heeft zich op aanvrage van het Ned. Boode Kruis gaarne beschik baar gesteld om ten bato van het hon gerlijdende Busland een piano-avond in Haarlem te geven, en wel in „De Ver eeniging" (groote zaal) op Woensdag 5 April a.s. Het program bevat uitsluitend Bussische werken. Groote Houtctraat-Vereeniging. De Groote Houtstraat-Veateemiginig houdt baar jaarvergadering op Vrijdag 31 Maart 1922, des avonds te 834 uur, in de achter zaal van café Neuf in de Groote Hout straat. Die agenda vermeldt o.m,.: Jaarver slag van dien secretaris, Rekening en ver antwoording van dien Penningmeester. Ver- ki'czimg van een bestuurslid. Aftredend de beer M. Scheer, (herkiesbaar). A. R, K. A. De Algemeen® R. K. Ambtenaansvereeni- góng, afd,aeling Haarlem, houden eenie al- gemeene jaarvergadering op Donderdag 30 Maart 1922. des avonds te 8 uur In Üe toomeelzaal van het Patronaajtsgebouw, Koningsteijnstraat 2. De agenda vermeldt o.m.: Subsidie R. K. Openbare Leeszaal. Subsidie R. K. Bevolking-sbureau. Con tri bu ti-e negeling Verpleegsters en Leerling-Verpleegsters. Jaarverslag Secretaris. Jaarverslag Penningmeester. Verkiezing van 3 bestuursleden, wegens periodiek aftreden van de heeren A. G. Th. de Neijn van Hoogwerff, Th. Hoogestijn en J. L. van Deursen. (De heer van Beur sen stelt zich niet herkiesbaar). Door de groep Gem. Ambtenaren is catwBdaat ge steld de Heer J. W. A. Stalpers. Goed aigeloopen. Dinsdagmorgen half, 12 was de lood gieter G. v. d, E. werkzaam op-het dak van perceel Groote Houtstraat 62, be-, woomd door den heer B. J. v. L., toen hij door een misstap uitgleed en tegen den op het dak dhnwezigen schoorsteen viel, waardoor deze omviel en een gedeelte der steenen in de Groote Houtstraat terecht kwam. De loodgieter en een voorbijganger werden licht gekwetst. Faillissementen. Opgeheven werd liét faillissement van J. Oskamp, koopman in leder, wonende te Zandvoort, uitgesproken bij vonnis de zer Rechtbank d.d. 7 Februari 1922. Voorloopige surseance van betaling werd verleend aan L. Bakker, loodgieter en electricien, wonende te Nieuw-Vennep, gemeente Haarlemmermeer. Beëedigd. Beëedögd werd als Ambtenaar van dien Burgerlijken Stand der gemeente Bloemen- daal de heer S. Huynink, en der gemeente Wormerveer de heer J. A. Woudstra. Hooger beroep. Hooger beroep werd aangeteekend door O. J. v. R. te Aerdenhout, gem, Bloemep- daal ter zake „het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben" veroordeeld tot 2 maanden gevangenis straf. Rijnland. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is aan de Vereenélgde vergadering van dat Hottgheetnriaaid- schap ter vaststelling aangeboden de rekening en verantwoording over het aienstjaar 1921. Zij bedraagt in ontvangst! f 783.278,54 en uitgaaf f448.116,94, al- zoo sluitende met een batig saldo van f 335.161,60. De kosten voor huishoudelijk bestuur bedroegen f 82.427,' 91, die van open bare werken f 290.286,12 en die van. waarnemingen en toezicht f 3426. De ontvangsten wijzen aan opbreng sten van bezittingen f54.617, van slui zen en bruggen f 16.567,77 en die van omslagen over landerijen in Rijnland f 518j864,G7. De vaststelling der rekening zal plaats hebben op Zaterdag 29 April a.s. door dé Vereenigde vergadering van Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofdingelanden in bet Gemeenélands- l»is van Rijnland. Alliance Francaise, In de vergadering der Alliance Fran- faisé, Woensdagavond gehouden, zijn door Bené Benjamin- de vier groote heden- daagsche schrijvers behandeld: Léon Dau- det, Georges Gourteléne, Maurice Barn's en Sacha Gintry. Léon Daudet is de zoon van Alphonsa Daudet, lid van de Kamer en die Kamer is door hem als studieveld