Nieuwe Modellen Maison „Moderne" WILLEM v. LIEMT 1922 CORSETTEN PEIGNOIRS iVAN ONS KANTONGERECHT. Gemeentezaken. BEVERWIJK. L1SSE. S ASSENHEI M. HILLEGOM. NOORDWJJKERHOUT. NOORDWIJK. VOORHOUT. SANTPOORT. VELSEN—WIJKEROOG. HEEMSKERK. UITGEEST. EGMOND-BINNEN. VELSEN. CASTRICUM. ONTVANGEN een prachf Collectie ZIE ONZE ETALAGE! Prijzen 3.90 5.90 f 8.25 en hooger DAM ES CONFECTIE Anegang 4h Warmoesstr. ZAANDAM. IJMUIDEN. HAARLEMMERLIEDE. WIJK-AAN-ZEE. KUÜS7 m KINWfS, MARKTNIEUWS. A A. M. B. en A. W. H. B., vader en zoon, bloemisten te Overveen, kwamen in den nacht van 27 op 28 Februari van een feestje in hotel „Van Ouds het Raad huis". Volgens een politieman maakten lij burengerucht door luid te schreeuwen. Een fl-tal getuigen a décharge verklaar den, dat de vader en zoon wel luide ge discussieerd hadden met de politie, doch oiet geschreeuwd hadden. De zaak werd tot de volgende week uitgesteld, om den verbalisant te hooren. Algemeene Hollandsche Hypotheek- en Credietbank te Haarlem. In het gebouw de Nijverheid alhier, had op 3 April IJ. plaats, de eerste alge meene vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde bank onder presidi um van den commissaris den heer D. P. Joust ra. De directie bracht verslag uit over he/ afgeloopen boekjaar, waarna de balans en de verlies- en winstrekening over 1921 werden goedgekeurd onder dankbetuiging aan de directeuren S. de Jong en^H. N. Verdel. Aan de reserve werd meer toegevoegd dan statuair ver plicht is. Het dividend werd bepaald op TA pet op de aandeelen van serie A en 6% pet. op de overige aandeelen. In de vacature van commissaris werd voorzien door de benoeming met overgroole meer derheid van stemmen van den heer L. A. Glaser, deurw. bij het kantongerecht, al hier. Adverenties op postzegels. Kaar aanleiding van berichten omtrent het geven van gelegenheid tot het plaa- een vaö advertenties op postzegelvellen is ons bij informatie gebleken, dat than 3 inderdaad ernstig overwogen wordt, ge legenheid tot het maken van reclame tv geven op de randen van de postzegels Ook zal er dan naar alle waarschijnlijk heid geadverteerd kunnen worden op d( achterkant der postzegelswat m het bui tenland ook geschiedt. De gom zou dar natuurlijk op de postzegel - aangebraeh worden, nadat de advertentie er op .ge drukt te. Vereenigmg tot bestrijding der Tuberculose. In de op 29 Maart j.l. gehouden jaarlijk- ftche Algemeene ledenvergadering van de Vereeniging tot Bestrikfing der Tubercu lose, werden het jaarverslag en het finan- tieeS verslag over 1921 vastgesteld. Beide verslagen zuilen in het Maanblad der Vereeniging worden gepubliceerd. In de op 18 Maart j.L gehouden verga dering van den Raad van Bestuur werden de aftredende leden van het Dagelijksch Bestuur Dr. L. C. Kersbergen, Jhr. D. Te- ding van Berkhout Jr. en de heeren A. v. d. Berg. herkozen, terwijl in plaats van mevrouw W. E. Haitsma Muiier, Barones se van Sytzanne, die bedankt had, werd gekozen mevrouw P. de Josselin de Jang- Koppeyne de Coppello. Schip van stapel geloopen. Van de werf „Conrad", waar het ver vaardigd is, "is hedenmiddag het stoom schip „Parigi", bestemd voor de Koinkl Paeketvaart-Maatsehappij van 'stapel get loopen. -■ I- De „Parigi" meet 1600 ton. Veiling „VredenhoF' en „Klein Bosch en Hoven". Notaris Wilderyanck de Blécourt te Bloemend aal heeft op Dinsdag 28 Mrt. 1922, bij inzet en Dinsdag 4 April 1922, bij toeslag publiek verkocht in percee- len: de landgoederen Vredeahof en Klein Bosch en Hoven te Heemstede a.d. Hee- zenweg en «trekkende tot aan de Leid- ■che vaart. Do veiling had het volgend resultaat: Pereeelen 1 a enl b f 36.505, Gebr. HennemanPerceel lef 4.735, H. Fic- toorPereeelen 2 en 6 f 38.600, J. Walig qq; Perceel 7 f 7.380, H. v. Zijl; Perceel 8 f 7.200, S. P. ten Cate: Pereeelen 9 en 15 f 69.325, Th. Janszen Hzn. qq. Totaal f 