R.R. Kiesvereeniging isr'd»*is fofhS t Uit den Omtrek Dinsdag il April a.s DAMIAATJES jl WOENSDAG 5 APRIL 192* 45ste JAARGANG No. 14109 n DE ABONNEMENTSPRIJS BE0RAA6T VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAALr 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Beter dan Conferenties. Zegt ons eenvoudig woord u niets? HAARLEM, Buitengewone Leden- Vergadering op 's avonds acht uur in het gebouw St. Bavo. AGENDA 1. Behandeling Ontwerp R. K. Staatsprogram. 2. Bespreking Agenda Algem. Bond Rijks-kies- kring-or anisaties, 3. Rondvraag. Het Bestdur R. K. Kiesver- eentging, Haarlem Onze Roomsche Leeszaal De faillissementsaanvrage van Wormerveer. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. NIEUWE HAARLEMSCHE COURAN BUREAUX: Vóór ons ligt een heel klein vlug schriftje en een brief van pater Joachim, den grooten Apostel der H. Hartver- eering in Nederland, en door hechte banden aan Haarlem verbonden, Neen, niet een^jdeine recensie, maar een flink artikel vraag ik u over mijn brochure," schrijft pater Joachim ons. Wij zouden stellig meenen aan onzen plicht als katholieke courant te kort te doen, wanneer wij zulk een verzoek wei gerden. En nu de titel van dit artikeltje! Och, ge hebt het verband immers allang begrepen, lezer. Meer dan ooit stelt op het oogenblik ook het eenvoudigste men- schenkind belang in den dagelijkschen gang der wereldhistorie, omdat wij allen aan den lijve ondervinden, hoezeer ieder onzer dan direct belang bij heeft. En ook de eenvoudigste onder ons weet enr ziet wel, dat de haast wanhopige po gingen, op een lange reeks politieke con ferenties aangewend, om de gestoorde wereldorde te herstellen en vrede en wel vaart weer te doen heerschen, niets zijn dan armzalig geploeter van zwakke men- schen, waarbij God als met over elkaar geslagen armen toeziet, wachtend tot de wereld begrijpen zal, dat alleen de te rugkeer tot beoefening van Zijn Wet en Geboden haar duurzaam helpen kan. Aan den vooravond der conferentie van Genua misschien al tot geheele ot gedeeltelijke mislukking gedoemd nog vóór ze begonnen is zal de wereld goed doen zich het woord te herinneren van den grooten Daniël O'Connell, den katho lieken vrijmaker van Ierland, die van het bidden van één enkel Wees-Gegroet meer heil verwachtte dan van de stoutste po litiek. En zoo iemand, dan heeft toch deze Roomsche voorvechter het „bidt en werkt" in toepassing gebracht. Onze inleiding wordt te lang. „Het Huisgezin aan het H. Hart", zoo heet de brochure, waarover pater Joa chim ons een artikel vraagt. Het Huisgezin aan het H. Hart, omdat in de redding van het echt christelijke fa milieleven ook het heil der maatschappij ligt, en omdat de vijanden van God en godsdienst, die de waarde van het huis gezin wel kennen, daarop hun felste aan vallen richten. Of konden de machten der hel nog zwaarder en veelsoortiger geschut op het familieleven richten dan in deze tijden weer gebeurt? Daarom, het christelijk familieleven hersteld, Jezus' H. Hart middelpunt van het huisgezin en huwelijkstrouw en huiselijkheid, christelijke opvoeding van het kind eri erkenning dat kinderen niet een last, maar een zegen des Hemels zijn, ze zullen beter dan reeksen conferenties, de wereld terugvoeren op den goeden weg. Denkt u een oogenblik een volk, waar in ieder gezin men aan het einde van den Jag gezamenlijk rondom het beeld van het H. Hart neerknielt, echt gemeend daar den Koning der Wereld vereert en Hem belooft Zijn geboden en wenschen te ver vullen en laat dan uw verbeelding werken om te beoordeelen, hoe onder zulk een volk de maatschappelijke toe stand zijn zal. Een droombeeld? Dit moe ten we aan God overlaten, maar geen vereerder van het H. Hart mag verzui men, aan de bereiking van zulk een