BUITENLAND ZIJ.l SLACHTOFFER, BINNENLAND Tweede Blad - 30 Kaar! 1922 De Conferentie te Genua. FEUILLETON Lantin keek zijn meester flink in de oogen en zei :,.n< ben er zeker van t Was aisof de markies een hevigen schok kreeg :„Mijnheer Lantin," zei hij, scl ijnbaar onverschillig, „denkt ge na, bij heigeen ge zegt Hoe zijt ge tot een cergc-lijke veronderstelling ge komen „nooi riets en alles. Niemand heeft mij iets gezegd, maar ik heb alles ge- rade.- en mijne overtuiging staat vast. Ge oegrijpt dat dokter Bernau die ninder overtuigd is, en ik weet zeer bepaald, ik weet uit zekere bron dat lij oc bewijzen zoekt van het gepleeg de misdrijf, dat hij ze hoopt te ont dekken en als hij daarin slaagt, dan -'ijn hij 't en me» -ouw de markiezin die u in hun macht hebben." De schrik sioeg den moordenaar om het hart en 't was of hij inwendi» ijskoud we.d. Voor de eerste maal van zijn leven was hij bang. Hij was bang, De toestand in Ierland. dat liet misdrijf tegen hem zou getui gen hij v/as bang dat de geest van Paul uit het graf zou opdoemen, om hem te beschuldigen en in het verderf te storten. Op zijne beurt keek hij den heer Lantin doordringend aan èn zeiIn- cien liet nu eens zoo v/as, als ik mij werkelijk daaraan schuldig gemaakt had. als de gevaren, waarop ge zin speelt mij inderdaad bedreigden, zoudt gij mij dan kunnen redden „O, zeker." ,,En hoe dan „Ik zal 't u zeggen." „Laat jjooren." ^Zooeven, gedurende de ontmoeting van mijnheer den markies de mevrouw uw echtgenoote, heb ik de houding van mevrouw de markiezin oplettend gade geslagen." 6 „Welnu -„Mevrouw de markiezin scheen mij o\cispannen en bovenmate opgewon den. Hare oogen hadden iets wilds Men zou er op gezworen hebben, dat zij met bij haar verstand was. Indien men dat kon doen verklaren door een handig geneesheer De markies had gesidderd Ik be grijp u," zei hij, „ge wilt. dat ik mijne GEM. EUITESSL BERICHTEN. vrouw voor krankzinnig ooe door gaan „Juist." „O," zei de heer d'Arbois, den zaak waarnemer aanziende, „ge zijt grooter schurk dan ik „Ik koester den wensch, mijnheer den'markies nuttig te zijn, en'ik zie geen ander zeker middel." „Dit zou inderdaad een middel zijn." „Een onfeilbaar middel. Is de krank zinnigheid van mevrouw de markiezin eenmaal vastgesteld, dan kunt ge haar doen opsluiten en niemand hecht meer cenige waarde aan hetgeen zij kan zeggen." Markies d'Arbois volgde deze rede neering oplettend. Zij scheen hem flink en helder toe, wel in staat, om iedereen, die niet bevooroordeeld was, te over tuigen. „Het zal noodig zijn een geneesheer te vinden, die een weinig ivil mede werken." „Ik belast er mij mede, er een te zoeken. Ik heb er zelfs reeds in 't oog, een man die zeer in aanzien staat, een beroemd zielkundige, die de zonder linge eigenschap heeft, om overal krankzinnigheid te zien. Mevrouw de DE VEROORDEELDE NEUTRA LITEIT. BiwWHMiDSCH NIEUWS. R.-K. Politieke Landdag. markiezin zal verawijnen zonder dat iemand er iets van bemerkte." „Dan blijft de dokter nog," zei de lieer d'Arbois. „O, die," zei de heer Lantin op zon derlingen toon, „dien neem ik voor mijne rekening. Als mijnheer de markies mij vrij spel laat, sta ik voor alles in." De markies keek den heer Lantin aan. Hij was bang te begrijpen wat de schurk bedoelde. Om hem niet te ver plichten zich nader te verklaren, zei nij :„Ik geef mij geheel in uwe handen en als ge slaagt, kunt ge mij alles vla gen, wat ge wenscht en als 't in mijne macht staat, zult ge 't hebben." „Ik neem die belofte dankbaar aan," zei de schurk, „en ik zal aan het werk gaan. Om te beginnen, ga ik naar het kasteel en ik neem het kind, dat daar meer in veiligheid zal zijn, met mij mede Hier zou 't u slechts hinderen." Met deze woorden scheidden de twee ellendelingen. Markies d'Arbois had zich naar 't hotel doen brengen, dojr dr. Le Blanc. Deze dokter, een beroemd ziel kundige, zooals wij gezegd hebben was afkomstig uit de buurt van Tours, maar sedert verscheidene j'aren woon de" hij te Parijs. Hij had een zekeren naam verwor