163.745. In de vergadering van 29 September 1919 werd in beginsel besloten om ter bestrijding van den woningnood en do werkloosheid, over te gaan tot onteige ning ten name der gemeente Haarlem van de pereeelen kadastraal bekend ge meente Haarlem sectie E nrs. 1748, 1749 1750, 97, 94, 367, 368, 3025, 701, 3774 en 3775, gelegen ten noorden van de Zomervaart. Thans zal, zoo niet alsnog aankoop in der minne mogelijk blijkt, de rechtsvor dering tot onteigening moeten plaats hebben. B. en W. stellen voor, in dien geee te besluiten. Garnizoensberichten. De samenstelling van het cavalerie paardendsj ot dat te Haarlem gamizoei zal houden, bestaat uit: 1 ritmeester commandant 3 eerste of tweede-luitenants 1 paardenarts le of 2e klasse, 2 ad judanten-onderofficier- of opper wacht meesters-pikeur, 1 opperwachtmeester, administrateur, 12 wachtmeesters, 1 fou rier, 2 hoefsmeden, 1 zadelmaker, 40 re monterijders le, 2e of 3e kl., van wie 30 den rang van korporaal kunnen hebben, 9 huzaren vrijwilligers le of 2e kl. (on der wie de officiers-oppassers) en voorts een aantal door den inspecteur der ca valerie te bepalen dienstplichtigen en het voor de menages benoodig le aantal ser geanten- of korporaals-kok. Lezing StrijbosSipkes. Door de heeren Strijbos en Sipkes is Dinsdagavond in het gebouw van den Protestantenbond aan de Jacobstraat eei herhaling gegeven van hun onlangs ge houden lezing over de planten en de vogels van de duinen. In hoofdzaak was de lezing voor leerlingen der bijzondere en openbare lagere scholen, doch ook volwas senen konden haar bijwonen, 'n Zeer groet aantal kinderen en volwassenen woonda deze tweede lezing bij. Daar wij onlangs een verslag over de lezing gegeven hebben, volstaan wij me deze mededeeling. Ook nu weer is de voordracht voor de heeren Strij>>03 en Sipkes een succe peweeet Fransche Amerikaansche - vanaf f 1.90 tot 22.50 - Aanbevelenswaard Corset Darti 3.90 Corset Berenice 5.90 Corset Donna 7.90 Prima coupe Gegarandeerd solide met jarretelles Corsetterie WARMOESSTRAAT No. 26 bij de Anegang Priesterjubilé. Maandag vierde de Bisschoppelijke Kweekschool alhier op de stemmige wijze, die past bij den H. Vas tentijd, het zilveren priesterjubilé van haren Regent, den ZeerEerw. Heer Höp- pener. 's Morgens te 9 uur droeg de ju bilaris een II. Mis van dankbaarheid op, daarbij geassisteerd door pastoor Wouter- lood en sub-regent Dekker. Het zangkoor, dir. A. v. Gessel, zong de 3-stemmige Missa van Hub. Cuypers. Groot was de belangstelling. Van de receptie profiteerden vele vrienden van den jubilaris om hem te gratuleeren. Van de fraterkweekschool te 's-Hage arriveer de een kweekeling als afgevaardigde dier inrichting en bood den Z. E Heer Höppe- ner een prachtige bloemenmand aan. Deze dag zal niemand der belangstellenden en allerminst den jubilaris zeiven spoedig uit het geheugen gaanl Uitbreiding Bisschoppelijke Kweek school. Dank zij de vriendelijkheid van den heer Braun, die belast is met den bouw van het nieuwe gedeelte der Bis schoppelijke Kweekschool, konden wij Zondag, toen wij geen bouwvakarbeider, schilder, loodgieter of monteur in den weg konden loopen, eens een kijkje ne men op de werkzaamheden en het totdus- ver uitgevoerde. Hoog klommen en laag daalden wij over de vele granieten trap pen. Hier de cellen, daar de bioscoop- en studiezaal, de wandelgangen, de keukens. Waarom alles opnemen? Tot de zaalruime kelder, waar de geweldige machines ko men, die voor de centrale verwarming zorgen, het werk alles even solied, even ruim en grootsch opgevat. Zoodat wij nu reeds tusschen ongepleisterde muren en ongedichte ramen het Katholieke en niet het minst ook het Beverwijksche hart voelden kloppen vertrokken in blijdschap over het ontstaan dezer ideale kweek plaats voor onze onderwijzers en van dit monument, dat onze plaats zal sieren. Oud-Meerenstein, Voor