indrukken van DAMIAATJES DONDERDAG 30 MAART 1923 44ste JAARGANG No. 14104 >ER KWARTAAL T 3.25 »ER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. j DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. OVER HET MOOFJ) GEWASSEN. UIT DEN OMTREK. HAARLEM. Kamer van Koophandel. - „THEA OAS" - Vloeibaar Mefaalpoetscrême IS, 20 30 ci. per bus. GIRen. Controle noodig J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Het Nieuwe Postkantoor. Burgerlijke Stand. >E ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN BUREAUX: 277. De mededeeling Dinsdag in de bladen gedaan, dat het comité-van Cranenburgh tegen 7 April a.s. een groote vergadering van alle malcontente Katholieken te Utrecht hijeen zal roepen en dat aan die vergadering een voorstel zal worden ge daan om een nieuwe Katholieke Staats partij te vormen en met eigen candidaten uit te komen, heeft begrijpelijkerwijze ee- nige ontroering gebracht, verklaarbaar, omdat die vergadering van j.l. Maandag, alsmede alle vroegere bijeenkomsten van de heeren van Cranenburgh c.s. in het ge heim geschiedden. Het groote publiek en zelfs een groot deel onzer dagbladpers, welke geen gelegenheid had om zich doot betrouwbare gegevens over het verloop dier vergaderingen op de hoogte te hou den, vormde zich daarom al heel spoedig scheeve voorstellingen omtrent hetgeen de actie-van Cranenburgh beoogde. Zoo kan men thans, na het jongste communiqué der vergadering te Amster dam vrij algemeen de stelling lezen en hooren: dat het nu met de eenheid in onze katholieke partij gedaan is; de scheuring is voltrokken; de R.K. Staats partij ligt aan stukken. En dit is «jet enkel fantasie van bui tenstaanders. Dinsdagavond publiceerde de Maasbode een onderhoud met iemand, die de vergadering te Amsterdam had bijgewoond en die met een stelligheid, waartegen blijkbaar niets was in te hren gen, beweerde, dat het nu uit zou zijn met de Aalberse-politiek; dat te Utrecht een groote politieke partij van andersge- zinde Katholieken stond opgericht te worden, dat men wel tien zetels zou halen in de nieuwe Kamer, enz. Zulk een stem nu wordt voor d e mee ning van de actie-van Cranenburgh ge houden en het is dan zeer begrijpelijk, dat me» aanstonds van scheuring praat. Feit echter is, dat op de jongste vergade ring te Amsterdam de heethoofden den boventoon voerden en het ook wisten te brengen tot de stemming over het heken- de advies aan de Utrechtsche vergadering. Hoezeer het dezen elementen te doen was, om toch maar den schijn te wekken als zou de actie-van Cranenburgh met op zet op de vorming van een nieuwe partij aansturen, bleek wel hieruit, dat zij zich aanvankelijk krachtig verzetten tegen de minderheid, welke eischte, dat- de stem menverhouding in het communiqué zou worden opgenomen. Uit die verhouding immers bleek, dat een stemming van 30 tegen 16 en 5 blan co geen houvast gaf aan een definitief be sluit te Utrecht. En dit te minder, wan neer men weet, dat de leiding, de initia tiefnemers van deze actie, tegen een scheuring en splitsing gekant zijn en deze ook nooit hebben bedoeld. Duidelijk blijkt dit weer uit hetgeen een dergenen, die de actie-van Cranenburgh van den aanvang af met sympathie heeft meegemaakt, en nu, na de vergadering van Maandagavond hevig teleurgesteld is. schrijft in „De Tijd" van gisterenavond: te sympathiseerèh, is mij na een zakelij-maanden, de invoering van het nieu we stelsel, goed gewerkt heeft, doordat er meer op wordt toegezien, dat huisge- nooten niet onbevoegd gebruik maken