- m VEERTIG GULDEN In en om Haarlem. COUPONS baandag en Dinsdag Heden keerden wij aan den heer MEIJER te Wijkeroog uit, als on- erplichte uitkeering de Somma van zegens hetaan hem overkomen ongeval. DIRECTIE N. HAARL. COURANT Uit den Omtrek ITERDAG 1 APRIL 1921 45ste JAARGANG No. 141Ï ER KWARTAALT 3.25 £R WEEKf 0 25 BANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL- BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD lit nummer bestaat uit vier bla- en, waaronder het Geïllustreerd ondagsblad in acht bladzijden. DE VLAG UIT! BELASTINGZAKEN als: aangiften, reclames, enz. worden tegen een billijk tarief geregeld door het Accountantskantoor van KEESOM Sa JL Ab Pers-Jubilea. HAARLEM. Van onze Rechtbank. iSE-M-KfiU*. fr J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem, Opticiens Fabrikanten. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT E ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 't Is al weer heel wat jaren ga rden, dat in Haarlem voor het eerst' et idee tot stichting van een Room- ;hc H.B.S. geopperd werd. 't Was let een ingezonden stuk in de „N. H. .t." op 8 September 1917, dat1 het alletje aan het róllen werd gebracht', laar de oplaaiende geestdrift bleek en stroovuurtje te zijn, dat geen oedsel vond in wijden kring. De meit raclit begonnen, actie zag zich al heel poedig verlamd. Laten wij de schuld even aan den grooten. schuldenaar an den laatsten tijd, den oorlog. Toen hebben wij getracht twee aren geleden de zaak opnieuw aan iet rollen te brengen en, wij moeten erlijk bekennen: was een der grootste 'oorstanders van het plan op efen [oeden dag niet op den gelukkigen tt!val gekomen zich tot de Paters Augustijnen te wenden, dan zouden wij hans nog even ver zijn als vijf jaren (el eden. Maar de voortvarende provinciaal Ier paters Augustijnen heeft met icnen voor dezen moedeloozen tijd on- (ccvenaarden durf besloten: iu Sep tember 1922 wordt er in Haarlem een ft. K. Lyceum geopend! Toen wij 'verleden jaar dit heuge- ijke nieuws mededeelden, hebben wij (een enkel teekeu van vreugdè onder Ie'Katholieke bevolking dezer streek ipgemerkt. En toch kunnen wij niet iaimemen, dat enkele uitzonderin gen daargelaten het grootse ICatho- ieke belang van de Stichting eener doomsche middelbare school niet .vordt ingezien. Wij vermoeden daar om nog altijd, dat de geringe sympa tic voor een Roomsche H.B.S. te Haarlem gelegen is in het feit, dat oien aan de zaak niet gelooft, voor- lat men ze ziet. Welnu, de levende bewijzen zal men binnen eenige weken hebben.Wij ont vangen de officieele mededeeling, dat tot de aanbesteding van den bouw van ten R. K. Lyceum is overgegaan. Wij hebben de absolute verzekering gekregen, dat dezen zomer een zoo danig gedeelte van het gebouw ge- recd komt, dat met September aan staande vier klassen gereed zijn. Het doel is namelijk met een 1ste en 2de tlasse Hoogere Burgerschool voor jon gens te beginnen en meu rekent op ..Voo'll toeloop, dat .aan iedere klas een. arallelklas zal moeten worden toe gevoegd. Alle Katholieke ouders, die dus van dan zijn hun zoon in 't aanstaande tela jaar middelbaar onderwijs te laten Volgen, of die reeds op een H.B.S. of lyceum een jongen hebben, die paar nu de eerste klasse doormaakt; geven zich spoedig qp voor .plaatsing op de Roomsche H.B.S te Haarlem. Wij vertrouwen, dat aile Katholieken in Haarlem en ia de wijde omgeving dezer stad, die hiervoor in aanmerking komen, niet zullen verzuimen van deze aangeboden gelegenheid gebruik te 'naken. ^Vij willen na al wat wjj vroeger ^over het nut en de noodznkelijk- pn Katholiek middelbaar onder schreven hebben, daar thans jier op ingaan, 't Is trouwens [rbodïg, naar wij vermoeden, de noodzakelijkheid van het fan bijzondere scholen voor pvijs heeft het pleit