vele Bever- wijkers is het blijkens "onze -bevinding nog een geheim dat aan de Noord-Oostelijke zijde van onze gemeente zich zoo lang zamerhand eé) nieuw Beverwijk ontwik keld heeft Wij gaan nu de mildere dagen tegemoet. We steken den neus weer bui ten de huiskamer en maken een kuiertje langs 's Heeren wegen. Laat ons dan eens gaan kijkeii ^naar Oud-Meerenstein, de Schans over van uit de Breestraat en dan bij café v. d. Lem rechts af. Het nieuwe gedeelte opent zich dan voor de verbaasde oogen. Eenmaal de nieuwsgierigheid op gewekt, wil men alles zien. En men kijkt, neen, men staat er letterlijk van te kijken, zooveel nieuws daar in korten tijd als uit den grond verrezen is. Er was dus nog fuimte. Beverwijk werd nog niet heele- maal gewurgd door Wijkeroog en Wijk aan Duin. Zelfs is er nog meer terrein en mischien, allengs opschuivend, komt men er toe de spoorbaan over te steken en te bouwen dan in de haast onbegrensde ruimte rond en bij de gasfabriek. De pol der is groot In het Patronaatsgebouw wordt mor gen, Vrijdagavond te 8 uur, een groote vergadering gehouden voor de vrouwelij ke leden der R.K. Kiesvereeniging. Als spreker zal alsdan optreden de Zeereerw. heer B. van Leeuwen, Pastoor der St Jozefsparochie te Hillegom. De dames zor- sen dus present te zijn! R.K. Vereenigingsgebouw. De zitting van het storten van anndeelen heeft a.s. Zondag weer plaats in de Jongensschool van 121 uur. >Gezien de goede opkomst der storters 1.1. Zondag zal de commissie de zitting voortzetten, daar dit hun arbeid erg ver gemakkelijkt. r».K. Drankbestrijding. Dezer dagen hield het Hillegomsche Krnisverbond „St Ber- nardus" in café „Flora" een edenvergade- ring. De voorzitter, de heer P. J. Koop, opent de vergadering met den chr .groet en heet allen welkom, bijzonder den Gees telijken Adviseur. De opkomst was goed, ondanks het weinig aanlokkelijke weer. De notulen werden nu gelezen en on veranderd vastgesteld. Dat er animo voor dit mooie, charitatieve werk is, blijkt wel hieruit, dat weder 4 nieuwe leden werden geïnstalleerd. Na een korle bespreking der toekomst plannen voor krachtige drankbestrijders actie, hield de heer Van Kempen een cau serie over de noodzakelijkheid van het Kruisverbond in 't algemeen, gezien de morcele en materiëele ellende van het al coholmisbruik. Daarna vergastte de heer Van der Weijden de vergadering op een frissche, humoristische schets, die veel bijval genoot. Hierna rondvraag en sluiting met den Chr. groet. Propagandavergadertng L. T. B. Dinsdagavond hield in café „de Zwaan" afdeeling L. T. B. alhier, een propagan- "gndering, welke, waf jammer was, - echts- matig bezocht was. De voorzitter, de heer E. J. Hoogervo-rst, opende de ver- gaderrng met den christelijken groet en heette de aanwezigen, waaronder de Eerw. Kapelaans der beide parochiën, har telijk welkom. Hij drukte er zijn spijt over uit, dat deze vergadering niet beter be zocht was. Hierna verkreeg het woord de heer Gan zeboom, propagandist van den L. T.' B. Spr. begon met te zeggen, dat hij niet was gekomen om te spreken over de instellin gen van den L. T. B. en over de oorzaken, waardoor vele dezer instellingen op het oogenblik kwijnen. Het doel. zijner redfi 'zal zijn, belangstelling te wekken voor de L. T. B. als organisatie voor den landbouwer, kw-egker en tuinder. Aan de hand van ver schillende uitspraken van hooggeplaatste mannen toonde spreker nu aan. dat de L. T. B. is de organisatie zooals zij moet zijn. Op gloedvolle wijze werd het nut en de noodzakelijkheid door hem aangetoond van Roomsch vereen-igd te zijn, om zoo doende het principieel katholiek naar vo ren te brengen. - - Een dankbaar applaus loonde dan ook na afloop den spreker voor de uitnemende wijze waarop alles door hem was naar vo ren gebracht. Van de gelegenheid van het stellen van vragen werd door eenige leden gebruik ge maakt, welke op alleszins bevredigende wijze werden beantwoord. De voorzitter bracht namens de aanwe zigen dank aan den spreker, waarna werd overgegaan tot afhandeling van eériige huishoudelijke zaken. Vooreerst w.