van de telefoon. Verder doordat b.v. kin deren niet de telefoonlijn gebruiken om over schoolwerk te spreken. Het gebeur de b.v. dat de lijnen naar Bloemëndaal langen tijd om dezen reden bezet waren. Het gevolg daarvan was niet alleen, dat andere abonné's moesten wachten, omdat de lijnen „in gesprek" waren, maar ook dat het personeel der telefoon voortdu rend moest informeeren of de lijn nog „in gesprek" was. De indruk van de ver- keerscommissie is, dat toepassing van het nieuwe stelsel zoo practisch mogelijk plaats heeft en ook billijk en coulant. De rondvraag leverde niets op, waar na de voorzitter de afscheidsrede hield, die men elders in dit blad vindt. De heer H e e m s vroeg daarna het woord als een der oudste leden der Ka mer. Hij wees op den uitnemenden gees, die in de Kamer onder de leden steeds heeft geheerscht. Men was er niet alleen vrienden, maar, scheen het, zelfs familieleden. In dit ver band dankte hij voor de hartelijkheid tij dens zijn ziekte ondervonden. In het bijzonder huldigde hl) ook den heer Gerritsz, als secretaris. Veel heeft hij van hem geleerd en steeds behandelde de secretaris de zaken met groote onpar- „Helaas ben ik en zijn meerderen met mij bedrogen uitgekomen. Al spoedig bleek mij, dat velen in de strooming me degingen met even goede bedoelingen als ik, maar dat zij verder werden meege sleept dan zij wenschten. Allerlei elemen ten als om persoonlijke ervaringen in liet zakenleven ontevredenen, liberaal-katho lieken, die het postvatten van katholieke beginselen in het openbare leven niet heb ben geleerd, en niet weinig welmeenende maar reactionnaire dillettanten op staat kundig gebied, kregen in dev samenkora- jten de bovenhand. Dit kon te gemakke lijker geschieden, omdat niemand de kunst verstond de nieuwe wenschen scherp te formuleeren, iets wat tot den huidigen dag nog gebeuren moet. Op de vergaderingen, vooral op de jongste, is door degenen, wien langzaam de oogen voor het gevaar der ietwat avontuurlijk voortgedrevenen begonnen open te gaan, gewaarschuwd tegen het stellen van eigen candidalen en de risico s die aan een geheel nieuwe organisatie der bestaande Katholieke partij verbonden zijn. Onder de aanhangers van een reac tionnaire politiek tot het uiterste, wond de een den ander op, men overschatte de beteekenis der ingekomen adhaesie-betui- gingen, sommigen droomden reeds van een tiental Kamerzetels, welke de nieuwe groepeering zouden toevallen, men zou zijn kracht eens meten met die van den Algemeenen Bond van R.K. Kiesvereeni- gingen, enz. enz. Zelfs aanwezige dames doolden die buitensporige verwachtingen. Laat ik u eerlijk zeggen, dat ik gedes illusioneerd ben, en dat zich moer dan één met mij zal terugtrekken uit deze ge vaarlijke politieke onderneming, die op eén vaag program een even vage toekomst vjjepioeft in te gaan. Het argument, dat "vele katholieke stemmen zullen verloren gaan. indien hun niet de gelegenheid wordt gegeven, met persoonlijkheden en vertrouwensmannen -der nieuwe richting ker inzicht in den werkelijken toestand gebleken te zijn zich zelf iets wijs te ma ken en anderen zand in de oogen te strooien. Dergelijke stemmen zullen ons thans noodlottiger worden dan indien zü b.v. op een Christelijk-Historisclie waren uitgebracht, welke partij mij aan deze ka tholieke geestverwanten politiek ge sproken het naaste blijkt te staan. Nu de scheuring in de katholieke een heid de toeleg is van de heeren Van Cra nenburgh c.s. trek ik mij, hoe crilisch ik ook gezind blijf tegenover