ELCK WAT WILS. PRESIDENT KOOLEN BINNENLANDSCH NIEUWS. LUCHTVERKEER. Doodelijk vliegongeluk bij Helder. Uit onze Oost. ~6E!£ENGD NIEUWS. EEN VLUCHT OVER DE DAKEN. KORTE BERICHTEN. HANDEL EN NIJVERHEID. De Geschiedenis van de Eau de Cologne. kefiren (waardoor hot N eflenanasch product duur, en duurder dan het bui- tenlandsche, moest worden) en dat zij niettemin alle „bescherming" van eigen handel en industrie tegenover de bui- tenlandsche (waardoor het binnenland- sche product niet te duur zou worden tegenover het buitenlandsche, zoodat eigen handel en industrie door gemis aan verkoop in het binnenland niet kapot gemaakt zou worden) uit den booze hebben verklaard. r>e arbeider moest een hoog loon verdienen, al werden daardoor de arti kelen van Nederlandsch fabrikaat ook duurder dan de buitenlandsche en al raakten daardoor de- eigen handel en industrie ook in de misère, zóó, dat 't niet vól te houden was. Doch tevens moest de arbeider ook voor eigen gebruik kunnen profiteeren van de goedkoopere buitenlandsche producten, de producten, welke door het buitenland goedkooper gele verd werden, juist (voor een groot deel althans) omdat de arbeider hier zooveel moest verdienen. De socialisten wilden steeds het mes van twee kanten laten snijden: 1: hooge loonen verdienen en dure artikelen fabriceeren, 2: goedkoope artikelen koopen uit het buitenland voor eigen gebruik en de zelfgefabriceerde, dure artikelen aan hun lot overlaten. Oftewel: 1: de inkomsten verhoogen, en 2: de levenskosten veringen. Terwijl die levenskosten door het koopen van goedkoopere buitenland sche artikelen niet verlaagd kun nen worden, zonder dat de eigen han del en industrie genekt worden, waar door alweer geen hoogere loonen (ten slotte zelfs in het geheel géén loonen!) kunnen worden gegeven. Terwijl de inkomsten (arbeidsloo- nen) niet verhoogd kunnen worden, zonder dat de artikelen nog duurder worden in verhouding tot de buiten landsche, zonder dat de eigen handel en industrie dus (zoo mogelijk) nog móér wordt genekt. Op twéé manieren, n.l. door dure pro ductie én door afname van elders, wor den alzoo de Nederlafcdsche handel en industrie, waarvan cte arbeider leven moet, onmogelijk gemaakt. De socialisten hebben zooals ge zegd het mes steeds van twee kan ten willen laten snijden, ofschoon dit economisch onmogelijk is. Allemaal omwille van het nobel» ge baar tegenover den arbeider, allemaal omwille van de propaganda. Te elfder ure, nu de Nederlandsche handel en industrie al te deerlijk aan het. kwijnen is en nu de socialistische volgelingen de gevolgen daarvan aan den lijve zijn gaan voelen, te elfder ure hebben de socialisten iets van het hier bedoelde economische vraagstuk wil len lééren en willen begrijpen. Nu de theorie hun al te laatl onhoudbaar is gebleken, nu komen zy om lijfsbehoud met hangende pootjes terug naar de „kapitalistische" theorie. lu de motie, welke dezer dagen iti een hoofdbestuursvergadering van dé bij het N. V. V. aangesloten bonden werd aangenomen, over welke bijeen komst wij gisteren het een en ander meedeelden, heet het: ..De vergadering van de hoofdbe sturen der bij het N. V. V. aangeslo ten vakbonden, gehoord de bespre kingen, spreekt als hare meening uit dat de oogenblikkelijke economische omstandigheden van dien aard zijn, dat in bepaalde gevallen, wanneer daardoor geen belangen van andere industrieën worden geschaadtijde lijk verhooging van invoerrechten of invoerverboden voor bepaalde pro ducten, gewenscht kunnen zijn." De motie is nog 't beetje