BUITENLAND. gemenqdTieuws. KORFBAL. Karei van Habsburg t Karei van Habsburg is Zaterdag overleden, des middags te half twaalf, aldus meldde men ons Zaterdagavond uit Funchal (Madei/a). Zijn gemalin en oudste zoon waren aan het ziekbed. Karei bleef tot het laatst toe bij kennis. De overblijfse len van den ex-keizer worden gebal semd, in afwachting van hun over brenging naar zijn vaderland. Zita had zich aangeboden voor de toe passing van bloedtransfusie, doch de geneesheeren weigerden daartoe over te gaan. Als bewijs van eerbied heb ben alle winkels gesloten. Algemeen gaf men blijk van medelijden met de weduwe en de weesjes. Karei van Habsburg was 34 jaar oud. Hij laat 5 zoons en twee doch ters na. De oudste zoon Frans Jozef Otto is thans 11 jaar, het jongste kind, Charlotte 1 jaar en een maand. De op aandringen van de legiti misten Zaterdag te Budapest in alle kerken gehouden bidstonden zijn druk bezocht geweest. Alle hier ver toevende vrouwelijke leden van het Huis Habsburg en ook de gemalin van den rijksregent hebben de bid stonden bijgewoond. Zaterdagavond werd uit Budapest nog aan de N. R. Ct. gemeld Het bericht van het overlijden »an ex- koning Karei IV was hier vanmiddag om 3 uur bekend, doch is, wegens het uitblijven van bulletins, vanavond niet algemeen verspreid, zoodat de groote menigte pas morgenochtend er kennis van zal krijgen. Door Karel's dood is de binnen- landsche politieke toestand in zekere richting opgehelderd, daar het veel bestreden vraagstuk van koning Ka rel's terugkeer, dat sinds twee jaar het middelpunt van den politieker, strijd vormde en vooral nu, tijdens den verkiezingsveldtocht alle par tijen tot leus diende, daarmee van de baan is. Aan den anderen kant kan men nu dezer dagen betoogingen verwachten van de zijde van die krin gen, welke door Karel's dood thans weer op den voorgrond treden Tot dusver heettnog geen toon aangevend' leider zich over den veranderden toe stand uitgesproken, laat staan stel ling genomen. Mer. verwacht echter, dat de re geering, reeds binnen enkele uren haar standpunt op de een of andere manier te kennen zal geven. In de politieke club is het bericht vanavond bekend geworden en heeft het overal groote ontroering verwekt. Men weet echter nog niet welke houding de club zal aannemen. IERLAND. Alvorens uit Lont+en te vertrekken, heeft Arthur Griffith, de leider van de zuidelijke leren, verklaard, dat, „het stuk hetwelk wij Ieren van weers kanten geteekend hebben, indien het in den geest van de onderteekenaars wordt uitgevoerd, ons later een eens gezind Ierland, zal geven, leder eer lijk en verstandig Ier, van welk ge loof ook, verlangt zulk een Ierland. Wij komen daar voor op en, ondanks de vooroordeclen van het verleden, staan wij nu op den drempel van de vervulling, dank zij overleg en goeden wil." Te Belfast is weer een bom gewor pen, in een arbeidershuis, waardoor drie kinderen gewond zijn. Een is al aan zijn wonden bezweken. Het deel van het republikeinsche leger, dat Ulster blijft boycotten, heeft gisteren weer twee treinen met goederen uit Ulster voor eigen ge bruik in beslag genomen. Twaalf wa gons zijn verbrand. DE CONFERENTIE TE GENUA. De Fransche delegatie. De Fransche kabinetsraad heeft thans de lijst van dc leden der Fran sche afvaardiging naar Genua in haar geheel vastgesteld. Het zijn, behalve Barthon Cobrat, Barrère, Seydoux en Picard, de onder-directeur van de Banque de France. De Russische delegatie. De Russische delegatie met Tsjit- jerin aan het hoofd is Zaterdagmid dag om 1 uur te Berlijn aangekomen. Vertegenwoordigers van het departe ment van buitenlandsche zaken waren ter ontvangst op het station aanwe zig. De delegatie begaf zich dadelijk naar haar hotel. De zaakgelastigde