VERKEER EN POSTERIJEN. UIT ONZE OOST. KERK EN SCHOOL Het Nederlandsch Internationaal Missiecongres. Rome en de Kinder-Missiebond. KUNST EN KENNIS. Uit boek en blad. GEMENGIMNEUWS. NOTARIS CONTRA LANDBOUWER. KORTE BERICHTEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. D. A. P.) en TER LAAN over artillerie - inrichtingen. De oorlogsbegrooting wordt GOEDGE KEURD met 47 tegen 42 stemmen rechts tegen links. Internationale treinverbindingen. Naar De Geld. meldt, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Venlo, van de directie der Ned. Spoorwegen de me- dedeeling ontvangen, dat niet kan worden voldaan aan het verzoek tot het inleggen van internationale treinverbindingen DuitschlandHolland over Venlo. Wel zou getracht worden om betere treinver bindingen te krijgen van Venlo met Duitschland. De verraders(f) van miss Cavell. Uit Weltevreden wordt d.d. 27 dezer ge seind: De „Midden-Java"-correspondent van de „Indische Courant", heeft een on derhoud gehad met George Borgers, die een der verraders van miss Cavell zou zijn. Borgers beriep zich er op, dat hij, toen de Duitschers hem gevangen namen, in leven'cevaar verkeerde, tengevolge van verrichte koeriersdiensten voor de Belgi sche regeering. Hij wist den dood te ont snappen door voor verrader te spelen. Evenwel houdt hij vol, onschuldig te zijn aan het verraad van miss Cavell. De WelEerw. Heer A. de Wit, kape laan te Arnhem, schrijft ons: In September a.s. zal te Utrecht het tweede Nederlandsch Missiecongres ge houden worden, hetwelk een internatio naal karakter zal dragen. -Maastricht, de stad van Sint Servaes, was de plaats die het eerst intellectueel Nederland zag te zamen komen; Utrecht, Willibrords veste, zal in September a.s. de talrijke geestelijke en leeken-missie- vrienden binnen zijn muren ontvangen, wanneer zij voor een tweede maal te zamen komen, nu met de leiders uit het buitenland, om te luisteren naar het ge sprokene, om te beluisteren den alge- meenen, d. L den katholieken Missiezin enom te handelen. Want luisteren zullen wij daar naar de veie Nederlandsche en niet-Neder- landsche Missionarissen en Missiologen, die studie en ervaring niet onbenut zul len laten om de groote principen van de missieactie te doen doordringen in alle kringen van Katholiek Nederland, spe ciaal in die kringen, die leiding moeten geven aan anderen, al was het alleen maar door het persoonlijk voorbeeld. Is het dan nog noodig, dat er gespro ken wordt van Missie-actie, waar geen dorp zoo klein is in ons vaderland of het heeft zijn Missieavonden of Missiedagen gehad? Zeker, Katholiek Nederland is op dit punt allerminst de geringste onder de dochteren van de Roomsche Kerk, al be hoort zij niet tot de grootste, al is zij niet de oudste, maar toch.... wil de actie, zoo heerlijk gevoerd in ons land, blijven de vruchten afwerpen, dan moet zij goed gefundeerd zijn, dan is Missiekennis absoluut noodzakelijk. Or. J. Schmidlin schrijft in zijn „Ein- fuhrung in die Missionswissenschaft" blz. 26: „Geen missieactie zonder missielief de, geen missieliefde zonder missiebe grip, geen missiebegrip zonder missie kennis, geen missiekennis zonder missie studie; deze gevolgtrekking volgt duide lijk zoowel uit de feiten als uit den aard van de zaak." De vele zeer schoone annalen, het be zielend woord van den gerepatrieerden missionaris, hebben in ons land het leger gevormd van duizenden, die propagan dist zijn in de wereldmissioneering. Ook de intellectueele klasse komt. Het Con gres in Maastricht, Juli 1921, heeft het bewezen. De voorbereiding toch was ge heel in handen van te Maastricht wonen de gegradueerden, de studenten-missie actie met haar Amsterdamschen medi- schen cursus, heeft die meening nog ver sterkt. 