erg soepel, faat nog wat achterdeurtjes open (voor 't geval de roode arbeiders nog eens niet zoo verstandig,mochten wezen als het hoofdbestuur!), doch, de terugtocht is er: men heeft eenige hardleersch- heid overwonnen! „Het Volk" van Maandagavond keurt in een artikel de „beschouwings"-mo- tie van het N.V.V. in een bitter ge stemd ar li kei af. „Het Volk" spreekt van een „betreu renswaardig" besluit. „Het blaast" zoo heet het verder, den protektionisten wind in de zeilen en zal zonder twijfel de kracht van ons verzet verzwakken tegen een poli tiek, waarvan wij diep overtuigd zijn dat zij evenzeer in het nadeel van ons bedrijfsleven als van onze arbeiders klasse zou zijn. Het brengt daarenbo ven zekere niet onbelangrijke moeilijk- h«len met zich mee. Men denke maar eens agn het innerlijke konflikt, waarin nu de verscheidene vakvereeniginsman nen geraken, die op de kandidatenlijs ten der S. D. A. P. voorkomen, ten deele met zéér goede kansen. Krach tens het program hunnei partij, aan de totstandkoming waarvan een aantal hunner meegewerkt heeft, zrjn zij tegen protektie, maar krachtens het besluit der hoofdbesturenvergadering van hun Vakverbond zijn zij ervoor „Het Volk" kapittelt verder: ,Jn elk geval kunnen wij niet inzien dat op deze wjjze de kracht der arbei dersbeweging als geheel versterkt zou worden, wanneer het N. V. V. zich in een belangrijk politiek vraagstuk be wust tegenover de S. D. A. P. zou stel len." Ten slotte heeft „Het Volk" in de motie evenals wij de soepelheid en de achterdeurtjes opgemerkt en het blad schrijft: „Nu moeten wij dit besluit intus- schen vooral uiet te tragisch opvatten. Het besluit is nog al heel erg voorzich tig geformuleerd en achteraf nog van een zekere toelichting voorzien, die de toch al beperkte strekking nog weer een stuk verder bekrimpt. Bescherming wordt alleen, en dan nog slechts tij delijk, gewenscht genoemd voor be paalde gevallen „wanneer daardoor geen belangen van andere industrieën worden geschaad." Het lijkt ons een tamelijke heksen toer, om met die beperking nog tot zekere bescherming te komen. Het zij zoo! Doch de N. V. V.-ërs hadden in dit ge val toch eens tot op zekere hoogte de eerlijkheid willen betrachten en de waarheid dienen; al3 mensciien, die van ondervinding kunnen spreken; als menschen, die inzien, dat 1t zóó met onzen handel en met onze industrie niét langer kan, hebben zij eenigszins om beterswil de macht der economi sche feiten willen erkennen. Doch, ziedaar: conflict met de ver- politieke partjjbroeders. die een anti- beschermingsjjactie in verkiezingstij den niet willen missen, en die on danks de mannen van het vak de goegemeente nog maar stééds wijs wil len maken, dat we èn goedkoop nit bet buitenland kunnen bljjvon-' koopen, èn duur tegen hooge loonen kun nen blijven produceeren in het binnen land! De N. V. V.-mannen zijn den rooden politici een cogenblik te eerlijk ge weest! De „Residentiebode" wijst er op *hoe mr. Kooien zich deze week, in de zit ting der Tweede Kamer van Woensdag, weer een met kalm en vast beleid optredend president getoond heeft. Het ging er rumoerig toe in die zitting en de sociaal-democraten woerden zich ge weldig, maar de heer Kooien wist den storm te bezweren. f Kalmte, va~tce..;denl:eid, slagvaardig heid en onpartijdigheid zijn de eigen schappen, die een leider van een parle ment in onze dagen moet bezitten en de heer Kooien heelt gistermiddag opnieuw bewezen, dat hij deze deugden in hooge mate bezit. Vast hield hij de teugels in handen, was niet