In en om Haarlem. UIT~ra~0STSÊsir ZIJ li SLACHTOFFER DAMIAATJES MAANDAG 3 APRIL 1921 45ste JAARGANG No. 1410Ï DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1746. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. J. B. J. M. HÖPPENER 1897 3 April 1922. HAARLEM, De beste Melk, Het fijnste Meel, 9n Franken's Melkbrood. Zoo heel in stilte is 't aangekomen, liet 25-jarig bestaansfeest van de zaak in daineseonl'ectie des lieeren W. J. B. van Liemt, in de Anegang', hoek Warmoestraat. Bij geen Haarlemmer trouwens on bekend. Wij zijn er van overtuigd, dat dit/.akenjnbilé van iemand die, als de lieer Van I.ienj,+. een zoo vooraan staande plaats inneemt in het open bare katholieke leven ook, belangstel ling wekt ver huiten de Anegang!: Daarom hebben wij den heer van Lieemt vanmorgen even opgezocht. We dachten de vlag te zullen zien uithangen on de zaak gesloten, uit wendig dus stil, maar inwendig vol feestgedruisch. Maar neen, hot zaken leven ging zijn gang. De jubilaris deed zooiets als inventaris conftrotoeren; er werd gewerkt, zooals er 25 jaar ge werkt is. Sober en bescheiden viert de lieer van Liemt dit feest, en we vroegen ons af hoe het komt. d itt veel onbelangrijker zaken veel moer drukte maken van zoo n feit. In den sleur van liet drukke leven heeft de lieer van Liemt niet bemerkt, 'dat het al 25 jaar geleden was, da! hij, zooals hij zich uitdrukte, „op no. 17 de gordijntjes optrok". Toen hij daar over begon, zaten we midden in de iiistorie. Een kwart eeuw 'geleden ken de Haarlem „de kleinte' confectie" nog niet. De jubilaris evenmin. Hij was specialiteit in de garen- en bandartike- len, en toen de confectie meer en meer opkwam, begreep de heer van Liemt, dat hij de bakens geleidelijk moest verzetten, en het garen- en band-artikel werd geleidelijk geliqui deerd. Sj>ijt heeft hij daar nooit van gehad. Want hij heeft, trouw terzijde gestaan door zijn vrouw, steeds succes gehad, niet het minst door de ver plaatsing naar den Warmoesstraat hoek, waar prachtige gelegenheid tot etaleercn was en etaloeren vond de jubilaris nog altijd de beste reclame. Ook niet de vestiging van zijn corset- tenzaak in de Groote Houtstraat, latei- in de Warmoessiraat, beleefde de heer van Liemt succes. Aan de malaise ont kom ik zoo min als eenig ander, maar ik, zoo ze/de hij, heb goed vertrouwen op een beteren tijd. Het weer moet ook een beetje medewerken, want dit is ins vak eigenlijk de grootste concurrent. Ilier en daar was van het fees4 Onze telefoon- J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. SCHOTEN. toch nog iets uitgelekt. De post bracht veel gelukwenschen en familie I Nauta. d. van M. E. DijkmansWe en personeel hadden het kantoor in de seidijk. d. v. W. Chr. Vink-Schoorl. FEUILLETON j 61. Juist op dit oogenblik kwamen Le Blanc en Lantin in hare onmiddellijke nabijheid. Ziedend van toorn, met woest rol lende oogen, geleek zij eene getergde leeuwin. Zij boezemde vrees in. Zij greep de stijlen vast en schudde ze met zulk een kracht heen en weer, dat het ge- heele hek bewoog, 't Scheen of zij het omver wilde rukken. Het was geen vrouw meer. Het was een blinde, bovenmenschelijke kracht. Zij zou den markies aangevlogen zijn, als zij hem binnen haar bereik had gehad. De dokter, die op haar was toege sneld, sprong achteruit of hij