'och blijvende actie vraagt blijvende studie. Bij vele intellectueel hoogstaande, voorbeeldige katholieken wil het er bovendien nog niet in, dat missie-actie plicht is en niet een liefdewerk, waar voor men nu eens ijvert, of waarvoor men zijn penning offert, omdat men er wal voor voelt. Het wil er nog niet in, omdat men in die zaken onkundig is èn wat de gronden betreft èn wat betreft den feitelijken stand der wereldmissio neering. e gronden voor het individu, dat zijn: Zijn lidmaatschap van de Kerk, wier doel het is alle volken te leiden tot de zalig heid, door te prediken het Evangelie „-.an alle schepsel". Zijn naastenliefde, die het individu cfngt te geven aan den naaste, wat hem het meest noodzakelijk is: het geloof. Zijn dankbaarheid, die hem alles doet aanwenden om anderen ook te geven, wat hij zelf om niet ont vangen heeft. Grond voor missieactie len slotte is zijn gehoorzaamheid als lid van de Kerk aan Paus en Bisschoppen, die het de laatste jaren allerminst aan aansporingen hebben doen ontbreken om cie Missie te helpen, op de eerste plaats ooor middel van de groote centrale ge-, nootschappen. n de feitelijke stand van zaken? Deze is s volgt kort samen gevat: De velden staan wit tot den oogst; de arbeiders zijn weinig in getal. Wij kunnen veel win ti n, maar wij kunnen ook veel verliezen. De groote financiëele draagkracht der Protestantsche zending, waardoor het haar mogelijk is technisch vooraan te s.aan, het ontwakend nationaal bewust zijn der Oostersche volken wanneer t":ï minste een Christelijke politiek het n et in goede banen weet te leiden z n feiten, die wij onder het ook moeten z:en en dié ons moeien aansporen alle kracht aan te wenden. Bekeeringswerk immers moge in wezen een Godswerk z::n een werk der genade, het vraagt menschelijke medewerking; ook hier geidt het bekende adagium: „de genade ve-onderstelt de natuur." aarom moet het ook tot daden k .:n in September a.s. té Utrecht. Rome moet weten waarop het ia Neder land in de toekomst rekenen kan. Rome moet weten dat het Pinkstervuur breede intellectueele kringen heeft aangegrepen co liet intellect heeft gesteld in den ctonsl der wereldmissioneering. De Am- rdamsche, de Delftsche en de Wage- nmgsche studenten, die hun vakkennis ten dienste stellen van de missionaris sen, zijn de voorboden van een voor de Kerk schitterende periode. Waar blijven onze missie-artsen, waar de missie-ziekenhuizen, de groote kracht der Protestantsche zending? Waar blijven onze seminaries voor In- landsche priester-candidateft, of liever de gelden voor hun opleiding benoodigd, want seminaries bestaan er reeds vele. Een inlandsche geestelijkheid is noodig, willen wij in de toekomst behouden wat wij hebben. Het zijn slechts enkele vragen, waarop de Utrechtsche congresdagen een ant woord mogen geven. En dat antwoord zal gunstig zijn, in dien allen medewerken. EEN JUBILEEREND NEDER LANDSCHE MISSIEBISSCHOP. Door de Missionarissen van Spar- rendaal, Vught, werd een jubileum nummer hunner annalen uitgegeven bij gelegenheid van het Zilveren Bis- schopsfeest van Mgr. Abels A post Vic. van Oost-Mogolië, den nestor der Nederlandsche Missiebisschoppen, ge boren in 't jaar 1857 en Bisschiojp gewijd in 1897. Het is heel en al gewijd aan den Hoogen Jubilaris en zijne Mspsiëo! en is gratis verkrijgbaar aan genoemd Missiehuis. Het vangt aan met eencn brief van gelukwenschen van Z.Ein. Kardinaal van Rossum, die luidt als volgt: Rome, 15 December 1921. Zeer Doiorl. en Hoogw. Heer, De congregatie der Propaganda ver neemt met 't grootste genoegen, dat Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid het volgende jaar den vijf- en twin- tigsten verjaardag van hare Bis schoppelijke wijding hoopt te vieren. Het herderlijk ambt, dat U zoolang en met zooveel zelfverloochening hebt uitgeoefend, is waarlijk door den Heer gezegend geworden; hoezeer toch heeft zich onder Uw bestuur niet uitgebreid deze verre Missie van Oost-Mongolië. Reeds veertig jaren hebt U edel- moedig en voor-altijd verzakende aan de vreugde en terugkeer in Uw va derland, U geheel en al toegewijd aan de bekeering der ongeloovigen. Dilt is een prachtig voorbeeld, geve God dat vele anderen zich opofferen zooals U, dat ze vertrekken zonder ooit aan terugkomst te denken, en zonder ooit te betreuren, hetgeen ze verlaten heb ben, om God en de zielen te dienen. Heeft Uwe Hoogwaardigheid sinds veertig jaren ook edelmoedig verzaakt aan zijn vaderland, uwe landgenoo- ten toch hebben U niet vergeten. Bij gelegenheid van dit Bisschoppe lijk jubilé hebben ze het plan ge maald Uwe Hoogwaardigheid te hel pen in het stichten van een hospi taal in Uw Vicariaat. Van ganscher harte juich ik dit» edele initiatief toe, de verhevensto taal immers van onzen, heiligen gods dienst zijn de werken van Liefda digheid. Moge het den Heer behagen Uwe Hoogwaardigheid het onuitsprekelijke geluk te schenken, steeds nieuwe schaapjes in uwe kudde op te ne men, ik van mijn kant bied U mijne persoonlijke en welgemeende wen- schen aan. Van Uwe Doorluchtige Hoogwaar digheid de dienstwillige dienaar, (n. ondertG. M. kardinaal VAN ROSSUM, Pref. P. FUMASONI-BIONDI Arch, de Diocl. Secretaris. Het Maandelijkscke Missietijdschrift voor de R.