van zijn stuk te brengen, had op alle tegenwerpingen onmidddellijk een afdoend antwoord en slaagde er op die wijze volkomen in, om op de meest woe lige momenten de orde te handhaven. Herhaaldelijk trachtte de heer Hugen- holtz zijn leiding te saboteeron, eerst vriendelijk, later boos en snauwend, maar de heer Kooien bleef onvermurwbaar. Duys wist hij onmiddellijk den mond te snoeren, Kleerekoper op zijn plaats te zetten, Troelstra, die zich in zijn opwinding liet verleiden tot een onpar lementaire uitdrukking, af te straffen, en op die wijze bleef hij op de meest- rumoerige oogenblikken de situatie vol komen meester. Aan zijn krachtig beleid en doortas tendheid was het dan ook te danken, dat het socialistisch heibeltje op niets uitliep. President Kooien, zegt de „Bes.," bleef over de geheels linie overwinnaar en de goede orde werd geen oogenblik ver stoord. Ook in het verdere doel der vergade ring. „De heer Kooien", besluit het blad, „heeft opnieuw getoond, voor zijn moei lijke en zware taak bijzonder berekend to zijn en een Kamer-president, die voor den heer Foek niet behoeft onder te doen. VLEESCHKEUBINGSWET. De Memorie van Antwoord is versche nen op het Voorlcopig Verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging van da Vleeschkeuringswet. Dat de indiening van dit ontwerp 'n ernstige verzwakking van de wet zou zijn, kunnen de Ministers allerminst toe geven. De bedoeling toch is vrij te laten van overheidsbemoeiingen die per soonlijke handelingon, die voor de volks gezondheid zonder gevaar zijn. Maar dit bestek laat ook niet tos, gevolg te ge ven aan den wensch van zeer vele andere leden, die een algemeene vrij stelling van de huisslachtingen begesren, onder voorbehoud dat voor bepaalde streken de .vrijstelling zou kunnen wor den opgeheven. Werd vrijstelling regel van de wet, dan zou opheffing daarvan een zeer nadrukkelijk uitzonderingska rakter hebben. Voor de streek, die zij zoo treffen, zou zij min of meer brandmerkend zqn en zoolang niet z er ernstige feiten voorkwamen, zonden tel kens protesten niet uitblijven. De Ministers kunnen zich zoar go -d verklaren, dat het platteland hier en daar meer verlangt dan het ontwerp biedt. Beden, om dat te geven, is er; niet, wanneer dat meerdere de belangen der volksgezondheid in gevaar zou bren gen, maar er is evenmin reden voor het platteland het uiterste te blijven be- geeren en af te wijzen een redelijke tegemoetkoming, die rekening houdt met de belangen der volksgezondheid. Wanneer op ruime schaal van de vrij stelling wordt misbruik gemaakt en met name vieeech van ziek vee met behulp van de vrijstelling der huisslachiing in consumptie wordt gebracht en wanneer die misbruiken niet met kracht worde tegengegaan door het gemeentebestuur, dan zal de vrijstelling moeten worden ingetrokken. Het moge niet aangenaam zijn voor goedwillenden, die wonen in een streek, waar wetsontduiking in- heemsch is, daar staat tegenover, dat voor die goedwillenden de opheffing van de vrijstelling allerminst een ramp is, maar slechts een kleine vrijheidsbeper king, die zij zonder morren zullen dra gen om hun overheid te helpen in den strijd tegen de kwaadwillenden, wier be drijf inderdaad tot een ramp kan leiden. Daarom is het noodig, dat vrijstelling tot wederopzegging kan worden verleend. Gevaar voor misbruik van stempels be staat natuurlijk steeds. Worden huisslachtingeu vrijgelaten, dan kunnen geen maatregelen worden genomen tegen wreedheid bij het slach ten. De gemeenten behoeven geen kosten uit de