NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT I IÉDERE ZAKENMAN DIE ZIJN BELANG BEGRIJPT Uit den Omtrek KUNST rN KENNIS. LIT BOEK EN BLAD. IN6EZ0NDEM. Uw dw., A. J. LOERAKKER. DE BLOEMENDAG. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. KOOLKRAGEN. Bij alle meer of minder bekende kool- ziekten is er eene die meer bijzonder bij den teelt van bloemkool en vroege sluitkool groote verwoestingen kan aanrichten. Wij bedoelen het z.g.n. „omvallen" of „uitvallen" der kool- planten. In de praktijk van de meeste bloemkool- of vroege kool verbouwers is meer dan voldoende gebleken op welke wijze dit verschijnsel zich voor doet. Niet alleen jeugdige koolplanten hebben hiervan te lijden, maar half volgroeide zelfs volwassen planten die tot sluiting zjjn gekomen wor den aangetast. De plant groeit niet meer, tie bladeren worden loodkleurig en de plant sterft langzamerhand af. Bij planten die het bij een kwijnend leven nog tot sluiting brengen,, vormt zich een mismaakt en slap, in elk ge val waardeloos kooltje. De grootste vijand, die dit onheil veroorzaakt is de koolvlieg, die haar eieren legt aan den wortelhals de plaats waar de plant de grond raakt der planten, uit welke eieren zich maden ontwikkelen die zich invreten in de wortel en zoo hun heilloos werk verrichten. Trekt men zoo'n kwijnen de plant uit den grond dan is deze doorgaans van de meeste wortelvezels beroofd en vertoont de wortel zich als een geheel kaalgevreten stomp. Be paalt het zich bij een gedeelte der wortel, dan brengt de plant het soms tot de gedeeltelijke ontwikkeling, dien wij boven schetsten. In beide gevallen is de uitkomst voor den teeler fataal en is het twee de gevolg nog slechter dan het eerste, omdat dan ook meestal den tijd ver streken is om op het veld iets anders te verbouwen. De koolvlieg verschijnt in het voor jaar: half April begin Mei. De ontwik keling gaat vrij snel en in den loop v. den zomer doen zich drie generaties voor. waaruit valt te verklaren dat de kwaal zich ook voordoet bij half en driekwart volwassen planten. Het behoeft echter geen betoog dat de eerste generatie de gevaarlijkste is en de invloed van deze op de jeugdige plantjes het grootst is. Voor ieder is het vrij duidelijk dat reeds van het be gin af bestreden planten al zou ge heele afsterving.niet plaats hebben het zeer moeilijk tot voldoende ontwik keling brengen. En ook dat planten die vanaf het begin flink doorgroeien het best bestand zijn tegen een later optredende generatie. Er is dus alles voor te zeggen om de jeugdige planten die ook al heb ben te strijden tegen de gevolgen van koude, droogte of anderzins te be schermen tegen de koolvlieg. Op verschillende mameien is ge tracht de phytopatalogische dienst maakte zich hierbij zeer verdienstelijk de oorzaak van de ziekte weg te nemen en naar middelen gezocht om deze afdoende te bestrijden. Tot heden mocht dit niet gelukken en bleef de koolvlieg onbeperkt mees ter op dit terrein En wat. dit b"!ee kent kan bijna iedere verbouwer van kool, maar vooral van vroege kool, uit eigen schadelijke ondervinding wel aantoonen. Voor een jaar terug werd door de N. V. Utrechtsche Asphaltfabriek in den handel gebracht een z.g.n.. kool kraag. Dit is een stukje asphaltpapier waarin naast een insnijding een zes- of achtlippige ster is geslagen zoodat het mogelijk is de kraag om de wortel hals te leggen en tegelijkertijd deze weer volledig afsluit. De manier waar op de kraag het vlugst en het best ge legd wordt te bespreken, ligt niet in het bestek van dit artikel. Bij aan schaffing der kragen zal men zeker ook practische wenken hiervoor kun nen krijgen. Voornaamste is of deze kragen in derdaad een afdoend middel zijn tot bestrijding der koolvlieg of liever tot bescherming der plant tegen de scha delijken invloed der vlieg. Bij eenig nadenken iaat het zich verstaan dat het directe gevolg^ van de aanwending