van Tsjech o- Slowakije, in den Haag, Fierlinger, is aangewezen als lid van de Tsjechi sche delegatie in Genua. De Zuid-Slavische delegatie gaat, vóór zij zich naar Genua begeeft, eerst naar Rome, om besprekingen te voeren over de toepassing van het verdrag van Rapallo. DE ERKENNING VAN DE SOWJET- REGEERING. Op de conferentie te Riga, welke Vrijdag tot een eind kwam, werd de wenscheliikheid uitgesproken, dat Sowjet-Rusland de jure zou worden. De vertegenwoordigers van Est land, Letland, Pol?n en Rusland, die aan de conferentie deel namen, legden er in een eindresolutie getui genis van af, dat zij wenschen, den wereldvrede te waarborgen en dat zij besloten hebben alle quaesties, die er tusschen hen bestaan, langs vreed- zamen weg te beslechten. Daarom zullen zij te Genua opkomen voor de beperking der wapeningen door alle staten. Wat de schulden van Rusland aangaat, zullen zij zich stellen op het standpunt, ingenomen in de met Rus land gesloten vredes-verdragen. Het toestaan van kredieten door het buitenland wordt noodzakelijk geacht, daar zonder dat het econo mische herstel van Oostelijk Europa onmogelijk is. POINCARé VOOR DE FRANSCHE KAMER. Poincaré heeft de Kamer verzocht't verdrag van Washington te bekrach tigen, ten einde zich bij het edelmoedig gebaar van Harding aan te sluiten. Bij de bespreking van Genua zei hij, dat er nimmer eenig verband heeft bestaan tusschen Frankrijk's toestem ming in de conferentie en het sluiten van het Fransch-Engelsch verdrag. Turkijëiis niet voor Genua uitgenoo- digd, daar de geallieerden de conferen tie als een Europeesche conferentie beschouwden en Turkije met hen nog niet in staat van vrede verkeerde. In een toespeling op de toespraak van Rathenau in den Duitschen rijks dag zei Poincaré De Fransche regeering, koestert geen anderen wensch, dan met zijp bondgenooten hun gemeenschappelij ke rechten te verdedigen, zoowel als zijn eigen rechten. Er is, zei Poincaré op plechtigen toon, een verdrag ge teekend door Duitschland en door de geallieerden dat moet heilig zijn. Poincaré eischte dat noch direct, noch indirect te Genua aan het Verdrag van Versailles zou worden getornd. Duitschland zal te Genua niet mogen praten over het bedrag van de pran" sche schuldvordering, noch zal het steun mogen zoeken bij de een of an dere mogendheid om te verkrijgen dat worde teruggekomen op het een stemmige besluit van Cannes. Frankrijk zeide Poincaré nog zal te Genua met de geallieerden samenwerken, op voorwaarde, dat zijn rechten,die uitde verdragen voort vloeien evenzeer als de bevoegdheden van de commissie voor de schadever goedingen worden geëerbiedigd. Te Genua zal Frankrijk hoe groot de moeilijkheden ook mogen zijn trachten, vruchtbaar en blij vend werk te verrichten. Frankrijk zal der duisternis den rug toekeeren, en op het licht aangaan.(Poincaré vvordt langdurig toegejuicht Briand komt hem gtlukwenschen.) De antithese tusschen Poincaré en Briand ten aanzien van de conferen tie te Genua is vooral aan den dag ge komen na de schorsing van de Kamer, tijdens de toespraak van Briand. Ter wijl de rechtervleugel van jfe linker zijde Briand steunde, juichten de' rechterzijde en het centrum Poin caré toe. Deze onthield zich intus- schen van aanvallen op zijn voorgan ger. Toen Poincaré van het spreekge stoelte daalde, wenschte Briand hem geluk met zijn groot succes. De toe spraak van den minister-president was helder, sloot als een bus en drong tot de kern van de zaak door. Hij toonde in dc eerste plaats aan, dat de geallieerden niet met gebonden han den naar Genua gaan en dat de kwestie van de waarborgen voor Rusland pas aan het eind van de conferentie dient te worden behandeld. Hij verzette zich tegen het denkbeeld van een