SINNENLasn^ UITGEEST. IJMUIDEN. VELSEN. IJMUIDEN. ZAANDAM. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. BEVERWIJK. WIJK AAN, ZEE EN DUIN. HILLEOOM. IMGEZ0NDEN. Cursussen voor andersdenkenden. De actie van Cranenburgh c.s. fohtie-, Studie- en debatingclub. Men schrift ons: Een dezer dagen hield de politie-, studing en debatingclub der afdeeling Schoten -van den algemeenen bond van politiepersoneel in Nederland haar 8e strafrechtlezing in de zaal van eafé „Flora" Pretoriaplein te Schoten. Ook nu was een groot aantal circa 90 politieambtenaren aanwezig. 0.m. merk ten u-ij op den burgemeester van Schoten, den heer Fuhrhop, den commissaris van politie te Bloemendaal, den hoofd-inspec- teur der Haarlemsche recherche, den heeu1 Woud, benevens verschillende inspecteurs van politie uit deze en omliggende ge meenten. Te ruim 4 uur opent de voorzitter de heer K. Tijsterman, met een kort woord de bijeenkomst. Het verheugt spreker dat het hoofd der Schctensche politie, de bur gemeester, ook thans weer aanwezig s; wij stellen dat, aldus spreker, op hoogen prijs. Spreker heet allen hartelijk welkom en betuigt in het bijzonder zijn dank aan den heer subb. officier van Justitie Mr. Löben-Sels die wederom bereid werd gevonden hedenmiddag voort te gaan met - zijn serielezing over algemeene leerstuk ken van strafrecht. Spreker deelt vervolgens mede dat Mr. L. de Blacourt, ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het kantongerecht te Haarlem op Dinsdag 4 April as. in de zelfde zaal een lezing zal houden over de toepassing van de wet tot vereenvoudi ging van de rechtspleging in lichte straf zaken en dat de toegangskaarten dier lezing ook recht op toegang geven voor een lezing, welke Mr. van Lier subb. Officier van Justitie te Amsterdam eer lang zal houden over „de Kinderrechter". Iet wooTd is dan aan Mr. von Löben- Sels. Leze zijn rede aanvangende herinnert er aan dat hij de vorige maal heeft ge sproken over de schuldleer en de poging en dat hij thans in korte trekken de leer der deelneming aan strafbare feiten wemscht te behandelen. Na een uiteen zetting te hebben gegeven van het begrip „deelneming" en na er aan herinnerd te hebben hoe dit leerstuk reeds in de vroeg ste tijden, zoo b.v. bij do itomeinen, een voorwerp van ernstige studie was en men reeds toen besefte: le. dat medeplichti gen, uitlokkers, mededaders en intellec- tueele daders evenzeer strafschuldig wa ren als de materieele daders2e dat het onmogelijk was in bijzonderheden al de denkbare vormen van deelneming straf baar te Stellen en men zich dus terecht? beperkt had tot het in algemeene lijnen aangeven van de belangrijkste groepen van deelnemingsvormen, gaat spreker over tot zijn eigenlijk onderwerp: „de deelneming aan strafbare feiten naar Nederlandsch recht". Spr. herinnert eraan, dat dit leerstuk in ons Wetboek in het algemeen in slechts enkele artikelen wordt behandeld in 't le boek. Dat de in die artikels vervat te regels ook gelden voor andere Rijkswet- ten, voorzoover daarvan niet uitdrukkelijk wordt afgeweken, en dat ze steeds de lagere wetgevers binden. Ten aanzien der laatsten merkt spreker op dat de ze zich helaas in hun verordeningen her haaldelijk niet aan die regels hebben ge stoord. Vervolgens geeft spreker een overzicht van de deelneming vormen naar Neder landsch strafrecht. Daarna verwijst hij in 't kort naai de belangrijks.e uitbreidingen, aanvullin gen en afwijkingen van Ihet algemeene leerstuk der deelneming, zooals die voor komen in afzonderlijke artikels in ons Wetb. van Strafrecht. Ten slotte behandelt spreker aan de hand van art. 47 van dat Straf-Wetboek de desbetreffende geschiedenis, jurispru-e den tie en schrijvers: „alleen daderschap, mededaderschap en middelijk daerschap," daarbij de voornaamste dienaangaande bestaande theorieën besprekende en daar bij aantoonende, aan de hand van de ju risprudentie, de belangrijke uiteenloo- pende resultaten waartoe men bij de Va- passing in de practijk geraakt bij liet aanvaarden hetzij van de ééne, hetzij van de andere theorie. Speciaal licht spreker daarbij