WwwïtoHmm. 0MIICN9 -^»SfiS» S!8F!»m ORÖÊ ËiTftRS5in. DE NED R.K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR EN WINKELBEDIENDEN EN DE ARBEIDSWET. KORTE BERI6HTEN. HANDEL El NIJVERHEID. LANDBOUW EN VISSgHERIJ. SPORT EN SPIL. MÜÜ8EN» 7. N. Dêkker rE WEDSTRIJD OM HET KAM PIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN.... W. VAN DAALEN. -■(De Heer W. van Daalen (eerder lid van de Damclub Haarlem, thans lid der ..Haarlems 'he Damclub") is een speler van den ouden stempelen een der we: ligen die het damspel in z'n ge- heele opkomst hebben medegemaakt. ~>ee !s m zijn jeugd'bezat de Heer van D a'en en hrzondere voorliefde voor h damspel. Th orie bestond er teen niet G n wonder, dat, toen Jack' 'de Haas (de ex.-kampioen van Neoer- i jn 1904 te Haarlem eene simul- t-a ;éance kwam geven, van Daalen „v n de'partij" was en kort daarra t den heer K-'Mleisch de Damclub Haarlem opri htte In den eers. nj anderlingen| V'ed- t 'j 1 onder ca. 25 leden behaaluehiii toen het kampioenschap dezer Vereen- iag. De in dien.tijd door de Haas er Battefeld aangegeven regelen der thenrie maakte hi'Lich spoedig eig-n e .ving er toen op uit het damspelj *i 'uimer kring bekend te 'maken er te propageeren. De Heer van Daalen organiseerde tien o. a. simultaanséances te Zaan- i'am, 's-Gravenhage, Hoorn enz. met als gevolg het oprichten van dam- /ereenigingen in die plaatsen. Wegens ernstige ziekte moest hi: zich in 1914 aan de damwereld ont trekken, totdat zijn damlust in 1920 weder ontwaakte en hij deelnam de t Wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken. Van de 14 deelnemers bereikte hij toen de vierde plaats, achter de Heeren J. W. en P. J. van Dartelen en H. H. G. Teunisse. Minder gelukkig was hij in den laatsten Kampioenswedstrijd, waarin hij van de 11 deelnemers als No 6 aan kwakt. Wij hadden het genoegen nog in het afgeloopen jaar een match met hem 'e spelen, waardoor het ons mogelijk is z'n spelkracht in alle bijzonderheden te texeere". De heer van Daalen is een wed strijdspeler die nimmer versaagd n met een energiek uithoudingsver-£, mogen zijn partijen speelt. 1 Zijn hardnekkigheid belieerscht al z'n andere eigenschappen en van den heer van D. heelt men niet eerder j e- wonnen dan wanneer z'n laatste schijf van het bord verdwenen ic Hij kent het spel in al z'n onder lagen' en kent bovendien vrijt el alle variatiën. Hierdoor is het vrij moeilijk van hem te winnen Zijn spel is o.i. echteree passief. Er zijn momenten in ons spel.waar- i.'^ianpakken geboden is. In d ze momenten schiet hij echter weieens te kort t Hierdoor ontstaan dikwerf stan den, waarin aan schijfverlies niet te ontkomeR is, of die geforceerd cun nen worden. Het heeft hem o.i. echter de laatste jaren aan de gelegenheid ontbreke zich regelmatig met sterkere spelers te meten. Doet hij dit wel, en blijft hij gere geld in training, dan zullen z'n tegen standers in volgende tournooien wel terdege rekening mei ^em moeten houden. Ook als problemist bezit de heer v. D. een uitstekenden naam en vele zijner vraagstukken werden in de laatste jaren in de Haarlemsche bla den opgenomen. Ook in problemistenwedstrijden werden zijn composities menig maal met een prijs bekroond. VRA6ENBUS. TIEN JAREN UIT ONZE VADE R- LANDSCHE GESCHIEDENIS, j (1806—1815) j door Jos* P. H. Hamers. 