ven in het behandelen van zenuw- en zielsziekten. Hij was den markies aan bevolen door den heer Lantin, die zijn Itdres had achtergelaten. „Ziedaar een man," had de markies tot zichzelf gezegd na dokter Leblanc gesproken te hebben, „dien jk in mijne macht houd door de ijdelheid en waarmede ik alles kan doen, wat ik wil." En werkelijk, van het eerste on derhoud, dat zij te zamen hadden, toonde dokter Le Blanc tegenover den markies een meegaandheid, die bijna iets laags had. Hij stelde zich geheel ter beschikking van den mar kies, innig gelukkig hem nuttig te kunnen zijn. Dokter Le Blanc was dus dadelijk in den smaak gevallen van markies d'Arbois. Deze wenschte hem gaarne onder vier oogen te spreken. De dokter boo» :„Geheel ter be schikking van mijnheer den markies." Toen begon de markies te spreken over zijne vrouw en de onrust, welke zij hem gaf. Op zijne manier vertelde TWEEDE KAMER. li ij op welke wijze zij hem verlaten had, de moeite, die hij gedaan had om haar te bewegen tot hem terug te ko nten, welk leven zij te Parijs leidde, de belachelijke lasterpraatjes, welke zij hem naar het hoofd wierp, die op den duur aanleiding konden worden, dat_zijn naam ernstig bevlekt werd. „Het is waarschijnlijk," zei de geneesheer, die aandachtig naar de klaagliederen van den markies ge luisterd had, „dat mevrouw.de mar kiezin niet bij haar volle verstand is." „Ut vrees het ook, dokter, ik ben er ernstig bang voor." „Het is ongetwijfeld een zenuwachtig stelsel, zeer vatbaar voor indrukken en gejaagd. De minste ontroering, de minste onaangenaamheid in het leven, zal haar vermoedelijk sterk aandoen. Heeft mevrouw de markiezin ntis schien een groote smart in haar leven gehad „Ja, eyi zeer groot leed, waarovet zij zich nooit zal troosten. Een jorce man, met wien zij sinds eenige maa - den gehuwd was, is aan haar zijde neergeschoten geworden." Zij die zich sceptisch toonden over de plotselinge en algeheele overeenstem ming die op de conferentie te Boulogne eind Februari tusschen Lloyd George en Poincaré verkregen zou zijn, blijken geen ongelijk gehad te hebben. Er blijken oogenblikkelijk drie gewichtige punten te bestaan, waaromtrent Londen en Pa rijs het volstrekt niet eens zijn. Het eer ste en voornaamste daarvan is de strek king en de beteekenis der conferentie te Genua. Zoowel tusschen Briand en Lloyd George te Cannes, als tusschen Poin caré en Lloyd George te Boulogne heet te het overeengekomen, dat te Genua noch de bestaande verdragen oi de in terpretatie daarvan ter sprake zouden komen, noch gesproken zou worden over de ontwapeningskwestie. Toen dit punt bij het eerste optreden van Poincaré in de Kamer aangevoerd werd, deed Briand dit bij de interruptie nog eens uitdruk kelijk uitkomen, en Pioncaré, die toen al zijn twijfel uitsprak, of Engeland zich daaraan wel houden zou, verklaarde bij die gelegenheid dat, indien het dat niet deed, er voor de Fransche delegatie niets zou overblijven, dan zich van de conferentie terug te trekken. Het schijnt nu echter, aldus seint de Parijsche correspondent van het „Hbl." dat bij de laatste gesprekken, die tus schen Poincaré en Curzon hebben plaats gehad, laatstgenoemde de meening heeft uitgesproken, dat al kon over deze kwesties te Genua geen beslissing ge nomen worden, er toch wel in algemee- nen, theoretischen zin over gesproken kon worden en dat hij heeft te kennen gegeven dat het Lloyd George's voor nemen was, ze ter sprake te brengen Van Fransche zijde wordt thans uitdruk kelijk gezegd, dat men vasthoudt aan de tweemaal gemaakte afspraak en dat de Franschen zullen heengaan wanneer de Engelschcn zich daaraan niet houden. Men wacht te Parijs thans met belang stelling af, wat het resultaat zal zijn van de onderhandelingen in de boezem van het Engelsche kabinet zelf, waar Chur chill het oneens schijnt te zijn met Lloyd George over het vraagstuk van de er kenning der Sovjet-rege.ering, waarvan ook Frankrijk niets weten wil, zoolanng deze niet ernstige waarborgen heeft ge geven. (Een later