uitvoerig toe het groote belang voor de practijk om scherp te onder scheiden tusschen mededader c'iap en me deplichtigheid eenerzijds en middellijk da derschap- en uitlokking anderzijds. Onder mededeeiing dat de volgende strafrechtlezing zal worden gehouden op Dinsdag 18 April e.k. sluit de voorzit ter met 'n woord van dank aan allen aan den heer Sub Officier van Justitie voor diens belangrijke met groote aan dacht gevolgde rede, deze bijeenkomst, Haadsvergodering. De Baad1 ver gaderde Vrijdagmorgen voltallig ondier die Ed.Actotto. heer Burgemeester. Op de notulen geen bemerkingen. Dit het voorgelezen rapport van de Schatter s voor het w.iardeeren van dte Ït.-K. Bijz. School blijkt, dat die schatting 114000 bedraagt. Wordt voor kennis- geving aangenomen. De raad vo doef aan bet verzoek van W. v. d. Borg om voor een <z>oon van hem, die de ambachtschool le Alkmaar wH be zinken, ook 'hef daarvoor vereiseble be drag te willen betalen. Een verzoek van hel R.-K. Kerkbestuur om voor de kosten van bet vervolgonder wijs en het gewoon lagoronderwijs over 1922 een voorschot te mogen ontvangen', [wordt goedgevonden. Een verzoek van hetzelfde bestwiir om ivoor meulbaleering van een ledig lokaal 1871 50 beschikbaar te stellen, zal aan dien heer Schaar, hoofd der school, wor den gezonden met opdracht een gespecAfL «eerde opgave van het benoodügde te doen. Tevens nemen B. en W. in overweging een wijk van den heer Wilton om voor de O. L. School nieuwe banlken beschik baar te stellen. Op verzoek van B. en W. van Zaandam wordt de bijdtrage in de kosten dier dlis- trictsarbe'cdsbeurs verhoogd tot 130. Insgelijks wordt vo'daan aan hot ver langen van het bestuur der ambachts school te Breda om alsnog over 1920 een bedrag van f 68.02 subsidie 1e verieefien nis bijdrage in de kosten .van salarisvcr- hoogingen. Tot armvoogd wordt benoemd de heer IJff. Vastgesteld worden verschillende veror deningen, waarop wij, evenals op het voorgaande, breeder terugkomen in ons volgend nummer. Meerdere besluiten wor den genomen en regelingen getroffen. Naar aarrlesdlrng van een klacht van De. Rive over het vernielen van zijn hek door Zondiagschenners van de straat, belooft de vorozitter maatregelen te zullen treffen, desnoods tegen muziek- en dansgelegen heden. Een verzoek van Dr. Rive om scihadie- ioostelling vindt geen ooien. Over de rondvraag eveneens de volgen de week, wijl de dirokiker op ons wacht. (Wkibld. van Uitgeest.) De „Staatscourant" bevat de statuten van afd. „St. Martha" van den R.K. Dioc. Vrouwenbond en van de St. Jo- sephs-gezellen vereeniging, biide alhier. Voor de Missie. Door den ZeerEerw. heer Pastoor zijn eenige vrouwen uit- genoodigd tot het oprichten van een naaikrans, ten bate van de Missiën. Maandagavond kwamen circa honderd vrouwen bijeen in de barak waar een ZeerEerw. Pater een serie lichtbeelden vertoonde en- een boeiende lezing hield, waarin W. E. vooral den nood, welke in de missiën heerscht, deed uitkomen. Alle dames gingen met de overtuiging naar huis, dat er moet worden aan gepakt. Voor eventueel te verleenen hulp kan men zich opgeven bij de dames Nuyens en Hin, Kanaalstraat en mej. Voogd, Rijpstraat. Men rekent op 'n groote bereidwillig heid tot deelname. Aangereden. Het 7-jarig zoontje van den heer J. B. alhier werd, toen het den Prins Hendrikstraat overstak, zoodanig door een wielrijder aangereden, dat het zijn rechterdijbeen brak. Dr. de Vries Ro bles, verleende de eerste hulp en achtte opname in een ziekenhuis noodlig. waar om de knaap naar het jfekenhuis Johan nes de Deo te Haarlem is vervoerd. Hoogovenbedrijf. Het is aan de wer ken van het Hoogovenbedrijf nog'zeer on rustig. De staking van een aantal timmer lieden duurt nog steeds voort. Voor de %'erschillende arbeiders is weer een loons verlaging in gevoerd en oo>k zal de werk tijd verlengd worden. Uit vrees dat deze maatregelen tot strubbeling aanleiding zouden kunnen geven, heeft de directie deze week om politie-toezicht verzocht. Mishandeling. Door J. P. is aangifte gedaan van mishandeling'van zijn 8-jarig zoontje, door een