tegen L'c school gewonnen. Wij in den gelukkigen tijd,. Sdere lagere scholen bloei- |onbare om haar bestaan kc algemeens sympathie langen en standen onzer Ivoor de Roomsche Unir pigemoedigden opgewekt Lings ontslapen Paus zelf Ichtig Nederlandsch Epis- Iferblijdend feit, waaraan te twijfelen valt. rn zou mep dan voor het middel baar onderwijs ju den gevaarlijkst en leeftijd, de overgangsjaren, onze Ka tholieke jeugd aan het openbaar on derricht willen toevertrouwen? t Is te dwaas om er over te praten. Daarom behoeft de Roomsche H.B.S. be Haarlem dan ook naar wij ver houwen geen aanbeveling. De en kele vermelding van het feit: zij komt) tr, zij is er a.s. September 1 zal vol doende zijn om alle belanghebbenden to doop besluiten t^t aangifte van de eerste leerlingen voor de Room sche H.B.S. te Haarlem. En van heden af daar zijn wij ook zeker van zal de minder dan matige belangstelling van heel ons Roomsche publiek omslaan in warme en daadwerkelijke sympathie voor deze allernoodzakelijkste en onont beerlijke instelling. Immers wij heb ben dat vroeger breedvoerig uiteen gezet deze instelling heeft voor hare stichting en uitbreiding nog veel steun noodig. En nu door het prijzenswaardig ini tiatief van weinigen de daad is ge komen, nu moet de voltooiing en uit voering het werk van allen zijn! ALKMAAR WAAGPLEIN 1 BEVERWIJK BREESTR. 97 Vandaag, '1 April, viert een onzer meest geachte perszusters haai- 50- jarig bestaan. De Standaard.het An ti-Revolutionaire hoofdorgaan, werd heden voor 50 jaar gesticht en op de vóór-pagina van het zeldzaam fraaie feestnummer bij deze gelegen heid uitgegeven, prijkt Dr. A. Kuyper, de oprichter. Hoe zou het ook an ders? Deze koning ouder de Neder- landsche journalisten, die met zijn onnavolgbare pen aan ons vak zoo veel luister heeft bijgezet, hij was de ziel der anti-revolutionaire partij; waarvan ,,De Standaard" een halve eeuw lang de dage lij ksche spreekbuis was. Al heeft de groote leider dit, zijn feest, niet meer mogen beleven, zijn volgelingen kunnen het niet vieren zondier zijn beeld in het midden van den jubel te plaatsen en aan zijn' nagedachtenis de eerste en voornaam- sie hulde te bewijzen. Zonder dr. Kuyper toch is de roem volle geschiedenis der A,-R.-partij en van den' „Standaard" met denkbaar. Naast den stoeren kop en den jour- nnlistieken arbeid van dr. Kuyper vinde wij in het feestnummer dat op zwaar, glanzend papier gedrukt een meesterstuk van een courant is de portretten van Colijn en Idenburg. van burgemeester de Vlugt en de ove rige commissarissen der vennootschap en tal van. personen en groepen, die zich voor het blad en de partij ver dienstelijk hebben gemaakt. Een keur van lezenswaardige arti kelen vult verder de kolommen van deze kloeke vellen. Onzerzijds aan de jubileeren.de cou rant de beste wensclien op dezen historischen dag; niet enkel als dag blad-collega deelcn wij in dezen feest- jubel, maar meer nog als medestrijder in het kamp der pnincipieele, chris telijke journalistiek. Hoe zeer ver schillend de geestesrichting der lezers van anti-revolutionaire en Katholieke dagbladen ook moge zijn, ontelbare malen klonk er uit beiden, op eenzelf den dag éénzelfde geluid. In den strijd voor de erkenning van Gods oppermacht in het Staatsbe stuur, in den principicelen politieken strijd steunde-en schraagde de pers der coalitiegenooten elkander zoo me nigmaal en met uitnemend succes. Moge dit nog vele jaren aldus blij ven cn moge het „blad van Kuyper" iii di<^ vruchtbare samenwerking nog lang den standaard heffen! Nog een jubileum! Het is heden twaalf en een half jaar geleden, dat het eerste nummer ver scheen van de „Leidsclie Courant", het R. K. dagblad voor Leiden en om streken. Met reden ziet onze collega, die een eervolle positie naast