belastingpenningen te betalen de kosten kunnen geheel worden gedekt door een keurloon. De wet kost dus aan de gemeenten niets. Tegen de regeling van een gedwongen samenwerking wor- dden bezwaren aangevoerd, die naar de meening van de ministers niet gegrond zijn. De ervaring leeft integendeel dat door samenwerking met minder perso neel kan worden volstaan dan anders noodig zou zijn. Nu moet hierbij be dacht worden, dat het ontwerp alleen beoogt aan de regesring de bevoegdheid te geven tot samenwerking te dwingen, d.w.z. subsidiair tot het toepassen van dwang. Eenige gemeentebesturen hebben daarom gevraagd. De regeering ziet er bij nadere over weging geen bezwaar in, het verboden vervoer ie stempelen tot overtreding. Het ontwerp wordt daarom dienovereenkom stig gewijzigd. Voor het geval van reci dive wordt evenwel in verband met ge vaar, dat uit de overtreding, dreigt verzwaring van straf voorgesteld. EEN OFFICIER-VLIEGER GEDOOD. Naar dit Helder gemeld wordt, is Maandagochtend in het vliegkamp „De Kooi", aldaar, een marine-vliagtuig ge vallen van een hoogte van 100 M. De officier-vlieger C. P. Auwerda werd gedood. De luitenant ter zee 2e klasse J. F. Mahns brak een boen. De oor zaak van het ongeval is niet te wijten aan eenig gebrek aan het toestel ook de motor werkte goed doch was het gevolg van plotselinge vaart vermindering bij het nemen van een bocht. De Marine-Luchtvaartdienst heeft den geheel en winter de verbinding onderhouden tusschen Vlieland, .toen het door hel ijs afgesloten was van den vasten wal en de Friesche kust. In geen twee jaar is een ongeluk bij de Marine-Luchtvaart voorgekomen. De gedoode officier-vlieger Auwerda was 32 jaar oud. VALSCHE MUNTERS IN INDIë. De politie te Batavia is, naar Aneta meldt, een wijdvertakte valsche munsters- bende op het spoor gekomen. Ettelijke valsche biljetten zijn in beslag genomen. HONDSDOLHEID TE BATAVIA. De hondsdolheid te Batavia neemt weer toe. Dat blijkt uit een door den directeur van het Instituut Pasteur aldaar aan de Javabode gericht schrijven van den vol genden inhoud: Sinds 4 Februari 1922 zijn aan het In stituut Pasteur 9 honden gebracht uit Ba tavia, waarbij hondsdolheid kon worden aangetoond. De dieren waren grooten- deels afkomstig uit Pegangsaën, Oud Gon- dangdia en Tjikini, verder nog een paar uit Tanah-Abang en Goenoeng-Sahari. Er gaat de laatste dagen geen dag voorbij of er moet een aan dolheid lijden den hond worden opgenomen. In de 2 voorafgaande maanden kreeg* het Insti tuut Pasteur een 4-tal zieke honden uit Meester Cornells ter onderzoek. Waar er in korten tijd zoo een groot aantal dolle honden aan het Instituut Pasteur wordt gebracht, kan men er van overtuigd zijn dat er veel en veel meer in- Batavia aan wezig zijn waar hier van bekend wordt. Het publiek zij dus op zijn hoede. Een groot aantal gebeten of geïnfecteerde per sonen kwamen reeds in behandeling, ter wijl sommige personen wast-van bekend is dat zij gebeten werden, voor dat de eige naar van den hond vermoeden kreeg van dolheid, zoodat zij het dus niet behandeld kunnen worden. VERDACHT STERFGEVAL. Dc Justitie te Heerenveen heeft sectie gelast het lijk van de bejaarde vrouw J. Kok te Steenwijk, die daar onder ver dachte omstandigheden overleed. Zij woonde als kostgangster in bij het «cfit- paar H, aldaar en legde verleden Vrijdag voor de Rechtbank te Heeienveen voor HL en diens vrouw bezwarende getuigenis af inzake oplichting, in welke zaak de Rechtbank in verband met valschheid in geschrifte nadere instructie