dienstbode van het Au- gusta-Hotel. Deze zou het ventje met een bezem op het hoofd hebben geslagen, waardoor hij een groote bult op het hoofd kreeg. De politie stelt een onderzoek in. Witte Kruis. In de gehouden verga dering der afd. Velsen van de Noord-Holl. Vereeniging „Het Witte Kruis werden Je jaarverslagen uitgebracht. Het ledental der afdeeling steeg van 2916 tot 3017. Aan contributies, giften, subsidies enz. werd in 1921 ontvangen 10762.48, uitgegeven werd aan Iractemenlen, verplegingsmatc- rtiaal, onderhoud wijkgebouwen enz. f 11.255.75, zoodat er een tekort was van f 493.27. De rekening zal door een commissie uit de leden worden nagezien. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd Pastoor G. v. °d. Poli te IJmiriden en de heer W. L. Kuiper te Velseroord. Ambachtsschool. V rijdagmiddag had in het gebouw der Ambachtsschool te IJmuiden, van de Ver. voor Ambachtson- derwijs in Kennemerland de uitreiking der diploma's plaats. Een der leerlingen feliciteerde den heer D. Bais met zijn benoeming tot voorzitter en bood hem een door de jongens (elee triciens) keurig uitgevoerde voorzitters hamer aan. De heer Bais heette de vele ouders welkom en heette dit een gewichtig uur, waar thans na 3 jaar de eerste leerlingen der Ambachtsschool werden afgeleverd. De school heeft gebleken een toekomst te bezitten, daar het aantal leerlingen steeds is toegenomen. De nieuwe cursus zal met 151 leerlingen aanvangen. Daarop gaf de voorzitter het woord aan den Directeur, voor het uitreiken der di ploma's. Een diploma ontvingen: van de aid. machine-bankwerken: J. Middelie (met prijs), P v. d. Wel, W. J. Mulder, J. J. Veldmeijer, J. Battes, P. Schager, B. Paus, A. Rietveld, G-. Schmi, f, J. Voer man, J. Schrik, G. Wisman, L. Zwaan, P. Blokker, J. de la Leyne, E. Spreeuw, A. Spruit, N. Smit. Van de afd. timmeren: b. Oudshoorn, M. Kistemaker, J. de Graal, J. M. Kok, J. van Dijk, J. Bart, A. Burg graaf (met prijs). Bevorderd werden van de 2e naar de 3e klas. Timmerlieden: J. G. Zeegers, G. Verhagen, P. Hartog, J. Kistemaker. Machine-bankwerkers: J* Molenaar, D. Slikker, G. van Offenbeek, A. Boot, A. Schager, S. Jouker, J. Heerbaart, P. Bak ker, J. Schager, W. Melgerd, J. Aland, J. N. Ouwerkerk, A. Hertzberg, J. Heiemig, D. van Woensel, A. van Woensel, A. Meesters, J. Kabel, A. Horeman,. D. de Groot (voorw.) en B. Bakker (voorw.) Electriciens: W. Gravemaker, C. L. Bal- jé, C. Klein, M. Meyer en M. Wester huis (voorw.) Van de le naar de 2e klasse: Timmerlieden: G, Luidenga, J. Visser, C. Bosschert, A. H. Jacobs, N. Barnhoorn, F. Basstra, C. Put, J. Tormann, G. C. ten Hoeve, M. Smit, J. Kockx, J. Mooy, P. Hagedoorn, C, Kocx, v. d. Vlerk, Spits (voorw.) en F. Kee (voorw.) Electriciens: J. Wey, S. Luitze, B. M. van Lodenstijn, F. Kort, J. Boot, J. Kraak, J. H. Schoo, C. Smit en E. van Voorst. Machine-bankwerkers: P. Boonekamp, W. v. d. Griendt, J, Kuiper, J. Vossen, R. Kluft, C. Scheffer, F. Kelling, L. Slik ker, J. Zonneveld, J. van Leeuwen, J. Munnink en K. Hertzberg. De directeur sprak de scheidende leer lingen toei, en zeide, dat zij de pioniers zijn en zullen moeten laten zien wat de school beteekent. De voorzitter dankte directeur en leeraren, waarna de tentoon stelling van teekeningen en werkstukken werd geopend. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: G. dè Wit en E. E. Kaper. Getrouwd: J. Jongsma en Th. J. Tur kenburg. H. Droog en A. C. Gooyer. J. J. J. Stam en E. v. d. Does. J. Herweyer en B. Dolstra. J. van Fuchf en J. Schoenmaker. C. Boender en G. Siew.tsen. Geboren: zoon van M. I. Voorhout Böhm. zoon van J. M, Oosterveer Twisk dochter van C. Schramde Moll zoon van K. de Waalvan Hen ten zoon van L. J. Kintvan Breugel zoon van J. J. van KaamSnijders Blok. dochter van G. J. Brouwer Griekspoor. zoon van S. WoudaTal- ma. zoon van M. T. v. d. Veldtvan Roode. zoon van A. C. v. d. Starre Borgwal. dochter van A. Wouts Fransen. Overleden: P. Bosman, 49 iaar, vrouw van G. Zwart. Personalia. Aan Mej. J. Aarsc, te Haarlem is op haar verzoek tegen 1 Mei eervol ontslag verleend als klerk ter ge