15 De Fransche bevelhebber der troe- Eenmacht, die in het kamp van Zeist aar tenten had opgeslagen, liet bij dagorder bekend maken, dat iedereen die op heeterdaad betrapt werd op het binnen smokkelen van verboden koopwaren op Hollandsch grondge bied, of omtrent wien men zekerheid had, dat hij betrekkingen met de Engelschen onderhield, op staanden voet in de gevangenis zou worden geworpen en voor een expresselijk daartoe ingestelde strafcommissie zou Verschijnen. Nauwelijks kwam koning Lodewijk de uitvaardiging dezer dagorder ter oore, of hij gaf aan de burgerlijke en rechterlijke autoriteiten het uitdruk kelijk bevel, zich in geen geval aan dit Staaltje van Fransche aanmatiging tf storen. In geheel zijn rijksgebied lL' hij afkondigen, dat hij zijnen onderdanen tén strengste verbood, aan andere wettelijke bepalingen te gehoorzamen dan aan de~~bestaande. Ditmaal liet de Vorst het niet bij aanschrijvingen en woorden. Een aan tal bewoners der kuststreken betrapt op of verdacht van smokkelhandel, waren door de Fransche soldaten ge grepen en gevangen gezet. Koning Lodewijk liet ze allen onmiddellijk in vrijheid stellen. We zullen onze lezers wel niet be hoeven voor te bereiden op de komst der donderbui die voor de zooveelste maal over het arme hoofd van onzen koning, uit het Zuiden des lands zou losbarsten. Zij zullen die bui, ook zonder een vluchtigen blik naar den Zuidelijken gezichtseinder te hebben geslagen, wel hebben verwacht. De Fransche keizer vertoefde te Ostende, toen hem de tijding van Lodewijk's kordaat optreden tegen de schaamtelooze willekeur de Fran- schen bereikte. Weder nam hij zijn toevlucht tot het gewone beproefde middeleen beleedigende en voor het gevoel zijns broeders hoogst kren kende missive. Deze was gedateerd op 20 Mei en stak in de volgende be woordingen van wal „Toen ik U op den troon van Hel land verhief, -meende ik een Fransch burger een onschatbare gunst te be wijzen. Ik had verwacht, dat ge even als ik, U aan den bloei van ons gemeenschappelijk Frankrijk zoudt hebben gewijd. Wanneer gij deze gedragslijn hadt gevolgd, dan zoudt ge op het oo blik geregeerd hebbe over 6 millioe onderdanen. Holland had ik bestemd tot de kern van een rijk, dat Hamburg, Osnabriick en een gedeelte van Noord-Duitschland in zich moest opnemen. Want het strook te met mijn staatkunde een volkskern te vormen, waarin de Duitsche volks geest zich zou oplossen. Maar wel verre van aan mijn rechtmatige ver wachting te beantwoorden, hebt ge er de voorkeur aan gegeven, een weg te bewandelen, die lijnrecht den mijnen kruist. Het onvermijdelijk gevolg uwer afkeurenswaardige handelwijze was te voorzien. Ik moest U in Frank rijk gevangen houden en een gedeelte van uw rijk aan het mijne hechten. Door U als een onwaardig Franschman te gedragen,zijt ge van minder nut voor de Hollanders dan de Prinsen van Oranje, aan wie zij hun onaf hankelijk volksbestaan te danken hebben en een reeks van glorierijke en voorspoedige dagen. Het staat vast, dat uw afkeer van Frankrijk den Hollanders veel schade heeft berok kend, meer dan onder Schimniel- penninck of een der Prinsen van-Oranje zou zijn geweest. Nog eens, gedraag u als Franschman en broeders des keizersdan eerst kunt gc er zeker van zijn, dat ge de belangen van Hol land uitstekend behartigt. Maar, waarom nog meer woorden aan U verspild De teerling is geworpen gij zijt onvet eterlijk en regeeren wilt ge niet." Hier moet ons een bemerking uit de pen. Hulde aan koning Lodewijk, in zooverre hij zich tot levenstaak had gesteld, zich de liefde onzer voorva