perio dieke herhaling dezer- conferenties en verwekte gelach door te zeggen, dat te Genua het verdrag van Versailles „verboten" zou. zijn voor de Duit- schers. OPPER-SILEZIë. Uit Genève komt het bericht, dat Calonder in het Duitsch-Poolsche ge schil over Opper-Siiezië den zesden dezer als scheidsrechter uitspraak zal doen, tenzij voordien een vergelijk tot stand komt. De kansen daarop lij ken echter niet gunstig. urr DE ENGELSCHE POLITIEK De Speaker heeft verklaard, dat hij Asquith's amendement op Lloyd George's motie van vertrouwen in het Lagerhuis niet aan de orde kon stellen, daar het amendement van dc arbeiderspartij door een aanzienlijk sterkere parlementaire groep is inge diend. De twee voorstellen, die Maan dag in het Lagerhuis aan de orde komen zijn dus, dat van Lloyd George, die vertrouwen zal vragen en liet amen dement van de arbeiderspartij, dat zich tegen de motie van vertrouwen verzet. De onafhankelijke liberalen hebben nu besloten, niet de arbeiders samen te gaan bij het voorstellen van het amendement op Lloyd Georg's motie van vertrouwen. DE ENGELSCHE BEGROOTING. Het financieelc dienstjaar, dat in Engeland Vrijdag geëindigd is, is ge sloten met een batig saldo van ruim L45 millioen, dat besteed wordt voor vermindering van schuld. Op de be grooting was op een bate van L80 voor dit deel gerekend, maar het ge schil van de steenkoolnijverheid en an dere zware verplichtingen, gepaard met de ineenstorting van de oorlogs winstbelasting als bron van inkomsten heeft door dc herekeningen een streep gehaald. Men had dus een uiterst kiein saldo verwacht. Dit is nu nog zeer meegevallen. DE DUITSCHE BELASTINGEN. De Rijksdag heeft Zaterdag het in leidende belastingontvverp in tweede lezing afgedaan. De onafhankelijken konden zich niet vereenigen met het voorstel om onmiddellijk met de derde lezing te beginnen. De zitting moest daaróm tot Maandag worden verdaagd. Onmiddellijk na het openen der zitting werd een vvetsvoorstel betreffende de autonomie van de rijksbank naar de centrale commissie verwezen. Ver volgens kwamen de belastingdebatten weer aan de orde met deTielasting op den omzet. De communisten hebben weer met alle moegelijke middelen getracht obstructie te voeren. Eindelooze rede voeringen staken zij af. Ditmaal was de beurt aan Remele, die voor een absuluut verlaten Huis er was behalve de spreker nog slechts een afgevaardigde, namelijk zijn partij genoot Hoellein, in dè zaal gedu rende vijf kwartier tegen de verhoo ging der verbruiksbelastingen sprak én er van alles met de haren bijsleepte. Toen Remele eindelijk het spreek gestoelte had verlaten, werd het wets ontwerp op verhooging van de ver bruiksbelasting in derde lezing aange nomen. Zonder debat gingen ook alle overige belastingontwerpen onder den hamer door. DE VER. STATEN EN DUITSCHLAND In een afscheidsrede te New-ljork aan een feestmaal gehouden, z«de de nieuwbenoemde Amerikaansche ge zant te Berlijn, Houghton, dat hij hoopte de oude banden van eerbied en wederzijds dienstbetoon tusschen Amerika en Duitschland te hernieu wen en te verstevigen. Veel meer dan de paar jaar van oorlog en misverstand welke Amerika en Duitschland scheid den had spr. in gedachte de 100 jaren van vrede, vriendschap en overvloe dige welwillendheid, welke de twee volken samenbonden. De Amerikanen konden niet tevre den en gelukkig zijn zoolang hun medeburgers van Duitsche afkomst door het gevoel van onrechtvaardig heid te hebben ondervonden ver bitterd waren. De oorlog was voorbij verliezer moest de rekening betalen voor zoover daartoe bij machte maar de oorlogsoorzaak alsmede de toewij zing van blaam of schuld waren din gen, die spr. niet langer wilde bespre ken. POLEN EN FRANKRIJK. Aan een feestmaal, waaraan