meente-secretarie alhier, Drankweer-ComitéIn de gehou den vergadering van het Oentraal Drank- weer-Comité bracht de heer J. C. Ver meulen verslag uit van de gehouden 3- daagsche Drankweer-tentoonstelling te IJmuiden. Er rijn 1300 betalende be zoekers geweest, benevens 300 leerlingen van scholen. De ontvangsten beliepen bij kans f 800 en er was een batig ealdo van ongeveer f120. De Voorz. richtte woorden van hulde tot de tentoonstellingscommissie, inzon derheid tot haar secretaris, den heer Vermeulen, die de ziel ervan is geweest. De tentoonstelling kan schitterend ge slaagd genoemd worden. De bestuursverkiezing had tot jóMag, dat de heer G. Voet als secretaris her kozen werd, terwijl in de vac. L. Rem mers werd gekozen de heer J. Adriaanse te Velseroord. De loge „In veilige haven" der Neu trale orde van Goede Tempelieren te IJmuiden, trad tot het Camité toe. Aangenomen werd een voorstel van de afd. IJmuiden der Nat. Ohr. Geh.- Onth. Ver. om een adres te richten tot de Reedersvereenigingen van Haring- visschers, met verzoek voortaan geen bier- meer mede te geven op de haringschepen Aan de Zeeliedenorganisaties zal daar toe medewerking worden gevraagd. x Op voorstel van de loge Plulastelphia der Goede Tempelieren te Velsen werd besloten aan de aangesloten organisaties op te geven, welke candidaten voor de Tweede Kamerverkiezingen geheel-ont houder rijn. Benoemd werd een Commissie voor de Blauwe Week-actie en daarin gekozen de heeren G. Blaas te Velseroord, II. Potjewijd te IJmuiden, ,W. v. d. Wal te Wijkeroog en G. Frankfort te Sant poort. Schepenverkoop. Bij de Vrijdag ten overstaan van notaris Dólleman alhier ge houden verkoopir.g, werd de stalen logger Clara Gretha IJ. M. 300 van de in staat van faillissement verkeerende Vissch. Expl. Mij. De Dugger, gekocht door den heer F. Parlevliet te Katwijk aan Zee. voor §500. De alhier thuisbehoorende sleepboot Drie Gebroeders, is door bemiddeling*yafi het Maritiem kantoor W. H. Mellema en Co. te Amsterdam, naar Lagos (Port.) ver kocht en zal eerstdaags de reis daarheen aanvaarden. Den tweeden Paasdhdaig zuilen de Eenv. Zusters van ihet Si. Jozefgesticht het feit hamer vijftigjarige vestiging te dezer stede feestelijk gedenken. Het bestuur van ge noemde vereeniging, ats feestcommissie fungeerend, trac'ht gekten* bijeen te zame len, om ter herinnering aan diit feit, een passend orgel te plaatsen in de eenvoudige kapel dier stichting. Zij stoel per circulaire een dringend beroep op de vrijgevigheid van Zaand'am's katholieken en verwacht dat van oudl-Zaanidammers, die bun opvoe ding of diie hunner kinderen, ten deete aan de Eerw. Zusters danlken, ook een offertje zal binnenkomen. Afscheid. Zaterdag heeft de heer Doemen, sinds 24 jaair aan de O. C. school verbonden en met ingang van 1 April op wadhtge.d. gesteld, afscheid genomen van leerlingen en collega's. Na het zingen van een afscheidslied door alle leerlingen «der school, daartoe bijeengekomen in de 'hoogste klasse, ontving de iheer D. uit handen van tot personeel en uit die van een collega een fraai boeikwerk en een mooie pa in in pot, ais aandenken -Van de teerlingen der school. Na door den scheli- disniden onderwijzer onthaald te zijn, namen vervolgens die leerlingen afscheid van 'hom. De vlag uit. Ter cere van ja, van wat? woei Zaterdag van de openbare gebouwen de vaderlanidsche vlag. Nieuwe uitmonstering. De uniformen van die hoofdagenten van politie hebben eenige wijziging ondergaan. Van de pc' zijin de roode biezen vervangen door zil veren 'koord. De groene kraag is verdwe nen en daarvoor is een zwart fluweeien voor in de plaats gekomen. De groene mouw-opslagen zijn ook vervallen. Ze zijn thans van gewoon blauw uniformlafcen. Afgesloten. Het sinds jaren door het publiek gebruikte pad door de wei van Zomerzorg, leddiende van de Donkere laan naar dC Zomerzoirgerlaan, is Zaterdag rfoor prikkeldraad voor ihe't publiek af gesloten. Men vraagt zich bier af, waarom en of dal mag. Huisvlijttentoonsteliing. Gistermiddag werd ;iin het sloydlozaail van het gebouw der .Bloemendaalscne sohoolvereeniging