bang was. „DatH's werkelijk een woedende krankzinnige," zeide hij, „haar kracht is ongekend groot op dit oogenblik." t „Dus zit is benaald krankzinnig," vroeg Lantin, die nog steeds scheen-te twijfelen. „Helaas," fluisterde de dokter.. Toen wees hij op Christine, wier woede van seconde tot seconde grooter werd, en zei„Zie die oogen, er is geen twijfel mogelijk. Zij is aangegrepen door een aanval van woeste razernij." „Hoe diep, diep ongelukkig," zei de zaakwaarnemer, met een schijnheilig gezicht, „zulk een jonge vrouw „Hoe oud is zij „Nog geen acht en twintig.!! „Het is treurig, werkelijk ontzettend treurig 1" De markies voegde zich op dit oogenblik bij hen, nadat hij Mark toevertrouwd had aan „Eendebck", die de kamer binnen was gegaan. De geneesheer wendde zich tot hen, zeggende :,,Wij kunnen 'die ongeluk kige niet aan haar lot overlaten. Ge moet het hek doen openen." De heer d'Arbois kon zich niet weerhouden te sidderen, alsof hij wer kelijk vreesde dat Christine krank zinnig was. Hij haalde een sleutel uit den zak en trad op het hek toe. Toen zij hem zag haderen, ver dubbelde hare woede, en op woesten toon herhaalde zij .voortdurend '.Moordenaar! Moordenaar! Kinder- beul Zonder op hare woede acht te slaan, opende d'Arbois het hek. Christine wierp zich op de drie mannen. ,,Ha bandieten,"- riep zij, „dezen keer zult gij mij mijn kind teruggeven. Ik ga niet van hier, zonder het omhelsd te hebben. Ik wil het medenemen De dokter trad op haar toe:,,Ik bid u, mevrouw de markiezin...." „Markiezin," herhaalde Christine, „ik ben niet meer de vrouw van dien schurk, die zich in hinderlaag legt om de menschen te vermoordenDie kinderbeul De ongelukkige wist niet meer wat zij zeide. In haar woede beschuldigde zij slechts om den ellendeling te treffen, die haar leven vergiftigd had. „Wij moeten ons van haar meester maken," zei de dokter, „ik heb zelden zulk een aanval van razernij bijge woond." Lantin gaf een teeken aan Maxime Périn, die onbeweeglijk, in zijn nieuwe livrei, op het bordes stond. Op een teeken van Lantin, snelde hij toe. Deze wees op Christine, „Breng die vrouw weg," zei hij. De reusachtige sterke schurk nam de ongelukkige vrouw in zijne armen, en droeg haar, niettegenstaande den tegenstand en het giilend geschreeuw, naar het kasteel. XV! I. CHRISTINE OPGESLOTEN, Christine werd op eene rustbank neergelegd als een stuk goed. Hare kracht was uitgeput en zij was niet „langer in staat een beweging tot tegen weer te maken. Nu en dan ontsnapte haar, te midden harer tranen, de hartverscheurende kreetIk wil mijn kind hebben De markies, de dokter en de heer Lantin traden binnen. Zij waren in een levendig gesprek Verdiept. Voor den schijn bestreed de markies het oordeel van den dokter, die beweerde dat de markiezin volslagen krankzinnig was, en hij bet, zoowel voor de veilig heid der huisgenooten, als voor haar zelf, noodig achtte, haar op te sluiten. „Zou het niet mogelijk zijn," zei de markies met een schijnheilig gezicht, dat 't een' voorbijgaande aanval is geweest, veroorzaakt door het ver driet, dat zij heeft gehad, toen haar zoon werd weggevoerd „Zonder twijfel, heeft dit feit den aanval verergerd," antwoordde de dokter, „doch het kwaad dagteekent reeds van vroeger. Ik vermoed, dat 't verstand der jonge vrouw reeds langen tijd is