richting en beleid der officieele Katholieke partij, te rug uit een beweging, waarin het liberaal- katholicisine, zonder partijtucht opgevoed zijn laatste stuiptrekkingen doet. De prijs- eeo.er scheuring is mij te duur." Aldus de teleurgestelde ex-Cranen- burgher. Hieruit blijkt dus, dat de scheuring er allereerst in 'liet kamp der heeren Van Cranenburgh c.s. zelf. De beweging is den leiders en initiatief nemers over het hoofd gewassen; de on tevredenen .zonder politiek vreanlwoorde- lijkheidsgevoel speelden op de jongste bij eenkomst de baas. Maar daarmee is oi. ooik het gevaar van de beweging gaf. Een dier heethoofden, welke zich in de Maasbode uitte, betoogde zelfs, dat het be stuur van dien R. K. Bond wel ter verga dering te Utrecht zou udtgenoodigd wor den, maar dat het zijn mond had te hou den: voor debat met de Katholieke organi satie was nu de tijd voorbij! Of het Bondshestuur aan zulk een co- medfeverloionHig zal meedoen, betwijfelen wij natuurlijk ten sterkste. Nu zijn er twee mogelijkheden: ofwel de bezadigde en verstandige elementen heb ben in Utrecht straks de overhand en dan is er geen gevaar. Ofwel, de groote verga dering te Utrecht wordt oen copie van de Amsterdamsche en dan lijkt ons het ge vaar al evenmin groot. De serieuze ele menten in de actie-Van Cranenburg zullen zich dan wel terugtrekken en er blijft niets over dan een ongeorganiseerde of slecht georganiseerde groep, zonder vast om schreven doel. Bleef de actie-Van Cranenburgh in de ■banen, waarfci zij oorspronkelijk werd ge leld, dan zouden de voorstanders dier be weging zeker wel het een en ander in de R. K. politieke beweging bereikt hebben. Wij gaan verder en zeggen, dat, wanneer de elementen., welke oofspitonkclijk open lijk en in het geheim deze actie op touw zetten en steunden- den boventoon hadden blijven voeren en ten lange leste met eigen candidaten waren ufttgekJomen, dat hunne lijsten dan groote zuigkracht zouden heb ben gehad onder d|a zeer vele ontevredenen dlie er inderdaad in de kringen van de kleine hprgerij, den middenstand en de hoogre standen bestaan. Maar dit gevaar zou Alleen bij een se- rieuse beweging bestaan hebben. Verloopt waar nu kans op schijnt te bestaan de actie van Cranenburgh straks in een wilde beweging, dan zal het onze offici eele propaganda niet moeilijk vallen da groote massa te overtuigen, dat zij van deze dissidenten zonder stuur, doel en richting niets te verwachten heeft. In plaats van honderdduizenden stemmen, zooals men nu meent, zal dan die bewe ging geen 10.000 stemmen halen en in de geschiedenis gevoegd worden bij de veie kleine partijtjes, die bij iedere verkiezing dank zij het evenredig kiesstelsel opkomen en na eenige maanden weer verdwijnen. Maar dan is' alle vrees ook overbodig. tijdigheid. Zich richtende tot den heer Gerritsz, zeide hij, dat het hem aange naam was geweest den secretaris van aan gezicht tot aangezicht te hebben mogen mCDee" heer Dufour, onder-voorzitter der kamer, sloot zich namens de leden aan bij de woorden van hulde door de heeren Jacobs en Heems aan den heer Gerritsz gebracht. Den voorzitter, den heer Jacobs, zegde hij dank dat deze twee jaren het voorzitterschap der Kamer heeft willen waarnemen en voor de aangename samenwerking met hem en de leden. Spr. heeft gehoord dat de heer Jacobs van ,u zijn zich niet meer voor de nieuwe Kamer beschikbaar te stellen, ihi hooTdat hij van dit besluit zal terug komen en in de nieuwe Kamer nog veel en nuttig werk moge verrichten. De heer Gerritsz