de jaarlijiksohe voorjaarstentoonstelling gehoo'dien van die deizen wfm'tar op die huis- vlijtcuTsussen vervaardigde voorworpen. Er was weer een groote verzameling van allerhande vrouwelijke handwerken. Zooals llheebladikteedjes, iliheemutsen, schorten, opgewerkte kussens, spneahan- gers eniz., alles zich onderschieidienldle door nette en zorgvuldige afwerking. De dames Soelers en Heuvelde eerste van den BCoe- jnendaalsohen- en de 'tweede van de Ovor. veensche cursussen, kunnen dan ook weer met voldoening op hun wenk van de afge- ioopen wintermaanidien terugzien. Beiden waren 't er over eens, dat eir met lust en toewijding door de meisjes gewerkt is. Er was een groot aantal bezoekers. Jubileum. Vrijdag 31 Maar.L, was hei 45 jaar geleden, dat aan Jan de Wind, ih ter woonaoiulig die xAcklenmedaiiiHe van de Willemsorde voor beloonde diappenheld in Atjeh werd uitgereikt. Dien jubilaris, die nog kras, zij het zwaar gebogen, de wereld inkijkt, gewerden dien dog veie gehifcwen. sohen. Inzake het bezwaar, dat die R.4K. Bouw. vakarheAdersbond „St. Josoeph" had legen een beslissing van het getmeenttebesfuur van Wijk aan Zee en Duin, waarbij ge vorderd werd', dat de steungelden aan M. Snijders afdlaar uitgekeerd, zijnde 68.24 in de werikloozenlkas zouden wor den teruggestort, heeft de .minister thans het gemeentebestuur Sn bet gelijk gesteld en de terugstorting bevolen. HALFWEG. KitisvoAienigSng. Alhier is een Chr.-Hisf. Kiiesverecniging opgericht met aanvankelijk 15 leden. Voor deze vereeniging komt a.s. Dinsdagavond spreken de heer Snoek Henkemansj lid van de Tweede Kamer, in het hotel Cornelissen. Aanvang 71/2 uur. HAARLEMMERLIEDE. Kiezerslijst' Op de vastgestelde kiezerslijst 1922—23 komen 2143 na men voor (1071 mannen en 1072 vrou wen). Het aantal kiezers verdeeld over de e3 stemdistricten, is als volgt: Stemdistrict) I (Halfweg en Houtrak- polder) 942. Stemdistrict II (Spaarn- vvoude en Haarl.liede) 537 en Stern- district III (Stadskwartier en Zuid- Schalkwijk) 664. De kiezerslijst ligt tot en met 21 April a.s. ter Gemeente-Secretariié ter inzage van voorm. 9 tot 2 uur nam. Tot en met 15 April a.s. kan bij het Gemeentebestuur verbetering der lijst gevraagd worden. Waterleiding. Een zeer interessant adres. Door het Bestuur van „Goed Wo nen" is aan den Raad der gemeente Hillegom het volgende schrijven gericht: Edelachtbare Heeren Het Bestuur van „Goed Wonen" heeft de eer rich tot U te wenden met het volgende: Zoo U bekend is, hebben wij voor de bewoners van „Goed Wonen" een wa tervoorziening tot stand gebracht, in overeenstemming met de te stichten ge meentelijke waterleiding. Dit alles is geschied onder leiding van den Inge nieur A. D. Heederik, die ook is aan gewezen voor de gemeentelijke waterlei ding Voor het leggen der buisleidin gen werd aangewezen de firma De Rui ter en voor de zuivering van het wa ter het Technisch Bureau „Gelria", op advies van genoemden ingenieur Hee derik. Thans hebben wij een plan gevormd, om de bestaande watervoorziening uit te breiden. Daarvoor hebben wij ona allereerst gewond tot het Technisch Bu reau „Gelria". Een ingenieur van dit Bureau heeft onze installatie ter plaat se bezichtigd en gaf ons de volle ver zekering, dat de bestaande installatie volkomen ingericht kan worden ter voorziening van een veel groo- ter aantal woningen dan thans het ge- va! is, zelfs voor de geheele gemeente en dat deze wijze van watervoorziening goedkooper is dan welke ook. Wij verzochten genoemd Bureau cms prijsopgave te doen voor het leveren en zuiveren van het benoodigde water voor een uitbreiding van 400, 600, 700 ge zinnen deze opgave is tot heden nog niet in ons bezit. Daarna stelden wij ons in verbinding met de firma De Ruiter, welke door den Ingenieur Heederik was aangewezen als zijnde een firma welke rijn volle ver trouwen genoot. Deze firma heeft haar prijsopgaaf reeds ingezonden. Wij meenden met deze twee firma'a gerust onze .plannen te kunnen bespre ken, als zijnde firma's ons het vorige jaar door den heer Heederik aangewe zen en die door hun werk bij ons gele verd, ook