ook Maar schalk Franchet d'Espereij en ande re aanzienlijke personen aanzaten, heeft Skirmunt, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken een toe spraak gehoiiden waarin hij o. a. zeide „Het Fransch-Poolsche bondgenoot schap is dc sleutel van onze heele poli tiek. De overeenkomsten, welke Polen heeft gesloten met de staten der klei ne entente en de Oostzeestaten, moe ten beschouwd worden als een verdere ontwikkeling en volmaking van ons bondgenootschap met Frankrijk, waartoe men steeds moet teruggaan om de juiste beteekenis dezer over eenkomsten te begrijpen. DE GEALLIEERDEN ENgGRlE- KENLAND. Men meldt uit Athene, dat voor de Kamerzitting van Vrijdag Goeiia- ris alle leiders der partijen bij zich heeft geroepen om met hen over den po- iitieken toestand te beraadslagen. De bladen verwerpen algemeen in he vige termen de voorwaarden der ge allieerden. DE GROOTE STAKING IN DE VER STATEN BEGONNEN. Ingevolge het stakingsbevel hebben de mijnwerkers den arbeid neerge legd in alle mijncentra, uitgesloten in Kéntukie, waar de contracten voor 5000 werklieden nog een jaar van kracht zijji. Er zijn 13,000 man op hun post ge bleven om de mijnen in orde te hou den. Naar schatting zijn in Pennsylva- nic 18,000 spoorwegmannen werldoos geworden tengevolge van de kolen- staking. BEU, iUITENL BERICHTEN. SNEEUWSTORMEN. Naar uit Wales gemeld wordt heeft een sneeuwstorm gewoed in Cardiff, Swansea, Newport en andere plaatsen in de buurt. In enkele streken ligt de sneeuw meer dan een meter dik. In bijna alle mijnen is het werk gestaakt, daar de mijnwerkers de mijningangen niet kunnen bereiken. Ook verscheiden schapenweiden zijn afgesneden. Overal in Zuid-Wales heeft het spoorweg verkeer met groote belemmeringen te kampen. Op zee woedt een storm. Er zijn reddinesbooten moeten uit varen. Volgens een telegram uit Riga heeft te Charkof de menigte agenten van den. buitenlandschen handel aan gevallen, die kostbaarheden vervoer den, welke in de kerken in beslag waren genomen. Verscheidene agenten zijn gedood of gewond. Basj'kienen hebben op de menigte moeten schieten om de orde te herstellen. Uit alle oorden komen berichten van gewapend verzet van boeren cn steelingen tegen de wegvoering van de kerkelijke schatten. Naar de Journal des Débats uit Praag verneemt, heeft de gewezen Fransche kapitein Saoul, die juridisch raadsman van de sowjets is geweest, hoogloopende ruzie gekregen met Trotsky en Lenin, die hem ter dood zouden hebben laten brengen, als hij niet tijdig over de Poolsche grens was gevlucht. Uit Polen is hij over Tsjecho-Slowakije in Duitschland we ten te komen, waar hij nu onder een aangenomen naam een zorgelijk be staan leidt. De dezer dagen gestorven „Sia- meesche" tweeling Jozefa en Rosa Blazeli heeft een Vermogen van 200,000 en nog een groote hoeve in Tsjecho-Slowakije nagelaten. De erfenis wordt verdeeld tusschen een broer en den zoon van Jozefa. Millerand is Zaterdag te Bordeaux aangekomen, waar hij het 18e leger korps heeft geschouwd en vervolgens een bezoek bracht aan het ziekenhuis te Radignan. Bij zijn terugkeer te Bordeaux bezocht hij de medische faculteit en nam hij deel aan een banket van de kamer van Koophandel, waarbij hij een toespraak hield en de geestkracht prees, waarmee Frankrijk na de verwarring van den oorlog het werk heeft hervat. Ook wees hij op den algemeenen wensch der volkomen vre delievende democratie om de verschul digde schadeloosstelling te verkrijgen en geen geweld te gebruiken, dan voor zoover noodig is voor het handhaven van haar recht. Om 4 uur is de president naar Ma- rokka scheep gegaan. Uit Finmarken wordt gemeld dat buitenlandsche treilers bij de Fin arksche Icust zijn begonnen te visschen. Vroeger hadden