genomen voor zijn literairen-arbeid. Evenals de ander drie genoemden werkt ook hij naar het levend model. In zijn werken ligt de hernieuwde lach, welke sinds Balelais ver dwenen was. Zijn werken onderscheiden zich door levendigen humor en strenge logica. Maurice Barrés, eveneens lid der Ka mer (reeds een 30 jaar) kan vergeleken worden bij Pascal. Ook hij lacht, doch inwendig. Spr. schetst Barrés, sprekende voor een kiezvergadering, hem vijandig gezind. Hij vreest niets, komt hun niet in 't gevlei, maar toch weet hij te overwinnen; bij de verkiezingen wordt hij herkozen. Dat is Barrés. Spr. gaf dan nog uitvoerige beschrij vingen over de beide andere schrijvers, te uitvoerig om hier weer te geven. Met levendige belangstelling werd hij door de aanwezigen gevolgd en oogstte veel succes. Verfraaiing en Vreemdelingenverkeer. Woensdagavond hield de Vereeni ging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer hare algemeene vergadering in café Brinkmaan. De voorzitter, de heer Ir. C. Bos man, opende met een welkomstwoord, betreurde de geringe opkomst, sprak er zijn spijt over uit, dat de voreeni- ging zoo weinig belangsteULng geniet en zeide, dat de vereeniging toch zoo veel doet in het belang van Haarlem. Het aantal leden blijft constant, maar het moet toenemen. Spr. hoopt, dat hier een gunstigs verandering moge intreden en dat zich vele Haarlem mers mogen laten inschrijven als lid en daardoor de vereeniging mogen steunen. De secretaris, de heer D. J. A. Vrij dag, las dan de notulen der vorige vergadering, welke werden goed ge keurd. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat door het informatie bureau totaal 1917 informaties wer den verstrekt. Het ledental bedroeg 1 Jan. 1921 592, vermeerderde met 58, doch ver minderde met 98 en bedraagt thans 552. Op het bureau werden 427 gidsen verkocht. Het ajarverslag besloot met een op wekking tot aanwerving van leden. Uit het verslag van den penning meester, den heer Th. Jentink, bleek, dat het totaal kassaldo op 31 Decem ber 1921 bedroeg f 69,5.79. De reke Medegedeeld werd, dat aan de vereeniging m dewerki .g is gevraagd voor liet houden van auto-tochten door debloembollenstreek gedurende het bloembollenseizoen. Dit plan gaat uit van Hendrik,' eerste gezelschaps- ritteuondememi;n g te Arnhem. De aftredende bestuursleden, de heeren D. J. A. Vrijdag, W. A, J, v, d. Kamp eh F. H. Smit, werden ben- kozen. Bij de rondvraag sprak de heer Meyer den wenschelijkheld uit van spoedige asphalteering van gemeente wege van den Hoofdweg Groote Hout- brug—Stationsplein. Dé voorzitter zeide, dat verbetering van het plaveisel hoog noodig is. Reeds vóór den oorlog is door da. gemeente besloten, tot asphalteering over' te gaan. Al mag het ook veel geld kosten, spoedige asphalteering is gewenscht. Haarlem's straten, vooral in de binnenstad, zijn niet in overeen stemming met den rang, welken Haar lem thans onder de Hollandsche ste den inneemt. De heer Van der Kamp zou gaai:-, né willen, dat er vanwege de Ver eeniging op aangedrongen wordt, dat het reizend publiek niet als proefko nijn gebruikt wordt door de train- direötdies. Bij de ^ene tram moet je vóór in- en achter uitstappen. Bij de andere is het juist andersom, Spr. meent, dat het op den weg der Ver eeniging ligt, te zorgen, dat de één mans wagen zoo spoedig mogelijk ver dwijnt. Er is aan dijen Wagen nog een groot gevaar verbonden, daar jon gens achter aan kunnen hangen* Verder klaagde spr. er nog over, dat in de teams veel meer menschen toe gelaten worden dan eigenlijk mag, zoowel op de voor- en achterbalcons als binnen in. Het is zelfs reeds ge beurd, dat passagiers, die uit wilden stappen, er bijna