der kragen is, dat de koolvlieg niet meer in staat is de eie ren te leggen tegen den wortelhals op den grond. Onderzoekingen hebben reeds uitgemaakt dat de vlieg pogin gen aanwendt om in dit geval de eie ren te deponeeren onder den kraag of door een of autfere opening. Goed om leggen zal dus een voornaam vereisch te zijn. Behalve het afsluiten van den grond om den plant door de kraag schijnt ook de teerlucht van het pa pier een zoodanigen invloed uit te oefenen dat de eitjes onder het papier ook niet uitkomen. Lijkt dus de toe passing op het eerste gezicht nuttig, de ondervinding zal moeten uitmaken of nier werkelijk van een raaicaaï miu del sprake is. En nu is het een feit dat genomen proeven alreeds verrassende resulta ten hebben opgeleverd. Proeven onder leiding van den Phytopathologischen dienst geven als resultaat soms dat op de 100 planten met kragen bijna geen enkele uitviel en daarentegen zonder kragen 60 pCt. of hooger. Uok in deze omgeving de kool streek bij uitnemendheid zijn vorig jaar door enkele bouwers proeven ge nomen, waarbij bijna altijd de goede werking van de kooikraag sterk in het licht trad. Gelijk alles waarmede de tuinder de cultuur tracht te bevorderen en zijn gewassen voor schadelijke invloeden tracht te vrijwaren, zijn ook hier be zwaren aan verbonden en zeer zeker bezwaren die niet te licht móeten ge teld worden n.l. het werk en de kos ten. Oogenschijnlijk lijkt het een reuzen werk elke kooiplant per H.A. een 15 a 17.000 van een kraag te voor zien en verder ook met het reinhou- den van het perceel er voor te waken dat de kraag intact blijft en niet oh- der aarde bedolven wordt. Eenige rou tine en vaardigheid zal zeer zeker dit bezwaar eenigszins ondervangen maar ontegenzegggelijk blijft het een heel stuk werk. Indien echter dit weik als gevolg zou hebben dat onze planten bewaard bleven voor bet „omvallen" niet al leen, maar den groei der jonge plan ten zeer bevorderd zou worden, dan gelooven wij niet dat men tegen dit extra werk zou opzien en dat die ex tra arbeid ook zeer zeker meer dan ruim beloond zoii worden. Hetzelfde zouden wij willen zeggen van de kosten, die Vs cent per stuk bedragen, en ook zeer zeker bij goede resultaten meer dan twee óf drie dub bel uit de grootere productie zouden terugkomen. Hoe het ook zij, gezien de ontzetten de schade die in de meeste jaren aan gericht wordt lijkt dit middel ons al tijd de moeite en de kosten van een proef waard en is het werkelijk in het belang van den tuinbouw indien deze proeven op ruime schaal worden ge nomen. O.i. ligt het op het terrein van onze tujnbouwvereenigingen, afdeelin gen van den L. T. B. enz. aan wien belangrijke reducties worden gegeven het nemen van proeven op ruimen schaal door de leden, te bevorderen. JAGRO. TRACHT ZIJN AFZETGEBIED TE VERGROO- TEN. DIT BEREIKT MEN HET SPOEDIGST II DOOR TE ADVERTEEREN IN DE II VOORUITZICHTEN DER DRAADLOOZE TELEFONIE. ÉÉnleven als een prins KORTE BERICHTEN. ORDE EN ARBEID. VRA6ENBUS. IJMUIDEN. DE Dt fE KRANT TER WERELD. Naar v;... Je zijde der posterijen aan de „TeL" werd medegedeeld, is de abonne mentsprijs voor Nederland van de Ween- sche ..Neue Freie Presse," welke tot dus ver ruim 9 per kwartaal bedroeg, met ingang van 1 April verhoogd tot f 53.30 per kwartaal. Een jaar-abonnement komt te staan op f 213,20, dat is, naar den hui- <H«en koers omgerekend, de kleinigheid van ruim 600,000 (zegge en schrijve zes honderdduizend) kronenl Een nieuw geschrift van Pater Dr. Jac. van Ginneken S.J.: .11 et Hei- den-kind aan Jezus' H. Hart." Onlangs werd door een recensent ge klaagd, dat er tegenwoordig zoo weinig le zenswaardige boeken en geschriften ver schijnen. Het dezer dagen uitgekomen en eve ral verspreide werkje: „Het Heiden- kind aan Jezus' H. Hart" door Pater Dr. Jac. van Gmneken S.J. met een voorrede van Pater Dr. Al Slijpen S.J., maakt hier op in elk geval een