hare zuste- rene inneemt, met genoegen op den af gel egden weg terug. Wij 'bieden haar ook onze geluk- wenschen aan! Personalia. Wij ontvangen bericht, dat onze verdienstelijke stadgenoot, de heer J. W. A. Beynes, die al sedert geruimen tijd bij zijn priester-zoon (Congregatie der H.H. Harten) te Makowao (Ha- waii-eilandenvertoeft, per ongeveer 1 April vandaar naar Ned. Oost-Indië vertrekt, om zijn dochter, die kloos- ter-overste is te Magelang (Java) al daar te gaan bezoeken. Tegen het na jaar denkt de heer Beyues, wien deze wereldreis blijkbaar goed bekomt,weer in het vaderland terug te zijn. Onze beste wensclien vergezlleu hem naar Java! De bij het le reg. inf. benoemde majoor C. Koning van het 10e reg. van dat wapen te Haarlem, komt te Assen in garnizoen. y Als administrateur van de Ned. Vereeniging van Electrotechnische Werkgevers zal blijven optreden de heer Jhr. J. C. Mollerus, Bloemendaal. De plannen tot reorganisatie der ver- eenig/ng werden goedgekeurd. Over den Paaschtijd. Wij ontleenen aan het „Wbld St. Ba- vo", het volgende: In verschillende kerken begint op Pas siezondag in de overige op Palmzon dag de Paaschtijd, waarin ieder ge- loovige, die tot de jaren des onder scheids, d.i. tot het gebruik des ver stands gekomen is, onder doodzonde ver plicht is, tenminste eenmaal waardig de H. Communie te ontvangen, tenzij "het, volgens den raad van den eigen priester lijken leidsman, om eenige wettige reden, beter is zich voor een tijd van het ont vangen dier H. Communie te onthouden. Zij, die iri den Paaschtijd om welke re den dan ook aan dit gebod der jaar- lijksche H, Communie niet hebben vol daan, blijven toch verplicht deze buiten den Paaschtijd alsnog te ontvangen. Het is aan te raden, deze jaarlijksche H. Communie te ontvangen in de eigen parochiekerk. Zij, die dit niet doen, zul len zorgen, daarvan mededeeling te doen aan hun eigen pastoor. Bij deze gelegenheid zij ook herinnerd aan de kerkelijke wet, welke onder dood zonde gebiedt aan iederen geloovige, die tot het gebruik des verstands gekomen is, ten minste éénmaal in het jaar alle dood zonden, waarvan hij zich schuldig weet, getrouw te biechten. Een bepaalde tijd is voor deze jaar lijksche Biecht niet voorgeschreven, even- mm* als een bepaalde pla^s, of een be paalde biechtvader. Men kan in deze handelen naar eigen vrije keuze. Aldus de voorschriften van het Kerke lijk Wetboek volgens beproefde uitleg gers. Lichamelijk letsel door schuld. Daarna stond terecht de fabrikant K. H., wonende le Heemstede, dat hij op 7 December 1921 onder de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, terwijl liet dor' r? was, heeft gereden met een door hem bestuurde automobiel op den weg Amsterdam Haarlem, met woeste vaart en beurtelings links middenop en rechts van den weg rijdend. Toen hij op een afstand van circa 75 M. aan de rechter zijde van den weg een stilstaande auto mobiel genaderd was, waarachter zich eenige personen bevonden, waaronder de gemeente-veldwachter J. M. v. d. Zande. (welke auto en personen Trtj duidelijk had kunnen zien) als hij oplettend was ge weest) remde hij even sterk en week naar links uit. Plotseling week hij weer met woeste vaart hoogst roekeloos en on voorzichtig naar rechis en reed aan op die stilstaande auto en de zich daarbij bevindende personen. Van de Zande werd aangereden en be kwam zoodanig lichamelijk leisel, dat hij gedurende circa een maand zijn ambt niet kon uitoefenen. Dit letzel was volgens de dagvaarding aan de schuld van bekl. te wijten. ten vijftal getuigen werd in deze zaak gehoord, die de verklaringen, in het pro- ces-verbaal afgelegd, bevestigden. Volgens de chauffeur van de aangehou den auto zou een fietsrijder den weg heb ben overgestoken vlak voor de auto, vlak voor het