Groote prijsdaling' bin L. HOLZHAUS Het goedkoopste adres Keen's Rijtuig-&Wagenmakerij Spaarnwouderstiaat 89, Haarlem. D. V. BEMMELEN MEUBILAIRVEILING GRBOT FMKIIIl ZWEMFEEST PARAPLU'S 195 2 GERZON n BEZICHTIGT ONZE ETALAGES ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL l l IJMkaglHMMBMMaHIll in Lederwaren, Koffers, Reis- en Hondenartikelen, GR.HOUTSTR. HOEK ANEGANG RECTIFICATIE. Dames en Jongedames Japonnen - Kinderjurken DAMES BLOUSES Door voordeelige inkoopen hebben wij thans enorme voorraden Stukgoederen, Lingeries, Gemaakte goederen, Tafelgoederen, Kousen, Sokken, Schoenen, enz. ens-, waaronder vele ¥aiufa-aan- biedingen, welke wij voor ongelooflijk Sage prijzen thans verkoopen AFD. STUKGOEDEREN AFD. LINGERIES Affd. Gemaakte goederen AFD. SCHOENEN AFD. KOUSEN - SOKKEN Bovenstaande prijzen geven U een klein overzicht van de enorme goedkoop© aanbiedingen BIMNENIAMDSGH MIEUWS. VRAGENBUS. Dezelfde prijzen als in Duitschland Wij kochten ook in Duitschland, verkoopen derhalve desgewenscht in marken tegen dagkoers - Gij voorkomt grooter VERLIES op owe dure Marken, indien gij thans bij ons artikelen hiervoor koopt 9KP Ziet de etalages Ziet de etalages Wij hebben voor dit jaar een bijzondere keuze in. DAMES en MEISJES ZOMERMANTELS Een groote verscheidenheid in Voorts nog veie artikelen voor dit Seizoen GROOTE HOUTSTRAAT 85-87 Voor de eerstvolgende wederom dagelijks gelegenheid tot inbrengen of afhalen van Goederen. De Makelaar: P. HOOGEVEEN Lz. DINSDAG 11 APRIL 1922, OP DlfêSDAG II APRIL 1922. des avonds 8 uur precies in de Overdekte Bad en Zweminrichting „STOOP's Bad" Julianalaan Overveen. Prijzen der plaateen: i^plalteen oil pijp Sïs 9'8 Geel katoen 5,4 Grasiinnen Prima geel keper 10 4 Grasiinnen voor lakens 10/4 Zwaar Congo linnen. Prima wit flanel Blauwe handdoeken 325 Theedoeken22s, 19, Vaatdoeken Prima oogjes voor luiers II Dames-Corsetien II f 1,45 ^1,95 - 2,90 - 3,90 155 ct. 29 225 525 59 21 29 19 195 Dames hemden 145, 120, 95 cf. Dames pantalons 160, 135, 98 Dames nachthemden 275, 255, 195 Strook rokken240, 195 Combinations 390, 360, 285 Tailles met borduursel 79, 49, 39 Dames flanellen90 Dames flanellen gefest139 Sloopen rond gefest 120 gefest. 59 Lakens grasl. gefest. 2p. 245, 195 Overhemden mooie strepen f 2,25 Overhemden wit pique borst f 3,60 j Vrouwenhemden Mans hemden- Keper Vrouwenbroek 1,20 1,10 1,20 Keper Mansbroek1,35 Gekl. Overhemden Blauw keper Jassen Blauw keper broeken Tricof Heeren Pantalons en Borstrokkon ongebleekt. 1,68 2,95 2,95 1.35 Echt Vulcan Fibre Koffers Dames molièresf 2,30 Dames molières5,10 Dames riemschoenen3,90 Dames Lakmolières 7,90 Schoof laarzen 27/30 f3,75 3135 f4,50 Dames kousen zw. - br. 226, 39 cf. Dames kousen wol90 Dames kousen Fildécosse 79 Dames kousen zijde, alle kl. - 90 Heeren sokken 25, 29, 36 Pomp. Schorten met mouwen <3,60 Poolbont Schorten div. dessins 9 1,95 Karnemelkzeep per stuk II5 c<7[ Badzeep groote stukken 95 ct. j DK TOESTANDEN IN HET BOUW BEDRIJF. Hel rapport der Commissie van Onderzoek. Dezer dagen is verschenen het tweede •Jee! van 't verslag der Commissie van On derzoek naar de toestanden in hét Bouw bedrijf. Dit verslag hout zich in de eerste piaats bezig met de prijsvorming van de bouw materialen. Van baksteen, dakpannen en schelpkalk wordt