aangetast." De markies zweeg.... de overtui ging van den geneesheer die bekend stond als uit te munten in het behan delen van krankzinnigen stond vast. Hij moest nu alles aan dien man overlaten. Hij vroeg zelfs niet, of zij in eet. ziekenverpleging zou worden opgenomen. Dit was trouwens reeds beslist. De heer Lantin had er een uitgekozen en wanneer de ongelukkige moeder van Mark daar eenmaal zou zijn, had de markies niet meer te vreezen, dat zij haar kind zou terug vorderen of zijn leven met bedrei gingen zou verontrusten. Toen Christine de drie mannen zag binnen treden, richtte zij zich driftig overeind.Zij sprong op van de rustbank en liep naar den markies. „Gij zult me mijn zoon teruggeven!" „Ge weet," zei de markies, „onder welke voorwaarden.". De jonge vrouw trilde van het hoofd tot de voeten. „Nooit,' zei ze. met kracht, „nooit „Dan blijft de jonge graaf d'Arbois hier „Dus ge wilt het hier houden, gij, die zijn vader vermoord hebt Zijt ge dan niet bang, dat eenmaal de dag zal aanbreken, waarop hij hoort welke misdaad gij gepleegd hebt. Denkt ge dan niet dat hij den moor denaar zijns vaders zal straffen De markies haalde de schouders op. Ik heb niets te vreezen," zei hij „noch van hem, noch van iemand anders." „Ook niet van mij „Ook niet van u." „Toch ben ik tot alles in staat, als 't geldt mijn zoon terug te zien. Ik zal u aanklagen." „Als den moordenaar van uw eersten man „Ais den moerdenaar van Paul." „Men zal lachen om zulk een be schuldiging. ledereen weet, dat ik niet in staat ben een dergelijke mis daad te begaan." „Neen, men zal niet lachen, want nu heb ik bewijzenDokter Bernau (Wordt vervolgd.) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Heden herdenkt de ZeerEerwaarde Hegent van de bekende Bisschoppe lijke Kweekschool te Beverwijk zijn 25-jarig Priesterschap. Ontegenzegge lijk staat Regent Höppener in de rij der meest markante Priesters van ons Bisdom om zijn grootte verdiensten: bij ons R. K. bijzonder Onderwijs. Thans staat hij bijna 13 jaren aan het hoofd der Kweekschool en een aanzienlijk getal onderwijzers, die on der zijn bestuur zijn opgeleid, zijn met eere werkzaam aan R. K Scholen in het Bisdom Haarlem én «Sok daar buiten. Hij is dan ook een bekende in de R. K Onderwijzerswereld, niet alleen onder de jongeren van liet corps, maar ook onder de ouderen; hij deze laatste vooral om zijn goede en vruchtbare bemoeiingen in het belang der R. K Scholen en hun ouden- wijzers. Z.Eerw werd kort na zijn Priester wijding assistent te 's Heerenhoek, 'daarna kapelaan te Alkmaar, vervoL geeus te Dordrecht. Hier was hij be last met. de bediening van het' toen malige bijkerkje en menigeen, vooral on der de R.K. spoormaiinen, van wier af- deeling hij geestelijk adviseur was, her innert zich nog den gemoedelijken, jo vialen kapelaan. in Juni 1909 werd hij door Z. D. H. den Bisschop benoemd tot Regent van de Bevenvijksche kweekschool. Een voor hem geheel nieuwe werkkring wachtte hém daar, een werkkring van groot ge wicht, maar ook vol moeilijkheden. Het Katholiek bijz. onderwijs begon meer en meer op te bloeien, meerdere katholieke scholen werden geslicht, daarom waren ook noodig meerdere onderwijzers, die- een echt Katholieke opleiding zouden ge noten hebben. Met zijn buitengewone werklust en zijn volle werkkracht wijdde de