frappante-uitzondering Want het boekje is niet alleen interessant doordat Pater van Gimneken het heeft ge schreven, maar ook omdat dit nu eens dui- ddi.Tt in woord en beeld verklaart hoe, waaro, waar en met welk succes de Sint Reinilda-Stichting werkt. Iedereen heeft zoo langzamerhand wel eens gehoord van deze in 1919 begonnen Stichting, wier le den vanuit haar oefenhuis Bethanië in Bloemendael onder de heidenen onzer mo derne steden worden uitgezonden of (voor zoover ze als contemplatieve leden zijn in getreden) altijd in Bethanië Wijven om te schouwen in God en te bidden voor de wereld. Er is over deze moderne stichting al veel gesproken en geschreven, maar een zoo duidelijk en belangwekkende uiteenzetting als hier is er nog niet van gegeven. Het is dan ook geen wonder ,dat dit boekje veel wordt gelezen en de Sint Reinilda Stichting er al de gevolgen van begint te ondervin den: geestelijke steun door meer gebed; stoffelijke steun voor een werk, dat zoo direct aan onze onmiddellijke naasten den •choonsten schat geeft dien wij katholie ken bezitten: ons heilig geloof. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Mgr. Prof. Dr. H. J. Smit. De 1 April feesten te Brielle (4 foto's) De internationale automobielen-tentoon stelling te Amsterdam. De crisis in de visscherij (2 foto's). De Lichtstad. De stad der Lagunen. Tengevolge van het aanhoudende stormweer. „De eie ren die wij met Paschen zullen eten", (6 foto's). Als de winter vlucht voor de lentelucht. Op de jaarvergadering van den Nederl. R.-K. Bond van transportar beiders St. Bonifacius. Mr. D, A. L. M. Schretlen. Keizer-Koning Karei van Habsburg t- De woelingen in Britsch- Indië. Een jubileerend Nederlandsch missiebisschop. Piet Kinker. Uw eigen tuin. Prijswedstrijd: „De vergeet achtige teekenaar TEKST: Een olifant cadeau, door H. Visser v. Wouw. Vriendinnen, door H. Nooteboom. Drie ontmoetingen. Meréliiedje, door Daaf Sutove. Uw eigen tuin, door Pbiladelphus. CIJFERS BLOEMBOLLES CULTUUR. Geachte Redactie. Dc heer Krelage vindt mij onjuist, waar Ik aan de door hem gegeven cijfers, no pens de exploitatie-kosten in het bloem- bollenbcdrijf, elke waarde heb ontzegd. Het bevreemdt mij wei eenigszins, dat de heer K. mijn bewering onjuist acht, wijl hij feitelijk z V de juistheid daarvan aantoont. Een statiestiek van wat er uitgevoerd wordt, kan niet gegeven worden, zegt de heer K., maar dan is daarmede ook het verhoudingscijfer zoek en zonder het ver houding scqter zegt de gemiddelde prijs van 1 K.G. bloembollen ons niets. Ieder weet, dat het juist de Hyacinten cultuur is, welke zoo buitengewoon is in gekrompen en dat moet van invloed daarop zijn, wat niet in overeenstemming kan gebracht zijn met 1914, ook al is er dan sterk opgeruimd. Door mij zijn Hyacinlhen en Gladiolus sen genoemd uitsluitend om aan te töo- nen, welk een enorm verschil er is inden kostprijs van 1 K.G. bloembollen en 1 K.G. bloembollen. En dat is dan ook de reden, dat de heer Krelage geen exploi tatieberekening kan geven, of hij moet de juiste, of vrijwel de juiste verhoudingen weten, zoowel van 1914 als van het jaar bestemd voor vergelijking. Als cijfers goed gegroepeerd zijn, dan moet ieder ze onder de oogen durven zien, ook al zouden zij onaangename dingen ons zeggen, maar dan komt het er ook vöóral en bovenal op aan» dat ze ook in derdaad iets tot ons zéggen. En anders lijkt het mij maar beter géén cijfers, U geachte Redactie gaarrne dankzeg gend voor de verleende plaatsruimte. Aan de Vrouwen en Meisjes van Haar- le -i en Omslrrekenl OarA zij uw krachtigs^fculp bracht de Bloemendag verleden jaar 9700 op, een bedrag gróóter dan eenig jaar te vore.1. Wij waren bóven den Haag en Rotter dam, alleen Amsterdam was boven Haar lem. ""hans komen wij opnieuw uw hulp vra gen voor den Bloemendag op Maandag 24 April a.s. Wie uwer wil ons helpen collecteeren en bloemen verkoopen, t>m dien dag boven Amsterdam te komen en den kampioensti tel fe halen. Het kan gemakkelijk, als vele jor.ge dames kunnen besluiten, één dag van een heel jaar nuttig en menschlievend werkzaam te zijn voor de samenleving, ill hit algemeen belang. Onze Vereeniging heeft het zeer noodig om het stééds toenemend aantal t.b.c.