een overzicht gegeven omtrent het prijsverloop gedurende de ja ren 1914 tot 1922, waarin tevens zijn op genomen de wijzigingen die de loonkosten en brankstofkosten in deze periode hebben ondergaan. Uit deze ontleding trekt de commissie de conclusie dat de prijzen van deze artike len - ofschoon voor baksteen en dakpan nen door de kentering in vraag en aan bod sterk vallende toch nog zeer hoog moeten worden geacht. Voorts wordt een uitvoerig overzicht ge geven van de verschillende kartelfomiaties, wekte vooral in de laatste tijden op dit ge bied zijn ontstaan, betzij in den vorm van Centrale Verkoopbureaus, hetzij in den vorm van prijsconventies of dergelijke. Uit het rapport blijkt o.m., dat van de Neder- iandsche baksTeenproductie circa 56 pCt. in handen van de verkoop-combinaties is, van de dakpanproductie 70 pCt. en van de schelpkalk productie ongeveer 85 pCt. Van elk dezer verkoop-combinaties vindt men in de bijlagen een groot aantal gede tailleerde gegevens over omvang en werfe- wi'ze opgenomen. In de conclusies wordt er op gewezen, dat een beoordeeling van de werking de zer kartels uit een oogpunt van algemeen bel:?eg uitermate moeilijk is. De kartelcombinaties scheppen immers, behalve een tendenz tot prijsverhoogingen, ook in vele gevallen de mogelijkheid om verbeteringen in de productie en distribu tie aan te brengen, al is deze laatste moei lijkheid nog slechts op beperkte schaal ver wezenlijkt. De commissie neemt het stand punt in, dat het niet gewenscht kan zijn de kartelvorming op zichzelf tegen te gaan, ofschoon het wel gewenscht is om de priis-poHtiek van deze kartels zooveel mo- geiiik te breidelen. Als eersten maatregel legen prijsopdrij- 1 ving noemt zij: den invoer van alle bouw materialen uit het buitenland geheel vrij te laten en op geen enkele wijze direct of indirect het gebruik van buitenlandsche bouwmaterialen te bemoeilijken. Elke zoo danige bemoeilijking beteekent immers het duurder maken van den woningbouw ten bate van een bepaalde groep van bin- nenlandsche producenten en begunstigt de prijspolitiek der veikoopcombinaties. Tout nu toe is de vrijhandel op dft ge bied praclische onaangetast gebleven. Al leen oor grashuizen geldt een bescher mende maatregel vóór den. gesubsidieer den woningbouw. Het uitbreiden van dergelijke maatrege len tot andere bouwmaterialen, met name tot baksteen en dakpannen, zou de com missie zeer nadeelig achten voor het berei ken van gezonde prijsverhoudingen. Deze maatregelen zouden de prijsdaling', welke door de nieuw gevormde kartels vermoe delijk toch reeds belangrijk wordt ver traagd, nog aanzienlijk belemmeren. In de tweede plaats wijst de Commissie op het belang van den Centrales inkoop van bouwmaterialen, welke vooral bij een gedeeltelijk gekarteleerde productie een prijsverlagenden invloed kan hebben. Mocht 't blijken, dat op den duur de han delsverhoudingen zich zoo ontwikkelen, dat ook door den centralen inkoop de prijs niet tot een redelijk bedrag kan worden teruggebracht, dan zal het stichten of aan- koopen van bedrijven, rechtstreeks gericht- op het belang van de verbruikers, moeten worden overwogen. Dit kan echter alleen aanbeveling verdienen, indien er een rede lijke waarschijnlijkheid bestaat dat het bedrijf, dat de verbruikersbelangen wil die