Regent zich aan die taak. De geerte- lijkc verzorging en ook de stoffelijke ver zorging der kweekelingen eischten een krachtig man van de daad. Het is ge noeg bekend, dat lange jaren de zeer on voldoende subsidie van den Staat voor de besturen der bijzóndere kweekscholen on begrijpelijk groote zorgen meebracht. In den oorlogstijd hadden die zorgen wel het toppunt bereikt. Regent Höppener wist door die zorgen heen te worstelen, zelfs nam hij telkens een grooter aantal kwee kelingen voor de huisvesting in de kweekschool op. Dat waren tijden van dubbelen arbeid. En de geestelijke verzorging? Met be- wonderenswaardigen ijver heeft hij het godsdienstige leven bij de kweekelingen verbreed en verdiept. Ik wijs hier op de dagelijksche H. Communie, op de bevor dering van de devotie tot het H. Hart. de jaarlijksche retraites en de recollecties- Ook zorgt hij nog ieder jaar voor een retraite voor de oud-kweekelingen in de kweekschool. Zoo behartigt hij nog het geestelijk heil van hen, die de kweek school reeds verlaten hebben. Als lid-secretaris van den R. K. School raad en als Bisschoppelijk Inspecteur werkt hij krachtig mede aan de alge- meene belangen van ons R.K. onderwijs. En nu staat in aanbouw een grootsche inrichting voor het Internaat en een M- U. L. O.-school, een en ander berekend naar de eischen van de nieuwe oplei ding. Bij de voltooiing zal de Bisschop pelijke kweekschool een der beste inrich tingen wezen voor de opleiding van on derwijzers. Dit werk is het ideaal van den Regent, zijn ijver is daarvoor de groote stuwkracht geweest. Zeker, wanneer na korter of langer tijd het katholiek onderwijs in ons Bisdom een liooge vlucht zal genomen hebben, .vooral ook door een godsdienstige, dege lijke opleiding van onderwijzers, dan zal volmondig erkend worden, dat daaraan een groote stoot is gegeven door den sta gen arbeid van Regent Höppener. De veie oud-kweekelingen zullen onge twijfeld bij zijn Zilveren Priesterfeest hem dankbaar gedenken, door een har telijk gebed te storten om zegen op zijn verderen loopbaan, en velen, wien 't R.K. bijz. onderwijs ter harte gaat zullen met eerbied denken aan den Priester, die zijn beste krachten gewijd heeft en nog wijdt aan het heiiige ideaal: Elk Roomsch kind op een RoRomschè schooi! Wij wenschen den geëerden Regent van harte toe: Ad muitos annosl M. De kleeren tnaken den man SïSir BROEKMAN ts da mail die do kleeren maakt. *cb«bkm5i« Koningsplein - Amsterdam. Nederlandsch-Duiteche Vereeniging, In de bovenzaal van café ,,De Kroon" werd gisterenavond een bijeenkomst ge houden ter bespreking van de mogelijke oprichting van een afdeeling Haarlem en Omstreken van bovengenoemde vcree- niging. Het voorloopig comité bestond uit de heeren prof. dr. G. C. van Walsem. C.Brouwer en J. A. van Leeuwen en de dames mevr. dr. A. J. FauvageBruyel en mevr. E. S. C. KootSiemens. Onder de aanwezigen bevonden zich behalve de vertegenwoordiger van het hoofdbestuur te Den Haag, prof. Sleeswijk, ook het ge- heele bestuur van de Deutsche Verein al hier. Prof. van Walsem, drukte in een toe spraak zijn sympathie voor Duitschland uit en zette de gronden~-van de oprich ting eener afdeeling te Haarlem uiteen. De Nederlandsch-Duitsche Vereeniging stelt zich ten doel, de goede betrekkingen op geestelijk en maatschappelijk gebied