om moesten vech ten, er uit te komen. De voorzitter- kon zich geheel met het gesprokene van den heer Van der liamp, vereanigen. Het reizen in trams is slecht, duur en onaangenaam. Het gevaar van den één-manswagen onderschreef spr. Hij meende, dat de éénmansWagen ingevoerd was, 0111 de hooge exploitatiekosten te verminde ren. Spr. zegde toe, deze zaak met het bestuur te bespreken en nader te overwegen, of het op den weg aer Vereeniging ligt. in deze het initia tief tot een en ander te ondernemen. De heer Jentink wees op een ge vaarlijk punt nabij de Liimaeuslaan en vroeg, of aan het gemeentebestuur van Heemstede verzocht zou kunnen worden, nabij een daar steunden lan taarnpaal vanwege die gemeente een bord te plaatsen, duidelijk de rich ting naar Haarlem aanduidende. De voorzitter zegde namens het be stuur overweging toe, waainia de vex'- gaderiug gcs»o.eii., vvr rd. Ondertrouwd: 30 Maart, O, Baas en E. C. Möhrmger. i H. Bos en A. C. Toepoel. j G. H. Schmidt en E. Leene, H, N. v. Putten en K, de Jongh. - A. M. Kroon en A. Boersma. Getrouwd: 30 Maart, H, Das en G. C. v. Rijn A. Hersevoort en M. A, Henzen. A. J. v. Leeuwen en M, C. Fortgens. G. Storm en A. C. Engel. C. P. Spinhoven en M. A. v. d. Zee. G. Deu- tekein c.» e. rieuiekom. Geboren: 28 Maart, z. van R. Cohen-de Ruasj. zy Maart, d. van C. J. Mulder- Woudenberg. d. van B. A. Broekman- v. Twuijver. z, van M, Fictoor-v. Gennip. 30 Maart, d. van P, v. Harten v. Iperen. Overleden: 29 Maart, W. Berkemeijer, 69 j„ Wagenweg. W. Rust, 84 j., M. v Heemskerkstraat. A. v. Krimpen, 61 j., Nassaulaan. A. Dijkstra, 61 j., Vooruit gangstraat. W. Dernison, 77 j„ Kamnpr- vest English Association. In de bovenzaal van de Kroon sprak Dinsdagavond G. K. Chesterton over Charles Dickens. Er waren veel belangstellenden. De causeur wees er op, hoe het Ëngel- sche leven in het algemeen en de En- gelschman persoonlijk beter begrepen worden uit de werken van Dickens dan uit die van Budgard Kipling. Deze laatste toch wekt den indruk, dat eiken dag op nieuw uitingen van imperialisme in het Engelsehe leven zouden zijn te bemerken. En niets is minder juist. Elke Engelsch- mana uenuni ae vrijheid, Engeland heeft niet eens een openbare grondwet en zou het dan anderen wetten willen opdringen welke het zeli niet heeft? De Engelschman leeft meer op zich zelf, is min of meer een type, en dat is juist door Dickens beschreven, Dickens is een psycholoog doch naar den moder nen zin zijn zijn werken niet meer psy chologisch, maar in waarheid brengen zij de psyche van den held tot hun recht. De psychologie van Dickens is die van den gezonden mensch. Spr. wees er ten slotte nog op, hoe amusant en interessant Dickens' werken zijn, hoe vreemd ze den lezer soms ook raogen voorkomen. De rede werd aandachtig gevolgd en aan het einde bracht de voorzitter van „English Association", de heer Heyman. spr. een woord van dank. Het nieuwe Seminarie te Heemstede. Naar wij vernemen, zal van het nieu we Seminarie, dat te Heemstede wordt gebouwd, op 2 Mei a.s. de plechtige eer ste steenlegging plaats hebben. N.V. Mij, „De Eendracht." De N.V. Mij. „De Eendracht", Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen, vergaderde te Haarlem. Als commissarissen werden herkozen de heeren J, N. Lobel en M, v, Benraadt. De winst- en verliesrekening werd goedge keurd, onder dank aan den directeur voor het uitstekend beheer. Het dividend werd na ruime afschrijving bepaald 00 14 voor de eerste aandeelhouders en op 12 voor de rentcerenae. Pater Van Eekeren, Naar wij vernemen, is de ZeerEerw. rater Th. van Eokeren O. F. M. ter ob servatie opgenomen in de Marias'aöhting. De ongesteldheid is niet van ©rnstigen aard Dood door schuld. Voor de Rechtbank diende allereerst de zaak tegen een dame uit Haarlem, die op Zondag 9 October op den Rijksstraatweg onder Scholen '11 82-jarigen man, die uit de kerk kwam, heeft aangereden, waar door deze kort daarop is overleden. Bekl. was niet verschenen. Volgens getuigen verklaringen zou de dame de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt. Het O. M. oordeelde bekl. schuldig aan den dood en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van 6 weken. Gewetensgeld. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, 1ste afd. f 471.87 en f 119.10, respectievelijk we gens te weinig betaalde inkomstenbelas ting en verdedigingsbeLasting IIonder letter H., f 278.88, wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting. Vraag. 1. Mag een vereeniging of or ganisatie, die niet de Bisschoppelijke goedkeuring op de statuten heelt aange vraagd of verkregen, het predicaat R.- Katholiek voeren? Voor welke vereeni gingen moet de Bisschoppelijke goed keuring worden aangevraagd en kan zij verkregen worden 2. Ia van de Bisschoppelijke goedkeu ring der statuten het onvermijdelijke gevolg, dat een geestelijk adviseur wordt aangesteld voor die vereeniging, wier statuten zijn goedgekeurd? 3. Zijn er op dezen regel uitzonde ringen? - Antwoord 1. De Bisschoppelijke goed keuring wordt alleen gegeven op de sta tuten van vereenigingen van socialeui of charitatieven aard, niet op die van ver eenigingen van politieken, financiëeien of economischen, aard. Zonder Bisschop pelijke goedkeuring der statuten is het een vereeniging niet toegestaan het pre dicaat R.-K. te voeren. Het kan dan zijn een vereeniging van Boomsch-Ka- tholieken, maar is geen B.-K. vereeni- ging. 2. Als de statuten Bisschoppelijk zijn goedgekeurd, wordt altijd een geestelijk adviseur of Bisschoppelijk commissaris aangesteld. 3, Een uitzondering op don regel, sub 1 en 2 vermeld, is nu en dan; geweest de tijdelijke verbinding van 'n geestelijk adviseur aan een politieke ver eeniging, in geval er ook een zoodani ge vereeniging van recalcitranten be stond, om daardoor duidelijk te doen uitkomen welke vereeniging, naar de zienswijze der Kerkelijke Overheid, de voor B.-K. aangewezene was. Te ?s-Gravenhage is geslaagd voor het examen voor eersten stuurman op de groote vaart de heer J. van Gaart, alhier. -Door J. T. J. T., wonende alhier is aangifte gedaan vain het vermissen van zijn rijwiel uit een tuin aan den Brons tee weg alhier. Voorts is door G. C. v. d. W, wonende alhier aangifte gedaan» van het vermissen van een partij lood van zijn erf en door S. H., wonende te Haarlem van het ver missen van een moker. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij C. Kaptein, Eikenlaan 60, een huissleutel. Beaumont Heereriweg 271, een huissleutel; Sloof, Drieiheerenlaan 11, een r ij wie 1 -k a a r si a n ta a r n en een dik touw; Veenings, Binnenweg 155, een kinderporte- monnaie met inhoud. Bureau v. Pol. Raad huis, een rozenkrans; Bureau van Pol. Boekenrodestraat, een fotoetui. Een gouden echtfeest. De heer en mevrouw Orobio de Castro, Oosterhout- iaan 2, vieren hun 50- jarige echtverbinte nis. Ter eere van dik - feest wordt in hel HaaEeïnmerh'Oul.park druk .gevlagd. AMSTERDAM, 30 Maart. Het Gerechts hof wees heden arrest in de zaak tegen den tuberculosen violist uit, de Kalver- straat en zijn vrouw, die wegens afpersing en vrijheidsberooving, door de Rechtbank veroordeeld waren tot respectievelijk 5 en 3 jaar gevangenisstraf en veroor deelde den violist tot 1 jaar en 6 maanden en zijn vrouw tot 1 jaar en 2 maanden, beiden met aftrek van 4 maanden preven tieve hechtenis. De eisch van het ge rechtshof was bevestiging van het von nis der Rechtbank. MAASTRICHT, 30 Maart. Hedennacht heeft een zware brand gewoed op het rac- cordement da- Sphinx fabriek/ui. H-et ge ilede gebouw is uitgebrand: 12 karren, kisten, tonnen, groote hoeveelheid pak- hooi, enz. zijn verbrand. De brandweer is nog altijd met het blusschen bezag. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. BEN REDE VAN RATHENAU. BERLIJN, 29 Maant. Rath-en.au heeft vanmiididiaig in den Rijksdag een toespraak geh-ouden, waarin hij sprak over de teleurstelling, welke de nota der commis sie van herstel bereid heelt aan de hoop op een wezenlijken vrede en een regeling van hel vraagstuk van ihet herstel. Binnen tw-ee maanden tijds zijn 100 nota's der ge allieerden op de Duitsohe regeering neer- gehageld. Frankrijk toont zich steeds be vreesd voor een aanval van hef volkomen ontwapende Diiitsche volk, het deed Beter den weg te wijzen, waarlangs Duitschland zijoi; b-etaJAnig>en in gOnd kan cfeoen en tevens: zijni,\yisselk-oers op "peil kan hou den. De. te Cannes oyenhaivliigde memorie over DuïtsdUland's belastingdruk, is nog niet door tcgeramatriraal ontzenuwd. Drie mliljoen arbeiders moeten werken voor het herstel en de verzorging van Dultseh- lan'd, oim dit land w-eeT op liet peil van voor den oorlog te brengen. Vandaar de drukke, onvruchtbare bezigheid in Dui tsohland. Duitschiand heeft lot dusver 45,6 miljard mark goud aan geld en goe deren betaald, afgezien van wait hei in Opper-Slilezië heeft verloren. Een derge lijke last is in het verleden nimmer een volk opgelegd. Railhenau toonde verder aan, dat DuRsChland volkomen ontwa pend is, terwijl Europa om Duitsohlamd heen stijf staat van bewapening, daar er 4,7 miljoen soldaten zijn tegen 1.7 miljoen voor den oorlog. Hierbij dient men in acht te nemen, dat Duifschiand dit alles heeft volbracht in een half verhongerden toestand, ondanks biTmenlandiscihe ontreddering, en boven dien nog een algemeene revolutie voor kwam, waardoor het de Europeesdhe be schaving heeft gered. Rathenau heaihaa'Ide vervolgens de woorden van den rijkskanse'ier, dat Dtiilsohland ma zal komen wat het kan, en sprak zijn leedwezen nSt over liet weg blijven van Amerika op die conferentie te Genua, Duilschland wil oprecht medewer ken tot heit herstel van Rusland, dodh niet als kapitalistisch kolonisator. Duilsch land alleen kan echter de wereld niet weer opbouwen, dat moeten alle landen tezamen doen. Duitsdhand heeft in ieder geval behoefte aan een rustpoos om op adiom te komen en dient te Genua met de andere landen gelijkgesteld te worden om tot een vrijwillige en eerlijke samenwer king te komen. Hel is te hopen, dat Amerika zióh todh mog zal laten vinden om mee te helpen aan die regeling der Europeesche zaken. Rathenau's redevoering is met groot-en bijval ontvangen. BERLIJN, 29 Maart. Rathenau zeli in zijn uiteenzetting nog, dat er diri.e prin- ciipieele misverstanden in bet buitendamd verbreid zijn over de Duitsehe toestanden. Ten eerste ten aanzien van de zooge naamd overdreven inflatie en het geloof, dat de consolidatie der schulden en het stop zetten van de bankbiljet tempers vol doende zijn om genezing te brengen. Dit gaat op voor een land met een actieve betalingsbalans, niet voor een land met een passieve. De kringloop is aks volgt: Verkoop van foefcaildngsmfiddelen in het buitenland. Waatdevermind-eriing van het betalings middel. Ontreddering van de begroolimg. Uitgifte van nieuwe bankbiljetten. Op nieuw verkoop van betaïingsmddtdelen in het buitenland. De tweede vergissing be treft den belastingdruk, welke volgens de niet weerlegde Duitsdhe memorie in Duilschland het hoogste is. Als in Duilschland