ongeluk. Daarom moest bekl. weer naar rechts wijken. De veldwachters hebben dit oversteken van den wielrijder, die trouwens onbekend gebleven is, niet gezien. Getuige veldwachter v. *d. Vloed zag de auto slingeren, Het weer was regenachtig. Bekl. „zat er in eens bovenop." Gel. stond met collega v. d. Zande achter een vracht auto, die zij hadden aangehouden. Bekl. ging in eens van links naar rechts. Getuige veldwachter v. d. Zande stond achter de auto. Hij bekeek met een zak lantaarn het rijbewijs van bekl. De verdediger, Mr. J. de Vrieze, merkte op, dat bekl. door het kijken in het licht dezer zaklantaarn in de war gebracht zou zijn. Verschillende getuigen a decharge verklaarden dat zij den heer H. ken den als een kalm rijder, die niet on voorzichtig is. De aanrijding was vol gens eenigen hunner door slippen ver oorzaakt. Zij hebben gezien dat de handrem aanstond. Het O.M. zette uiteen dat hier ter een ongeluk is op den Am- sterdamschen weg die berucht wordt om de smalheid, de slechte ligging der steenen en den slechten toestand Spr. gelooft, dat we hier met een eigenaardige rijdcrij te doen hebben. Bekl. is tevoren zelfs in de trambaan verzeild geraakt. Spr. wil dit echter buiten beschouwing laten en alleen spreken, over hetgeen te bewijzen is. Dat is het roekeloos rijden. De chauffeur van de aangehouden vrachtauto heeft toen de auto op 75 M. was al gezegd: „Daar komen stukken van". Deze getuige trok de veldwachters weg, om te voorkomen, dat ze aan gereden zouden worden. Ondanks dit werd v. d. Zande toch getroffen'. Waar oen deskundige chauffeur dit verklaart, is niet aan te nemen, dat de aanrijding door slippen veroor zaakt werd. Trouwens, het roekeloos rijden was toen al geschied. Bekl. had. gezien de omstandighe den op den weg, zijn vaart moeten temperen. Spr. eischt een hechtenis van 3 weken. De verdediger, mr. J. de Vrieze, betoogde dat de aanrijding aan een ongeluk te wijten was en vroeg vrij spraak. (Zitting van Donderdag). Zwaar lichamelijk letsel door schuld. Des namiddags stond terecht de chauf feur D. J. IJ. M. te Beverwijk, terzake dat hij op 13 October 1921 onder Wijk aan Zee en Duin inhei donkerrijdend over den zeer smallen Hoogen Hollanderweg bij het naderen van 2 wielrijders roekeloos eu on voorzichtig zonder op de geluid signalen van die fietsen acht te geven bijkans ge- lied aan de linkerzijde van dien weg is blij- ven door rijden zonder zich te overtuigen of er nog ruimte op den weg was voor die wielrijders om de auto aan de linker zijde van den weg te passeeren. Een dier wielrijders, C. J. Bus, die om een aanrijding te voorkomen op den gras berm geheel rechts van den weg was gaan rijnen en zich aan een heg trachtte vast te houden, wat niet gelukte waarbij hij kwam te vallen werd overreden. Bus' lin kerarm waszeer ernstig gekneusd en werd stijf. Gedurende geruiinen tijd kon de aan- geredene zijn bezigheden als stoker niet verrichten en er is geen uitzicht dat de kneuzing geheel genezen zal. Bekl. wordt ten laste gelegd dat dit zwaar lichamelijk letsel aan zijn schuld te wijten is. De auto, waar bekl. mede reed, bevatte 22 personen. Bekl. zeide, dat hij door de smalte van den weg niet anders kon rijden. De verklaringen van de getuigen leverden geen nieuwe gezichtspunten op. Volgens eenige getuigen 5 décharge reed de auto meer rechts van den weg, althans in het midden. De ambtenaar van het O. M. betoogde, dat als beklaagde inderdaad niet rechts had kunnen uitwijken, hij had moeten sloppen. Het is eenmaal onjuist te meenen. dal de weg allereerst voor de automobilisten is. Zeker in dit geval behoefden de wiel rijders niet af te stappen, omdat er voor hen nog ruimte was tot passeeren. Spr. is er van overtuigd, dat de arm van den getroffene onder het wiet is geweest; de