tusschen Nederlanders - en Duitschers te bevorderen. Zij tracht dit doel te hereiken: a. door in Nederland en in de Duit- sche landen de ewderzijdsche kennis van ,laal, geschiedenis, zeden en gewoonten te bevorderen; b. door het streven naar een levendig onderling verkeer en naar wisselwerking op elk gebied van wetenschap en kunst handel en bedrijf tussclien Nederland en dc Duitsche landen. Prof. Van Wa sein verklaarde, dat er vol doende belang stefltorag is, zoodat de af- dieeïrig als opgericht beschouwd mag worden, Nadat «enige minuten gepauzeerd' was, nam die heer Stein, voorzitter van de Deutsche Verein. het woord, en wensahte de. nieuwe afdeeling hartelijk geluk. De heer Stein die .reedis meer. dan 9 jaar in Holland is. heeft dé overtuiging dat een dergelijke veroeniging niet alleen goed1, doch ook noodig is. Na eenctge 'hartelijke woorden over Holland, eindigde spreker met een welgemeend „Glüek Auf", De verteigenwoordiiigcT van hel hoofdbe stuur prof. Sleeswijk, wemc'hfe dé nietuve afêeeffing eveneens geluk en ging nog eens die gesöhiiedeniis van de oprichting van dé Vereeniging na. Hierop werd niet algemeens stemmen het voorloopig comité tot bestuur gekozen. De voorzitter "kondigde reed-s voor Maamfnv of Dinsdag a.s. een lezing aan, terwijl binnen enikele weken reeds weer een lezing gehouden zal worden, De nieuwe Kamer van Koophandel, De eerste openbare vergadering van de Kamer van Koophandel zal gehouden worden op Dinsdag .4 April half acht 's avonds in Re zaal aan het Prinsenhof. De agenda vermeldt 1. Opening doDr den Voorzitter van de Commissie voor het Handelsregister voor het gebied Haarlem en Omstreken. 2. Voorlezing van het schrijven be treffende de toelating der leden. 3. Installatie der. toegaleten leden. 4. Verkiezing van een Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. 5. Ingekomen stukken en meieiee- lingen. 6. Verkiezing van de Onder-voorzitters. 7. Benoeming van een Secretaris en van het overig personeel. 8. Aanwijzing van een Bank tot opening van een rekening-courant en benoeming van gemachtigden voor. dezo Bank. 9. Benoeming van gemachtigden voor de postgiro-rekening. 10. Benoeming van een Oommissie tot het nazien van de boekhouding. 11. Machtiging aan vorengenoemde Commissie tot. overneming van het 'ba tig saldo der Commi-sie voor het Han delsregister. 12. Overneming van het archief van de ontbonden Kamer van Koophandel. 13. Besluit tot het ontwerpen van een Reglement van Orde. 14. Rondvraag. Kunsthandel J. H. de Bols. De Kunsthandel J. H. de Bois heeft een tentoonstelling geopend van schilde rijen en aquarellen door II. F, Boot. De tentoonstelling is geopend op alle werk dagen. Het H, Hart-Altaar van den R.-K, Middenstand in 't Bisdom Haarlem. Naar wij vernemen werd dezer dagen door het Altaar-Comité opdracht gege ven tot het maken van een kostbaar kruis met kandelaars, in koper, rijk ge ciseleerd, bij het altaar passend. Deze opdracht werd gedaan aan den heer W. Thijssen, Edelsmid te Haarlem. „J. J. Cremer". De Koninklijke Letterlievende Veree- niging „J. J. Cremer" herdenkt Zondag 2 April haar 40-jarig bestaan. Er wordt receptie gehouden Zondag middag van 2 tot 4 uur in het hotel „Licn d'Or", Kruisweg, Haarlem. Kinderlijkje opgehaald. Uit het Spaarne nabij den Koudenhorn is opgehaald het lijkje