-pa tiènten te isoleeren ten bate van het alge meen, dus ook om u te beschermen, maar óók om die arme en onschuldige slachtof fers met raad en daad bij te staan, en vete zwakke en minder bevoorrechte meisjes en Jongens een paar weken fe doen profi- teeren buiten van hetgeen Gij allen het gansche jaar in overvloed geniet: Licht» Lucht en Goede Voeding. Geeft u allen op liefst twee aan twee en zoo spoedig mogelijk vo< Haarlem en Scholen aan het Consultatie-Bureau, Ged. Oude Gracht 41 en voor de omstreken aan het adres der dames-wijkpresidenten. Door u vooral spoedig aan te geven, ver gemakkelijkt gij zeer het werk der indee- ling. Vereeniging tot bestr- der Tuberculose. Het Comité voor de Emmabloem- Collecle te Haarlem en Omstreken. Mevr. de Josselin de Jong- Kappeyne van de Coppello, Presidente. Th. Limperg, Secretaris. WIJKPRESIDENTEN: 1, Mevr. Heerkens Thijssen, 2 Mevr. Tadema. 3. Mevr. Hoog. 4. Mevr. Maar schalk. 5. Mevr. de Bijl Nachenius, 6. Mevr. Wolterson. 7. Mevr. Willekes Macdonald. Aerdenhout, Mevr. de Clercq. Bloemen- daal, Mevr. Quarles v. Ufford. Overveen, Mevr. Bomwater. Zandvoort, Mevr. de Stoppelaar. lang meer duren zal oT ieder ónzer draagt in zijn vestzak een heel gevoelig draadloos lelefoonaparaat. Maar dit wonder zou een instrument van de allerergste soort zijn, een bron van groote ergernis, van spion- nage, van bemoeien met de aangelegenhe den van zijn medcmenscben, ver weg en dicht bij. Onze aan den haak hangende telefoon zou met zijn voor den ongeduldigen abon- né zeker onaangename nukken toch een prachtig instrument zijn, vergeleken bij zijn draadlooze concurrent in het vestzak je- Iedere belangrijke mededeeiiing, die voor den buitenstaander niet bestemd mag zijn of hom zelfs verborgen moet blijven, zou aan de draadlooze telefoon niet mogen worden toevertrouwd. Voortdurend zou men er op bedacht moeten zijn, dat men beluisterd kan worden, dat men blootstaat aan de kwaadwilligheid van een vreemden luisteraar. Waarlijk een onverdragelijke toestand! Voor de draadlooze telefonie ter vervanging van onze hedendaagsche tele foon, of slechts al concurrent daarvan, is geen toekomst weggelegd. De koopman de industrieel, de beambte, de diplomaat ja wie niet al? zouden de draadlooze telefonie niet kunnen gebruiken. Voor deze gevallen treedt de draadlooze tele grafie slechts bij uitzondering in de plaats van de gewone telefonie of van de tele grafie. Maar hierdoor is nog niet het dood vonnis over de draadlooze telefonie uitge sproken. Haar blijft nog een belangrijke taak te vervullen in de reeks van midde len ter overbrenging van berichten. Vooreerst zij hier gewezen op het ge bruik der draadlooze telefonfie voor alge meen© doeleinden, waarvoor de draadlooze telefonie reeds dienst doet. Zoo bijv. voor de pers, zoowel voor het overbrengen van binnenlandsche als van buitenlandsche be richten. Welbekend is de uitgebreide toe passing der draadlooze telegrafie geduren de den oorlog voor de mededeeling van de meer of minder onjuiste berichten om trent stellingen aan het front, behaalde overwinningen enz. Ook het geven van tijdsignalen aan stoomschepen op zee is een bekende toe passing. Deze dienst met zijn uitbreiding tot me- dedeelingen omtrent handels- en koers.be- ric'oten kan gevoeglijk door de draadlooze telefonie wórden overgenomen, indien de ontvangapparaten zich verder ontwikkeld hebl>en, zoodat ze voldoende zekerheid verlecnen omtrent het juiste ontvangen van het hericht. De thans in gebruik, zijn de methode eischt personeel, dat ver trouwd 5s met de techniek van het