ontvangen telegram meldt dat er in het Engelsche Kabinet overeenstemming is bereikt. Red.) Het tweede verschilpunt tusschen de Engelsche en Fransche opvattingen, be treft de rol door den Volkenbond te Gcnève te spelen en is op de vergade ring van het uitvoerende comité van dat lichaam ie Parijs gehouden, tot uiting ge komen. Frankrijk zou wi'len, dat, indien te Genua besloten wordt, een blijvende organisatie te houden, deze zal ressor teeren onder den Volkenbond, waartoe de landen niet kunnen toetreden zonder ernstige waarborgen te geven en waar van (zoo kan men er bijvoegen) noch Duitschland, noch Rusland deel uitma ken. De Engelsche gedelegeerde echter iprak de meening uit van zijn regeering, dat de Volkenbond te Genua slechts door zijn technici vertegenwoordigd be hoorde te zijn en dat dan later te Genua zelf zou worden uitgemaakt, welke rol hij verder spelen zou. Onder deze om standigheden heeft het comité zonder tot eenstemmige uitspraak te kunnen komen slechts de aan de technici gedane uit- noodiging tot deelneming aan de confe rentie aanvaard en aan den secretaris generaal van den Volkenbond a'ils vrijheid 'elaten om naar Genua zoodanige spe- c: >liteiten te zenden als hij gewenscht acht. Bourgeois heeft echter ais vertegen woordiger der Fransche regecring een verklaring afgelegd, dat naar het oordcel van Frankrijk de Volkenbond behoort be last te worden met de toepassing en de uitvoering van alle door de conferentie aan te nemen wenschen, voor zoover die vallen binnen de taak van den Vol kenbond, zooals in het „Covenant" is neergelegd. Een derde verschilpunt tusschen beide landen wordt gevormd door de beslui ten op de laatste conferentie der minis ters van buitenlanasche aken betreffen de het Nabije Oosten genome,; Een offi cieus Reuter-bericht uit Londen meldt, dat men aldaa# verbaasd is door de op vatting door de Fransche bladen uit gesproken, dat de aangenomen oplossing slechts een voorloopig bemiddelingsvoor stel zou zijn, dat de gelegenheid openliet voor nieuwe onderhandelingen. Volgens de o- vatting der Engelsche regeering noet die conclusie, waartoe de conferen ce gekomen is, niet a's zoodanig be schouwd worden, maar vertegenwoordigt zi: het laatst; woord der Alli's. Het be- r; ht laat verder doorschemeren, dat het aileen op deze conditie is. dat men Frankrijk de stoutigheid van het verdrag van Franklin Bouillon vergeven zou heb ben en dat Engeland dus onmogelijk ver der kan gaan met concessies tegenover de "rken. 'cgenover deze opvatting maakt men thans te Parijs in de pers alle mogelijke 4o reserve ten aanzien van de oplossing der Oostersche problemen in de conferentie aanvaard. Men oordeelt te Parijs echter, dat de tekst zelf van het opgemaakte protocol, dat aan de strijdende partijen aanraadt op deze basis te gaan onder handelen, daarvoor de tusschenkomst van de alliés aanbiedt, de Engelsche opvatting logenstraft. Ziedaar dus drie ernstige verschillen in de opvatting die tusschen beide voor naamste bondgenooten weer opduikenDat voorspelt voor Genua waarlijk niet veel goedsl Omtrent de deelneming der verschillen de landen wordt gemeld, dat de ziekte van Lenin dezen definitief uitschakelt als gedelegeerde. Tsjitsjerin zal als hoofd der Russische delegatie optreden. De keus van Barthou, die, als Odusseus „Polymetis" is, en van zijn bekwamen onder-minister, Colrat, als Fransche gede legeerden wordt algemeen toegejuicht. Van den laatsten wordt gezegd, dat zijn weg hem wel eens via Genua naar Rome koi^leiden, dat wil zeggen, als gezant bij- het Vaticaan, indien hij te Genua goed werk doet. Dit zou zeker logisch zijn, aangezien ik onlangs Colrat nog uitvoerig de noodzakelijkheid hoorde bepleiten, om de beteekenis, die godsdienst heeft als po litiek instrument, niet te onderschatten. LLOYD GEORGE'S POSITIE. Volgens de Engelsche ochtendbladen van gisteren slaagde Lloyd George er gis teren in het Kabinet in volledige overeen stemming te bereiken, ook met Churchill, ten aanzien van Genua. Lloyd George verliet