getroffene verklaart dit beslist en jn de gegeven situatie is het wel niet anders mogelijk. Spr. acht bekl. schuldig en eischt een gevangenisstraf van een maand Verdediger was Mr. W. A. Hecker, die betoogde, dat niet gezegd kan worden, dat bekl. den verkeerden kant van den weg heeft gehouden. Ook heeft pl. bezwaar tegen de redactie der dagvaarding. Pl. betoogt, dat d schuld niet vaststaat en dat van zwaar lichamelijk letsel niet kon worden- gespro ken. Pl. vraagt vrijspraak, subs, een voor waardelijke straf. Uitspraken van 30 Maart. Het ongeluk op de Leidschevaart. Terzaike van het ongeluk op de Leid- sohe vaart op 22 September 1922, ver oordeelde de rechtbank H. J. J. v. d. M. wegens doo'd door onvoorzichtigheid tot f week gevangenisstraf. Door v. d. M. is hooger beroep tegen dit vonnis aaiigeteekcnd. Mishandeling met doodclijken afloop. De 33-jarige strijkster M. J. K., die haar stiefvader een siloot gegeven ha'd, waardoor deze van de trap Viel en over leed, is heden door de rechtbank veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Vrijgesproken. De Rechtbank heeft VRIJGESPROKEN öen motorrijder H. C., die op 5 Nov. op den Wagenweg de weduwe K. heeft aan gereden, waardoor zij is overleden. M. J. K., strijkster te Haarlem, veroor zaken van den dood door schuld, 2 m. gevangenisstraf. H. J. J. v. d. M., rij- wielihamdeiaar te Haarlem veroorzaken van dood door schuld, 1 maand gevan genisstraf. A. A„ stoiker te IJmuiden, bij verstek, E. W. zeeman, te Ve'.saroord, bij verstek, J. v. H., zeeman te Velseroord en P. J. R.. zeeman te Velseroord, bij verstek, wederspannigllteid, ieder 10 d. gevangenisstraf K. II., fabrikanft te Heemstede, bij verstek, appèl overtre" dting motor- en rijwielverordening, vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. T. S. K., koopman te Haarlem, aippèl over treding art. 437 W. v. S. geldboete van 25 subs. 10 d. hechtenis. G. R., café. houder te Heemskerk, appèl overtreding drankwet, vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. R .v. t S„ meikslijter le Am- stprdaim, diefstal, geldboete van 40, subs. 10 di. hechtenis. W. M. v. d. K., huisvr. W. de J„ eenvoudige belee- diiging, geldboete van 2 subs. 1 dag hechtenis. J. G. werkman, te Hoofd dorp, mishandeling, 1 veeik gev. sir. H. v. D., arbeider te Haaiiemnaermeer, mishandeling, geldboete van 20, subs. 10 d'. hechtenis. C. Z., tinirncraian te Zaandam, diefstal, geldboete van 5, -subs. 1 dag hechtenis. P. S., los werk man te Koog a.d. Zaan, eenvoudige befee- diging en mishandeling, 1 weck gev. stir. S. C., veehouder te BeemsHer, bij ver- 1 eenvoudige beteedliging, geldboete van 20 subs. 10 d. hechtenis. G. B„ st raat in h ker te Wormcrvoer. eenvoudige beleediigiing, ge'dboete van 10 subs 10 dagen hechtenis. J. H. J. v. W„ koet sier te Wormerveer, mishaniJie'ing, geld- boete van 15 subs. 15 dagen hechtenis. Onze Telephoon. Men vraagt ons of het den houders van telefoon toegestaan is aan degenen die gebruik komen maken van hun tele fpon daarvoor oen vergoeding in geld te -* ■;'-* - vragen. Deze vraag is hierom actueel om dat, zooals bekend is, de tarieven be rekend worden naar het aantal over dat nummer gevoerde gesprekken. Vroeger was het verboden, de aansluiting tegen be taling in gebruik te geven. Thans echter is de opvatting van het hoofdbestuur der Posterijen deze, dat er geen bezwaar be staat voor het laten gebruiken van zijn telefoonaansluiting, een kleine vergoeding van b.v. 5 of 10 cent per gesprek wordt geheven. Dat lijkt ons ook billijk, nu de abonné's zelf ook moeten betalen der aantal ge voerde gesprekken. Ned. Genootschap tot zedelijke verbete ring der gevangenen. Van de afd. Haarlem van boven staande verosnig/ng is liet jaarverslag over 1921 verschenen. Er wordt in gezegd, dat