deren te verwerven door zich Hollan der te gevoelen, hun welvaart, naar mate dit in zijn macht stond te be vorderen en zich noedig op te werpen als de verdediger hunner bedreigde of verwaarloosde belangen. Maar geenszins pleit het voor zijn scherp zinnigheid en staatkundig inzicht, dat, ondanks zijn onophoudelijke twist gedingen met den keizer, hij nog maar steeds in den waan leefde, als onaf hankelijk souverein over zijn rijk te regeeren, zich daardoor hersenschim mige denkbeelden vormde omtrent zijn werkelijke positie en geheel ver gat, dat hij zijn verheffing op den tr„oon uitsluitend te danken had aan den wil van een geirialen maar despo- tieken broeder, die hem slechts als een zijner talrijke werktuigen ge bruikte tot bereiking 'der wereld omvattende plannen, die in zijn brein rondwoelden. Het geviel nu, dat de ontvangst, welke Zeeland en Brabant den Keizer bij diens bezoek bereidden, nog al koel was en Napoleon was wel de man, om dat te beschouwen, als een hem opzettelijk aangedane beleed iging. Hij gaf dan ook uiting aan zijn veront waardiging daarover. De koningin van Westfalen 1) die zich in het gevolg van haren keizerlijken zwager bevond, schreef in een brief aan een harer vertrouwelingen :„het volk treurt om zijn koning Lodewijk en het heeft gelijk." Op een der laatste dagen van April had Lodelijk te Amsterdam een ver gadering belegd, waarop met zijn ministers,eenige leden van den Staats raad en van het Wetgevend Lichaam waren verschenen. De vorst had een rede op schrift gesteld, waarin hij in waardige bewoordingen aanbood, om afstand van den troon te doen, in geval men het verdrag van den 16den Maart,onvereenigbaar achtte met Hol land's eer en onafhankelijkheid. Een stemmig luidde het antwoordhoe pijnlijk de toestand ook is, hij is te- verkiezen boven den troonsafstand." Conform deze uitspraak werd nu besloten. De droevige regeering van den goeden koning Lodewijk, zooals de Hollanders die voor ruim honderd jaar leefden hem noemden, zou nog twee maanden worden gerekt. Den 1 sten Juni vestigden zich een aantal Fransche douane-beambten in de nabijheid van de hoofdstad des Rijks, om toezicht uit te oefenen op de handhaving van het Continen- taalstelsel. Al spoedig trachtten zij vasten voet in Amsterdam zelf en aan de kusten der Zuiderzee te ver krijgen. De Koning gaf bevel hun het verblijf in de hoofdstad te ontzeggen, omdat bij hurt aanwezigheid aldaar in strijd beschouwde met het verdrag van den 16den Maart. Middelerwijl kwamen te Utrecht meer en meer Fransche troepen aan. Niet tevreden met deze vermeerdering zijner krijgs macht in een der voornaamste steden van ons vaderland, vaardigde Na poleon het bevel uit, dat ook de poor ten der hoofdstad voor maarschalk Oudinot en diens staf geopend moes ten worden. De hertog van Reggio wenschte er zijn hoofdkwartier te vestigen. (Wordt voortgezet) 1) Katharina de dochter van koning Frederik I van Würtemberg, was gehuwd met Jeröme Bonaparte, Na poleon's jongsten broeder, die in 1807 tot koning van Westfalen was ver heven. Na den slag van Waterloo trachtte koning Frederik zijn dochter over te halen, Jerome te verlaten. De vorstin weigerde en bleef haren echtgenoot trouw. Zij was een ver standige en karraktcrvolle vrouw, en stak ver boven Jerome uit, clie een zwakhoofd en een verkwister was. In 1835 overleed zij te Lausanne. De Kath. Illustratie bevat deze week het volgende: PLATEN: Professor Aengenent. De