-K. Jeugd, uitgegeven door de Paters van den H. Geest te Weert en ge doopt „Ons Missievriendje", werd bij zijne geboorte door leiders en vrienden der missie-actie hartelijk verwelkomd en blijde begroet. Als een echt kind van onzen tijd werd het reeds kort na zijne geboorte stichter van een bond, nj. den Kinder-Missiebond Het is nu nog slechts acht maanden oud en heeft reeds hoog bezoek mogen ont vangen. Mgr. Schrijnen, Bisschop van Roermond, heeft het gezegend, zijn ge boorte-acte officieel onderteekend door het goedkeuren der Statuten en een be zoek van Rome bracht rijke geschenken van veelvuldige aflaten. Behalve de volle aflaten op den dag der inschrijving en op bepaalde grootere feestdagen, heeft men nog gedeeltelijke aflaten op de feesten der Nederlandsche Heiligen en der eerste Ge loofsverkondigers in Nederland. Door die hooge goedkeuring der Ker kelijke Overheid en die rijke gunsten van Rome aan den Kinder-Missiebond wordt zeker het lidmaatschap ten zeerste aan bevolen en den kindèren een bijzondere weg aangewezen, waai'langs zij, volgens hunne jaren, het verre missiewerk kun nen bereiken met hun zachten krachti- gen steun: het gebed en de H. Communie. Hoe gelukkig treden hier de Statuten van den Kinder-Missiebond in de richting van Paus Pius X, den Apostel der veel vuldige en dagelijksche Communie. Zij onderhouden en bevorderen die, door daaraan eene zeer bijzondere en zeer be- Jangrijke intentie voor te stellen. Immers zij vragen van hunne leden minstens eene wekelijksche Apostolische Communie. Dit beteekent eene H. Communie om Gods zegen over den missie-arbeid af te smee- ken, vurig te bidden voor de bekeering der heidenen en in het bijzonder God te vragen om talrijke missie-roepingen. Lid van den Kinder-Missiebond kunnen worden de kinderen, die tot de eerste H. Communie zijn toegelaten en zij blijven dit tot hun 17 jaar. Hier treedt, ook op eene zeer gelukkige wijze, de Kinder- Missiebond de kinderen tegemoet, die van hunne geboorte .af lid kunnen zijn van het Genootschap der H. Kmdschheid, om hen van af hunne H. Communie een gewich- tigen stap verder in het Apostolaat te laten doen door de wekelijksche Aposto lische Communie. Tevens kan men ver wachten, dat, opgegroeid met dien Apos- tolischen geest, zij des te zeker zullen overgaan tot het lidmaatschap van het Genootschap tot Voortplanting des Ge- loofs en ook dan zullen blijven volharden in de wekelijksche Apostolische Com munie. Ik zie zoo graag die twee schilderijen naast elkander hangen uit het Evangelie, 1 die twee altijd sprekende tafereelen uit het leven van Jesus: De visschers op den oever van het meer, bij hunne schuiten, met hunne netten over hunne schouders. Jesus in hun midden en het onderschrift: „De Roeping der kleine Apostelen". Beelden van het algemeen Apostolaat in de Katholieke Kerk. Jesus heeft de kleine Apostelen tot zich geroepen en de groote Apostelen van onzen tijd zullen hen niet van Hem verwijderen. Zij voelen te goed en meer dan ooit, welke bovennatuurlijke hulp er afgebeden moet worden, welke stroomen van genade er voortdurend moeten geleid worden naar de missievel- den. Indien hun het rijk der hemelen be hoort, dan zullen zij daar ook wel eenigen invloed hebben. Wat kan het welbewuste kindergebed met de Kinder-Communie niet onpeilbaar zegenrijk werkzaam zijnl Terwijl de groote Apostelen met hunne lippen spreken tot de menschen, spreken de kleinste Apostelen met hunne harten tot God. Daarenboven, de kinderen voor de mis sionarissen leeren bidden, hen aan de arme heidenen doen denken, gaat daar voor hen zelf niet missie-opvoeding van uit? Welke voortreffelijke instelling! de leden van den Kinder-Missiebond