^Ljuedegedeeld dat de contributie voor dit jaar-zal bedragen f 5 per lid en dat in geen enkel geval meer be taald zal behoeven te worden. Door den heer Langeveld werd nu voorgesteld om in den L .T. B. een groep tuinders en een groep kweekers te vormen. Na een langdurige bespreking, waarin wat het oprichten van de laatstgenoemde groep betreft, dit warm werd verdedigd door den voorsteller, zulke ook vooral mét het oog op de a.s. verplichte ongevallen verzekering in het bloemboPlenbedrijf, werd besloten contact te zoeken met an dere soortgelijke vereenigingen en dan zoo noodig tot oprichting van een vakgroep over te gaan. De rondvraag leverde niet veel bijzon ders op, waarna de voorzitter onder dank aan de aanwezigen, de vergadering sloot met den christelijken groet. Van <fe gelegenheid om zich op te geven als lid, werd door bijna alle aanwezigen gebruik gemaakt. Inbraak in het postkantoor. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd alhier ingebroken m het nieuwe postkan toor, Met een zoogenaamde centerboor wa ren drie gaten in den zijkant van het raam geboord, waardoor het mogdlijk was, de sluilpen van het raam te verwijderen en zoo het raam op te schuiven en binnen te komen. Omstreeks half 4 in den moryen hoorde de brievengaarder eenfig gerucht. Hij stond op en ontstak licht. Hierdoor vermoedelijk verschrikt is Jzijn) de dief (dieven) op de vlucht gegaan, ofschoon de brievengaarder toen nog niets bemerkt'had. Toen echter des morgens de eerste be steller bp het kantoor kwam, ontdekte de ze de diefstal. Een bedrag van f 100, bestemd voor b# uitbetalen der ouderdomsrente in de bui ten wijken en een klein bedrag aan post zegels'bleek verdwenen le zijn. Bén door dte politie ingesteld onderzoek) hetwelk geleid wordt door de Haagsche recherche gaf tot heden nog geen resultaat. Gyedkcopüre meIkDe heer R.. veehouder hier ter plaatse, verkoopt zijn volle melk voor elf cent per Bberj doch men moet de melk komen, af halen. aan den winkel. Voor vele huismoedertjes een aan- gename tijding. S.J.C. II heeft Zondag met suc ces Concordia II te Hillegom bestre den door met een 3—0 overwinning husiwaarts te keeren. Van den korenmolen is thans niet veel meer overgebleven. Kaal en afgetakeld staat hij nu, alleen de steenen romp is nog blijven staan, welke ook heel spoedig zal verdwij nen. Wanneer deze hoek door de gemeente aan de straat wordt getrok ken, zal dat een belangrijke verbete ring zijn voor het drukke autoverkeer daar ter plaatse. St. Deus Dedit. De afd. Voorhout ver gaderde op Dinsdag 4 April in 't patro- naatsgebouw. De notulen werden goedge keurd. B. en W. verzochten een voordracht van 4 personen voor de Commissie van Advies inzake werkloosheidverzekering en ap- beidsbemfddefing. Die voordracht luidde: B. v. d. Lubbe, G. Witteman; C. v. d. Mey, J. v. Gent. De vrouwen van de ziekenvaders zijn be voegd ziekenbriefjes te onderteekenen. Besloten werd dat op iedere vergadering een vragenbus aanwezig zal zijn. Besloten werd, een ziek lid behulpzaam te zijn bij den aardappelenoogst. Indien een lid Zich van die hulp wil onttrekken, zal hij minstens f 0.05 moeten storten. Een nieuw lid werd geïnstalleerd. De vaandelcommissie deelde mede, dat 54,57 34 in kas was. De controle-commissie rapporteerde, dat de boeken en bescheiden van den penning meester in orde waren. De voorzitter dankte den penningmees ter voor zijn accuraat beheer en de com missie voor haar bemoeiingen. Medegedeeld werd dat op een Zondag na Psschen een verloting ten bate van Her wonnen Levenskracht georganiseerd zal worden. Prijzen worden ter beschikking gesteld