ideaal mee te werken. In eigen familiekring en daarbuiten. Want èn de gezinnen èn door deze de geheele maatschappij moeten terugkeeren tot haar Koning. Als Koning wil Jezus H. Hart over de wereld heerschen. En keer nu vrij u af, gij lauwe katho- fioed t6vne6nt da,t zulk een godsvrucht goed is voor priesters en kloosterlingen doch voor den man van dewereld niet' past. Beproef dan nu óf alleen aan u zelf te denken en u niet te bekommeren over hetgeen om u heen gebeurt, óf probeer uw deel te hebben in het scheppen van betere toestanden, maar zonder erkenning van Jezus' Koningschap. YiTrU'S^r^ dan naar stem van Leo AIII, wiens groote daden gij kent, maar die de toewijding van heel het mensch- dom aan het H. Hart beschouwde als de g r o otste daad van Zijn Pausschap. Pius X noemt de godsvrucht tot het jar-^ "f.en w e r k van social redding", andere Pausen en Bis schoppen spreken van deze godsvrucht als van een „anker der h o O p'V yan „het eenige hervorming s- middel van huisgezin en maatschapp ij", Verstaat gij het woord Jeeken-aposto- at? Erkent gij dat de leeken het groote werK ^""gvöering eener verdwaalde laten li ren Koning niet mógen over- Wijdt huisgezin, scholen, couranten, fa- li.fu01!! a^e Roomsche werken aan Joe en laat dit niet blijven n woord dat vervliegt, doch een reeks ■tan kostbare dagelijksche christelijke M a d e n. Op dit gebied, zooals op zooveel an der terrein is geen enkele handeling klein of onbeduidend. Iedere getuigenis voor Jezus' Koningschap in Zijn H. Hart is een machtige daad, omdat zij er toe mee werkt den zoo noodigen en zoo rijk be loofden zegen van Boven over onze door •n door zieke maatschappij af te trekken. De Intronisatie, de ten-troon-heffing *an het H. Hart overal, niet enkel in oorden maar in krachtige echt-christe- st 'C z') zal wonderen van her- d,'t Ultwerk®n, en niemand mag zich aan groote liefdewerk onttrekken. TV 9*9 't artikel worde besloten met een zinsnede uit den brief, dien kardinaal Van Rossum 16 Maart j.i. door zijn secretaris aan pater Joachim deed richten, en die aan duidelijkheid niets te wenschen over laat. De brief luidt: „Zijné Eminently Kardinaal van Ros sum draagt mij op D ZeerEerw. hartelijk te danken voor de toezending van: ,,'t Huisgezin aan het H. Hart". Zijne Emi nentie prijst den ijver en de volharding waarmede U het groote werk der Intro nisatie invoert in alle Bisdommen, in alle parochies, in alle huisgezinnen van Ne derland, maar daarmede niet tevreden, alles in het werk stelt om door dat In- tronisatiewerk te komen tot de heiliging van het huisgezin. Zijne Eminentie spoort U daarom aan dat groote middel, waar van het heil van duizenden zielen, de roe ping van duizenden priesters, missiona rissen en religieuzen afhangt, en dat de instandhouding van het katholicisme in zijn bloeiendsten vorm in zich besluit, meer en méér op te voeren tot die uit wendige uitbreiding en tot die innerlijke volmaaktheid, welke het in staat zullen stellen zijne groote taak te vervullen. Daarom schenkt Zijne Eminentie U op nieuw zijn zegen voor U en vöór alle Uwe medewerkess en bidt den Goeden God innig aan het Intronisatiewerk was dom en kracht te geven in Nederland en daarbuiten en niet het minst in de Mis- Aarzelt gij nog wat te doen, lezer? Toe, laat den vrijen teugel aan uw chris telijke edelmoedigheid, en helpt pater Joachim in zijn verheven taak, onder Ne derlands katholieken de godsvrucht-in- de-daad tot het H. Hart te doen groeien en heerschen. G. De Telefoon. Bij schrijven van 13 April 1921 werd floor den Directeur-Generaal der Poste rijen en Telegrafie, te 's-Gravenhage, de huur van de verdieping en den zolder, ge legen boven het bureau van politie aan de Smedestraat. tegen 1 Augustus a.s. opge zegd. De