helaas niet gewezen kan worden op veel verbete ringen in den maatschappelijken toe stand, die voor een groot deel den ar beid van het Genootschap beheerscht. Het jaar 1921 kenmerkt zich weer in alle oprichten door groote moeilijk heden bij het verleene-n van hulp bij het zoeken naar werk voor ontslage nen. Als bronnen dier moeilijkheden worden aadgegeven: eemerzijds groote uitbreiding van het aantal werkloozen en daardoor toeneming van aanlei ding tot eigendomsmisdrijven, ander zijds en als rechtstreeks gevolg daar van verhoaging der moeilijkheden tot plaatsing van ontslagenen; als andere poorzaak wordt nog genoemd de nood zakelijke zuinigheidsbetrachting. Na de oorzaken der werkloosheid te hebben opgesomd, zooals het op heffen van fabrieken en ondernemiR- geu, slapheid in den handel en in het visscherijbedrijf en gezegd te hebben, dat werkloosheid, vooral in dezen tijd, dat de meer gelukkige werkman een hoog loon geniet en dientengevolge een hooge mate van uiteriijken wel stand ten toon spreidt, de verderfe lijke gevolgen heeft: ontevredenheid, opstandigheid tegen de maatschappe lijke orde, jalouzie tegenover de be voorrechten, goedpraten van misdrijf, daling van het moreel peil, gaat het verslag voort: Een tweede, eigenlijk nog belang- lijker aanleiding tot criminaliteit, is het drankmisbruik. Hoe het daarmede staat in onze stad, toonde kortelings een verslag in een der dagbladen, waarin de meening verkondigd werd van eenige der voornaamste drank bestrijders. Een daarvan vertelt: „dat hij jongens kent die f 30 per week verdionen, hiervan slechts f 10 aan moeder betalen en de rest opmaken, aan allerlei dingen als sigaretten, drank, bioscoop, enz. Zij kunnen de weelde niet verdragen. Maar wanneer ze op een gegeven oogenblik voor de zedelijke verplichting komen te staan, om te trouwen, dan bezitten ze vaak niets. Zoo komt de ellende in de wereld" en wij voegen daarbij: „de misdaad". Over 't algemeen zijn zij van oor deel dat ongeacht de verhooging der alcoholprijzen, het drankverbruik niet afgenomen is sedert 1920. Opvallend was de tegenstrijdigheid, dat wij meer dan ooit hjj stadsjongens een tegenzin waarnamen tegen op name in landkoloniees, terwijl wan neer een enkele maal het verzoek tot) opname tot zulk een kolonie gericht werd, bericht ontvangen werd, dat' daar geen plaats meer was. Een ander verschijnsel, dat te den ken geeft, was, dat zoo velen en wel 59o/o hun eerste straf ondergingen. Een verklaring hiervoor ligt niet voor de hand, of die zou moeten liggen in het feit. dat deze rubriek in de eerst/e plaats in aanmerking werd gebracht* om uit de gevangenis te Amsterdam naar die hier ter plaatse tte worden overgeplaatst, wat nog al veel ge schiedde. Nog een andere opmerking, die wij uit onze statistiek konden maken,was, dat slechts 54 of 16°/# der gevangenen in Haarlem geboortig was, wat mis schien een bevestiging van de voren genoemde conclusie kan zijn, doch ook ten voordeele van de criminali teit in HaaHem zou kunnen pleiten. Een vergelijking van de aantallen der voor de Haarleansdhe rechtbank in 1921 en vorige jaren berechte gevallen, zou hierin een meer beslissend uitsluitsel geven. Zooals telken jare, doch nu minder dan in 1920, bestaat det grootste deel der mis drijven uit eigendomsdelicten en wel 86 liCt. (in 1920 93 pCb, in 1919 «1 pCt., in Barometerstand 754. Vooruit. OPGAVE VAN: brandstichting, vernieling en weerspan nigheid, waarbij drankmisbruik gewoonlijk een 'roi speelt In 't geheel werden 332 gevangenen ont slagen, 20 hiervan meldden zich, na/dat zij in de gevangenis verklaard hadden geen hulp te behoeven, later toch weer tot den secretaris om hulp: voeg daarbij 23 die uit andere gevangaisscai ontslagen, zich tot ons om hulp en steun aanmeldden, zoo komen