ons vertrouwen hebben ver worven. Wii hebben onze plannen aan B. on W,_ medere'ee'd en om overleg ver :o ht om te beginnen met een gedeelte der gemeente van goed water te voorzien, en daar het bekend is, dat in hoofdzaak de bewoners ten Oosten van de Hoofd straat het slechtste water hebben, zijn wij van meening dat in de lrier volgende straten een buisleiding moet worden aan gelegd: Vos elwars'.raat, Vo ecl a-i (ge deeltelijk) Mariastraat, Hoofdstraat van af Mariastraat tot Vinkenlaan, Ambacht- straat, Meerdorpstraat, Meerstraat, Krochtstraat, Middenstraat, Hofstraat, Havenstraat, Brouwerdwarsstraat, Brou werlaan, Vinkenlaan, Beekkade, Vinken- weg. Hierdoor zouden plm. 550 gezinnen zich bij onze instelling kunnen aanslui ten. Daar alle prijsopgaven nog niet in ons bezit zijn, mogen wij toch met zekerheid verwachten, dat de aanleg van bovenge noemd complex met inbegrip van binnen leidingen niet meor zal bedragen dan f 60.000. Ten slotte deelen wij U mede, dat het in onze bedoeling ligt de te maken winst aan te wenden tot verlaging der huren van onze woningen, wat als ge volg weer ten goede komt aan de ge meente. Daar door waarschijnlijk binnen zeer korten tijd een beslissing zal moeten worden genomen voor den aanleg van een gemeentelijke waterleiding waar veel hoogere kosten aan verbonden zullen zijn in vergelijking met bovenstaande, beve len wij ons plan ernstig in Uwe wel willendheid aan en teekenen Hoogachtend, Namens Goed. Wonen". Tot zoover het adres. Ons werd een referentielijst getoond, van wat door de firma's werd gerepresenteerd. .W© noeij men daarvan o.a. Gein. Waterl. Deven ter, id. Velsen, id. Eindhoven, Marine- Zweminrichtiiig Helder, Bad- en Zwem inrichting „De Regentes" Den Haag. In bouw aajja .M? Gem. .Waterleiding Zutphen, id. te Schoonhoven, Drinkwaterleiding te Rotterdam, enz. Zoo rijn we benieuwd, hoe dit adrea in den Raad zal worden ontvangen. Als in een gemeente als Hillegom, die zoo zeer „overbelast" is langs dezen weg bezuinigd kan worden is zulks dure plicht. Mijnheer de Hoofdredacteur, Verleen mij een plaatsje in uw! veel gelezen blad voor onderstaande. Nu de zomertijd weer is ingevoerd, wenschte ik wel eens eenige opmer kingen te maken dienaangaande, ook in verband met hetgeen de „N. IICU" daarvan zegt in het artikel „Opnieuw de Zomertijd", in haar blad van 10 Maart 1.1., want naar het schijnt lijken velen en met hen ook de .,N. H. Ct de daardoor ontstane schade en on gerief voor het platteland ook maar bij benadering niet te beseffen. De „N. H. Ct" noemt het' in lxaar blad in bovengenoemd artikel een al gemeen belang. Misschien is het een algemeen belang voor de stad, maar voor het land is het een algemeene schade; een algemeene schade voor groot en klein, want naast de schade, voor de bedrijven, die in zoo verschil lende vormen en zoo legio zijn voor de verschillende bedrijven, dat zij niet neer te schrijven zijn en men de prac tijk moet beoefenen, om zich daar eeeen goed denkbeeld van te vormen, komt ook nog de schade van tc wei nig nachtrust. Te weinig nachtrust voor de schoolgaande jeugd, die op liet platteland soms drie kwart uur of tender nog van de school verwijderd woont en als men dan bedenkt, dat' het overgroote deel dier kinderen voor tijd de H. Mis bijwoont, dan moeten die kinderen zeker 's morgens 0111 7 uur uit de veeren, dus volgens zonne tijd 6 uur. Om nu die kinderen een ge noegzame nachtrust te doen genieten, moeten zij op een uur des avonds te rusten worden gelegd, dat de zon n qg hoog aan den hemel staat en aan rusten of slapen bij een dan nog heer- scliende temperatuur geen denken is. Evenzoo. vergaat het den grooten, die 's morgens voor dag en dauw in de weer moeten zijn, om hun producten op tijd te kunnen leveren en nu zul len we nog maar niet van het nadeel spreken voor die menschen, die niet natte voeten en natte kleederen in den dauw ronddwalen, om hun da»e- lijksch werk te verrichten. Zoo bekeken kan er, dunkt mij, van algemeen belang niet worden gespro ken. Danspreekt de „N. H. Ctover een verstandige motie, die tien doel heeft