Londen Dinsdag avond. Hij wordt niet voor Zondag terug verwacht. Lloyd George zal waarschijnlijk zelf den 3en April de bekende motie van ver trouwen indienen. Lloyd George heeft Churchill's vrees weggenomen door zijn voornemen bekend te maken, de Sovjets niet te erkennen, tot zij practisch hun goed gedrag hebben ge toond, aldus seint Reuter uit Londen. De toestand te Belfast. De „Westminster Gnz." berekent dat se dert den Ierschen wapenstilstand negen tig katholieken te Belfast zijn gedood en driehonderd gewond. Bovendien werden zestien ongewapende gendarmes in Zuid- Xcrland gedood. Churchill heeft, behalve het denkbeeld van een cordon Britschc troepen langs, de grens van Ulster, ook in overweging ge geven om een deel der stad Belfast in staat van beleg te verklaren, eventueel na tuurlijk in overeenstemming raet de Noor delijke regeering. Een staking tot ontslag. Tweehonderdvijftig bedienden van het kantoor van pensioenen der Ierschc gen darmerie te Dublin kondigden aan, dat zij het werk zouden staken, tenzij de Brit- sche regeering hun terstond ontslag ver leende in het genot van een jaar salaris. Zij verklaren dat zij hun leven in Zuid- Ierïand niet veilig achten en wenschen deswege te vertrekken, in fiet bezit van middelen om elders een tehuis te vestigen. De conferentie lusschen Noord en Zaid. Gisteren zou te Londen de conferentie plaats hebben tusschen de Britsche re geering en Collins en Craig over den kri tieken toestand in het Noorden. Dinsdag in het parlement van Ulster meedeelend. dat Ulster steeds bereid was zijn zaak voor de Britsche regeering uiteen te zet ten, ontkende Craig, dat hij zijnerzijds de overeenkomst met Collins geschonden had, zooals laatstgenoemde hem hnd ver weten. Er waren, aldus de premier van Noord-lerland, 67000 wcrkloozen in de zes graafschappen en het was derhalve voor liet oog^nblik onmogelijk werk te krijgen voor de uitgesloten arbeiders, maar de loyalistische arbeiders hadden het beginsel erkend van toelating der ka tholieken als de toestand in handel en be- drijl verbeterde. Er was beweerd, zoo verklaarde Craig verder, dat de protestan ten van Belfast een pogrom uitvoerden te gen de katholieken als katholieken. Dit ontkende bij beslist. Het 'heette, dat de „Orangemen* achter -dat pogrom zaten.; Craig was zelf „Orangeman" en hij kon verklaren, dat deze organisatie zich ten doel stelde burgerlijke en godsdienstige vrijheid voor afen. Craig verweet aan Ool'dnis, dat d'eze hem hij ho' teekeiwcn der overeenkom slt van Januari er In 'het duister over 'had ge laten, dat de grmseoimawiss-c over gwoote gebieden te zeggen zou (heibben. De Protestanten wanten volgen* den premier van Ulster nêet 'tegen de 'kallio- bc'xen, Zij waren tegen moord en bo'sje- vUme en togen de vijanden, niet alleen Van Ulster maar van tóel rijk', Öfie lien in zulke een chaotisohen toestand wilden brengendat zij zich moesten over geven. HET CONFLICT IN HET SCHEEPS BOUW- EN MACHINEBEDRIJF. De orediedhandelinigen in het Enige! sohe scheepsbouwbedrijf 'duurden gisteren bot middernacht voort en werden toen voor goed afgebroken. De zaak staat thans op 'het doode punt. De uHsiuitdng, 750.000 man omvattend, zat worden geprocla meerd. HET ARBEIDSCONFLICT IN DENEMARKEN. Dinsdag te middernacht zijn de jongste onderhandelingen tu sitehen die hoofdbe sturen van béide partijen te Kopenhagen afgebroken. Imtussdhen duren in verschil lend» afzonderlijke vakken de ouderhan delingen nog voort. In het FoJketing is de quaeslóe van steun aan de weukloozen gedurende het huidige confKct het onderwerp geweest •van een heftig debat, voortvloeiend uit oen interpol'ai'ie door de sociaal-domocra- 'liisdhe pairtij tot den minister van binnen- landsdhe zaken Ktagh gericht. De minis ter verdedigde zijn po'stick, dat «r, zoo lang het conflict voortduurde, geen ver dere bijdragan door dien staat zouden worden verleend aan het werkloosheids- fondis voor betaling van buiten-gewonen steun aan leden, die werkloos zijn ten gevolge van de uitsluiting of stakingen. De soc.