wij tot een aantal van 355 die in behandeling kwamen (vorig jaar 311 en 18 totaal 359). De leeftijd van meer dan de helft der ontslagenen was gelegen tusscben 20 en 27 jaar; er waren er twee van 18, negen van 19 en elf boven de 50 jaar, daaronder één van 60. Veertig werden afgewezen, omdat zij vroeger reeds geholpen waren zonder suc ces of onverbeterlijke dronkaards of zwer vers. Negen werden naar andere strafgevan genissen overgebracht, één ging in verzet, één pleegde zelfmoord en één overleed. Aan 23 werd materieele hulp verleend in den vorm van reisgeld, kostgeld, geld voor kleeren of gereedschap. 34 (45 in 1920) werden voorwaardelijk in vrijheid gesteld, daaronder 7 geplaatst -luier laeiih- vu* het Genootschap en daarvan 4 onder dat der Afldeeliag Haar lem. Dit aantal zou zeker veel grooter zijn, als hierbij de groote moeilijkheid, om werk te vinden voor demand, die zich niet zelf bij een werkgever kan aanmelden, niet zulk een grooten tegenwetiker.rlen factor vormde. Het aantal voorwaardelijk in vrijheid ge stelden, dat onder toezicht van het Genoot schap stond op 1 Januari 1921. bedroog 10 en 4 voorwaardelijk veroordeelden, to taal 14. Van 9 eindigde de proeftijd in het jaar 1921, en wel van 7 met gunstig verloop, terwijl van één de voorwaardelijke veroor deeling in executie moest gaan wegens herhaalde dronkenschap en na herhaalde waarschuwingen, en één met goedkeuring van het Genootselgip naar Amerika vertrok en daar werk vond in een autozaak. Behalve de 4 uit de gevangenis alhier onder de hoede van het Genootschap ge plaatsten, werden er 4 uit andere strafge vangenissen voorwaardelijk in vrijheid en onder zijn toezicht gesteld, en wel 2 uit Veenhuizen, één uit Alkmaar, en één min derjarige uit het R. O. G. te Leiden. Die uit Alkmaar onttrok zach aan dit toezicht, toen hij hier geen werk meer vond als timmerman; hij begaf zich naar de woon plaats zijner ouders. Thans bevinden zich 3 voorwaardelijk' veroordeelden en 9 voorwaardelijk in vrij heid gestelden onder de hoede van het Ge nootschap; over 2 daarvan hebben be stuursleden der afdeeling het patronaat op zich genomen. Drie werden door de politie over de grenzen gebracht; voor 1 werd met gunstig gevolg gratie gevraagd; 16 werden voor zoover bekend, door andere instellingen aanvaaTd; 13 werden aan andere afdeeün- gen van het genootschap overgedragen; 14 bleven tijdelijk onder patronaat van be stuursleden of van den beambte, die hen nu en dan weer hielpen als het los werk, waarin zij geplaatst werden, weder op hield. Aan den beambte wordt in het verslag een hartelijk dankwoord gebracht. Voor vier werd plaatsing in 't Groote Woudhuis gevraagd, slechts één ging daar heen; voor één werd het verzoek afgewezen wegens gebrek aan plaats, 2 gingen er niet heen, nadat hun plaat sing was losgestaan. Eón werd opgeno men in „Welkom" één in' de koloni® „Philadelfia". 61 werden aan werk ge holpen. Ten genoegen der gevangenen werden eenige bioscoop-voorstellingen en voor drachten gegeyen in de gevangeniakerk. ttfet verslag zegt nog: ,;Wij mogen ons gelukkig achten, in onzen Gevangenis-Directeur een man te vinden, die zich in alle opzichten be ijvert tot het door ons nagestreefde doel mede te werken, door den gevangenen het bestaan menschwaardiger te maken en hen op te heffen door aankweeking. van belangstelling in wat schoon is en goed." Aan het einde worden warme woorden van dank gebracht aan de afgetreden bestuursleden, inzonderheid aan den af getreden voorzitter en penningmeester, de heeren mr. H. van Loghem de Jos- 8elin de Jong en W, Dyserinok. Het aantal contribueerende leden steeg in 1921 van 2 >6 tot 244. In inkomsten en ui'gaven sluit de re kening over 1921 met een bedrag van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1