werken voor anderen en hun arbeid werkt zege nend op hen terug. De Beschermheiligen, aan den Kinder- Missiebond toegevoegd, de zalige Marte laren van Oeganda, zijn voor de jeugd treffende en opwekkende voorbeelden. De beide Missie-tafereelen uit het Evangelie, die ik boven aanhaalde, zie ik .als 't ware in moderne uitbeelding her leven, n.l.: in den Priester-Missiebond en in den Kinder-Missiebond; beiden zijn er zoo juist opgericht om Apostelen te zijn en te kweeken en door de groote Aposto lische Genootschappen der H. Kinds heid en tot Voortplanting des Geloofs, altijd vruchtbaar, nog vruchtbaarder te maken. Dat de groote Apostelen de hand dus reiken aan de kleine, de Priester-Missie bond aan den Kinder-Missiebond, dat de leiders der jeugd daar langs dezen weg van het lidmaatschap leiden naar het Kinder-Apostelschap en dat de Missiona rissen zelf de kinderen daardoor brengen in hunne reien als hunne misdienaren met het geestelijk wierookvat. Om het lidmaatschap te verkrijgen en de aflaten te verdienen, zende men de namen op ter inschrijving in het register van den Kinder-Missiebond, dat in het Missiehuis van den H. Geest te Weert bewaard wordt en men houde zich aan de wekeiijksche Communie. HENRY RAIJMAKERS, Miss. C. I. C. M. MUSEUM DOORWERTH. De verzamelingen van het Gelderseh Historisch Museum in het kasteel Door- werth zijn met een belangrijk bruikleen verrijkt. Mevrouw Van Heutsz geboren Barones Van Brakell heeft voor het museum in bruikleen afgestaan een aantal geschil- derdo familieportretten der Van Brakells,. antieke meubels (kasten, stoelen en ta fels) lampen, albasten vazen, pendules, caudelabres, poroelein en glaswerk, voorts wapenborden en platen. Al deae voor- werpen zijn afkomstig van de familie Van Brakell, die van 1837 tot 1878 het kasteel Doorwerth bewoonde. Deze belangwekkende verzameling is niet de eenige aanwinst van het museum, bovendien werd door mevrouw Van Heutsz Van Brakell ten geschenke afgestaan het zilveren avondmaaJetel dat destijds in de bekende kasteel-kapel weTd gebruikt. Het kasteel Doorwerth heeft nu naast de schitterende wapencollecties van het Nederlandsch Artillerie Museum en. de Johanniterzalen ook in het Gelderseh Mu seum, waarvan jhr. J. Beelaerts van Blokland directeur is, door deze aanwinst een belangrijke attractieve verzameling verkregen. HANDBOEKJE VOOR DE VEKEE- NIGINGEN „VOOR EER EN DEUGD" In de laatst verschenen aflevering van „Mannenadel en Vrouweneer" kondigt de Redactie het verschijnen aan van „ons handboekje" en zegt: Ontegenzeggelijk is „Voor Eer en Deugd" een godsdienstig sociale ver- eeniging, welke zich ten doel stelt del bestrijding der openbare zedeloosheid en het behoud of herstel der reine zeden. Godsdienstig is die vereeniging, wijl zij ter bereiking van haar doel vooral op den godsdienst wil steunen, in de vaste overtuiging, dat zonder dat gods dienstig en met name, zonder dat bo- vennatuurlijk-godsdienstig element alle pogingen ter verbetering geheel of ge deeltelijk ijdel zullen zijn. Sod 11 is die vereeniging, omdat zij lederen openbaren wantoestand op ge bied van zeden in de maatschappij wil voorkomen of uitroeien, omdat zij voor geen enkel rechtmatig doeltreffend middel terugschrikt, al gaat het met nog zooveel moeilijkheden gepaard, al vor dert het protest-vergaderingen, meetin gen en bewerking van de groote maesa. Bij de plaatselijke afdeelingen van „Voor Eer en Deugd" treedt dit sociaal karakter dikwijls op den voorgrond, wijl het godsdienstig element reeds genoeg zaam behartigd wordt in andere ter plaatse bestaande vereenigingen, als in Derde Orde, H. Familie, Maria Congre gatie. Dit is ook de reden, waarom het aantal der noodige vergaderingen voor de leden der plaatselijke afdeelingen van V.