Engelsche en Duitsche treilers nu en dan wel eens een bezoek gebracht aan deze wateren, maar met slechte resultaten Ditmaal zijn de vreemde schepen in veel grooter getale komen opdagen dan vroeger, misschien omdat de veror- ning der Russische regeering, waarbij de twaalfmijls-grens is ingesteld, hen uit hun «gewone vischgronden in de Witte Zee heeft verdreven. De Finmarsche visschers zijn erg verbolgen over de komst van de vreem de treilers die met hun methode van visschen, het vischwant van de Fin markers vaak beschadigen of vernielen. Een Finmarksch parlementslid heeft in het Storting voorgesteld onmiddel lijk een marine-vaartuig uit te zen den om de buitenlandsche treilers buiten de Noorsche territoriale wate ren te houden. Het heet, dat president Har ding heeft verklaard niet te gelooven, dat voorbehouden, die het Fransche parlement zou kunnen toevoegen aan de verschillende verdragen van de conferentie te Washington, een reden zouden behoeven te zijn voor nieuwe beraadslagingen in den Amerikaan- schen Senaat. Maarschalk Joffre is te Blaine, in den staat Washington, aan de Canadeesche grens, aangekomen. In tegenwoordigheid van verscheiden Amerikanen en Canadeezen heeft hij de vredespoort ingewijd, die daar op de grens is opgericht ter herden king van het feit, aat meer dan 100 jaar de vrede tusschen Canada en de Ver. Staten was bewaard gebleven, zonder dat er forten of versterkingen bestaan aan dc grens tusschen de Unie en Canada. Zondag is te Berlijn de conferen tie der drie socialistische Internationa les begonnen. Een deel der buiten landsche gedelegeerden is gisteren reeds te Berlijn aangekomen, de an deren werden morgenochtend ver wacht. Engeland zal vertegenwoor digd worden door E. Henderson, Mac. Shaw, Ramsay Macdonald en Gillis, België door Vandevelde, de Brouckère en Hijmans, Denemarken' door Sthauneren Zweden door Muller, Vliegen vertegenwoordigt Nederland. Te dezer gelegenheid is gisteren het bestuur van de tweede internationale bijeengekomen onder voorzitterschap van Vandervclde. Op deze vergadering waren behalve België Engeland, Ne derland Denemarken, Duitschland de sovvjet-Oekraïne, Georgië en de Russisclfe sociaal-revolutionnairen ver- tegenwoordigd. De centrale commissie uit den Pruisischen Landdag heeft een voor stel van dr. Meyer (communist-Oost- Pruisen) om 20 miljoen mark ter be schikking van hongerend Rusland te stellen, verworpen. In de plaats daar van nam de commissie een voorstel aan van den democraat Huschke om het ministerie van den staat te ver zoeken bij de rijksregeering er op aan te dringen onverwijld een internatio nale hulpactie van alle beschaafde landen tot leniging van den hongers nood iii Rusland in te leiden. ve.-Jicnde t-egenpunt te behalen uit een iraai schot van den middenvoor. Wij denken reeds dat het spel met ge lijken stand zal eindigen als oen minuut voor tijd de H. F. C.-voorhoede een vlugge uitval doet. De bal belandt bij Engel die voor het winnende punt weet te zorgen. Einde kwam alzoo met 21 voor de Haarlemmers. E. D. O. I—SCHOTEN I, 1-0. Ondor leiding van den heer Hollander trapt Edo af. De earste 10 minuten gaat het vrij gemoedelijk en is er niet veel spanning, dan komt er meer leven in liet Bpel en blijkt het dat de achter- hode van Edo niet erg betrouwbaar is daar Zoet, een invaller, zeer onzeker speelt. Boeré echter is er in en ver dedigt subliem. De voorhoede van Edo gaat er vlug van door en met moeite houdt de Sehoten-achtorhoede, welke in vorm is, stand. Na een half uur krijgt Edo de leiding. Als Tanes den bal door geeft en Stoffen de verdediging in het nauw brengt, trapt Moenhorst den bal tegen een back aan, waarna het leder in het doel verdwijnt. Schoten trapt af en gaat ten aanval; ternauwernood