Engelsche koningin in een Londensche achterbuurt. Gecostumeerde optocht der Deltsche studenten. België-Holland 40. Een Neder'andsche stichting te Rome (4 foto's). De oude visscher Het meisje met de pop. Retraite van de koloniale reserve. Het Museum van Kunstnijverheid geopend (4 foto's). Genua (2 foto's). Derde eeuwfeest van de Heiligverklaring der H. Theresia. M. C. Brouwers t De vernieuwde monstrans. Een nieuwe en merkwaardige Wagen- brug te Den Haag (2 foto's). Houdt de duinen in eere. Prijswedstriid „De ver geetachtige teekenaar". TEKST: Een olifant cadeau, door H. Visser v. Wouw. Ode aan een minnend meisje, door Maks. Prof. J. D. J. Aen genent, door L. v. Aken. Een Neder- landsche stichting te Rome, door Civis Romanus. Het Goudvischje, door Eli- se. *k Heb u zoo lief, door v. d. W. De pruimen van mijnheer Pastoor, door P. Reine. De verstandige tante, door S. Uitslag Gratis Reis naar Lour- des. Uitslag prijsrebus. Prijswed- strijd „De vergeetachtige teekenaar". Nederlandsche studenten in' Hongarije. Een groep van twintig Nederlandsche rindenten is Woensdag te Boedapest voor een studiereis aangekomen. Zij zullen, be- salve Boedapest, verschi'lerde groote ste den in de provincie en het land over den Donau bezoeken. De Hongaarsche bla den brcnren dsn Ne lerlandsrhen studen ten een hartelijken groet uit naam der bevolking van Hongarije, dio het mede lijden der ede'e Nederlandsche mensclren- vrienden weet te waard-eren. Indische tariefwet. Bij de behande ling der Indische begrooting in do Eer- rte Kamer heeft heden de heer van Lan- echot een motie ingediend, waarbij de wensch wordt uitgesproken, dat de in In- dië geheven speciale heffingen van de producten van den grooten landbouw en de aardolienijverheid na 1922 zullen ver dwijnen om plaats te maken voor een aanslag op -«• grond dagen van een her ziene inkomstenbelasting. DE STEUN AAN UITGETROKKENEN. Geen bijslag door de gemeenten Het Haagsch Correspondentiebureau meldt: Te oordeelen naar berichten in de dag bladen, zou er bij de Regeering geen be zwaar tegen bestaan, dat de gemeentebe sturen voor eigen rekening een bijslag verleenen op de uitkeeringen aan de z.g. „uifgetrokkenen". Naar men ons van welingelichte zijde mededeelt, berust de opvatting, dat tegen het verleenen van dien bijslag bij de Regeering geen bedenking bestaat, op een misverstand. Ingevolge opdracht van het Congres, «toer bovengenoemden Bond den 26en Maart j.l. te Utrecht gehouden, wendde l-et Hoofdbestuur zich heden met onder gaand request tot den Minister van Ar beid. Het Congres van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St. Franciscus van Assisië" gehou den op 26 Maart te Utrecht overwegende, dat reeds op 7 Januari J922 door de 4 landelijke organisaties van Kantoor- en Winkelbedienden er bij Uwe Excellentie ,op is aangedrongen, om de Algemeene Maatregelen van Bestuur in zake de toepassing van de bepalingen der Arbeidswet voor Kantoren en Winkels *oo spoedig mogelijk uit te vaardigen en In werking te stellen, overwegende, dat reeds den 14en Oc tober door den Hoogen Raad van Arbeid het advies is vastgesteld, waarbij deze Raad zich in meerderheid uitsprak tegen een uitstel van de behandeling van het ontwerp Werktijdenbesluit voor winkels, nadat de wet, regelend de winkelsluiting, zou zijn ingevoerd, overwegende, dat de invoering cener Ri'kswettelijke regeling der winkelsluiting Zog zeer langen tijd kan uitblijven en dit