gelastte. H. had toen aan de Rechtbank 'n verklaring overgelegd door de vrouw Kok ondertee kend, waarin deze bij overlijden al haar geld aan H. vermaakte. De vrouw hierover gehoord, deelde mede, dat zij van een dergelijke verkla ring niets afwist. Thans is vrouw Kok plotseling overleden. KAPITAAL-SMOKKELARIJ. Uit Kleef wordt volgens de „Tel." ge meld: De Duitsche douane is aan de Neder- landsch-Duitsche grens bij Beek een systematische kapitaalsmokkelarij op het spoor gekomen. Zij heeft te Wijier een aachttienjarig meisje met 184,000 mark in papier en haar vader met 24.000 mark en twee verzegelde brieven van een bank te Kleef gearresteerd. Het meisje verklaarde, in' den loop van één jaar zes a zeven maal kapitalen naar Nederland te hebben overgebracht. Er is een gerechtelijk onderzoek inge steld. GALGENHUMOR. Een landgenoot, die vermoedelijk op 1 April een belastingbiljet had thuis gekre gen, had er niettemin het geld voor over om in een der bladen de volgende adver tentie te plaatsen: Lieve Al va, kom terug, 12 pet. geboden. Eenige belastingbetalers. „Vad." ZONDERLINGE ZELFBESCHULDIGING. Zondag is uit het Galgeven onder de gemeente Berkel, naar de „Tel." meldt het lijk opgehaald van een ongeveer 30- jarigen Duitscher, woonachtig te Tilburg. In kleedingstukken, die op den kant la gen, zou naar verluidt een notitieboekje zijn gevonden, waarin geschreven was: Ik ben de moordenaar van Mr. Wijsman. Men neemt dit echter niet au serieux. daar de Duitscher niet goed bij het hoofd was. Eenige andere Duitschers hadden de Tilburgsche politie reeds eerder voor hem gewaarschuwd. Maandagnacht ontdekte, naar het HWd. mededeelt, een politieagent iets verdachts in het gebouw „Arnhem", aan het Rokin te Amsterdam, 't Bleek dat zich twee per son enbevonden in den~kelder, in gebruik bij de firma Mak. Toen zij bemerkten dat zij ontdekt wa ren, en geen kans ziende naar buiten te komen, vluchtte het tweetal dieper het ge bouw in. Eén hunnen sprong door een ruit. Deze man wist het dak te bereiken en wandelde van daar naar het dak van het aangrenzende gebouw der firma Blik - man en Sartorius en vervolgens naar hef dak van het gebouw der Rottenkmsehe Bank, waar de politie hem wist te grijpen. Op hem werden inbrekerswerktuigen en een browning gevonden. Zijn mede-dader, die hoogstwaarschijn lijk ook op het dak is geweest, heeft men niet gevonden. Deze schijnt dus kans ge zien te hebben zich ergens naar beneden te laten glijden. De inbrekers hadden nog niet den tijd gehad iets buit te maken. De aangehoudene is een berucht inbre- kerstype, bij zijn kornuiten bekend onder den naam „de goddelooze". Hij is reeds vele malen met de politie in aanraking ge weest. ONZE mol:_ns. Te St. Maartensdijk (Zeelandi, wordt de watermolen gesloopt, de eenige van het eiland,- die zoo trouw meehielp a p het eigenaardige vlakke b-nd een zeker cachet te geven; maar er móet ia berust worden, dat dit jchowsc. vere.vujnt. wa-J voor intensieve ,andbebouw'*,g I» ru een maal een afdoende suatie noodzakelijk en daarom moet de molen plaats maken voir het stoomgemaal. Er is een tijd geweest, dat de lage landen in Zeeland verdron ken, zoodat niet zelden uitstel of kwijt schelding van polderlasten moest gege ven .worden vanwege de groote schade veroorzaakt door het binnenwater. In Schouwen had men zelfs in de 18e eeuw een strijd tegen de watermolens en men verzuimde molens te repareeren of nieuwe te plaatsen; in plaats daarvan ging men de waterleidingen verdiepen en den bodem der sluizen verlagen, om de