nen, werkzaam kan zijn tegen productie kosten gelijk aan, of lager dan, die der best geleide particuliere ondernemingen. In het omgekeerde geval immers bestaat dit gevaar dat men een prijsverhoogenden, inplaats van een. prijsverlagenden invloed op de geheeïe markt gaat uitoefenen. Be halve aan de productie van de bouwma terialen worden ook enkele paragrafen ge wijd aan de prijsvormingen in de bouwam bachten, het timmerbedrijf, het schilders- en stucadoorsbedrijf. In een beknopt gehouden slothoofdstuk vindt men enkele opmerkingen over den technjisoh-economischen opzet van den bouw. Deze wordt thans, behalve door hel inzicht van den ontwerper, in sterke mate beïnvloed door de gemeentelijke bouwver- f ónteningen en door de ovetneremrwf- sehriften voor het bekomen van rijkssteun. Ten aanzien van deze punten kmt de commissie tot onderstaande conclusies: 1. De bouwverordeningen van sommige gemeenten bevatten eischen. welke op enkele punten lager zijn dan voor een deugdelijken bouw vereischt is; andere bouwverordeningen zijn als waarborg te gen ondeugdelijken bouw niet afdoende. Verder zijn een groot aantal punten, zender dat daarvoor bepaalde redenen zijn aan le geven, in de verordeningen op zeer uiteenloopendel wijze geregeld. Deze ver schillen belemmeren zoowel de herhaling van eenzelfde type van woning in verschil lende gemeenten des lands (zie onder 3)* als de normaliseering van bepaalde onder deden (trappen, binnendeuren) en van en kele hoofdafmetingen, welke overigens daarvoor in aanmerking komen. Zij wor den niet gemotiveerd door plaatselijk ver schillende omstandigheden en het is daar om gewenscht hunne opheffing te bevor deren. Aan verdere bezwaren kan worden tege moet gekomen door bepaalde punten, wel ke thans in de gemeentelijke bouwveror deningen geregeld worden, vast te stellen bij algemeene Rijksverordening. Hierbij dient er evenwel tegen te worden gewaakt dat deze uniforme rijksregeling niet ont aardt in de vastlegging van de minimum- eischen der achterlijkste gemeenten. De mogelijkheid van geleidelijke verbetering van liet woningtype moet blijven bestaan. 2. De eigen-bouwers Rebben bij den bouw van woningen de grootste spaar zaamheid betracht, maar een woningtype voortgebracht. dat, wat hygiënische ekehen en wat schoonheid betreft wel eens le wenschen overlaat. De architecten heb ben den woningbouw vooral in aesthetisch opzicht op een zeer véél hooger peil ge bracht, maar verwaarloosden niet zelden de economische zijde. Voor een gezonde ontwikkeling van den woningbouw is hun beider werkzaamheid onmisbaar; elk der partijen kan van de andere leering opdoen. Teneinde een schadelijke rivaliteit te ver mijden en een gezonde concurrentie te be verderen, is het wenschelijk de voorwaar den waaronder heiden werkzaam zijn zoo veel mogelii'k gelijk te maken. Thans geeft de versch-Mfende regeling der subsidieering, die bij den woningwetsbouw wordt gevon den door jaarlijksc.be toeslagen op de ex ploitatiekosten en bij den eigenbouw door een premie fonds peidu aanleiding tot den toestand, dat elke partij de andere voor de meest bevoorrechte houdt. Het stelsel van bijdragen in de exploi tatie ten koste voor wonlkigbouwverceni- gingen ware daarom voor nieuw te slich ten complexen om te zetten in een premie stelsel, als thans