zeide met genoe gen 10 jaar het secretariaat der Kamer te hebben waargenomen, onder Pre"'|e enwerking met de voorzitters, de hee ren Enschedé, de Clercq en Jacobs en de leden. Hij dankte voor de ondervonden vriendschap. Maar behalve dat hem zijn taak aangenaam is geweest, is hetvoor hem ook een ernstige, leerzame tijd ge weest. Het heeft hem behoed een boe kenwurm te worden Spr, heeft contact met de werkelijkheid gekregen Hij heeft veel mogen leeren in den tijd van zijn se cretariaat, Het kost hem moeite van «jn werk 'te scheiden, maar het wordt hem gemakkelijk gemaakt door de aangename en waardeerendc wijze, waarop dit at- SCmenialaweSrd de openbare vergadering gesloten. Slaapziekte. Onze stadgenoot, dc heer H y. d. S„ de,de machinist in dienst b'j Nederland", werd op een zijner r naar Indië door de slaapziekte overvab ten, zoodat de gezagvoerder Senoodzaa^ was hem op het eiland Malta af Aldaar genoot hij een zorgvuldige verpte Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel, onder presidium van den heer W. G. H. Jacobs. Afwezig was de heer v. d. Boogaard. Door de Kamer is aan den Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie een adres gericht inzake draadlooze telefo nische verbinding met Engeland. Hierop is van den Directeur een schrijven ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat de technische zijde van een bedrijfszekerc telefonische draadlooze verbinding met Engeland wordt onderzocht en dat hij hoopt dat deze weldra tot stand zal ko men. Inzake de bestrating van de Wester gracht is een adres aan den gemeente raad gericht. De heer Dufour bracht namens de ver- keerscommissie verslag uit van een onder houd, dat zij had met den directeur der telefoon te Haarlem, betreffende de nieuwe telefoontarieven. Hieraan ontleenen wij, dat de directeur mededeelde, dat geen ernstige klachten over de indeeling der klassen zijn inge komen. Het is mogelijk, dat het aantal te lefoongesprekken van een abonné aanlei ding kan worden den abonné in een hoo- gere klasse in te deelen. De berekening van het aantal gesprekken zal echter loo- pen over een langeren termijn b.v. eenige maanden. De directeur zegde toe, dat nog voordat tot een verplaatsing van een abonné in 'n hoogere klasse zal worden overgegaan, deze tevoren zal worden ge waarschuwd. Er zijn bedrijven, die meer dere telefoonlijnen hebben en waarbij van de eene lijn meer gebruik wordt ge maakt dan van de andere. Voor deze abonné's zal het aantal gesprekken bere kend worden over alle lijnen. Daarvoor zal dus het gemiddelde van elke lijn worden genomen voor de berekening der klasse, waarin de abonné moet worden ingedeeld. De directeur had nog medegedeeld dat, naar zijne ervaring over de afgeloopen ging, welike lot'gevolg had, dat hij M ruim 20 dagen slapen, weder ontwaakte Hoewel nog zwak, zal hij binnenkort reis naar Nederland aanvaarden, tot g« heet herstel. De Commissie van Bijstand. De Raad van Arbeid heeft besloten zoo mogelijk een Centrale Commissie samen te stellen, die lot taak zal krijgen de pa tiëniten, die ingevolge de Invaliditeitswet zijn verpleegd en als genezen ontslagen met raad en daad bij Ie staan. De Raad van Arbeid ging hierbij un van de gedachte, dat het verkeerd is om de als genezen ontslagen patiënten aan wie in vete gevallen groote bedlragen z'Jn ten koste gelegd verder aan hun lot over te laten en dat een oommissie in deze zeer nulltig werk zou kunnen verrichten. Aan de daarvoor in aanmerking komen de organisaties is een uitnoodigiug gezon den tot een conferentie op 4 April a.s. 111 het gebouw van den Raad van Arbeid'. Garnizoensberichten. Aan den fourier M. Hos van bet 10< Regiment Infanterie wordt te rekenen (>I 1 April a.s. de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst toegekend. De stichting eener R.