telegra fisch verkeer, het morse-alfabet en de snel le en zekere opname daarvan. Bij het ge bruik van de draadlooze telefoon echter kun iedere telefoonstenograaf voor de op- Zoowel de jonge man als de jonge vrouw zijn, wat men in doorsnee noemt, nette lui. Beiden, voortgekomen uit nette arbei dersgezinnen dragen ook ten volle dat cachet van „net". Al hebben geen van beiden ook maar eenige hoogere Inspi ratie of ook maar eenige belangstelling voor iets, dat maar even buiten of bo ven hun gewone levensfeer gaat, Ze zijn arbeidszaam en zindelijk, hij geen uit gaander of drinker, zij geen kwaadspreek ster of snoepster. Ze zijn beiden be kwaam voor hun werk, bezitten beiden niets in de wereld dan hun arbeids kracht en vakkennis en zijn, zoover ik er over oordeelen kan „dol" op elkaar. Het is dan ook alles „botertje tot op den bodem". Hij is bakkersgezel, ver dient pl.m. f 32 per week, zij werkt voor een confectiemagazijn en verdient f 18 k f 20 per week, samen dus pl.m. f 50. Nu is het waar, het één moet zoo wel gezegd worden als het ander, dat al hadden beiden reeds geruimen tijd vóór het huwelijk datzelfde inkomen, er toch, toen het op trouwen aankwam, geen sprake was van een eenigszins noe- menswaardigen spaarpot bij een van bei den. Och beiden hadden natuurlijk een fiets en als men een fiets heeft, gaat men natuurlijk 's avonds dikwijls en 's Zondags zeker tochtjes maken, en ziet u, dat loopt nogal op. En ze gingen ook graag naar de bioscoop en dan kan men, als men zoo'n loon verdient, toch moei lijk in den engelenbak gaan zitten en dan loopt dat, als je in de pauze nog eens wat gebruikt, ook nog al op, ziet u en dan de kleeding, zij maakt wél veel voor zichzelf, maar had nog al eens gaarne wat nieuws en hij was ook nog al graag, „mijnheer in zijn kleeren", nu dan loopt dat ook nog al aardig op, ziet u en als je het er ïn je jonge jaren niet van neemt, krijg 'je het nooit en zoodoende was daar wel eens over sparen gesproken, maar het was er nooit van gekomen. In vroegere tijden zou dat 'n leelijk cij fer nommer in het cijfer geweest zijn, 'n eigen nestje te willen gaan bouwen en geen geld om de bouwkosten te betalen maar nu in onzen tijd is dat wat anders, val ziou zijn geweest. Omdat er door den woningnood voor menig jong paar, toch geen sprake is, een eigen nestje te hureav en in te richten, kruipt men eenvoudig bij een ander in het nest en <l:at vdnidien velen zeer gemakkelijk en zeer voordeeiig, waant dé groote factor, waarmede vroeger vader en moeder bij hun trouwplanmen te rekenen haddien, de ncn, die op deze wijze begonnen Zi,,., Na korter of langer tijd zullen zij gen dwongen zijn een eigen huis in te richten j zij kunnen toch niet eeuwig bij vader en moeder of bij anderen in blijven, voorai niet als de gezinnen vermeerderen. Dan zullen zij, terwijl het onderhoud van het gezin reeds aanmerkelijk meer kost, terwijl geen spaarpot is gemaakt, voor de groote uitgaven komen te staan, die het inrichten van het eigen huis vergt Deze zorg, die anderen vóór hun huwelijk of in ongunstige gevallen, dan voor een deel in de eerste tijlden van hun huwelijk, d. w, z. in een periode wanneer deze jzorg het gemakkelijkst is te dragen, heb- 1 ben getorst, zullen zij te dragen hebben, j onder heet wat ongunstiger omstandig heden, en dat, terwijl zij het leven als een prins" in den echtstaat al zoo heerlijk ge woon waren en nooit geen zorg gekend hebben. Uit zal het dan zijn met dat le ventje, en veïen hunner zullen het, vrees ik, ondervinden, dat „wie begint mei j vleesch te eten later op de beeraen klui ven moet". Er is iets tear hunner verontschuldiging te zeggen: de tijdsomstandigheden drin gen hen nu wel niet op zoodanige wijze te handelen, maar werken het toch zeker min of meer in de hand, zelfs zeer in de hard. Zij verdoezelen voor menig jong paar den ernst, het gewiórit en de verant- woordlelij'kheiid, die