É. en D. tot een minimum (twee)' door de Statuten is beperkt. Vergaderingen van bestuursleden en van propagandisten van allen dus, welke bij de gemeenschappelijke aotie meer di rect zijn betrokken, zuilen natuurlijk tal rijker wegen. Niettemin deed zich reeds voor die wel is waar minder talrijke zuiver gods dienstige vergaderingen toch de behoefte gevoelen aan een „Handboekje". De uitgave ziet er netjo3 uit; for maat handig- prijs, do bekenöo omstan digheden in aanmerking genomen, zeer billijk n.I. per exemplaar franco peri post 15 cent, bij getallen van 50 of 100 slecht» 12 of 10 oont per stuk. Wat den inhoud betreft: eerst de volg orde der oefeningen, bestaande in zang, gebed, aankondiging en predikatie. De noodige afwisseling ontbreekt daar niet. Het medeleven met den grooten Eer en Deugdstrijd wordt vergemakke lijkt door 'de toespraak of lezing en door de mededeelingen. Onder de ge zangen vinden wij behalve het „Venii Creator" en „Tantum ergo", nog een smeekzang tot God, een lied ter eeret van Jezus' Goddelijk Hart, een lied ter eere der Onbevlekte en eindelijk het strijdlied der leden van „Voor Eer en Deugd". Onder de geregeld te gebruiken gebe den komt een gebed tot God om do zuiverheid van ziel en lichaam te vra gen, gebeden tot Jezus, den minnaar! der zuiverheid, voor den bloei van „Voor Eer en Deugd", tot de H. Maagd ea St. Jozef, én nog een reeks van gebe den naar keuze o.a. tot den H. Lamberi- tus, feestdag 17 Sept., den onverschrok ken verdediger van do heiligheid de» huwelijks, voor. Wij twijfelen er niet aan, of dit „Handboekje" met zijn gebeden en ge zangen zal zeer veel goed stichten en helpen Gods onmisbaren zegen over 't Eer en Deugdwerk af te trekken. Uitermate practiseh is de vermelding op den omslag van de aflaten voor de Eer en Deugd-leden, verder van diplo ma's, statuten, hangers, spelden en broches en van de organen en eenige; propaganda-lectuur aan het Centraal Bu reau Voor Eer en Deugd, Willem II, Singel 69, Roermond, te verkrijgen. L. DE DROOGTE IN 1921. Een meer normale zomer te wachten De opeenvolging van droge maanden in 1921 is een zoo zeldzaam voorkomend verschijnsel, schrijft Prof. Dr. 0. van Everdingen, hoofddirecteur van het Me teorologisch Instituut, in „Water en Gas", dat men tot 1857 en 1858 terug moet gaan om een droogteperiode van der gelijke lengte te krijgen. De vraag of een herhaling van de droogte in den aanstaanden zomer waar schijnlijk is, kan niet anders dan op statistische gronden worden beantwoord, tenzij men eenigermate kan aangeven waardoor de droogte werd teweeg ge bracht. Prof. van Everdingen meent dat de droogte veroorzaakt is doordat de hooge- drukgordel van de sub. tropen zich Noord waarts verplaatste en zich uitbreidde, zoo dat hij mede over onze omgeving kwam te liggen. Ook in andere maanden, en eveneens in 1857, kan de droogte steeds in verband gebracht worden met abnormaal hooge luchtdrukking. De bijzonderheid van het weer van het vorige jaar was dus, dat een weerstoe- stand, die normaal aan de Middelland- sche Zee wordt aangetroffen, zich dit maal noordelijker heeft vertoond. 1 De eenige verklaring, die voor de ver plaatsing van het hooge drukgebied bij de Azoren en wellicht andere derge lijke gebieden kan worden gevonden, moe berusten op een oorzaak in deze gebie den zelf, en wel in de groote circulatie der lucht tussehen het gebied der tro pische regens en dat van de kalmte- gordels. Naar onze voorstelling hangt da' intensiteit van deze geheele circulatie ii de eerste plaats van de zonnestraling af van welke men weet, dat zij onregel matige schommelingen vertoont. De on derstelling is niet te gewaagd, dat een vrij langdurige, gemiddelde afwijking van de normale waarde (te sterke straling), waarvan waarnemingen voor sommige maanden reeds blijken gaven, voor de verplaatsing van het hooge-drukgebied verantwoordelijk is. Nader onderzoek is hier echter nog gewensclit. Het valt buiten de eigenlijke weer kunde, naar de oorzaken van de schom melingen der zonaetiviteit te vragen, en ook de astronomie geeft daarop nog geen afdoend antwoord vast staat alleen, dat de veranderingen tamelijk grillig zijn. Deze wetenschap, gevoegd bij de Statis tiek, die ons slechts voor meer dan 60 jaren een dergelijke droogte toonde, geeft ons een zeker vertrouwen, dat de vrij overvloedige regens, welke de winter maanden ons tot dusver hebben gebracht, als een voorbode van een meer nor malen zomer mogen worden beschouwd. Serum tegen longontsteking. Een H. N. telegram uit Londen meldt, dat dr. Cowan Guthrie aldaar een serum heeft uitgevonden tegen longontsteking, waar mede hij zoowel in de Ver. Stalen als in Engeland