dan zoude beteekenen nog langer uitstel van de maatregelen van Bestuur op de Arbeidswet voor de winkels en dit ten ge volge zou hebben, dat de belangen van deze categorie werknemers nog tauger zonder wettelijke bescherming blijven. droeg het Bondsbestuur op, Uwe Ex cellentie eerbiedig, maar zoo dringend mogelijk, te verzoeken, de Algemeene Maatregelen van Bestuur zoowel inzake' de werktijdenbesluiten voor winkels als voor kantoren zoo spoedig mogelijk in werking te stellen. DE WERKGEVERS EN DE GEWIJZIG DE ARBEIDSWET. Op de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de R.K. Vereeniging vaD werkgevers in de metaalnijverheid deed. naar het Patroonsblad meedeelt, de voor zitter belangrijke mededeelingen omtrent de stappen door de werkgeverscentrale in gemeen overleg gedaan ten opzichte van het ontwerp tot wijziging der Arbeidswet. De navolgende desiderata werden door hem ontwikkeld en door de vergadering aanvaard: lo. De grenzen van den arbeidstijd die nen dusdanig verwijd te worden, dat in voering van een volledig tweeploegenstel- sel mogelijk wordt. Ook jeugdige perso nen moeten aan deze regeling mede kun nen doen; 2o. het totaal van 2500 uren per jaar genoemd in art. 28 sub 7 van het ont werp moet vervallen, subsidiair veranderd worden in 2650 uren, daar anders wel arbeidstijd-verschuiving, doch geen ar beidstijd-verruiming mogelijk wordt; 3o. het overleg omtrent verruiming van werktijd moet niet beperkt bliiven tot de organisaties, doch kunnen geschieden tus- schen den ondernemer en zijn eigen ar beiders. FRIESLAND EN DE ZOMERTIJD. In Friesland stoort men zich in het boerenbedrijf vrijwel in bet geheel niet aan den zomertijd. Zoowel in den bouw- als in den greidhoek is de klok slechts in enkele boerderijen vooruit gezet. Men doet net of er geen zomertijd bestaat; in liet bedrijf heeft men dan ook geen hin der van den nieuwen tijd. De zuivelfabrieken hebben zich ook aan den ouden tijd gehouden; de melkwagens en melkbooten komen op. denzelfden tijd aan of bij de boerderijen. In de huishou ding brengt de zomertijd wel wat last. vooral in die gezinnen, waar schoolgaan de kinderen zijn. Op de scholen is de zomertijd ingevoerd en voor het middag eten tusschen schooltijd is nu de tijd met een uur ingekort. In sommige dorpen overwegen de kerk besturen zich des Zondags voor de gods dienstoefeningen niet te regelen naar den zomertijd; in andere kerkelijke gemeen ten wil men over al of niet zomertijd de stemgerechtigde lidmaten laten beslissen. („Hbld.") ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Men meldt uit Venlo aan de „Tel.": Woensdagmorgen maakte de heer G. T. directeur voor Limburg der R. V. S. een tiutoproefrit, vergezeld van zijn Inspec teur uit Maastricht en zijn controleur uit Tegelen Bij Bergen (gem. Well), sloeg de auto, bij het nemen van een draai, om met het noodlottig gevolg, dat de inspec teur doodeliik gewond werd en hij on- middelliik den geest gaf. De beide andere inzittenden bekwamen niet gevaarlijke wonden aan gelaat en handen. Den be stuurder treft geen schuld. Er werd mei "matigen gang gereden. BRUTALE AANRANDING. Een kelner te Hillegersberg zou te Rotterdam 's nachts met eanige vrien den uitgaan. Vooraf stopte hij 375 gulden in een zijner sokken, om be- rooying te voorkomen. Nadat het drie tal nogal veel aan Bacchus geofferd had, herinnerde de kelner zich niet meer, waar hij zijn geld gelaten had. Hij tastte in zijn zakken