hiervoor bedoelde opzegging^ hield verband met liet feit, dat bij genoemden huurder bezwaar bestond tegen de in de beslaande huurovereenkomst voortkomen de clausule met betrekking tot de alar meering ingeval bij brand door hel dienst doend telefoonpersoneel. Zooals uit de ter inzage gelegde stukken blijkt, heeft de Directeur-Generaal later te kennen gegeven geen bezwaar te hebben tegen liet opnieuw inhuren van het onder- werpelijk perceelsgedeelte en het handha ven van vorenbedoelde clausule. Bij B. en W. bestaat geen bezwaar met ingang van 1 Augustus 1922 eene nieuwe huurovereenkomst met den tegenwoordi- gen huurder te sluiten tegen een huurprijs van 900 per jaar, en met inachtneming van eene verhooging van de vergoeding tot f 60 per jaar voor elk steun- of opstijg- punt op eigendommen der gemeente. De Directeur-Generaal heeft verklaard in de voorgestelde verhooging te berusten. B. en W. stellen voor hen te machtigen, met den Directeur-Generaal voornoemd, de in het ter bekrachtiging bijgevoegd ont werpbesluit omschreven huurovereenkomst aan te gaan. Opgedragen. Door het Bouwbureau Alph. Etmans te Boxmeer is aan de firma Jac. Bakker en Co,, aannemers te Haarlem, opgedragen het bouwen van 17 middenstandswonin- gen te Wageningen. Vergissing is menschelijk. De vorige week deed zich liet niet on aardige geval voor dat een heer, toen het zijn beurt was aan het loket voor het be lastingkantoor een boetebriefje toonde, dat hij had ontvangen en mededeelde nog zelfs tot heden geen aanslagbiljet ontvan gen te hebben en dus ook niet te weten hóeveet hij moest betalen. Dat het vele publiek schik had in dit geval is te be grijpen. Onderlinge Biljartwedstrijd In do biljartzaal der sociëteit Vereeni ging had Zaterdagmiddag de afwerking van de revanche-ontmoeting plaats tu:- schen 4 leden van de biljartclub „Tivoli' uit Utrecht. In den eersten wedstrijd heeft Utrech met 59 winstpunten de Haarlemmers ver slagen, maar bij deze ontmoeting ware de Haarlemmers die thans het voordoe van eigen biljart hadden ver in d meerderheid. De eerste maal werden 3 van de 4 ronden uitgespeeld. In dien tijd maakt do Sociëteit" 2198 caramboles tegen „Ti voli" 1787, zoodat afgetrokken de 59 ver liespunten van den vorigen wedstriid Haarlem 352 punten voor stond. Zatèr dag had de vierde ronde plaats met als resultaat dat de Haarlemmers in totaa een voorsprong van ongeveer 650 punten behaalden. Personalia. Naar wij vernemen is do benoeming van den heer Nico Hoogerwerf alhier tot onderdirecteur van de Nationale Zang school te Amsterdam, spoedig te ver wachten. Voor het praktijk-diploma boekhouden afgenomen vanwege de Nederlandsch Vereeniging tot bevordering der Handels wetenschappen te Utrecht, slaagden dt heer E. van Hout, alhier en de heer J van Veen te Schoten Pitman's Stenografie. Bij de in Maart gehouden examens slaaf: den voor diploma A mejuffrouw G. 0. M. de Wildt en de heer D. J. Hipke to Sohoten. Voor diploma B Nederlandsch mejuffrouw W. M. van Andel te Zand- voort. Voor diploma B Duitsch cn di ploma B Engelsch mejuffrouw 0. 0. Kunkeler te Haarlem. Voor bma Machineschrijven de dames N. M. Bin ger te Haarlem, M. M. Stevens te Scho ten en de heeren P. Zaaijer te Velsen en D. J. Hipke te Schoten. Bontklopmachine. In de etalage van de welbekende bont zaak van den heer A. Weill staat thans de nieuwste soort electrische bontklop machine geëxpo eerd a's demons ratie van het meest practische en doelmatige in haar soort. Het is een Fransch systeem en de machine heeft veel voordeelen bo ven de andere apparaten. Bij deze toch heeft het bont van heen en weer schuivende riempjes altijd nog eenigs- zins te lijden, terwijl dit hij de nieuw» machine piet het geval is, daar de riempjes ontbreken. De stof, welke