-dpm. stelden een motie van wan trouwen in den minister voor; deze werd' verworpen en een motie van vertrouwen in de regecring, ingediend door de ragee- ringsparlijeu der linkerzijde, werd aan genomen met 79 togen 55 stemmen. HET BEZOEK V.AN HET KONINGSPAAR AAN ROME. ROME. 28 Maart. (B. T. A.) Hot Italj- aansühe koningspaar heeft aan de Be"gi- solie vorsten esn diner aangeboden, waar aan 110 gasten aanzaten. De koning van Italië hield een toast, waarin hij wees op de vriendschappelijke betrekkingen en de economische bcAangen tusscihen beide lan den. De oorlog heeft deze vriendschap en sympathie nog versterkt. Onze tanden hebben samen gevochten, zeide de 'koning en de onverzetle'1 ijtkheid van 'het Belgische leger en het Belgische vollk hebben vee! tol de overwinning bijgedragen. Het is mij aangenaam die vriendschap thans weer te hernieuwen; ik ben overtuigd', dal ik uit naam van mijn gchccte volk spreek wanneer ik m'n hulde betuig aan Uwe Majesteit, die clie gids «n de zié! van het Belgische volk is en aan zijn onver schrokken koningin. Koning A'bort dankte dien koning van Italië voor zijn woorden. Hij bracht in herinnering het bezoek dat hij mot konin gin Elisabeth in 1918 aan het Italiaanseihe front had gebracht. Wij groeten in Italië een moderne natie, die met een helderen blik den weg van de vooruitgang gaat. Wij 'bewonderen in dit volk, zijn wil tot dien vrede zijn harden arbeid zijn han delsgeest en zijn organisatievermogen, den bloei van zijn kunsten en wetenschappen. Een vriendschappelijke samenwerking zal ons helpen om onze beide landen te herstellen, die- zoo eni-lig door den oor log geleden hebben. DE MOORD OP LADY WHITE. Wij hebben onlangs melding gemaakt van oen getwónzuinigen moord op een dame, lady White, die in het Spencerhotel te Londen verblijf hield. Een 18-jarige knaap, werkzaam in de provisiekamer van het hotel, heeft thans bekend den moord te hebben gepleegd. Hij had geld willen heb ben en was 's nachts met een hamer ge wapend en voorzien van 'n elcctnische lan taarn het hotel ingegaan; hij had verschil lende deuren beproefd om te zien of zij- op slot waren'; de kamer van lady White was niet op slot; hij ging binnen en toen de dame ontwaakte en begon legi'len, had hij haar met den hamer doodgeslagen. Daarna was hij weggegaan, na vergeefsch geprobeerd te hebben een gesloten kistje, dat op tafel stond te openen. Kostbaarhe den had hij niet willen hebben, wel geld, want „daar kon men geen eed op doen". Van de mentaliteit van dezen jeugdigen misdadiger krijgt men een beeld door zijn uitlatingen tegenover een po! febeambte gedaan,dat gedane zaken geen keer nemen. Dezelfde jongen had (toen er nog geen verdenking op hem gevallen was) ver klaard, dat hij dien nacht geheimzinnige stemmen gehoord had in de keuken van het hotel. In de Belgische Kamer heeft een so cialistisch tegenontwerp betreffende de rc- cruteering van het leger ingediend. De af gevaardigde verklaarde, dat aangenomen hot principe van een gewapende natie, een staand leger niet meer moest zijn dan oen kern ter instructie en tot dekking.Hij vroeg zijn collega's om zich over het prin cipe van het systeem, dat hij verdedigde uit te spreken en stelde de belangrijkheid d'ie dit tegenontwerp zou kunnen hebben uit een oogpunt van buitenlandsche poli tiek, aan het licht Uit Yokio wordt gemeld, dat hef Huis van afgevaardigden een resolutie heeft aangenomen, welke vraagt den mili tairen diensttijd te verminderen van 2 jaar tot 16 maanden, teneinde tegemoet te ko men aan de vermindering met 40 millioen yen van de lcgerbegrooting. Telegrammen uit Abadan maken mel ding van een staking van 4000 Indiërs, werkzaam bij de Engelsch-Perziische Oil Gy. De stakers eischen loonsverhooging. 