en meende ten slotte beroofd te zijn, van welk feit hij zijn vrienden beschuldigde. Hij wilde eindelijk zijn kameraden met een dolk te lijf. Deze werd hem uit de hand geslagen, terwijl hij zelf zoo ongenadig werd afgeranseld, dat hij in een nabijzijnd huis werd opgeno men, waar hij geholpen werd en zich plotseling herinnerde, dat het', ver miste geld in een van zijn sokken moest zitten. Uit de sok werd het ver volgens in een portefeuille gedaan. In hetzelfde huis bevond zich ook een man, die den kelner naar huis zou brengen en een rijtuig werd be- j steld. Buiten Rotterdam gekomen,- moest de Koetsier stoppen, omdat de begeleider zei, dat de kelner er was. Een fluisterend gesprek, dat de eerste met den koetsier voerde, werd door den laatste niet verstaan. De Rotter dammer vroeg daarop: „Waar heb je je geld nu gedaan?" De niets kwaads vermoedende kelner haalde hierop z'n portefeuil/e voor den dag. Plotseling ontving hij een slag in zijn gezicht en werd hem zijn geld ontrukt. Het rij tuig met den aanrander was verdwe nen voor de beroofde was bijge komen. In verband hiermede is de kelner F. W. aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Een ongelukkige bruidegom. Gdste- remmicWag is op het station semplacememt te Zwolle ©en remmer tusschen een loco motief en den tender dood gedrukt. De 23-jarige jonkman was denzelfden morgen ondertrouwd. Tegen den zomertijd. Ook de be volking van de buurtschap Nes a/d Am- stel verkiest niet met de nieuwe tijd- regeling mede te gaan. De kerkklok werd niet een uur vooruitgezet.. De scholen gaar aan en uit op den ouden tijd. 4 De zakelijke bedrijfsbelasting. De Kamer van Koophandel in de Reside Mie. heeft den Raad aldaar om opschorting gevraagd der zakelijke bedrijfsbelasting, als een onmoedige belemmering voor 'handel en industrie. WOLF IN DE SPINAZIE. „Wolf in de spinazie" is een bij de tuinders vrijwel algemeen bekende kwaa en toch wordt ter bestrijding er van niet of weinig gedaan. Treedt de ziekte op, dan snijdt men zot noodig wat eerder en het gewas, ziek of gezond, wordt toch verkocht. De door wolf aangetaste spinazie breng echter minder op dan de gezonde en voor kinderen en menschen met zwakke maag is een dergelijke groente ook lang niet onschadelijk. De tuinder met gevoel voor zijn vak zal dan ook al het mogelijke doen, dezi kwaal te voorkomen. Wolf is de benaming voor een ziekte die veroorzaakt wordt door een valsch meeldauwzwam, welke Peronospora effu sa heet. Zij leeft dus in de plant en zend alleen haar sporendragers naar buiten Men ziet deze in den vorm van een blauw grijs overtreksel aan den onderkant de aangetaste bladeren. Aan de tegenover gestelde zijde ziet men bleeke, geelachtig plekken in het loof, waaraan de ziekt in dit stadium hij eersteif oogopslag reedv is te herkennen. Het zieke loofgroei niet meer, wordt slap en verdroogt o I verrot, al naar de weersgesteldheid en groeivoorwaarden. De ziekte komt vooral voor in afgesloi'ei' ruimten, zooals warenhuizen en bakken maar wordt- in een vochtig voorjaar ook] vaak buiten gezien, bij name op voch tige terreinen, die beschut liggen. Doo de groote luchtvochtigheid op deze plaat sen is do spinazie malseher gegroeid, da wil zeggen heeft dunner opperhuid en is dus minder weerstandskrachtig, terwijl d zwam er haar gunstige groeivoorwaarde vindt. In zieke spinazie worden tegen he afsterven zoogenaamde eisporen (oospo ren) gevormd, die langen tijd haar kie^* vermogen behouden. Zij komen met d rottende plantendeelen in den grond e vormen de bron van besmetting, die h° eerst gaat vloeien. Later worden aan d.