van een pasge boren kind van het mannelijk geslacht. Zij, die hieromtrent inlichtingen kun nen verstrekken of meenen, aanwijzin gen te kunnen geven, worden verzocht, zich ten spoedigste aan te melden aan het bureau van politie, Smelestraat,- af deeling justitioneéüün dienst, recherche. Berooving. In een perceel aan het Begijnhof is een heer vfin f 60 beroofd.. Groote Houtstraat Vsreeniging. De vergadering der Groote Houtstraat- ver omging, welke gisterenavond gehou den zou worden, is uitgesteld. Ongeluk. Mevrouw L. wonende Riiysdaelstraat, wandelde gisterenmiddag met haar 4-ja- rig zoontje nabij de viaduct aan den Kruisweg, toen het ventje eenskLp- e~n der daar zijnde trappetjes afliep en aldus op den grooten weg kwam. Juist passeerde er een wielrijder, die het kind aanreed. Het kwam te vallen en brak een been. De moeder bracht het naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo, waar het been zou worden gezet. De fietsrijder is doorgereden. Uitreiking Diploma's Ambachtsschool. Vrijdag middag werden aan de leerlin gen van de Ambacht- en Avondvakteoken- school in het nieuwe gebouw aan den Kle verparkweg de diploma's uitgereikt, Aller eerst sprak de directeur, de heer Henge veld een inleidend woord, waarin hij lot zijn. groot leedwezen mededeelde dat de heer Geyl, die 31 jaar zijn beste krachten aan deze nuttige inrichting had gegeven, om gezondheidsredenen verhinderd was dc diploma's uit te reiken. Dit was tot he den de traditie der school geweest, die thans voor den eersten keer verbroken werd. Hierna overgaande 4ot de eigenlijke rede, die telkenjare voor de uitreiking door den 'heer Geyl werd uitgesproken, heette de heer Hengeveld allen, dat wil zeggen bestuurderen, leeraren en de jonge lui hartelijk welkom in dit lokaal van de nieuwe school. Ten eerste sprak de direc teur zijn voldoening er over uit, dat de school in gebruik is genomen, waaraan zooveel jaren was gearbeid. Echter moet ik. zei spr., er aan toevoegen, dat dit groo te complex binnen afzienbnren tijd geheel te klein zal blijken te- zijn, want voor 4 smederijen zijn 7 klassen, zoodat er voor deze klassen in het geheel maar 12 uur speling is, terwijl voor de 1ste en 2e klasse timmerlieden op het oogenblik, zoolang de barakken niet gereed zijn, feitelijk le weinig lokalen zijn en de rusten hierom «enigszins zijn verwrongen moeten wor den. Bovendien zal wanneer de toevloed voor de Ambachtsschool zoo groot zal zijn als in 1921 het gebouw te klein blijken om alle leerlingen te kunnen bevatten. Hierna betuigde de heer Hengeveld zijn dank aan de leeraren voor alles wat zij in de ahjeloopen periode in het belang der school hebben gedaan en richtte zich ver volgens tot de jongelui, die hij in een ern stig woord voor oogen hield hoe_Hj, tot welke maatschappelijke hoogte zij ook mogen geraken, steeds het onderwijs van deze school moeten herdenken. Voorts sprak de directeur de hoop uit dat allen de wenschen van bestuur en leeraren in vervulling zullen brengen. Ten slotte wendde «pr. zich tot de leer aren, tot de bestuursleden en de Com missie van Onderwijs, om allen nogmaals zijn dank te brengen voor de wijze waar op zij hun taak hebben vervuld en zei- de té hopen nog vele jaren met hen te zullen samenwerken in het belang der school. Met een woord van dank aan de pers