zonder meer opzij te schuiven, wat men niet begeert'; ik noem zon iets een politiek handigheidje. Verder noemt de „N. H. Ct liet natuurlijk, dat de tegenstanders, van den zomertijd moeten inzien, dat' ons klein landje er geen eigen tijd op na kan houden, om de groote moeilijk heden voor spoor- en bootdienst. Dat het eenige moeilijkheid mee brengt. wil ik gaarne aannemen, maai* dat de moeilijkheid zoo groot is, ben ik zoo vrij te betwijfelen; want het verkeer met Engeland is toch ook altijd geregeld, ondanks den Gneen- wichtijd. Dan lateen nu de tegenstanders ter wille van de groote economische be langen (leès belangen van den stede ling) zich met het instituut verzoe nen. Wij mogen niet redeneeren dat de belangen van het platteland worden opgeofferd aan die der stedelingen, want immers millioenen menschen ge bruiken dien tijd een uur kunstlicht minder (de boeren moeten nu voor- loopig 'smoegens aan kunstlicht ge bruiken, wat zij des avonds winnen) en dat zal aan ons belastingbifljetl ten goede komen, schrijft de ,.N. II. Crt." Aangenomen dat liet besparing geeft, maar dan moet het' platte land het betalen door de vele nadoelen, die het er door ondervindt. Dat het wetsvoorstel in tegenstel ling met den wensch van de „N. II. Crt." geen groote meerderheid kon vinden, getuigt van een beter inzicht door een groot deel der Kamerleden, dan de „N. H. Crt" iti deze zaak! heeft. Het is ook door mensehen van de pen niet uit tie maken, wat voor deel of nadeel is voor land-, tuip- een bloemistenbedrijf, maar men ont- houde zich dan ook van een oordeel. Ik wil dan eindigen met een op wekking aan allen, die op ©eniger lei wijze nadeel van den Zomertijd ondervinden, de actie on verm i ndfC'f te blijven voortzetten. U, Mijnheer de Hoofdredacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, met de mees te hoogachting, Uw abornié, H. SLQT. Bennebroek, 30 Maart 1922. Naschrift. Vorig jaar hebben wij nog uitvoerig gewezen op de nadee- len, .welke de boerenstand van den zomertijd ondervindt, zulks aan de bankt van het adres derTwentsche landbou wers aan de Tweede Kamer.Wij zijn van die bezwaren zeer wel overtuigd;. ook dat er in den oorlog door den. boerenstand een offer werd gebracht aan het algemeen belang. En nu is onze meening, dat in dezen tijd van malaise dit offer ook thans nog ge vraagd. mag worden, omdat deskun digen hebben uitgemaakt, dat de zo mertijd enorme besparing geeft, en voor de spoor- en stoombootdiensti- regeling op België, Frankrijk en En geland onmisbaar is. Onze geachte inzender vergeet,, dat wij het vorig jaar een pleidooi hiel den om den zomertijd door te zetten juist om den stedeling te leeren, ze ker ,een Mgr vroeger: pp te staan. ...ei hij daaraan eenmaal door bef Kunstmiddel van den zomertijd ge* wend is, kan hij het later ook met) behoud van den zonnetijd. Wij be schouwen dus den zomertijd als een middel om den stedeling op te voe den tot de goede gewoonte van het platteland. Tot. ons genoegen be merkten wij, dat in Frankrijk een zelfde beweging valt waar te nemen; ook daar wil men reeds het volgend jaar den zomertijd afschaffen en toch den stedeling dwingen zomers een uur Vroeger op te staan. Zóó moet onze inzender onze ac tie voor behoud van den zomertijd begrijpen; wij konden hem dit jaar uog niet missen, maar hopen, dat hij zoo spoedig mogelijk kan worden afgeschaft met behoud van alle voor- deelen. welke hij ons gebracht heeft. REDACT'17. De Ohristelijk-Historische „Nederlan der" wees onlangs reeds op het groote wezensverschil tusschen de cursussen door de Katholieke priesters gehouden en die door de heeren predikanten. De eerste verklaren en zetten voor andersdenkende toehoorders de Kat olie' e loer uiteen; doen positief werk; de an deren gaan negatief te werk en gaan bijna uitsluitend Rome te lijf. Pater Gijlswijk uit Zwolle, die thans de conferenties te Utrecht leidt, heeft dezer dagen volgens het verslag van 't liberale „Utrechtsoh Dagblad" zich hier omtrent nog krasser uitgelaten. Alvorens tot het eigenlijke onderwerp van den avond over te ga.au, verzocht Pater