proeven heeft genomen, die het bewijs leveren, dat de ziekte niet meer zooals thans het geval is, als buitenge woon gevaarlijk dient te worden be schouwd. Bmnen een paar dagen zal hij in het koloniaal Instituut een lezing over zijn uitvinding honden en tevens nadere mededeeling doen over de samenstelling van zijn serum. Strijd tegen diphtheric. Daar in het tuindorp Elinkwijk aan den Amsterdam schen straatweg bij Utrecht, in het nude gedeelte van Zuilen en in de gemeente Maarssen nog altijd een diphterie-haard aanwezig moet zijn, van waar de zmwic zich voortplant, zullen naar het Utr. Dbl. meldt, nu met het middel van prof. Behr- rmg te Marburg proeven worden genomen tot actieve immumiseering. Prof. Spronck heeft met het middel van prof. Behring verschillende proeven geno men, teneinde te constateeren hoé sterk de toxine en anti-toxine is, in dit procédé opgenomen en in welke quanta de stof kan wonden ingespoten om een heil zame uitwerking te kuminen oefenen op het levende wezen. Die proeven hebben dit resultaat gehad, dat prof. Spronck in het middel van prof Behring alle vertrouwen heeft en het dan ook met gerustheid ter toepassing meent te kunnen aanbevelen. NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen bet keurig uitgevoerd verslag over 1921 der R.K. Vereeniging van werkgevers in de metaalnijverheid. UIT EEN JAARVERSLAG. Zoooven verscheen het 35ste jaarver slag van het Instituut voor Blinden te Grave, bestaande uit het „St. Henricus Gesticht" voor mannelijke blinden, opge richt in 1859 en het gesticht „De Wijnberg" voor vrouwelijke blinden da- teerende van 1882. Vooreerst wordt meer gevolgd de offi- cieele benaming van het Instituut go- geven, voor hen, die de R.K. blinden bij schenking of legaat willen gedenken. Daarop volgen de aanbevolingen van 't Doorluchtig Episcopaat en eenige over- eleden Bisschoppen. Het v l-: slag zelf be gint met de droeve tijding, die ©ersit tegen het eind van het verslagjaar be kend werd, dat de algemoone maatregel van bestuur waarbij aan het blinden onderwijs Rijkssubsidie zou worden ver strekt, dcor den minister van financiën was ter zijde gelegd. Er is dan ook alle reden voor het extra-beroep op oor respondenten, vrienden en weldoeners, om steun. De verslagen der beide afdeei'n- gen ademen een geest van opgewektheid en betrouwen, zonder welke een arbeid als in Grave onbestaanbaar is. Tot slot eenige aardige foto's, varia en de lijst der aanwezige blinden ge durende het verslagjaar. 7E EEUWFEEST DERDE ORDE VAN DEN H. FRA^CISCUS. Slutting van het Jubeljaar. Op verlangen van den Generaal-Overste der Eerw. Paters Franciscanen zal op len Paaschdag bij de sluiting van het jubeljaar ter gelegenheid van de feestviering van het Zevende Eeuwfeest van de Derde Orde van den H. Vader Franciscus in alle ker ken en kapellen der Franciscaner-orde een pleoht'ig Te Deum gezongen worden na het Lof tot dankzegging voor alle gunsten van God in dit jubeljaar ontvangen en de vele leden gedurende dit jaar voor deze Orde aangeworven. De landbouwer A. den B. uit Wamel heeft een geschil met den notaris For- mijne uit 1 iel. De notaris wenscht dien tengevolge Den B. als pachter, noch als borgstellen Maar de boeren zijn van meé- ndng, dat de notaris ongelijk heeft en Den B, gelijk; zij scharen zich aan de zijde van Den B. Nu was er verpachting van weiland aan het veerhuis te WameJ. Een heele brigade rijksveldwachters met den commandant was toegeschoten om het geval bij te wonen. Onder pijnlijke stilte dreunt de afslager zijn lijstje af tot op het moment, dat een triomfantelijk rpijn, uit den mond van Den B, door de zaal weerklinkt en een reuzen- zucht zich uit aller kelen loswringt, zooals dat na een oplossing van spannende oogen- blikken gebruikelijk is. Den B. zou echter niet lang pléizier van zijn manmoedige daad beleven, want aanstonds volgt het onverbiddelijk veto van den notaris: Ik neem dat bod niet aan! Gemompel en voetgeschuivel. Een verdere voortzetting van de verpachting zou niet geslaagd zijn. Dat begrijpt «le notaris ook. Hij sluit zijn boeken envertrekt. (Geld.) DOODELIJK ONGELUK. De trein van Hilversum, die Dinsdag 9,39 te Bussum moet aankomen, reed Dins dagavond langs den overweg Brinklaan te Bussum, toen de boomen niet waren ge sloten. Ben motorrijder, de kweeker M. T„ uit Naarden, passeerde juist op zijn Har- 'ley Davidson en werd door den trein ge grepen. 