-K. Volksuniversiteit. Door het Plaatselijk Comité der K. S A. voor Haarlem en Omstreken wal Dinsdagavond een vergadering belegd, on te trachten te komen tot oprichting vai een voreeniging tot vestiging en in staiK houding van een R. K. Volksuniversiteit Uitgenoodigd waren de bestuursleden der R. K.-sociale vereenigingen te Haar lem en omgeving, de bezoekers der R- K ontwikkelingsavonden 19201921 en ver der zij, die belang stelden in de op richting eener Volksuniversiteit. De vergadering was niet best 'bezocht Bestaat er hier ter stede dan zoo weinig| belangstelling voor een op te richter R. K. Volksuniversiteit? Waren zij dar* maar wat talrijker ter vergadering ge komen, mr. Romme's machtig woord zoi hen wel liefde tot dat doel bijgebrach hebben. Aan de bestuurstafel had mede plaats genomen de geestelijk adviseur, de Zeer Eerw. Heer J. P. J. Kok. De voorzitter, mr. E. A. M. Hage- meyer, opende op de gewone wijze en sprak daarna zijn leedwezen uit' over het feit-, dat slechts zoo weinigen ajnl de uitnood ie.'ut* tot tl.ze vtfrscaderln den gevolg gegeven. Spr. zette uiteen het doel dezer vergadering en gaf daarna het woord aan mr. O. P. M. Romme uit Amsterdam. Deze zeide allereerst, hoe hij met be langstelling gevolgd had. den loop dor ontwikkelingsavonden van den cursus 1920 '21 en hoe hij hoopte, da die vruchtbare cursus mocht gevolgi worden door de oprichting thans van eei R. K. Volksuniversiteit hier ter stede. Spr. zeide dan, dat hij in zijn rede zou nagaan, of de hier ter stede schijn bare behoefte aan volksonderwijs een we zenlijken deugdelijken grondslag heeft, er of een Volksuniversiteit zou zijn iu het belang van hot katholiek volk, in het belang van het algemeen welzijn. Spr. wees er vervolgens op, hoe er strijd heerscht in de wereld, om de oude en verouderde maatschappij om te vormen in een nieuwere. De tijden kenmerken zich door een gemis aan nuchter, koel verstand, de belangenstrijd heerscht te voel. En toch eischt het algemeen belang, dat iedere groep liet algemeen belang overziet. Er moet gelet worden op de tweo stroomingen, welke nu heerschen het liberale kapitalisnïe, dat terug wil naar den voor-oorlogschen tijd en he socialisme, dat het particulier initiaief w.'j vernietigen; wat is het beste, het juiste midden? De verschillen:1e belangen moetei door de groepen zelf behartigd en niet van bovenaf gegeven worden. Er zijn in dit verband zoovele vragen te beantwoor den. En daarvoor is meerdere kennis noodig, en deze kan bijgebracht, wordex door een R. K. Volksuniversiteit. Dóór vermeerdering van kennis zal men in staat gesteld worden, meerdere activitei te ontplooien en daardoor mee kunnen helpen, de maatschappij om te vormen in den waren christelijken geest. Daar voor moet ook in Haarlem een R. K. Volksuniversiteit gesticht - worden, med ter demonstratie, dat ons geheele Katho lieke volk behoefte heeft aan Katholie' Volksonderwijs, Luid applaus verwierf deze met en thousiasme uitgesproken rede. De voorzitter bracht mr. Romme ee hartelijk dankwoord. Met algemeene stemmen werd daarn in principe besloten, to trachten, te ko men tot oprioliting van een veresnigin' tot vestiging en in 'stand houding van een R. K. Volksuniversiteit te Haarlem Besloten werd"" een comité te vormen bestaande uit afgevaardigden dér R. K organisation, hetwelk de verdere voorbe reidingen tot de stichting der R. K. Volksuniversiteit zal treffen. De aanwezige organisaties verklaar den zich -alle bereid zitting te nemen in dit comité, waarna de voorzitter, na een dankwoord voor het bereikte resu'- taat, de vergadering op de gebruikelij e wijze sloot. Buitengewoon Concert.