voor den mooistcn bloemeninzender. De harmonie „St. Cecilia" zal aangezocht worden die dagen met muziek op te luis teren. De heer Borst nam op zich de jaarlijk- sche bijdrage voor de K. S. A. te innen. Bij de rondvraag vroeg de heer B. v. d. Lubbe of 't mogelijk zou zijn, dat de heer C. v. Werkhoven op een volgende vergade ring 't onderwerp „Belasting" in wilde lei den. Deze verklaarde er zioh gaarne toe bereid. De heer C. van Werkhoven, zag gaarne, wegens den slechten toestand waarin de losse arbeiders verkeeren, dezen Ier verga- dcrig opgeroepen. De voorzitter geeft toe, deze op Dinsdag 11 April 8 uur te houden. Daarna sluiting met den christelijken groet. De verfcooping ten bate vwn het vaandel bracht f 3.60 op. Persmvilia- Onze vroegere plaats genoot J. C. van Runnard, Uians com mies le kl. der Post. en Tel. te Am sterdam, is benoemd bot hoofdcom mies en wordt in die funclie binnen kort naar Roosendaal overgeplaalist, De firma Olie en Gonncrmai» heeft aan haar arbeiders een loonsver laging van 10 pCt. aangezegd. Onder handelingen hieromtrent tusschen de directie en de hoofdbesturen van de vak.vereenigingen zijn aangeknoopt. In de vergadering van de R.K.V.V. „W.F.C," werd besloten tot het laten bouwen van een kleedhnds op liet ter rein. Medegedeeld wérd, dat het ter rein ook voor de zomermaanden is ge huurd-. Het doel is, om alsdan de ath- letiek te beoefenen. Aangedrongen werd op de mede werking van de leden, door donateurs aan te werven en bonnetjes te ver- koopen. De heeren H. Schoone en N. Rozemeijer hebben bedankt als be stuursleden, zoodat op een volgende vergadering hiervoor anderen geko zen moeten worden. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van Corn Dam en M. A. Buter. 'z. van Joh. Vink en A. Twaalfhoven. d. van Petr. Welp en Gr. Tamis. d. van H. J. Schuurman en M. J. C. Tiliemans. z. v. H. Voormeer en Gr. van Weenen. d. van J. P. Zuurbier en M. W. Vermeulen. Getrouwd: Jacob Klmop, 23 j. en Joh. Chr. Nol, 22 j. Overleden: Cath. Welp, 2d. Corn. W. Grapendaal, 4 j. Wed. Grietje Lim- men—Diemeer, 73 j. Afra Verdonk-Es- seling 61 j. R.-K. Bibliotheek. De R.-K. Biblio theek wordt a.s. Zondag 6 April geslo ten. Commissie tot Wering van Schoolver zuim. Door den Raad zijn benoemd in deze commissie de heeren J. Rol, J. C. Merz, J. H. Wilken, P. TwaalfhoVen en P. Peijs en voor éénzelfde commissie te Marken-Binnen de heer P. Groot, W. Noom en G. C. Boekweit. R--K. School. Naar we vernamen, zijn door de daarvoor aangewezen schat- tingscommisie, de gebouwen en inventaris der R.-K. School alhier, geschat op 114.000. Burg. Stand. Geboren: z. van J. van Essen en A. van Tumijer. d. van K. Tromp en'A. Fijma. Rectificatie. In het Gemeenteraads- verslag komt voor: mogelijk wordt vol daan aan het verlangen van het Bestuur der Ambachtsschool te Breda, dit moet zijn Ambachtschool te Alkmaar. Burgerlijke Stand. Geboren: 3 Maart, Anna Alijda, d. van Doris Melker en Anna Cornelia Antonia Snoecks. 7 Maart, Jacobus Johannes, z. van Simon Abbo en Johanna Kleef. 14 Maart, Jacobus, z. van Johannes Liefting en Jo hanna Verduin. 15 Maart, Nicolaas Laurentius, z. van Johannes de Waard en Geertruida Pepping. 26 Maart, Agatha Maria, d. van Johannes Apeldoorn en Geertje Zonneveld. 27 Maart, Jan, z. vai^ Jan Groot en Hendrikje Zwalken- berg. Getrouwd: 3 Maart, Cornelis Hoeben 20 jaar, van Bergen en Guurtje Kuiper, 20 jaar, alhier. Overleden: 28 Febr. te Oudorp, Johanna Bakker, 76 j., weduwe van Cornelis Stam. 15 Maart, Johannes Théodorus Kloo ster, 20 jaar. 26 Maart, Hendrik Put ter, 50 jaar. Militie. De keuring van de militie- phchtigen 1923 zal voor deze gemeente plaats vinden op Woensdag 12 April a.s. ten Raadhuize le Alkmaar. Gemoedelijk. Dat het vereenigingsle- ven hier bloeit zou men mogen besluiten Eet feit, dat verleden Donderdag ge lijktijdig in café Apeldoorn- drie vergade ringen plaats hadden. Elk in eigen kringetje behandelde St. Deus Dedit, het bestuur van den L. T. B. en dat van de R.