voor den particulieren eigenbouw geldt. Daarnevens verdient het aanbeveling om zood-ra de markt van loonen en mate rialen eenigermate stabiel geworden is, op uniforme wijze gegevens bijeen te bren gen over de posten van directie- en van eigenbouw. Hiermede kan een duidelijk inzicht inj den omvang en de oorzaak van eventueele kostenverschillen verkregen worden, zoodat men kan nagaan in hoe verre meerdere kosten al of niet gemoti veerd zijn. 3. Een bedrijfsvorm, welke de voordee- len van directe- en van eigenbouw veree nig t en hunne nadeelen kan vermijden, verkrijgt men, wanneer opzet en uitvoer meer in één hand worden vereenigd. Dit is het geval bij de oen tralie bouwbureaux, welke den la'afsten tijd, vooral ook voor den betonbouw zijn ontstaan. Bouwvereenigingen kunnen door gebruik making van deze wijze van uitvoeren ver moedelijk tol besparing geraken. Voorts vindt, men in het rapport de cor respondentie opgenomen tussohen den Mi nister van Arbeid en de vertegenwoordi gers der moderne en der syndicalistische vakvereenêging, welke er enkel toe geleid heeft, dat de Algemeene Nederlandsche Bouwarbeidersbond weder aan de werk zaamheden van de commissie heeft deelge nomen. (Corr. Bur.) Ir. Mijn zuster is onlangs weduwe geworden en heeft geen kinderen, maar wel eenig vermogen in vast goed. Nu is de vraag hoeveel successierechten zij daarvan zal moeten betalen? Antw. Beneden de f 1000 waarde is geen successierecht verschuldigd. Als het geerfde de waarde van) f 1000 te boven gaat is de vrouw een successierecht ver schuldigd varieerend van 3>/a tot 8 pro cent, al naar gelang de grootte der er fenis. Vr. Kunt u ons het adres opgeven vai den mer .8. Th. de Wolf, den bekenden propagandist. Hij is uit Koermond ver trokken naar Amsterdam .zondei' nader adres. Antw. Ons ook niet hekend. Vr. Kunt u mij het adres opgeven van den ontwerper van houten huizen Ik geloof dat hij een Zwitsersch Ingeneur is. Antw. Uw vraag is te vaag en waar schijnlijk ook niet voor beantwoording vat baar, omdat in deze rubrieken geen han delsadressen worden opgegoiven. Vr. Welke is de gemakkelijkste en kort ste weg per fiets naar Doetinchem? En hoeveel K.M. bedraagt dit? Antw. Haarlem, Zomervaart langs King- vaart tot den dwarsweg rechte. Haarlem- meer, Schiphol, Amstelveen, Ouderkerk, Abcoude, Het Gein, langs Nichtevecht, L oen en, Breukelen, Maarssen, Utrecht, af stand 53.0 K.M., Zeist, Woudenberg, Ede, Arnhem, afstand 60.2 K.M., Westervoort, Duiven, Zevenaar, Didam, Wehl, Doetin chem, afstand 28 K.M. Totaal 142 K.M. Vr. Hoe kan ik een witten gootsteen, die met bruine vïekken en stippen ge worden is, weer helder krijgen? Antw. Probeer het eens met in de goot steen gedurende één nacht een hoeveel' heid chloor water te laten staan. Vr. Ik moet belasting betalen te Arn hem over het jaar Mei 1920 tot April 1921. Tweemaal heb jk geschreven, nog zonder antwoord. 