* Haarlemsche Orkest-Voreeniging. Het als „buitengewoon" aangekon digde concert, ten bate van het Ziekte en Ondersteuningsfonds der Orkest leden, mocht in vele opzichten als buitengewoon worden aangemerkt. Buitengewoon is zulk een concert, omdat, gaat men dieper op deze kwes tie in, er uit blijkt, dat de kas voor zieke musici ontoereikend is om hen behoorlijk ziekteverlof of althans hun loon of gedeelte daarvan te kunnen uitbetalen bij evcntucele ziekte. Dit is treurig, maar waar. Ook was dit concert buitengewoon omdat de zangeres Di Moorlag, die plotseling verhinderd was, door Meta Reidel, die geheel onvoorbereid was, werd vervangen. En gebruiken wij teil. slotte het woord buitengewoon nog eens, dan is dit omdat het buitengewoon artis tiek was. De Dinsdagavond, die gewoonlijk voor de Haarlemsche Bachvereeniging is gereserveerd, met het orkest van de heeren Mengelberg en van Anrooy, was thans voor dit concert bestemd. Men is als bezoeker van de concerten van de Haarlemsche Bachvereeniging er op voorbereid, zoowel op orkestraal als .op vocaal gebied, het volmaakte te genieten. Laat ons eerlijk zijn, en hier ter wille van de waarheid mede- deelen, dat men evenwel wel eens on voldaan huiswaarts keert, omdat....1 de verwachtingen te hoog gespan nen waren. Zijn de verwachtingen minder hoog gespannen, hoe kan men zich dan dik wijls verheugen over liet gehoorde en onder heerlijke indrukken aan het ge- aotene terugdenken Zóó verging het ons gisteravond! Menigmaal hoorden wij Tschaikowskyls Symphonie Pathétique en leden en droomden met den genialen schepper medeDan was het de „groote" Mengelberg, die meevoerde in dat heerlijk rijk der tonen, ons deed zwel gen van het muzikaal genot. Maar gisteren was het onze Ger- harz, wiens frissche geest een tref fende, duidelijke analyse gaf van Tscliaikowsky's heerlijk kunstgewrocht Eén groot succes voor leider en uit voerenden, tot wie wij een hartelijk bravo roepen. Uitstekend klonk bijv. de moeilijke 5/1 maat, elastisch en vriendelijk; diep ontroerend de melo dische zangthemn's en opgewekt rhyt- VRAAGT UW WINKELIER misch de snellere tempo's. Vlekjes waren er o. a. iii hoorninzfetten, stem ming der le clarinet en trombones/ doch deze vergat men weer doouf Gerharz' begeesterende vertolking. Niet één der overige uitgevoerde orkestnummers als de ouverture Tann- hauser en Voorspel „Lohengrin" "kon den ons zoo voldoen. Gaarne geven wij toe, dat liet smaakverschil is, doch het Pelgrimslied van de ouverture Tannhauser klonk voor onze ooren wat vlug; in een weinig langzamer tempo had het naar onze meening meer karakteristiek geklonken,was het meer het devote lied der Pelgrims; later iu de verbreeding van ditzelfde thema was er wel een goed forto van het koper, doch dit was niet su perieur van klank. Evenwel was liet een sublieme vertolking en moet men Gerharz bewonderen dat hij met dit kleine aantal musici, gelet op de om vangrijkheid van dit werk, zulk een grootsche wedergave van dit effect volle werk gaf. Het Lotengriii-Vorspiel is altijd voor de strijkers en houtenblazers hoogst gevaarlijk. De