Gijlswijk de aandacht voor een van de vele vragen, die hem naar aan leiding van zijn eerste conferentie be reikt hadden, vZagen die gedeeltelijk reeds schriftelijk voer een gnder gedeelte mom- deling rijn afgedaan. De beantwoording van één vraag had hij echter uitgesteld om die vanaf dei kansel te kunnen doen, want in die vraag wordt teleurstelling uitgesproken o er e eerste conferentie, teleurstelling hier over, omdat de steller verwacht had, dat de sprekers in Utrecht waren gekomen om een hand uit te steken naar, en om toenadering te zoeken tot de bezoeker» van do conferenties. Na de eerste conferentie aldus Pa ter Gijlswijk zal u wel gebleken zijn dat wij geen toenadering wenschen. En toch was het onze bedoeling een hand uit te steken en u vrede te brengen. De toenadering moet evenwel echt rijn, en waar, en zij kan dan eerst komen, als wij oprecht en eerlijk tegenover elkaar staan, en eerst onze eigen beginselen hebben omsjehreven. Wij wildon dan ook -oprecht voor u verschijnenhet is in geenen deele de be- doeling om proselieten te maken VOOf de Katholieke Kerk. Wij dwingen u on ze beginselen niet op, en daarom juist hebben wij niet de aantrekkelijke rijd© van de Katholieke Kerk getoond, maar ik zou haast zeggen den hatelijken kant. En op die basis hoop ik dat de toenadering zal komen." Tot zoover Pater Gijlswijk. In zoover had dus in zekeren zin Ds» van Krevelen op de jaarvergadering van de Evangelische Maatschappij gelijk, dat de cursussen voor andersdenkenden geem getrouw beeld van het wezen en de leer der R.K. Kerk geven. De cursussen geven alleen den minst aantrekkelijken en bijna meest hatelij ken kant. En dat desondanks deze corsu sen tx h zoo'n groot succes fifwerpen, dat de Evan gelisch© Maatschappij er angstig van wordt, 't mag wel pleiten voor het over tuigende van deze zelfde leer. Mr. A. baron van Wijnbergen schrijft onder het lioofd: „Het tafellaken doorge sneden?" ©en artikel in „De Tijd", waarin hij de vraag stelt of er, na de vergadering van j.l. Maandag voldoende reden is vooi het bondsbestuur om de uitnoodiging tot bijwoning der vergadering op 7 April a.s. af te staan. De schrijver antwoordt daarop o.m. als volgt: „Neen. zoolang althans deze gepresi deerd wordt door den lieer an Cranen burgh. Wij hebben alle reden in hem te stellen vol vertrouwen, en wij zijn vastelijk overtuigd, dat hij zijn naam niet zal ver binden aan ©en actie, door enkelen thans blijkbaar gewild, waardoor het vaderland onberekenbare schade, de katholieke kerk in Nederland ©en allergevoeligste slag zou worden toegebracht. Nu blijft het niettemin mogelijk, dat d« meerderheid in de vergadering van a.s. Vrijdag toch lot dien stap wil overgaan. Welnu, dan meenen wij de gelegenheid niet te mogen afslaan, op die vergadering nog eenmaal den roodanigen op het on verantwoordelijke van hun daad te wijzen, terwijl, mocht men volhouden, wij ons overtuigd houden, dal de overgroote meer derheid der adhaesdebetuiigers zich dan met verontwaardiging zal afwenden en niet ge- mcene zaak zal willen maken met hen, die dan openlijk zouden te boek slaan als te willen afbreken, wat opeenvolgende gene raties der Katholieken van Nederland in noeste vlijt en moeizamen arbeid hier te lande hebben daargesteld. En het goede, dat de actie-Van Cranenburgh c.s. had kunnen brengen, en waarop we boven d« aandacht vestigden, zal het dan achter wege blijven? Wij zouden willen zeggen: dat goede is voor ©en niet gering deel reeds bereikt, en zal meer en meer tot ont wikkeling komen; de invloed, van deze ac tie uitgaande, zal merkbaar blijven, te meer, als de nu wakker geschudden hua plicht ten volle gaan begrijpen en in de toekomst met hart en ziel medewerken op politiek terrein terwijl de velen dietot dus verre aarzelden, of zij zouden stemmen op de katholieke lijst hel thans wèl zullen doen, overtuigd, dat de actie-Van Cranen burgh c.s. niet zonder invloed blijven zal. Zoo is dus een niet gering resultaat, naar we meenen, reeds bereikt, dat vatbaar i» voor verdere ontwikkejiqg^'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2