2000 Indiërs, die het werk niet willen her vatten, zullen worden gerepatrieerd. New-York blijft zijn reputatie van kandeloosheid en moordzuchtigheid de laatste jaren met zooveel recht verdiend handhaven. Zondag waren er in die we reldstad weer drie moorden, alle gepleegd onder geheimzinnige omstandigheden en zonder dat van de daders ook maar een spoor ontdekt is. De revolverbandietcn te New-York nemen ontegenzeggelijk toe in aantal eu driestheid; en ook de winkeldief stallen en ladelichterijen worden tal rijker. Volgens schatting is den laatsten tijd voor een bedrag van ongeveer een millioen gulden aan uitrustingstukken gestolen van 164 Amerikaansch koopvaardijschepen, die thans in de Hudsonrivicr voor anker liggen, in afwachting van de herleving van den handel. Men neemt aan, dat de dieven hun buit hebben weggevoerd over het ijs. Het aantal werkloozen in het Duilsche rijk, die ondersteuning ontvangen, bedroeg in Februari 209,000 of ongeveer 10,000 meer dan in Januari. De spoorwegstaking was de voornaamste aanleiding tot die ver meerdering van het aanf-ai werkloozen. De Dresdener Lokal Anzeiger, die sinds 1 Januari nog slechts als weekblad verscheen, heeft thans opgehouden te be staan. Zooals vele andere bladen in Duitschland is het slachtoffer geworden van den nood der tijden. Volgens het Berliner Tageblatt zal Laurent, de Fransche gezant, Dinsdag a.s. op ziin post te Berlijn tcrugkecren. Een B. T. A.-bericht uit Funchal maakt melding van een ernstige longaandoening bij ex-keizer Karl. Het orgaan van don Ned. R.K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonper soneel, maakt met begrijpelijke voldoe ning melding van een in de vergade ring van 't Doorluchtig Episcopaat, 14 en 15 De-ember j.l. te Utrecht genomen beslissing, welke als volgt luidt: „De Centrale Bond van Post-, Tele graaf- en Te'e'o npersoneel (O.B.P.T.T.) moet gereke d worden onder de vereeni- gingon, die in het Bisschoppelijk com muniqué van 10 December 1918 onder 2 zijn aangeduid on de bepalingen van 3 en 4 van het communiqué zijn in haar vollen omvang op dezen Bond van toe- passingr". Het Bisschoppelijk communiqué van 10 December, sub 2, 3 en 4 zegt het volgende: 2. Een katholiek mag zich niet aan sluiten bij vercenigingen, die, o'schoon zij den naam van anarchistisch of so cialistisch niet dragen, toch verbonden zijn met anai histische bp so-ialhti che veregniginge-', of de:e metterdaad steu nen. 3. Op den katholiek, die zich bij zulke Cerce ligingen hee t aangesloten of zulke vercenigingen metterdaad steunt, rust do zware verplichting dat lidmaat schap op te zeggen of dien steun nieit meer te verleenen. 4. Zoolang derhalve oen katholiek lid is van zulke vereenigingen en althans niet het vaste voornemen heeft dat lid maatschap zo dra mogelijk op te zeggen- of. zoo'ang hij z'ilke vereenigingen met terdaad wil blijven steunen, kan hij geen kwijtschelding der zonden verkrijgen en bijgevolg .geen Sacrament waardig ont vangen". I Deze beslissing ge' oel gelijklui'end als vcor het lidmaats hap der socialistische organisaties, maakt aan veel onzeker heid en aan ve'er dubbelzinnige hording nu een einde. Aan alle afdeelingen van den R.-K. Kiezersbond is door den heer B. Th. de Wolf een circulaire verzonden, waaraan we het volgende ontleenen: Onder de middelen, tot welslagen der a.s. verkiezingen, door het bestuur van den bond gesteld, komt o.m. ook voor het houden van een R.-K. Politieken Landdag, waarvan de organisatie aan on- dergeteekende, als Directeur van het R.-K. Centraal Propaganda Bureau, werd i opgedragen. j Aanvankelijk op een vroegeren datum gesteld, meende het bestuur, ook al ge dwongen door de moeilijkheden een goed vergaderlokaal te krijgen, dat Dinsdag 18 April (3de Paaschdag) wel de geschikste dag zou zijn onze aangekondigde R.-K. Politieke Demonstratie te doen houden, j Wij zijn geslaagd beslag te leggen op het grootste vergaderlokaal te Utrecht, „Tivoli waar dus deze grootsche betoo ging zal worden gehouden en te 1 uur precies zal aanvangen. Twee bekwame sprekers zullen er het woord voeren, n.l. onze Veteraan in de R.-K. Politieke beweging, de om zijn groote diensten voor de R.