kosten van onderhoud en opricht van de water molens te besparen en een reeks van jaren twistte men over de vraag, wat beter was watermolens of verdiepte waterleidingen. Later ,zag mén in, dat de strijd tegen de molens een dwaze was. Waar in vele streken ook de wind- korenmolens plaats moeten maken voor molens, welke met stoom gedreven wor den en dus de windkorenmolens verdwij- neni een verlies aan landschapschoon, waaróver van alle zijden steeds spijt wordt uitgedrukt, daar blijven de mo lens van ons eiland gelukkig tot heden nog gespaard; op al de dorpen en ook te Tholen zelf, rijzen nog steeds de hooge gevaarten met hun draaiende wieken, die het landschap zoo rustig stoffeeren; on der deze zijn er enkele van ouden datum en ouden vorm; zoogenaamde standdaard- molens, geheel van hout, waarvan het bovendeel kan rondgedraaid worden. Te Oud-Vossemeer o.a. staat nog de oude molen „De Vos" die op de helft der 18e eeuw, nog aan de Ambachtsheeren be hoorde, die toen het maalrecht hadden of liever gezegd beschikten over maal- dwang. De molen werd in 1747 verkocht, maar de heeren hielden er het recognitie- recht op, dat er thans nog op drukt. (Hbld.) Teffen den zomertijd. De landbou wers te Gasselte en omstreken gebrui ken den zonnetijd en weigeren den zomertijd te gebruiken. Smokkelen. Het Duitsche sleep bootje, te Delfzijl bij het smokkelen van jenever in beslag genomen, is tegen f 1200 losgeld weer naar Emden vertrokken. Het ffizicht verlorcn. De 52- jari'ge werkman Jansen, werkzaam in de fabriek van verduurzaamde levens middelen van de firma Dros en Tiele- man te Leiden, werd Zaterdagmiddag, tengevolge van het ontsnappen van dampen uit een ammoniak-reservoir, waarin een lek was ontslaan, ernstig aan de beide oogen verwond, zoo dat de man er het gezicht bij zal moe ten inboeten. DE MELKPRIJS TE AMSTERDAM. Op een ledenvergdaering van den Alg. Melkslijtersbond te Amsterdam is met algemeene stemmen besloten den ver koopprijs der melk voorloopig te stellen op 16 ct. per liter. INKOMSTENBELASTING IN EN IK LAND. Hun, die geldbeleggingen in Engeland hebben, is het bekend, dat de inkomsten belasting van de renten afgetrokken wor den ten hoogst gerekend op 6 shilling per Engelsche pond. Deze belasting kan echter op meerdere dezer bel6ggingen ge durende de laatste 3 jaren aan de be leggers terug gegeven worden. Daaronder zijn begrepen alle Engelsche staats, oor- logleeningen, Canadeesche spoorwegen, Engelsche koloniale Staatsleningen en eeD groot aantal andere fondsen. Inlichtingen over bovenstaand worden kasteloos verstrekt door: Sidney King, Room 41, Langboume Chambers 17, Fen- church Street, London E. C. 3, Engeland De uitvinder van Ean de Cologne i-s, zooals vrij algemeen bekend is, de Italiaansche handelaar Giovanni Maria Farina, die zich in het jaar 1709 in Keulen vestigde. Zooals zooveel pro ducten., die tegenwoordig op de we reldmarkt een groote rol spelen, werd ook de bereiding van Eau de Cologne op zeer bescheiden schaal begonnen. Vijf en twintig jaren oud, verliet de genoemde kleinhandelaar zijn vader stad Domo d'Ossola, om zijn geluk aan den Rijn te beproeven. Hij ventte met toilet-artikelen, zeep, parfumerie ën, die hij uit zijn vaderland betrok. Ten slotte koos hij Keulen tot woon plaats, waar hij een klein winkeltje aan de Jülichplaats huurde. Hier be gon hij een reukwater te bereiden, waarvan hij zorgvuldig het geheim be waarde. Hij gaf het den naam van. zijn nieuwe residentie, welke plaats zijn tweede vaderstad werd. Het duur- de verscheidene