uit het bont geklopt wordt-, wordt meteen weggezogen door een aan het toestel verbonden stofzuigmachine, welke -de stof in een bus voert, welke natuur lijk geledigd kan worden, wanneer het noodig is. De, regelmatige klopping ge schiedt niet machinaaldoor een per soon moet de bont verschoven worden, opdat deze niet te lang op dezelfde plaats uitgeslagen wordt. Eon bijna volmaakt Qcbskj is Franken's Meikbrood. De Bredius-collectie, De heer Kronig, voormalig directeur van het Frans Hals-museum te Haarlem, thans te Florence, heeft een belangrijke collectie schilderijen tot dusverre onder berusting van zijn schoonvader dr. Bre- dius, na diens vertrek naar het buitenland, in bruikleen afgestaan aan het Stedelijk Museum „De Lakenhal' te Leiden. De directie heeft dit aanbod onder hartelij- ken dank aanvaard. De plaatsing zal voor het nieuwe museum een groote aanwinst zijn. De werkloosheidbestrijding. Maandagmiddag 2 uur vergaderde inde Mo'.ne concertzaal der Sociëteit „Vereeni ging", vier plaatselijke vakce t a'ei over de werkloosheidsbestrijding. Het P.A.S. presideerde de vergadering en als spre kers traden op 'n spreker vanwege den Haarlemschen Bestuurdersbond en een spreker aangewezen do r den Chris! elijken Besituurdersbond. Een motie van den volgenden inhoud werd aangenomen: De vergadering van werkloozen, leden van de bij de Haarlemsche Vakcentrales aangesloten organisaties, bijeen in ver gadering op Dinsdag 4 April 1S22, op de bovenzaal van de Sociëteit „Vereeni ging".; gehoord de uiteenzetting van de spre kers over de werkloosheid en de gevol gen daarvan constateert: dat nog altijd groote werkloosheid heerslcht dat de werklooze arbeiders boven steun-uitkeeringen prijs stellen op het verrichten van productief werk; re'en waarom zij er met kracht op aandringen dat de Overheid alles in het werk stelt, zooveel mogelijk te bevorderen, dat hier toe gelegenheid wordt geboden Stelt verder vast, dat de uitkeeringen aan de georganiseerde werkloozen abso luut onvoldoende zijn, om de gezinnen voor algeheelen ondergang te hunnen be hoeden dat zij daarom uwen Raad met aan drang verzoeken, overeenkomstig het geen in het adres van de vijf plaat selijke vakcentrales is gevraagd, te be vorderen, dat de uitkeeringen belang rijk worden verhoogd; - besluit, deze motie ter kennis van den Raad der gemeente te brengen en te publiceeren in de ^pers; gaat over tot de orde van den dag. Dezelfde motie is gisteravond óok aangenomen door den R.K. Volksbond. Een onbekend man. De Commissaris van Politie in de 6e sec tie te Amsterdam bericht dat Vrijdag een onbekend man, die opgeeft geboren te zijn te Haarlem, 24 September 1895, van be roep metaaldraaier, doch weigert naam en herkomst te - noemen, als zenuwpatiënt naar een gasthuis te Amsterdam is overge bracht. v Hij is vermoedelijk niet te Amsterdam woonachtig, netjes gekleed in blauw col bert costuum, effen blauw overhemd en dito slappe boordgroene zeifslitikker, zwar te sokken met paarse sokkenhóuders,, zwartgemaakte brBine schoenen, grijze overjas met bruine knoopen en wit-zwart geruite jockey-pet, en voorts van het vol gende signalement: lang plm. 1,80 M-, schraal postuur; zonder baard of kneve^ blond haar in scheiding gekamd; grijze oogen; litteekdn in linkerhand, palm bij pink. De CommissaiAs voornoemd, verzoekt hun, die inlichtingen omtrent deze onbe kende kunnen geven, hiervan spoedig aan zijn bureau, Warmoesstraat 48, te Amster dam te willen doen blijken. Onderwijzers-examens. Naar wij vernemen hebben zich voor de hier ter stede te houden onderwijzers-exa mens 132 cftiidadaten opgegeven, waarvan 88 vrouwelijke en 44 mannelijke. Voor aanbeekcuing-vak-j hebben zich 8 canddda- ten aangemeld, waarvan 5 vrouwelijke en 3 mannelijke. De volgende deskundigen zijn voor deze 'examens benoemd: Ned. Taal: de heeren W. Korenstra, di recteur Nuts-kweekschool; F. T. Popma, hoofd eener M. U. L. O.