minste invloed van de temperatuu op dzeer instrumenten is oorzaak van een minder goede stem ming. Slechts bij volmaakte stemming, en deze hangt dan ook meestal van gelukkige omstandigheden af, is het mogelijk Wagners gedachte, ons van het aardsche los te maken, te bena- deren. Klankschoon was er dikwijls, doch kan zulk een enkele bekkenslag een clinlax to niet doen, als die slag niet goed klinkt; één enkele hoorn toon het mooie der strijkers bij angelukkigen in zet, bederven! Met bewondering hebben wij hete or kest beluisterd bij de illustratie (bege leiding zou minder juist uitgedrukt zijn) van Mahler's „Lieder eines fahrenden Gesellen". Dat is een buitengewone op gaaf voor dirigent en orkest. Nog kort geleden boorden wij deze liederen van mevrouw Cahier- en het Concertgebouw orkest en moet bet ons van 't hart, dat ons kleine orjtóst (zie ook boven) zich zóó schitterend van zijn zware teak kweet. Doch Meta- Reidel verdient ook groote lof voor haar zelfbewuste vertol king dezer moeilijke liederen. Zeer grooten lof voor haar zelfbewuste vertol zij is een artiste van beteekenis met onmiskenbare routine, 't geen bleek uit het geheel zonder voorbereiding zingen van Mahler's liederen en de „Senta Ballade" uit „Der Eiiegende Hollander". Spoedig was zij over de eerste indruk ken, die jperkbaar waren, been, en ont plooiden zich haar stem en techniek kwaliteiten. Zij bevestigde baar uitste kende reputatie als zangeres en zou ons, zoo zij niet als helpster in den nood de reddende hand had uitgestoken, en thans zonder eenige voorbereiding op het jwdium kwam, tot eenige aanmer kingen genoopt hebben. Gaarne brengen 'wij die O) reke i g van die onvo' 'oe i\e voorbereiding. Met Gerharz naast haar, voelde zij zich weldra rustig en gaf zij door haar dikwijls diep gevoelde voordracht veel te waardeeren. Het was inderdaad, zie boven, een buitengewoon concert waarvoor, ge!et op het uitstekende idee waarvoor dit con cert gegeven werd, veel meer belang stelling had moeten en kunnen zijn. Als bij die goede musici nu maar 'n goed elftal voetballers was, wat zou de penningmeester dan een geld in kas hebben om gebroken beenen te doen zetten! Vergeef ons deze ironie, ge achte lezers, doch is het niet treurig, dat de kunst zoo op sloffen loopt. De zaal was matig bezet; moeten onze mu sici, vragen we, dan- naast hun veel- omvattenden en drukken werkkring nog gaan bedelen omdat er voor hen in mooi te volle dagen niet gezorgd wordt? K. H. KERKHOEE. Voor de Woensehe Piesters van H. P. f 2.50,'en f 10 van B. J. Van een werkman K. C. D. tot in tentie van liet H. Hart voor een der kinderen voor de Weensch Pr.: 4001 kronen. Voor hongerend Rusland van Wed. W. J. f 2.- Zangwedstrijd „Kunst en Broederschap", te Amsterdam. Zondag had te Amsterdam in het ge bouw „Bellevue" de loting plaats voor bo- vengenoemden wedstrijd, welke gehouden wordt op 20, 21, 27 en 28 Mei en 10 en 18 Juni in het Concertgebouw. De navolgende koren uit Haarlem en omstreken zullen aan dezen wedstrijd deelnemen: In de 3e afdeeling mannenkoren: Scho- len's Mannenkoor „Inter Nos.', directeur de heer G. J. Kalt. In de 2e afdeeling Mannenkoren: de Typo- en Lith. Vereeniging „Kunst na Ar beid," directeur de heer G. J. Kalt en „IJmuiden's Mannenkoor," directeur de heer N. Gonlag. In dc 3e afdeelinfl Gemenvde Koren: 4 O 4 4 Van 23 Maart tot 13 April liggen op de gemeentehuizen de kiezerslijsten ter in zage. Waar thans voor het eerst over het geheele land het algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht in werking is, is het dringend noodzakelijk, dat die lijsten overal zorgvuldig worden nagekeken of ze wel volledig zijn. Vooral de nieuwe kiezers en kiezeres sen mogen zich wel overtuigen of ze wel op de lijst staan. Er zullen zeker fouten gemaakt zijn. Het „Voik" weet zelfs al geruchten te vertellen, dat er hier en daar opzettelijk namen achterwege zouden gela n zijn. We laten deze insinuatie voor wat ze is maar zeggen, vooral aan propaganda- clubs: controleer of alles in orde is. Barometerstand 757. Neiging stilstand. OPGAVE Vfiite Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer" te IJmuiden, directeur de heer Piet Hespe. In de 2e afdeeling Gemengde Koren: Haarl. Gemengd Koor „Zangkunst," dir. de heer Jan Booda; IJmuiden's a Capella Koor, directeur de heer Henri Pielage; Haarl. Gemengd Koor, directeur de heer Jan Booda. In de afdeeling uitmuntendheid Mannen koren: Mannenkoor „Philip Loots," Haar lem, directeur de heer Henri Pielage. In de afdeeling uitmuntendheid Gem. Koren: Gemengd Kdbr „Polyhymnia," Haarlem, directeur de heer Willem Hespe. De volgende week word het nieu we postkantoor aan de Gedempte Oude Gracht in gebruik genomen en. het oude ontruimd. Het nieuwe ge bouw is nu geheel gereed en alleeji, dienen de meubelen en stoffeering nog te worden aangebracht mitsga ders de laatste hand gelegd aan dm buitenkant van het gebouw. Intus- schen is men gisterenmorgen begon nen met dé afbraak van de huizen aan de Zijlstraat op de plek waar het ver dere deel van het postkantoor zal worden gevestigd en get. zijn Nos, 46, 44, 42, 40, en 38. Tot en metl iiet sigarenmagazijn van den heer ld s, zal worden afgebroken. Men begon met de afbraak hoewelde bewoners nog in hun' huis waren. Hoewel de huizen reeds eenige maanden geil eden'onteigend zijn en door het Rijk gekocht en betaald waren nog nicti alle bewoners van een nieuwe wo ning voorzien. Maar daarop kunnen wij niet wachten deelde ons de heer Reinders, opzichter der Rijksgebouwen mede. Elke dag uitstel kost liet Rijk geld, doordat het oude Postkantoor niet ontruimd kan worden en het' nieuwe renteloos blijft staan. Dat mag wel op f 2000 per maand geschar worden. We zullen het 4en bewoners niet al te lastig maken. Zoo is er een die de volgende week een woning betrekken kan, zoolang zullen we wel geduld hebben. Een ander kan te gen Mei een huis krijgen, maar is er in geslaagd nu alvast voorloopig den inboedelt e kunnen opbergen. Een der bewoners heeft echter nu nog niets. Tot zoover de heer Reinders. Met voortvarendheid wordt aan de afbraak gewerkt. Men haalde liet dak van de woningen, terwijl de ver huiswagen nog voor de deur stond en terwijl in den winkel nog verkocht werd. Ondertrouwd: 29 Maart, J. P. Krom cn M. Meijboom. P, Sabelis en S. B. Pel, W. F. de Nijs en M. Heijman. J. Kiekens en C. S. de Haas. A. Jansen en H. Schram. H. O. v. d. Wall en M. E. Wesselius. Getrouwd: 29 Maart, R. v. d. Horst en C. v. Duijnen. G. F. v, d. Klashorst en A. S. Smink. I. Ravensbergen en R R. A. Wildeboer. W. Plessius en D Vrij. R. J. v. d. Voort en C. J. de Zeé P. v. Bakel en J. C. Moerkerk. C A. Spoor en W. C. Reijntjes. Geboren: 26 Maart, z. van J. A Knoope-v. Eijkern. 28 Maart, z. vai C. Roemer-Negrijn. 29 Maart, z. vai E. M. Zijlstra-Martin. Overleden: 27 Maart, W. Overakker; 61 j„ Riviervischmarkt. 28 Maart, J. C, D. v. Leeuwen, 44 j., Beeksteeg. C H. Verdoes, 13 j., Gen. Joubertstraat. A. Gijzen, 59 j., Gasthuisvest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1