jaren, eer de roep van het „Reulsche water" over de grenzen van de Rijnprovincie door-i drong; eerst na den zeven-jarigen oor log en na den doortocht van het Fran- sche leger kreeg het zijn wereldnaam. Door de officieren van de maar schalken De Richelieu en Soubise,' deed het zijn intrede in de salons van- Versailles en daardoor werd het nieu we reukwater van dien tijd af Eau de Cologne genaamd wereldmode. De uitvinder ervan stierf in 1766, na dat hij den triumf van zijn uitvinding nog beleefd had. Zijn neef erfde zijn geheim als iets van onschatbare waar de. Deze leidde de fabriek aan de Jü lichplaats tot 1792 en liet ze toen na aan zijn drie zoons: Johann Bap tist, Johann Maria en Karl Antony Nooit werd een staatsgeheim zorgvul diger bewaard, dan het geheim van' de fabrikanten van het beroemd par fum, want sedert 1709 zijn slechts 12 personen van het bereidingsproces op de hoogte gebracht. Het eerste door den uitvinder zelf geschreven recept wordt in de fabriek in een speciale kamer in een kristallen vaas bewaard. Deze vaas staat in drie in elkaar passende, afgesloten kistjes. Ia het lokaal, dat dén uitvinder tot labo ratorium diende, is nog de machine te zien, waarin de oliën met behulp van een zwengel vermengd werdem en waarvan het mechanisme aan een' botermachine doet denken. In hetzelfde vertrek bevindt zich een kistje van houtsnijwerk, dat de kranen bevat, die vroeger voor vul ling der flesschen dienden en door haar kleine afmetingen aan het be scheiden begin der firma herinneren. De kelders der fabriek bestaan uit ge heel afgesloten cellen, die door dikkei muren van elkaar gescheiden zijn. Hierdoor blijft in geval van brand deze tot het gedeelte van den kelder be perkt, waarin hij is uitgebroken. Daar wordt in reusachtige vaten het reuk water opgeslagen. De tonnen zijn ver vaardigd van Libanon-ccderhout, het geen niet alleen buitengewoon veel weerstandsvermogen heeft, maar ook geen lucht overdraagt op de vloeistof. De vaten worden eerst tot de helft met wijngeest gevuld, eer de olie-es sence er aan toe wordt gevoegd. Ten eslotte maakt men ze dan wcct met alcohol vol. Na veertien dagen liggen, is de vloeistof vermengd en kan ze afgetapt worden. Op den bodem van het vat blijft een groenachtig schuim' achter, dat een uitstekend middel te gen rheumatiek schijnt te zijn. De kelders moeten voortdurend bewaakt) worden, daar het vaak voorkomt, dat) een vat harst. De geheimzinnige olie essencen worden in kleine, ronde va ten van vertind blik bewaard; daar omheen is nog een houten omhulseL Door het lange liggen wordt de Eau DE GEVOLGEN VAN EEN WEINIG VOGELLIJM. Een geschiedenis, die geen verklaring behoeit. de Cologne steeds beter. In de kelders* op dc Jülichplaats bevinden zich nog flesschen uit het jaar 1750; gewoonlijk echter geschiedt de verzending een half jaar nadat ze vervaardigd werd. ZELFKRITIEK. Boer: Wit u ook of mijn bist 'n prijs bekonimen hèt? Jurylid: 'k Weet het niet. Ik hoor bij de ossen. NAÏEF. Dokter: Maar u hebt nog nieis van het drankje gebruikt! Patiënt: Nee, natuurlijk niet, er staat toch op de flesch: steeds goed gesloten houden! COMPLIMENTEN. Een jong chirurg was met eenige ande re gasten ten eten gevraagd bij een dame van over de vijftig, maar die zoo jeugdig deed als een meisje van twintig. Be dame verzocht den chirurg een kui ken te snijden, maar de chirurg slaagde daarin niet. In plaats van dit over 't hoofd te zien. vestigde de gastvrouw juist de aandacht op de mislukking van 's dokters pogen door, met