-K. Partij, zoo gewaardeerde Oud-Minister van Finan ciën Air. M. C. Kolkman en de overal in den lande om zijn propagandistischen ijver zoo bekend en gewaardeerd zijnde Mr. Jan Bomans. Zij zullen ons zeggen wat_onze Katho lieke kiezersplicht is en ons aansporen den inzet van den verkiezingstrijd ten nutte te maken voor hen, van wier poli tieke plichtsvervulling het af zal hangen of de a.s. verkiezingen ons ten zegen strekken of wel ons land zullen brengen tot een langdurige parlementaire on macht. Dit moge in dezen tijd vooral, waarin de hoogere belangen nog al eens voor het menschelijk egoïsme moeten wijken, ge zegd worden. Deze R.-K. Politieke Landdag moet worden een uiting van eensgezind willen een drang naar het voeren van echte ge zonde R.-K. politieke propaganda, een willen bestendigen van onze heerlijke Roomsche eenheid, welke ons in staat stelde datgene te bereiken in Nederland, waarop wij thans met trots kunnen wijzen; een belofte aan elkaar gegeven op dien propaganda-dag met volle echt Room sche toewijding ons te geven aan het verkiezingswerk, dat ons de zege bren gen moet. Moge deze geest, in welke de organisa tie van den politieken landdag begonnen is, zich vaardig maken over u allen en deze Katholieke demonstratie ons weder dat heerlijk beeld geven van Roomsche eenheid, Roomsch willen en Roomsch enthousiasme, zoo noodig voor het wel- slagen van den verkiezingsstrijd. Deze dag moet ook een beeld geven, dat de Roomsche blijmoedigheid ons nog niet vreemd is geworden. Echt gezonde opgewektheid diene het stempel te drukken op deze vergadering, aan welker welslagen muziek en zang het hunne zullen bijdragen. Voor Zondag 9 April zag ondergetee- kende gaarne in zijn bezit de mededeeling hoeveel afgevaardigden ter vergadering zullen komen en wie uwer aan het ge- meenschappelijk diner zal deelnemen, wat bij voldoende deelname te zes ure zal plaats vinden in het Jaarbeursrestaurant. Laat dus niemand onzer ontbreken en dus door het geheele land de leuze klin ken: Dinsdag 18 April naar Tivoli Utrecht! Het programma voor den dag zelf zal te voren in de R.-K. pers worden bekend gemaakt. OORLOGSBEGROOTING. Het amendement-Marchant c.s. in zake vermindering art. 125 (geen aanschaffing nieuw materiaal), is Woensdag door de Tweede Kamer met 58 tegen 33 stemmen verworpen. DE VLOOTWET. Na een zeer rumoerige zitting besloot de Tweede Kamer Woensdag het ont- werp-Vlootwet te behandelen tegelijk met de Marine-begrooting voor 1922. Ncderlandsche Journalistenkring."De algemcene vergadering van den Neder- landschen journalistenkring ha d op 26 Fe bruari 1.1. besloten, dat de kring alleen dan zou toetreden tot een Internationale/ Pers-Unie, wanneer geen enkel werd uitge sloten, doch alle landen zonder onder scheid werden toegelaten. Dit besluit is, op verzoek van 60 leden, aan het referendum ouderworpen. VarC de 426 leden, die daartoe gerech tigd waren (de leden buiten Nederland zijn uitgesloten) hebben er 224 aan het refe rendum deelgenomen. De uitslag was, d»< het besluit der algemeene vergadering met 171 tegen 53 stemmen is bekrachtigd. Examens vroedvrouw. De Minister van Arbeid brengt ter kennis, dat eerlang gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen van vroedvrouw Voor de toelating tot dat examen -moet het bewijs worden overgelegd, dat de can- didaat als leerling-vroedvrouw is inge schreven en daarna ten minste tien ge wone verlossingen in tegenwoordigheid van een bevoegd verloskundige hier te lande heeft verricht. Het praclische gedeelte van bedoeld examen zal worden afgenomen 1e Amster dam 24, 25 en 26 April, te Rotterdam 27. 