kan de Kiefte hut scherpe schot van Vreene- goor keeren. Dan is het weer hot Scho ten-doel dat bijna doorboord wordt, als Tanis door de verdediging snelt en ter wijl hij schiet tegen den grond wordt gv.erkt. De bal blijft bij de doellijn lig gen, maar wordt weggewerkt. Na rust spelen beide partijen vol vuur doch doelpunten komen er niet meer. Ye m idlng e hier v r ient een schot vin Metselaar tegen de lat. De toesnellende Schotenman kopt echter naast. Nadat verschillende vergeefsche aanvallen op beider doelen zijn ondernomen komt hei einde en heeft Edo een verdiende over winning binnen. Bij Schoten was de achterhoede goed, de voorhoede hoewel weinig tactisch spe lend wist van doorzetten. Bij Edo speel de de voorhoede goel; in de achterhoede Boeré en De Kiefte. De middenlinia was best. v. Woningen niet zoo als anders. Z. V. V—H. F. C. 2—1 Het is den Haarlemmers helaas niet gelukt ongeslagen het competitie-program te beeindigen, met 21 wist Z. Y. V. zich de meerdere te betoonen. De Z. V. V. beschikte over eon goede ploeg, waarbij vooral de voorhoede ge noemd mag worden. De Haarlemmers zijn „au grand complet" en hebben de vol gende opstelling Kreek Kervel Tancrelle Lamp Kuijpers Beijdon Coh. Tervaart Miezerus Bouvv v. Beek man Zwang. Yoor den aanvang van den wedstrijd huldigde Z. Y. Y. de H. F. 0. bij gele genheid van het behaalde kampioenschap, terwijl wedcrzijdsch hartelijke woorden gewisseld werden. Toen het spel begonnen was, liepen al vrij spoedig de Z. V. V.-ers hard van stapel en kreeg de Haarlemsche achter hoede volop werk. Het kwam ons voor dat het back-stel der Haarlemmers heden niet zoo „safe" was dan gewoonlijk. In de Haarlemsche voorhoede ontbrak vandaag hot verband nog al. Er zal zoo ongeveer een klein half uur gespeeld zijn toen Bouwy zijn club met een schot van korten afstand de leiding wist te geyen 1—0. Hoe Z. V. V. ook werkt, het» gelukte haar niet voor rust voor den gelijkmaker te zorgen. Bijna doelpunt© H. F. 0. nog eens, maar het schot ging naast. Rust 1—0 in H. F. C.'s voordeel. Vrij spoedig wordt weer begonnen en ji deze tweede helft beginnen de Zaan- ammers met een ongekend vuur. Kuij pers kon zich als mid-half niet meer geven. Wij zagen hem althans met Coh. Torvaart verwisselen en hinkend als vleu gelman fungeeren. Onder luid gejuich der vele Z. Y. Y. supporters komt na ongeveer een kwar tier de gelijkmaker 11* Z. V. V. is nu gedurende eenigen tijd niet te houden en de H. F, 0. moet volop verdedigen. Ten slotte bleef de drang te sterk en zag Kreek zich ten tweede male ge passeerd 12. Hoe H. F. 0. ook werkte, niet8 baatte. Z. Y. V. bleef sterker en wij moeten eer lijk toegeven, dat zij ook beter voetbalde. Aanval op aanval werd door de Zaan dammers ondernomen, toch zat de H. F. C.-aanval niet geheel stil, maar het ging te weinig in combinatie. Zwang pro beerde het eenige malen- alleen, doch bracht het niet verder dan de Z. V. V.- backs, welke beide spelers uitstekend op dreef kwamen. Tijd verstreek al meer en meer en de H. E. C. geraakte met een nederlaag in zicht eenigszins ontmoedigd. Toch ver dienden de H. E. O.-ers nog een woord van hulde, dat zij verdere verandering in den stand wisten te voorkomen. Als ten slotte de scheidsrechter hot einde aankondigt, heeft H. P. 0. hare eerste nederlaag te pakken. Laten de H. F. C.era de twee wed strijden welke nog te spelen zijn nu in ieder geval winnen. Dat seizoen is te fraai goweest om met nederlagen te ein digen. Reeds Zondag a.s. hiertoe gele genheid. Critiek op spelers zullen wij heden maar ichterwege laten. II. S. V.BLOEMEN'DAAL 0—2. Te ongeveer 2,30 uur vangt diezc wed strijd aan. H. S. V. met nog sleedis eetrnge in va Iers, terwijl Bfoxamendaul haar ge wone opSleltóng heeft Bloemendaa-I is 'het eerst de aanvallende partij en maakt het de H. S. V.