ook op materieel ge bied rusten moet op en gevoeld moet worden door hen die een huwelijk aan gaan, zij kunnen dat niet voelen, want al les gaat veel te gemakkelijk en veel te vee] van een, leden dakje, waar één der grootste en belangrijkste factoren, die vroeger bij het aangaan van een huwelijk medegerclkend moest wondien, voor hen zoo goed als niet bestaat. Zij m,:ssen ook de poëzie, die aan dat langzaam bij elkander brergen van het „eigen'1 huishouden verbonden is maar dat is Ihet orgs Ie niet, het ergste is, dat zij de eerste ernstige, les in „zorgen" niet ont vangen op dien tijd, wanneer deze het heilzaamst weiken loan en het liefst ge leerd wordt. Men onderschatte het gewicht dezer zaak niet. Er zijn duizendten jonge echtelieden die in dit geval verkeeren. F Als resultaat van' de belangrijke verbe teringen, die de draadlooze telegrafie ge durende den oorlog onderging, bezitten wij thans een uitgebreid net voor het verzen den en ontvangen van berichten over de geheele wereld. In diezelfde mate heeft de draadlooze telefonie zich niet ontwikkeld: de afstand waarover men in de jaren 1913 en 1914 draadloos kon telefoneeren, is eerst onlangs overschreden. Men late zich daarbij niet misleiden, zoo schrijft C. Meunier, in de Umschau in een artikel waarvan Wet. BI. een bewerking geeft, door de reclame-berichten omtrent het draadloos-weergeven van een opera voorstelling, een grammofoonstuk en der gelijke. Zulke technische kunststukjes, die den leek doen verhazen, kon men reeds in 1903 volbrengen. Thans is wel de klank bij de weergave aan het ontvangstation veel zuiverder en voller, maar dit is vooral het gevolg van de betere inrichting van het ontvangapparaat, dat tijdens den oorlog in gebruik bij de draadlooze telegrafie, tot hooge volmaakt heid gebracht werd. Dit heeft niets te ma ken met de vorderingen op het gebied der draadlooze telefonie. De oorzaak van den achterstand van de draadlooze telefonie bij de radiotelegrafïe gedurende de oorlogsjaren is gemakkelijk te verklaren. De draadlooze telefonie is voor oorlogsdoeleinden onbruikibaar. Het is toch bekend dat elk station het bericht, dat draadloos verzonden wordt, kan opne men; tot nu toe is het niet gelukt de elec- trische golven, die als dragers van de draadlooze telegrafie of telefonie worden verzonden, een bepaalde richting te geven, waarin zij zich voortplanten, althans niet afdoende. De „gerichte" draadlooze tele grafie of telefonie, dus die slechts in een bepaaldie richting zich uitbreidt; zal waar schijnlijk pas na een onvermoeid zoeken van verscheidene jaren mogelijk worden. En ook dan nog zullen alle ontvangsta tions, die zich in die, natuurlijk niet eng begrensde richting bevinden, alle berichten kunnen „afluisteren". En daardoor is- de draadlooze telefonie voor militaire doel einde veroordeeld. En juist hiervan is de geringe ontwikke ling der draadlooze telefonie gedurende de oorlogsjaren weer het gevolg geweest: ze kon niet toegepast worden, zoodat ook niet met grooten ijver getracht werd, haar te verbeteren. De enorme grootere prestatie der draad looze telegrafie is in hooge mate hei ge volg geweest van de meerdere behoeften die de militaire dienst had aan een uitgebreid draadloos verkeer. Bij de draadlooze telegrafie kon inen daarbij de genoemde bezwaren voor een groot deel door geheime letterteekens over winnen. Er wordt ons voorsj>eld. dat het niet name van het draadlooze gesprek dienst doen. Dit is ten opzichte van het thans ge bruikte stelsel een groot voordeel. Zoo zal de draadlooze telefonie nog in verschillende gevallen van beteëkenis zijn, om een groep van personen, die zich op grooten afstand bevindt in mondelinge ge- dachtenwissefing te doen blijven, waarbij het aanwezig zijn van een radio-telegrafist dan onnoodi# zou zijn. Een voorbeeld hier van zijn onderzoekingsexpodities, noord- of zmdpoollochten, enz. Voor