28 en 29 April en te Heerlen 5 en 6 Mei: het theoretisch gedeelte zal worden afge nomen te Amsterdam 14, 15, 16 en 17 Ju ni, te Rotterdam 19, 20, 21, 22 en 23 Juni, te Heerlen 29 en 30 Juni en 1 Juli, tt. Groningen in de maand December van dit jaar. Zij, die tot het practisch of theoretisch gedeelte wenschen te worden toegelaten, worden in de gelegenheid gesteld daarvan te doen blijken aan den voorzitter der examen-commissie, - resp. vóór 7 April en 15 Mei e.k., en wel aan dr. L. F. Dries- sen, arts, te Amsterdam, indien zij het examen te Amsterdam wenschen af te leg gen, aan K. de Snoo, geneesheer-directeur van de Rijkskweekschool voor vroedvrou wen te Rotterdam, indien zij het examen te Rotterdam wenschen af te leggen, en aan dr. R. J. Th. Meuer, geneesheer-di recteur van de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen le Amsterdam, indien zii bet examen te Heerlen wenschen af te leggen. Zij, die te Groningen wenschen te wor den geëxamineerd, moeten zich eveneens daarvoor schriftelijk vóór 1 Aug. aanmel- bcn bij den voorzitter der examen-com missie. prof. dr. G. C. Nijhoff, hoogleeraar te Groningen. De „Zeeland". Uit Vlissingen wordt aan het "N. v. d. D. geseind: Wij kunnen bevestigen dat de „Maat schappij Zeeland" financieel geholpen is door de firma Wilhelm Miiller Co., to Rotterdam. De zelfstandigheid der maat schappij blijft echter behouden, zoodat zelfs de statuten niet gewijzigd behoeve», te worden. Vergadering van Woensdag 29 Maart Regeling der werkzaamheden De VOORZITTER stelt voor, verschil* lende ontwerpen op de agenda te plaat- sen, waaronder dc vlootwet. De heer DR10N (V. B.) wijst overhaas ting af en vraagt latere behandeling. De heer HUGENHOLTZ (S. D. A. P.) vindt het tijdstip ongeschikt in verband met de resultaten der conferentie te Washington en in verband met de aan staande verkiezingen, waarbij alle vrou wen zullen meekiezen, voorts wenscht hij de beslissing over het gebruik van duik- booten af te wachten en acht hij behan deling vóór de verkiezing ongewenscht. De heer v. RAVESTEIJN (C. P.) be strijdt ook de behandeling op dit oogen- blik en stelt een nieuw afdeelingsonder- zoek voor. De VOORZITTER zegt, dat de Regee ring op spoed aandringt, opdat er vaste lijn kome in het marine-beleid, mede met het oog op het personeelsvraagstuk. Spre ker wenscht de "lootwet te behandelen, gelijk met de nVkrJta-begrooting. De heer A. P aALMAN (C. S. P.) acht de behandelfo»; thans onbehoorlijk en protesteert daartegen. Het voorstel-Van Ravesteyn (nieuw af- deelingsonderzoek) wordt verworpen met 48 tegen 43 stemmen. Het voorstel-Drion (uitstel van behandeling) wordt eveneens verworpen met 48 tegen 43 stemmen. Het amendement-Marchant, tot ver mindering van de post voor de aan schaffing van materiaal met drie millioen wordt verworpen met 58 tegen 33 stem men. Daarna is alzoo besloten het ontwerp- Vlootwet op de agenda te plaatsen. Oorlogsbegrooting. De heer ZADELHOF (S. D. A. P.) ver dedigt een amendement om de post voor den steun aan behoeftige gemobiliseerdca met een half millioen te ver'noogen. De heer A. P. STAALMAN steunt dit amendepient en wenscht zelfs een blanco crediet. De MINISTER zegt toe gelden te zul len aanvragen als dit noodig is. De MINISTER is bereid don post van 30 tot 100.000 gulden te verhoogen. Het amendement-Zadelhoff w /rit ver worpen met 63 tegen 26 stemmeu. De heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) critiseert de hooge kosten voor de mare chaussee-kazernes. De MINISTER zegt, dat reeds zuinig heid wordt betracht en dat de posten aanmerkelijk zijn verlaagd. De post voor kazernes wordt goedge keurd met 63 tegen 28 stemmen. Inzake de poliiietrocpcn deelt de MI NISTER mede, dat te Amsterdam li>4 man geplaatst zal worden ter vervanging} van de cavalerie. De heer KLEEREKOOPER (S. D. A. P.) vraagt waarom dit geschiedt. Hij ziet de beteekenis daarvan niet. Het lijkt lum. verdacht. Kan de Amsterdamscbc poli tie haar werk niet af? De MINISTER zegt dat bij vcsmindc- ring der cavalerie in Amsterdam de goe de gelegenheid ontstaat voor huisvesting van de politictroepen. De post voor politietroepen wordt goedgekeurd met 67 tegen 23 stemmer Bij den post kampementen, verklaart de MINISTER dat deze passen in zijn stel sel en dat verwerping van dien post on aannemelijk is voor de regeering Dc post voor de kampementen wordt goedgekeurd met 50 tegen 41 stemmen. Te midden van veel rumoer spraken de heeren TER HALL (V. B.), RIIGGE (S. (.Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5