„u onderkant der zieke bladeren conidiën ge vormd, gelijk ik hoven reeds schreef, ei gaat van deze een snelle verspreiding uit Behalve op de spinazie, leeft de zwan ook op andere planton, zooals op zuring melde en ganzevoet, een omstandigheid waarmede men dus rekening moet houden Om de ziekte te voorkomen, zaait mei buiten pp een drogen en open gelegel grond. Door ruim to zaaien geeft mer de plantjes onderling zooveel ruimte, da zij krachtig zich kunnen ontwikkelen, tef wijl luchtcirculatia beter mogelijk is dai bij dicht gezaaide spinazie. Dit geldt na tuurlijk ook voor spinazie in bakken e warenhuizen. Door ruimen uitzaai ver liest men weinig, doch men spaart ei zaad mede en voorkomt de ziekto voo een groot deel. JUBILEUMWEDSTRIJDEN „DAMCLUB ZAANDAM". De „Haarlemsche Damclub" wint den beker. Zondag j.l. hadden te Zaandam de seriewedstrijden plaats, welke door de „Damclub Zaandam" ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan waren georgani seerd. Nadat door de „Haarlemsche Dam club" aan de jubileerende vereeniging een bloemenhulde was aangeboden en de voorzitters der deelnemende vereeni- gingen, alsmede de Vice-Voorzitter van den Nederlandschen Dambond nog het woord hadden gevoerd om de „Damclub Zaandam" met dit jubileum te compli menteeren, namen te 10/4 uur 's morgens de wedstrijden een aanvang. lste ronde, „De Zwaluwen", Amsterdam. De loting bracht in de eerste ronde de volgende tientallen tegenover elkander: „De Zwaluwen" uit Amsterdam (be- staande uit spelers der Vereenigingen „Van Embden", „D. 0. S.", „V. A. D." en „Gezellig Samenzijn", w.o. Meester A. Visser) tegen de „Haarlemsche Damclub I" en „Damclub Zaandam" I tegen „Mu tua Delectatio" uit 's-Gravenhage (in het laatste tiental speelde o.a. mede Meester Henri J, v. d. Broek uit Rotter dam). In de tweede ronde speelden de win naars uit de eerste ronde tegen elkan- deT om den eersten en tweeden prijs en de verliezers om den derden prijs. Den gedetailleerden uitslag van deze wedstrijden laten wij hieronder volgen. De „Haarlemsche Damclub" I won dus den eersten prijs, bestaande uit een zil veren beker. De „Damclub Zaandam" den tweeden prijs, een zilveren medaille. „Haarlemsche Damclub" I Haarlem. „Mutua Delectatio" en „De Zwalu wen" moesten loten om den derden prijs. De Amsterdammers waren echter zoo sportief hun lotingskans af te staan aan „Mutua Delectatio", welke sportiviteit door allen ten zeerste op prijs werd ge steld, zoodat de Hagenaars den derden prijs, bestaande uit een verguld bronzen medaille mede naar de residentie kon den nemen. De „Haarlemsche Damclub", wc ze in deze. seriewedstrijden zoo'n fraai ï^sul- taat behaalde, had na afloop een ware ovatie in ontvangst te nemen. Van de 20 door haar gespeelde pp-- tijen wonnen de Haarlemmers er 10, speelden er 8 gelijk ta verloren slechts 2 partijen. Percentsgewijze behaalde Haarlem 70 pet. van het totaal te behalen aartrl bordpunten, Zaandam 52 K pet., Amster dam 40 pet. en 's Gravenhage o7H pet. 2de ronde. „Damclub Zaandam" Zaandam. 1. H. Koperberg 2. H. Simons 3. Mr. A. Visser 4. J, Groenteman 5. J. Ereira 6. J. Kwaad 7. L. Duitz 8. B, J. de Bruin 9. F. W. Hamburger 10, S. S. van Baaien lste ronde. 