-achter hoede danig lastig. J. Sohoustra weet dan ook kort na hét begin door ui Loo pen oen zeker doelpunt te voorkomen. 'Ito Bloe- inentdaai-voorhoede oomhtr.eert uitstekend, terwijl in de H. S. V.-voorhoede elk var- band zeek is. Yoor de rust weet BI.Vlaai de eiding -to memen. Na -de rust zijn de rollen omgekeerd en is de H. S. V.-vooihoede het meest in ac tie. Als men elk oogertb&k dengeiifktnaker verwacht "weel vrij onverwacht BI Al a al uit een doorbraak haar voorsprong Ic ver- grooton. Als bekte partijen zich nogeens tot het uiterste hebben gegeven laat de scheids rechter inrukken en sicept BI.'daal de punten in de wacht. HAARLEM—D. E. D. Haarlem heelt Zondag D. E. D. op eigen terrein geslagen met 62. Haarlem met wind mee maakt spoedig 2 goals en be zorgt zich daardoor 'n gewenschten voor sprong. De vakverwisseÜng is in D. E. D.'s voordeel en na eenigen tijd verkleint het den achterstand. 2-1. Het spel gaat geruimen tijd gelijk op, beide doelen wor den door den bal omzwermd tot dat het eindelijk Schmitz gelukt 31 te labri- ceercn. Na de thee komen eenige goede Haar lem aanvallen, D. E. D. met wind in den rug valt fanatiek aan en we denken aan een doorboring; succes blijft echter uit. Rootzelaar en Kettman spelen een zeer goede partij en weten tc doelpunten Hun vlugge aanvalstechniek viel op en de D, E. O.-verdediging wist tegen hen geen raad; telkens waren ze vrij. Nadat Roodzelaar 2 maal gescoord heeft, wordt weer gewisseld. Dan domineert D. E, D. in den aanval en brengt den stand op 52. Slap en vervelend wordt nog eenigen tijd doorgespeeld en nadat Haarlem nog eens doelpunt is de wedstrijd door Haarlem verdiend gewonnen. 't Spelpeil stond vrij laag. In de plaats van den niet opgekomen scheidsrechter speelde de heer rruschen referee. READY—ADVENDO. Een ranschpartij zooals wij korfballers dat noemen, is in Amsterdam gespeeld door Ready tegen Advendo, dat met eenige invallers verscheen. Advendo is weer de meerdere gebleven en nu zoo goed als kampioen, omdat Ticha van D. D. V. met 31 verloor en Advendo nu in 6 wedstrijden nog slechts 2 punten be hoeft. Advendo, nog een paar wedstrijden dan Op den wedstrijd terug te komen, 't was huilen. Op een prachtig besneeuwd veld, 't leek Allaska wel met een neervlokkende sneeuwmassa werd begonnen onder lei ding van den scheidrechter Spronk. Diens leiding heeft voor een groot deel den strijd bedorven. Spronk zag de fouten wel, behield ook wel zijn gewone kalmte, maar liet te wei nig merken, dat hij er was. Ondanks Advendo eerst in de meerder heid was, kwam het eerste doelpunt van Ready. 'Kort daarop maakte Ramaker kalm ge lijk. Advendo domineerde toen geruimen tijd. 't Spel ontaardde en P. Loosjes for ceerde waarin aan de andere zijde R. 'n aanleiding vond, ook te gaan zwijnen. De akeligheid begon toen. Nadat Jo van He- zel zijn club de leiding had gegeven maakt Ready weer een tegenpunt, zoodai met gelijke score gerust wordt. Daarna wordt aan beide zijden weer het zelfde fanatieke spel vertoond. Ruw en onaangenaam zijn op enkele spelers na beide twaalftallen. Advendo heeft door P. Loosjes succes, met een leelijk schot. Uit een strafworp maakt S. v. d. Have 42 voor Advendo Al meer en meer wordt het spel gefor ceerd. Ready legt zich alleen toe op den bal opbrengen en dan gedekt en wel doe len, maar heeft voorloopig geen succes. Een paar bekvechters aan dc andere zijde worden op zijde gezet door den scheids rechter, die toch in alle gevallen niet aan kon zien dat een paar mensc'nen elkander knock-out sloegen. Nog eenmaal weet Ready de mand te vinden en d-.n wordt tijd gefloten. Was dat korfballen? Ais Advendo in de eerste