-K. Woningbouwvereeniging op kalme wijze zijn zaken af. Burgerlijkf? Stand. —'Getrouwd: C. Bloem en E. Rademakers. Geboren: z. van W. G. Hofstede— Staal. d. van H. J KooierI'lee- ffing. z. en d. van K W, Sjoukers Kwak. z. van M. de Boer—Weer stand. d. van G. ToomvlieU—Potje- wijd. Zi van c. Jonker—Smit. z- van A. WesterwolMijzen. z. van T. Mandje—Goedhart. z, van M. KeeminkKoole, d. van E. M Zonneveld—Klitsie. Overleden: J. Huhl, 72 j., echtgen. van H. M. Hoogeveen, P. Warner, 19 j-, in. ongeli, 'RijkspostspaarbankAan het post kantoor alhier en het hulppostkantoor \elseroord werd in de maand Maart ingelegd f 11.951.(52 en terugbetaald f 17.282.20. Het hotzgoitenberfrijf. Maandag heeft andermaal 'n conferentie plaats gehad tusschen de Directie van het Hoogovenbedrijf en de vertegenwoor digers der arbeidersorganisaties. Tot een afdoend resultaat heeft' dat echter niet geleid. De partijen kwamen overeen, dat in den loop der week opnieuw zal worden gecon fereerd. In afwachting daarvan zal, ondanks dat vastgesteld was dat eventueele> verlenging van arbeidstijd en verlaging der loonen zouden ingaan op 1 April,: aan de doorvoering daarvan geen ge volg worden gegeven. Dè arbeiders besloten in een Maan dagavond gehouden vergadering in elk geval tot Woensdag een afwachtende houding aan te nemen en Donderdag avond opnieuw te-vergaderen en dan een verdere beslissing te nemén. m De grenswijziging. De z.g. dubbele raad (Commissie voor de grenswijziging) zal a.s. Donderdagavond haar eerste verga dering houden op het raadhuis. Hef, zal een besloten vergadering zijn. Personalia. Niet aan mej. J. Aarse, maar aan mej. N. M. Aarse is eervol ont slag verleend als klerk ter gemeente-secre tarie. De haringuisschtrij. M<n schrijft ons: De winter is voorhij en het isscherijsei- zoen staat voor de duur, maar buitenge woon gering zijn de voorbereidselen, welke men voor de haringteelt ziet treffen. Het blijkt dat de reederijen zeer terughoudend zijn met betrekking tot de hervatting van het bedrijf, en dat de hoofdoorzaak daar- varl g-legen is in den moeilijken finan- ciëlen toestand, waarin tal van onderne mingen verkeeren. De teelt 1920 was slecht en heeft een staartje gehad in de z.g. haringcombinatie, waartegenover de deelnemende reederijen nog altijd niet weten hoe ze staan. Daarop is de teelt 1921 gevolgd met wanvangst, geregeld dalende prijzen en zware verliezen aan vischluig, waardoor cpnieuw duizenden guldens per soup v.Horen werden. De grootste optimist kan in dit jaar geen flinke prijzen verwachten, men lette slechts op den koos van de Duitsclie mark, en op den omzettend ontredderde:-, toestand in het Oosten van Europa. Het moest in vele opzichten al zeer veel ver beteren, wil de haringvissclierij in 1922 een bevredigend resultaat kunnen ople veren. Niettemin zijn er wel enkele reederijen welke geneigd zijn de visscherij óp be perkte schaal uit te oefenen, daar zij over wegen dat ook algeheele stilstand veel geld kost en er ten slotte toch ook eenige bedrijvigheid moet worden gewekt. Mils de haringaanvoeren slechts beperkt blij ven en de kwaliteit van het product beter mag uitvallen dan in 1921 het geval was, zal de haringhandel wel kans zien de vangst te verkoopen, in het binnenland, in België, in Amerika en misschien ook nog voor een klein deel in Duitschland. Riskant echter blijft de zaak, daar niet de Nederlandsche productie de algemeene situatie beheerscht, maar dit veeleer ge schiedt door de Schotsche en Engelsohe haringvis scherij. Intusschen staan de Nederlandsche be drijven, welke dit risico Willen aanvaar den, nog altijd voor het groote vraagstuk der combinatie. Met instemming k voor een paar weken het bekende voorstel