2-0 0—2 0—2 0—2 1-1 1-1 1-1 0-2 1-1 0—2 6—14 H. G. Teunisse P. J. van Dartelen J. W. van Dartelen S. M. Mons W, J. Teunisse J. van Looy W. van Daalen H. Boks F. A. Berkemeier J, B. Sluiter „Damclub Zaandam" I, Zaandam, 1. P. Blees 2. B. May 3. J. Bos 4. G. Fris 5. J. H. Botterweg 6. D. van Hoorn 8. J. Stormmesand 9. J. Breeuwer 10. A. de Jong „Mutua Delectatio" I. 's-Gravenhage", 2 0 J. L. Jacobs 02 Mr. Henri J. v. d. Broek 1 1 A. Jacobs 20 W. H, van Schalkwijk 2 _0 W. C, AC Scholtes 2 0 A. Waasdorp 1 1 H. J, P. Jurgens 20 A. Z, Soeterman 2—0 H. Verhey 1 1 C, Breedijk 15—5 2—0 P. Blees 1—1 B. May 2—0 J. Bos 1—7 G. Fris 1—1 J. H. Botterweg 2—0 D. van Hoorn r 1—1 N. Dekker 0—2 J. Stormmesand 2—0 J. Breeuwer 2—0 J. K. Selderbeek 14—6 2de ronde. „De - Zwaluwen Amsterdam. 1—1 II. Koperberg 2—0 H. Simons 0—2 Mr. A. Visser 2—0 J. Groenteman 1—1 J. Ereira 0—2 J. Kwaad 2—0 L. Duitz 1—1 B. J. de Bruin 1—1 F. W. Hamburger 0—2 S. S. van Baaien **~0 Bord 4 van „De Zwaluwen" (J. Groen- teman) was niet opgekomen. IQ—10 Vr.: Kunt u mij ook «enige adressen op geven van kalhoJïekc couranten uit Am sterdam? Anlw.: De Tijd en De Amstelbode, beide N. Z. Voorburgwal 67, Amsterdam. Vraag: Hoe ^omt het toch dat de N. H. i Ct. 's Maand oude voetbaluitslagen van den D. H. V. vermeldt, terwijl de neu- trale kranten 's Maandags de uitslagen van den vorigen Zondag publiceeren? Antw.: De neutrale kranten geven des Maandags niet meer dan wij, en „oude" uitslagen, welke u bedoelt, zijn de offi- ciëele; ontleend aan het officiëele orgaan. Wij zullen overwegen, of we die offi- ciëele uitslagen in het vervolg eerder kun- nen publiceeren. Vr. Hoe krijg ik de ooren van mijn hond staande, die wegens ziekte zijn gaan hangen? Antw. U moet er niet vast op rekenen dat dit weer in orde komt, want zeer dik wijls zijn de oorspieren voor goed haar kracht kwijt. U kunt het echter probeeren met de ooren van den hond aan de bin nenzijde der oorschelp van beneden naar hoven te masseeren met vaseline, olie of eiwit. U kunt 't' ook een5 probeeren met de aandacht te trekken van den hond door er mede te stoeien. Vr. over toten. Antw. Geen enkel lot is uitgeloot. Vr. Zoudt u mij een adres otf kunnen geven van een agent van den Raad van Arbeid, waar ik mij zou kunnen laten verzekeren? Antw. Wendt u tot den Raad van Ar beid zelf. Staten Bolwerk 1. Vr. Wanneer moet mijn zoon bij her haling opkomen voor de lichting infan terie 1918? Antw. Omtrent opkomst voor herha lingsoefeningen van de lichting th18 der Infanterie is nog niets bekend. D't jaar komt vermoedelijk alleen de lichtin» 1919 voor herhalingsoefeningen onder da wapenen. Vr. Wilt u mij ook eens zeggen welke dokter het is te Woerden die breuken geneest zonder operatie? Antw. Dergelijke adressen worden iin deze rubriek niet opgenomen. Vr. Weet u ook wanneer een vrouwen arts zitting beeft in de Mariastichting te Haarlem? Op welke uren en dagen. Anlw. Voor zoover ons bekend, houdt in de Mariastichting geen vrouwenaTts zitting. Vr. Is het u bekend, dat binnenkort een Nederl. voetbalelftal in DiisseWorf een mulch zal spelen? 1. Wanneer wordt die match gespeeld? 2. Waar behoort dat elftal thuis? 3. Kunnen belangstellenden zonder pas poort of visum zonder bezwaren die match bijwonen en wordt voor hen nog een bij zondere reisgelegenheid opengesteld. Antw. Er is ons niets van bekend. Wat u kunt bedoelen met dat Nederlandsch elf tal, dat in DüsseVdorf zal spelen. We heb ben daarvan nog niet gehoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6