20 Meter verder vond men hem afschuwelijk verminkt liggen; het motor rijwiel was totaal vernield. Ooggetuigen verklaarden, dat dé heer T. zeer kalm reed. De overwfegwachler, die beweert het signaal niet te hebben gehoord, zat met enkele personen in het seinhuisje koffie te drinkerf. Dit is binnen enkele maanden het twee de zeer ernstige ongeluk bij de niet ge sloten overwegen in Bussum. (Tel.) EEN NIEiUWE WONDERDOKTER. Te Maasitrkiht vertoeft sedert ruim acht diagen zekere professor Olio Oüo, die door psychotherapeutische behandeling ziels- en zenuwziekten zegt Ie kunnen ge nezen. Zes séances, onder weke één wetenschappelijke avond voor genees- heeren en intefiiedtueelen. welke alle vo le zalen rokken, hebben dé aanvankelijke terughoudendheid van het publiek, over wonnen. Dacht men eerst met een iele- paath als Rubini te doen te hebben, het genezen van personen uit het publiek, die stotterden of verlamming in dé fbeenén hadden, bracht de toeschouwers tot een andere meenirag en zelfs to't bewondering. De professor zette vooraf uiteen, dat hij geen organische gebreken béhandé:t. Het geld dlalt hij hier in Nederland! en diaarna in Engeland, waarheen hij zich be geeft, verdient, moet dienen tot ins.andl- Oi ouding van zijn instituut te Blankenburg in den Har®, waar hij door ziin genres- wijze talrijke slachtoffers van dien oorog van hun zdélslijdien en hun zenuwpijnen moet genezen hebben. VERWARRINGEN DES TI.ID'S. Men schrijft van den Langémdlijk aan het N. v. d. D.: Groote verwarring iheerscht hier thans in de tijdhegeüng. Uit de luimbouwvereeni- gingen, die besloten den ouden tijd te handhaven, is reedis een dbpulalöe naar dén minister gezonden, len einde onlhef- fjniè voor déizc tuinbouwslreek te beolei- ten, omdlalt hij dé nieuwe tijdregè'ing, reeds bij vroege morgenlooude moet ver- den gearbeid. De R.-K. torenuurwerken wijzen dén oudien tijd aan, die der open bare gebouwen gehoorzamen den nieu wen. Sommige -scholen beginnen volgens dé nduwo tijdregeting, andere »vb'genis de oude. De veilingen voegen zich naar#dlen nieuwen, tijd, de bouwers blijven den oudien bijna zonder uitzondering getrouw. De gemeenttebestuién beproeven thans orde dn deze verwarring te brengen. DE DIEFSTAL IBIJ HET STAL DEPARTEMENT. De administrateur van het Kon. Sial- dteparlcmenl! en zijn Boon zijn, in verband' met dén diefstal van een f 4000 in die kamer van den eerste nar het Huis van Bewaring overgebracht. Vad. HET MOTORONGELUK OP DEN SPOORWEG. Over het motorongeval te Busisum aan den overweg bij ik, Wïmé imoasctiO'-J meldt het ,Jlbld." nader, dat stoffe lijk overschot van dén ongchnwdeu 25» jarigen Lkweeker W. Terpstra, die zoo noodlottig om het levén kwam, voor on* derzoek is overgebracht naar Amsberda-a- De overwegwachter Wei,-kim, die ver» zuimdé den overgang af te Sluiten, be weert da,t hem het gebruikelijke signaal tot sluiten niet bereikt heeft. De poiïlle heeft tegen hem proces-verbaal opge maakt. VALUTA-REISAVONTUREN. Men schrijft uit Vento aan de „Geid.' Een dezer avonden zat in den trein van M. G,adbschKaldéniarchen een vrouw uit een dezer dorpen van de omgeving, die een trioot-pakje bad gekocht voor haar zoontje in de meenéng, dat het vrij uit mocht. Te laait ervoer zij, dat (het ge vaar groot was, diat het bij dé visitatie in Kaiden'kirchen in homdten der visiteiise zou achterblijven. Goedé raad was duur. Gelukkig zat in den trein een man met een 4-jarig jongetje, die reddling bracht in den nood. Het kind 'kreeg het mooie pakje aan en was niet weinig daarmee in zijn schik. B4j de visitatie aan het station Kalden, kirciien keek ihet, ofschoon wel wat ver- dbcht dik, even onschuldig als voorheen, zoodlat de smokkeltruc uitstekend slaagde. Toen de trein zich later weer in beweging zette werd de jeugdige smokkeLhandfan- ger weer van zijn trientje beroofd! EEN GEMOEDELIJK ANARCHIST. Voor het Kantongerecht te Leeuw a r- dén. Het- ,»N. v. Fr." vertelt: Een bejaard mannetje in Zondagsche jas, met vlugge kordate stappen naai voren. „Uw naam?" vraagt