zulke expedi ties zal een draadlooze telefoonverbinding met de mogelijkheid om met verschillende stations te spreken, van groote waarde zijn. Ook het verkeer van schepen onderling en van schepen met het vaste land wordt er door vergemakkelijkt. Verder kan de draadlooze telefonie bij blangrijke prestaties op sportgebied, zooals tochten, autowedstrijden, wedstrijden van vliegmachines in de lucht en bij zeilwed strijden zich een dankbaar arbeidsveld ver overen. Het op iedere auto gemakkelijk te monteeren zend- en ontvangapparaat is niet aan een bepaalde plaats gebonden en daardoor voor deze doeleinden zeer ge schikt. En zoo is het ook mogelijk, dat de draadlooze telefoon in treinen in gebruik komt. Maar de draadlooze telegrafie zal nooit door de telefonie vervangen kunnen wor den; desondanks behoort de uitvinding der draadlooze telefonie tgft de grootste succes sen, waarop de techniek in onzen tijd wij zen kan. Al moge do statistiek ons loeren, dat in allo landen, het huwelijksjuk steeds meerderen te zwaar schijnt te worden, het oude spreekwoord: „leeringen wekken maar voorbeelden trekken", schijnt hier niet van toepassing te zijn, want groot is nog altijd het aantal paren, dat aan den ambtenaar van den burgerlijken Stand komt verzoeken hen samen in één ga reel te willen spannen en moge ook al het percentage der gesloten huwelijken hier en daar in dalende richting gaan, dan staat daartegenover het verschijn sel, dat de trouwlustigen van steeds jeug diger leeftijd zijn. En als men bij het aantal wettig ge huwden, het aantal voegt dergenen die meenen bij het knoopen van den band tussehen man en vrouw de tusschenkomst van Kerk en Staat best te kunnen mis sen, zal van eene dalende lijn vermoede lijk wel in het geheel geen sprake zijn. 7,oo is, zegt v. d. S. in het J£. f. a. D.", ook oenigen tijd geleden de jongste cn iaat'ie dochter van mijn hospita dat Eden binnenstapt. Ze waren beiden nog wel jong, zij telde 17 zomers en hij had juist de 20 gehaald, maar enfin, zoo veel te meer kans heb je dan de gouden bruiloft to kunnen vieren. kosten voor het „eigen" huishouden, heb ben de tijdsomstanddgiheden voor hen uitgeschakeld en menig paar, dat onder de vroegere omstandigheden nog in de eerste jaren aan geen trouwen zou hebben ge dacht of zou hebben kunmien dieniken, komt door het uitschakelen van dien voornamen factor, ved vlugger tot den besfesendlen stap, dan. anders ooit het ge was toch in afzienbaren tijd geen sprake Zoo is het ook bet geval, bij de dochter van mijn hospita. Van een woning krijgen en men kan ook heel goedl 'bij moeder'inko men, dat was voor moeder nog gezellig ook. Het kon eigenlijk niet mooier. Als moeder nu het werk bleef doen, dat de huishouding veredschite, kon Rika voor haar magazijn blijven -werken; moeder 'ton de huur van de kamers van .meneer" dan voor haar zelf houden en zoodoende kon men „een teven hebben als een prins". En men heeft nog een teven, als een prins, tenminste het jonge paar, of net er voor moeder nu precies zoo prinselijk op geworden is, zou ik met die hand op het hart niet durven beweren. Men heeft nu een inkomen van plm. f 50 gezamenlijk en naar dat inkomen wordt eenvoudig ook geleefd. Men eet en drinkt er goed van, men fietst en gaat naar de bioscoop als vroeger, men kleedt zidh als voorheen, in één woord), men handelt in alles als voor het huwelijk, tot zefs in het maken van een spaarpot toe, want dia't doet men evenmin als toen en toen vtoor eenige weken het belastingbiljet kwam en bleek, dat reeds ongeveer f 50 aan termijnen vervallen was, was Leiden leelijk in last en waren allen het er roerend' over eens dat 't een gruwelijk schandaal was, dat men men- schen, die met hun handten den kost moe ten verdienen voor bijna honderd gulden in de belasting durfde aan te slaan, dat was eenvoudig niet op te brengen. Wanneer men zoo zoetjesaan een jaar tje ouder