besloot de heer Hengeveld zijn toe spraak. Thans werden de diploma's uitgereikt door dén heer Van Santé, die voor velen der leerlingen een toepasselijk woord overhad. Daarna sprak de heer Jansen, lid van de Commissie van Onderwijs, de jongelui toe. Hij deed dit op een zoo sympathieke, vaderlijke wijze, dat de jongens een en al aandacht waren. De heer Jansen wees hen er op, hoe zij tot heden steeds onder toezicht waren geweest, doch dat nu het oogenblik gekomen was ,dat ze het leven in moesten, waar niet steeds beleidvol toezicht hun schreden zal bestieren. Hij maande de jongens aan steeds te leeren, te denken en te werken, In dezen geest sprak de heer Jansen, die ziju voor dc vuist weg uitgesproken toespraak besloot met zijn beste wenschen voor de toe komst der jongens, die thans deze school verlaten, doch die ten aiien tijde bij den directeur of de leeraren om goeden raad mogen aankloppen. Aan de volgende leerlingen zijn diplo ma's uitgereikt: Timmerlieden. F. A. L. Flaat, 17 jaar, Haarlem; G. P. Geukers, 17 jaar, Haar lem; J. Gr. Langenberg;, 17 iaar, Haax- lem; G. J. Aardweg, 15 jaar, Haarlem; F. A. H. Bos, 16 jaar, Haarlemmermeer; A. Geeïlings, 16 jaar, Haarlem; J. P. Houtzager, 15 jaar. Schoten; M. A, Lemmers, 16 jaar, Haarlem; J. Repko 16 jaar. Schoten; A. Scherpeahuizen, 16 jaar, Schoten; B. Vreonegoor, 16 jaar, Overyeen; W. Weber, 16 jaar, Haar'em' merliede. Smeden. A. J. J. Amama, 16 jaar, Schoten; G. van Dommelen, 17 jaar, Schoten; T. N. Mooyman, 17 jaar Haar lem; W. S. van Ooije, 16 jaar, Haarlem; F. W. Rietman, 16 jaar, Schoten; C. J. Booker,, 17 jaar, Hoofddorp P. Scheffo liar KI t;, 1/ j ar, Hee ns'.ele; J. Schreu- dera, 16 jaar, Schoten; J. Smolenaars, 15 jaar, Haarlem; H. de Vries, 16 jaar, Schoten; W. F. D. Waij, 17 jaar, Haar lem; J. de Jong, 16 jaar, Haarlem; J. Speekenbrink, 16 jaar, Haarlem; J. de Blaazer, 15 jaai.; Haarlem; J. Beers, 18 jaar, Haarlemmermeer; G. L. F. Boot, 16 jaar, Haarlem; F. Jacobs, 16 jaar, Haarlem; 0. S. Kaslander, 17 jaar, Haar lemmermeer A. B. J. Kordelaar, 16 jaar, Heemst.de; H. W. V. Oldenburg, 17 jaar, Haarlem; J. Prins, 15 jaar, Haarlem; J, li,. R'emer, 16 jaar, Haar lem;' B. A. Rondo, 15 jaar, Haarlem; G. W. Sasberg, 15 jaar, HaarlemJ. J. Slenters, 15 jaar, BloemendaalVogelen zang; L. p. Tiggelman, 15 jaar, Schoten; A. A. M. de Vogel, 16 jaar, Haarlem; 0. Willemse, 16 jaar, Haarlem; J. de Wit, 15- jaar, Haarlem; L. H. v. d. Woud©, 16 jaar, Haarlemmermeer; P. J. Blank- water, 18 jaar, Haarlem. Meubelmaken: A. van Holst, 16 jaar, Bloemendaal. Schilderen: J. B. Rijs, 15 jaar, Haar lem. Az'ondvakteekenschool. Smeden. B. R, v. d. Berg; II. L. Bos; J. H. Brasser; P. van Els wijk; P. v. d. Ling; J. P, GcorfagsP. C. van tier Goe.s; J. de Groot; M. Hangoor; J. W. Hoogland; W. E. Meng; E. Meyer; G. d'e Nieuwe; H. A. Oomen; C. S. Priesmam; A. van Santen; C. Sóheffcr; P. A. SohreudorS; J. C. F. Smink; A. F. van Steen; P. H. Voorn; D. J. Vredenburg; A. van Wape ningen. Timmerlieden. H. Mulder; H. A. Sey-c- ner; W. G. de Korte; J. J. de Korte; W. P. Burger; H. A. van Kesteren; P. H. van Essen; J. Kloes; C. J. A. Prins; A. dé Vries; M. Rusman; F. P. Smit; G. Herwig; J. B. Fttodrie. Loodgieters. B. H. van Bilderbeek; F. W. P. Welters: G. L. van Man-rik. Meubelmakers. J. Eysker; J. Strijder. Schilders. H. Koopman: G. J. Lemmers; T. A. Heinsbergen Diverse vakken. A. Versteynen. Cursus voor behangers en slojfeerders. J. J. Heesemans; J. A. van Straaten. Cursus voor schoenmakers. J. J. A. van Haizebroek: P. B. Ooms; D. Wijkhuizen. Een zilveren leest. Sinds 1 Januari zijn nieuwe telefoon tarieven ingevoerd. De abonné's beialen rsu niet smeer een vas,t tarief, doch naar. Ihet gemiddeld aantal telefoougesprei- ken. Om tot een klasse-indeeling te kom.,n tiaeft de directie 'bepaald dat als alge- meene regel particulieren in d>e laagste, winikebiers en dergelijke in de middelste en fabrieken, bedrijven enz. in de hoog ste kla sse word en ingedeed. De laagste k las heeft v-oor een abonnemeiet van 85 het recht ongeveer een 120 gesprekken per dag te voeren. Dat wil niet zeggen, dat men niet meer inag telefoneenen, maar wanneer een atoorané geregeld boven het aantal van 120 uitgaat, wordt hij in de hoogere klasse ingedeeld. Hetzelfde geldt voor de abonné's der middelste klasse. Geregeld, niet lederen 'dag, wordt controle uitgeoefend of er te veel getelefoneerd wordlt. Naar de directeur mededeelde heeft de inidéeliiig geen aanleiding tot moeilijk heden gegeven en is men ook van plan e abonné's zoo coulant mogelijk te behan delen. Wanneer iemand eens i n e en kor ie periode veel te teiefoneereu heeft, zai daarvan niet het gevolg zijn, dot hij on middellijk in 'n hoogere klasse wordt ge plaatst. Boventüen zai de a'bouné te vo ren kennis krijgen van tiet voornemen dat er bestaat hem in een hoogere klasse ie brengen. Coulant ais het hoofdbestuur dor pos terijen gewoonlijk is, beeft het begrepen, dal winkaiiers en anderen, die de gewoon te haddon particulieren van de telefoon gebruik te laten maken door deze in-dee- ling naar het aantal gesprekken in het moeilijk parket kwamen deze welwillend heid te slaken, en daarom toegestaan *-'«t van iemand, die gebruik maakt an de telefoon een kleine vergoeding wordt ge heven vati bijv. 5 of 10 oenit. Vroeger was het vragen eenier vergoeding verboden. Nu vestigt een inzender er echter onze aandacht op dat het verhuren van ecu telefoon voor den houder een voordeeiig zaakje kan worden. Wanneer men 85 per jaar of ongeveer f 7 per maand be. taait zou men voor 120 gesprekken een drag van 12 'kunnen terugkrijgen. Dat is zoo, doch ihet lijkt ons zoo toe dat inzen der zich niet bezorgd behoeft te maken want de directie zal wel toezien >!al de Staat het monopolie behoudt en misbrui ken tegengaan, afgezien nog van hel feit dat er weiniig liefhebbers zulten zijn om een dergelijk ri.-k.mt bedrijf op te zetten. Ba romeiers tand 747. N ei ging achteruit. OPGAVE VAN: Burgerlijke Stand. Geboren: z. vau M. H. vau jjchieBergman. d. van P. M. Nelis—van Saase. z. van G. H. Zeestratenvan Hagen. d. van J. SernéVink. z. van T. ten Broeke bloemetjes gezet. ^Schrijf er niet tte veel over." zei de jubilaris. Maar als je 't toch doet. zeg dan dat ik dit vooral heb geleerd, dat er voor iedereen, die werkt en zijn plicht doet, in de wereld wel een boterham te verdienen is!" Ondertrouwd: P. P. Boogaard en A. E. Bremer. J. L. W. van den Broek en J. W. Warlé. W. M. van der Deijl en M. 0. van Berloo. Overleden: Levenl. eangeg. kind van Ni J. B. van Egroond en A. M. Ohr. Tamek. hepft 7é.."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1