-school; W. Grei- ner, leeraar Rijks-kweekschool voor Onder wijzers en Blijdenstein, leeraar Rijksnor maallessen te Velsen. Rekenen: de heeren R. Luyten, oud- leeraar Rijkskweekschool voor Onderwij zers; E. ten Broeke directeur der Rijks normaallessen. Zang: de heeren J. W. Ruinen en P. de Nobel, beiden leeraar Rijkskweekschool voor onderwijzers. Natuurkunde: de heeren Hellinga en J. W. Sasburg, beiden hoofd eener openbare school; 2 vacatures. Geschiedenis: de heeren C. v. Deyl, hoofd eener bijzondere school te Amster dam; N. v.. d. Maat, leeraar aan de Bis schoppelijke kweekschool te Beverwijk. Aardrijkskunde: de heeren B.. J. te Kiefte, hoofd eener openbare school en leeraar Rijks-normaallessen; W. Koops, hoofd eener openbare school fe Leiden. Opvoedkunde: de heeren W. Kraak, leeraar Rijkskweekschool voor Onderwij zers en J. Uylings, hoofd eener R. K. school, te Amsterdam. Teekenen; de heeren J. W. Sevenhuy- sen, hoofd der Rijksleersohool en M. v. Heuven, leeraar Rijkskweekschool voor Onderwijzers. Vrije- en orde-oefeningen (vak j): de heeren J. Hop, gymnastiekleeraar alhier en R. C. van Zuylen, gymnastiekleeraar -te Amsterdam. Voor zoover niet vermeld, zijn de onder wijsinrichtingen hier ter slede gevestigd. Snelverband, Men schrijft ons: In de bovenzaal van „De Nijverheid" hield de eerste hulpverleening „Snelver band" hare 12e jaarlijksche algemeene vergadering, onder presidium van haren voorzitter, den heer W. Saeys. In een kernachtige openingsrede riep deze allen het welkom toe, in het bijzonder aan de heeren Dr. J. van Konijnenburg, eere voorzitter en Dr. C. L. W. Ruys, medisch leider. Medegedeeld werd, dat de voorstellen aan het gemeentebestuur tot het inrich ten van 'n vrijwÜHgen eersten hulpdienst, zijn aanvaard, ze zullen in overeenstem ming met den directeur van den genees kundigen dienst nader worden geregeld. In "verband hiermede werd bereids over gegaan tot klasse-indeeling. Er zullen zijn aspirant-leden, dit zijn zij die één cursus gevolgd hebben en nog geen in signe dragen, dan de meer geoefenden aan wie het recht van insigne dragen wel wordt toegekend en ten slotte dé ge diplomeerden. Nu was het woord aan den secretaris den heer W. Waalewijn, tot het uitbren gen van het jaarverslag. De voorlezing hiervan werd meermalen door luid ap plaus onderbroken en verwierf aller in stemming. Wij willen hieraan ontleenen, dat het ledental steeg van 46 tot 67 en dat 5 werkgevers-organisaties en 17 particulie ren als donateur(trices) waren ingeschre ven. Drie excursies hadden plaats, res pectievelijk naar het buitengoed „Water land" van den beschermheer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, naar de I. H. T. A. en naar de Werf Conrad. De diensten der vereeniging werden ge vraagd bij het te Bloeinendaal gehouden Bloemencorso, de gymnastiekfeesten aan de Kleverlaan en op de Ijsbaan. Het aan tal gevallen waarbij hulp werd verleend bedroeg 38. In de maand April werd een onderlinge wedstrijd gehoudden. Het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer J. B. Hey- stek, sloot met een nadeelig saldo. Op voorstel van de commissie van ve rificatie, die kas en boeken in volmaakte orde had bevonden, werd den penning meester décharge verleend. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Saeys, voorzitter en N. Hartog, ma gazijnmeester,, werden met algemeene stemmen herkozen. In plaats van den heer H. J. Eeltink, die geen herbenoeming wenschte, werd gekozen de heer L. Holz- haus. Besloten werd het 12J4-jarig bestaan der vereeniging op 2 Sept. a.s. eenigszins feestelijk te herdenken. Een commissie werd hiertoe benoemd bestaande uit me vrouw Bomans en de heeren L. Holz- haus en J. Rolhfs. Kindervoeding. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voed sel uit: Maandag 102, Dinsdag 97, Woens dag 98, Donderdag 86 en Vrijdag 106 porties. Nuts Spaarbank te Haarlem. Vergelijkend overzicht over Maart 1922 1921: Aantal behandelde posten 3778, v.j. 3524; aantal inlagen 2664, v.j. 2407; aan tal terugbetalingen 1314, v.j. 1120; inge legd 278653.15 H, v.j. 238542.4314; te rugbetaald 249248.35; v.j. 164791.43; meer ingelegd 29404.802, v.j. 73.751.00H; aantal nieuwe boekjes 143, v.j. 157; aantal afbetaalde koekjes 74, v.j. 64. Spaarbusjes op 31 Maart 1922, in om loop 979. Geledigd in Maart 1922, 158 busjes met totaal'2711.67. Aantal in be waring genomen boekjes op 31 Maart 1922, 298. Gemengd koor „Polyhymnia". Ten vervolge op onze mededeeling, be treffende de oprichting van een afdeeling Kinderkoor aan bovengemeld koor ver zoekt men ons thans te berichten, dat het het bestuur van voornoemd koor gelukt is zich op haar eerstvolgend concert op Zondag, 9 April a.s. de medewerking te verzekeren van het kinderkoor „Zanglpst" uit Amsterdam, bestaande uit ruim 300 jongens en meisjes. Belangstellenden zijn hierdoor in de ge legenheid kennis te maken met de wijze waarop de directeur, de heer Willem Hes- pe, de kinderen laat zingen en met het schitterende resultaat, hetwelk bij goede studie kan worden verkregen. Op gemeld concert zal o.m. door het kinderkoor worden uitgevoerd de cantate „Een Winterdag" van Cor Kuiler. De solo partij daarin- zal worden vervuld door mevrouw Maartje van der Meer Offers, eerste sopraan der Nationale Opera, die| tevens afzonderlijk eenige solonummersi zal uitvoeren. De begeleiding is in handen van de heeren den Hertog uit Amsterdam. Het gehêel belooft een zeer mooie avond te worden en wij wekken gaarne tot een bezoek daaraan op. Vereeniging „Kunst zij ons doel" Deze vereeniging houdt een tentoon stelling van schilderwerken en teekenin- gen door J. H. Speenhoff, in het Waag gebouw. De opening zal plaats hebben op Za terdag 8 April. De sluiting 16 April. w O O Wij ontvangen de volgende maand cijfers over de maand Maart betreffen- fende onze R. K Leeszaal; Uitgeleende boeken 2516 Ontspn.lectuur en romans 2109 Studieboeken 437 Bezoeken 1082 Ledental 635 Dat zijn prachtige getallen. Nergens zijn dergelijke resultaten in 4 maanden bereikt. In een onzer groote bladen werd dezer dagen gemeld aangaande de K. Leeszaal te Tilburg, dat er daar ua 8 jaar werken van 1913 tot 1921 800 leden zijn. In Haarlem heelt men-er in 4 maanden 635! De uitleening mag vergeleken wor den met de uitleening der oudste R. K. Openb. Leeszalen uit het land. Als de geldmiddelen nu maar niet tekort schieten, om voldoende boeken te koo- pen, zal onze bibliotheek nog schitte render vooruitgaan. Naast God mag voor den vooruit gang dank gebracht worden aan het ijverige, degelijke personeel onzer bi bliotheek, dat zich dagelijks veel en zwaar werk getroost van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur en in 't bijzon der ook aan den eminenten directeur, die zich doet kennen als een even flink zakenman als gedegen letterkun dige en kunstenaar. R. K Haarlem mag zich gelukkig prijzen met een R. K Leeszaal onder zoo'n leiding. Door de arrondissements-rechtbank is gisteren de faillissementsaanvrage der ge meente Wormerveer afgewezen. De 'faillissementsaanvrage van den wet houder dier gemeente, den heer J. Schrij ver, is ingetrokken, omdat de verschillende schuldvorderingen zijn voldaan. De burgemeester," de heer Th. Cluij- senaer, gaf ons nog de volgende verkla ring; „Ik vermeen op goeden grond, dat de negeering de gemeente Wormerveer op^ korten termijn