venijnige scherts, te zeggen: U mag dan een knap chirurg zijn, maar als mij een been afgezet moest wor den, kwam ik niet bij u. Niet! merkte de chirurg op. Maar u is pok geen kuiken meer. T WAS VEILIG Nog een plaasie open, heeren? De heeren keken zuinig, maar reeds wrong de nieuwe reisgenoot zich naar binnen en heesch, met zichtbare inspan ning, een reusachtigen koffer in het ba gagenet, zoodat het ding te wiebelen en te balanceeren lag en het nerveuse heer tje, dat eronder zat, met-dood en verderf bedreigde. Het heertje schoof heen en weer, maar zat stevig gekiemd tusschen zijn buurlui, die zich blijkbaar van het gevaar niet bewust waren. Angstig wrong hij zijn hoofd omhoog en blikte zenuwachtig naar den genoeglijk schommelenden koffer, die bij eiken stoot van den wagon voorover zwikte. Eindelijk tikte de zenuwachtige zijn overbuur, den eigenaar van het dreige ment boven zich, op den knie en vroeg: Mijnheer, is dat wel veilig? De eigenaar keek omhoog naar den koffer, die juist een diepe knik maakte en zei toen geruststellend: D'r zitten drie sloten pp. RAADSELSCHRIFT. Iemand, die bij juffrouw Jansen moest wezen en Dij de buren informeerde, krejg van buurman het snibbig antwoord of hij niet lezen kon, wat op de deur stond. En ja, daar stond iets nl.' fan to safes ni tuis TEVREDENHEID. Sadi, een Perzisch dichter, 2eide dik wijls: „Ik heb nooit over m'n lot geklaagd dan eens, toen ik barrevoets was en geen geld had om schoenen te koopen; maar toen kwam ik een man tegen, die geen voeten had. en ik was tevreden met mjjn lot." DAT GAF TE DENKEN. Twee vrienden zaten 's avonds laat in de herberg. Beiden z wegen geruimen tijd diep nadenkend stil. Eindelijk spreekt de een: „Zeg eens Jansen, wat zegt gij tegen uw vrouw; als ge 's avonds zoo laat thuiskomt?" „Ik zeg alleen: „Goeden avond!" De rest zegt mijn vrouw heelemaal alleen. DE SPECIALITEIT. Een. patiënt kwam bij een beroemden oogarts. De geleerde keek hem in het oog $n zei: ,,'t Zit 'm niet in je oog, dat zie ik zoo dadelijk, 't zit 'a meer in je zenuwgestel." „Dokter", riep de patiënt, „u kijkt in m'n verkeerde oog, dit is van m'n alas." DE AFGOD. Een predikant die een eerste liefhebbei was van een goede pijp tabak, ontving eens bezoek van een dame, juist terwijl hij op zijn gemak zat te rooken. Zoo dominé, sprak zij, offert gij weer aan uw afgod? Volstrekt niet, mevrouw, was het antwoord", ik verbrand hem. OP HET CONCERT. Een vader, die erg van muziek hield, nam zijn zoontje mee naar 't concert. De jon gen was liever blijven spelen, maar va der vond dat een concert veel mooier en nuttiger was. Het zoontje verveelde ziel vreeselijk. Hij zat zenuwachtig op zijn stoel te draaien terwijl de beroemde viool cellist een solo speelt. „Vader," vraagt hij eindelijk, „als die man die oude kist door gezaagd heeft, gaan we dan naar huis?" SLECHTE HUIZEN. Jan en Piet zijn samen in druk gesprek gewikkeld over de verdorvenheid onzer huidige maatschappij. Als van zelf komt het gesprek natuurlijk op de z.g. „slechte" huizen. Wee hem, die daar den voet zet, ver maant Piet ernstig. Nou, zegt Jan, ik kom er anders iederen dag. Hoe kom je daar toch toe, vroeg Piet, Wel, zegt Jan: Ik moet wel. Ik woo- in die betonwoningen van jou. RAAK. Ongalant jongmensch, danst op een bal met een meisje met rood haar. „Ik mag wel oppassen," zegt hij schert send, „dat u me niet in brand steekt!" „O! weest onbezorgd", antwoordde het meisje, „u bent nog veel te groen om t" brandenl"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6