geworden is en van het leven eenige ondervinding heef,, dan houdt men zijn hart wel eens vast bij de gedachte, waar voor zulke jonge menschen, dat „leven ais een prins" onvermijdelijk vroeg of laat op uit moet loopen. Ais men ziet, hoe door dergelijke jonge arbeider sparen op het gebied, van eten, uitgaan en klee ding geleefd wordt op een wijze, zooals men dat voorheen, slechts in zeer gegoede burgerkringen kon doen, wanneer daar door niets blijk gegeven wondt, dat men ook denkt over wat komen kan en voor velen hunner zeker komen zal, dian welt daar medelijken op, in het hart. Wij be hoeven nog niet eens in aanmerking te nemen, de vraag of de huidige loonen ge handhaafd zulten kunnen blijven, of in de eerstvolgende janen de toestand) econo misch voor den arlbeider stabiel blijven ot daten zal, maar wat moet, al komt in dit opzicht voor hem geen verslechtering, wat wij gaarne witten hopen, wat moet .de toekomst dan loch baren voor geznn- ONEERLIJKE PENNINGMEESTER. Nadat het bestuur van de „Ver- eenigde Schijvenschuurders" te Am sterdam tot de verdenking was geko men, dat de penningmeester een be drag van f 15000 en eenige obligaties verduisterd had, is gisteravond de 49- jarige boekhouder gearresteerd en naar het politiebureau op het J. D. Meyerplein overgebracht. De verduis tering moet o-ver jaren gepleegd zijn. De cheques, waarop hij geld van de banken kreeg, moesten van twee hand- teekeningen voorzien zijn, die van hem zelf en van den 2en penningmeester. De laatste handteekening moet hij hebben nagemaakt. BEDROG IN DEN TABAKSHANDEL1 Tegen een van de eerste tabaksfir ma's te Amsterdam is sedert eenigen. tijd een gerechtelijke instructie ge opend, wegeps bedrog in de aflevering van koopmansgoederen f tabak)."—- De bedrogene moet. naar wij ver nemen, voor een som van ongeveer f 125.000 zijn opgelicht. Onder dm trein. Op de spoor baan Utrecht—Amsterdam is nabij de Lage Weide, onder Utrecht, het door eén trein verminkte lijk van een 21- jarigen ^jongeman gevonden. De onge lukkige was 'te Utrecht woonachtig. STAKING. In zake de werkstaking op een viertal steenfabrieken te Wageningen meldt men ons: De Bood van Steenfabrikanten had een loonsverlaging aangekondigd van 20 pet. Hiermede konden de werklieden ech ter geen genoegen nemen, waarom in een te Nijmegen gehouden vergadering van het hoofdbestuur van geanelden bond en de hoofdbesturen der arbeidersbonden door eerstgemeide het voorstel werd gedaan de loonen algemeen met 10 pcL te verlagen. Hiertegenover stelde de tegenpartij den essch van kinderbijslag, ziekteverzekering en een contract dat een jaar zou gelden. Op deze eischen wBde het hoofdbestuui van den fabrükantenbond niet ingaan waarom besloten werd tot staking, aller eerst op vier Wageningsche fabrieken. De staking daar omvat ongeveer 150 man. Vr. Is het stemrecht verplichtend voor de Wet, of is dat vrij? Antw; Er bestaat stemplicht voor Tweede Kamer, Prov. Staten en Ge meenteraad. Vr. Ik hen in een betrekking voor dag en nacht. Nu zijn er twee tanden ontstoken, die ik wjl laten trekken. Wie moet de dokter betalen? Me vrouw of ikl Antw. U. Chr Besturenbond. In do gehou den jaarvergadering van den Ohr. Be sturenbond werd het jaarverslag goedge keurd. De hoeren M. Dijkhuizen en N. Borneman alhier werden als bestuurslid herkozen, terwijl in de vacature 0. Jong- kees en A. Krijger werden gekozen o heeren J. Meijerink en O. Dijkhuizen alhier. HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: L J. Sanders, Pijlslaan 11, een schop; P. van Dort, Meerweg 39, een koperen dop van een auto; C. M. Kramer, Raadhuisplein 40, een. ceintuur; J. v d. Heijden, Res-Nova- plein 5, ee dameshandschoenBur. van Politie, Boekeorodestraat 9, een stuk Lailleband, een grijs wollen hand schoen en een huissleutel; Bur. van politie, Raadhuis, een klnderliav 1- sohoen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 10