dé Kantonrechter, ,,Jan Joihan G. Ik 'ben anarchist en sla Jijsecht tegenover allé gezag' De 'heeren wetén dus dadelijk precies wat ze aan dezen beklaagde hebben. „Ik kom bier," gaat Johan G. verder, „om eens aanschouwelijk onderwijs te ontvangen in de werking dér wel. Al ja ren ge'«dén was ik van plain mij eens te laten bekeuren cm gelegenheid lé hoblteir tegen de wet, die alle individueele vrijheid aam banden legt, te protesteeren. Daar om „Maar beste man", ondieibreekt hem de Kantonrechter, „i,k wou nu wel graag eens van je hooren, of je scfou'dSg bent aan hetgeen je ten laste is gelegd of niet. Hebt je werkelijk dlien bewusten avond geen licht op je hroodikar geihad?" ,J>ie vraag zal ik niet met ja en niet met nee beantwoorden Ik sta hier op de plaats waar recht gesproken wordt, maar ik kan onmogeLijk eerbied hebben voor diie rechtspraak. Ik plaats bet Openbaar Ministerie hier op 't zelfde standpunt als waarop al zijn collega's elders slaan. Wordt ooit 'n beklaagde geloofd? Nóóit. Altijd' is H gezag, diat 't recht ran zijn kant heeft. Alle meiMdheÜjkheiri bij de rechtspraak is weg. Mensdh en rechter, dat is nooit te ver- eenügen. Maar dat noem ik het Openbaar 'Ministerie hier niet kwalijk hoor," voegt Jam Joham G. er vriendelijk bij. De Kantonrechter verzoekt bekt. nu ter zake te fcomen. Hij heeft geen tijd nver zijn beschouwingen langer aam te hooren. Maar waarneer G. morgen om 11 uut bier ■wil komen, acal "hij thorn ni-ort ptearor nKRg eens 'be woord staan." .Morgén om elf uur", zegt beklaagde. „Nee dat gaat niet, dan moet ik mijn brood verdienen. Maar ik wil graag eern een avond met mijnheer komen praten.'* Dit vriendelijk aanbod' wordit evenwel niet aanvaard. j Een oplichter gepakt. De politie te Dordrecht heeft, naar de Dordr. Crt. meldt, aangehouden zekeren A. J. E. H., uit Den Haag, die, na ui: het huis van bewaring te Breda on: te zijn, zijn intrek had genomen een hotel te Dordrecht en aldaar in korten tijd elf winkeliers voor verschillende goederen heeft opgelicht. Inbraak. Te Den Bommel hebben die ven zich door vernieling van een ruit toe gang weten te verschaffen tot de Gerefor meerde Kerk. Zij hebben door openbre king van kasten het aanwezige geld, af komstig van collecten, zijnde een bedrag van ongeveer 100, medegenomen. Levend verbrand. Te Bussum had de echtgenoofe van den apotheker B. R., een potje terpentijn met was op de kachel gezet, dat plotseling in brand sloeg. ZÜ trachtte de vlammen te dooven, maar geraakte hierbij zelf in brand, en werd zoo ernstig aan borst en armen gewond, dat zij na enkele uren overleed. DE EERSTE AMSTERDAMSCHE PAASCHVEE-TENTOONSTELLING. Tot voor korten tijd leek het tot de onmogelijkheden te behooren in Amster dam een dergelijke Vee-tentooBstellin4 te organiseeren; er is daar evenwel blijk baar verandering in gekomen en uit de reeds binnen gekomen inschrijvingen blijkt, dat er zelfs zoer veel animo voor bestaat. Als gevolg van het groot aantal inschrijvingen is de Commissie van Bij stand al verplicht geweest de bepalingen betreffende het groote vee te verbeteren. In bet vraagprogramma was mede met het oog op den korten tijd van voorberei ding geen onderscheid in klassen ge maakt van Bont- en Blaarkop-Fokvec en ook vee gevoederd met spoeling. Men heeft besloten de bepalingen voor het an dere hier genoemde Fokvee ook voor de ze rubrieken te laten gelden. Tevens zij medegedeeld dat'aan deze tentoonstelling geen verloting verbonden is. De tentoonstellingsdagen zijn 7, 8 en April. De indeeling van deze 3-daagsche Ten toonstelling is als volgt: Vrijdag: alle klassen groot vee. Zaterdag: Schapen, Varkens, Bokken en vee ter opluistering. Zondag: Kippen, konijnen en duiven. Wedvlucht voor Postduiven en wedstrijd voor ingespannen Bokkenwagens. De tentoonstelling sluit des middags 6- uur. De commissieleden, de heeren C. Bille, voorzitter, G. Deen Bzn., H. Houtman, Amstelveen, W. v. d. Kw>' 1 C. Pereboom, G. H. Prins, A. M. v. Jol. C. H. Vink en H. Melkman, secretaris, geven gaarne alle gewenschte inlichtinpe Sluiting der inschrijving, 3 April. Het secretariaat is gevestigd: „Me Paleis voor Volksvlijt, Amsterdam-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6