in staat zal stellen, om de door haar opgenomen kasgelden terug te storten. Men moet niet te haastig zijn met 't verwachten van 'n definitief besluit. Het nemen van een dergelijk besluit is niet ge makkelijk, omdat men, met het oog op de toekomst, wanneer zich een dergelijk geval zou herhalen, een algemeene regeling moet treffen en omdat men in aanmerking moet nemen, dat aan een departement van Bin- nenlandsche Zaken de belangen van_meer dan duizend brave gemeenten zijn te be hartigen en dat de enkele ondeugende op dien grond geen voorrang kunnen ver langen." Haarlemsche Kegelbond. Zondag 2 April was de laatste dag van den Club kampioen wedstrijd; de Prins I kon door slecht werpen van twee zijner leden een matig aan tal bereiken; van Waterpas I waren de worpen middelmatig; toch werd door hooger houten te hebben gewor pen de Prins I door Waterpas I in gehaald. De Volharding I, een der clubs die elkander niets toegeven van beide bovenstaande, wist met een hoog aantal beide mededingers voor het kampioenschap te verslaan. De uitslag is als volgt: Clubkampioen over 1922 de Volhar ding I met 2059 houten, groote verg. zilveren lauwerkrans (wisselprijs) en 5 gouden kegels. Ie prijs Waterpas I, 2018 houten, groote verg. zilv medaille en 5 gou den ballen. 2e prijs de Prins I, 2011 houten, groote verg. zilv medaille, 3e prijs de Gr. Vauxlial I, 2009 hou ten, groote verg. zilv. medaille. 4e prijs HVK I, 2008 houten, groote zilveren medaille. 5e prijs de Eendracht, 1998 houten, zilveren medaille. 6e prijs ZBGG 1959 houten, zilveren medaille. 7e prijs de Kroon, 1948 houten, zil veren medaille. Onderstaande clubs wierpen: Barometerstand 754. Vooruit. OPGAVE VAN: SSS 1917 houten; DOK I 1883 hou ten; de Leeuwerik I 1816 houten; de Damiaten I 1846 houten; WOK 1838 houten; 't Spaarne 1707 houten; de Ooievaar 1653 houten 2; Haarlem 1653 houten 1. 2e vijftallen. Ie prijs de Prins II, met 1941 hou ten, verg. zilv medaille. 2e prijs DOK II, met 1886 houten, zilveren medaille. 3e prijs de Leeuwerik II met 18::8 thouben, zilveren medaille. 4e prijs de Waterpas II met 1820 houten, zilveren medaille. Onderstaande clubs behaalden de volgende aantallen: HVK II 1803 houten; Gr. Vauxhal II 1760 houten; de Volharding II 1615 houten; de Damialen II 1583 houten; 't Spaarne II 1500 houten. Hoogste werpen een gouden kegel. M. Henneman, van de Prins I, met 450 houten in 70 ballen. Consolatie een gouden kegel, H. Martin, van de Waterpas I, met 406 houten in 70 ballen met 1 poedel. Bij de twee laatste dagen, 19 Maart) en 2 April daaraan verbonden vrije baan wedstrijd, was de uitslag alt volgt: Baan v. Holst: le prijs A. de Jong 40—38 2e prijs P. C. v. Gaart 40—37 3e prijs J. v MaaswinkeJ 39—38 4e prijs P. v Daa!en 39— 36 5e prijs P. Bei'tsma 39—35 6e prijs D. v. Ellinkhuijzen 39—35 7e prijs H. Lohman 38—35 8e prijs Cor Cassee 37—36—36 Baan J. Klauwers: le prijs J. Klauwers 444313 2e prijs J. W. v d. Veer 4413—12 3e prijs J. Tromp 43—43 te prijs B. Stals 43:0 be prijs M. Hennneman 43—38 6e prijs J. Groo'.egoed 42 42 7e prijs P. v Daa'.en 42—41 8e prijs J. v Maaswinkel 42—38 Ziekenverpleging. Op 27 en 30 Maart werden de ver pleegstersexamens overeenkomstig de be palingen van den Nederlandschen-Bond voor Ziekenverpleging in de Maria Stich ting alhier afgenomen. Er waren 10 can didates Geslaagd zijn: Zr. Engelgunda (geb. A. H. Hennike); Zr. Evangeline (geb. S. Kestz); Zr. Emberta (geb. H. M, Meijer); Zr. Meinulfa (geb. G. Bonhoff); Zr Adelbertis (geb. E. Gemke); Zr. Alxis (geb. A. Tegethoff); Zr. Aloysita (geb. Schouten) en "Mej, M. Giesberg. De examencommissie bestond uit de Heeren L, C. Proot, M. Jessurun, .1. ""al ler Zeper, G. C. van Walsem,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1