het inkomen van een minis ter 300 of 500 dollar bedraagt, kan hij in geen geval meer dian 300 of 500 dollar belasting betalen. Hot derde misverstand zegt, dat de Duitsehe nijverheid met volte kracht werkt en vraagt waar blijft het resultaat van dien arbeid. De minister heeft te Cannes at geant woord en herhaalt bier, dat de verrichtin gen voor he,t herstel het laatste jaar 114 'miljard dollar hebbed bedragen, dat is de opbrengst van eeii jaar welikems van een miljoen arbeiders. Een tweede miljoen arbeiders moet werk-en om den noodzake lijker! invoer van levensmiddelen en oen derde miljoen om den invoer van grond stoffen uit het buitenland mogelijk te maken. Zoo-doemde zijn drie miljoen Ducisohe arbeiders noodig om alleen hét peil van voor den oorlog te bereiken. Vandaar de drukke, maar onproductieve bezigheid. Eeii vierde vergissing is de meening. dat de Duitsehe nijverheid, die hooge dividen den deelt en nieuw kapitaal opneemt, nieteK-e fabriek™ sticht. Als een maat- Sdhap-pii ó'-r 1 100 Itlikapitaal 20 per- Cent dividend'befaAH/ bëiia't' zij niet" nicer dan eéri kwart percent 'van de geldswaar de Van haar kapitaal. Daarbij komt zij elk jaar dan misschien nóg 200 a 500 percent aandeelertkapitaal tekort v-öor de noodza» kelijke reserves. HET MARITIEME ONTWAPENINGS- VERDRAG IN DE V. S. WASHINGTON, 29 Maart. De Senaat heeft het maritieme oirlwapenanigsverdrag (waarbij de tonnenimaat van de vloten der groote mogendheden wordt geredu- oeerd en de onderlinge vloot verhouding wordt geregeld) bekrachtigd. (Reuter meldt nog, dat de bekrachtiging zonder amendement of reserve met 74 tegen één stem is geschied). DE DIENSTTIJD IN FRANKRIJK. PARIJS, 29 Maant. (Havas). De Kamer heeft met 405 tegen 107 stemmen het tegenvoorstel verworpen der socialisten om -den diensttijd te bepalen op 8 maan den, in plaats van op anderhalf jaar, zoo als dte regeering voorstelt. KONING ALBERT. ROME, 30 Maart. Toen Koning Al- bert gistermiddag» met de Belgische en Italiaansclie koninld. familie door de stad reed, bemerkte de menigte dat zijn rechterarm verbonden was. Dit zou, naar de „Tribuna" verneemt, toe te schrijven zijn aan een epierverrekking welke hij opgedaan had bij 'n val in zijn kamer. "UIT HET BEZETTE GEBIED. OBERHAUSEN, 21 Maart. Hedenmid dag tusschen 12 on 1 uur, werd een .zncht-auto van de Schutz-polizei ter Sterkte van 28 man, voor het wacht lokaal in Oberhausen, door Belgische troepen aangehouden. De beambten wer den allen gearresteerd en met den auto naar het bezette gebied overgo gebracht. Den co mmandant der Schutz-polizei in Oberhausen die voor de vrijlating der beambten optrad, ontving van den be vel voerenden officier ten antwoord, dat hij rich met geen onderhandelingen kon inlaten, daar er gehandeld was op hevel van den commandant ven 't brug genhoofd Duisburg. DE DUITSOHE DELEGATIE NAAR GENUA. De Duitsehe delegatie naar Genua zal als volgt worden samengesteld: rijksmi nister van buitenlandsche zaken, dr. Rathenau, rijksminister voor ecoiuomio, Schmidt, en rijksminister voor finan ciën, Hermes. Als vertegenwoordiger der vakvereenigingen zal worden aangewezen de afgevaardigde Erkelens. Verder de vroegere Pruisische minister-president Stegerwald en de vroegere minister Wis- seil. Of dr. Wirth ook zal gaan hangt er van af, of ook de hoofden der andce regeeringen aan de conferentie deelno men. DE ERKENNING VAN RUSLAND. LONDEN, 29 Maart. £te „Daily Chro" wide" schrijft: Er is goen sprake van een onverwijlde erkenning de jure van Russische regeering te Genua, tenzij Rus land in staat .zou zijn onverwijld "'«f bereidwilligheid te -bewijzen om waarboi»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2