van den minister van financiën ontvangen, doch het verloop der behandeling hiervan in de Tweede Kamer is zeer vie«ud en in elk geval onbevredigend geweest. Hier is ten slotte niet over hulpverleening aan de bedrijven, ten einde deze uit het dreigend gevaar de onderlinge aansprakelijkheid voor de oude schuld te helpen, gesproken, maar het debat is geheel op zijwegen ge leid en het heeft zich bepaald tot de on getwijfeld op zichzelf belangrijke onder werpen van subsidieverleening aan de haringvissclierij en de arbeidsvoorwaarden van liaringvisschers. De heer Brautigam drong de besprekin gen dezen kant uit, de heer De Wilde volgde, en de minister van financiën ging eveneens mee, ja deed zelfs onmiddellijk de belofte, zijn voorstel na aanneming niet Jte zullen uitvoeren alvorens over verdere steunverteening bij de begrooting van lanjbouw, zal zjjn gesproken. Afgescheiden nu nog hiervan, dat op de heel begrooting van landbouw geen enkele post voorkomt betreffende steunverleening aan de Noordzeeharingvisscherij en dus zoowel de minister van financiën als de heer Brautigam de gebruikelijke vergissing beginnen dat Noordzee- en Zuidzeeliaring- visscherij zoo ongeveer hetzelfde zijn, is door dezen gang van zaken weer een hoogst ongewenscht en zeer betreurens waardig oponthoud ontstaan. Wat moeten nu de reederijen aanvan gen, welke zekere plannen ten aanzien van de haringvisscherij voor 1922 koesterden? Ze kunnen niet anders doen dan maar weer uitstellen, voorzoover zij er althans prijs op stelten te weten, hoever hun ver antwoordelijkheid in de door de haring- combinatie geleden verliezen reikt. Wordt hierin de onderlinge aansprakelijkheid niet weggenomen, dan is geen enkele ree- derij in staat ook maar iets betreffende haar verliesaandeel vast te stellen. En ctit zal het aanvatten of voortzetten van plannen voor den aanstaanden haring teelt niet bevorderen, integendeel. En zoo moet dan worden vastgelegd, dat op 22 Maart in de Tweede Kamer weer eens een keer te meer heel onverstandig met de visscherijbelangen is omgesprongen en de herleving van de haringvisscherij in 1922 er ernstig is tegengehouden. Drankwet. Door B. en W. is bij besluit van 31 Maart Inge trokken, de ver gunning voor dten verkoop van sterken drank in het klein, verleend aan G. Eg- mond1 te Bakkum en H. Kerldhoff te Cas- tricum en wel omdat de verkoop van drank gedurende drie maanden opzettelijk niet heeft plaat gevonden. Funadama. Naar we vernemen, is het café restaurant „Funacfama" vroeger eigen- don* van den heer Kerkhoff, overgegaan in handen van dien heer J. Twisk, die mede heeft gekocht de stalhouderij vande firma Druijf-Schouten. De bedoeling is de exploitatie, die gedu rende het laatste haüf jaar niet heeft plaats gehad, met ingang van 1 Mei te beginnen. Daartoe heeft genoemde heer Twisk neleds vergunning aangevraagd voor den verkoop van sterken drank. Gasprijs. Door B. en W. is aan den Raad voorgesteld den gasprijs van f 0-18 per M3 te brengen op 0.16 over den gewonen meter en over den muntme ter op f 0,16.8, zoodat de prijs van de gaspenning kómt op 14 cent De stroomprijs voor elcctriciteit wordl voorgesteld te brengen van f 0.50 op f 0,40 per K. W. U. voor verlichting en van f 0,20 op een prijs varieerende tus schen f 0.14 en 0,20 per K. W. U. in de lichttooze uren inverband met de jaaraf- narae. Deze voorstellen zulen in die eerstvol gende vergadering, wiellke mógelijk deze week zal gehouden worden, worden behan deld. Militie. Door den Minister is voor den tijd van een jaar vrijstelling van den dienst verleend van den dienstplichtige der lichting 1919 C. Zoontjes van dez ge meente. K. S. A. Door het Centraal Comité voor de K. S. A. is de burgemeester dezer gemeente aangezocht tot tiet houden van lezingen op verschillende plaatsen in Noord-Holiand over „de laak der K. S. A. en het R. K. Sociale Vereenigingsleven." Woensdag 19 April zal door den heei burgemeester dit onderwerp in een verga dering der K. S. A. alhier worden behati deld. De „Staatscourant" bevat de statuten van den houthandel van Gebr. Endt, al hier. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Expeditie voor de Visschcrijvereen. alhier. Visscherijschool. Voor den cursui ter vooropleiding voeg do groote vaart aan de Visscherijschool alhier hebben zich 21 leerlingen aangemeld, waarvan 1 werd af gewezen, zoodat" deze cursus met 20 leer lingen kan aanvangen. Na het volgen van den tweejarigen landbouw-wintercursus verkregen de vol gende heeren een diploma: L. v. d. Aar, C. N. v. d. Aar, Jac. v. Duinhoven en J. Duin dam. Wegens het gering aantal deelnemers zal het volgend jaar waarschijnlijk geen cursus gegeven worden. De u>eg naar Wijk aan Zee. Wegens de werkzaamheden, noo-Jig voor de alge heele vernieuwing van den weg naar Wijk aan Zee, is het noodzakelijk gebleken, de zen weg tijdelijk voor '1 verkeer te sluiten. Zooveel mogelijk moet dus het verkeer over Rooswijk (Velsen) geleid worden; al leen in buitengewone omstandigheden za' een uitzondering gemaakt kunnen worden. Het tramverkeer blijft onbelemmerd doorgaan. DE MIS VAN DIEPENBROCK TE VENLO. Men schrijft ons: Op Zhnrlng. Maandag' éii Dinsdag; 16 17 en 18 April a.s. telkens des morgens té 10 uur, zal de Mis van Diepenbrock wor den uitgevoerd door het Zangkoor der St. Nicolaaskerk te Venlo onder leiding van den heer Th. Jordans. Als tenor-solist zal optreden de heer P. de Kort uit Tilburg terwijl de heer W. Geijer uit Crefeld de orgelpartij zal vervullen. De Gregoriaan- sclie gezangen zullen worden uitgevoerd door het zangkoor der Eerw. Paters van het Goddelijk woord te Steijl. AMSTERDAM, 5 April. Vee. Ter vee markt waren aangevoerd: 283 vette kalve ren le kwal. f 2,10, 2c f 1,80, 3e f 1,50 per K. G.; 218 nuchtere kalveren f 616 per stuk; 559 vette varkens lek wal. f 1,02. 2e kwal. f 0,98, spekvarkens 0,90—0,9# per K.G. schoongewichL AMSTERDAM, 5 April. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeenwsche" bon te f 11—11,50. id. Blauwe f 11—11,40, id. Eigenheimers f 7,509, id. Bravo's f 9 10,50. id. Roode Star f 9.509,75, Gelder- sche Bravo's 9,509,75, Friesche Bor- gers f 78, id bl. Roode Star f 8.75—9.50, id. Bravo's 7,508, IJpolder Brave's f 9.5010. Zeeuwsche Eigenheimer poterr f 78. id. bdauwe poters f 66.50, id bonte poters f 5,506, Drentsche Eigen heimers f 6,507. id. Roode Star f 6,50 7,per H.L. Winter Malta-aardappelen 15—16 per 100 K.G. ENSCHEDE, 4 April. Eieren. Aan voer 36000 stuks. Prijzen f 78 per 100 stuks. SCHIEDAM, 5 April. Moutwijn ad 50 per H. L. f 13, melasse-spiritus a-d 100 %m per H.L. 32ruwe graanspiritus pet H.L. ad 50 f 13)4, zonder fust en zon der belasting. Spoeling per ketel f 2. WOERDEN, 5 April. Kaas. Tei markt waren 105 partijen, te -">rt f 36 39, 2e soort f 3134, rijksmer* 4« Handel matig. GOUDA. Veiling van 5 April 1922. Aangevoerd Spinazie f 33.4037.20; Dunsel f70 per 100 K.G.; Rabarber le soort f 13.40—15.80; idem 2e soort f4.10—5.30; Radijs f 3.10—5.30; Raap stelen f 4.40 Selderie f 9.60 alles per 100 stuks. Kropsla f 10.6011.30. Eieren f 6,60—7.80 per 100 stuks. NIEUWERKERK A. D. IJSSEL. 5 April. (Coöp. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJssel en omstreken.) Sla I f 7.309.30 per 100, slavellen 6070 ct. per kist. pos telein f 80 per 100 K.G radijs f 6.90, ke len f 2.30 per 100 bos, dunsel f 65, spina zie f 27.10—33.50 per 100 K.G. ROTTERDAM, 5 April. (Coöp. Tuin- Bouwveiling Rotterdam en Omsatreken). Sta (Meikoning) 9,10 ft f 12,90, id. 2e soort f 6.60—8.50 per 100 krop, slaveRen per kist 0,95—1.70, spinazie f 26 31, dunsel f 61—71 per 100 K.G., postelein 65 ct per K.G., radjjs f 7,20f 8 per 100 bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2