1 waarschuwing en 1 aanmaning heb ik thans ontvangen. Gaar ne zou jk uitstel willen van betaling Kan ik hiermede wachten tot de deur waarder komt? Antw. Het feit dat u geen antwoord krijgt ontslaat u nies van den plicht uw belasting op tijd te betalen. Wij zouden u aanraden u nog eens per aangetee- kenden brief tot den ontvanger te wenden met verzoek om uitstel tot betaling. Vr. k heb een maandsalaris I van f 275 13300 per jaar,twee- kinderen heb ik ten mijne lasten, waarvan één boven 21 jaaf. Hoeveel moet nu mijn aanslag zijn in de rijksinkomsten-, ver- dedigings- en gemeentelijke inkomsten belasting. Ook heb ik een aanslag in de forensenbelasting voor Beverwijk. Hoe- In de gisteren in onze Nieuwe Haarlemsclie Courant geplaat ste annonce „Paasch-Reclame" van het Sigarenmagazijn en Pij- penhazar „Het Anker" Gr. Houtstraat 18, staat abusief vermeld van heden lot en met 2den Paasehdag ontvangt U gratis bij in koop 25 cents een reclame Blocnola." Men gelieve hiervoor te lezen VANAF 25 CENTS een reclame- Blocnota. veel moet dit zijn? Antw. Aan Kijksinkomstenbelasting in hoofdsom f 71.50, met opcenten f 101.80, verdedigingsbelasting f 14.25. Ho .'veel ge meentelijke belasting u betalen moot, kun- nen wij niet berekenen, omdat wij de belastingverordening van uw gemeente niet in ons bezit hebben, ook niet van. de gemeente waarin n forens bent. Vr. Mijn zoon is in militairen dienst geweest van 6 October 1921 tot 1 April 1922. Hij is nog geen 21 jaar, toch is hij aangeslagen in den Hoofdelijken Om- slag. Is dat juist? Hoe oud moet men zijn om belasting te moeten betalen Antw. De aanslag in den Hoofdelijken Omslag geschiedt naar het inkomen, niet naar den leeftijd. Uw zoon kan dus te recht in den Hoofdelijken Omslag zijn aangeslagen, en zal zijn aanslag moeten betalen, doch alleen maar over het geld dat hij inderdaad verdiend heeft. Hij zou dus voor den tijd dat hij in dienst, was, waarschijnlijk opheffing kunnen krijgen. Vr. Daar' ik voorheen een noodwoning! een winkel aan mijn zaak bewoond heb, en nu een huis bouw tegen mijn zaak aan, 2 verdiepingen dat hoven mijn zaak uitkomt. Heb ik nu recht op Rijkspremie, ja of neen? Antw. Wendt u tot de gemeente-sec retarie ten uwent. Vr. Mijn poe-s heeft altijd zeere oogen, vooral als zij geslapen heeft loopt er al tijd vuil uit. Antw. Daar zal wel weinig aan te doen zijn, tenzij uw poes verkouden is. Geeft haar dan melk ]te drinken, waarin Kan dijsuiker is opgelost en zorg er voor dat zij niet op eerr-To tochtige plaats slaapt. Vr. Mijn zoon is voor de militaire g0(30gekeurd. Hij meent echter in aan merking te komen afgekeurd te worden. Kan hij nu nog in hooger beroep ko men? Zoo ja, bij wien? Antw. Ja, bij den herkeuringsraad, a moet dat binnen 10 dagen (te rekenen vanaf den dag uwer keuring) verzoeken in een adres, waarin u de redenen mede deelt. Het adres moet gericht worden tot den burgemeester van de gemeente, waar voor gij bij de militie zijt ingeschreven. Verkooping te HAARLEM, ten overslaan van de Notarissen BERT- f LING en WOLZAK, op des morgens te 10 uur, aan de bloemisterij van den Heer J. F. BEK- KE/R, Leidschestraat 1820, van de broeikassen met centrale verwar ming, bakken, ramen, planten enz. Bezichtiging MAANDAG a.s. van 10 lot 4 uur. Makelaar J. J. C. SARLET. Kaarfenverkoog aan de kas der Inrichting. REKLAME AANBIEDING VOOR DAMES GLORIA in zijden foedraal. manche militaire en haakmodeUen, zeer sterk PKIMA GLORlAffcft.i m. zelfkant, m zijden foedr., moderne haken en knoppen VROOM DREESMANN 99 99 99 9» 9» 99 |45 99 99 9* Prijzen beneden iedere concurrentie maat 30 35 40 45 50 55 60 290 390 490 590 690 790 890

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 10