klasse A komt, is het te wenschen dat 't wat minder ruw en wat meer tactvol speelt. De Zwitsersche bondsraad, heeft hij; het parlement een wetsontwerp ingediend, dat den bondsraad machtigt in tijden van ernstige economisch© crisis den arbeids tijd per week op 54 uur to brengen. Singapore heeft den prins van Wales Zaterdag schitterend binnengehaald. Naar men uit Soessah (Eiuine) meldt, zouden de fascisten Erans Ouglia, een invloedrijk lid van do partij van Za- nella, hebben vermoord. EEN WETHOUDER ONDER DEN TREIN. De heer R. Nafzger, wethouder voor sociale zaken te Maastricht, is Zater dagmiddag op het station te Aken on der den trein geraakt, met het gevolg, dat zijn rechterbeen tot boven de knie afgereden werd en den linkervoet tot aan den hiel. In zeer dserniswekkenien tees and werd hij opgenomen. Ten gevolg© van onvoldoende hulp, leed hij veel bloed verlies. Later werd hij in het St. Eli- zabeth-gesticht te Aken opgenomen Wethouder Nafzger bevond zich voor gemeentezaken te Aken. Toen hij op den trein wilde stappen, zotte deze zich juist in beweging, met het bekend» noodltotige gevolg. Mevrouw Nafzger, de burgemeester Mr. L. B. J. van Oppen, wethouder E. IL van Oppen, de directeur van den ge neeskundigen dienst, dr. E. van der Heyden en aalmoezenier Verheggon, begaven zich terstond naar de plaats des onheils. VERGIFTIGDE WORST? Uit Kerkrad© wórdt aan de „Msb." ge seind, dat na het gebruik van worst de wed. Van der Linden en 5 kinderen ziek werden. De overige kinderen zijn aan de beterhand. NIEUWS OVER DANIËL DÜÏJM Do Amsterdammer Duijm, die, zooals bekend, het vorige jaar, na 'te Weenen eea tijdlang verblijf te hebben gehouden, met een totaal aan schulden van over het milliard gevlucht i3, was Vrijdagmiddag, in gezelschap zan zijn advocaat, op bat po litiebureau te Weenen ontboden. Men her innert zich dat zijn vader zich bereid had verklaard, een vergelijk met zijn sehuldeischers te troffen, als dezen van elke strafrechtelijke vervolging van den jongen Duijm zouden afzien, en met be hulp van een Weenseh advocaat kwam dit vergelijk 'tot stand, zoodat het tegen Daniël Duijm uitgevaardigde bevel tot aanhouding werd ingetrokken. Sede:t eeni gen tijd was hij weer in Weenon tot regeling van zijn zaken. De politie hoeft hem thans meegedeeld, dat het in verband met zijn speculaties en zijn vlucht in het vorige jaar, niet gowenscht was dat hij zich nog lang in Oostenrijk ophield. Er zal een bevel tot uitzetting togen hem worden uitgevaar digd. Men zal hem echter tijd laten, ordo op zijn zaken te stellen. (N. -R. Ort.) UURBEPALING DOOR BLOEMEN. Bloemen ontsluiten zich op vrij gere gelde uren. Van tal van bloemen ia dit geconstateerd. Met behulp daarvan zou men dus den tijd zonder horlogo kunnon vaststellen, ware het niet de moeilijkheid, dat men planten moet hebben, die bloeien in hetzelfde seizoen. „La Nature" van Maart geeft nu eon aardige opgave van een serie van plan ten,1 die aan dien eiseh voldoen en alle bloeien in Juni of Juli. Hieracicum aurantiacum, een rood Ha- vikskruid, opent zijn bloemen om 6 uur 's ochtends, Calendula pluvialis (een soort goudsbloem) om 7 uur, Specularia Spe culum (het paarse Spiegelklokje, da't in onze roggevelden op zware kl-.i voorkomt) om 8 uur, Calendula arvensis (wilde goudsbloemen) om 9 uur, Oheiranthus Cheiri (de muurbloem) om 10 uur, Ta raxacum Montanum (een soort paarde bloem) om 11 uur, Mesembryanthemunt (ons gekweekte jjsplantje) om 12 uur, Dianthus (anjer) om 1 uur, Pyrethum corymbosum om 2 uur, Hiraecium om 3 uur, Mirabilis dichotoma om! 4 uur en Si lene noctiflora (nachtailene) om 5 uur. Wellicht is deze opgaaf nog door an dere gegevens te eomplefeeren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6